Zware kritiek op inval Russen in Afghanistan AGENDA WERELDGESTERNTE De Russen in Afghanistan Veel narigheid voor arme landen Vietnam heeft zelf voortaan genoeg rijst Nederland gaat knallend nieuwe jaar 1980 in Minder Iraanse maar meer Arabische olie-aanvoer Zuiveloverleg vastgelopen Aanvaring binnenvaart- tankers Vluchtelingen in Somalië Waldheim dinsdag naar Teheran Zwaar auto ongeluk Man IV2 jaar dood in woning Man schiet op vrouw en zoontje Dode door heroïne Stoffelijk overschot matroos gedregd 2 Wie een weekeinde heeft besteed aan de „voorspellingen" voor 1980, begon niet helemaal laaiend van en thousiasme aan de maandagochtend- taak, voor het laatst intussen in het bijna voorbije 1979. De zeventi ger jaren zijn afgesloten; de tachtiger jaren beginnen, maar het wereld gesternte is er helaas niet gunstiger op geworden. Juist voor het einde (dat moet dan maar voorop staan), zorgde Moskou nog voor een interes sante jaarsluiting; in de vorm van een pure invasie in een tot dan uitein delijk vrij land: Afghanistan. De Russen komen niet in dat land om achterlichtjes te kontroleren, maar - hoe vredelievend zij zich ook willen voordoen - zij hebben er dui delijke bedoelingen, want de Indi sche Oceaan lokt", lazen we ergens en verstoring van het machtseven wicht, toch al wankel in dit typische overgangsgebied, kan toch hele nare gevolgen hebben voor de broodnodi ge stabiliteit in dit en in elk deel van onze roerige wereld. De V.S. intussen hebben het nadeel van typische geografische situaite. Washington is ver verwijderd van de gevaarlijkste punten in de wereld en dat maakt het nemen van passende maatregelen niet eenvoudig. Boven dien werkt het echec van Vietnam op een of andere manier nog altijd na. Vietnam was een vergissing en dat kan een mogelijk ingrijpen elders eveneens worden, daar men de daar uit voorvloeiende ontwikkeling nim mer voorspellen kan. Die - inmiddels tot overtuiging - ge worden visie van de Amerikanen, maant ginds tot voorzichtigheid, maar op brute wijze wordt men dan wel gekonfronteerd met de machts drift van de andere grootmacht, die op deze wijze toch dominanter in ver schillende delen van de wereld wordt: Afrika, Jemen, Hoorn van Af rika, Oost-Europa, Afhanistan; het wordt een aanzienlijke rij van gebie den. Geen blauwe lucht helaas dus bij de jaarwisseling van het jaar, maar „voorspellingen" blijven gelukkig fiktie; de politieke en militaire ver wikkelingen zijn enerzijds zo ver ward en anderzijds zo ondoorzichtig, dat konklusies niet vallente rekken. Het is als op bij andere jaarwisselin-' gen; de mens zal - lerend van zijn fou ten -toch weer met enig élan de nieu we jaarkring moeten binnentreden en hopen op het beste. Immers als dit élan gaat ontbre ken, wordt het pas echt gevaarlijk. Niet alle oplossingen zullen de we reld in positieve zin beïnvloeden, maar uit veel onheil kan onver wachts nog wel eens een meevaller resulteren en opgave is dan, die opti maal uit te buiten. Trouwens mensen kunnen wel denken alles zelf te kun nen regelen, maar dat is niet waar. Er zijn „imponderabilia" die buiten de regels en wetten vallen en die ge ven - buiten menselijke beïnvloeding om - soms een stoot in een bepaalde richting. Daar zullen we het in 1980 ook een beetje van moeten hebben. WASHINGTON/NIEUW DELHI/MOSKOU, 30-12. