dounloo b.u. Andere afzetstruktuur bepleit voor Nederlands graan AGENDA Anders sparen Denken over tarwe Kwestie van de paralympics De moord op de EI Al- funktionaris Anders „loonmaatregel" Reg ering stuurt aan op loonpauze" Geschokte Waldheim in Teheran Apen doden kind Kentekenbewijs Deel III Verdacht van steunfraude installatiebedrijf Roebel enig betaalmiddel in Afghanistan WEEKEINDE. ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK ■pm Vrijwillige energiebesparing, met name in de huishoudens, lijkt geen eenvoudige zaak. Waar de 5 procent in 1979 aan besparing ai is gehaald, zeker niet in de huishoudens. De voorlichting over de noodzaak tot besparing had ook iets éénzijdigs. Enerzijds werd een nieuwe energie- krisis voorspeld, zelfs op korte ter mijn, maar het publiek merkte er niets of weinig van. Zo iets valt niet te verkopen. Dat is stilaan ook de mening ge worden van de vaderlandse energie maatschappijen, die nu (in 1980) gaan afstappen van een alarmerende be richtgeving, maar het over een heel andere boeg gaan gooien. Ze gaan wijzen op de persoonlijke voordelen van energiebesparing, een zaak die aanspreken zal, omdat energie - ook voor de huishoudens - steeds duurder wordt. Allerlei tarieven gaan om hoog en zuinig doen komt de eigen portemonnee ten goede. Als een voorspelde krisis er niet akuut is, geloven de mensen er een voudig niet in, dat de toestand toch ernstig is of op korte termijn kan worden. Met name elektriciteit wordt duurder en het is dus zaak ook, of vooral, voor de kleingebrui- ker, er zuinig mee om te springen. Als een dergelijke „reklame- kampagne" (om het zuinig te doen dus) slaagt, kon wel eens veel meer dan vijf procent worden gespaard, al is het nog maar de vraag of vijf pro cent in het nieuw begonnen jaar vol doende tegemoet komt aan de wen sen van de producenten. Elders in het land - maar dit kan als voorbeeld gelden - gaat men de zaak ludiek aanpakken. Er komt een stroomspaarspel op de tv en via ad vertenties, die er niet om liegen, wordt het publiek met de neus op de noodzaak van zuinigheid gedrukt. „Leringen wekken, voorbeelden strekken" en voorbeelden zullen worden gevisualiseerd, zo in de zin van: ,,op deze wijze kun je stroom besparen". Weliswaar is het Neder landse volk een hardnekkig volk, als het gaat om snijden in eigen vlees, maar in kringen van public relations, heeft men enige hoop, dat de nieuwe methode (de IJsselcentrale begint er mee) succes kan hebben. Eens zien hoe lang het duurt, dat b.v. de P.Z.E.M. inhaakt op deze nieuwe ideeën, want stroom in Zeeland kan - gegeven de omstandigheden - ook al leen maar duurder worden. DEN HAAG, 3-1. Kan de afzetstruktuur van Neder lands graan, in het bijzonder tarwe, worden verbeterd? Voorzitter dr. C. H. J. van Beukering van het produktschap voor granen, za den en peulvruchten heeft deze vraag aan de orde gesteld in de nieuwjaarsre de, die namens hem werd uitgesproken door de vice-voorzitte van het Schap, ir. K. K. Vervelde. Van Beukering wilde een nadere studie naar de mogelijkheid, de afzet van Nederlands graan te bevorderen door bundeling van het aanbod. Gro tere en meer homogene partijen zou den daardoor aan de verwerkende in dustrie, eventueel voor uitvoer, kun nen worden aangeboden. Geregelde afzet verdient volgens Dr. van Beukering, gezien de slechts geringe marges die het EEG- graanbeleid mogelijk maakt, de voorkeur boven een incidentieel ho gere prijs. De kosten van bewaring en finan ciering moeten daarbij niet uit het oog verloren worden. Verwijt De voorzitter verweet de Europese Commissie dat ze de prijs van in de Vrouw en beroep DEN HAAG, 3-1. De Neder- landse vrouw heeft de moge lijkheid buschauffeur, trein bestuurder, vuurtorenwach ter, havenloods, verkeerslei der op een vliegveld, piloot van de regerings