MEER TEKENING Islamitische wereld konfererend bijeen in Pakistan AGENDA Na Afghanistan Gijzeling op Corsica Bruinisse en het Welzijnsbeleid Mevrouw Ghandi aan het werk Praten over een loonpauze Informatie-avond Zierikzee decentralisatie welzijnsbeleid Twee dagen dood in kliniek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Na de eerste schrik over de Russi sche inval in Afghanistan, komt er wat meer tekening in de kommenta- ren en wordt ook het totaalbeeld wat duidelijker. In de marge van het ge beuren, worden ook opmerkingen ge maakt, die de eerste toelichtingen noodzakelijkerwijs moeten missen. De overval op een uiteindelijk toch vrij land, buiten de direkte invloed sfeer van Moskou, blijft een afschu welijke zaak, maar vooral belangrijk was en is hoe de Islamitische wereld hierop reageert en - naar kan worden aangenomen - nog zal reageren. Isla mitisch optreden in de landen, die bij dit „vulkanisch epicentrum" liggen is van een andere orde, dan b.v. de te genmaatregelen, die de V.S. namen en nog zullen nemen. Het is nu al wel duidelijk, dat de Russen niet louter voordeel zullen hebben van hun onverhoedse aanval; integendeel, er worden krachten vrij gemaakt en mogelijk zelfs gebun deld, die voorheen wel bestonden, maar als politieke niachtsfaktor geen groot gewicht in de schaal leg den. Die krachten worden gevoed door de antithese: historisch materi alisme - religie en dat moet men, met name in de Islamitische wereld niet onderschatten. De Amerikaanse graanmaatregel is voor de Sovjet-Unie op zijn minst 1 ook hoogst onprettig. De Russische oogst is slecht geweest dit jaar en im port van (veel) graan is in feite een noodzaak om het levenspeil van de bevolking zo goed mogelijk te kun nen handhaven. Veel moeilijker kan men het heb ben met de speciale versterking, die Pakistan krijgt. Pakistan is vrijwel een diktatuur en niet bij uitstek ge schikt om vol gestopt te worden met westerse wapens. De enorme verkie zingsoverwinning van mevrouw Ghandhi in India heeft bovendien een nieuw element hieraan toege voegd, gedachtig het feit dat India en Pakistan lang niet met elkaar op vriendschappelijke voet verkeren. Zelfs in India, dat sterker neigt naar de Sovjet-Unie, is de inval veroor deeld, maar de stemming in dat im mense land kan zich wijzigen, als Pa kistan te sterk zou worden, door de gemelde Amerikaanse wapenimpor- ten. Een al te sterke „westerse" be- invloeding van de situatie kan pola riserend werken aan dit nieuwe front vol tegenstellingen. Sommige ont wikkelingen moet men niet al-te- zeer van buitenaf willen be ïnvloeden. Egypte (een voorbeeld) zette de Russen destijds buiten de deur, toen de verhouding met Ameri ka, als gevolg van de Israëlische kwestie, verre van goed was. Er ste ken in het komplexe geheel ook on voorspelbare elementen en voorzich tigheid blijft ook nu de moeder van de politieke porceleinkast. Het Westen immers zal toch op een of an dere manier weer met Moskou moe ten leven. Daarbij is het befaamde „peaceful coëxistcnce" altijd beter dan een nieuwe „koude oorlog". PEKING. China en de Verenigde Staten zijn het er in Peking over eens geworden dat „dringend verzet no dig is" tegen de Russische interven tie in Afghanistan. RIAD. In Saoedi-Arabië zijn woensdag 63 personen terechtgesteld wegens deelneming aan de aanval op en de bezetting van de grote moskee van Mekka in november van het vo rig jaar. dit heeft het saoedische mi nisterie van binnenlandse zaken be kendgemaakt. ASWANEGYPTE. Voordat An war Sadat (r) en premier Begin deze week aan hun eerste officiële gesprek van een vierdaagse topkon- ferentie begonnen, waren zij in As- wan in het buitenverblijf van Sudat bijeen met hun echtgenotes- Aliza Begin (I) en Jihin Sadat en iwei- kleinkinderen van de president KUALA LUMPUR/BRUSSEL/NEW YORK, 9-1. De Islamitische landen komen in de loop van deze maand in Pakistan bijeen om zich te beraden over maatregelen te gen de Russische militaire interventie in Afghanistan. Een datum voor de bijeenkomst is nog niet bekendgemaakt. De NAVO- landen moeten de kwestie Afghanistan als aanleiding nemen om hun militai re plannen ook werkelijk in praktijk te brengen en hun slagkracht te verbete ren. Dit laatste zei de opperbevelheb ber van de NAVO, generaal Bernard Rogers, woensdag in Brussel. De ha venarbeiders aan de Amerikaanse oostkust hebben besloten tot een to tale boycot van alle