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft het Kremlin zaterdag gewaarschuwd voor „ernstige gevolgen" als Moskou zijn troepen niet uit Afghanistan terugtrekt. In Washington is niet bekendgemaakt hoe de Russische reaktie luidde in de telefoongesprekken over de „Rode lijn" tussen het Witte Huis en het Krem lin. Maar uit regeringskring in Washington is wel vernomen dat Carter van Brezjnjew nul op rekest heeft gekregen. BRUSSEL, 29-12. De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, heeft zaterdag in een speciale verga dering van de permanente vertegen woordigers bij de NAVO in Brussel „zijn grote bezorgdheid" uitgespro ken over de Russische militaire in terventie in Afghanistan. Luns bestempelde volgens de woordvoer der van de NAVO de interventie als „een grove inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Afgha nistan". „De Russische poging om deze interventie te rechtvaardigen op basis van het handvest van de Vere nigde Naties, is slechts een verbaste ring van de principes van de VN, die door al haar leden moet worden ver oordeeld", aldus Luns. Flitsen uit het buitenland WARSCHAU. DE Poolse R.K. bis- schoppen hebben in een herderlijk schrijven de ouders aangeraden hun kinderen „immuun te maken voor het atheïsme, dat zij „een officiële ideologie, bijna een religie zonder God" noemen. NIEUW DELHI. Grenswachten van India en Bangladesh hebben ge vuurd op een betwist gebied, gren zend aan India's noordoostelijke staat Tripura. Het vuurgevecht duur de twee uur. Sombere Engelsen LONDEN, 30-12. In een zon dag gepubliceerde uitslag van 1 een opiniepeiling in Engeland ,is op te maken,, dat vele. Engel sen het jaar 1980 met grote somberheid tegemoet zien. Volgens de enquete ver wacht 66 procent van de Engel sen dat 1980 slechter zal zijn dan 1979 en 89 procent ver- wacht prijsstijgingen, 73 pro cent verwacht stakingen en in- dustriële onrust, 72 procent I voorspelt grotere werkloos- I heid en 69 procent gelooft, dat I 1980 zal worden gekenmerkt door veel internationale one- nigheid. i>QCOOOOPQg MOSKOU. De nieuwe leiding in Afghanistan onder Babrak Karmal wil „een ware vriend en bondgenoot van alle mohammedaanse landen zijn". Dat verzekerde Karmal in een radioboodschap, die zaterdag letter lijk door het Russische persbureau Tass is verspreid. ADDIS ABEBA, 28-12. Ernstige voedseltekorten, grote inflatie en ge ringe inkomsten uit export zijn enige van de onprettige ontwikkelingen die het nieuwe jaar volgens de Econo mische Commissie voor Afrika (ECA) voor de meeste ontwikke lingslanden in Afrika in petto heeft. Allen de olie-exporterende landen onder de Afrikaanse ontwikke- linslanden - Libië, Gabon, Nigeria en Algerije - staan er beter voor, zo meent de in Addis Abena gevestigde instelling van de Verenigde Naties. BANGKOK. Thailand, 29-12. Viet nam heeft vrijdag bekengdemaakt dat het in 1980 voldoende voedsel produceert om zijn 40 miljoen men sen te voeden en dat het voor het eerst in vijftien jaar geen rijst meer zal behoeven in te voeren. In haar jaaroverzicht aan de Natio nale vergadering in Hanoi beloofde de Vietnamese regering ook meer verbruiksgoederen voor het herstel van de ekonomie, samen met groter uitvoer van landbouwprodukten en een minimum aan invoer. Vice-premier Le Thanh Nghi, Viet- nams eerste ekonomische plannen maker, deelde de Nationale vergade ring mee dat in de eerste vier jaar van communistisch bewind „kapita listische klasse en kapitalistische handel zijn afgeschaft". In november kwam 730.000 ton Iraanse olie in de haven aan. In de zelfde maand vorig jaar was dat 2.870.000 ton. In de eerste twee we ken van december bedroeg de aan voer slechts 300.000 ton. In 1978 vervoerden tankers 25 mil joen ton ruwe olie uit