Washington: 80.000 Russen in en rond Afghanistan GRAAN Moord in Milaan De strijd in Afghanistan AGENDA De NAVO-raad Joegoslavië contra inmenging Wrede toestanden in Afghanistan Afzet strooizout N ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ,2 Het Amerikaanse besluit de mil joenenbestellingen aan graan door de Sovjet-Unie niet te leveren, in ver band met de gebeurtenissen in Af ghanistan, kan en zal gevolgen heb ben voor de situatie op de wereld graanmarkt. De kwestie van de graanexport wordt te Washington diepgaand bestudeerd, in het licht van de jongste ontwikkeling. De E.E.G. - endaarmede ook de Neder landse boeren - zijn ten nauwste bij deze zaak betrokken. Hoopgevend teken is derhalve dan ook dat een E.E.G.-vetegenwoordiger de konfe- rentie in de Ver. Staten zal bijwonen. De Amerikaanse boer is - gelijk be kend - een bedrijver van extensieve landbouw. Er zijn heel wat boeren ginds, die alles zetten op de kaart van het graan. Komt er een fikse deuk in het exportpakket van (Ame rikaans) graan, dan zullen die boeren zeker niet staan te juichen. Studie van de export zal inderdaad nodig zijn, om een goed bestemming te vin den voor de Amerikaanse graanvoor raden en punt daarbij is ook, dat het Europese graan niet in de knel komt. Mocht dit het geval zijn, dan lijkt het onwaarschijnlijk dat de E.E.G. op korte termijn voldoende afzetmoge lijkheden zal vinden, om mee te draaien in het graan- wereld-pakket. Misschien echter kan uit het kwade iets {joeds geboren worden, in dien zin dat een bepaald automatisme wordt doorbroken en nieuwe mark ten aangeboord. Het is geen goede ekonomische overweging, maar te gen de achtergrond van de voedsel schaarste in grote delen van de we reld, kunnen wellicht graanvoorra den partieel een bestemming krijgen, die indirekt ook van groot nut zijn voor de vrije wereld. Punt echter zal zijn de financie ring, want de Derde Wereld-landen beschikken helaas niet over veel har de valuta, maar als pure Nederlandse boter voor dertig cent per pakje naar Sovjet-Unie kan worden geëxpor teerd, dan liggen er voor graan- exporten, mogelijk of eventueel met regeringssubsidies, zonder twijfel ook nog wel mogelijkheden. Intussen leven we nog in een perio de van veronderstellingen. Afge wacht dient te worden wat de Ameri kaanse export-konferentie aan „nieuws" oplevert; eerst dan zal een herschikking op de internationale graanmarkt met mogelijk zinnig uit zicht, tot stand kunnen komen. Graan intussen is een belangrijk ga- rantieprodukt en voor de Europese telers staat dus ook een en ander op het spel. NEW DELHI. De congrespartij van oud-premier Indira Gandhi heeft bij de algemene verkiezingen de absolu te meerderheid behaald, zo meldt de Indiase radio. Uit de uitslagen van de op 6 januari gehouden verkiezin gen bleek dat zij in het Lagerhuis op een meerderheid van 76 procent van de 545 zetels kan rekenen. MONROVIA, Liberia. In Liberia is dezer dagen een stamhoofd overle den dat de gezegende leeftijd van 120 jaar had bereikt en had gezorgd voor een nalatenschap van 35 weduwen en 150 kleinkinderen. ROME, 7-1. In de Noorditaliaanse stad Milaan zijn dinsdag drie leden van de veiligheidspolitie vanuit een hinderlaag doodgeschoten. De da ders, naar verluid drie jonge man nen, wisten in een auto te ontkomen. De drie slachtoffers zaten in een auto toen het vuur op hen werd geo pend. Twee dagen geleden werd op Sicilië de christen-democratische voorzitter van de gewestelijke raad, Pier Santi Mattarella, in een koffie huis doodgeschoten. Vrouw in Franse academie PARIJS, 7-1. Voor het eerst in de geschiedenis is een vrouw opgenomen in de Franse aka- demie van Wetenschappen. Het is de 57-jarige wiskundige Y- vonne Choquet-Bruhat. Deze specialiste in de relativiteits theorie was reeds sinds 1978 cor- responderend lid van de a- kademie. In 1911 wees het in 1666 gestichte instituutr nog de kan didatuur van de nobelprijswin- nares Marie Curie af. llaar dochter Irene Joliot-Curie trof later hetzelfde lot. Van de vijf akademics die samen het „institut de France" vormen, hadden er tot dusver twee een vrouw toegelaten. In 1971 werd Suzanne Bastid op genomen in de academie des sciences morales et politiques", waarna in 1975 Jacqueline de Romilly toegang kreeg tot de Academie des