VIJF MILJOEN VOOR ZEEUWS MHJJEU VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Missie en zendingskalender „Dooi zal het op korte en lange termijn winnen" KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ERIC DE NOORMAN 6 Provinciale begroting voor '80 MIDDELBURG, 4-1. Het hoofdstuk milieubeheer kwam een jaar of tien ge leden nog niet voor op de begroting van de provincie Zeeland. Nu wordt er voor 1980 een bedrag uitgetrokken van bijna 5 miljoen. Dit als gevolg van het feit dat de laatste jaren in allerlei milieuwetten de provincie de belan grijkste taak heeft gekregen. Het grootste gedeelte van het geld wordt uitgegeven aan z.g. apparaat kosten, ongeveer 4 miljoen. Met de ze kosten worden bedoeld salarissen van het personeel en alles wat daar bij komt, zoals de kosten van gebou wen, verwarming, verlichting, meu bilair etc. etc. Sektoren Het provinciale milieubeheer is verdeeld over een aantal sektoren: beheer van grondwater en bodem: beheer van het oppervlaktewater; bestrijding van de luchtverontreini ging; bestrijding van geluidshinder; natuurterreinen (subsidies); ontgron dingen (niemand mag zonder vergun ning grond weghalen, bijvoorbeeld een dijk afgraven) en de zoBg voor na- _j tuur en landschap. Drie provinciale diensten zijn ak- tief met het milieubeheer: de provin ciale griffie, de provinciale wa terstaat en de provinciale planologi sche dienst. Waterstaat Het personeel van de provinciale waterstaat verzorgt vooral de techni sche kant van de zaak, zoals metin gen van de luchtverontreiniging, van geluid en van waterkwaliteit. Ook geeft deze dienst het provinciaal bestuur adviezen over de technische Tot de nagekomen kalenders be hoort een interessante maandkalen- der uitgebracht in kombinatie door het Centraal Missie Commissariaat en de Nederlandse Zendingsraad. De kalender ..speelt" in de missie- en zendingsgebieden en laat op be scheiden wijze iets zien van mensen ver van hier. De baten van deze ka- ZIERIKZEE. Als interessant inte rieur in de binnenstad geldt, de An tiekhandel Borsboom aan het haven plein. De fotograaf vielvoor deze antieke spullen"; vandaar een foto van genoemd interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PEKING. Chinese rechtbanken hebben ongeveer 160.000 vonissen uit de tijd van de Culturele revolutie vernietigd, omdat zij niet juist wa ren. Deze vonnissen vormden onge veer 16 procent van de zaken die de afgelopen drie jaar voor een nieuw onderzoek aan de Chinese justitie waren voorgelegd. TEHERAN. Zich niet storend aan een melding inzake een komplot om hem te vermoorden heeft VN- secretaris-generaal donderdagoch tend zijn hotel in Teheran verlaten voor een bezoek aan de graven van demonstranten die door militairen van de sjah werden gedood. DAMASKUS. De enige Arabische reaktie die gunstig was voor het Kremlin, kwam uit het marxistische Zuid-Jemen. Algerije, Syrië en de PLO, de belangrijkste vrienden van de Sowjet-Unie in de Arabische we reld, deden er een (misschien welsprekend) zwijgen toe. Voor 30 jaar ZONNEMAIRE. Onlangs hield de Ned. Hervormde vrouwenvereniging A.Z.E. haar jaarlijkse verloting. Na af trek van de onkosten voor aankoop van wol enz. om de handwerken te vervaardi gen, werd de opbrengst verdeeld tussen de Ned hervormde kerk, bewaarschool en liefdadige doeleinden. Ook werd door de leden van de vereniging de pastorie gratis schoongemaakt ZIERIKZEE. Binnenkort zal ook in deze gemeente de actie-bestrijding brui ne rat ter hand worden genomen. Het publiek wordt aangeraden te dezer zake zoveel mogelijk medewerking te verlenen opdat de actie moge slagen. ADVERTENTIE. Petroleumkachels! Aladdin met warmte vermogen van 100 m3 f 62,35 Daimon met kookring f 35,80, Buflam f 21,20. ZIERIKZEE. De sfeer van de oud- Hollandse steden wordt in niet geringe mate bepaald door de muziek van de pierementen, die