Duidelijke positieve punten, naast negatieve verschijnselen Afdeling „Schuttevaer" ELEKTRO LIEVENSE STREEKNIEUWS Proef met grotere zoetwater lozing op het Volkerak Kommissie vergaderingen in het Provinciehuis ALLES „PAIS EN VREE" IN REGIONALE N.C.V.B.-AFDELINGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 4 januari 1980 Nr. 22085 3 BRUINISSE, 2-1. Op de in „Hotel Storm" te Bruinisse gehouden jaarvergadering van de afdeling Schouwen- Duiveland van de schippersvereniging Schuttevaer kon de voorzitter de heer H. Hoogerheide spreken van een goed jaar voor de beide sektoren waaruit de afdeling Schouwen-Duiveland bestaat. Die sektoren zijn binnenschippers en mosselkwekers. In beide sektoren zag het er aanvankelijk niet zo best uit. De binnenschippers waren verdeeld over het zgn. noord-zuid vervoer. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 - 634 ZIERIKZEE Advertentie Men leze de nieuwjaarsadvertentie van Hotel du Jumelage te St. Hilaire, opgenomen in het donderdagnum mer als volgt: ,,Une bonne année, nous souhaitons, pour tous les ha bitants de Zierikzee. Ver. v. Oud-Leerlingen De Vereniging van Oud-Leerlingen der Tuinbouwwinterkursus houdt de jaarvergadering op dinsdag 8 januari in het Huis van Nassau. Op deze ver gadering komen de jaarstukken aan de orde. Bestuursverkiezing is nodig i.v.m. periodiek aftreden van de heer J. L. C. Roggeband, die herkiesbaar is. Spreker is ir. H. Syststrat, met als onderwerp: „Aktuele vraagstuk ken". Aanrijding op rotonde De auto's van J.H. uit Huizen en J. van D. te Brouwershaven werden be schadigd bij een aanrijding op de ro tonde bij Zierikzee, donderdagmid dag. De oorzaak was een voorrangs kwestie. HAAMSTEDE Auto geslipt Donderdagochtend om kwart over zes slipte de Hardinxvelder J.H. met zijn auto op de gladde Bouwmans- weg en kwam in de sloot terecht. De schade was licht en takelbedrijf De Jonge bracht het voertuig weer op de kant. BROUWERSHAVEN Ophalen oud papier De sportvereniging Brouwersha- ZIERIKZEE. Donderdagmiddag verzorgde de Mr. Bakkergroep in ei gen onderkomen een gezellig mid dagje voor enkele Noordierse kinde ren. Een aantal van deze kinderen houdt een tweeëneenhalve week du rende vakantie te Heinkenszand; hun leeftijd ligt tussen de 7 en 9 jaar. De Mr. Bakkergroep heeft in het ver leden vaker Noord-Ierse vakantie- gangertjes ontvangen, vandaar hun komst naar Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De moeilijkheden werden hier op gelost, door een zich goed ontwikke len van de vrachtenmarkt. In de mosselvissersbranche konstateerde men aan het begin van het seizoen een overvloedige zaadval op de kon- sumptiemosselpercelen, die het er gste deed vrezen. Maar ook hier viel het mee, er kon toch nog redelijk van de percelen worden geoogst en de ho ge prijs die voor de mosselen aan de kwekers werd betaald maakte veel goed. Zodoende kan men thans veel nieu we binnenvaartschepen in aanbouw zien, terwijl ook de mosselschepen worden vernieuwd, verlengd of ver breed. Dit stemt temeer tot dankbaarheid omdat uit een enquête van de Ka mers van Koophandel recentelijk ge- Tiouden, blijkt dat de winstkapaci- teit in het Nederlandse bedrijfsleven kleiner wordt en de ontwikkeling minder goed. Brandstofprijzen De brandstofprijzen stijgen en dat zal ook zijn weerslag hebben in de binnenvaart en de mosselarij, want de brandstof is een voornaam onder deel van de onkostenrekening. Onbevredigend noemde spreker de ontwikkeling rond de Schelde-Rijn- verbinding, waar een aantal aan grenzende gemeenten een gezamen lijk rampenplan opstelden. De bur gemeester van een bepaalde gemeen