Schoolhoofd J. H. Blom werd feestelijk gehuldigd wegens zijn 25-jarig onderwijzerschap TOENEMENDE VISSTAND BLIJKT IN DE GREVELINGEN „WE MOETEN BINNEN DE LANDBOUW VECHTEN VOOR ZOETE GREVELINGEN Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Receptie in ,,'t Staepel'of" STREEKNIEUWS 4 Blije sportvissers BROUWERSHAVEN, 9-1. De sportvissers op de Gre velingen zijn bijzonder gelukkig niet de toenemende visstand op de Grevelingen. Vooral in de omgeving van de llrouwersdam, waar sinds de herfst van 1978 grote hoeveelheden zeewater de Grevelingen worden binnengelaten, wordt weer veel wijting, steenbolk. sehar en sehol gevangen. >let name wijting en steenbolk verdwenen bijna geheel na tie afsluiting van de Grevelingen in 1971. Volgens de heer J. Peeters van de afdeling milieu-onderzoek van de Deltadienst van rijkswaterstaat ko men de jonge vissen mee met het in- laatwater. Zoutgehalte Op de tweede plaats heeft het wa ter van de Grevelingen zijn zoutge halte van voor de afsluiting, name lijk 17.000 miligram chloride per li ter. weer terug. De aanvankelijke problemen, die in de herfst van 1978 optraden, zijn volledig opgelost. Na de inlaat van het zoute zeewater in de Grevelingen zakte het zwaarder zoute water aanvankelijk onder het brakke Grevelingenwatcr. Daardoor trad een rottingsproces op, waarbij heel wat vissen stierven. Deze problemen zijn nu volledig ver dwenen door een zo konsekwent mo gelijke doorstroming na te streven. Doorstroomprofiel Hel inlaatwerk in dc Brouwers- dam heeft een doorstroomproficl van tien vierkante meter, waar 150 ku bieke meter per seconde door kan stromen. Dit inlaatwerk staat de he le dag open. aldus ir. Peeters Het hydrobiologisch instituut in Yerseke gaat op verzoek van rijks waterstaat onderzoeken hoe groot de toename van de visstand is. den zijn welkom op deze bijeen komst, die op dinsdag 29 januari wordt gehouden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Dee- straat. Voor tijd: zie agenda. Gevelsteen „De cleene mossel" Met een woord van dank aan diege ne die met een financiële bijdrage het mogelijk hebben gemaakt dat de ge velsteen ,,De cleene mossel" voor het nageslacht en de Bruse gemeenschap bewaard is gebleven, deed burge meester T. C. Hekman de betrokke nen de toegezegde verantwoording toekomen. Naast giften van partikulieren wa ren er ook binnengekomen van twee plaatselijke bankinstellingen, drie firma's en de visserijvereniging Al gemeen Belang te Bruinisse. Deze laatste heeft het nog ontbrekende met een fors bedrag aangevuld, waardoor het totaal van 6.001,- bij een werd gebracht. Voor dit bedrag is deze waardevolle gevelsteen eigen dom van de gemeente geworden. Zeer waarschijnlijk zal de steen het toekomstige visserijmuseum in de voormalige kleuterschool aan de Dreef gaan sieren, waarin dan ook het oorlogsmuseum zal komen, als mede de bibliotheek. Plannen hier voor zijn nog in voorbereiding. Oud papier weer welkom bij „Nu met Hope" In het jaar 1979 heeft de burgerij van Bruinisse zich met het beschik baar stellen van oud papier een be gunstiger getoond voor haar plaatse lijke muziekvereniging. Het was een welkome aanvulling van de financië le middelen. Het bestuur liet weten daarvoor zeer dankbaar te zijn en hoopt dat in het komende jaar weer op aller medewerking gerekend zal mogen worden. Zaterdag 12 januari zal er weer een inzameling worden gehouden. Door het papier gebun deld klaar te zetten wordt een vlotte inzameling aanmerkelijk bevorderd. Burgerlijke stand Geboren: 9 dec.: Cornelia, d.v. A. Lagendijk en M. Bal; 13. Ruben, z.v. P. van den Berg en K. Olree (Goes); 27. Barbara Angelina, d.v. J. P. Wie- laart