inscriptions et belles lettres". De academie Francaise" moet nog een beslis sing nemen over de toelating van de in Brussel geboren schrijfster Marquerite Yource- nar. Naar verluidt is de kans groot dat romanschrijfster de eerste vrouw wordt in het col lege van de 40 „onsterflijken". WASHINGTON, 7-1. Volgens het State Department in Washington heeft de Sowjet-Unie nu ongeveer 80.000 man aan troepen in en rond Afghanistan. KABOEL/MOSKOU/BEIROET, 7-1. De Russische troepen in Afgha nistan hebben alle grote steden en hoofdverkeerswegen in handen. Wel zijn de Islamitische guerrillastrij ders nog in staat overrompelingsaan- vallen uit te voeren, met name bij nacht. Dit melden westerse diploma ten in Kaboel. Minstens vijf groepen van Afghaanse opstandelingen, die hun toevlucht hebben gezocht in het noordwesten van Pakistan, hebben besloten zich te verenigen in het licht van de Sowjet-interventie in hun land. Over de wijze waarop deze een heid tot stand nioet komen en over de nieuwe naam van het bondgenoot schap zullen binnenkort nadere me dedelingen worden verstrekt. De rus- sische militaire interventie leidt tot steeds grotere verwarring in de ara- bisehe wereld. Met uitzondering van Syrië gaan de Arabische reakties van een krachtige veroordeling van het Russisch optreden tot een opvallend stilzwijgen, zelfs van landen die Mos kou tot nu toe kon beschouwen als zijn beste bondgenoten. BOSTON, Massachusetts. De Ame rikaanse oud-minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger heeft maandag in Boston na een le zing voor zakenlieden gezegd dat de Russen voorlopig wel in Afghanistan zullen blijven. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben contact opgenomen met andere landen, „overwegend wester se en geïndustrialiseerde, maar ook landen in het Midden-Oosten", over bewap.ening van en militaire hulp verlening aan Pakistan. ZIERIKZEE. Het pand Havenpark 5, waarvan de etalages (nog) gebruikt worden door de fa. Koevoets uit Zie- rikzee, maar dat al jaren leegstaat, is zojuist aangekocht door Van de Heij den Keukens, een zaak in wasmachi nes, radio/tv e.d. te Dirksland. Wat voor soort zaak de heer v. d. Heijden in zijn nieuwe pand gaat vestigen, wil hij nog even in het mid den laten. Daat worden nog onder handelingen over gevoerd, zo liet hij weten. Men is echter ai bezig woon ruimte in orde te maken. Medio mei zou de zaak, die zich op heel Schou- 10 en-Duivel and wil richten, geopend worden. Het pand is ca. tachtig jaar eigendom geweest van de familie Labzowski uit Zeist. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het soort materieel dat ze gebrui ken wijst er bovendien op dat ze er zijn om er te blijven. In een verslag van de situatie in Af ghanistan zei een woordvoerder van het State Department dat er vrijdag 50.000 tot 60.000 troepen in het land waren en dat nog eens twee divisies, neerkomend op 20.000 tot 25.000 man, juist ten noorden van de grens in de Sowjet-Unie zijn gelegerd, of reeds Afghanistan binnentrekken. „Uit de omvang en de aard van het materieel dat de Sowjets gebruiken, kan men aanwijzingen afleiden dat het bij de ze invasie niet om een expeditieleger gaat", aldus de woordvoerder. Permanente macht? Naar zijn zeggen zijn er tekenen dat de troepen en hun zware mate rieel „waarschijnlijk de kern vor men van een permanente macht die in de toekomst wordt ontplooid. De Sowjet-rol zal waarschijnlijk blijven groeien en Afghaanse legereenheden zullen worden vervangen totdat een meer loyale legermacht op de been kan worden gebracht". BRUSSEL, 7-1. De NAVO-raad, bi jeen op het niveau van ambassa deurs, heeft maandag in Brussel „een gedachtenwisseling gevoerd over de negatieve Russische reaktie op het aanbod van de NAVO te gaan onder handelen over beperking van de Eu- rostrategische kernwapens in het ka der van Salt-III". Dit blijkt uit een officieel communiqué dat na afloop van de bijeenkomst in de Belgische hoofdstad is gepubliceerd. BELGRADO. Joegoslavië heeft zich, naar aanleiding van het Rus sisch optreden in Afghanistan, nog eens uitgesproken tegen interven ties. „De politiek van inmenging die met geweld de politieke betrekkin gen wil regelen, maakt het noodzake lijk dat er een verklaring wordt aan genomen over een verbod van inter venties