STOP 129 369 398 Reorganisatie binnenlands bestuur thema van voorzittersrede Fikse brand in woning aan de Eendrachtstraat é\G\é \p''|5rr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwjaarsreceptie Zierikzee Resumé van oud-en-nieuw Korte felle brand eist elf mensenlevens Spliterwten Pindakaas Koffie Krat Pils Moord op El Al- funktionaris ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTV>'. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 ce it per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijs .i! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 3 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22634 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Twee ZVU-voorstellingen in één week ZIERIKZEE, 2-1. Het thema concept ontwerp van wet re organisatie binnenlands bestuur, bracht burgemeester Th. H. de Meester aan de orde in zijn rede, woensdag ge houden, tijdens de Nieuwjaarsreceptie van het gemeen tebestuur. Onder de talrijke aanwezigen in de Trouwzaal bevonden zich de ere-burgers van de stad, het gemeentepersoneel, leden van de Rijkspolitie en Brandweer en talrijke genodigden. Reorganisatie binnenlands bestuur: hoofddoelen zijn: handha ven drie bestuurslagen, versterking lokale bestuurslaag, wijziging wet gemeenschappelijke regelingen, ver sterking rol provincie en taakover- dracht van gemeenten aan provin cies. Geen 4e bestuurslaag Verlost zijn wij in ieder geval van het onzalig idee van de 44 gewesten en de onmiskenbaar vierde bestuurslaag, „maar in kringen van bestuurders zijn er toch nog beden kingen," aldus de heer De Meester. In feite immers is er slechts sprake van centralisatie van bevoegdheden van de gemeenten naar de provin cies. De criteria bij herindeling van ge meenten worden gebaseerd op ge talsmatige normen, die geheel voor bij gaar. aan de bij de burger levende behoefte aan kleinschaligheid; onlo gisch dus, gezien tegen de achter grond van het streven een aantal ta ken van de gemeenten te doen over gaan naar de provincie. Het gemeen tebestuur dient voldoende mogelijk heden gelaten, dié zaken te regelen, die de burgers wensen en waarop zij invloed kunnen uitoefenen. Intergemeentelijk overleg Overigens dient de mogelijkheid te blijven bestaan om bepaalde lokale en regionale taken gezamenlijk uit te voeren en daarover intergemeente lijk overleg te voeren. Maar zo is er wel bezwaar van verschillende zij den tegen overgang van de brand weer naar de provincie. Een „eigen oplossing" vormt de in tergemeentelijke brandweerregiona lisatie; ook tegen onderbrenging van de politie bij de provincie bestaan be zwaren. De verantwoordelijkheid van de burgemeester is slechts mogelijk als gezagsbevoegdheid samengaat met beheersbevoegdheid, berustend bij de gemeente zelf. Als daarnaast ook De ravage op de bovenverdieping van de woning,van de familie van W. aan de Eendrachtsweg, waar brand ontstond door een naar binnen ge schoten ontploffend projectiel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) openbaar vervoer, gezondheidszorg, natuur- en landschapsbescherming worden overgeheveld naar de pro vincie, wordt de gemeenten de moge lijkheid van een eigen beleid ontno men en wordt de afstand bestuur-be- stuurden alleen maar vergroot. Als het zou gaan als voorgenomen wordt het centralistisch streven slechts ver sterkt, ondanks het feit dat hiertegen jaren is geopponeerd. Afwegingsproces Als de (schijnbaar beleden) voorne mens van de regering tot decentrali satie zouden worden afgeleid uit de in 1977 ingediende Kaderwet speci fiek welzijn, zou er meer systematiek in het gemeentelijk welzijnsbeleid kunnen komen en zouden de wel zijnsvoorzieningen beter afgestemd kunnen worden op