BETER WONEN WIL ZONNEWONINGEN GAAN BOUWEN IN WESTERSCHOUWEN De schippers van „Schuttevaer" willen de Vluchthaven h Zijpe als zodanig gehandhaafd zien DE ZIERIKZEESCHE COURANT Om totale woonlasten te verlagen Moord op Kennedy opnieuw onder loep Gezamenlijk onderzoek USA en USSR in heelal Peuk oorzaak fatale brand De bescherming van Venetië Nieuweschans kuuroord? V.S. wijzen Moskou argumenten van de hand Koude Rijkswaterstaat: „Industriehaven" en sneeuw in Joego-Slavië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 januari 1980 136ste jaargang Nr, 22636 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES:. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Stichting Peuterspeelzaal Bruinisse ZIERIKZEE, 6-1. Westerschouwen krijgt waarschijnlijk een „zonnewoningen-projekt", dat woningwetwoningen omvat die een minimum aan energie voor verwarming en warm water zullen gaan gebruiken. De woningbouw vereniging „Beter Wonen" heeft plannen in die richting, maar de realisatie ervan hangt voor een groot deel af van de medewerking en subsidie van vele instanties. Met de gemeente Westerschouwen is al goed overleg geweest, dus wat dat betreft is een beste samenwerking te ver wachten. QOM. Aanhangers van de twee meest vooraanstaande Ayatollahs in Iran zijn slaags geraakt in de heilige stad Qom. Volgens ooggetuigen lie pen minsten tien personen verwon dingen op. WASHINGTON. 5-1. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft laten weten dat het zelf een onder zoek zal laten instellen naar de moord op president Kennedy. Op de eerste plaats zal daarbij wor den nagegaan of er, zoals uit een bandopname op het tijdstip van de moord in Dallas gemaakt zou kunnen worden gekonkludeerd, een tweede schutter is geweest. Voorts zal ook de film worden bestudeerd die reden geeft te veronderstellen dat twee mensen voor het raam stonden van waaruit Lee Harvey Oswald presi dent Kennedy zou hebben doodge schoten. PASADENA, Californië, 5-1. Ame rikaanse en Russische natuurkundi gen gaan samenwerken bij de bestu dering van zwaartekrachtgolven die ontstaan na uiterst heftige gebeurte nissen in het heelal. Een woordvoerder van het Califor- nisch Instituut voor Technologie heeft gezegd dat onderhandelingen over een gemeenschappelijk onder zoeksprogramma afgerond, waren. De woordvoerder zei dat de toege nomen spanning tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie na de ge beurtenissen in Afghanistan de over eenkomst niet zou mogen schaden. De overeenkomst voorziet in de sa menwerking en uitwisseling van ge leerden van het Californisch insti tuut en de universiteit van Moskou. Sinds 1970 is er al samengewerkt bij het onderzoek naar zwaartekracht- golven. Westerschouwen is een interessan te plek voor dit experiment, zo ver telde direkteur Ph. H. van Doorne van „Beter Wonen", omdat daar het hoogste aantal zonne-uren in Neder land wordt geteld en het gebruik van zonne-energie een belangrijk ele ment van deze woningbouw zal vor men. Ook door een aantal andere energie-besparende maatregelen wil men bereiken dat de huur inklusief brandstofkosten voor deze woningen lager uitkomt dan die van traditio neel gebouwde woningen van verge- lijkbare grootte. Maatregelen Om die kosten zo laag mogelijk te houden wordt bij het bouwen der wo ningen rekening gehouden met de op timale benutting van zonne-warmte door toepassing van een aangepaste ontwerp-techniek, waarbij onder an dere woonvertrekken naar de zon voorden gekeerd en gangen e.d. juist aan de koude zijde van het huis wor de^ gesitueerd. Voorts wordt een vergaande isolatie van de buiten- schaal der woningen toegepast, twee a drie maal zo veel als op basis van de huidige bouwvoorschriften vereist is. Ook zal warmte worden terugge wonnen uit ventilatie en rookgassen en worden zonneboilers toegepast. De verwarmingssystemen zullen het tenslotte mogelijk moeten maken om in de toekomst - wanneer dit kosten besparend wordt - ten behoeve van ruimteverwarming het aanwezige oppervlak aan zonnekollektoren uit te breiden of om een warmtepomp toe te passen. Ing. Van Doorne legde er de nadruk op, dat het ook tegenwoordig al niet meer reëel is, om alleen de „kale huur" als woonlasten aan te merken. Juist de bijkomende kosten, vooral het energieverbruik, behoren daarin te worden opgenomen. ROTTERDAM, 6-1. De Rotterdam se recherche heeft zondag een man aangehouden die later heeft bekend de brand in een huis aan de Olean derstraat in Rotterdam-Zuid, waar bij in de nacht van 1 op 2 