Saoedi-Arabië naar Rotterdam. In de eerste elf maanden van dit jaar was deze hoe veelheid al 3,5 miljoen ton meer. Uit Koeweit kwam in de eerste elf maan den van dit jaar 12,7 miljoen ton olie de Rotterdamse haven binnen. In het DEN HAAG, 30-12. Nederland heeft opnieuw flink in de beurs ge tast voor de aanschaf van vuurwerk. Aangenomen mag dan ook wor den dat vandaag (maandag) massaal knallend afscheid zal worden genomen van de zeventiger jaren. Volgens de vuurwerkhandel is dit jaar weer meer voor vuurwerkartikelen uitgegeven dan vorig jaar. Sommige winkeliers schatten de totale omzet in Nederland op ruim 25 miljoen gulden. Volgens de Federatie Vuurwerkhandel Nederland (FVN), waarin de twee Nederlandse kunstvuurwerkfabrikantcn en alle vuurwerk- importeurs zijn verenigd, zijn exacte aantallen en cijfers over de vuurwerkomzet niet te geven. „Het blijven grotendeels gissingen,, concrete gegevens ontbreken. De omzet in vuurwerk wordt in ieder geval vele malen overtroffen door de verkoop van kaarsen, kerst- en nieuwjaarskaarten, gebak, wild en gevogelte en niet te vergeten de borrel", aldus de F.V.N., die wel aanneemt dat per hoofd dr Neder landse bevolking minimaal 1,10 gulden (één gulden tien) aan vuur werk wordt besteed. De winkeliers hebben veel vuurwerk ingekocht. Sommigen haal den veel meer in huis dan waarvoor ze een vergunning hadden. Een winkelier uit Coevorden maakte het wel erg bont: hij had 1750 kg vuurwerk in huis, terwijl hij maar 250 kg mocht hebben. In de Westeuropese hoofdsteden is ook met bezordgheid gereageerd op de Sowjet-interventie in Afgha nistan, maar de verontrustihg blijft niet beperkt tot de westerse wereld. Ook China en een aantal Arabische landen hebben in min of meer scher pe bewoordingen hun afkeuring geuit. Carters woordvoerder Jody Powell deelde mee dat de „invasiemacht" van de Sowjet-Unie in Afghanistan intussen tot 25.000 a 30.000 man schappen is gegroeid. Carter verge leek het Russisch optreden met de in terventies in de Iraanse provincie Azerbeidsjan (1940), Hongarije (1956) en Tsjechoslowakije (1968). Einde ontspanning In Washington wordt de vrees geuit dat de crisis rond Afghanistan het voorlopige einde inluidt van de ont- spanningspolitiek van de jaren ze ventig, en dat zich in de jaren tachtig een nieuwe wedloop tussen de beide supermachten zal aftekenen. De Amerikaanse onder-minister voor buitenlandse zaken, Warren Christopher, is dit weekend naar Eu ropa gereisd voor overleg met de bondgenoten over de crisis. PORTLAND, OREGON. Volgens een Amerikaan die zegt te zijn ge vlucht uit de Amerikaanse ambassa de in Teheran toen deze cirka twee maanden geleden door Iraanse stu denten werd bezet, zijn de „ontbre kende" gijzelaars tegelijk met hem ontkomen en verbergen zij zich nu er gens in de Iraanse hoofdstad. BANGKOK. Vietnam heeft onder druk van de Sowjet-unie zijn voorge nomen offensief in Cambodja, dat de vernietiging van de Rode Khmer be oogt, waarschijnlijk voorlopig uit gesteld. SALISBURY. Engeland heeft be kendgemaakt dat van 27 tot 29 febru ari in Rhodesië algemene verkiezin gen zullen plaatsvinden. MANAGUA. De Nicaraguaanse re gering staat aan 179 leden van de voormalige Nationale Garde en bur gers die het oude regime steunden toe het land als vluchtelingen te verla ten, maar heeft processen wegens oorlogsmisdaden aangekondigd te gen drie hoge voormalige garde officieren. LONDEN. Engeland krijgt met in gang van woensdag te maken met een landelijke staking in de staalin dustrie, zo hebben vakbondsleiders zaterdag