O.b.s. „De Meerpaal" sloot jaar met geanimeerd kerstfeest af STREEKNIEUWS Droevig verkeersongeval te Kerkwerve Rassenlijst 1980 landbouwgewassen Subsidiëring politieke jongerenorganisaties in afwachting nieuwe regeling voortgezet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 december 1979 Nr. 22631 3 Met een gezelig samenzijn werd op de Openbare Basisschool ,,de Meer paal" te Bruinisse het jaar afgeslo ten. Deze bijeenkomst stond in het teken van de Kerstviering. Alle klas sen namen elk op hun eigen wijze deel aan het programma. De eerste klas bracht het to neelspel ,,'het is kertsmis", waarin duidelijk werd dat het een tijd van vrede en geen ruzie moets zijn. Daar na zongen de kinderen van klas 2, „Er is een Kindeke geboren op aard", met eigen begeleiding op mu ziekinstrumenten. In de pauze wer den de kinderen getrakteerd op war me chocolade en een kerstkransje, verzorgd door enige dames van de ou dercommissie. De klassen van de bo venbouw, (3 t/m 6). zongen achter eenvolgens enige moderne kerstlied jes van Benny Vreeden. Enkele kin deren van klas 3 droegen een kerstge dicht voor van A. M. G. Schmidt, ge naamd ,,het kerstbroodhuis". Onder wijl werd dit vers d.m.v. dia's, gete kend door de kinderen, in beeld ge bracht. Een groep kinderen uit de klassen 4 en 5 speelden o.l.v. meester P. Fluit het toneelstukje, „Koning Piere- wiets". Ook werd onder zijn leiding het programma afgewisseld met blokfluitmuziek. Mireille van Veld huizen speelde een kerstlied op haar viool. De middag werd afgesloten met het voorlezen van het kerstver haal door Anne-Marie Padmos, waar na de hoogste klassen Engelse kerst liedjes zongen. Onder het zingen van ZIERIKZEE Kollekte De kollekte gehouden in de inter- kerklijke volkszangdienst, maandag in de Gasthuiskerk heeft f 1174,24 opgebracht. Het geld is bestemd voor de Cambodjaanse vluchtelingen. Kerstviering NCVB en Geref. Vrouwenvereniging De NCVB en de Gereformeerde Vrouwenvereniging ,,De lampen brandende" hebben het kerstfeest gezamenlijk gevierd. In het Her vormd Verenigingsgebouw opende het NCVB-koor de avond met een ca non „Wij loven de Heer", onder lei ding van mevrouw B. v. d. Linde- Florusse. De presidente van de NCVB, me vrouw Van Opijnen-Brouwer sprak een welkomstwoord, waarna zij een meditatie hield met als onderwerp „De blije mare". Aansluitend hierop zong het NCVB-koor een viertal Peuter gedood KERKWERVE, 25-12. Eerste Kerstdag omstreeks 17.00 uur ontstond op de Provincialeweg ter hoogte van Kerkwerve een droevig verkeersongeval, waarbij de peuter Annalien van der Sluis uit Kerkwerve, om het leven kwam. Het meisje was één jaar en acht maanden oud. Het slachtoffertje was op bezoek bij haar grootouders, de familie M., wonende aan de Provincialeweg. Het meisje moet onverwachts de weg zijn overgestoken. Ze werd geschept door een auto, bestuurd door A. A. D. uit Assen, die de peuter niet meer kon ontwijken. Het kind was op slag dood. SINT PHILIPSLAND. De situatie van en rond de Philipsdam staat aan gegeven op een reuze-kaart in het kantoor van de Deltadienst. Bij gele genheid van de ondertekening van het hefschipkontrakt was de kaart blikvanger. