WETHOUDER LINDA SCHOUWENAAR: BESCHEIDEN, MAAR DOORTASTEND Informatie-avond te Nieuwerkerk decentralisatie Welzijnsbeleid i „Steeds weer nieuwe dingen Alle kernen vertegenwoordigd STREEKNIEUWS HOTEL BOM HAAMSTEDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 januari 1980 Nr. 22638 NIEUWERKERK, 8-1. Vertegenwoordigers van vere nigingen en klubs uit alle kernen van de gemeente Dui- veland gaven dindagavond blijk van hun belangstelling tijdens de informatie-avond over het nieuwe welzijnsbe leid in ,,Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Burgemeester J'. van Bommel gaf een overzicht van het hoe en waarom van de decentralisatie van het welzijnsbeleid. Hij stond uitvoerig stil bij wat wel zijn nu eigenlijk is. Het specifieke welzijn richt zich op: Zorg, Edukatie en Re- kreatie. Duidelijke voorbeelden van wel zijnswerk zijn: maatschappelijke dienstverlening, vormings- en ont wikkelingswerk, peuterspeelzaal- werk, kultureelwerk, sport en spel. Door de decentralisatie van het welzijnsbeleid zullen de beleidsve rantwoordelijkheden verlegd wor den van het Rijk naar de gemeente. De gemeenten krijgen in de toekomst geld beschikbaar via de Rijksbijdra geregelingen, die de Rijkssubsidiere gelingen gaan vervangen. Advieskommissie Om voor die uitkering van de Rijksbijdrageregelingen in aanmer king te komen, moet de gemeente wel voldoen aan bepaald voorwaar den. In verband met het nieuwe wel zijnsbeleid zal op korte termijn een gemeentelijke advieskommissie wel- zijnsplannining worden samen gesteld. Hierin zullen, naast een lid van het kollege en één of meerdere raadsleden, ook leden van de burge rij zitting hebben. Deze kommissie zal het kollege van B. en W. gevraagd en ongevraagd advies uitbrengen ten aanzien van de welzijnsplanning. Verder zal een regional kommissie welzijnsplanning worden gevormd, die echter geen juridische status zal hebben, maar waarin regionale wel- zijnsaangelegenheden besproken kunnen worden. Tenslotte zal er ook een subsidieverordening moeten ko men, die de regels aangeeft ten aan zien van subsidie-aanvragen. De decentralisatie van het wel zijnsbeleid zal voor I januari 1981 rond moeten zijn. Inmiddels is echter bekend geworden, dat de mogelijk heid bestaat deze termijn met een jaar te verlengen, dus tot 1 januari 1982. Na de uitleg door burgemeester Van Bommel en de heer C. J. van Burg, voorzitter van de Commissie ad hoe werd slechts in geringe mate gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. ZIERIKZEE. Uit een oude doos vroege voorjaarsschoonmaak mis schien?), verscheen plotseling deze oude foto van de toenmalige opening van de Caubrug. De brug verdween met de stormramp van 1953: het er achter gelegen R.T.M.-station werd afgebroken. Vreselijk historisch" dus dit plaatje. Wethouder Linda Schouwenaar- Korstanje: via de Avond-Mavo te Zierikzee naar de gemeentepolitiek van Brouwershaven (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ze is blij met het zoals ze het noemt .toegankelijke" ambtenarenkorps in Brouwershaven, en met desamen werking in het kollege. Een stimu- lance om ook weer met dit „nieuwe" in haav leven door te gaan. Dorpshuis Noordgouwe Veel onderw ijs-zaken in Brouwers haven zijn al geklaard, maar de mid dagvergadering, die zij 's middags gaat vooruitten, is een eerste bespre king van een pas opgezet projekt: het dorpshuis Noordgouwe, het grootste werk van het ogenblik. Het ziet .er wa.