te heeft daarin de leiding als er zich binnen zijn territoir een ramp vol trekt. De heer Hoogerheide vond dat on voldoende. Hij pleitte voor eerste klas bestrijdingsvaartuigen te statio neren in de Vluchthaven van Tholen als centraal punt en voor een vaar- verbod van schepen met zeer gevaar lijke lading bij mist of ander onvaar- baar weer. De surfplank Een bron van ergernis blijft ook de erkenning van de surfplank als een volwaardig vaartuig, wat het beslist niet is. Stelt men daarnaast de ver oordeling van schipper B. W. Schot uit Zierikzee, die in een proefproces, om erkenning om buitenom\iaar het Wad te mogen varen veroordeeld werd. Men moet dan toch wel tot de konklusie komen, dat er iets mis met de rechtspraak in Nederland. ven haalt zaterdagochtend oud pa pier op. Gaarne gebundeld aan de weg zetten. DREISCHOR Woningen in Dreischor als onderzoek-projekt De vijftien woningen aan de Welle- weg te Dreischor, die de woning bouwvereniging „Beter Wonen" daar verleden jaar aangepast aan het dorpsgezicht bouwde, zullen als on- derzoekprojekt gaan dienen van de Zeeuwse Commissie Voorbeeldplan ning. Dat onderzoek is gericht op de mo gelijkheden en onmogelijkheden van dorpsherstel en dorpsbehoud. Drie hoofdpunten worden nagegaan: 1. Hoe is de procedure om tot de bouw te komen verlopen; 2. Hoe speelt de woningbouwvereniging in; 3. Wat is het resultaat en hoe ervaren de ge bruikers het. Daartoe zal ondermeer de Vrouwenadviescommissie (VAC) onder de bewoners een enquête hou den. Dat het beheer van de vaarwegen en de betonning overging van het mi nisterie van defensie (Loodswezen) naar het Direktoraat Generaal van Rijkswaterstaat zonder inspraak van de direkt betrokkenen (de schip per) was onjuist. Met het oude bestel had.men doorgaans goede kontakten. Sluis in Oesterdam De mosselkwekers wensen, in te genstelling met binnenschipperij een kleine sluis in de aan te leggen Oesterdam, vanwege de waterver vuiling op de mossel verwaterperce- len bij Yerseke. De boeren op Schouwen-Duiveland voeren thans een campagne voor het zoet worden van de Grevelingen. De vraag is alleen, of dit te rijmen is, met de terugdringing van de befaam de zouttong waartegen het Westland vecht. Men kan het zoete water maar eenmaal aftappen. Als men de Greve lingen zoet wil hebben, zal het West- land, te weinig zoet water krijgen, om de zouttong die via de Nieuwe Waterweg zijn bestaan bedreigt te rug te dringen. De Volkeraksluizen spuien thans zo veel mogelijk water op het Volke rak. Ook dit gebeurt zonder inspraak van de belanghebbende mosselkwe kers die daar percelen hebben. Waarom worden de sluizen bij Stel lendam niet gebruikt? De Bruse vissershaven moet ge schikt blijven voor de mosseivaartui- gen. De onderlinge verwisseling van ligplaatsen was een tijdelijke oplos sing. De schepen worden groter, lan ger eri breder. Als het het gemeente bestuur, dat zo graag schermt met de slogan Bruinisse vissersgemeente, ernst is, zal ze ook voor een afdoende meergelegenheid voor de vissers schepen moeten zorgen. De nieuwe kleur van de beton- ningsboeien en de nieuwe kleur van het licht bij nacht, bij de betonning groen in plaats van zwart en bij het licht groen in plaats van wit, vonden weinig waardering in de vergade ring. Men acht het een achteruitgang, maar het zijn de ambtenaren die beslissingen nemen zonder de prak tijkmensen te raadplegen, was de konklusie, waarmee de jaarrede van de voorzitter werd afgesloten. OUWERKERK Opbrengst kollekte Aan de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg is verzonden 182,03, zijnde de opbrengst van de kollekte oVer het-4e