Sirjansland raakt groente en fruitzaak kwijt t/rvc Rommelmarkt CJV-Zierikzee trok veel bezoekers De gijzeling in Teheran DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ook rijdende winkel verdwijnt Voor Zeeland: f 11 miljoen De jaarlijkse huurverhoging Dode door kolendamp RSV gaat zware apparatenbouw sluiten Ondanks kou en regen Opbrengst (f 4600) gaat naar jeugdwerk w* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 december 1979 136ste jaargang Nr. 22633 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Ontspanningsmiddag Kerkwerve-jeugd SIRJANSLAND, 31-12. Met ingang van 1 januari 1980 zal de groente- en fruitzaak van Leen Dorst te Sirjansland gesloten zijn. Gezondheidsredenen vormen de oorzaak van het feit dat het uit 1954 stammende winkeltje voor goed de deuren sluit. Sirjansland houdt dan nog slechts één winkel, bakker-kruidenier M. C. Bolier, over. DEN HAAG, 29-12. Minister Albe- da van Sociale Zaken heeft in gestemd met het resultaat van een in tensief overleg, ook met vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, over de wijze waarop de gelden besteed moe ten worden, die bij de begroting 1980 (inklusief het „gericht programma") beschikbaar zijn gesteld. Het gaat om die gelden, die in het kader van het zogenaamde taakstel lend beleid ter beschikking komen van de arbeidsbureaus voor maatre gelen op het gebied van scholing, be vordering van de plaatsing en verrui ming van de werkgelegenheid. Bij het overleg waren ook de commissie van advies van de direkteuren van de arbeidsbureaus betrokken. In totaal is een bedrag van 441,7 miljoen gulden beschikbaar. Voor Zeeland 11 miljoen gulden. AMSTERDAM, 29-12. Huurders die de jaarlijkse huurverhoging weige ren te betalen, kunnen in moeilijkhe den komen door de nieuwe regeling die daarvoor sinds 1 juli 1979 geldt. Een schriftelijk mededeling van de weigering aan de huisbaas is name lijk niet altijd voldoende. Er moet ook gebruik worden gemaakt van een speciaal formulier, dat moet wor den ingeleverd bij de huurkommis- sie. HELMOND, 30-12. Vermoedelijk ten gevolge van een koolmonoxyde- vergiftiging is zondagmidag in zijn woning in Helmond de 45-jarige Ma rokkaan M. L. om het leven geko men. De politie trof de man levenloos aan op de bank in de woonkamer. De geiser in de keuken bleek volop te branden omdat de warmwaterkraan in de douchecel open stond. De poli tie was gewaarschuwd omdat omwo nenden een gaslucht meenden te rui ken. Veel publieke belangstelling bij de rommelmarkt in het kader van het negentigjarig bestaan van de CJV. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Leen Dorst begon zelf in de oor logsjaren met het rondventen van groenten op een karretje. Naast ,,Sir" werden ook Dreischor en Nieu- werkerk in de route opgenomen. In 1948 werd een jeep met aanhanger aangeschaft, zijn vrouw „bemande" intussen de winkel te Sirjansland. In 1960 werd de verkoop vanuit de naast het huis gelegen schuur overge bracht naar het winkeltje, dat tot op heden in gebruik was. De grote ver betering kwam echter in 1973 met de aanschaf van een grote groentewa gen, waarmee de wekelijkse ronde (Nieuwerkerk-Dreischor) gedaan werd. Zijn steeds slechter wordende gezondheid noopte Leen Dorst echter dit jaar definitief een punt achter zijn middenstandersbestaan te zet ten. In het bestaande pand zal geen win-! kei meer komen. Gegadigden waren er helemaal niet, de groentewagen is inmiddels verkocht. In Nieuwerkerk en Dreischor rijden nog andere wa gens voor de verkoop van groenten en fruit rond. MOSKOU. De nieuwe regering in Afghanistan heeft een aantal promi nente-politieke gevangenen in vrij heid gesteld die „door Amin (de door de nieuwe machthebber Babrak Kar- mal afgezette president) ten onrechte waren veroordeeld", zo meldt het Russische persbureau Tass. ROTTERDAM, 28-12. De R.S.V.- dochter Zware Apparatenbouw B.V. in Rotterdam gaat sluiten. Rijn- Schelde-Verolme heeft vrijdag be kendgemaakt, dat deze tak van het concern niet voldoende perspectief heeft voor de toekomst. De 290 werk nemers zullen herplaatst worden bin nen de maatschappij. R.S.V.-A, zoals de zware appara ten-tak meestal wordt genoemd, is gemeenschappelijk eigendom van de R.S.V. en de staat. Beide hebben 50 procent van de aandelen in handen. De staat gaat zijn aandeel overdoen aan R.S.V., aldus Rijn-Schelde- Verolme. Zware Apparatenbouw B.V. gaat niet gelijk dicht. Volgens R.S.V. zul len de lopende orders worden afge handeld. De produktiemogelijkhe- den, technische kennis en ervaring zullen - aldus een communique - bre der R.S.V.-verband worden voortge zet. Voor Sirjansland ziet de toekomst er somberder uit. Wellicht komt een ondernemer uit Bruinisse rond, maar zeker is dit niet. Wel is het zoveelste kleine dorp weer een winkel kwijt, een feit waarvan helaas steeds vaker melding gemaakt wordt. TEHERAN, 30-12. De bezetters van de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad wijzen nog steeds „elke mogelijkheid om te onderhan delen over de kwestie der gijzelaars" van de hand, zo heeft een hunner zon dagochtend telefonisch verklaard. Over de eventuele komst van V.N.