verklaard. De onderhande lingen over de eisen van de staalar- beiders zijn afgebroken. Het vakver bond wilde twintig procent loonsver hoging. WASHINGTON/MOSKOU. De Verenigde Staten zullen zonodig niet aarzelen militair geweld te gebrui ken om de veiligheid van Pakistan te beschermen, zo heeft Carters advi seur voor veiligheidszaken, Zbig- niew Brzezinski zondag gezegd in een verklaring voor de Amerikaanse te levisie. ||eeeoooooeoooooo| Behoud tempels PARIJS, 29-12. De Nubische tempels op het eiland Philae die door de aanleg van de stuwdam in de Nijl bij Assoe- an werden bedreigd, zijn nu definitief behouden. Naar in Parijs bekendgemaakt zijn de rond 2.300 jaar oude monumen ten nu geheel overgebracht naar het eiland Agilka in het stuwmeer. De reddingsaktie is uitge voerd onder auspiciën van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onder wijs, wetenschappen en kui tuur. De kosten van de cirka f 60 miljoen zijn gedragen door verscheidene leden van de Unesco, waarbij de V.S. en West-Duitsland het meest heb ben betaald. Op 10 maart zal de nieuwe vestigingsplaats worden geo pend. Iboooeeeeeeaeeedl Toestand te Rotterdam ROTTERDAM, 29-12. De aanvoer van ruwe olie uit Iran naar de haven van Rotterdam is de laatste tijd ernstig teruggelopen. Die van olie uit Arabische landen is echter sterk toegenomen. In totaal is dit jaar 12 procent meer olie in Rotterdam aangevoerd dan vorig jaar. gehele jaar 1978 was de hoeveelheid aangevoerde Koeweitse olie 10,6 mil joen ton. De aanvoer van olie uit de Verenigde Emiraten gaf eveneens een stijging te zien: De eerst elf maanden van dit jaar 8,9 miljoen ton tegenover 6,5 miljoen over twaalf maanden vorig jaar. Uit Nigeria werd ook meer olie aangevoerd. Tot en met november dit jaar bedroeg deze hoeveelheid 16 mil joen ton, terwijl in 1978 12 miljoen ton naar Rotterdam werd vervoerd. DEN HAAG. Drie zware buiten landse misdadigers zijn gistermid dag uit de strafgevangenis in Scheve- ningen ontsnapt. UTRECHT, 28-12. Het overleg tus sen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie (2200 werknemers) over toeslagen voor vuil, zwaar en onaangenaam werk is vrijdag vast gelopen. Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond F.N.V. zijn de zuivelwerkgevers met vrijwel lege handen naar de onderhandelingsta fel gekomen. De bonden die de besprekingen in Putten demonstra tief verlieten, voorspellen akties in de zuivel, „die we van harte zullen ondersteunen", aldus de woordvoer der. ROME, 28-12. In Somalië verblij ven momenteel ongeveer een miljoen vluchtelingen en daar komen per dag zo'n duizend bij. Dit heeft de R.K. congregatie voor de missie vrijdag in Rome bekendgemaakt. Volgens de congregatie is 71 miljoen dollar no dig om de vluchtelingen te voeden. Somalië wordt al enige tijd over stroomd door voor het Ethiopische leger uitwijkende vluchtelingen uit de Ogadenwoestijn. Het land heeft zelf een bevolking van ongeveer vier miljoen zielen. EDINBURGH. Het Schotse eiland Iona, dat wel de bakermat genoemd wordt van het Britse Christendom, is eigendom geworden van de Schotse Stichting tot behoud van historische plaatsen en objekten. Naar de stich ting vrijdag bekendmaakte moést zij ruim zes miljoen gulden op tafel leg gen voor de historische grónd. MOSKOU. De Sowjetrussische dis sident Andrei Sacharow heeft gezegd dat een eerder door hem verspreid bericht over een poging tot zelfver branding door een in een strafkamp zittende dissident achteraf onjuist blijkt te zijn. Tegenover Westerse journalisten