en M. E. van den Ouden (Zierik- zee); 27. Mozes, z.v. J. L. Kempe en M. J. den Boer (Zierikzee); 30. Cornelia Hendrina, d.v. P. F. van den Houten en H. Hanzen (Dirksland); 30. Lou- rens Pieter, z.v. L. IJzelenberg en J. J. Okkerse. Overleden: 7 dec.: Maria Cornelia Zondervan (Rotterdam), w.v. M. Ju- melet (70 jaar); 12. Maria Johanna van de Zande (Rotterdam) e.v. L. A. Jonker (61 jaar); 25. Janna Schilpe- roort (Zierikzee) e.v. H. van den Berg (91 jaar); 26. Aloys Johann Wenzel e.v. G. Brauneck (59 jaar). Gehuwd: 14. dec.: Jan Bastiaan Ko- le (24 jaar) en Yvonne Mathilde Wie- brens (19 jaar); 20. Leendert van den Ouden (25 jaar) en Tannetje Jozina Davina van 't Hoff (27 jaar); 21. Jan Leendert van Oostenbrugge (26 jaar) en Willemijna Jacomijna Deurloo (22 jaar); 28. Pieter van de Graaf (22 jaar) en Jacomina Huberdina Verspoor (21 jaar). OOSTERLAND Geen voorrang Woensdagmiddag ontstond een aanrijding tussen een personenauto en een vrachtauto op de kruising Sandströmweg/St. Joostdijk. De au to bestuurd door de heer J. B.-v. d. K. uit Ouwerkerk zou geen voorrang hebben verleend aan de van rechts komende vrachtauto bestuurd door J. v. d. W. uit Goes. De personenauto raakte licht beschadigd. Kop-staart botsing Een overstekende zwaan was woensdagmorgen oorzaak van een kop-staart botsing op rijksweg 18 ter hoogte van Oosterland. Een auto bestuurd door J. d. V. uit Heinkens- zand moest plotseling voor het dier remmen. De bestuurder van de ach terop komende auto, G. B. uit Kort- gene, zag dit te laat en botste tegen de auto van De V. op. Er ontstond materiële schade aan beide voertui gen. UTRECHT. Er moet in de toekomst rekening worden gehouden met een (verdere) sterke stijging van het aan tal akademici, terwijl het aantal be schikbare funkties bij deze groei zal achterblijven. Bij een ongewijzigd beleid betekent dat, dat er op de ar beidsmarkt strukturele onevenwich tigheden zullen ontstaan tussen vraag en aanbod van akademici. ZIERIKZEE, 8-1. "We willen met ons "Blauwe boekje" een diskussie binnen de landbouw over een zoete Greve lingen op gang brengen, omdat we straks zullen moeten vechten voor de zoete Grevelingen". Dat zei de heer J. v. d. Slikke dinsdagavond namens de Regionale Agrari sche Kommissie (R. A. K.) tijdens een bijeenkomst van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland in het ,,Huis van Nassau". De bijeenkomst stond geheel in het teken van de vraag: ,,De Grevelingen zout of zoet?". Voor de agrarische bevolking is deze vraag, zoals reeds vele malen is gebleken, niet moeilijk te beantwoorden. In de provinciale en regio nale Zoetwater Commissies en in het rapport van de R. A. K. ("Het Blauwe Boekje") wordt nadrukkelijk op de noodzaak van de zoete Grevelingen gewe zen. De voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting kon in zijn openingswoord een groot aantal be langstellenden welkom heten. Ver volgens was het de beurt aan de heer J. Huisman enkele mededelingen te doen over de Provinciale Zoetwater Commissie, die zoals bekend, "in ok tober vórig jaar een zóëtwaterrap-' port uitbracht. Hoofdredenen De heer Huisman noemde als hoofdredenen voor de instelling van deze Commissie: 1) Het verloren"gaan van een zoet zoommeer door de af sluiting van de Oosterschelde met een pijlerdam. 