Grote militaire luchtbrug naar hoofstad Afghanistan Hoogste lonen Kerstviering met gegijzelden Zorgen om verschillen bij het CDA Meer agro-industriële produkten naar Libië Moskou sl^at vleug-els uit De bevolking van de ■Unie Sowjet- Olympische Spelen „unieke gelegenheid verdediging mensenrechten" Geen besluit Algerije levering aardgas Denen tegen modernisering kernwapenarsenaal Kerk door brand verwoest Bloedplasma- avonden verantwoord Bodemdaling door gaswinning Zoon steekt vader dood Schapen verbrand Twee doden in het verkeer Kind "omgekomen bij brand Twee mensen dood door gasverstikking Diana Ross Mahogany Dode bij maken vuurwerk Dood door schot uit jachtgeweer AGENDA 2 WASHINGTON, 26-12. De Sowjet-Unie heeft de afgelo pen 48 uur een grote luchtbrug naar Afghanistan in gesteld, via welke troepen en militair materieel worden aangevoerd. Op de luchthaven van Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, zijn maandag en dinsdag mogelijk al meer dan 150 vluchten uitgevoerd. Dit heeft het State Department in Washington bekendgemaakt. Het noemt de aktie een „openlij ke militaire inmenging in de interne zaken van een soevereine staat". MOSKOU, 26-12. De bevolking van de Sowjet-Unie is in de jaren zeven tig met negen procent gegroeid tot 262,4 miljoen. Dit blijkt uit een volkstelling die op 17 januari 1979 ge houden is in de Sowjet-Unie door het nationaal bureau voor de statistiek. Uit de telling bleek verder dat de verstedelijkingsgraad met 6 procent gestegen was tot 62 procent. 164 mil joen Sow jet-burgers leven nu in ste den. Het aantal mensen met een mid delbare of hogere opleiding steeg met 46 procent de afgelopen negen jaren. Van de mensen die een andere moe dertaal hebben dan het Russisch spreekt nu ruim 61 miljoen ook Rus sisch. Verdere resultaten zullen vol gens het bureau later bekend ge maakt worden. MOSKOU, 24-12. Volgens de Russi sche dissident Andrej Sacliarov zijn de Olympische Spelen van Moskou' een „unieke gelegenheid" om de ver dediging van de mensenrechten in de Sovjet-Unie te bepleiten. Ten .overstaan van Franse, journa listen, die hem in zijn woning in de Russische hoofdstad bezochten, her nieuwde Sacharov zijn oproep aan buitenlandse gasten om de zaak van de dissidenten voor en tijdens de spe len bij de gezagsdragers van de Sovjet-Unie aan de orde te stellen. „We hebben ons tot de buitenland se ploegen en het Internationaal OlympischComité gewend met het verzoek vooral aan de om gods dienstige redenen gevangen zittende dissidenten aandacht te schenken," aldus Sacharov. Hij beschouwt de in ternationale aktie die in 1978 voor het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal werd gevoerd ten bate van de politieke gevangenen in Argentinië als een voorbeeld: „die campagne heeft werkelijk resultaat gehad." ALGIERS, 26-12. Algerije heeft nog geen besluit genomen over de le vering van aardgas aan landen als Nederland en West-Duitsland. Dat heeft de Algerijnse staatsolie- en gasmaatschappij Sonotracg, bij monde van het officiële Algerijnse persbureau laten weten. In het begin van het nieuwe jaar zullen bespre kingen worden gehouden tussen So- natrach en haar gasafnamers, zo werd maandag verder bekendge maakt. Naar aanleiding van berichten uit het buitenland, volgens welke Sona- trach zou hebben besloten geen gas aan Nederland te leveren, merkte het persbureau op dat er nog geen beslis singen over de gasexport zijn geno men. Minister Andriessen zei dat Neder land in overleg met de Gasunie en Duitsland stappen zal overwegen, wanneer mocht blijken dat Algerije het gaskontrakt met Nederland gaat herzien. KOPENHAGEN, 24-12. 43 procent van de Deense bevolking is tegen het besluit tot modernisering van het kernwapenarsenaal in Europa. 