typisch Nederlandse verschijning die vooral vreemdelingen ook zo weten te waarderen. Zierikzee kon zich ook verheugen vooral nu de heer C. R zich een bijzonder fraai pierement heeft aangeschaft. NOORDWELLE. De verbouwing van een gedeelte van perceel A I alhier tot woning en magazijn ten behoeve van de Groene kruis vereniging voor Renesse, Noordwelle en Serooskerke is gegund aan de laagste inschrijver, de heer J. P. alhier. voorwaarden die moeten worden gesteld aan industrieën die vervui ling teweeg brengen. De waterstaat adviseert ook over de aanleg en het beheer van vuilstortplaatsen. Er zijn speciale ambtenaren in dienst die be last zijn met de kontrole op het nale ven van allerlei voorwaarden in mi lieuvergunningen. Inkomsten Tegenover het bedrag van vijf mil joen dat de provincie uitgeeft staan ook inkomsten. Het rijk vergoedt bijna 1 miljoen en er wordt een kleine drie ton geraamd aan z.g. le ges. Dat zijn bedragen die de provin cie ontvangt voor „bewezen diensten". In dit geval gaat het om hinderwetvergunningen en vergun ningen luchtverontreiniging. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Carring- ton gaat op bezoek in Pakistan en het midden-oosten, ter bespreking van de Russische militaire interventie in Afghanistan, zo is donderdagavond van officiële zijde in Londen meeg- deeld. Wat gaat het weer doen? GORREDIJK, 3-1. De dooi zal het deze winter, zowel op de korte als de lan ge termijn, wel winnen. Tot deze voorspelling komt weerman Hans de Jong donderdag. Na de temperatuurdaling tot min elf graden plaatselijk de vorige nacht, zorgen warme oceaanstromingen er momenteel voor dat dit weer snel vergeten kan worden. Duitse weerkundigen houden er zelfs al rekening mee dat deze winter een zachte zal worden. De motor van de dooi, een depres sie ten westen van Schotland, zal in het huidige kwakkelweer uiteinde lijk wel de doorslag geven. De de pressie duikt niet de Golf van Biska je in, maar trekt naar het zeegebied ten zuidoosten van IJsland. De wind wordt daardoor vrij algemeen zuid westelijk. Normale temperatuur Engelse en Amerikaanse weer- diensten verwachten dat januari ge middeld een normale temperatuur zal opleveren en bovendien, net als de afgelopen maand december, erg nat zal uitpakken. December 1979 was plaatselijk de natste sedert 1865. Berlijnse deskundigen menen te we ten dat na een zeer warme eerste tien dagen van december bijna altijd een zachte winter is gevolgd. LONDEN. De staking van meer dan 100.000 arbeiders 'in de Britse staalindustrie is. donderdag haar tweede dag ingegaan zonder dat het einde in zicht is. LUSAKA. Joshua Nkomo en Ro bert Mugabe, de twee leiders van het Pattriotisch Front, gaan het komen de weekeinde nog niet terug naar Sa lisbury. BELGRADO. President Josip Broz Tito is donderdag in het ziekenhuis van Ljubljana, de hoofdplaats van de deelrepubliek Slowenië, opgenomen voor een onderzoek van de bloedva ten in zijn benen. Volgens het officië le persbureau Tanjung deed de 87- jarige dit op advies van een kommis sie van artsen. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. De zachte en de wat koudere lucht zullen de komen de dagen, ook na het weekeinde, blijven bakkeleien, zo verwacht De Jong. De kans op neerslag blijft aanwezig en alleen in het noordoosten is zo nu en dan vorst waarschijnlijk. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 3-1. Coöp. Veluwse Eierveiling: Aanvoer 3.394.170 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram f 10,20-10,85; 55-56 gram f 11,70-13,55; 60-61 gram f 12,25-14,60; 65-66 gram f 12,95-15,05. Eierveiling: Aanvoer 1.999.530 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram f 11,00-11,50, 56-57 gram f 11,95-13,55; 61-62 gram f 12,40- 14,65, 66-67 gram f 13,15-13,70. Eiermarkt: Aanvoer ca. 950.000 stuks. Handel: traag. Eieren van 48-54 gram f 10,30-13,10 per 100 stuks, kg-prijs f 2,15-2,43, 57- 61 gram f 14,20-14,60 per 100 stuks, kg-prijs f 2,49-2,39; 64-67 gram f 14,90-15,25 per 100 stuks, kg-prijs f 2.33-2,28. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tzum: G. J. Rebel, Weesp; te Vroomshoop: R. H. M. de Jonge, Bruinisse; te Oehten: J. Wie- man, Vlaardingen; te Tiet jerk: toez. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Geers; 19.00 uur ds. J. P. van Roon, Katwijk. 11.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. Abma, Kor- tenhoef. Serooskerke: 10.00 uur mevr. De Boon-Tol, Spijkenisse. Burgh: 14.30 uur bev. en intrede ds. A. J. Baas. Haamstede: 10.00 uur ds. J. P. van Roon, Katwijk, 19.00 uur eerw. heer M. C. Malipaard. Renesse: 9.30 uur ds. C. den Engelse (bev. ambtsdragers), 19.00 uur Avondge bed. Noordwelle: gez. dienst te Re- nesse. Scharendijke: 9.30 uur ds. Ab ma, Kortenhoef. Brouwershaven: zie Zonnemaire. Zonnemaire: 10.00 uur ds. Seeleman. Noordgouwe: 11.00 uur ds. H. W. Waardenberg, Rotterdam. Dreischor: 9.30 uur ds. H. W. Waar denberg, Rotterdam; 17.00 uur zon dagsschool kleinen, 19.00 uur zon dagsschool groten. Ouwerkerk: 10.00 uur de heer Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. M. G. Westerhof. Ooster- land: 10.00 en 18.00 uur ds. Plante (H.A.). Sirjansland: 10.00 uur ds. J. van Oostende, Oud-Beijerland, 18.30 uur kand. Van Vuren, Amsterdam. Bruinisse: 10.00 uur kand. J. F. Zee- meyer, Capelle a.d. IJssel; 17.00 uur ds. De Jonge. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. C. Leene, Bre da; 18.30 uur ds. F. Mantz, Rozen burg. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Scharendijke: 10.00 en 14.30 uur ds. J. Nieuwsma, Schiedam. Brouwersha ven: 10.00 uur ds. Blokland. Zonne maire: 15.00 uur ds. A. C. Moerman, Middelburg. Nieuwerkerk: 10.00 uur dr. J. H. Becker, 17.00 uur de heer A. van der Schee, Spijkenisse. Bruinis se: 10.00 uur de heer A. van der Schee, Spijkenisse (voorber. H.A.); 17.00 uur dr. H. J. Becker, Oolt- gensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst, 18.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur lèesdienst, 18.00 uur ds. Oosterbroek. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Korving, Drogeham. Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 15.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur in samenwerking met de Gerei, kerk T. Tijsma, Ootmarsum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen teOnnen: F. H. Folkerts, kand. te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen te Wolphaartsdijk- Nieuwdorp: A Moerkerken, Nieuw- Beijerland. die bedankte voor Mij drecht. Bedant voor Franklin Lakes (USA), Kalamazoo (USA) en voor Boskoop: J. J. v. Eckeveld, Zeist. SCHEEPVAART Amersfoort, 2-1 van Kingston naar St. Thomas. Nedlloyd Dejima, 2-1 te Singapore. leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Kerkhof N.Z. 16, Zierikzee: Zondag 10.00 uur openbare lezing, 11.00 uur Wachttorenbespre king. Donderdag: Theokratische school 19.00-20.30 uur, dienstverga- dering 20.30-21.30 uur. OVERDENKING Psalm 1 1 De predikant-dichter Jan Wit, van wie ook een groot aantal gedichten als liederen in het Liedboek voor de Kerken zijn opgenomen, heeft eens gezegd: ,,Wie de getijden niet onder houdt, wordt door de tijd overspoeld". Wie de meditatie niet kent, zal meegezogen worden in de stroom van het tijdsgebeuren. Wie de stilte niet bewust zoekt, wie geen tijd reser veert voor overdenking en inkeer, voor afstandnemen tot de dingen van alle dag en zichzelf, zal als een gebon- dene leven in de hollende maalstroom van het dagelijks leven. Onderhoudt de getijden, d.w.z. lees op vaste uren van de dag uit de Bij bel, laat het in de stilte van het mo ment tot u doordringen, spreek de ge beden uit en denk na. Stel die tijd apart. Spaar deze tijd uit. Laat het niet van