De Arke zomer programma's liggen nü bij de Rabobank voor u klaar! Rabobank O HET VERMOLMDE VOETSTUK Veelzijdige artieste Diana Ross als mode-ontwerpster in haar tweede hoofdrol boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad Documentaire met Beatrix °P Nieuwjaarsdag Film prins Bernhard op tv Van Agt „man van het jaar 1979" Wat biedt de BEELDBUIS? 4 Advertentie „Mahogany" in Concertzaal-bios De Concertzaal-bioscoop vertoont het komend weekend de film „Mahoga ny" van regisseur Berry Gordy. Het verhaal is ontleend aan een boek van To ni Amber en van de akteurs die aan de f ilm versie daarvan meewerken, gelden Diana Ross en Anthony Perkins als de beroemdste. Diana Ross, de voormalige lead- zangeres van de befaamde Tamla- Motowngroep The Supremes, speelde een vier jaar terug in twee films die kort na elkaar werden uitgebracht, de hoofdrol. Genoemde film werd daarin voorafgegaan door „Lady sings the blues", het levensverhaal van blueszangeres Billie Holliday. Diana Ross, die vanwege haar kwaliteiten als zangeres en haar ken nis van en ervaring in haar sterk aan de blues verwant muziekgenre een voordehand liggende gegadigde was om de figuur Billie Holliday nieuw (film)leven in te blazen, stond nu niet bepaald bekend om haar akteurser- varing. Niettemin wist zij meerdere kanten aan de persoon van deze blueszangeres uit te laten komen. Ze wist ook de weg naar de „bron" waaruit Billies muziek was opge weld, terug te vinden en dat was een enorme verdienste. Billie Holliday was een gekwelde figuur, met een de solate natuur en een tragisch .lot. Haar succes (en de heroïne) vernietig de haar persoonlijkheid. Zij zou best „de Edith Piaf van de blues" ge noemd kunnen worden. (Wat Piaf heeft.gedaan voor het chanson, deed Holliday voor de blues; en beiden le den onder hun muziek en het leven dat zij leidden. Beider privéleven vertoont trouwens ook wel enige overeenkomsten). Diana Ross maakte dus een goede beurt en dat leidde tot haar hoofdrol in „Mahogany". Ze mocht er-vanzelf - ook de titelsong in zingen. Het suc ces van dit nummer, „Do you know where you're going to" (ofwel: „The me from Mahogany"), is echter gro ter geweest dan dat van haar hoofd rol in deze film. Dat betekent echter niet dat „Mahogany" een slechte film is. Zeker niet. Ambitie Het verhaal is ongeveer als volgt. Tracy, een jonge kleurlinge uit Chi cago, is bezeten van het idee „het te gaan maken" in de mode-wereld. Ze moet zich echter behelpen met een baantje als secretaresse bij een wa renhuis. Haar ambitie en feitelijke omstandigheden botsten geregeld, totdat zij wordt ontdekt door een fo tograaf, die haar als model wenst. Niet direkt iets wat Tracy in gedach ten heeft, maar het is een kans op een entree in het „wereldje". Ze benut die en langzaam aan werkt ze zich op tot een „ster" in haar vak, ze wordt een ontwerpster van internationale allure, met eigen ateliers en mode huizen. Met het vervullen van haar ambitie echter is ook haar persoon veran derd. Tracy is verwend geraakt, gril lig, onberekenbaar geworden, heeft dus ster-allures gekregen en is, kort om, vervreemd van het meisje dat zij eens was. Op zeker moment merkt zij niettemin, dat er iets aan de hand is met haar, dat ze haar persoonlijke authenticiteit verspeeld heeft. Intuï tief zoekt zij haar weg terug en laat los wat zij eerst gewonnen heeft - her wint tegelijkertijd wat zij verloren heeft. Onder dat laatste valt ook haar relatie met een man, (een jong politicus met zeer van de hare ver schillende inzichten), die op haar ver liefd is. Hij kan een hand reiken om haar uit haar eenzaamheid te bevrij den. Vereenzelviging i Voor deze film, in welks verhaal Diana Ross best wat overeen komsten met /.Lady sings the blues" gevonden zal hebben, heeft de hoofd rolspeelster ook zelf de kostuums ontworpen. Een detail dat erop wijst dat Diana zich, net als bij haar