Russische sche pen. Geen Russisch schip zal meer worden gelost of geladen voordat „Rusland uit Afghanistan verdwijnt". De ministers van buitenlandse za ken van de Islamitische landen ko men in de loop van deze maand voor een spoedzitting in Pakistan bijeen. Ze zullen zich daar beraden op maatregelen tegen Moskou in het licht van de Sowjet-interventie in Af ghanistan. Dit is woensdag officieel bekendgemaakt in Kuala Lumpur, de hoofdstad van Maleisië. De 42 landen tellende Islamitische conferentie heeft Pakistan als plaats van bijeenkomst verkozen omdat het aan Afghanistan grenst, aldus welin gelichte kringen in Kuala Lumpur. De secretaris-generaal van de confe rentie, Habib Shatti, heeft een ver zoek dat hij donderdag aan Maleisië zou brengen afgelast om de bijeen komst voor te bereiden. Solidariteit Naar verluidt hoopt men dat tegen over de Sowjet-interventie een de monstratie van Islamitische solidari teit kan worden bewerkstelligd. Een van de hoofdpunten van discussie be treft een mogelijke boycot van de Olympische Spelen in Moskou, een maatregel waartoe Saoedi-Arabië al heeft besloten. Daarnaast wordt naar verwachting gesproken over hulp aan de Afghaan se vluchtelingen. De minister van buitenlandse zaken van Saoedi- Arabië, prins Saoed Al-Feisal, is woensdag in Damascus aangekomen voor een bezoek aan Syrië. AJACCIO, 9-1. Gewapende Corsi- canen hebben v\ oensdag in een hotel in het centrum van Ajaccio. de hoofd stad van Corsica, ongeveer dertig mensen gegijzeld. Ongeveer 4U leden van de Corsicaanse Volksunie, een beweging die streeft naar autonomie voor Corsica, gingen woensdagoch tend vroeg het hotel binnen en belet ten de gasten en het personeel te vol trekken, aldus de politie. Charmante premier ASSOEAN. EGYPTE. Pre- mier Menachem Begin van Is raël bracht maandagavond in Assoean aan een diner een heil dronk uit op mevrouw Jihan Sadat, die aansprak als ,,mijn lieve mevrouw". Hij wachtte even en zei toen: ,,Ik zou eigen lijk willen zeggen mijn knappe mevrouw". „Hé, hé". waarschuwde, schertsend, president Sadat. De hilariteit onder de veertig gasten was algemeen. Me vrouw Sadat bloosde, glim lachte en verborg haar gezicht achter een hand. Mevrouw Aliza Begin lachte breed... ZIERIKZEE, 9-1. Naar aanleiding van een verslag over de informatie-avond in Bruinisse betreffende het nieuwe welzijnsbe leid in de krant van dinsdag 8 junuuri dient medegedeeld te worden, dat hierin helaas een verkeerde voorstelling van de gang van zuken werd gegeven. In het artikel werd de indruk gewekt, dut met name het PvdA-raadslid te Bruinisse de heer A. J. Bal zich definitief uil- sprak tegen de decentralisatie van het welzijnsbeleid. Daar hel raadslid in eerste instantie uitging van een foutieve veronderstel ling betreffende de regionale aanpak, gaf de voorzitter van de Com missie Ad Hoe Voorbereiding Welzijnsplanning, de heer C. J. van Burg een korte, gedetailleerde (en geen geëmotioneerde, zoals aan vankelijk gemeld) toelichting. De heer Van Burg wees erop. dal de regionale planningskommissie geen juridische status zal hebben en dat het zeer duidelijk gaat om een lokale zeggenschap van de ge meentebesturen. Na deze toelichting was de eindkonklusie van de heer Bal, dut hij de zin het welzijnsbeleid te decentraliseren heel duidelijk inzag. Bij zijn aankomst gaf de prins te kennen dat hij een boodschap bij zich heeft van koning Chaled voor de Sy rische president Assad „over de situ atie in het Midden-Oosten en de ge beurtenissen in Afghanistan". Syrië heeft een paar dagen geleden voor zichtig steun uitgesproken aan het optreden van Moskou. Geen oorlogsgevaar NAVO-opperbevelhebber, gene raal Bernard Rogers, trekt uit de ge beurtenissen in Afghanistan de les dat de Sowjet-Unie, in weerwil van vredespogingen en detente, een land binnentrekt wanneer zij dat noodza kelijk vindt. Tijdens zijn eerst persconferentie sinds hij vorig jaar zijn ambt aan vaardde, zei Rogers in Brussel dat Moskou een dergelijke invasie bin nen de kortste tijd ook in een ander land kan herhalen. De generaal ge looft niet dat er nu oorlogsgevaar voor de NAVO bestaat, maar hij riep de bondgenoten wel op Afghanistan als aanleiding te nemen om de milita- rie plannen van de NAVO ook werke lijk ten uitvoer te brengen en hun slagkracht te verbeteren. NEW DELHI, 9-1. Gesterkt door haar fenomenale verkeizingsover- winning heeft mevrouw Indira Gandhi