in de binnenlandse aangele genheden van soevereine landen", zo schreef maandag een funktionaris van de .socialistische alliantie', Aleksandar Bakocevic, in het partij blad ,Borba'. De woordvoerder zei dat de Sowjet-actie, in het licht van een unanieme internationale afkeuring, „neerkomt op een minachtende af wijzing in woord en daad van de pro testen die door de vele naties op de aarde zijn geuit". NEW DELHI, 7-1. Afghaanse Mo hammedaanse leiders die naar India zijn uitgeweken, hebben verteld dat de Russische troepen in Afghanistan op grote schaal represailles nemen tegen familieleden van Mohamme daanse opstandelingen en Afghaanse militairen die hun kant hebben geko zen. De Russen zouden op die manier wraak nemen voor de onverwacht sterke tegenstand die zij in Afgha nistan ontmoeten. „Men zegt dat Afghanistan het Vietnam van de Russen wordt, maar wij vrezen dat het een tweede Cam bodja wordt", zo zei een van de uitge wekenen. De Afghaanse vluchtelin gen vertelden verhalen over bloedba den die de Russen hadden aangericht nadat zij door Afghanen waren aan gevallen. Zo werd melding gemaakt van een aktie bij Kalkan, op 40 km ten noorden van Kaboel, waar Af ghaanse opstandelingen met een paar buitgemaakte geweren een Rus sisch konvooi aanvielen, waarbij 15 Russen sneuvelden. De Sowjet-mili- tairen hadden daarop in het dorp van de opstandelingen honderden on- schuldigen gedood. Voorts zouden zij in de Panjsjirval- lei, in bergachtig gebied ten noorden van de Afghaanse hoofdstad, honder den Afghanen met napalm en bom men hebben gedood, nadat sluip schutters Sowjet-patrouilles hadden bestookt. ROTTERDAM, 7-1. "De Rotterdam se reinigingsdienst ROTEB heeft geen klagen over de hoeveelheid strooizout, die de afgelopen week verkocht is aan partikulieren. Sinds de jaarwisseling is er volgens een woordvoerder 30.000 kilo over de toonbank gegaan. De ROTEB verkoopt zout om de Rotterdammers te stimulerenhun stoep schoon te houden bij gladheid. Volgens de reinigingsdienst is de ver koop goed gaan lopen bij het invallen van een lichte vorst aan het begin van het nieuwe jaar. Scholen en be drijven dekken zich in met hoeveel heden tot 200 kilo, aldus de ROTEB. - - - :>;.V jf - v v'V v Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Dinsdag 8 januari Zierikzee Weststraat 41, C.D.A.-Vrouwenbe- raad. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Bedrijfs voorlichting. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Kerkwerve Vërenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, informatieavond Duiveland over „welzijn", 20.00 uur. Woensdag 9 januari Zierikzee Stadhuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Geen bejaardenmiddag NCVB. UVV-gebouw, informatie-ochtend VOS-kursussen, 9.30 uur. Ger. Kerkzaal. Vrouwenkonkakt- groep. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis 20.00 uur, informatie avond VOS-kursus. Nieuwerkerk Consistorie Geref. kerk (Ooststraat), vergadering C.D.A. 19.30 uur. „Rehoboth". Interkerkelijke Ge spreksgroep. 19.30 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Bejaardensoos (mevr. IJ.). 14.30 uur. Donderdag 10 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, „Wees een zegen". Rechtswinkel, Havenplein 24, 19.00- 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, informatie-middag VOS- kursussen, 13.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Bruinisse „Stoofpolder". Belangenvereniging „Bru-Oost". 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje", vergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, 10.00 uur. Vrijdag 11 januari Oosterland „Neffen d'Eule", 19.30 uur, algemene ledenvergadering Oranjevereniging „Oosterland". Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. Film. 20.00 uur. Zaterdag 12 januari Zierikzee „De Lichtboei"; coffeebar „Youth for Christ"; 20.