31 procent is voor en 26 procent heeft geen mening. Dit zijn de resul taten van een opinieonderzoek van het Deense Gallup-instituut, dat ge publiceerd werd in het conservatieve dagblad Berlingske Tidende. (Op de vergadering van de Navo op 12 december j.l te Brussel heeft De nemarken evenals Nederland en Bel gië een voorbehoud gemaakt bij het besluit om de nieuwe kernwapens te stationaren in Europa). „Het lijkt erop dat de Russen een nieuwe grens overschrijden in hun militaire ontplooiing in Afgha nistan", zei Hodding Carter, de woordvoerder van het State Depart ment. Hij voegde eraan toe dat er al zeker vijf Russische divisies zijn ge mobiliseerd in de Sowjet-Unie, juist boven de noordelijke grens van Af ghanistan. Over de luchrbrug zei hij letterlijk: „op 25 en 26 december was er een grootscheepse luchtbrug naar de internationale luchthaven van Kaboel, wellicht ging het daarbij om meer dan 150 vluchten. Toestellen Tot de toestellen behoorden grote transporttoestellen (van het type Antonov-22) en kleinere (van het ty pe Antonov-12). Op de luchthaven WASHINGTON, 26-12. Koeweit is in 1978 het land gebleven waar het jaarinkomen per hoofd van de bevol king het hoogste ter wereld was. Ver der heeft de lijst van in totaal tien landen sinds 1977 veranderingen on dergaan. Canada, België en Neder land zijn verdwenen en hebben moe ten plaatsmaken voor de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Luxemburg. van Kaboel zijn verscheidene hon derden Russische militairen gezien en verschillende soorten veldmate- rieel zijn aangevoerd. Ik kan u geen schatting van de aantallen geven". TEHERAN, 26-12. Vier Christelij ke geestelijken hebben in de kerst nacht bijna vijf uur doorgebracht in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran. De vier, aartsbisschop Leon Duval van Algiers, de bisschop van Detroit, Thomas Gumbleton, de presbyteriaan William Sloane Coffin en William Howard, voorzitter van de Amerikaanse raad van kerken, waren op uitnodiging van de Iraanse autoriteiten naar Teheran gekomen om kerkdiensten te leiden in de Ame rikaanse ambassade, HARICH (FR.), 24-12. De Hervorm de Kerk van Harich (Gaasterland) is maandagvond laat door brand ver woest. Alleen de toren kon door de brandweer worden behouden. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade zijn nog niet bekend. De brand werd omstreeks kwart voor tien maandagavond ontdekt. De brandweer van Balk kon de bestrij ding van het vuur niet alleen aan en riep de assistentie in van het korps in Sneek. Toen de drie wagens uit Sneek omstreeks kwart over tien op de plaats van de brand arriveerden, bleek al dat de kerk niet meer te red den was, aldus een woordvoerder van de brandweer van Sneek. HILVERSUM, 26-12. ARP- vobrzitter en CÖA-tWeede'-kamerlid Hans de Boer is ernstig bezorgd over de verschillen in opvatting binnen het CDA, zoals die aan het licht zijn gekomen bij de diskussie rond de mo dernisering van de NAVO- kernwapens. Volgens De Boer zijn die verschil len erger dan de verschillen die op traden tijdens de diskussie over de grondslagen van het Christen Demo- DEN HAAG, 26-12. Het is verant woord om door te gaan met bloedplasma-campagne van het Rode Kruis. Wel moet er een arts bij zijn. Dit konkludeert de speciale kommis sie onder voorzitterschap van oud premier De Jong, die in opdracht van het Rode Kruis de gang van zaken rond de plasma-avonden heeft onder zocht. De kommissie werd in september ingesteld na uitlatingen van de di- rekteur van de regionale bloedbank Groningen-Drenthe, Dr. C. Smit- Sibinga. Deze had nogal wat kritiek geuit op het groepsgewijs afnemen van bloed op de plasma-avonden, wat volgens hem niet verantwoord is. Verder zei hij dat er ondeugdelijk materiaal werd gebruikt bij het op vangen, bewaren en transporteren van bloed. Tenslotte beschuldigde hij er het Rode Kruis van een handeltje te drijven met bloed. „Flitsen" uit het buitenland ROME. Paus Johannes Paulus II (Rom.) heeft in de kerstnacht de mis opgedragen in de Sint Pieter in Ro me. Meer dan vijduizend mensen, on der wie de kardinalen en prelaten van de curie en de leden van het Corps Diplomatique in Vati caanstad, woonden de dienst in de basiliek bij. Een directe uizending van de mis was in 27 landen op de te levisie te zien. LIMA. Een vliegtuig van de Peru aanse luchtmacht is met 33 mensen aan boord neergestort in het Amazone-gebied aan de grens met Brazilië. Dit is maandag in de Peru aanse hoofdstad Lima meegedeeld. Men wist niet of er ook overlevenden zijn. MOSKOU. In Kirowograd in de Oekranine zijn op 3 december vier Baptisten tot resp. 12. 