(„dat betreft gun'siig uit, want "de'! subsidie-aanvragen zijn goedgè-',' keurd. Met de belanghebbenden wordt de zaak nu doorgesproken en worden de^wensen uit de gehouden enquête, zö veel als dat mogelijk is, verwerkt., „Wethouder Schouwenaar ziet de toekomst voor Noordgouwe optimistisch tegemoet: zij verwacht dat er nog dit jaar met de bouw zal worden begonnen. pel wordt gedurende zes dinsdaga vonden (in de eerste drie maanden van dit jaar) gehouden in De Licht boei. Hij,is bestemd voor in de eerste plaats jeugdleiding en onderwijzend personeel, die na afloop van de cur sus in staat zullen zijn de dansen aan kinderen te instrueren. „En daar gaan wij over vergade ren", is een cursus die jeugdwerklei der Gabri de Groot op twee donder dagavonden geeft in de Lichtboei. Gesprekstechnieken, leiding geven aan een vergadering, organisatie vorm kiezen, taken verdelen, het' voorbereiden van vergaderingen etc. zijn de onderwerpen die aan de orde komen. Gegadigden kunnen zich voor deze cursussen nog opgeven bij de Stich ting Jeugd, die aan de Zierikzeese Maarstraat 12 is gevestigd. Zie voor data en tijden: onze agenda. Verkoopaktie Stichting voor het Kind Het Comité Zierikzee van de Stick-'1 ting voor het Kind heeft haar ver koopaktie van wenskaarten en kin derzegels beëindigd. Vele mensen hebben de stand in de hal van het postkantoor bezocht. De verkoop heeft een bedrag van f 10.933,80 op gebracht. De opbrengst was ruim f 1400,— meer dan het vorige jaar. Het Comité dankt het postkantoor- personeel en de UVV-dames. Beatrixschool Het bestuur van de Beatrixschool vergadert op vrijdag 1 februari a.s. in het schoolgebouw. Kommissie van onderwijs Op woensdag 16 januari wordt ten stadhuize een openbare vergadering gehouden van de Kommissie van On derwijs. Creatieve avond De Christelijke Plattelandsvrou wen Bond houdt op dinsdag 15 janua ri in het Hervormd Verenigingsge bouw een creatieve avond. Onder lei ding van Anja van der Bijl wordt ge werkt met strobalentouw en draden. Van het strobalentouw worden dier figuren gemaakt en van de draden komposities. Voor tijd: zie agenda Vergadering afdeling Schouwen-Duiveland D'66 Dinsdagavond 15 januari komt de afdeling Schouwen-Duiveland van D'66 in vergadering bijeen in het U.V.V.-gebouw. Voor de pauze zal onder leiding van een inleider gedis- kussieerd worden over de oprichting van een Zierikzeese afdeling van D' 66. Na de pauze zal getracht worden te komen tot de oprichting van een werkgroep, die de mogelijkheden voor deze Zierikzeese afdeling nader moet gaan uitwerken. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE N.C.V.B.-afdeling Op dinsdag 15 januari vergadert de N.C.V.B.-afdeling in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk. Spreker is de heer J. J. Poot, vertegenwoordiger van het instituut „Effatha", die zal spre ken over het onderwerp: „De wereld van het dove kind". Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. RENESSE/ROTTERDAM Slachtoffer verkeersongeval Tengevolge van een droevig ver keersongeval op 25 november jongst leden te Renesse, overleed dinsdaga vond in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam de 37-jarige Jan Kloet uit Hellevoetsluis, voormalig inwoner van Burgh. Het slachtoffer werd tijdens het verkeersongeval op de Lage Zoom op zijn brommer door een automobilist aangereden. Hij moest met zeer zwa re verwondingen naar het Dijkzigt ziekenhuis worden vervoerd, waar hij gedurende anderhalve maand in coma lag. MIDDENSCHO UWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 22 januari wordt in het raadhuis te Scharendijke, een ge meenteraadsvergadering gehouden van Middenschouwen. BROUWERSHAVEN Afscheid leidster zondagsschool Hieronder alsnog enkele gebeurte nissen tijdens de kerstfeestviering van de zondagsschool te Brouwersha ven. Drie kinderen namen afscheid van de zondagsschool, twee kregen een liedboek uitgereikt door de leidster mevrouw Clarisse en één een kinder bijbel. Ook mevrouw Clarisse nam afscheid. Mevrouw Rijnberg bood haar namens de kerk een mooie ko peren kandelaar aan. Van de drie me dewerkers mocht ze een wandtegel in ontvangst nemen en van de kinderen een boekenbon. De heer Clarisse kreeg voor zijn werkzaamheden voor de kinderen een liedboek aangebo den. Twee gezusters boden de af scheidnemende leidster een zilveren boereknop aan. De kerstlijst bracht f 891,45 op en de eindkollekte f 156,65. Dit laatste bedrag is bestemd voor Unicef. Fancy Fair De door de karnavalsvereniging „De Bèênekluvers" gehouden Fancy Fair met rommelmarkt, is een enorm sukses geworden. De eerste prijs, een draagbaar tv-toestel is gewonnen door de fam. Jonker te Brouwersha ven. DUIVELAND Loop der bevolking over 1979 Het inwonertal van de gemeente Duiveland nam in 1979 toe met 62. Op 31 december 1978 bedroeg het aantal ingezetenen 5048 (2576 man nen en 2472 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 84 (35 mannen en 49 vrouwen) en door vestiging met 237 (121 mannen en 116 vrouwen) en verminderde door ver trek met 221 (98 mannen en 123 vrou wen). Op 31 december 1979 bedroeg het inwonertal dus 5110 (2610 mannen en 2500 vrouwen). Er werden 30 huwelij ken voltrokken; er werden 4 echt scheidingen ingeschreven. Loop der bevolking over december 1979 Geboren 1. William Jacobus, z.v. C. J. Bolle, en van J. van 't Hoff (Oosterland); 3. Dorothy, d.v. W. Roelofs, en van I. Kemper (Oosterland); 4. Carolina Elizabeth Johanna, d.v. C. C. Tim merman, en van J. K. van der Wulp (Nieuwerkerk) geboren te Dirksland; 6. Martinus Andreas, z.v. H. J. Capel- le, en van K. J. van de Velde (Nieu werkerk); 6. Leendert, z.v. L. J. de Bruine, en van W. Dalebout (Nieu werkerk) geboren te Zierikzee; 13. Helena, d.v. M. Otte, en van J. van der Maale (Nieuwerkerk); 20. Marti Nelle, d.v. C. van de Tonnekreek, en van K. Buijs (Nieuwerkerk); 20. Sa muel, z.v. H. de Vlieger, en van J. M. van Damme (Ouwerkerk) geboren te Zierikzee; 21. Elizabeth, d.v. J. M. Tierie, en van N. C. A. ter Riet (Nieu werkerk) geboren te Zierikzee; 26. Pieter Johannes, z.v. R. van Klinken en van A. Bierings (Nieuwerkerk); 29. Maarten, z.v. J..W, Padmos, en van A. E. Bouwman ("Nieuwerkerk). Gehuwd 7. Adriaan Jacob de Hulster, 25 jr. (Noordoostpolder) en Helena Tona op 't Hof, 21 jr. (Noordoostpolder); 14. Dirk Leendert Pieter Fierens, 26 jr. (Nieuwerkerk), en Marijtje van Wie- ringen, 23 jr. (Alphen a/d Rijn). Overleden 2. Anthonius Jacobus van der Hoe ven, 19 jr., z.v. W. van der Hoeven, en „Ik doe al maar dingen voor 't eerst, het lijkt erop of ik almaar met nieuwe dingen bezig ben", zo beziet ze het zelf. Maar juist dat - nu nog - nieuwe maakt, dat ze - als wethouder - nog erg voorzichgtig te werk gaat. „Ik moet de weg nog leren, routine krijgen". Volgens Linda Schouwenaar is ze er zo'ri béetje „ingerold", rria'ar rié een gesprek met haar, waarin onder andere haar nietemin nog korte le vensverhaal wordt aangetipt, blijkt zij naast een bescheiden voorzichtig