ROTTERDAMMER WAS PASSAGIER OP ONHEILSBOOT „LELY" IN 1911 het eind van het jaar verwacht mag worden, werd plotseling aangekon digd, dat Zierikzee verlost zou wor den van de zogenaamde oliebollen- lucht. De direktie van Emulsion Hol land B.V. deelde namelijk mede, dat een nieuwe methode was ontwikkeld om de door dit bedrijf veroorzaakte stank tegen te gaan. Landbcjuwvereniging ,,C. et C" te Burgh-Haamstede vierde haar 75- jarig bestaan. Na een uitvoerige diskussie ver klaarde de gemeenteraad van Westerschouwen het beroepschrift van de heer J. O. Reehorst over de ge weigerde vergunning voor muur schildering op diens winkelpand aan de Hogezoom te Renesse, gegrond. De tekening mocht gehandhaafd blij ven. Bij de behandeling van de algeme ne beschouwingen in de gemeente raad Westerschouwen noemde de fraktie-voorzitter van het CDA, de heer L. Tieleman het hoo.fdstuk volkshuisvesting het meest deprime rende uit de gehele aanbiedingsnota. Prioriteit De VVD-fraktie was van mening dat de volkshuisvesting prioriteit diende te hebben bij de werkzaamhe den van het kollege van B. en W. en dat alle raadsleden het daarbij met alle ten dienste staande middelen zou dienen te steunen, dit deelde de frak- tiewoordvoerder dr. H J. van Zuylen mee. Tijdens een informatieavond die door de stichting Jeugd Schouwen- Duiveland was belegd, deelde de heer C. van Woerkom mee, dat het nieuwe welzijnsbeleid een stukje po litiek zou gaan worden. De exploitatiemaatschappij „Mon- dragon" wees er met nadruk op dat zij zich volledig bewust was van de kontraktuele verplichtingen tegen over de gemeente Zierikzee tot ex ploitatie van de Concertzaal tot 1984. Tijdens de behandeling van de al gemene beschouwingen van de ge meenteraad Westerschouwen deed de RU-fraktie een aantal voorstellen tot verbetering van de verkeerssituatie, de PvdA-fraktie noemde het volks huisvestingsbeleid van het kollege verkeerd. Aan het slot van de ge meenteraadsvergadering nam de heer J. Lustig (PvdA) afscheid. Hefschip De bouw van het hefschip, nodig voor het transport van de pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschelde werd gegund aan het Rijn-Schelde-Verolme concern. Tijdens de algemene Vergadering van Cebeco-Zuidwest deelde voorzit ter de heer J. van Iwaarden mee dat de struktuurverandering binnen Cebeco-Zuidwest het gezicht niet heeft veranderd. I> ZIERIKZEE. Het uitbaggeren van de haven nabij de Zuidhavenbrug vorm de het begin van de werkzaamheden, die tot een geheel nieuwe brug zullen leiden. De totale uitgaven van de sociale zorg van de Intergemeentelijke Soci ale Dienst Schouwen-Duiveland/St. Philipsland stegen op de begroting voor 1980 in vergelijking met 1979 met een bedrag van f 748.262,— waardoor de kosten op f 14.143.700,—kwamen. In de rekreatiezaal ,,Het vliegtuig" op camping Duinrand" te Westen- schouwen hield de konklijke muziek vereniging .Witte van Haemstede" haar jaarlijkse donateursuitvoering. Tenslotte: het laatste nieuws Het slot van ons jaaroverzicht zet zich eigenlijk voort in de Nieuwsbo des die u ongetwijfeld nog in de lek- tuurbak hebt liggen, of waar u zo juist uw schoenen op zat te poetsen. Mogelijk heeft u zelfs het laatste nieuws van dit jaar al in de vislucht gehuld. De jongste gebeurtenissen en voorvallen in onze streek zullen u, kortom, nog scherp voor de geest staan en wij hebben ze om die reden en terwille van een snellere repro- duktie hier