verklaarde Sacharow dat hij „misleid" was. BURGOS. Wolven hebben vrijdag in de provincie Burgos, in Midden- Spanje, een kudde van ongeveer 100 schapen gedood. Kort voor Kerstmis hadden zij in hetzelfde gebied, dat ongeveer 240 km ten noorden van Madrid ligt, al ruim 200 schapen ver scheurd. DAMASCUS. De Syrische regering heeft bekendgemaakt dat haar am bassadeur bij de V.N., Haihmoud Al- Choufi, die donderdag is afgetreden, verdacht wordt van samenwerking met de Egyptische geheime dienst. Hij wist sinds 7 december, dat er on derzoek naar zijn gedragingen werd gedaan en wilde zich kennelijk door af te treden aan dat onderzoek ont trekken, aldus Damascus. MOSKOU. De Sowjet-Unie is van plan zijn troepen uit Afghanistan te rug te trekken zodra de binnenlandse toestand in dat land zulks mogelijk maakt. Dit is de kern van een uitvoe rig artikel in de „Prawda", de krant van de communistische partij, van maandag. LONDEN. Een ex-medewerker van de Zuidafrikaanse inlichtingen dienst (voorheen Boss - bureau voor staatsveilighied -) heeft ongeveer 50 documenten betreffende Zuidafri kaanse spionage naar Groot- Brittannië gesmokkeld, met de pu blicatie waarvan het Britse zondags blad „The Observer" zondag een be gin heeft gemaakt. NEW YORK. Ayatollah Chomeini, de leider van de Islamitische revolu tie in Iran, heeft in de zondageditie van de „New York Timis" het Ame rikaanse volk in een „kerstbood schap" ertoe opgeroepen „zich te ver zetten tegen de onderdrukking" en de onderdrukte volkeren te hulp te komen. LAATSTE NIEUWS NEW YORK. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties zal pas dinsdag naar Teheran gaan voor zijn missie van goede diensten. Dit heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie bekend gemaakt. Volgens hem zal maandag middag de vastgestelde zitting van de Veiligheidsraad over de Ameri kaanse ontwerpresolutie nog bijwo nen en pas daarna naar Teheran rei zen. Na een tussenstop in Parijs zal hij waarschijnlijk dinsdagmiddag in Teheran aankomen. SINT PHILIPSLAND, 29-12. Twee binnenvaarttankers, zogenaamde koppelverbanden, hebben zaterdag morgen vroeg, zware averij opgelo pen door een aanvaring op het Schelde-Rijnkanaal ten zuiden van de brug van Sint Philipsland. De ene tanker was leeg, de andere had bijna 2.500 ton gasolie aan boord. Van de olie is niets in het water gekomen. Er raakten geen mensen gewond door het ongeluk. WIJHE, 30-12. De 51-jarige me vrouw S. M. Th. Damman-van der Kolk uit Olst is zondagmorgen in Wijhe bij Zwolle door een verkeers ongeluk om het leven gekomen. In een bocht verloor zij de macht over het stuur en botste met haar auto te gen een boom. De overige vijf inzit tenden zijn zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis in Zwolle. Twee van hen zijn er zeer ernstig aan toe, aldus de rijkspolitie. SAINT ETIENNE, 30-12. In het af gelopen weekeinde is in een woning in het Franse Saint Etienne het ske let gevonden van een ruim 80 jaar ou de man, die ongeveer anderhalf jaar geleden moet zijn overleden. De buren hadden gedacht, dat de man bij familie" onderdak had gekre gen of in een bejaardentehuis was op genomen aldus de politie. Een neef van de overledene was de eerste, die het stoffelijk overschot van zijn oom ontdekte en de politie waarschuwde. NOORDWIJKERHOUT, 29-12. De 29-jarige M. P. D. D. uit Noordwij- kerhout is zaterdagmiddag in haar woning ernstig gewond geraakt door schoten die werden afgevuurd door haar ex-echtgenoot, de 37-jarige M. A. Het 3-jarig zoontje van de vrouw werd licht