Friendship, brugwachter, sluiswachter of havenmeester te worden. Minister Tuijnman van Ver keer en Waterstaat heeft dit donderdag meegedeeld aan de tweede kamerleden Van den Anker en Wutrich-vap der Vlist (P.v.d.A.), die deze lijst van beroepen hadden opge somd in schriftelijke vragen aan de regering. Met deze ka merleden is Tuijnman wel van mening dat opmerkelijk wei nig vrouwen dergelijke beroe pen ook inderdaad uitoefenen. DEN HAAG, 3-1. De beschikking van de regering om geen materiële steun te verlenen aan de Paralym pics, die in juni in Arnhem worden gehouden, als de Zuid-Afrikaanse ploeg wordt toegelaten, draagt het karakter van discriminatie van ge handicapten. Het is onzedelijk en verwerpelijk dat gehandicapten de inzet zijn bij een „internationale po litieke strijd". Dit betoogde mr. L. van Heijnin- gen donderdag voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State tijdens de behandeling van het be roep dat hij, namens de Zuid- Afrikaanse sport vereniging voor, gehandicapten en vijf Zuid- Afrikanen, had aangetekend tegen het regeringsbesluit steun aan de Pa ralympics te onthouden als Zuid- Afrika daaraan deelneemt. WtAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\? INSTANBUL, 3-1. De moord die woensdagavond werd gepleegd op de directeur van het kantoor van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al is gepleegd door leden van de „Marxistisch Leninistische gewapen de propagandagroep". Deze ondergrondse groepering heeft dit donderdag bekendgemaakt. Zij lieten weten ook verantwoorde lijk te zijn voor het vermoorden van vier Amerikaanse militairen in de Turkse hoofdstad op 14 december. De groep zei dat de directeur een Is raëlische geheime agent was en dat hij was gedood als „straf voor de gru welijke daden van Israël tegen de Pa- lestijnen". T>*> UTRECHT, 3-1. De regering wil proberen werknemers en werkgevers ertoe te bewegen een „loonpauze" in acht tc nemen van drie a vier maan den. Tijdens deze periode van rust op het loonfront moeten de regering en soci ale partners zien tc komen tot afspra ken over de aanpak van de loonont wikkelingen en de problemen op de arbeidsmarkt. Dit stelt minister Al- beda van sociale zaken in de vak bondskrant, het orgaan van de FNV. Volgens Albeda wordt de regring genoodzaakt zelf in te grijpen in de lonen, als blijkt dat werknemers en werkgevers niet voor een loonpauze en afspraken voelen. Een loon maatregel dreigt dan volgens de mi nister onherroepelijk, hoewel hij zo'n maatregel „eigenlijk te grof en te simpel" vindt. Maar de regring wil koste wat kost voorkomen dat zij volgend jaar met een tekort van meer dan een miljard gulden komt te zit ten door „de nieuwe oliecrisis", al dus Albeda. gemeenschap geoogste granen kunst matig drukt. De uitvoer naar derde landen wordt namelijk om budgetai- re redenen en terwille van de infla- tiebestrijding, afgeremd zodra de marktprijzen in de gemeenschap de referentie- of interventieprijzen in slechts geringe mate overschrijden. Dr. Van Beukering konkludeerde hieruit dat het thans gehanteerde systeem voor het bewaren van de af stand tussen de EEG-prijzen voor tarwe en voedergranen (tarwe hoger, voeder granen lager) niet aan zijn doelstelling beantwoordt. Het zou de mogelijkheid moeten in houden dat de marktprijzen zich meer in opwaartse richting bewegen. TEHERAN, 3-1. Sekretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. die in Iran is om te pogen de scherpe kanten van het konflikt tussen Iran en de V.S. weg të nemen, heeft donderdag in Teheran verklaard diep ontroerd en geschokt te zijn toen hij in een ziekenhuis gekonfronteerd werd met honderden invaliden die de V.S. aansprakelijk stelden voor hun leed. „Ik zal mijn best doen u genoegdoe ning te geven", aldus Waldheim die tien minuten lang verbitterde kreten van