heid toch een duidelijke doortastend heid te bezitten. De door haar in geslagen weg mag dan misschien door het toeval zijn aangegeven, ze laat toch geen kans onbenut. De kinderen Op haar zestiende verhuisde ze van Zuid-Beveland naar Noordgouwe, vader is landbouwer. Slechts twee dagen op Schouwen-Duiveland ont dekte ze fietsend een leegstaand huisje aan de Zuid Langeweg te Drei- schor en nam zich voor daar te gaan wonen. De dag erop ontmoette ze haar echtgenoot voor het eerst. Twee jaar later, toen ze trouwden, trok ze in haar huisje, of het al die tijd - leeg - op haar had gewacht. Het echtpaar kreeg vlot achtereen drie kindertjes en tot de jongste naar de kleuter school ging „zat ze daar lekker in haar hoekje". Ze vermeldt daar ook bij dat er in zo'n fase van je leven geen tijd is voor andere dingen dan die de kinderen betreffen. Interesse voor „daarbuiten" hield ze wel degelijk. Ze las - en leest nog - erg veel en ze houdt er bovendien van „alles op te zoeken"; encyclopedieën en naslagwerken zijn onontbeerlijk voor haar. Bevolking Schouwen-Quiveland Op 31 december 1978 bedroeg het aantal inwoners van Schouwen- Duiveland, 27.976, t.w. 13.986 man nen en 13.990 vrouwen. Op 31 decem ber 1979 was het inwonertotaal 28.336, t.w. 14.169 mannen en 14.176 vrouwen. ZIERIKZEE Loop der bevolking Op 31 december 1978 bedroeg het aantal inwoners 9228, t.w. 4500 man nen en 4728 vrouwen. Dit aantal ver meerderde door geboorte met 99, t.w. 55 mannen en 44 vrouwen en door vestiging met 516 (259 mannen en 257 vrouwen). Het aldus verkregen aan tal verminderde door overlijden met 78 (39 m. en 39 v.) en door vertrek met 442 (225 m. en 217 v.), zodat het aantal inwoners op 31 december 1979 be droeg: 9323 (4550 m. en 4773 v.). Weekeinde Jehova's Getuigen Ook de Jehova's Getuigen van hier bezochten tijdens het weekeinde, de Vlaanderenhal te Sas vqn Gent, waar getuigen uit Zeeland en de Zuidhol landse eilanden bijeenkwamen. De zaterdag werd besteed aan het bijbelonderricht. Spreker op zondag was de heer H. H. L. Steen kamp, die waarschuwde tegen het blindelings volgen van politieke of religieuze lei ders. Gebeurtenissen uit het verle den geven zin aan deze opmerking. Daarom ging ze toen toch nog naai de MAVO. „Dat kwam, ik kon ge makkelijk leren." Ze deed het ook om het leren, niet voor een eventuele latere baan. Ze heeft zelfs nog op de stoep gestaan van de RSG, om de dagkursus te gaan volgen, maar is toen toch weer afgedropen; „Je past eigenlijk niet in zo'n klas''' Avond-Mavo Kort daarna startte in Zierikzee de Avond-Mavo, voor het eerst, en die kans werd onmiddellijk aangegre pen. Waarom niet meteen na de lagere school naar de Mavo gegaan? „Ik zag tegen het vele huiswerk op." Terwijl ze op haar 26-ste juist zin kreeg om te leren, van meer dingen te weten. Logisch, dat ze een enorme voor standster is van VOS-kursussen: „Ze kweken ook vaak zo'n broodnodig zelfvertrouwen. Al op de Mavo kwam de politiek een tikje om de hoek kijken, tijdens de geschiedenislessen. „Hoe kom je in de raad", had ze toen ook nog ge vraagd, zonder dat ze er ook maar in de verte een idee van had hoe snel ze daarin zelf terecht zou komen. Wel ging haar aandacht to.endertijd uit naar de Vrouwen Advies Commissie, die ze nog steeds als een hoogst nood zakelijke instelling beschouwt. Via studiegenote Henny Gilden van Geesbergen, nu gemeente raadslid van Zierikzee, kwam Linda Schouwenaar bij de Rooie Vrouwen terecht. Ze werden