2) De drinkwatervoor ziening, waardoor de landbouw slechts in geringe mate gebruik zal kunnen maken van het zoete water in het zoommeer, dat ontstaat door de aanleg van de Oesterdam en 3) de door de regering te nemen beslissing over een zoete of zoute Grevelingen. Hij noemde de resultaten van een aantal berekeningen, waaruit is ko men vast te staan, dat 28.000 ha. in Zeeland boven de Westerschelde in aanmerking komt voor aanvullende zoetwatervoorziening. Uit de onder zoeken is gebleken, dat in dit gebied door een tekort aan zoetwater een bruto inkomen van 26,- miljoen wordt gemist. Neemt men de kosten van de bere gening in beschouwing dan komt dit neer op een gemist inkomen .van net to 15,- miljoen. De heer Huisman maakte daarbij de kanttekening dat over de kosten van de beregening per ha. 400,- "nog heel wat valt te zeg gen". Op Schouwen Duiveland De globale cijfers van het inko mensverlies op Schouwen-Duiveland door de onvoldoende zoetwatervoor ziening bedragen volgens het rapport 5,4 miljoen bruto en 3,1,- miljoen netto. In de droge periode, zoals die gemiddeld éénmaal in de tien jaren voorkomt zijn deze cijfers aanzien lijk hoger: 16,3,- miljoen bruto en 15,-miljoen netto. De heer L. J. van Gastel sprak hier na over de werkzaamheden van de Regionale Zoetwater Commissie, die een ondersteuning vormt van de Pro vinciale Commissie. De heer van Gastel wees óp dc moeilijke situatie waarin de boeren in het Zuidwesten verkeren t. o. v. overig Nederland tengevolge van hét tekort aan zoet water. Met nadruk noemde hij de aanvankelijke doelstellingen van de Deltawet: 1) Veiligheid en bescherming en 2) Vor ming van zoetwater bekkens voor verschillende funkties. Hij was van mening dat bij de wijziging van het regeringsbesluit de Oosterschelde met een half open dam af te sluiten de doelstelling van veiligheid en be scherming wel was gehandhaafd, maar dat de vorming van zoet bek kens was omgedraaid in het handha ven van zoutwater bekkens. Politieke diskussie De heer Van Gastel wees op het be lang van studie en onderzo^k-om ge gevens te verzamelen, die nauwkeu rig aantonen van welk belang een zoete Grevelingen voor de landbouw is. Hij zei te hopen, dat er snel een po litieke diskussie over deze kwestie op gang zal komen. De heer Van Gastel zei zich wel eni ge zorgen te maken over het feit, dat men zowel in de regionale als in de provinciale Zoetwater Commissie nog niet over voldoende kennis be schikt om op papier de toekomstige zoetwatervoorziening nader uit te werken, iiij wao van mening, dat dit heel wat inzicht in de watertechniek vergt. De heer Van der Slikke gaf tenslot te een uiteenzetting over het door de R.A.K. uitgevoerde onderzoek be treffende het zoetwatertekort op Schouwen-Duiveland. De R.A.K. is een samenwerkings verband tussen de Plattelandsjonge renorganisaties. Anderhalf jaar gele den nam de R.A.K. kontakt op met zes studenten van de Thema Groep Regionale Ontwikkeling aan de Landbouw Hogeschool in Wagenin- gen. Men verzocht deze studenten een nauwkeurig onderzoek te doen naar de gevolgen van de onvoldoende zoetwatervoorziening in deze regio. De R.A.K. was van mening, dat men over zeer goed cijfermateriaal zou moeten kunnen beschikken om te Het Grevelingen zoet of zout. De dis kussie daarover begint al flink op gang te komen. Een regeringsbeslis sing mag rond 1983 verwacht wor- den. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kunnen pleiten voor een zoete Greve lingen. Deelgebieden Voor het onderzoek werd Schou wen-Duiveland in enkele deelgebie den verdeeld. In die deelgebieden werden vijf kleinere gebiedjes aan gewezen, die representatief zouden kunnen zijn voor de gehele regio. Tien agrarische ondernemers bleken bereid aan het onderzoek mee te wer ken en gaven inzicht in de bedrijfsre sultaten gédurende de periode 1973- 1977. Er werden grondmonsters ge trokken en vochtbalansen gemaakt, zodat vóór»dó diverse gewassen de vochttekorten vastgesteld konden worden. Het1 belangrijkste resultaat van het