10, 7 en 3 jaar werkkamp veroordeeld, zo wordt in Moskouse kringen van dissidenten vernomen. BETHLEHEM. Duizenden mensen uit alle werelddelen hebben op kerstochtend de feestelijkheden en de nachtmis in Bethlehem bijge woond. Ongeveer duizend mensen woonden de nachtmis in de kerk bij, terwijl zeker tienduizenden anderen de mis volgden op een groot televisie scherm op het plein voor de kerk. cratisch Appèl. „Er blijken nu ver schillen van inzicht te bestaan over de uitwerking van een grondslag in de politieke praktijk", aldus de AR- voorzitter dinsdag in een uitzending van de AVRO-radio. De Boer meent dat er veel gesprek ken nodig zullen zijn om de binnen het CDA aangerichte schade te her stellen. Dat hoeft volgens hem niet te leiden tot uitstel van de fusie tussen KVP, CHU en ARP tot het CDA, me dio volgend jaar. Voortbestaan? „Dat tijdstip van uitstel zijn we al gepasseerd, maar als tijdens de ko mende gesprekken mocht blijken, dat door de diepgang in verschil de partijen elkaair tijd en ruimte moeten gunnen, dan voel ik het meest voor het laten voortbestaan van de drie huidige partijen in een federatie, want met uitstel van de fusie met een paar maanden redden we de boel dan niet", zo zei De Boer. GRONINGEN, 27-12. In het Gro ningse dorp Ten Boer is de bodem door de gaswinning elf centimeter gedaald. Dit blijkt uit metingen door de Nederlandse Aardoliemaatschap pij (N.A.M.). Voorzitter H. Elema van het water schap Hunsingo heeft laten weten dat het waterschap extra zal moeten bemalen, omdat het waterpeil in het oostelijk deel van het gebied onaan vaardbaar hoog is gestegen. De kosten daarvan zullen op de NAM worden verhaald. Volgens Elema wordt het hoog tijd dat het ministe rie van Ekonomische zaken en de NAM financiële duidelijkheid ver schaffen. WASHINGTON. President Carter heeft zijn goedkeuring verleend aan een van de grootste fusies in de ge schiedenis van de Amerikaanse luchtvaart, die van Pan American World Airways en National Airlines. William Seawel, president van Pa- nam, verklaarde te hopen dat de fu sie in (fce komende zomer een feit zal zijn. PORT MORESBY, Papoea-Nieuw Guinea. Bij het verongelukken van een in Australië gebouwd vliegtuig van het type Noman in Papoea^ Nieuw Guinea zijn zaterdag vijftien mensen om het leyen gekomen. ARNHEM, 26-12. Een 52-jarige Arnhemmer is donderdagmorgen vroeg in het gemeenteziekenhuis in zijn woonplaats overleden aan de ge volgen van een messteek in de buik. Die steek was hem in de nacht van Éérste op Tweede Kerstdag na een ruzie toegebracht door zijn 23-jarige zoon R. van K. De aanleiding tot de ruzie is de Arnhemse politie onbe kend. Vader en zoon waren tijdens het voorval elders in de stad op visi te. DEN HAAG, 26-12. Bij een brand die woensdagochtend vroeg in een grote schuur in Driebergen uitbrak zijn 120 tot 130 schapen in de vlam men omgekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De omvang van de schade en de oorzaak van de brand, die door de eigenaar van de boerderij werd ontdekt, zijn nog niet bekend. BEEK EN DONK, 26-12. De 76- jarige Leonardus Geerling en zijn 81- jarigè echtgenote J. F. Geerling- Bollmann uit Helmond zijn maan dagavond door een verkeersongeval in de gen^eente Beek en Donk (N.Br.) om het leven gekomen. Zij kozen met hun personenauto door nog onbeken de oorzaak op de Bosscheweg bij een splitsing de verkeerde kant van de verkeersheuvel en daarbij in botsing met een tegemoetkomende vrachtau to. De vrouw overleed ter plaatse, de man in het ziekenhuis. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. WESTSTELLINGERWERF, 24-12. Bij dfe brand in de bungalow in het rekreatiepark „De Groene Zoom" in Boijl (gem. Weststellingerwerf) is maandag de anderhalf jaar oude Ma rianne Nijdam uit Leeuwarden om het leven gekomen. De brand is ontstaan toen het vier jarig zusje van het slachtoffertje met vuur speelde. Aldus heeft de politie dinsdag bekend gemaakt. AMSTERDAM, 25-12. Twee jonge mensen, Elisabeth Kenter en Eric Bos, beiden 17 jaar, zijn Eerste Kerst dag in hun woning aan de Johannes Verhulststraat in Amsterdam door gasverstikking om het leven geko men. Een Amerikaan die in het zelfde pand woont, ging tegen het middag uur, gealarmeerd door een sterke gaslucht, de woning binnen en vond de twee levenloze lichamen in de keuken. Uit een geijser en een for nuis stroomde het gas. Volgens de politie hebben de twee waarschijnlijk het gasfornuis volop laten branden omdat het koud was en hebben zij de ramen en deuren goed afgesloten. De vlammen zijn uitgegaan nadat de zuurstof was ver bruikt. Er bevond zich zoveel koolmonoxy- de in de keuken, dat de apparatuur van GEB-monteurs niet toereikend was om het gehalte te meten. Advertentie BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE vertoont: Met de Top-hit „Do you know Where You're Coing To" AmnnnaraiitarB a.s. zaterdag 29 december en zondag 30 december Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar Volgens ir. A. de Zeeuw SCHIPHOL, 27-12. De direkteur-generaal voor de landbouw- en voedsel voorziening, ir. A. de Zeeuw, verwacht een toename van de export van Agro- industriële produkten naar Libië. Dit heeft de heer De Zeeuw op Schiphol ver klaard na zijn aankomst uit dit land. Hij heeft een delegatie geleid die tot taak had na te gaan in hoeverre het Nederlands ministerie van land bouw de technische ondersteuning kon geven voor de mogelijkheden die er bij het Nederlandse bedrijfsleven momenteel liggen. De reis werd gemaakt op uitnodi ging van de Libische staatssekretaris voor landbouw en landhervorming. Volgens de heer De Zeeuw zijn de Libische autoriteiten met name geïn teresseerd in de Nederlandse produk ten voor pluimveehouderijen, melk veehouderijen en ae vlastuinbouw. Bovendien lijken de Libiërs zeer geïnteresseerd te zijn in de Neder landse technische kennis op het ge bied van de bodemontzilting en het waterbeheer. Volgens de heer De Zeeuw zal het kruciale punt bij het afsluiten van orders worden gevormd door de mo gelijkheden die de Nederlandse be drijven kunnen bieden bij de oplei ding ter plaatse en de steun bij het management. LOOSDRECHT, 26-12. Het maken van vuurwerk is een 50-jarige inwo ner van Loosdrecht woensdagmid dag fataal geworden. De man. wilde vuurpijlen maken. Hij had kruit in een aluminium pijp gestopt. Toen hij het wilde aanstampen," ontplofte de pijp. Delen van die pijp drongen in zijn buik en benen, waarna hij over leed. GRONINGEN/DELFZIJL, 25-12. Het twaalfjarig dochtertje van de fa milie Kazemier uit het Groiypgse Niezijl is op eerste kerstdag in Gro ningen overleden door een schol ü'it een jachtgeweer. Het meisje werd zaterdag getroffen door een schot hagel in de ouderlijke woning. Haar vader was juist terug gekeerd van het jagen en had het ge weer op een stoel neergelegd. Hij liep even de kamer uit en het vijfjarig zoontje van de familie kreeg het wa pen in handen. Hij haalde de trekker over en het schot ging af. Zijn zusje werd in de lies getroffen en moest met een slagaderlijke bloeding wor den overgebracht naar het zieken huis in Groningen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duivelarid; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Donderdag 27 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur. Kerstsneldamtoernooi „Schouwen- Duiveland". Brouwershaven Kantine A.S.V, Brouwershaven 14.00-17.00 uur Bingo-Disco voor jon geren tot en met 12 jaar. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, infor matieavond Regionale agrarische kommissie. Vrijdag 28 december Ellemeet Open huis „Rekreatie Zeeland". 10.00-18.00 uur, Kuierdamseweg. Zonnemairc Café Bommenede. Bond van Alleen staanden. Dans- en Bingo-avond. 