januari elf mensen om het leven kwamen, te hebben veroorzaakt. Na landurige verhoren verklaarde de 57-jarige meubelmaker J. F. uit de Maasstad dat hij „uit ballorigheid" een brandende» sigarettenpeuk door het kapotte raam van de benedenver dieping van het huis naar binnen had gegooid. De peuk kwam op een ma tras terecht. De politie is ervan over tuigd dat deze sigarettenpeuk de fa tale brand heeft veroorzaakt. Het gaat er dus niet alleen om de brandstofkosten om wille van de energie terug te dringen, maar ook om de totale wooplasten, vooral die in de sociale woningbouw, in de toe komst goedkoper te doen zijn. Het kan dus best zijn, dat de huur hoger lijkt, maar dat men toch voordeliger woont door het lage energie verbruik. Lange voorbereiding Omdat de voorbereiding van dit unieke zonnewoningen-projekt niet eenvoudig is, zal het nog wel enige tijd duren eer het plan wordt gereali seerd. Ook het aantal woningen is nog niet bekend, in dat opzicht moet onder meer ook rekening worden ge houden met de Nota Bewoningspa- troon. Van Doorne verwacht over een maand of vier meer konkrete mede delingen te kunnen doen. MOSKOU. President Carter heeft volgens het Russische persbureau Tass een "onvriendelijke daad" je gens de Sowjet-Unie begaan door de senaat om uitstel te vragen van het ratificatiedebat over salt-2. ROME, 6-1. De Italiaanse regering heeft bekendgemaakt dat zij nog voor het einde van dit jaar Venetië door kunstwerken gaat beschermen tegen vernietigende overstromingen, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van openbare werken. De overstromingen komen elk jaar voor en zetten dan duizenden huizen en winkels en het plein voor de basi liek van San Marco blank. De woordvoerder, Clemente Ron- coni, zei dat binnenkort de uitgave wordt goedgekeurd van een kleine 4 miljoen gulden voor het opkopen van vijf afgewezen plannen en nog eens een kleine 12 miljoen gulden voor het maken van een nieuw plan. Er wordt aan getwijfeld of de over heid dit jaar wel met het keren "an het water kan beginnen. NIEUWESCHANS, 5-1. De Oost- groningse grensgemeente Nieuwe schans krijgt van het rijk een kwart miljoen gulden voor een proefboring naar de aanwezigheid van genees krachtige zoutoplossingen in de bo dem van deze gemeente. De boring moet aantonen dat op een diepte van ongeveer 450 meter mineraalhouden- de bronnen zitten, die voor een kuuroord gebruikt kunnen worden. Het ministerie van ekonomische za ken heeft het bedrag beschikbaar gesteld in het kader van het ISP (in tegraal struktuurplan noorden des lands). De Veiligheidsraad NEW YORK, 6-1. De Verenigde Staten hebben zondag in de Veilig heidsraad der Verenigde Naties de argumenten die de Sowjet-Unie had aangevoerd om haar invasie in Af ghanistan te rechtvaardigen in scher pe bewoordingen verworpen. Tijdens de derde ronde van het spoeddebat schilderde de Ameri kaanse vertegenwoordiger, Donald McHenry, het verloop van de Sowjet- interventie. Hij reageerde op de Sow- jetrussiche rechtvaardiging dat Mos kou niet anders had gedaan dan te reageren op een verzoek om militaire hulp van de regering in Kaboel met de opmerking: „Moeten wij geloven dat president Amin om Sowjet- troepen heeft gevraagd om daarmee zijn eigen val en zijn eigen executie te veroorzaken"? „Belediging" Deze voorstelling van zaken van het Kremlin is „een belediging voor de intelligentie van de wereldge- DEN HAAG. Omdat de economi sche situatie dit jaar uiterst moeilijk wordt, zal minister Albeda in het gesprek, dat hij op 10 januari met de sociale partners zal hebben, alle reerst voorstellen de in december af gesproken „adempauze" met enkele maanden te verlengen. De minister zegt dit in een aan de sociale partners gezonden brief, waarbij hij nieuwe gegevens van het Centraal Plan Bu reau heeft gevoegd over de economi sche verwachtingen voor 1980. BRUINISSE, 4-1. Rijkswaterstaat voelt er wel voor om de Vluchthaven aan het Zijpe als industriehaven te bestemmen. Er ligt al een aan\frage van een zandstraalbedrijf zich hier te mogen vestigen. TWELLO. Mevrouw Grada Hurenkamp-Bosgoed - hier samen met haar ach terkleindochter- vierde zaterdag j.l. haar 110e jaardag. De krasse dame geniet nog een uitstekende gezondheid en woont in bij haar zoon (72) op de boerderij. Dat bleek tijdens de jaarvergade ring van de Schippersvereniging „Schuttevaer", afdeling Schouwen- Duiveland. Rijkswaterstaat heeft de vergadering schriftelijk om advies gevraagd, terzake de toekomstige bestemming van de vluchthaven. De