UKUNT ZE NU KOPEN. J. H. BLOM VIERT ZILVEREN JUBILEUM AAN DE OPENBARE SCHOOL RENESSE STAATSLOTEN? VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Een bewuste keuze M[ Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Vergadering Belangenvereniging „Bru-Oost STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 januari 1980 Nr. 22637 RENESSE, 7-1. De mammoetwet, het betrekken van een nieuw schoolgebouw en de integratie kleuter- lageronderwijs noemt de heer J. H. Blom de grootste ver anderingen gedurende zijn vijfentwintig jarige onder wijsloopbaan. Op 1 januari dit jaar was het precies 25 jaar geleden, dat hij werd benoemd als onderwijzer aan de openbare lagere school ,,'t Staepel'of" in Renesse. I? De heer J. H. Blom,: ,,De presentatie van onderwijsvernieuwingen is vaak frustrerend voor het onderwijzend personeel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Verkoopadressen in de Gouden GidsrH Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. In 1954 sloot de heer Blom, als 19- jarige jongeman, zijn studie asrrde Christelijke Normaalschool ,,De Klokkenberg" te Nijmegen af, met het behalen van het onderwijzersdi ploma. Gelijkertijd behaalde hij het diploma wiskunde L.O. en het eerste gedeelte van de hoofdakte. De hoofd akte bestond destijds uit twee delen en het tweede gedeelte kon mep pas halen als men over enkele jaren on derwijservaring beschikte. De heer Blom behaalde het tweede deel in 1956. De jubilaris koos tijdens zijn oplei ding aan de Christelijke Normaal school bewust voor het openbaar on derwijs, daar een openbare school, in zijn ogen, een ideale ontmoe tingsplaats is voor kinderen uit ge zinnen van allerlei verschillende le vensopvattingen. Hij is van mening dat dit de sociale vorming van de kinderen ten goede komt. Voordat de heer Blom aan de school in Renesse werd benoemd, was hij enkele maanden werkzaam in Eist als tijdelijke leerkracht. Toch in militaire dienst De vraag hoe een jonge onderwij zer afkomstig uit Nijmegen in het Zeeuwse dorp Renesse terechtkomt, beantwoordt hij als volgt: „Ik had destijds verschillende sollicitaties lo pen in kleine dorpjes om te proberen via een benoeming in een kleine plaats de militaire dienst te ontlo pen". Dat doel werd echter niet be reikt, want na enkele malen uitstel, moest hij er in 1956 toch aan geloven. Toen een teleurstelling, maar achter af bezien een periode, die hij niet had willen missen. Eind 1954 werd de heer Blom door het toenmalige schoolhoofd van de school in Renesse, de heer J. M. de Nooijer telefonisch uitgenodigd voor een gesprek. Het kennismakings gesprek vond plaats in Bergen op Zoom, waarbij ook de toenmalige burgemeester W. L. Lunsingh- Tonckens aanwezig was. Op dit gesprek volgde de benoe ming en het feit, dat de heer Blom een weekje later bericht kreeg, dat hij ook in Silvolde kon komen wer ken, veranderde daar niets aan. Het was Renesse en het bleef Renesse, nu al 25 jaar lang. V iermansschool Met de komst van de nieuwe onder wijzer kreeg Renesse een viermans- school. Binnen het schoolgebouw ontbrak echter daarvoor de akkom- modatie, zodat de jeugdige docent met zijn tweede klas in een barak naast de kerk huisde. In 1958 volgde de huidige jubilaris de heer De Nooi jer op als schoolhoofd. Hij solliciteer de pas toen hem dat werd aangera den door zijn twee veel oudere kolle ga's, die beiden geen hoofdakte had den. Hij begreep uit hun aanmoedi ging, dat zij hun veel jongere kollega zouden aksepteren. Bij de pensione ring van de heer De Nooijer werd geen nieuwe leerkracht aangetrok ken, zodat Renesse weer een drie- mansschool kreeg. De