het moment afhangen. Want dan komt er zo weinig van. Zo heb ben velen ervaren. We zijn zo druk en we leven zo gehaast en onrustig. Breng daarom regelmaat aan. Laat de wisselende momenten van over denking stollen tot getijden, die tot de ritmiek van het dagelijks leven gaan behoren. Onderhoudt de getijden. Neem de Bijbel ter hand. Elke dag opnieuw. Op die afgesproken uren. Sla de Bij bel op,»zoals u wellicht gewend bent. Of open de Bijbel opnieuw, wanneer dit Boek bij u een tijd gesloten is ge bleven. Neem en lees. Misschien aarzelt u. Weet u niet goed waar u moet beginnen. Het is ook al zo lang geleden. Begin er maar mee, was het advies van Muus Jacob- se en hij schreef een gedicht. In 1958, voor K. H. Miskotte, onder het op schrift „Ps. 1 vers 1". Een deel ervan luidt: Tien jaar geleden is het begonnen Psalm 1 vers 1 Begin er maar mee. Begin maar bij het begin Psalm 1 vers 1 Hoe dan? Begin maar Begin maar te praten begin maar te fluiten Df neurie een beetje, dan keren de woorden zich binnenste buiten. Zie je nu wel? Begin er maar mee, toe maar. Ps. 1 vers 1. Misschien dat dit vers ook voor u een deur wordt om opnieuw binnen te komen in het Woord van God en schatten te delven voor uw le ven. Begin maar. Het zal een goed be gin zijn van het nieuwe jaar. J. Plante Ingrid lender zijn bestemd voor missiona rissen en zendingsarbeiders, die heel konkreet bezig zijn met medemensen ver hier vandaan. De fraaie foto's op de schutbladen zijn voorzien van toe passelijke teksten uit de bijbel. De foto's stammen o.m. uit: India. Ruan da, Latijns Amerika. Nepal, Peru. Curacao en Ethiopië, echt de „Derde Wereld" dus. 20. Met een halsbrekende vaart jaagt de grimmige berenjager zijn paard de heuvels in. waarbij dreigementen en verwensingen aan het adres van Hrap in een niet te stuiten stroom over zijn lippen rollen, zodat Eric zich nieuwsgierig begint af te vragen wat deze Hrap wel voor een apart wezen zijn moet. De paarden beginnen al vermoeid te raken, als ze een kleine, armelijke hut in het oog krij gen, waarin een schrale figuur bij hun nade ring gehaast een toevlucht zoekt. „Dat is-ie." buldert Olaf. zijn paard aandrij vend. Naderbijkomend blijkt Hrap echter bij de ingang van zijn wrakke omheining te zitten met in de ene hand een bijl en in de andere een zwaar eind hout, waar hij met toewijding een scherpe punt aan kapt. Dit handwerk schijnt zijn hele aandacht in beslag té nemen, want pas als Olaf zich met een nijdig gebrul van zij paard laat glijden, kijkt hij langzaam op. „Achterbakse schurk", begroet de berenja ger hem. „Ik kom mijn dochter halen en jou een aframmeling geven want het moet nou maar eens uit zijn met je gekonkel en je bc- moeierij. In als je Ingrid niet ogenblikkelijk te voorschijn haalt, zal ik het zelf doen en dan breek ik meteen dit wrakke kippenhof af. want dat smerige ding is me al lang een doorn in hel oog. En dan zal ik jou met de brokstuk ken om je oren geven." „Als dat Olaf niet is,"mompelt Hrap onbe wogen. Hij staart de driftige berenjager lang en peinzend aan. „Had je het daar over Ingrid. Olaf? Tja. die was hier vanmorgen heel vroeg al. Ik zeg tegen haar, meidje. wat ben je vroeg". „Ozo, dus is ze hier." buldert Olaf rood van drift, „Dat zal je berouwen. Wacht ik zal haar wel even halen Met een zware zucht staat Hrap op. Hij drijft de stok met kracht in de grond. „Zo", mompelt hij, „aan het eind van die stok zul jij zitten Olaf. voordat je een stap op mijn erf doet. Je komt er niet in. al sta je hier met honderd rui ters te schreeuwen, da's dat." Met twee han den als kolenschoppen omklemt oude Hrap de bijl en kijkt bedachtzaam het troepje ruiters langs. „En nou zijn jullie met z'n allen binnen drie tellen verdwenen of mijn lieve kleine ijzertje zal jullie nekken kietelen en da's dat."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6