wc ANBO aktie tot behoud van ziekenhuis Zierikzee „Regionale samenwerking zelfstandigheid gemeente zeker niet aantasten" zal DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester T. C. Hekman: Allerlei plannen Uitstel Salt II- debat Sneeuw in Italië Burgemeester Vonhoff bekogeld ISTA - OOSTERLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22635 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Visserij wel en wee bij Schuttevaer BRUINISSE, 2-1. Burgemeester T. C. Hekman van Brui- nisse deelt in geen enkel opzicht de in zijn gemeente wei eens geuite vrees, dat regionale samenwerking de zelfstandigheid van de gemeente Bruinisse zal aan tasten. „De steeds ingewikkelder wordende maatschap pij en het steeds dichter wordende van vele over heidsmaatregelen zal ons ertoe dwingen bepaalde zaken in regionaal verband te gaan aanpakken, willen die ta ken goed vervuld kunnen worden in het belang van de burgers," aldus zijn zeggen. „Behalve een enkele losse politie ke kreet zijn er ook geen aanwijzin gen dat men in Zeeland voorlopig plannen heeft tot samenvoeging van gemeenten", is zijn mening. De bur gemeester deed deze mededeling in zijn toespraak, woensdag tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeentè, waarvoor goede belangstelling bestond. Omdat men hoofdzakelijk bijeen was gekomen om elkaar in een on gedwongen sfeer nieuwjaar te wen sen en zo mogelijk ook nog eens per soonlijk van gedachten te wisselen, borduurde de heer Hekman niet lan ger op het onderwerp voort, hoewel hij dat wel verleidelijk vond; „Op welke post wij ook in onze ge meente zijn gesteld", had de spreker tevoren al gezegd, na ook persoonlij ke beste wensen te hebben uitgespro ken, „ik hoop dat wij allen de kracht en wijsheid mogen ontvangen, maar bovenal met respekt voor elkanders meningen en opvattingen, om alles door gezamenlijke inspanning zo goed mogelijk te laten verlopen. De meningen mogen dan weieens ver schillen, de gemoederen bij het ne men van bepaalde besluiten wel eens verhit raken, ik hoop dat wij allen ons best kunnen doen om ons Bru voor ieder leefbaar te houden en zo mogelijk te verbeteren." Spreker was er zich van bewust dat hij zich niet geheel kon onttrekken aan een opsomming van de afgelopen periode, nu zowel een jaar als een de- SAOEDI-ARABBIË. Saoedi- Arabië heef donder dag aan Arabi sche en mohammedaanse landen ge vraagd één front te vormen tegen de Russische inval in Afghanistan en volgens diplomatieke kringen zal binnenkort een bijeenkomst van isl- matische landen worden belegd ter bespreking van de Russische „Blitz krieg". Het gladde wegdek was er de oor zaak van dat woensdagochtend vroeg een vrachtwagencombinatie begon te slippen en van de wal in de sloot raakte. Bij de takelwerkzaamheden belandde een gedeelte van de lading (kunsthars) langs de slootkant, door dat de aanhanger ondersteboven was geslipt. De combinatie werd bestuurd door H. K. uit Kortgene, die geen letsel opliep. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) cennium werd afgesloten. Hij is daar niet zo'n voorstander van, omdat daar vaak het gevaar in schuilt van verheffing van mensenwerk en zich toespitst op het werk van enkelin gen. Vooral in het bestuurlijke vlak zei hij daartegen nogal bezwaren te hebben: „Want wat begint een bestuurder zonder een toegewijd en deskundig ambtelijk apparaat, waarin wij ons in Bruinisse mogen verheugen en waarop wij naar ik hoop en vertrouw ook in de jaren tachtig kunnen rekenen." Omdat het toch wel zijn goede zijde heeft zo nu en dan eens terug te zien op datgene wat in goede samenwer king in een bepaalde periode tot stand is gekomen, noemde de spreker toch enige markante feiten uit de ja ren zeventig, waarin Bruinisse een grote verandering heeft ondergaan en waarin veel tot stand is gekomen. Hij bracht onder andere het vol genden herinnering: de bouw van het bejaardenhuis „In 't Opper", laatstelijk nog vergroot met 32 zorg- woningen, c(e realisering van plan West, met als belangrijke openbare gebouwen het dorpshuis, gemeente