- secretaris-generaal Waldheim in Te heran zei hij, dat Waldheim als parti culier mag komen, maar dat er van onderhandelen geen sprake zal zijn. In Qom heeft het secretariaat van de Iraanse leider Chomeini zondag verklaard, dat de ayatollah nog geen standpunt heeft ingenomen ten aan zien van het bezoek van Waldheim aan Teheran. „De zaak moet over het ministerie van buitenlandse zaken lopen en daarna pas aan Imam Cho meini voorgelegd worden". ROME, 29-12. In Italië zijn in het afgelopen jaar minder mensen ge dood maar meer gewond als gevolg van terroristische akties, zo is vrij dag uit Italiaanse regeringskringen vernomen. In 1979 kwamen bij 55 ter roristische aktiés 22 mensen om en werden er 83 gewond. In 1978 waren er 57 terroristische akties, waarbij 29 personen werden gedood en 45 ge wond. De deuren van de groente- en fruit zaak van Leen Dorst blijven in het nieuwe jaar dicht (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. ZIERIKZEE, 29-12. Vier jaar lang is de CJV-Zierikzee be zig geweest met het verzamelen van goederen voor de rommelmarkt, die afgelopen zaterdag aan de Verre- nieuwstraat, bij 't Stoofje, in het kader van het negentig jarig bestaan, werd gehouden. Het resultaat was er dan ook naar: de opbrengst van deze verkoopdag bedroeg f 4600,—! Het bedrag komt ten goede aan het jeugdwerk van de Christelijke Jongeren Vereniging. Dankzij deze inspanningen kan het jeugdwerk worden voortgezet of eventueel worden uitgebreid. Een deel van de bijeen vergaarde spullen was op stands in de openlucht uit gestald en een deel (de wat grotere goederen) stond binnen. Ondanks de slechte weersomstandigheden (regen en kou) heeft de rommelmarkt veel kopers getrokken, hetgeen al kan worden afgeleid uit de hoge op brengst. Antiek en curiosa Vooral in de ochtenduren was er veel publiek op het pleintje te vin den, dat zich tot de antiek en curiosa voelde aangetrokken. Deze specifie ke goederen waren binnen twee uren uitverkocht. Donderdag reeds zijn alle spullen uitgestald. „We hebben ze her en der vandaan gehaald", vertelde penning meester A. M. P. van der Velde over de intensieve en lange tijd van voor bereiding. „In eerste instantie zijn de plannen voor een rommelmarkt in ei gen kring bekend gemaakt en langza- ISLAMABAD. Een alliantie van vier verzetsgroepen in Afghanistan, de „Gezworen strijders van de Islam", hebben verklaard dat zij de strijd zullen verhevigen. De leiders hebben de V.N. gevraagd de Russi sche inval te veroordelen. merhand werden er steeds meer men sen bij betrokken." Publiciteit Ook de publiciteit voor deze dag werd flink opgezet. Zo zijn folders rondgedeeld om de rommelmarkt bij de inwoners van Zierikzee bekend te maken en vestigden grote borden bij de aankomstroutes naar de stad de aandacht op het gebeuren. DEN HAAG. „Nog nooit is de situ atie in het facistische en racistisch geregeerde Indonesië zo gunstig ge weest voor een totale strijd voor ver andering en onafhankelijkheid van de onderdrukten in Indonesië", al dus een verklaring die de „Organisa- si Papua Merdeka" na een driedaag se vergadering in Den Haag heeft af gelegd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor nieuwjaarsdag verandert er nog weinig in het heersende weer type. Noordwestelijke winden blij ven onstabiele lucht naar ons land voeren, opklaringen zullen dan ook afgewisseld worden door enkele regen- of sneeuwbuien. De vorst- grens liep maandag over Roemenië en Polen naar zuid-Zweden en ver volgens tussen Denemarken en Noor wegen.Grote temperatuurtegenstel- lingen kwamen voor boven het Mid dellandse Zeegebied, waar koudere lucht via Frankrijk de Golf van Ge nua bereikte en daar een aktieve de pressie deed ontstaan die in zijn om geving veel regen veroorzaakte. Dit druksysteem koerst nu naar de Bal kan. Boven de Britse eilanden neemt de buiïgheid wat af onder invloed van een uit het westen naderende rug van hogedruk, maar inmiddels trekt een storing over de Atlantische Ocea an in de richting van Ierland en het Kanaal. PÊ 81W Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Wisselend bewolkt en regen-, hagel en sneeuwbuien; minimumtempera tuur om het vriespunt; middagtem- peratuur ongeveer 3 graden; matige, aan de kust eerst nog harde wind uit noordwest tot noord. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 8.47, onder 16.35 Maan op 16.20, onder 7.28 2 jan. Zon op 8.47, onder 16.36 Maan op 17.14, onder 8.23 3 jan. Zon op 8.47, onder 16.38 Maan op 18.12, onder 9.10 Volle maan: 2 jan. (10.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 jan. 2.04 14.44 2 ja 3 jan. Springtij: 4 januari 2.44 3.19 15.30 16.18 8.13 20.30 8.54 21.10 9.35 21.46

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1