verontwaardiging moest aanho ren. De invaliden zwaaiden met krukken en zelfs met kunsledematen en schreeuwden: „Weg met Carter, weg met de sjah", toen het eindelijk stil werd, zei Waldheim diep ont roerd en geschokt te zijn door wat hij gezien had. Ik heb nu gezien wat het Iraanse volk onder het vorige be wind heeft geleden, aldus de sekretaris-generaal van de V.N. „Ik zal deze boodschap van lijden en grie ven aan de V.N. en daarmee aan de hele wereldgemeenschap voorleggen. JAKARTA, 3-1. Een groep apen heeft in de buurt van Banjarsamin op zuid-Borneo een kind van negen jaar gedood. Dit heerft het Indonesische persbureau „Antara" vrijdag meege deeld. Het kind was per boot met drie vriendjes het oerwoud ingevaren om apen te kijken. Een van de dieren pakte de bagage van het kind af, dat zijn spullen terug wilde hebben. Daarop schoten andere apen de dief te hulp. De kameraadjes haastten zich naar het dorp. Toen de ouders van de kinderen op de plaats van het voorval kwamen, was het kind al dood. Kweken van zeevis DEN HAAG, 3-1. Het op kommér- ciële basis kweken van zeevis in Ne derland kan voor diverse vissoorten (Atlantische zalm, regenboogforel, aal en tong) aantrekkelijk zijn. De kweek zou moeten plaatsvinden in drijvende kooien in - al dan niet ver warmd - zeewater in de monden van bijvoorbeeld de Zeeuwse stromen, de Waddenzee en de Eems. Dit staat in het rapport.mogelijk heden van kommerciële kweek van zeevis in Nederland", dat in op dracht van de stichting van de Neder landse visserij is samengesteld. Het rapport is vrijdag aangeboden aan de minister van landbouw en visserij, Fons van der Stee. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. VN-sekretaris- generaal Kurt Waldheim heeft vrij dagochtend Iran verlaten, zo is op het vliegveld van Teheran vernomen. Hij is opnieuw ontsnapt aan de jour nalisten die volkomen onkundig wa ren van het vertrek. MONTREAL. Het aantal doden als gevolg van de brand in het clubge bouw „Opemiska" in Chapais in de Canadese staat Quebec is gestegen tot 44. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten overwegen, voor het eerst, het aanbod van Israël en Egypte te aan vaarden om op hun gebied bases in te richten, dit als reactie op het ingrij pen van de Sowjet-Unie in Afgha nistan. BELFAST. Ierse guerrillastrijders hebben een 62-jarige inwoner van Noord-Ierland bij een aanslag voor diens woning doodgeschoten. GENÈVE. De distributie van de hulp voor de Cambodjaanse bevol king stagneert en als de voorraden zich in Kompong Som en Phnom Penh blijven opstapelen in plaats van daar naartoe te gaan zal het in ternationale comité van het Rode Kruis zich eind deze maand beraden over zijn deelneming in de hulpverle ning. VERENIGDE NATIES, NEW YORK. Groot Brittannië heeft don derdagavond, mede namens 42 ande re lidstaten van de Verenigde Naties, om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad. Die zou de ontwik kelingen in en rond Afghanistan moeten bespreken. PARIJS. De Parijse politie heeft door middel van een viertal arresta ties in totaal op dinsdag en woensdag een poging verijdeld tot de ontvoe ring van de in Frankrijk in balling schap levende Iraanse senator Felix Aghayan. MOSTAR. Woensdag zijn bij een busongeluk in de midden Joegosla vië zeker twintig mensen omgeko men, doordat hun bus in de rivier de Neretva stortte. CAIRO. De Egyptische vice- president, Hosni Moebarak, vertrekt donderdag voor een 19-daagse reis voor politiek, economische en mili tair overleg die hem zal voeren naar Oman, China, Noord-Korea, Japan, de V.S. en West-Duitsland. DEN HAAG, 3-1. Betaal in geen ge- j val dubbel voor het verkrijgen van Kentekenbewijs deel 3, indien na de "eerste betaling geen Deel 3 is ontvan gen. Aldus de ANWB in een persbe richt. Volgens de Rijksdienst voor het wegverkeer moet