kwartaal 1979. Bijeenge bracht-werd door Linda Vijverberg en Arco Kuyper 49,16, Janet van den Hamer eri Irieke vari den Hamer 38,72, Miranda Vijverberg en Lian- ne Hage 42,21 en door Marjolein Boogérd en Mirjam Rouw 51,94. Mirjam Rouw wordt hartelijk wel kom 'geheten als nieuw kollektantje. Zij komt in de plaats van Renate Kel derman, die heeft moeten bedanken, omdat haar nieuwe school meer tijd vraagt. Zij wordt hartelijk dank ge bracht voor wat zij voor „Kinder zorg" deed. Eveneens dank aan de andere kollektantjes en de milde ge vers voor het mooie bedrag, namens „Kinderzorg" door mevr. A. M. 'Vijverberg-van Oeveren. Country-feest in Ouwerkerk Op zaterdag 12 januari wordt in het Dorpshuis te Ouwerkerk een Country-Show gehouden, 's Middags wordt vertoond de beroemde western-film: „Last train to Duran- go", aan het eind van de middag is er de Country-Discoshow met speciaal geselekteerde oude- en hedendaagse Country- en Western-muziek. De Countryshow 's avonds is m.m.v. de countryzanger Jim Passey en de fameuze countryformatie, win naars van de Zilveren Gitaar 1979 Windfall. Het publiek kan tijdens de ze hele happening rondneuzen op de Country-markt, waar uitgebreide in formatie over het country- en western gebeuren kan worden inge wonnen. Bovendien is er originele country-kleding en zijn er grammo foonplaten te koop. Kaartverkoop bij café Bakker, tel. 01114-2501. Voor tijd: zie agenda. Het probleem zoet/zout DEN HAAG, 3-1. In het Deltagebied wordt volgens het ministerie van ver keer en waterstaat een proef genomen met het lozen van een grotere hoeveel heid zoet water op het Volkerak en het Krammer. Deze stromen maken nu nog deel uit van het Oosterscheldebekken. Van 1977 af wordt al vijftig kubie ke meter zoet water per seconde va nuit het Hollandsch Diep door de Volkeraksluizen op het Volkerak ge-' loosd met het doel na te gaan welke invloed het zoete water heeft op het zoute milieu. Daarnaast dient deze zoetwaterlozing ook om zout water uit het noordelijk Deltabekken terug te dringen. 100 kubieke meter Tot april van dit jaar zal honderd kubieke meter zoet water per secon de in het Volkerak worden gebracht. De zoutmetingen kan men tijdens de ze grotere lozing analyseren en ver gelijken met gegevens van de proef met vijftig kubieke meter per secon de. Daardoor kan de betrouwbaar- NIEUWERKERK Vergadering C.D.A. in Nieuwerkerk In de consistorie der Gereformeerde Kerk aan de Ooststraat te Nieuwer kerk, zal woensdag 9 januari a.s. een vergadering worden gehoueden van de afdeling Duiveland van het Christelijk Democratisch Appèl. Naast de huishoudelijke zaken zal het punt der ledenwerving bespro ken worden. Ook hopen de drie zit tende Gemeenteraadsleden op deze vergadering aanwezig zijn. Deze zijn bereid gevonden om, op vragen, ko mende uit de vergadering, antwoord te geven ten opzichte van de gemeen tepolitiek. Belangstellenden en meelevenden, ook sympatisanten zijn hartelijk welkom! Jongeren en ouderen zowel mannen als vrouwen, die mee willen denken met het C.D.A. in Duiveland, worden op deze vergadering ver wacht. Voor tijd: zie agenda. Aktie „Kerkbalans 1980" Onder het motto „Gedeelde Zorg" zal de Gereformeerde kerk van Nieu werkerk ook dit jaar weer de aktie „Kerbalans 1980" voeren. In de week van 13 t/m 19 januari zal de kommis sie van beheer het foldermateriaal met o.a. de begroting 1980 op elk adres bezorgen. In de week van 19 t/m 26 januari wordt het antwoord opgehaald. BRUINISSE Filmavond Vrijdag 11 januari wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw weer een film gedraaid. Het is een Western met Bud Spencer en