huis, postkantoor, vier nieuwe scho len, verder het westplantsoen, in dustrieterrein, de uitbreiding en de opbloei van de machinefabrieken en de mossel visserij. Minder rooskleu rig noemde hij de situatie rond de land- en tuinbouw en de verbetering van de sportakkommodaties. Meest ingrijpend Als meest ingrijpende gebeuren dacht de heer Hekman aan de aanleg en bouw van „Aquadelta", dat bezig is een van de grootste rekx*eatiedor- pen in het land te worden. Over de vrees van velen, dat die uitgebreide rekreatie de eigen identiteit en ka rakter van Bruinisse zou aantasten, was zijn persoonlijke mening, dat Bru toch grotendeels zichzelf is ge bleven. Hij vertrouwde er op-, dat dit in de tachtiger jaren zo zal blijven. Ondanks de spanningen en onze kerheden in de wereld en de sombere voorspellingen ten aanzien van de landelijke ekonomie, sprak de burge meester de hoop uit, dat ook het jaar 1980 een jaar van de Here zal zijn, van Wien wij in al ons handelen en denken afhankelijk zijn. Die voor ons wil zorgen en onze taak en onze weg bepaalt." Met de oprechte wens dat „wij daarop in het komende jaar ons ver trouwen stellen," beëindigde de bur gemeester zijn nieuwjaarstoespraak, die wérd bezocht door vele vertegen woordigers uit alle geledingen var.^ de bevolking. ZIERIKZEE. Deze foto gaat de hoes sieren van de langspeelplaat die K.H. Kunst en Eer"op de dag van haar 150-jarig jubileum (23 april) zal uitbrengen. Het gehele korps zal daarpp te horen zijn met een aantal populaire werken. Gisteravond (donderdag) zijn de eerste opnamen gemaakt in de Willibrorduskerk, die de hiervoor meest geschikte akoestiek heeft. Woensdagavond 9 januari vindt er een tweede sessie plaats. De muzikale leiding is uiteraard in han den van dirigent Van Soest, de technische leiding berust~bij platenmaatschappij Eurosound" uit Nijmegen. In de voorverkoop gaat Kunst en Eers eerste elpee, die een geplande oplage heeft van 1000 exemplaren, achttien gul den kosten, vanaf 23 april kost hij twee gulden duurder. Hij is dan (uitsluitend) verkrijgbaar bij het plaatselijk VVV- kantoor. v Een aardig detail van de hoesfoto is overigens dat de oude Zuidhavenbrug er nog op te zien is; de foto werd genomen enkele dagen voordat de brug werd gesloopt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL. De Europese ge- meenschpa heeft besloten haar voed selhulp aan Afghanistan voorlopig te staken. ZIERIKZEE, 2-1. De gezamenlijke afdelingsbesturen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen op Schouwen-Duiveland, kwamen te Zonnemaire bijeen, om te praten over het verloop van de door hen opgezette handtekeningenaktie, die tot doel heeft, de sluiting van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, tegen te gaan. Het werd een emotionele vergadering, waarin duidelijk de grote ongerust heid en verontwaardiging, bij de ouderen naar voren kwam. De A.N.B.O. le den willen alles doen wat in hun vermogen ligt om te voorkomen dat het zie kenhuis opgeheven wordt. De alom bekende bezwaren werden nogmaals nadrukkelijk genoemd en de door het aktiekomité op tafel ge legde voorstellen (plannen) werden door de vergadering zonder meer overgenomen. Begin januari vindt een onderhoud plaats met dokter Hekking, ter oriëntatie. Protestbijeenkomst Men denke aan het organiseren van een protestbijeenkomst, waarvoor ter zake kundige sprekers zullen worden uitgenodigd. Er wordt door het comité met een le kamerlid overleg gepleegd, men wil zich laten voorlichten hoe te han delen om tot een goed resultaat te ko men. Gedacht wordt om t.z.t. op het Bin nenhof te gaan demonstreren. Hier voor zullen bussen ingezet worden waarmee ook niet A.N.B.O.