mammoetwet, het nieuwe schoolgebouw, en de integratie kleuter-lager onderwijs waren zoals gezegd de belangrijkste veranderin gen in het onderwijs voor de zilveren jubilaris. De mammoetwet bracht met zich mee, dat de opleiding voor het toelatingsexamen tot het voor tgezet onderwijs kwam te vervallen. Ondanks de positieve kanten van deze maatregel, is de heer Blom van mening, dat er ook nadelen aankle ven. Zo wordt er op diverse scholen verschillend gedacht over de te be handelen stof. Hij is dan ook ver heugd dat het op Schouwen-Duive- land mogelijk is gebleken tot bepaal de afspraken te komen over deze ma terie. Het betrekken van een nieuw schoolgebouw in 1970 noemt de heer Blom een zeer positieve verandering in het onderwijs te Renesse en hij verwijst naar de veel grotere lokalen en een gemeenschapsruimte, die het onderwijzend personeel veel meer mogelijkheden biedt, in het bijzon der ook voor het groepsonderwijs. Grote stap De integratie noemt hij een belan grijke zaak, maar hij maakt daarbij wel de kanttekening, dat naar zijn mening de stap van lager onderwijs naar het "voortgezet onderwijs veel groter en moeilijker is voor de kinde ren. Vooral voor de leerlingen van het platteland, omdat de vervolg- school niet in de eigen vertrouwde omgeving staat. De heer Blom acht het dan ook van zeer groot belang, dat er op Schouwen-Duiveland een kommissie in het leven is geroepen, die de mogelijkheden bekijkt de overgang naar het vervolgonderwijs minder groot te maken. Zelf is hij al jaren lid van deze kommissie en noemt enkele resulta ten, die inmiddels werden bereikt: Er werd een basisprogramma, samen gesteld voor zinsontleden en! woord benoemingen. Verder heeft de kommissie het voor elkaar gekregen, dat in de brug klas tijdens de studie-uren wat aan dacht aan rekenen wordt besteed. Voorheen werd pas in de tweede klas van het vervolgonderwijs weer wat aan rekenen gedaan en dat had het vervelende gevolg, dat de kinderen erg veel vergeten waren. De kommis sie probeert verder door het leggen van kontakten tussen de mensen van het lager en vervolgonderwijs te be werkstelligen, dat men meer inzicht krijgt in eikaars werk. Presentatie onderwijsvernieuwingen Ten aanzien van de presentatie van onderwijsvernieuwingen merkt de jubilaris op, dat iedere vernieuwing steeds weer gebracht wordt op een manier die doet voorkomen dat daar voor alles helemaal verkeerd is ge daan. Hij noemt dit nogal frustre rend voor het onderwijzend perso neel. Verder wijst hij erop, dat met alle vernieuwingen veel gevergd wordt van de leerkrachten. Vernieu- wingskursussen worden altijd na schooltijd gegeven en ook dat vindt hij nadelig. Persoonlijk had hij liever gezien dat de 1040 urengrens niet was ver legd naar een duizenduur grens, maar dat die 40 uren zouden zijn ge bruikt voor verplichte vernieuwings- kursussen. „Vooral op het platteland is de aanslag die op de leerkrachten wordt gepleegd erg groot, omdat men daar in veel gevallen al extra belast is met dubbele klassen", aldus de jubilaris. De heer Blom voelde zich destijds in Renesse reeds snel thuis in de ge moedelijke dorpsgemeenschap. Hij mengde zich spoedig in het vereni gingsleven. Hij werd blazend lid van „Luctor et Emergo", hij speelde mee met toneelvereniging ,,óp Drift", waar hij ook enige tijd als regisseur optrad. Zijn grote voorliefde bleek toch de muziek en in 1959 werd hij di rigent van „Luctor et Emergo". „Akelige perfektionist" Omdat bij naar zijn eigen zeggen „een akelige perfektionist" is, moest het dirigeren goed gebeuren. Daarom volgde hij gedurende drie jaar een kursus, hetgeen werd