iedereen, die voor 15 december met eén akseptgiro- kaart heeft betaald, voor 31 decem ber in het bezit zijn gekomen van het Deel 3, dat vanaf 1 februari verplicht is. Wie na 15 december heeft betaald ontvangt in de loop van deze maand Deel 3. Indien met echter heeft be taald met een akseptgirokaart, en geen Deel 3 heeft ontvangen, dan moet men volgens de ANWB schrifte lijk of telefonisch kontakt opnemen met de rijksdienst voor het wegver keer in Veendam. MAASTRICHT, 3-1. De Maastricht se politie heeft een 31-jarige onge huwde vrouw aangehouden, ver dacht van steunfraude tot een bedrag van 120.000 gulden. De vrouw zou tien jaar lang bijstand gekregen heb ben terwijl ze werkte. Haar 43-jarige vriend, met wie zij samenwoont, kreeg een wao- uitkering, terwijl ook hij werkte. Volgens de politie is in zijn geval sprake van een geringe fraude. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 4406 b.g.g. (01110) 2461 SCHEVENINGEN. gen in zee aan het Een handjevol dapperen, waagde zich op Nieuwjaarsmor- Scheveningse strand. Een traditioneel, maar koud begin! ISLAMBAD, 3-1. Het Pakistaanse dagblad Jang heeft donderdag ge meld dat het nieuwe bewind in Ka boel de bankrekeningen heeft bevro ren, de circulatie van de plaatselijke munt heeft beëindigd en Russische roebels heeft uitgeeft. De krant citeerde reizigers die in Baloedjistan, de Pakistaanse provin cie aan de zuidelijke grens van Af ghanistan, waren aangekomen. De maatregel was bedoeld om te voorkomen dat de stamleden die te gen de regring vechten, fondsen krij gen. De mensen in de steden kregen roebels in ruil voor het geld dat zij od de bank hadden. Volgens het blad had de regerende revolutionaire raad alle bankbiljet ten binnen en buiten het land ongel dig verklaard en werd de Russische roebel gebruikt voor alle officiële transacties. De reizigers deelden voorts mee dat de Sowjet-burgeradviseurs, van wie er voor de coup van een week ge leden ca. 2.000 waren, nu alle sleutel posities in de regering onder kontro- le hadden en alle regeringsinstellin gen leidden. Zaterdag 5 en zondag 6 januari Dokter A. W. van Geer, Havenpark 35, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (011)9) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Vrijdag 4 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, nieuw jaarsfeest met Max Collie en Rhythm Aces. Grevelingenpad, 19.00 uur, kerst boomverbranding. Concertzaal; Woody Aliens „Play it again, Sam"; 20.00 uur. Bovenzaal „Mondragon". Nieuw jaarsreceptie Plattelandsvrouwen. 15.00-16.30 uur. Bruinisse Kerstboomverbranding op havenpla teau. 18.00-19.30 uur. Bomen inle veren: 18.00-19.00 uur. Zaterdag 5 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „De Avontu riers"; 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouw; bingo-avond jeugdsoos „De Gouwe". Zondag 6 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „De Avontu riers"; 20.00 uur. Maandag 7 januari Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsavond over „welzijn". 19.30 uur. Dinsdag 8 januari Zierikzee Weststraat 41, C.D.A.- Vrouwenberaad. 13.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Bedrijfs voorlichting. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Oud- leerlingen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Niéuwcrkerk Ons Dorpshuis, informatieavond Duiveland over „welzijn", 20.00 uur. Woensdag 9 januari Zierikzee Stadhuis. informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Geen bejaardenmiddag NCVB. Nieuwerkerk Consistorie geref. Kerk (Ooststraat), vergadering C.D.A. 19.30 uur. Donderdag 10 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, „Wees een zegen". Brouwershaven Tonnenmagazijn, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Vrijdag 11 januari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. Film. 20.00 uur. Zaterdag 12 januari Zierikzee „De Lichtboei"; coffeebar „Youth for Christ"; 20.