betekenis van de vluchthaven is na het in gebruik nemen van het Schelde-Rijnkanaal sterk teruggelo pen. Niettemin is de huidige maande lijkse bezetting door de beroepsvaart 175 schepen met een gemiddelde grootte van 750 ton. In de vomer wordt de haven ook aangedaan door pleziervaarders. Minder belangrijk Na het tot stand komen van de slui zen in de Philipsdam (1985) zal de be tekenis van de vluchthaven vermin deren. Nog minder van betekenis wordt de haven na het gereedkomen van de sluizen in de Oesterdam. Een deel van de binnenvaart die nu nog over de Oosterschelde gaat, zal dan intensiever gebruik maken van de Witte Tonnen Vlije en het Brabantse vaarwater. Zijpe, Mastgat en Keeten raken dan min of meer uit de „gratie". De jaarvergadering Schuttevaer meende echter dat de bij de sluizen in de Philipsdam geplande wachtplaat- sen (die aan beide zijden komen, een lengte hebben van 425 meter, met een onderlinge afstand van de meerpalen van 25 meter) niet groot genoeg zijn. Men verwacht daarom dat de klei- ZIERIKZEE. Aan het Grevelingen- pad in Poortambacht, gingen vrijda gavond vele tientallen kerstbomen ,,in de fik". Het werd een mooi vuur, dat heel wat belangstelling trok. Het is weer voor een jaartje gedaan (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. meenschap",' aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Hij verzocht de raad te handelen op grond van het VN- handvest en de door de Sowjet-Unie „geschonden vrede en internationale veiligheid" te herstellen. DRIEBERGEN. De raad voor Mid delbaar en Hoger Personeel (MHP) ziet niets in een loonpauze, zoals mi nister Albeda voorstelt in zijn schrij ven aan de sociale partners. Aldus een eerste reaktie van de raad MHP op de jongste gegevens van het kabi net. „Een loonpauze schuift de pro blemen slechts voor zich uit." IK* PE gil.r BELGRADO, 5-1. Hevige sneeuw val en temperaturen onder nul heb ben de eerste week van het nieuwe jaar het verkeer in Joegoslavië ver rast en onmogelijk gemaakt in een groot deel van het platteland. Vol gens funktionarissen zijn honderden steden en dorpen volledig inges neeuwd en afgesloten van de buiten wereld. Tientallen mensen zijn omge komen door de kou of door verkeers ongelukken. nere binnenvaartschippers de vlucht haven zullen blijven verkiezen om in af te meren. De vergadering besloot daarom het verzoek te laten formule ren de huidige funktie van de Vluch thaven te handhaven. Verbaasd Burgemeester Hekman van Brui nisse toonde zich verbaasd over het schrijven van Rijkswaterstaat. Hij merkte op, dat in de Inrichtings- schets Oosterschelde de Vluchthaven staat aangegeven als toekomstige jachthaven. Rijkswaterstaat, zelf deel uitmakend van de Stuurgroep Oosterschelde, moet hier dus van op de hoogte zijn, aldus Hekman. Overigens is men hier en daar van mening, dat de pleziervaart wel erg veel van het goede krijgt, aangezien drie tot op heden als respektievelijk veer-, vlucht- en werkhaven in ge bruik zijnde havens voor de plezier vaart zullen worden ingericht. Verwachting tot dinsdagavond: Om het vriespunt Veel bewolking en mogelijk wat re gen of sneeuw; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; temperatuur om het vriespunt; matige noordoosten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 8.45, onder 16.44 Maan op 23.27, onder 11.37 Laatste kwartier: 10 januari (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 jan. 6.22 19.24 0.26 12.52 Doodtij: 12 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Met een zwakke tot matige noordoostenwind stroomt koudere lucht ons land binnen. Er komt veel bewolking in voor waaruit wat neerslag kan vallen. De aanvoer van deze lucht vindt plaats tussen een ho- gedrukgebied boven Skandinavië en een lagedrukgebied dat over ons land naar Duitsland wegtrekt. Langs de zuidflank van dit laag stroomt tame lijk zachte lucht via de Golf van Bi- scaje over Frankrijk, waar de tempe raturen maandagmoregn rond de vijf graden lagen. De aanvoer van 'deze zachte lucht wordt afgesneden door dat een oceaandepressie die ten westen van Ierland ligt naar het zuid oosten trekt en dinsdag in de buurt van Parijs wordt verwacht. Daarbij kan in Noord-Frankrijk en België enige tijd regen of sneeuw vallen. ISLAMABAD. Ex-koning Zaher van Afghanistan heeft de acht voor naamste leiders van de Afghaanse opstandelingen in Pesjawar(n.w. Pa kistan) opgeroepen zich aaneen te sluiten. Er is een eenheid van doel en actie nodig, zegt hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1