de plaatselijke behoeften. De raad echter komt dan tot een lastig afwegingsproces, temeer daar wellicht verwachtingen worden ge wekt, die niet kunnen worden geho noreerd. De regering zal zeker niet de extra financiën op tafel kunnen leggen en dan wordt het: gemeente U mag zelf beslissen, maar ook zelf betalen" Bevolkingsgroei In 1979 groeide de bevolking met 93 tot 9321 inwoners; het geboorteover schot bedroeg 20; het vestigingsover schot 73. Allemaal niet overweldi gend, maar toch redelijk. In 1979 werden 67 woningen gebouwd; begin '90 zullen nog 58 woningen gereed ko men en aansluitend volgt de bouw van 90 woningwet- en 14 premiewo ningen. Het nieuwe jaar zal derhalve wellicht een grotere bevolkingstoe name te zien geven. De burgemeester sprak de hoop uit dat raad, kollege, ambtelijke mede werkers en allen die kunnen bijdra gen tot het welzijn van de stad, daar aan hun beste krachten zuilen willen geven. De burgemeester besloot: „van harte wens ik u daarbij veel wijsheid en kracht toe. Moge het zijn dat wij daarbij de zegen mogen ontvangen, zonder welke wij dat zelf niet kun nen volbrengen". Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE, 1-1. Een fikse brand, wat ongeregeldheden en enige slippartijen tengevolge van de gladheid hebben zich voorgedaan in de oudejaarsnacht en op nieuwjaars dag. In een woning aan de Eendrachtstraat in Poortam bacht werd voor ongeveer f 25.000 schade aangericht, doordat daar 's nachts om half twee een projektiel via een slaapkamerraam op de bovenverdieping naar bin nen werd geschoten en tot ontploffing kwam. Drama te Rotterdam ROTTERDAM, 2-1. Een uiterst korte, maar felle brand in de dichtbevolkte wijk Bloemhof, heeft woensdagmorgen vroeg, negen doden geëist. Twee per sonen worden nog vermist. Zij zijn waarschijnlijk ook omgekomen, zodat elf mensen bij deze brand zijn omgekomen. Politie en brandweer omschreven de brand in de Oleanderstraat als een regelrecht drama, waaraan maar vijf mensen hebben kunnen ontsnappen. Brandweerkommandant F. Th. H. Klouwens: „drie minuten na de mel ding waren we al ter pfëatse, maar het vuur sloeg de woning al uit. Van de begane grond en de eerste etage is het via de achtergevel overgeslagen naar tweede etage en zolder." Alleen de hoofdbewoner van het huis, de heer A. R. Oosterwolde, is aan het vuur ontsnapt, samen met zijn vrouw, een 2-jarig dochtertje, een 16-jarige zuster en een neef van de familie. Zij werden bijtijds ge waarschuwd door een buurman, de 25-jarige heer J. Boom. De andere le den van de familie zijn omgekomen in het vuur: een grootmoeder, twee van haar dochters en zes kleinkinde ren. De bewoners, de familie G. van W., waren op dat moment niet thuis. Het projektiel, dat na het voorlopig on derzoek van de technische recherche of van eigen maaksel of van militaire herkomst moet zijn, schoot via het slaapkamerraam door een binnen muur, waarna het via een buiten muur aan de andere kant van het huis terugketste en naast een bed tot ontploffing kwam. De brandweer van Zierikzee verschafte zich toe gang «door een bovenraam en bluste de brand. Het is nog niet bekend, wie het projektiel heeft afgeschoten. Vechtpartij Op Schuddebeurs kwam in nieuw jaarsochtend vroeg tot ongeregeldhe den, doordat een groep van ongeveer twintig jongelui zich nogal baldadig gedroeg. Zo werd onder meer een PTT-brievenbus met vuurwerk bestookt. Voor de woning van de fa milie R. werden klappen uitgedeeld, toen de heer des huizes poogde zijn eigendommen te beschermen, waar bij hij onder andere een brandblu- sapparaat op de groep jongelui leegspoot. De rijkspolitie suste de ge moederen en deelde wat processen verbaal uit. Zonnemaire Ook in Zonnemaire werd schade