onderzoek was, dat er een duidelijke lijn tussen de opbrenst en het vocht- tekort viel te konstateren. Als groot ste voordelen voor de landbouw van een zoete Grevelingen werden aange merkt: 1. eeri hogere opbrengst bij de produkten, die voor beregening in aanmerking komen; 2. kwaliteitsver betering en 3. de mogelijkheid tot in tensiveren in de vorm van grove tuinbouw. De resultaten van het onderzoek door de zes studenten uit Wagenin- gen zijn, zoals gezegd, opgetekend in het zogenaamde „Blauwe Boekje", dat door leden van de R.A.K. onlangs ■werd aangeboden aan Zeelands kom- missaris dr. C. Boertien. RENESSE, 9-1. Het zilveren jubileum van hoofdonderwijzer J. H. Blom, van 't Staepel'of" in Renesse, is woensdag uitgebreid gevierd, 's Morgens werd hij door de leerlingen van zijn school in de (zelfgemaakte!) bloemetjes gezet en kreeg hij een boek aangeboden, terwijl hij 's avonds tijdens een re ceptie voor genodigden officiëel werd gehuldigd. Diskussie Na deze inleidingen ontstond een levendige diskussie, waarin naar vo ren werd gebracht, dat men de argu menten van de milieugroepen, die de Grevelingen zout willen houden, niet steekhoudend vond. Overigens bleek tijdens de diskussie ook dat lang niet alle aanwezige boeren overtuigd zijn van de mogelijkheid, dat de Greve lingen ooit een zoetwaterbekken zal worden. Vanuit de vergadering werd er op aangedrongen de krachten te bundelen en ook de argumenten van de Watermij. Zuidwest Nederland en de palingvisserij en sportvisserij in de pleidooien om een zoete Grevelin gen naar voren te brengen. BRUINISSE De receptie vond plaats in het schoolgebouw, waar voorzitter van de oudercommissie Joh.. .Janse de avond opende. Burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer opende de rij van spj-pkers. Zij herinnerde er aan dat de heer Blom "in 1956 zijn vaste aanstelling kreeg'na een daar aan voorafgaande korte aanstelling van tijdelijke aard. In 1959 werd hij tijdelijk benoemd tot hóófd. De jubi laris was toen nog geen 25 jaar oud en moest derhalve zijn eerstvolgende verjaardag afwachten vbor hij zijn vaste benoeming als schoolhoofd kreeg. De burgemeester prees jubilaris om het behalen van zijn bevoegdheid pedagogiek B, ondanks zijn zeer drukke werkzaamheden. Ook toonde zij veel waardering voor de wijze waarop hij zich in zijn vrije tijd inzet voor o.a. de plaatselijke muziekvere niging. Lovend Mevrouw Niemantsverdriet wijd- 1 de ook nog enkele woorden aan de op handen zijnde veranderingen in het onderwijs. Zij zei te hopen, dat deze en andere vernieuwingen geen „ver vlakking" met zich mee zullen bren gen. De basisschool vond ze een zeer belangrijke fase in het leven van het kind en evenals school en kerk noem- de zij een schoolhoofd „een onmisba re schakel in de dorpsgemeenschap. „De school van Renesse heeft een goede naam", zo besloot spreekster, l die namens het gemeentebestuur haar dank uitsprak voor hetgeen Blom in de afgelopen 25 jaar voor school en dorp heeft gedaan. Zij over handigde een boek over Zeeland en vroeg de jubilaris nog lang te blijven. Wegens diens verhindering bracht spreekster eveneens de gelukwensen over van de inspecteur van het kleuter- en lageronderwijs. „Goed bevallen" Namens de ouderkommissie haald de heer Joh. Janse herinneringen aan het tevens 25-jarig verblijf van de hoofdonderwijzer op Schouwen- Duiveland, „dat net na de ramp nog een echt eiland was". „U zult het zelf. niet gedacht hebben dat u zo lang in onze streek zou blijven wonen. Het moet. u hier dus wel bevallen zijn, te meer daar u hier ook uw vrouw hebt gevonden." Ook sprak Janse over de oude (een noodgebouwtje) en de nieu we behuizing