opgeroepen tot dringende ak- tie ,,om de ekonomische, problemen ,i- van India aan te pakken. Tevens pleitte zij voor versterking van recht en orde. De 62-jarige leider, die na een verblijf van drie jaar in de poli tieke wildernis is teruggekomen op een wijze die alle voorspellingen lo genstrafte, zei dat India geen seconde te verliezen heeft bij het oplossen van deze problemen. DEN HAAG, 9-1. Een delegatie van het kabinet is donderdagmorgen in Den Haag opnieuw bijeengekomen om te proberen met werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid afspraken te maken over het loon- en arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. De gesprekken worden gevoerd mede op basis van de sombere ramin gen voor de economische ontwikke ling in 1980, die het Centraal Planbu reau heeft opgesteld. In zijn begeleidende brief aan de sociale partners pleitte minister Al- beda van sociale zaken voor een „adempauze", een vrijwillige loon pauze, van enkele maanden. In die periode zouden dan veelomvattende afspraken worden gemaakt over de verdeling van wat er nationaal wordt verdiend tussen kollektieve sector (overheidsuitgaven en sociale verzekeringen) en partikuliere sector (lonen, winsten). Minister Albeda wil nog steeds dat er een vrijwillige loonpauze wordt afgesproken, zo is woensdag geble ken. Vervolg van pag. 1 er op aan bij de inventarisatiefase al les „mee te nemen" wat onder de be volking leeft. Enquêtevorm t De heer Van Burg kon daarop me dedelen, dat die inventarisatiefase waarschijnlijk in enquêtevorm zal plaatsvinden. Om ook zoveel moge lijk kleine groeperingen bij het nieu we welzijnsbeleid te betrekken werd vanuit de vergadering ook gepleit voor een regelmatige en duidelijke berichtgeving aan de instanties, eve nals in „Stadsberigten", het medede lingen bulleting van de gemeente. In dit verband voerde de heer Van Burg aan, dat op het gebied van berichtge ving aan de bevolking al zeer veel was gedaan. „Wat we tot nu toe ge daan hebben, hadden we niet veel uitgebreider kunnen doen", aldus de voorzitter van de Commissie ad hoe. Ondanks het feit dat de Commissie ad hoe geadviseerd heeft tot een kommissie ex. art. 62, d.w.z. de soe pelste door de wet toegestane vorm van kommissies, kwamen uit de ver gadering enkele voorstellen tot de- mokratisering van de gemeentelijke advieskommissie Welzijnsplanning. Zo had de heer De Jong bezwaar te gen het feit, dat de voorzitter een lid van het kollege zou moeten zijn en dat deze alleen door het kollege ont slagen zou kunnen worden. Verder liet hij weten bezwaar te hebben te gen de mogelijkheid tot het opleggen van geheimhouding en vroeg hij zich af of in deze fase van welzijnsplan ning al zo'n zware kommissie in gesteld moet worden. Tenslotte was hij van mening, dat ook de mensen, die profiteren van de welzijnsvoor zieningen, bij de besprekingen be trokken moeten worden. Op voordracht De heer Groen merkte op, dat de gemeenteraad zelf mans genoeg is mensen voor de kommissie aan te wijzen en dat dit z.i. niet op voor dracht van het kollege behoeft te ge beuren. Verder voerde de heer Groen aan niet gelukkig te zijn met de bepa ling, dat de stem van de voorzitter bepalend is bij het staken van de stemmen binnen de kommissie. Alle gemeenteraden in de regio zul len omstreeks eind januari een besluit nemen over de voorstellen van de Commissie Ad hoe betreffen de de Welzijnsplanning. In Zierikzee zal deze zaak aan de orde komen tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 24 januari aanstaan de. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een duidelijk sein gegeven, dat zij een resolutie in de Veiligheidsraad tegen Iran met een veto zal treffen. GRONINGEN. 9-1. Een 20-jarige jongeman heeft het afgelopen wee keinde twee dagen onopgemerkt dood in de psychiatrische kliniek van het akademisch ziekenhuis in Groningen gelegen. De jongeman pleegde vrijdagavond zelfmoord op zijn kamer in de betreffende open af deling, zijn daad werd eerst zondag opgemerkt nadat de vader 's mid dags naar zijn zoon had geïnfor meerd. De jongen werd van maandag tot en met vrijdag in de kliniek behan deld en mocht de weekeinden altijd naar eigen inzicht besteden, evenals de andere patiënten van zijn afde ling. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.l.B. Alle gemeenteraden in de regio zul len omstreeks eind januari een besluit nemen over de voorstelling van de Commissie Ad hoe betreffen de de Welzijnsplanning. In Zierikzee zal deze zaak aan de orde komen tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 24 januari aanstaan de. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Donderdag 10 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, „Wees een zegen". Rechtswinkel, Havenplein 24, 19.00- 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, informatie-middag VOS- kursussen, 13.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Bruinisse StoofpolderBelangenvereniging „Bru-Oost". 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje", vergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, 10.00 uur. Vrijdag 11 januari Oosterland „Neffen d'Eule", 19.30 uur, algemene ledenvergadering Oranjevereniging „Oosterland". Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. Film. 20.00 uur. Zaterdag 12 januari Zierikzee „De Lichtboei"; coffeebar „Youth for Christ"; 20.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang „Boswachterij"! 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en triihlopen 8e Delta cross. Renesse „Wapen van Renesse", 20.00 uur nieuwjaarsreceptie L.R. en P.C. (Westelijk Schouwen). Brouwershaven Tonnenmagazijn; optreden Miel Cools. Ouwerkerk Dorpshuis, Country-show; 14.00 uur: film „Last train to Durango"; 16.00 uur Country-show; 20.00 uur, Country-show met o.a. Jim Passey. Goes „Prins van Oranje" 14.00 uur. Bij eenkomst Ned. Genealogische Ver eniging afck Zeeland. Maandag 14 januari Westerschouwen Gemeentehuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus, informatiemiddag VOS- kursussen, 13.45 uur. Dinsdag 15 januari Zierikzee „De Lichtboei". 20.00 uur. Kursus Gezonde Voeding. Creatieve avond CPB, 19.30 uur. Her vormd Verenigingsgebouw. U.V.V.-gebouw, 20.00 uur, vergade ring afdeling Schouwen-Duiveland D'66. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk. N.C.V.B.-afdeling. Gebruikelijke tijd. Scharendijke De Putmeet, informatieavond Mid- denschouwen over „welzijn", 19.30 Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 19.30 uur. Woensdag 16 januari Zierikzee Stadhuis. Kommissie van Onder wijs. 14.30 uur. Scharendijke Putmeet, informatie-ochtend VOS- kursussen, 9.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis, jaarfeest Algemene Soos voor Ouderen. 14.00 uur. Donderdag 17 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Ver. v. Openbaar Onderwijs. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contact Vereniging. 19.45 uur. Vrijdag 18 januari Zierikzee Prijsuitreiking en feestavond vo gelvereniging „Zang en Kleur" afd. Schouwen-Duiveland. „Huis van Nassau", 20.00 uur. Zaterdag 19 januari Ouwerkerk Dorpshuis. Duivenshow. 14.00 uur. Maandag 21 januari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, avond Z.O.C.; 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergaderzaaltje Geref. kerk, infor matiemiddag VOS-kursussen, 13.45 uur. Dinsdag 22 januari Zierikzee „De Lichtboei". 20.00 uur. Dia-avond Gezonde Voeding. „De Lichtboei"; volksdanskursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Woensdag 23 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. 19.00 uur. Zaterdag 26 januari Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, Donateursuit voering muziekvereniging „Crescen do". Zondag 27 januari Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Maandag 28 januari Oosterland Voorkerk Ned. Herv. Gemeente, op richtingsbijeenkomst jeugdkoor, 19.30 uur. Dinsdag 29 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Kursus Gezonde Voeding. „De Lichtboei", voiksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkan der", (dia-vertoning over Oud-Bru), 19.30 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee „De Lichtboei", vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee Schoolgebouw. Bestuur Beatrix- school. 15.30 uur. Zaterdag 2 februari Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur. Uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". Dinsdag 5 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Donderdag 7 februari Zierikzee „De Lichtboei"; vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Zaterdag 9 februari Oosterland „Oosterhof", postzegel-ruilmiddag f.v. Delta-West, 13.30-16.30 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Dinsdag 26 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2