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „We wish you a merry Christmas" verscheen de kerstman, (Erwin van Gilst), kompleet met arreslee, ren dier (Kees Hoogerwerf) en voerman (Jan Bout) ten tonele. Zo kwam er een eind aan dit gezellig samenzijn, waarvan zowel de kinderen als de leerkrachten hadden genoten. kerstliederen. Na de pauze was er een kerstdeclamatorium met als titel „Ik verkondig u grote blijdschap". Daarbij wisselden samenzang, schriftlezing en declamatie elkaar al. Na de tweede pauze vertelde Eva, Ruth en Elisabeth en een vrouw anno 1979 hun verhaal, dat uitliep op de komst van Christus. De avond werd besloten met dankgebed door de pre sidente van de Geref. Vrouwenvere niging, mevrouw A. Houten-de Feij- ter. Kerstboomverbranding in Poortambacht Vrijdagavond 4 januari (om zeven uur) v orden, waarschijnlijk wcc* in de omgeving van het Grevelingen- pad, in Poortambacht kerstbomen verbrand. Men wordt verzocht de bo men voor dat doel te bewaren. RENESSE Kerstdiensten Maandagavond 24 december werd in de goed bezette Hervormde kerk van Renesse een kerstzangdienst ge houden, waaraan werd medegewerkt door het jeugdkoor Sjaloom uit Zie- rikzee, o.l.v. Ad de Jonge. Voorganger was ds. J. A. J. Seele- man uit Brouwershaven, die een me ditatie hield naar aanleiding van Lu- kas 2:14. Verder was er samenzang en het jeugdkoor zong een viertal liede ren, te weten Advent, Immanuël, Mary's little boychild en Hail to the King. Op eerste kerstdag vond in de geheel gevulde Hervormde Kerk van Renes se de kerstdienst plaats. Deze werd voorgegaan door ds. J. Geers uit Dreischor. Aan de dienst werd mee gewerkt door het kerkkoor uit Haamstede en het kerkkoor uit Re- nesse. De beide koren zongen zowel gezamenlijk als afzonderlijk enkele liederen. De samenzang werd bege leid door Helle van de Roest op trom pet en Lex Zeedijk op het orgel. De dienst werd besloten met het' geza menlijk zingen van het „Ere zij God". Geen voorrang Maandag ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Jan van Renesseweg/Zee- anemoonweg. Een auto bestuurd door A. M. d. R." uit Burgh zp"u geen voorrang hebben verleënd a^n eeti auto bestuurd door H. B. uit Bleis- wijk. Beide voertuigen werden flink beschadigd. SEROOSKERKE School „De Schelphoek" maakte kaarsen t.b.v. Aktie Zeeland/Rwanda De afgelopen week hebben de leer- lingen van alle klassen der openbare basisschool „De Schelphoek" in Se- rooskerke, kaarsen verkocht ten ba te van de aktie „Zeeland helpt Rwan da". Dit heeft tot doel dit droge Afri kaanse land van waterputten te voorzien. Het bijzondere aan de deelname door „De Schelphoek" is, dat de kin deren de kaarsen zelf hebben ge draaid uit bijenwas. Alle klassen zijn daar de week voor de vakantie, tus.- sen de diverse andere Ies-activiteiten door, aan bezig geweest. De verkoop van die door eigen inspanning ver kregen produkten leverde het bedrag van 103,- op. Een provinciaal voorlichter heeft met behulp van een dia-serie er toe bijgedragen, dat de kinderen een be ter inzicht kregen in het probleem waarmee Rwanda worstelt. Zij kre gen ook elk een spaarpot mee naar huis, zodat zij zelf verder kunnen sparen voor dit kostbare project. ELLEMEET Open huis Rekreatie Zeeland Vrijdag 28 en zaterdag 29 december houdt de nieuwe vestiging „Rekrea tie Zeeland" aan de Kuierdamseweg in Ellemeet open huis. Dit verkoop punt voor rekreatie-benodigdheden te land en te water wordt heden (don derdag) geopend. BROUWERSHAVEN Fancyfair j Zaterdag 22 december werd door de carnavalsvereniging „De Beneklu- vers" een rommelmarkt en fancyfair in het Tonnenmagazijn te Brouwers haven gehouden. Dit ter versteviging van de kas van hun carnavalsvereni ging- Iedere bezoeker kreeg gratis een lot waarop elk uur een prijs werd verloot. Tussendoor werd nog andere prijzen verloot. Ook kon men een kansje wagen met sjoelen, blikwerpen en voor de scherpschutters lagen de windbuk sen klaar. De stemming was zeer gea nimeerd en in de middaguren werd het wat drukker en konden de orga nisatoren op een suksesvolle dag te rugzien. NOORDGOUWE Informatieavond Donderdag 27 december zal in hotel café V. d. Weyde te Noordgouwe een derde informatieavond van de regio nale aerarische kommissie gehou den. Tijdens deze bijeenkomst zal van gedachten gewisseld worden over de brochure „De Grevelingen". Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Botsing door inhaalmanoeuvre Maandag ontstond een botsing tus sen twee personenauto's op de Heu- velsweg. Bestuurder L. H. uit Elle meet wilde de voor hem rijdende au to, bestuurd door J. P. uit Haamstede inhalen. Tijdens deze manoeuvre na- derdé uit tegemoetkomende richting een andere auto. H. ging derhalve weer. terug naar de rechterzijde van de weg, maar raakte daarbij de ach terzijde van de auto van P. Beide voertuigen werden beschadigd. Kerstfeest N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Kerkwerve vier de het kerstfeest in het verenigings gebouw te Kerkwerve o.l.v. de presi dente mevr.'Boot-Brand. De avond werd begonnen met sa menzang en gebed. Hierna las de pre sidente Mattheüs 1:18-25, en hield n.a.v. het gelezene een meditatie, ge titeld „Maria, ongehuwde moeder?" De avond werd verder verzorgd" door mgvr. 'C. Kojt.-Meurs yit Renes se, met meditatie en zang, afgewis- seld met samenzang. De avond werd besloten met het ge zamenlijk zingen van het „Ere zij God". Kerstfeest zondagsschool Dinsdagavond eerste Kerstdag vierde de Hervormde Zondagsschool „Immanuël" het Kerstfeest in de Ned. Hervormde kerk. Het kerst feest werd geheel verzorgd door de leidsters. De kinderen zongen ver scheidene liedjes en brachten een kerstspel naar voren. De leidsters vertelden enkele kerstverhalen. Met samenzang werd het kerstfeest beslo ten. NIEUWERKERK Kerstzangdienst in Nieuwerkerk Op zondag 23 december werd in het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Kerkring een interkerkelijke Advents-Kerst- zangdienst gehouden. Voorganger in deze dienst was de plaatelijke her vormde predikant ds. W. J. Kolkert. Medewerking verleende de Christe lijke Gemengde Zangvereniging „Een Naam is onze Hope", o.l.v. de heer P. H. Wessels uit Middelharnis. Organist was de heer W. Wandel. Als intochtslied werd door het koor gezongen „Vom Einzug Christi und Hosianna", begeleid door dwars fluiten en orgel. Ds. Kolkert had als schriftlezingen, Jesaja 43 vers 1-9 en Maleachi 4 vers 1-6. Thema van de meditatie was „Advent". Er was ook ve^l samenzang van koor en gemeen te samen. Tussendoor werden door het koor vele toepasselijke stukken gezongen. Als slot zong het koor Ge zang 150 in wisselzang met de kerk gangers „In den beginne was het Woord". Na de slotzegen zong het koor nog „Stille nacht". Aan de uitgang werd nog een gave gevraagd voor „Solidaridad", ten be hoeve van verdrukte Christenen in Zuid-Afrika. Men mag weer terugzien op een zeer geslaagde Advents-Kerst- zangdienst. Kerstavond Gereformeerde Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenvereni ging „Maria-Martha" hield haar kerstavond in de consistorie van de kerk aan de Ooststraat te Nieuwer kerk. De leiding berustte ditmaal bij me vrouw A. van der Male-Overbeke. Het kerstdeklamatorium „Ik ver kondig u, grote blijdschap" werd ge zamenlijk door alle aanwezigen uit gevoerd. Hierin werd gezongen, gele zen en gedeklameerd om te eindigen met Gezang 451 2: „Alzo lief had God de wereld" te zingen. Mevrouw De Molenaar-Schiettekatte las een kerstverhaal en verder leverde me vrouw Schiettekatte-de Bil een bij drage over „De kerstpreek van een predikant". Een kerst-inzameling voor Cam bodja op deze kerstavond gehouden bracht f 57,f- op. Met het zingen van het „Ere zij God" en het avondgebed door de leidster werd deze feestavond beslo ten. In samenwerking met de diako- nie werd door de Vereniging bij be jaarden en zieken een