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang „Boswachterij" 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en trimlopen 8e Delta cross. Renesse „Wapen van Renesse", 20.00 uur nieuwjaarsreceptie L.R. en P.C. (Westelijk Schouwen). Brouwershaven Tonnenmagazijn; optreden Miel Cools. Ouwerkerk Dorpshuis, Country-show; 14.00 uur: film „Last train to Durango"; 16.00 uur Country-show; 20.Q0 uur, Country-show met o.a. Jim Passey. Maandag 14 januari Westerschouwen Gemeentehuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Dinsdag 15 januari Scharendijke De Putmeet, informatieavond Middenschouwen over „welzijn", 19.30 uur. Woensdag 16 januari Zonnemaire Dorpshuis, jaarfeest Algemene Soos voor Ouderen, 14.00 uur. (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 NABESCHOUWING Vele eenzame kerstbomen liggen te bibberen op een stoep of in een plus. Eens waren ze zo mooi en stonden ze zo gezellig, een andere (enkele) boom verkeert nog in die gezegende om standigheden en flonkert nog in volle luister Wuurschijnlijk totdat de Driekoningen zijn geweest en dan is liet gebeurd Voor vele bomen wacht hel vuur; sintels en as resten alleen nog. 't Is als met de bladeren in de her fst: Hoezere vallen z'af; de zieke zo- merbladen, die eens zo groene waren; te gronde waard". Allemaal volgens Guido Gezelle, wiens 150-jarige ge boortedag dit jaar wordt herdacht. Intussen is hel nieuwswuler nog maar aan de brakke kant; er is geen irrationeler sfeertje dan kort na de jaarwisseling. Natuurlijk sijpelt voortdurend Ajghanisiun over de te lex (zou er aan geen enkel ..item" zij n. dat uitzonderlijke aandacht vraagt'.'), maar de grote, normale ex plosie moet nog komen. Er wordt al- weet gepraat, maar nog mondjes maal Straks komen ge ..onderhan delingen". iie kotiyressen. (ie Ipro- lesl) bijeenkomsten en dan pas is het i uurwerk van ue Oudejaarsavond, echt aai, het verbleken Overigens - om toch nog et en terug te blikken - ue jaseiiierenae klok gezien, die de ..twaalf slagen" sloeg. ..toen hel zo- i ei was" op di bit is liet was di ..kop" van een staand horloge, met zon i n maanstanden er op In liet klokkenmuseum te Utrecht staat ook zou fraaie, maar bij purtikuliu women ze schaars Hij ei n gore I erkojiinu te Zierikzee. gnli/ i nkeb jaren geleden alweer, in n prachtig staand horloge van de kano De bijzonderheid was. nat het ooit in Zierikzee tras gemaakt dal maakte hel bezit teel heel aanlokke lijk. Het is trouwens ook in Zierikzee gebleven, waar toen feitelijk iede reen eeli beetje blij om was Wul hel weer doet m januari is - als zuivel - verborgen in de schoot vun ue nubijv toekomst, maar een vrien din van ons. leidt alles af uil ..hel licht" Dal hel it is anders aan in no vember, ook bij mooi weer, nisdal al voorkomt Dat andere januari-liehl is (oei, iels aparts i n houdt al een be lofte lil zich I UU (Ie komende leute Met die oel U'eglU gen. .ij'l we dan hel nieuwe jaar ingegaan: de pessi- misten voorbij lo/n nil en de opti misten met een korreltje '.out lie- mend Om te Ziggrri m:t de burge- nn i t> rs licht' oelig tic nspektie- vehjke nieau'jaarsreiyplies hebben roudgi sinpi. zon leugens spreken zijn Ze brachten allemaal fikse on derwerpen op tafel i'ii die vielen be hoorlijk zwaar op de nog met oliebol len gevulde magen Maar goed. goed. Nedcrluntlvrs blijven hij alles ren zwaarwichtig volkje en laten de moppentrommel tlinis. zo gauw het officieel wordDal ix maar goed ook. want ut staan toch al aan kri tiek bloot in deze wereld Als we het op n Vlaams" zouden aanpakken werden we beschuldigd van phiyiuut o) gebrek aan originaliteit 'f Is im mers nooit goed' S( HIEHEIUANDM.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2