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang „Boswachterij" 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en trimlopen 8e Delta cross. Renesse „Wapen van Renesse", 20.00 uur nieuwjaarsreceptie L.R. en P.C. (Westelijk Schouwen). Brouwershaven Tonnenmagazijn; optreden Miel Cools. Ouwerkerk Dorpshuis, Country-show; 14.00 uur: film „Last train to Durango"; 16.00 uur Country-show; 20.00 uur, Country-show met o.a. Jim Passey. Goes „Prins van Oranje" 14.00 uur. Bij eenkomst Ned. Genealogische Ver eniging afd. Zeeland. Maandag 14 januari Westerschouwcn Gemeentehuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus, informatiemiddag VOS- kursussen, 13.45 uur. Dinsdag 15 januari Scharendijke De Putmeet, informatieavond Mid- denschouwen over „welzijn", 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 19.30 uur. Woensdag 16 januari Scharendijke Putmeet, informatie-ochtend VOS- kursussen, 9.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis, jaarfeest Algemene Soos voor Ouderen, 14.00 uur. Donderdag 17 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Ver. v. Openbaar Onderwijs. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contact Vereniging. 19.45 uur. Vrijdag 18 januari Zierikzee Prijsuitreiking zang- en feestavond vogelvereniging „Zang en Kleur" afd. Schouwen-Duiveland. „Huis van Nassau", 20.00 uur. Zaterdag 19 januari Ouwerkerk Dorpshuis. Duivenshow. 14.00 uur. Maandag 21 januari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, avond Z.O.C.; 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergaderzaaltje Geref. kerk, infor matiemiddag VOS-kursussen, 13.45 uur. Zaterdag 26 januari Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Zondag 27 januari Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Maandag 28 januari Oosterland Voorkerk Ned. Herv. Gemeente, oprichtingsbijeenkomst jeugdkoor, 19.30 uur. Dinsdag 29 januari Bruinisse Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der". Dia-vertoning plm. 20.00 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110)4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 PROFTEN Wijlen professor Zeeman mag dan in zijn jeugd nog wel eens met de cij fertjes hebben getobd op school, proffen" leken op de H.B.S. toch al een beetje gepredestineerd, het op de ladder van de wetenschap heel hoog te brengen.In de klas heb ik zo'n jongmens meegemaakt, uit wiens jeugdig cocon, zich later een profes sorale vlinder ontpopte. Zo'n adspirant professor steekt er toch wel boven uit, al lag het gemid delde in „mijn" klas destijds beslist niet laag. Zo op het oog ziet men zo'n aankomende professor gewoon in een rijtje met de anderen, maar het wordt al wat duidelijker als er lasti ge zaakjes komen, zinnetjes en som metjes. En die blijven in de loop van een studiejaar niet uit. Daar werd uiteraard onderling over gepraat, maar de „profs" deden daar zelden aan mee. Ze kwamen s morgens ge woon naar school en hadden het", terwijl niemand het had of enkelin gen, die uiteindelijk toch - zo bleek - in de probeersels waren blijven ste ken. Het hebben, als anderen het niet hebben, was natuurlijk ook bij repe tities (en bij het examen) typisch voor de profsDe jongste van Schouwen-Duiveland afkomstige „prof" kreeg in die spannende om standigheden altijd een opvallend rood gezicht. Bij een ander was dat doorgaans een teken van pech of agi tatie, maar bij hem was het het visue le bewijs, dat het weer eens goed zat te lukken. Kenmerkend voor een „prof" in spé was ook diens mateloze verba zing. als er eens iemand in de klas voor werkelijk iets lastigs een hoger cijfer had. Ach. men went aan geeste lijke weelde natuurlijk en we moeten de „profs" er maar niet meer boos op aankijken. Ze hebben nog dikwijls gezwegen, als de klas zuchtte en heb ben nog vaak een aangevlamd ge zicht gehad en zo werden ze stap voor stap professor. Sieraden aan de kroon van de wetenschap, die echter nu misschien pas werkelijk aan de echte verbazing toekomen, mant hoe meer men weet. hoe dieper het besef wordt van het vele. dat men toch echt nog niet weet. Overigens komt het hele verhaal op losse schroeven te staan, als men hoort van een „slungel", die nooit „iets" deed. de wanhoop van zijn pa en ma was (vooral van zijn pa) en die toch - hoe wonderbaarlijk het ook zij - ook „prof" is geworden. Op de mid delbare school had hij altijd herrenherhalingsopgavenDe ouders gingen dan tochtjes maken en Piet werd naar boven gestuurd om zijn huiswerk te doen. Kwamen pa en ma weer thuis, riep pa naar boven: „Piet heb je je huiswerk af?". Ant ivoord: „nee pa 'kad geen potlood". Maar later bleek hij ontzettend knap en werd „prof". SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2