-leden, welke deze aktie ondersteunen,' mee kunnen. Het is de bedoeling om zoveel mo gelijk in klederdracht te verschijnen. De verzamelde handtekeningen kun nen dan overhandigd worden. Men wil hiermee de regering duidelijk maken (in dit geval dus mevr. E. Veder-Smit) dat het ziekenhuis niet weg kan. Overigens ligt het in de be doeling, dat de A.N.B.O. Sch.D. zich schriftelijk tot diverse hogere instan ties wendt met een verzoek tot on dersteuning van hun actie. Handtekeningen Door medewerking van vele oude ren, zijn inmiddels ruim 7000 handte keningen verzameld. Men streeft naar een getal van 10.000 stuks. Het komité doet een dringend beroep op een ieder die nog niet getekend heeft dit alsnog te doen. Er liggen lijsten bij onderstaande adressen: Dokter Lodiers te Noordgouwe, in de kruis- gebouwen te Dreischor en Kerkwer- ve, bij tandarts dè Bruin en in het zie kenhuis te Zierikzee. Inlichtingen en lijsten zijn ver krijgbaar bij: A. v. d. Eyndc, K. Sint. Janstraat 11, Zierikzee. Tel. 01110- 3948 en K. Slabbckoorn, Irenestraat 9, Zonnemaire. Tel. 01112-798. Do A.N.B.O. Schouwen-Duiveland vraagt: „Help ons helpen, ons Rode Kruisziekenhuis te behouden". WASHINGTON, 3-1. President Jimmy Carter van de Verenigde Sta ten heeft de senaat donderdag ge vraagd het aanstaande debat over ra tificatie van het Salt-2-verdrag over beperking van de strategische bewa pening, voor onbepaalde tijd uit te stellen naar aanleiding van de Russi sche militaire inmenging in Afgha nistan. De perschef van het Witte Huis, Jo- dy Powell, zei tegen verslaggevers dat Carter een debat over Salt-2 op het ogenblik „niet opportuun" acht vanwege de installatie van een Af ghaanse president die Moskou naar de ogen ziet met behulp van 50.000 Russische militairen. ROME, 3-1. Bijna de helft van Ita lië ligt sinds 24 uur onder de sneeuw. De zwaarst getroffen gewesten lig gen in het zuiden van het land. De meeste wegen in de gewesten Campa nia, Basilicata en Molise waren don derdag met het oog op lawines voor alle verkeer afgesloten. Op sommige plaatsen lag vier meter sneeuw. Talrijke dorpen waren onbereik baar en van elektriciteit verstoken. In de Abruzzen in midden-Italië en in het noorden varieerden de tempera turen van min 10 tot min 15 graden Celsius. In de Dolomieten en de om geving van Triest vroor het zelfs 28 graden. UTRECHT, 3-1. De Utrechtse poli tie heeft donderdagavond ongeveer veertig aktievoerders verwijderd uit de Stadsschouwburg in de Domstad, waar burgemeester H. J. L. Vonhoff een nieuwjaarsreceptie hield voor de Utrechtse burgerij. Aanleiding voor het politie optreden, waarbij geweld werd gebruikt, was dat één van de aktievoerders de burgemeester een slagroomtaart in het gezicht wierp. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WA> Wjr P6 Bitr Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat48 Verwachting tot zaterdagavond: Lichte dooi Vanavond en vannacht nog af en toe regen of natte sneeuw; morgen op klaringen en mogelijk een enkele bui; minimumtemperaturen rond het vriespunt; middagtemperaturen van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland; matige, aan de kust mor gen weer krachtige wind uit zuid west tot west. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks - 1 gr Max.-temperaturen: omstreeks 1 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 jan. Zon op 8.47, onder 16.40 Maan op 20.17, onder 10.22 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.41 Maan op 21.20, onder 10.50 7 jan. Zon op 8.46, onder 16.43 Maan op 22.24, onder 11.15 Laatste kwartier: 10 jan. (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 jan. 4.32 17.37 10.56 23.04 6 jan. 5.11 18.13 11.32 23.46 7 jan. 5.46 18.47 12.10 Springtij: 4 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De dooi, die vrijdag inzette, zal zaterdag voortduren. Het front dat de schijdingslijn vormde tussen de koude lucht boven west-Europa en de zachte oceaanlucht, bereikte in de nacht van donderdag op vrijdag ons land en bracht op veel plaatsen sneeuw. In de oostelijke helft van ons land viel een centimeter of vijf. In de westelijke provincies kwam de meeste neeslag omlaag in de vorm van regen. Omdat de temperatuur van de grond nog onder nul lag, vormde zich ijzel. Het ziel er naar uit, dat het front verder Europa in zal t rekken en ook in een deel van Duitsland de winter gaat verdrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1