eerste film, met het door haar te spelen per sonage weet te vereenzelvigen. Bo vendien vormt het een bewijs van haar kreatieve veelzijdigheid, die zij onlangs ook weer in filmmusical „The Wiz" tentoon spreidde, 't Wordt tijd dat ze weer eens filmplannen gaat koesteren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft met instemming kennis ge nomen van het besluit van de Veilig heidsraad om de lidstaten van de Verenigde Naties op te roepen de sankties tegen Zuid-Rhodesië op te heffen. Andere hoofdrollen in „Maho gany" worden gespeeld door Billy Dee Williams (als de verliefde politi cus), Jean-Pierre Aumont (als de man die Tracy in het zadel en - het liefst - in bed tilt) en de al genoemde Antho ny Perkins (als de fotograaf die Tra cy als model in de „jet-set" haalt en later zal pogen hen beiden om het le ven te brengen). Psychopaat Jarenlang was er van die Tony Per kins niet zoveel vernomen, nadat hij in de eindjaren '50 en de beginjaren zestig opvallende rollen had gespeeld in films als Dolce Vita", „Psycho" en „Phaedra". Hij blonk - en doet dat eigenlijk nog steeds - uit in het spelen van onzekere, verlegen, maar o zo neurotische (tot zwaar gestoorde) personages. (Geen wonder dat hij in Hitchcocks „Psycho" heeft gespeeld; het woord zegt het al). In „Mahogany" kwam hij weer op het doek - nog steeds flink neuro tisch. Sindsdien hebben we hem ook nog in een Nederlandse film kunnen zien: „Twee vrouwen", naar de ro man van Harry Mulisch, die afgelo- pen voorjaar in roulatie 'ging'Daarin had Perkins „het" weer ert ver moordde (een hem bekende film handeling) een meisje dat zwanger van hem was. Vooral sinds „Psycho" krijgt 'ie toch altijd weer dat soort rollen. Laten we hier echter niet over „type-casting" beginnen, maar op merken dat we over drie maanden ook „Lady sings the blues" in Zierik- zee kunnen zien. Filmkring „Ziejook" heeft dit de buut van Diana Ross voor 4 april op het programma staan. SCHIPHOL. Hoewel de Surinaam se regering zicht ernstig zorgen maakt over de stroom Surinamers die het moederland verlaat om zich in Nederland te vestigen, zal de Suri naamse regering voorlopig geen maatregelen nemen om deze stroom te beperken. Deze verwachting heeft minister De Koning van Ontwikke lingssamenwerking uitgesproken. SCHOONEBEEK. De gemeente Schoonebeek gaat samen met de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) de mogelijkheid onderzoeken warmte die vrijkomt bij de oliepro- duktie te gebruiken voor verwar ming van woningen en openbare ge bouwen. SCHIPHOL. Staatssekretaris Beijen van Ekonomische Zaken zal begin januari aansluitende bezoeken brengen aan Trinidad, Curagao en Mexico. HILVERSUM. De werkloosheid zal in 1980 stijgen met 10.000. Ook zal het kabinet niet meer die prioriteit kunnen geven aan het handhaven van de koopkracht, die het aanvan kelijk voor ogen had. Dat zei mi nister Andriessen van Financiën voor de AVRO-mikrofoon. Als oor zaak van beide ontwikkelingen noemde hij de achterblijvende groei van de wereldhandel en de hoge in flatie. HILVERSUM. 24-12. De dokumen- taire „Kinderen in het jaar van het kind", waarin prinses Beatrix een aantal kinderen interviewt en ook kommentaar geeft, zal door de NOS- televisie op nieuwjaarsdag om 13.30 uur via Nederland I worden her haald. Gebleken is namelijk, dat veel kij kers de eerste uitzending op woens dag 19 december, toen door de rechtstreekse uitzending van de ka merdebatten over de modernisering van kernwapens het aan- vangstijdstip werd gewijzigd, deze film hebben gemist. De dokumentai- re volgt nu onmiddellijk op de uit zending van het traditionele nieuw jaarsconcert uit Wenen. HILVERSUM, 27-12. De AVRO- televisie zendt op zaterdag 5 januari een 25 minuten durende film uit over Antartica, die prins Bernhard on langs tijdens een bez'oek aan het Zuidpoolgebied en de Falklandeilan- den heeft gemaakt. Met