gewond. M. A. die in Duitsland verbleef, was zaterdag naar Noordwijkerhout teruggekeerd om zijn ex-vrouw te be wegen opnieuw een relatie met hem aan te gaan. Toen de vrouw hier niet op inging loste de man drie schoten met een handvuurwapen waarmee hij haar en haar zoontje verwondde. De vrouw is opgenomen in een zie kenhuis, het zoontje kon na behande ling weer naar huis. De man meldde zich later op de dag bij de politie. ROTTERDAM, 29-12. De 27-jarige Rotterdamse vrouw J. B. is in de nacht in Rotterdam overleden, vol gens de politie vermoedelijk aan een overdosis Heroïne. De Rotterdamse poiitie heeft de 26- jarige P. A. B. uit Rotterdam gear resteerd. Hij zou de vrouw in een wo ning aan de Burgemeester Hoff- manstraat op haar verzoek geïnjek- teerd hebben, waarna zij op bed was gaan liggen en geen teken van leven meer gaf. De Rotterdammer waar schuwde toen de GG en GD die de dood van de vrouw konstateerde. De recherche heeft de zaak in onderzoek. ROTTERDAM, 28-12. De politie in Rotterdam heeft vrijdag het stoffe lijk overschot van de Duitse matroos G. Hamm (16 jaar) gedregd. Het slachtoffer, dat op 4 december in het water van de Prins Hendrikkade in de Maasstad verdronk, werd in de Koningshaven aangetroffen. Hamm was opvarende van het Duitse bin nenschip „Getan". Het ongeluk ge beurde bij het afmeren van de boot. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Dinsdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 16.00-17.30 uur, nieuwjaarsreceptie gemeentebe stuur. Serooskerke Ned. Hervormde kerk (consistorie); nieuwjaarsbegroeting; 10.30 uur. Woensdag 2 januari Brouwershaven Jeugdsoos „Tootje". 19.30 uur. Olie- bollendisko m.m.v. Disko Power Se- lektion 77. Oosterland „Oosterhof", vertoning tekenfilms voor de jeugd, 16.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 20.00 uur, nieuw jaarsreceptie gemeentebestuur. Herv. Verenigingsgebouw. Filmver toning „De Oul". 13.00 uur. Donderdag 3 januari Haamstede „Graaf van Haamstede". Nieuw jaarsreceptie Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen. 14.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, bijeenkomst „Philatelica", 19.30 uur. Vrijdag 4 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, nieuw jaarsfeest met Max Collie en Rhythm Aces. Grevelingenpad, 19.00 uur, kerst boomverbranding. Concertzaal; Woody Aliens „Play it again, Sam"; 20.00 uur. Bruinisse Kerstboomverbranding op havenpla- teau. 18.00-19.30 uur. Bomen inle veren: 18.00-19.00 uur. Zaterdag 5 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „De Avontu riers"; 20.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouw; bingo-avond jeugdsoos „De Gouwe". Zondag 6 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „De Avontu riers"; 20.00 uur. Maandag 7 januari Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsavond over „welzijn". 19.30 uur. Dinsdag 8 januari Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, informatieavond Duiveland over „welzijn", 20.00 uur. Woensdag 9 januari Zierikzee Stadhuis, informatieavond over „welzijn". 19.30 uur. Donderdag 10 januari Brouwershaven Tonnenmagazijn, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Zaterdag 12 januari Zierikzee „De Lichtboei"; coffeebar „Youth for Christ"; 20.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang „Boswachterij" 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en trimlopen 8e Delta cross. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na half zei Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2