kerststukje met kalender bezorgd. Kerstviering Christelijke School De leerlingen van de Christelijke School vierden in het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde Ge meente het kerstfeest. Na schriftlezing en gebed sprak de voorzitter van de ouderkommissie, de heer J. J. Folmer het openings woord. Meester J. van der Sluis ver telde het kerstverhaal. Onder leiding van meester Zwart voerden de leer lingen van de eerste en tweede klas een declamatorium op. Na de pauze speelde de jeugdige André Verwijs een orgelimprovisatie op „Stille nacht", gevolgd door koorzang en een blokfluitgroep. De leerlingen van de derde tot en met de zesde klas zongen „Op U mijn Heiland blijf ik hopen". Na een dankwoord werd de kerstviering besloten door het hoofd der school, de heer Van Heukelom. BRUINISSE Kerstuitvoering in Ned. Herv. kerk Op zaterdagavond 22 december vond er een kerstuitvoering plaats. Medewerking hieraan verleenden het chr. gem. koor „Laus Deo" o.l.v. de heer C. den Braber, het kinder koor „Halleluja" o.l.v. de heer Jaap Knop en een koperkwintet gevormd uit leden van muziekvereniging „Oe fening en Uitspanning" uit Nieuwer kerk. De meditatie werd verzorgd doords. R. H. M. de Jonge, hervormd predikant te Bruinisse. Voor deze uitvoering met samen-, zang bestond goede belangstelling. Na een hartelijk welkomstwoord door ds. De Jonge volgde een samen zang met begeleiding van het orgel. Afwisselend traden daarna de zang-« verenigingen op, die werd afgewis seld door het spel van het koper kwartet met koraalliederen. Mede dank zij de goede opkomst was het een zeer goede kerstviering, waarvan alle aanwezigen hebben ge noten. Kerstviering bij de muziektent Ook dit jaar had het Comité Kerst- samenzang weer een bijeenkomst bij de muziektent voorbereid. Hiervoor was er evenals vorige jaren, een kerstboom met verlichting bij de mu ziektent opgesteld. De medewerken den aan dit kerstgebeuren waren o.a. ds. P. J. Moet, gereformeerd predi kant, die een meditatie hield en me vrouw P. C. Schraver-Beekman, or gel. Het programma begon met klokge lui en vervolgens werd een hartelijk welkom uitgesproken tot de - jam mer genoeg - niet talrijke aanwezi gen. Na inleiding door ds. Moet werden een aantal kerstliederen gezongen, begeleid door het orgel. Ter afwisse ling van de samenzang speelde me vrouw Schraver het mooie lied „O. Kindeke klein, o Kindeke teer", dat door de aanwezigen zeer werd ge waardeerd. De samenzang werd daarop voortgezet met „Hoor de eng'len zingen de eer" en „Nu zijt wellekome". Het slotlied „Ere zij God" vormde een waardig slot van deze avond van kerstzang op Bruinis- Kerstviering N.C.V.B. afd. Bruinisse De N.C.V.B. afd. Bruinisse vierde haar jaarlijks kerstfeest. Na het gc- zamelijk zingen van het lied „Komt allen tesamen", ging de presidente mevrouw De Groot-Fluit, voor in ge bed en las het kerstevangelie uit Lu- kas 2. Aansluitend hierop hield zij naar aanleiding hiervan een medita tie. Behalve een groot aantal leden en gasten was deze avond ook aanwezig mevrouw Tuk uit Mijnshcrenland, die was uitgenodigd om op deze kerstavond te deklameren. Zij droeg gedichten voor van de bekende dich teres Nel Benschop en andere van minder bekende dichters of dichte ressen. Tot slot bracht zij een waar ge ZIERIKZEE. Een foto van een van de werkstukken die momenteel in Galerie Nobel te bezichtigen zijn. Het is „De Achtertuin" van de Voorburgse kunstenaar Tino Lintello. Tot 12 januari exposeert de galerie een aantal werken van Lintello, die zijn fantasierijke onderwerpen in gemengde technieken (bijv. pen-potlood- aquarel) verwerkt. Enkele van deze werken zijn ook als miniatuur te zien. De kunstenaar exposeert tevens een aantal buiten-studies van Zierikzee. Lintello volgde zijn opleiding aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, is lid van de Haagse Kunstkring en de kunstenaarsvereniging BRAK. beurd verhaal van de schrijver Wil lem Brand. Dit verhaal speelde zich zo'n dertigtal jaren geleden af in een Jappenkamp en had a-ls titel „En de duisternis heeft het niet overmocht". Ter afwisseling zong het N.C.V.B.