bekroond met het diploma van de Bond van Orkest dirigenten. Ook was hij enkele jaren dirigent van „De Witte van Haemste- de". In de loop der jaren heeft hij meerdere aanbiedingen gehad om di rigent te worden bij andere korpsen, maar deze sloeg hij af, omdat hij het anders te druk zou krijgen. Wel treedt hij regelmatig op als ju rylid bij solistenconcoursen. Ook besteedt hij veel tijd aan de oplei ding van jonge muzikanten en verder maakt de heer Blom wel composities en schrijft hij artikeltjes over jeugd en muziek in het orgaan van de bond van orkestdirigenten. Samen met Corry Kort verzorgt hij optredens met voordracht en zang op het patiëntenschip „Prins Willem Alexander", als dat een bezoek brengt aan Zierikzee. Naast al deze aktiviteiten zag de jubilaris ook nog kans aan de Nuts- universiteit in Rotterdam pedago giek te studeren. Deze studie werd in 1977 bekroond met het behalen van het diploma. Woensdag 9 januari zal er 's avonds in de school een receptie worden ge houden ter gelegenheid van dit zilve ren jubileum. SCHOUWEN-DUIVELAND Snelheidskontrole Maandag is op diverse plaatsen op1 Schouwen-Duiveland door de Rijkspolitiegroep Schouwen- Duiveland een snelheidskontrole ge houden. Vierentwintig automobi listen gingen op de bon. ZIERIKZEE Ver. Openbaar Onderwijs De Vereniging voor Openbaar On derwijs, afdeling Zierikzee, houdt de jaarvergadering in de „Zceuwsche Herberghe" op donderdag 17 januari a.s. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Mededeling wordt gedaan over een te houden Ou- derkursus, in de maanden februari en maart. De kursus vergt vijf avon den en is bestemd voor Ouderkom- missieledcn van de openbare kleuter en lagere scholen. Bestuursverkiezing is nodig door aftreding van de dames mevrouw S. H. Eggink-du Burck en mevrouw A. Beekman-Otte, die beiden herkies- T baar zijn. Aftredend en niet herkies baar is mevrouw C. F. C. van Eck- Greven en de heer J. van As (wegens vertrek naar Goes). Als nieuwe voor zitter stelt het bestuur als kandidaat, de heer D. van der Wekken en als nieuw bestuurslid mej. A. M. Bak. Na afwikkeling van de huishoude lijke agenda, wordt de diaserie van het V.O.O. vertoond: „De rol van de Ouderkommissie". HAAMSTEDE Nieuwjaarsreceptie Ver. van Huisvrouwen De afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen hield een druk bezochte nieuwjaarsreceptie. De presidente, mevrouw Den Hamer de Feijter wenste een ieder veel ge luk en voorspoed toe in het nieuwe jaar en zij besloot met voorlezen van het gedicht van Phil Bosmans: Ver geet de mooie dagen niet. De sekretaris van de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland", de heer P. van Dalsen vertelde over de flora en fauna van Schouwen-Dui veland. Hij lichtte zijn lezing toe met een aantal fraaie dia's. Na afloop mocht hij als dank een boekenbon in ontvangst nemen. Met een glaasje warme wijn bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen. Aan het slot dankte namens de aan wezigen mevrouw L. Everwijn-v. d. Bout het bestuur voor de prettige middag, gehouden in „De Graaf van Haamstede". KERKWERVE W.I.K.-jeugd naar minivoetbal Donderdag 3 januari heeft de jeugd van de s.v. W.I.K. een reisje naar de minivoetbalshow in de Ahoyhal te Rotterdam gehad. Om zes uur 's avonds vertrok het gezelschap per bus vanaf de Ring. In de Ahoyhal aangekomen werden eerst alle klubs welkom geheten door de bekende Barend Barendse. Daar na begon het wielrennen voor dames en heren, afgewisseld met atletiek. Daarna kwamen de voetbalteams van Old-Stars en Oost-Nederland te gen ^elkaar uit. Deze spannende wedstrijd werd gevolgd door wiel rennen achter grote motoren. Als' laatste voetbalwedstrijd speelde Rotterdam-Ahoy tegen Noord- Nederland. De W.I.K.