van de school alvorens hij een boek aanbood. Als kollega sprak mevr. K. K. G. v. d. Kuijl, die sinds dertien jaar als on derwijzeres aan 't Staepel'of is ver bonden. Zij noemde het schoolhoofd „een goed onderwijzer en een gebo ren organisator en leider met een standvastig karaktier". Ze meende ook, dat „de gemeente wel blij mag zijn met een man die'zo zuinig met het geld der gemeenschap omspringt als Blom dat doet, al heeft dat ook wel zijn keerzijde voor wat betreft het personeel," aldus spreekster. Zijn bood haar gewaardeerde kollega een schrijfset met vulpen en ball point aan, een kado dat herinnerde aan de lange, maar uiteindelijk maar opgegeven strijd van Blom om iede reen op school met pen en inkt te la ten schrijven in plaats van met de po pulaire ballpoint. „Wijs besluit" Oud-onderwijzer J. L. Kristelijn noemde het besluit van het toenma lig gemeentebestuur om Blom tot hoofdonderwijzer te benoemen een wijs besluit en hij overhandigde dc jubilaris een zelfgemaakte gobelin, waarop een voorstelling van de kerk te Renesse. De heer Damman, hoofd van de Kirreweie uit Haamstede, bood namen de kollega's van de Re- nesser kleuterschool en van de lagere scholen te Noordwelle, Serooskerke en Burgh-Haamst--de, een platenbon aan. Namens ie kollega's van christelijke school „Onder de Wie ken" te Haamstede schonk S. J. Karsten een grammofoonplaat. Een zelfde kado ontving jubilaris uit han den van D. Vos van de Vereniging voor openbaar onderwijs, afdeling Westerschouwen. Deze spreker dank te Blom ook namens de organisatie van de jaarlijkse schoolsportdag, aangezien de jubilaris al jaren de al gemene leiding van dit evenement op zich neemt. Als laatste voerde drs. P. Vis, rek- tor van de R.S.G. „Prof. Zeeman" het woord. Namens de kollega's B.O.V.O.-kommissie (een kommissie die streeft naar verbeterde aanslui ting tussen basisschool en voortgezet onderwijs, waarvan Blom lid is) bood de rektor een boekenbon aan. Ieder kind zijn droom" In zijn dankwoord ging de jubilaris in op het gesprokene. Zo gaf hij als zijn mening het gevaar van vervlak king ten aanzien van de onderwijs vernieuwingen, „en al het gepraat dat dit met zich meebrengt", zeker aanwezig is. Hij stelde voorts dat er vroeger wel wat al te veel aandacht aan de basiskennis is gegeven, maar „dat men nu toch moet oppassen dat die niet te ver naar achteren wordt geschoven." Voorts merkte hij op, dat naar zijn mening „ieder kind een droom moet hebben waarvoor het alles wil doen." „Daarmee heben de kinderen van nu het niet gemakkelijk, omdat ze alles al hebben. Ouders en zelfs de school werken hieraan mee," zo oor deelde hij. Spreker meende dat „we allemaal meer de eenvoud moeten zoeken." Na verklaard te hebben erg blij te zijn met de opvang van de kinderen in de brugklas in Zierikzee, dankte hij - mede namens zijn vrouw - allen die aan zijn feestelijke huldiging hadden bijgedragen. Inmiddels was het fanfarekorps „Luctor et Emergo" voor de deuren van de school verschenen om zijn di- rekteur een serenade te brengen. Dat besloot het officiële gedeelte van de huldiging van het schoolhoofd, want een groot aantal belangstellenden dromde mee naar binnen om het gefê teerde onderwijzersechtpaar te feli citeren. REN ESSE. De jubilaris mocht een groot aantal geschenken en bloemstukken in ontvangst nemen. Hier overhandigt de heer J. Janse, voorzitter van de Ouderkommissie een fraai boekwerk. Voor de Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkander" zal de heer v. d. Weele een dia-vertoning houden over Oud-Bru. Ook andere belangstellen- Dia-vertoning over Oud-Bru

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4