- koortje o.l.v. mevrouw Quist en was er samenzang van verscheidene mooie kerstliederen. In de pauze werden de dames, zoals ieder jaar gebruikelijk, getrakteerd op chocolademelk. Na afloop dankte de presidente mevrouw Tuk voor de mooie bijdragen aan deze kerst avond, ook de dames van het koortje die weer prachtig hadden gezongen. Hierna zongen zij nog gezamelijk het „Ere zij God". MIDDELBURG N ieuwjaarsreceptie De Kommissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en mevrouw Boertien-Velema zullen namens het provinciaal bestuur een nieuwjaars receptie houden op zaterdag 5 janua ri 1980, 's middags van vier tot zes uur in de Statenzaal, ingang Abdij plein. ZIERIKZEE Ziekenhuis In allerlei publikaties wordt de af korting C.O.Z. gebruikt. Herhaalde lijk echter is gebleken, dat het pu bliek de. precise betekenis niet kent. C.O.Z. staat voor: Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. In memoriam J. der Weduwen Op 26 december overleed op 67- jarige leeftijd de gezworene van het waterschap Schouwen-Duiveland, de heer J. der Weduwen te Zierikzee, voorheen te Kerkwerve. Met de heer Der Weduwen ging een bekende fi guur heen uit de agrarische wereld, die uitzonderlijke verdiensten ver wierf voor het waterschapswezen in de regio Schouwen-Duiveland. De heer Der Weduwen werd op 2 ju ni 1943 hoofdingeland van het toen malige waterschap Schouwen en op 9 september 1947 Heemraad van dit waterschap. Op 1 januari 1959 werd hij gezworene van het geconcentreer de waterschap Schou ./en-Duiveland, tevens waarnemend dijkgraaf. Na de stormramp van 1953, was hij lid van de Agrarische Kommissie Herverkaveling. Belangrijk droeg hij bij tot kwaliteitsverbetering en aanvulling van het rundvee op Schouwen-Duiveland, na de ramp, door selektie en aankoop. De heer Der Weduwen was een man van goed, doorgaans feilloos inzicht aan wie agrarisch Schouwen-Duive land veel te danken heeft. De begrafenis vindt zaterdag 29 de cember plaats op de Algemene Be graafplaats te Zierikzee. PARIJS. Enkele honderden men sen hebben voor de Notre Dame in Parijs gedemonstreerd tegen de maatregelen die Rome heeft geno men tegen de theologen Kueng, Schillebeeckx en Pohier. De betogers deelden pamfletten uit met teksten als „Wij roepen alle christenen op te reageren opdat de theologie niet wordt gereserveerd voor klerken" en „Voor een christendom met een men selijk gezicht". Zojuist is de 55e Beschrijvende Rassenlijst voor landbouwgewassen 1980 uitgegeven door het Rijksinsti tuut voor het Rassenonderzoek van Cultuurgewassen R.I.V.R.O. te Wa- geningen. Men vindt daarin alle ge wassen en andere groepen van plan ten waarvan de teelt in Nederland van belang wordt geacht. Vooral omdat sinds de invoering van de gemeenschappelijke rassen lijst van de E.E.G. in principe ruim 2000 gewassen in ons land in het ver keer kunnen worden gebracht, is de nieuwste Rassenlijst eigenlijk on misbaar, als het er op aankomt een verantwoorde keuze te maken. In to taal zijn 424 rassen van granen, aard appels, suikerbieten, peulvruchten, handelsgewassen, grassen, voeder-en groenbemestingsgewassen in de Ras senlijst beschreven. Vergelijking Voor een betere vergelijking zijn de rassen van een gewas vaak ver deeld in