deze film, waarin beelden voorkomen van or ka's, zeeolifanten, robben en velé soorten vogels, wil de prins de kij kers kennis laten maken met een ge bied, dat volgens hem behouden moet blijven als ecosysteem. (Neder-, land 1, 21,05 uur). HILVERSUM, 27-12. Minister president Van Agt is volgens een door het Bureau Lagendijk in op dracht van de AVRO verricht onder zoek „Man van het jaar 1979". Van de 1100 ondervraagden koos dertien procent voor de minister-president, vijf procent voor de koningin en vier procent voor André van Duin. Alle andere kandidaten kwamen op nog lagere percentages uit. De on derzoekers vinden het overigens op merkelijk, dat bijna twintig procent van-de ondervraagden geen man of vrouw konden noemen, die voor het ere-prédikaat in aanmerking kwam. De AVRO-radio zal zaterdag 29 de cember naar aanleiding van dit resul taat van 20.15 tot 21.00 uur via Hil versum 2 een door Sonja van Proos dij samengesteld muzikaal portret van de minister-president uitzenden. VRIJDAG 28 DECEMBER NED. I: Een hond, een kat en... zo luidt de titel van een tekenfilm waarmee de EO de middaguitzending begint. Daarna Grizzly Adams. In het spoor van de sneeuwgans is de titel van een Engelse natuurfilm gevolgd door de tekenfilm Mozes. In de vooravond brengt de Tros de vierde aflevering van Het zal je kind maar wezen, waarin Frank aanbiedt de rol van de boze stiefzuster te spelen wanneer hij verneemt dat een van de actrices niet aan het stuk Assepoester kan mee doen. Voorts op Volle toeren een programma vol Nederlandstalige Hits, te presenteren door Chiel Montagne. In Derrick is de titelheld dit keer op vakan tie. Hij maakt in het casino kennis met een man die hij overdag in de bergen had ontmoet, toen hij een wandeling aan het maken was. De man belt hem 's nachts op met de mededeling dat er op hem gescho ten is. Derrick rust is voorbij. Tv privé wordt gevolgd door Kwetsende mensen een cabaretprogramma van Don Quisho- cking. NED. II: Het is jammer maar waar, vanavond brengt de NCRV het slot van Pommetje Horlepiep op het scherm. Ver volgens een aflevering van Lassie. Voorts een Zeskamp special vanuit het Olym pische openlucht ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. Daarna Geheim Commando waarin Life line een heleboel vluchtende piloten te verwachten hebben, na een massale luchtaanval op Berlijn. Maar ook Kessler is op z'n hoede en op een dag krijgt hij een Britse gezagvoerder te pak ken, die veel van Lifeline afweet Tot besluit Hier en nu en Het laatste woord, VRIJDAG 28 DECEMBER NED. 1:13.00 Nieuws v. doven; 14.00 Een hond, een kat en.14.10 Grizzly Adams; 15.00 Een hond, een kat en 15.10 In het spoor van de sneeuwgans; 15.35 Mozes; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort 18.55 Nieuws; 18.59 Het zal je kind maar wezen; 19.35 Op volle toeren; 20.30 Derrick; 21.37 Journaal; 21.55 TV-privé; 23.00 Kwetsende mensen; 23.35 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje; 19.25 Lassie; 20.00 Journaal20.27 Zeskamp; 21.30 Ge heim commando; 22.20 Hier en nu; 23.00 Het laatste woord; 23.10 Nieuws. ZATERDAG 29 DECEMBER NED. I: De matinee biedt de jeugd wwn bijzonder onderhoudend program ma dal aanvangt met Jan de muzikant Darna Brinkie een kerstverhaal. De klei ne pinguin is de titel van een nieuwe tekenfilm over een in sneeuwland woon achtig pinguingezinnetje. Vervolgens de Amerikaanse tekenfilm Gullivers reizen naar het beroemde boek van Jonathan Swift. Tot besluit van de middaguitzen- ding een editie van Pop shop waarin een optreden wordt uitgezonden van de groep The Cars. De KRO uitzending begint met een aflevering van Ivanhoe. De populair wetenschappelijke rubriek Daar vraagje me wat wordt gevolgd door de Willem Ruis show. De titelheld wordt bijgestaan door Rita Corita, Willeke Alberti, Alexan der Polo, Jo-Ann Weterings en Bep Westenberg. Tussen de laatste twee