Terence Hill. Le den van de jeugdsoos „De Pul" heb ben korting op de entreeprijs. De kommissie voor sociale zaken vergadert op woensdag 9 januari om half twee in het Provinciehuis over de omvorming van de „Provinciale commissie bejaarden voorzieningen qaar „Provinciale welzijnsraad voor ouderen" en het stopzetten van de subsidiëring aan het Consultatiebu reau voor alcohol en drugs. Eveneens op woensdag de 9e verga dert de kommissie voor onderwijs en kuituur in het provinciehuis, om half vijf 's middags. Agendapunten zijn: het instellen van een provinciale on derwijsraad. de aankoop van een transportabele concertvleugel, subsi diegarantie voor de inspraak van vrouwenemancipatiebureaus en sub sidiering van de vormingscentra. Zeeuwse vrouwenraad en Stichting oude Zeeuwse kerken. Spreekrecht is er gedurende een half uur direkt na aanvang. heid van de prognoses van de zout- verdeling op het traject Keeten-Zijpe in de sluitingsfase van de comparti- menteringsdammen in 1985 en ook daarna aanzienlijk worden vergroot. ZIERIKZEE. De Nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur, eerst in de Trouwzaal en later voortgezet in de Vierschaar, werd muzikaal omlijst door het Residentie-orkest" o.l.v. Riet van den Dungen. Men ziet hier de exekutanten aan het werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUW-DELHI. Het nieuwe be wind in Afghanistan heeft opnieuw correspondenten pers uitgewezen. PANAMA. Honderden studenten en middelbare schoolleerlingen heb ben donderdag weer in de buitenwij ken van de stad Panama betoogd te gen de aanwezigheid van de ex-sjah in hun land. Niets aan de hand te ,,Bru" SCHOUWEN-DUIVELAND, 3-1. Terugkomend op een in het donderdag- nummer geplaatst artikel over een zekere onrust in de N.C.V.B., zij hier rekti- ficerend gemeld, dat elementen van de gesignaleerde zaken landelijk spelen, maar zeker niet op Schouwen-Duiveland. Hét misleidende in bedoeld artikel was, dat er bij de inleiding „Bruinis se" stond, waardoor ten onrechte de indruk werd gewekt, dat er in de Bruse afdeling moeilijkheden zou den bestaan. Daar is geen sprake van. Integendeel; te Bruinisse en ook in de andere afdelingen op Schouwen-Duiveland is alles pais en vree. Terecht wijst het bestuur van de afdeling Bruinisse de „beschuldi gingen" - als men die zo noemen wil - van de hand. Landelijk Landelijk evenwel is er wel iets aan de hand, of aan de hand geweest, maar het is alleen maar fijn, dat die principieel geachte zaken, nog niet doorgespoeld zijn naar de afdelin gen. De redaktie erkent dat zulks duidelijker in het artikel tot uitdruk king had moeten komen en verklaart hierdoor, dat bedoeld artikel niet af komstig is van de Bruse korrespon- dent, de heer G. v. d. Weele. Er is ten aanzien van de regio afdelingen, inklusief die te Bruinis se, derhalve niets aan de hand. Het spijt de redaktie dat door pu- blikatie dit misverstand is ontstaan. In de toekomst zullen wij alert zijn op mogelijke ontwikkelingen, c.q. signaleren dat zich geen verschijnse len in de bond (meer) voordoen, die aanleiding zouden kunnen geven tot kritische publikaties in welke zin dan ook. Het wegdek van de Boutlaan in Scharendijke was donderdagochtend zo spekglad, dat daar tussen 9 en 10 uur drie auto's slipten, waaronder een vrachtwagen. De voertuigen kwamen alle in de sloot terecht en takelbedrijf Jan de Jonge had daar dus volop werk. De bestuurders, die geen leisel oplie pen, waren resp. H B uit Izenroth (Duitsland), K. S. uil Bruinisse en J H. uit Amsterdam. Op de foto's twee van de drie ..pechvogels". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3