tegelijkertijd, bij de kamerverkiezingen - pas drie jaar geleden - lid van de Partij van de Ar beid, waarna de reeds gemelde ont wikkelingen in de gemeentepolitiek van Brouwershaven zich voltrokken, nog versneld door het overlijden van wethouder P. de Moor. Ze is nu drie maanden wethouder, en dus gedwongen wat meer op de voorgrond te treden, in tegenstelling tot haar eigenlijk nog beschouwende instelling als raadslid. „Je moet goed weten wat je zegt", zegt ze daarover, „want een opmer king wordt zo snel als een beleids uitspraak gezien." De „buiten wacht" verwacht ook, dat ze nu al van alles op de hoogte is. „Ik heb ook wel eens het gevoel met lege handen te zitten, omdat er vaak wordt ge dacht dat je iemand a la minute kan helpen. Het ergste vind ik om te zeg gen „Nog even geduld" als iemand al heel lang wacht. Maar de ambtelijke molen maalt nu eenmaal langzaam. Als raadslid krijg je meer te maken met do buitenkant van de zaken, je ziet nu dc andere kant." getuige o.m. de Nazi-tijd. Vernoemd werd ook de recente massa zelfdoding te Jonestown. Voor het bijbels antwoord op deze verschrik kingen werd verwezen naar Mat- theus 24. Medegedeeld werd dat mo mentcel ca. 3 tot 5.000 getuigen in zgn. heropvoedingskampen van het Fremilo in Mozambique gevangen worden gehouden. Cursussen Stichting Jeugd Eind deze maand start in Zierikzee een tweetal cursussen die zijn opge zet door de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland en die bestemd zijn voor bestuurders en commissieleden van clubs, sozen e.d., jeugdleiders, ouders en jongeren. Een volksdanscursus („Kinderdan- sen in de vrolijke kring") onder lei ding van NEVO-doeent Marius Kor- van L. A. IJzelenberg (Oosterland) overleden te Tilburg; 5. Willem Cor nells Ista, 77 jr., e.v. J. Boogert (Oosterland); 12. Adrianus Zwager, 64 jr., e.v. A. de Masier (Oosterland); 16. Neeltje Cornelia de Nooij, 86 jr., wed.v. J. Waaijer (Nieuwerkerk). NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De maandelijks kollekte voor de „Rekkens Inrichtingen" te Rekken heeft voor het tweede halfjaar 1979 het mooie bedrag opgeleverd van 395,40. Deze Inrichting stelt zich vanuit haar evangelische gehoorzaamheid ten doel (vier werkvelden): a. Zwak zinnigenzorg; b. Zorg voor mannen en vrouwen met ernstig maatschap pelijke aanpassingsmoeilijkheden; c. Kinderbescherming; d. Zorg voor aan alkohol verslaafde mannen en vrouwen. De kollekte wordt nog steeds zeer hartelijk bij u aanbevolen. Een infor matieblaadje kunt u eventueel afha- le n op Erling Steenstraat no. 1, Nieu werkerk. Ook nu weer alle milde gevers (geefsters) en kollektantjes hartelijk dank! DREISCHOR, 10-1. Linda W. Schouwenaar-Korstanje, de 31-jarige wethouder van Brouwershaven, was 26 toen ze aan haar studie avond-Mavo begon. Sindsdien is haar leven, politiek gezien, in een stroomversnelling geraakt. Via de Rooie Vrouwen kwam ze op de PvdA-lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen, stond - tot haar schrik we liswaar - meteen als vierde (van de vijf zetels) geboekt en werd na een jaar als raadslid, dat ze eigenlijk nog als een „leertijd" beschouwde, wethouder van onderwijs, sport en cultuur, jeugd- en jongerenwerk en welzijn. Advertentie Gezellig samen zijn met gelegenheid tot dansen in op Zaterdag 19 januari a.s. met medewerking van het duo PAULA KOSTER aanvang 20.30 uur, reser veer nu: er is maar plaats voor 100 personen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3