nieuwsbulletins van deze avond in, pre senteert Aad van den Heuvel De Alles is anders show. NED. II: Om te beginnen Scooby Doo en de laatste aflevering van de Ontvoe ring. Vervolgens Maggie van hiernaast. Mevrouw P. moet een schuld van 50 pond betalen, maar is daar hoegenaamd niet toe in staat. De speelfilm van vanavond is De cactusbloem met in de hoofdrollen Ingrid Bergman en Walter Matthau Ook Goldie Hawn speelt hierin een belangrijke rol namelijk dat van het jonge blondje, dat een verhouding heeft met de tandarts Julian Winsdton. Uit vrees met haar te moeten trouwen verzint Winsdton een vrouw en drie kinderen. Zijn assistente neemt de rol van de fictieve echtgenote op zich. Ajax in Ivoor kust is de titel van een verslag van een in ternationaal voetbaltoernooi in de tropen gevolgd door Achter het nieuws. Simon Carmiggelt leest uit zijn bundel De rest van je leven het verhaal Lydia. Na het journaal volgt nog een aflevering van Studio Sport. Vrijdag 28 december, 20.30, Nederland 1: Derrick, Wat heeft Hella Dorp Eva Christian) met de moord op Grosser te maken? ZATERDAG 29 DECEMBER NED. 1:13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Jan de muzikant; 15.35 Brinkie; 15.50 De kleine pinguin16.05 Gullivers reizen17.15 Pop shop; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 De avonturen van Ivanhoe; 19.25 Daar vraag je me wat; 20.05 De Willem Ruis show; 21.37 Journaal; 21.55 De alles is anders show; 23.30 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Scooby Doo; 19.25 Ontvoering 20.00 Journaal; 20.27 Maggie en haar van hiernaast; 20.52 De cactusbloem 22.35 Ajax in Ivoorkust; 23.05 Achte\ het nieuws; 23.35 Simon Carmiggelt 23.50 Nieuws; 23.55 Studio Sport ZONDAG 30 DECEMBER NED. I: In de namiddag een half uur lang het IKON met dit keer een liedjes programma rond het boek Spreuken. Het avondprogramma vangt aan met een aflevering .van Alleen op de wereld en Assortimento een ballet van Hans van Maanen op muziek van Claude Debussy. Voorts Hier Pasrijs waarin Jan Brusse de kijker laat zien hoe Parijs wordt schoongehouden. In het daaropvolgende Wie van de drie? heeft het panel een wijziging ondergaan. In het panel hebben nu zitting Martine Bijl, Eveline Velsen, Albert Mol en Frank Kramer. Dan een aflevering van de erfenis van Aphrodite waarin inspecteur Dimas een sensatio nele verrassing voor David Collier in petto heeft. In de vierde aflevering van Eli Assers Goed volk wordt Stien weer om ringd door problemen. Vervolgens Ont moetingen waarin de kijker kennis maakt met Wilhelmus Cornells de Rid der. NED. II: Allereerst het nostalgische Café Chantantgepresenteerd door Dimi- tri Frenkel Frank. Charlie's Angels men gen zich onder de toeristen. De NOS gaat verder met Studio Sport 1, Sesamstraat en de Uitslag prijsvraag aktie Jaar van het Kind. Marijn de Koning presenteert vervolgens het programma van het jaar. Na vijf minuten bedenktijd zet de VPRO de uitzending voort met Hollands spoor Koot en Bie en Zie de mannen vallen een studioregistratie van het laatste pro gramma van de theatergroep Hauser Orkater. ZONDAG 30 DECEMBER NED. 1:13.00 Nieuws v. doven; 16.30 Teleac17.00 Spreuken17.30 Wilde ganzen; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Teleac19.00 Nieuws; 19.05 Alleen op de wereld; 19.30 Assortimento; 19.50 Hier Parijs; 20.00 Wie van de drie; 20.30 De erfenis van Aphrodite; 21.20 Goed volk; 22.05 Ontmoetingen22.45 Nieuws. NED. II: 13.00 Nieuws v. doven15.30 Nieuws; 15.35 Café Chantant; 16.15 Charlie's Angels; 17.05 Studio Sport; 17.40 Sesamstraat; 17.55 Uitslag prijs vraag; 18.00 Het programma v. h. jaar; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Hollands spoor; 21.20 Koot en Bie; 22.10; Zie de mannen vallen; 23.05 Nieuws. Enfin, je kent me nu. Het woord is verder aan jou." Maar hij had het niet uitgesproken. En omdat hij ook bang voor zichzelf