aangericht door baldadigheden. Jon gelui kegelden daar drie bouwstenen door de ruiten van de openbare school, waarbij onder andere een aquarium werd getroffen. Ook trof daar R. zijn auto met vier doorgesne den banden aan. Van de dader(s) geen spoor. Brouwershaven In Brouwershaven werden in de tweede woning van H. uit Hoens- broek aan de Krabbendijkestraat in het bungalowpark Den Osse rotjes naar binnen gegooid, waardoor een brievenbus aan flarden ging en scha de in de gang ontstond. Slippartijen Gladheid was er de oorzaak van, dat op de vrij steile oprit van de Zaagmolen de auto van J. van B. uit ^Scharendijke begon te slippen, tegen huizen botste en tegen een muur tot stilstand kwam. Dat gebeurde op nieuwjaarsochtend. Het beschadigde voertuig werd door de fa. Jan de Jon ge naar boven getakeld. Dinsdagochtend rond kwart over tien kwam B. uit Rotterdam door de gladheid met zijn auto in de sloot langs de Stolpweg. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de auto werd flink beschadigd. De motor liep ernstige waterschade op. Advertentie MET ONNODIG TEVEEL let ^opdit teken pak 500 gram B pot pak 250 gram 12 flesjes 0.3 liter ZIERIKZEE. ,,Alles en iedereen passeerde het receptiërende gemeen tebestuur, tijdens de Nieuwjaarsbij eenkomst ten stadhuize. Vooral onze Vietnamese burgers", inzonderheid de kleintjes, kregen met name de be langstelling van burgemeester en mevrouw De Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ISTANBUL, 3-1. De direkteur van het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Istanbul, Abraham Elazar, is woens dagavond doodgeschoten. Volgens de politie werd hij, toen hij per auto de luchthaven Yesilkoy verliet, vanuit een andere auto beschoten. Hij over leed ter plaatse aan zijn verwondin gen. De daders wisten te ontkomen. ISLAMABAD,MOSKOU In de loop van maandag zijn nog meer rus- sische troepen en militair materieel Afganistan binnengekomen en het Kremlin gaf te kennen dat het bereid is zijn troepen voor lange tijd in Af ganistan te houden om definitief af te kunnen rekenen met de moham medaanse guerrillastrijders. Het is met kunstwerken als met mensenze kunnen met de grootste gebreken beminnelijk zijn. Börne BOBODDflBDDB WA> w pt Bi ir Verwachting tot vrijdagavond: Dooigrens boven Nederland Zwaar bewolkt met sneeuw, gevolgd door ijzel en regen en mogelijk mist; in het noorden van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt; elders lichte dooi; matige tot krachtige wind uit zuidoost tot zuidwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks -3 gr Max.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.47, onder 16.39 Maan op 19.13, onder 9.49 Laatste kwartier: 10 januari (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 jan. 3.55 16.58 10.16 22.26 Doodtij: 12 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het heeft de afgelopen nacht in ons land op veel plaatsen gevro ren. Het varieerde daarbij van om het vriespunt vlak aan zee tot 10 a 11 graden in het noorden en oosten van het land. Daarbij vormde zich op tal van plaatsen dichte mist zodat er rijpvorming optrad. Intussen is boven Ierland en Enge land een oceaanfront aangekomen. Het brengt in Ierland en Schotland regen, maar in Engeland viel de neerslag meer in de vorm van regen en natte sneeuw terwijl er op veel plaatsen ijzel is gevormd. Dit oceaanfront trekt de komende 24 uur in de richting van ons land cn kan morgenb neerslag brengen in de vorm van sneeuw en regen en moge lijk ijzel. De temperaturen zullen daarbij geleidelijk iets stijgen Ook in de rest van Europa heeft het de af gelopen nacht gevroren, zelfs in Ro me en op Corsica.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1