groepen, bijv. naar geschikt heid voor verschillende grondsoor ten, naar de mate van wintervast- heid, naar gehalte, naai tijdstip van oogsten, etc. Grassen worden onder scheiden naar hun geschiktheid voor de inzaai van grasland of voor gras welden. Naast een veelzijdig rassen- sortiment wordt er zowel voor gras land als voor grasvelden een breed scala yan uitgebalanceerde mengsels vermeld; tevens vindt men gegevens over aanleg en onderhoud. De rassen zijn .ingedeeld in rubrie ken; daarbinnen worden de rassen vermeld in volgorde van aanbeve lingswaardigheid. In verband met de belangrijke verbouw van groentege wassen op landbouwbedrijven zijn ook de gewassen spruitkool en uien opgenomen. Naast de beschreven aanbevolen rassen is er een lijst van onbeschreven rassen opgenomen, omdat die evengoed in verkeer mo gen komen. Aan vrijwel alle hoofdstukken zijn tabellen toegevoegd, waarin de be langrijkste eigenschappen van de rassen vergelijkenderwijze in cijfers of verhoudingsgetallen zijn aangege ven. Voorts gegevens over zaaizaad- hoeveelheden, stikstofbemesting, groenbemesting, enz., alsmede een hoofdstuk rassen-statistiek, dat de verbreiding van de rassen in 1979 aangeeft. Uit de meerjarige overzich ten kan men het verloop van de ras sen en de ontwikkeling van het sorti ment aflezen. In deze 55e rassenlijst zijn 37 nieu we rassen beschreven. Hij kost 8,25 en is onder vooruitbetaling te bestel len bij Leiter-Nypels, postbus 831 te Maastricht. Voor 50 jaar ZIERIKZEE. In de Korte St. Janstraat en wel in 't huis waarin voor heen een bakkerij annex winkel was ge vestigd heeft de heer J. de K. een coif feurszaak ingericht welke aan redelijke eischen voldoet. Er is een afdeeling heeren- en dames ingericht, terwijl blij kens de etalage - allerlei zaken, het kap- persbedrijf rakend, verkrijgbaar. ADVERTENTIE. In het 1 Januari a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgeno men Nieuwjaarswensen. De prijs hier van is van 1-5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. de inzending kan geschie den tot en met Maandag 30 December uiterlijk 's voormiddags 11 uur. NOORDWELLE. Voor de radio in het ziekenhuis van Noordgouwe is door den Burgemeester, van verschillende inge zetenen alhier ontvangen f 29,50. BROUWERSHAVEN. Ook alhier heeft de storm van Zondag schade aan gebouwen toegebracht.; Zoo aan de Ne- derlandsch Hervormde kerk waar on der meer een flinke lap lood werd afge rukt. De politie stelt echter een onder zoek in, omdat zij zich niet kan voorstel len dat de windkracht zoo groot is ge weest dat dit lood spoorloos kan ver dwijnen. ZIERIKZEE. Een binnen niet te lange tijd ook onze stad zal zijn aangesloten op het electrisch net, zal vanwege de Philips fabrieken, door een vertegen woordiger, hier een demonstratie gege ven worden in diverse verlichtingsarti kelen. DEN HAAG, 24-12. In afwachting van een nieuwe regeling zal de subsi diëring van de politieke jongerenor ganisaties in 1980 worden voortgezet. Staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters (c.r.m.) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Naar haar mening kunnen deze organisa ties een belangrijke rol spelen op het terrein van de politieke vorming. Onderzoek heeft uitgewezen dat er bij de meeste organisaties sprake "is van een duidelijke groei in aktivitei- ten, gericht op de eigen leden en/of op ledenwerving. In een nu afgesloten proefperiode van drie jaar zijn de politieke jonge renorganisaties nog maar in beschei den mate toegekomen aan aktivitei- ten in het kader van de politieke be wustmaking en vorming van jonge ren die geen lid zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3