begon te worden, had hij een beslissing genomen. Ik verplaats éénvoudig m'n kantoor. En buiten Amsterdam. Zodat ik ver van haar vandaan kan blijven, als ik haar om welke redenen dan ook, niet wil zien. Tanja had het begrepen. „Ik kan je geen ongelijk geven. Misschien is het voor beide partijen het beste. Enfin dit is jouw huis en je komt natuurlijk, wanneer je wilt, overdag 's nachts. Je kent me, dus eh Hij had een winkelbediende erbij in dienst genomen. Daar was ze in de eerste instantie niet best over te spre ken. Maar toen ze zijn argument hoorde: „Jij krijgt het nu wat gemakkelijker en kunt het winkelwerk helemaal aan hem overlaten, als je er geen zin in hebt. Je bent nu ook minder gebonden, want als je eens wilt winkelen, kun je gaan. Wees nou wijzer, malle meid, ik doe het toch enkel voor jou?" ging ze er mee ak koord. Ze kuste hem zelfs als beloning, voor haar doen heftig. „Ik weet, datje een schat bent, Siem. Goed, jij zult tenslotte het beste weten, wat goed is voor de zaak." „En voor jou." „Dit laatste is iets, dat ik zelf het beste kan beoordelen. Desondanks ben je lief." Met Tine was hij tot een oplossing gekomen. Na een derde wild weekend hadden ze zondagsmiddags rustig ge praat met elkander. Op duidelijke wijze had hij. uiteengezet, dat ze niet moest rekenen op een huwelijk met hem. „Ik zal nooit trouw kunnen blijven, Tine, dat is misschien m'n noodlot. Het zou alleen maar verdrietig voor je worden. We weten nu van elkaar, hoe we zijn. Ik ben je dankbaar voor watje me gegeven hebt, doch we moeten het hierbij laten, Tine, heus." Natuurlijk was het een huilpartij ge worden. Hij was naast haar stoel neer geknield en had haar gesust Doch geleidelijk aan kalmeerde ze. Ze had den elkander gekust, ditmaal beheerst, zonder verdere verlangens. Het enige wat ze nog gevraagd had, was „Je blijft toch komen, he Siem?" „Wil je het graag?" „Als je dat niet meer wiltmis schien heb je wel gelijk maar blijf niet weg uit m'n leven. Je bent er een deel van geworden. We hebben immers samen zoveel meegemaakt." Nu zat hij in z'n kale kantoortje en dacht na. Als ik nu wil, kan ik zo naar haar toe fietsen. Dat is misschien een kwartiertje. Ik heb een nieuwe fiets en daar zal ik wel gebruik van maken. Misschien wip ik zo eens aan, om een kopje thee te drinken. Of naar Gijs te kijken. Naar de gewassen. Want ook de tuin trekt me nog altijd. Van huis had hij enkele meubelstuk ken en zijn schrijfbureau over laten brengen, alsmede een paar kasten. Voor de rest moest hij alles aanschaf- Door MAARTJE ZELDENRIJK fen. Hij besloot het winkelraam met glaspapier te laten beplakken. Zelf ga ik in de achterkamer zitten. En ik neem er een sekretaresse bij. Met een paar dagen zullen ze de telefoon wel aanslui ten. Ik ben niet van plan hier hele dagen te gaan werken. Als ik het zi in m'n kop krijg, ga ik een eindje fietsen en ik moet op gezette tijden op reis. En naar Am sterdam. Tanja mag ik ook niet in de steek laten, dat zou niet betamelijk zijn. Ze betekent veel voor me. Jammer, dat ze persé het onderste uit de kan wil hebben en dat kan ik haar juist niet geven. Toen hij alles een beetje geïnstal leerd had, reed hij naar de Beemster, dronk thee bij Tine en nodigde haar uit te komem kijken. „En Jantine dan?" Ze wees naar het kind, dat zich buiten vermaakte. „Kan Gijs er niet een uurtje op letten?" Hij zag de man werken aan het eind van de tuin. Na even nagedacht te hebben, knikte ze. „Ja, dat is zo. Ik zal haar even brengen. Wil jij m'n fiets dan pakken? Ik denk, dat de achterband nog bij ge pompt moet worden." Ze doorliep met hem samen de vier vertrekken van het winkelhuis. Af en toe knikte ze goedkeurend. „Je smaak is niet slecht En leuk, dat je nu zo dicht in de buurt bent Misschien wip ik wel eens aan. Op een dinsdagmorgen, als ik naar de markt ga." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4