-jeugd genoot van al deze evenementen. OOSTERLAND Oprichting Hervormd gemengd jeugdkoor De Hervormde Jeugdraad heeft het voornemen om in Oosterland een ge mengd jeugdkoor op te richten. Op maandag 28 januari zal een eerste bij eenkomst gehouden worden in de Voorkerk van de Ned. Hervormde Gemeente (Torenplein) teneinde een en ander te bespreken, zoals b.v. re petitietijden en een globale reportai- re beschouwing. Iedereen die 15 jaar en ouder is, is van harte welkom op deze bijeen komst. Ook die personen, die liever niet willen zingen maar een instru ment kunnen bespelen, b.v. een gi taar, fluit of enig ander instument zijn welkom. De Jeugdraad heeft na lang zoeken een dirigent/leider gevonden in de persoon van Hans van der Maas, die deze taak graag op zich wil nemen. Men hoopt dat een heleboel mensen BRUINISSE, 7-1. Het bestuur van belangenvereniging „Bru-Oost" heeft voor haar leden een vergade ring uitgeschreven die zal worden ge houden op donderdag 10 januari a.s. in het rekreatieoord „De Stoof pol der" dit initiatief zal aanspreken, en op 28 januari in de Voorkerk present wil len zijn. Ledenvergadering oranjevereniging Op vrijdagavond 11 januari hoopt de plaatselijke Oranjevereniging „Oosterland" een algemene leden vergadering te houden in cafetaria „Neffen d'Eule". Bij de bestuursverkiezing zijn de heren J. A. Beije en H. de Jong aftre dend, doch herkiesbaar. Hierna komt een pauze, waarin koffie wordt geserveerd. Na deze pauze volgt een bespreking betreffende de plannen voor het jaar 1980. Na de sluiting van het officiële gedeelte zal een spelletje bingo worden gespeeld. Enige bestuursleden zorgen voor mossels, terwijl er verder een taart te winnen zal zijn voor diegenen, die meedoen aan een verloting. Het bestuur hoopt weer op een goe de belangstelling van de leden. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Bejaardensoos De bejaardensoos o.l.v. mevrouw Tijdens deze vergadering zullen eerst de huishoudelijke zaken wor den behandeld. Als voornaamste punt op de agenda wordt vermeld, de leden een overzicht te geven van de werkzaamheden in verband met on derhoud of renovatie van de huizen van „Beter wonen". Een groot aantal leden is huurder van deze huizen en gelijk bekend is er vorig jaar een felle protestaktie gevoerd, tegen het naar hun mening onjuiste beleid van „Beter Wonen". Tijdens deze vergadering zullen de leden hun grieven weer kunnen uiten en zal bezien worden wat er verder zal worden,gedaan. Voor deze verga dering wordt goede belangstelling verwacht door het bestuur. Zie agen da. P. Ijzelenberg komt woensdag 9 janu ari a.s. weer voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. Zij hoopt dan ook weer eens wat nieuwe leden/bezoekers te mogen verwelko men. Zij die met vervoersproblemen te kampen hebben dienen dit te laten weten. Zij worden dan afgehaald en weer thuis gebracht. ^ROTTERDAM. Uit een parkeerga rage aan het Weena in Rotterdam zijn twee radio-actieve brandmelders gestolen. Volgens de politie bestaat de kans dat bij onoordeelkundig de monteren van de brandmelders radio-actieve straling vrijkomt. Zij verzoekt de dieven de brandmelders terug te brengen, voor er ongelukken gebeuren. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. NIEUWERKEWRK. Een schuurtje aan de Hoge Kerkstraat te Nieuwerkerk kreeg - enige tijd geleden alweer - een fikse opknapbeurt. Het resultaat was fraai. Zwarte schuren zijn monumenten of (tjes). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3