20.00 uur. Zaterdag 29 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop„Mahogany 20.00 uur. Open huis „Rekreatie Zeeland" 10.00-18.00 uur. Kuierdamseweg. Brouwershaven Kantine A.S.V. Brouwershaven 20.00 uur Bingo-Disco voor jongeren vanaf 13 jaar. Zondag 30 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Mahogany"; 20.00 uur. Dinsdag 1 januari Serooskerke Ned. Hervormde kerk (consistorie); nieuwjaarsbegroeting; 10.30 uur. Woensdag 2 januari Brouwershaven Jeugdsoos „Töötje". 19.30 uur. Olie- bollendisko m.m.v. Disko Power Se- lektion 77. Bruinisse Gemeentehuis, 20.00 uur, nieuw jaarsreceptie gemeentebestuur. Herv. Verenigingsgebouw. Filmver toning „De Oul". 13.00 uur. Donderdag 3 januari Haamstede „Graaf van Haamstede". Nieuw jaarsreceptie Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen. 14.30 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, bijeenkomst „Philatelica", 19.30 uur. Vrijdag 4 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, nieuw jaarsfeest met Max Collie en Rhythm Aces. 'Grevelingenpad, 19.00 uur, kerstboomverbranding. Bruinisse Kerstboomverbranding op havenpla teau. 18.00-19.30 uur. Bomen inle veren: 18.00-19.00 uur. Maandag 7 januari Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsavond. 19.30 uur. Zaterdag 12 januari Westenschouwen Hoofdingang „Boswachterij" 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en trimlopen 8e Delta cross. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Oratorium Wat er in de nacht-kerstdienst was gebeurd, vertelde de predikant van de Amsterdamse Wester kerk 's mor gens in de kantatedienst, waar Bach's Weihnachtsoratorium in een weergaloze uitvoering van koor en (eigen) orkest werd uitgevoerd. ,,Ik heb- aldus de dominee - het vooraf maar niet aan de grote klok gehangen, anders was Henk van der Meijden er misschien nog achter ge komen en dat moeten we natuurlijk niet. Enfin wat was geschied? In die nachtdienst zong Johnny Jordaan. Zo vaak had hij „de Westertorenvan buiten bezongen, nu wilde hij wel eens in de kerk zingen. Nu dat kon; maar aanvankelijk niet het lied: Kerstmis in de JordaanHoewel, Johnnie deed het allemaal zo met zijn hele hart, dat de toestemming nadien toch kwam. In de oude Westerkerk klonk het wel heel aparte kerstlied: Kerstmis in de Jordaan Intussen was dit maar een inlei dend grapje. De predikant vertelde ook ('s morgens in de stampvolle kerk), dat er soms nog mensen zijn die een bedragje in de ..zak" steken, dat ze in de schouwburg kwijt zijn voor de vestiaire. Maar het was niet verboden de „volle prijs" te betalen, d.w.z. een echte entree voor een zo overschoon vokaal en instrumentaal gebeuren. Dan moeten er bankbiljetten aan te pas komen. ..En" - zo beval de predi kant de kollekte aan: „Zalig (in dit geval) zijn degenen, die kleurenblind zijn". Nietwaar, dan kon het nog wel eens een geeltje" worden en het was dus kenrtelijk niet verboden, dat in de kollektezak te doen, want koor en orkest moeten zichzelf bedruipen. Op zo'n manier kun je de mensen ook tot vrijgevigheid manen. Nadien was het allemaal weer snel vergeten, want de kerk werd over spoeld door Bach's weergaloze ak koorden, door koor en orkest ge bracht in een sublieme uitvoering, resultaat van intense studie. Simon C. Jansen - de dirigent - is een strenge en gaat daarbij niet over één nacht ijs. Als het „rond" zit trekt hij ieder jaar met het Weihnachtsoratorium in de kerstweek de provincie in. Dit maal kreeg Loehem een beurt. Voor dat hij dan in de Westerkerk gaat, wordt het werk van tevoren in een (lege), potdicht afgesloten, kerk nog eens helemaal doorgenomen. Buiten vormen zich al vroeg lange rijen, maar dank zij een lieve bemiddeling hadden we (ook akkoustisch) een mooi plekje. Een heerlijk gebeuren, dat de kerstdagen ditmaal stempel de. Enfin misschien komen „ze" in de toekomst nog wel eens naar Zierik zee of Brouwershaven, 't Zou een ge beuren zijn! SCHIER EI LA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2