niet opgenomen. Sneller", inderdaad, want een komplete samenvatting van dit oude jaar hadden wij u anders pas in het nieuwe jaar kunnen aanbieden. En wie wil er dan in 1980, met al zijn kersverse nieuws, nog ouwe koek...? REDAKTIE haven. Juist zouden we de haven bin nenvaren toen een hoge golf het schip schip als een notedop opnam, meesleepte en boven op de steiger smeet. Een onheilspellend gekraak volgde. De stoomfluit begon te hui len om hulp roepen. Wat zou er nu verder gebeuren, weet ik nog, dat ik dacht. Naar mijn gedachte was de boot gebroken en zou straks in de golven verdwijnen. Dit was echter niet zo. Het gekraak kwam van de zware steigerbalken. Er gebeurde echter niets, de boot scheen muurvast op de steiger te zit ten en bood weerstand tegen de steeds aanrollende golven. Er kwam hulp. Het stoombootje Zijpe voer uit, zet te koers naar buiten de haven, om als dan in een grote bocht proberen de haven net niet binnen te varen, maar langszij onze boot te komen. Dit luk te niet, zee en wind joegen het bootje met geweld de haven in. Maar op nieuw werd uitgevaren, weer be schreef het bootje de draai om op de haven aan te koersen, en jawel, dit keer lukte de manoeuvre. Over op de „Zijpe" De passagiers gingen over op de Zijpe. Dat klinkt nu wel eenvoudig maar dat dit zo kon gebeuren moet wel mogelijk geweest zijn door het prachtig werk en zeemanschap van de bemanningen der beide boten. Volgens de oude regels werden eerst de vrouwen met de kinderen over ge holpen in een rustige sfeer. Wat verder nog. De nacht doorge bracht in een wachthuisje van de tram, staande, gehurkt, zittend op de grond. Ik weet van mezelf, dat ik koud, verkleumd en nat was, maar toch gelukkig met vaste grond onder de voeten. 's Morgens toen het licht werd lag daar de boot, we konden op de dam naar de steiger onder de kop door lo pen. Toen wachten op de tram en die kwam pas nadat de ravage van omge waaide telefoonpalen en bomen van de rails verwijderd waren. Dan nog 5 km. lopen van Zierikzee naar Kerk- werve. Twintig uur De reis had geduurd van zaterdag 2 uur n.m. tot zondag v.m. 11 uur, alzo ruim 20 uren. Zo kon het reizen verlo pen. De wapenspreuk van Zeeland is fier, op de laatste dag van september 1911 is hij mij duidelijk geworden, ..Luctor et Emergo". L. Speijer, Rotterdam. Voor 30 jaar OOSTERLAND. In verband met enige wijzigingen in het werkpro gramma van de gemeentelijke Reini gingsdienst zal met ingang van 1 ja nuari de wagen van de vuinisophaal- dienst in plaats van Vrijdagmorgen, 's Woensdagsmorgens de afvalstof fen en het huisvuil ophalen. BRUINISSE. Het jaar 1949 was voor de gemeente Bruinisse een jaar van wederopbouw bij uitnemend heid. Niet minder dan 105 woning wetwoningen kwamen gereed en een nieuwe woonwijk kwam tot stand, van een allure die men op de meeste Zeeuwse dorpen vergeefs zal zoeken. Het gevolg daarvan was een volks verhuizing in het klein. Van de nood woningen vertrok men naar de nieuwbouw, de minder gesitueerden en die in de kleine huisjes en de don kere sloppen hadden gewoond, trok ken naar de noodwoningen. ADVERTENTIE. De direkteur der N.V. Waterleiding Mij ..Schouwen- Duiveland" verzoekt beleefd aanzui vering van watergelden over het 2e, 3e en 4e kwartaal 1949 voor 1 januari. Na die datum zal over het bedrag per kwitantie beschikt worden, ver hoogd met f 1,- voor administratie kosten. KERKWERVE. Een dezer dagen is de nieuwe torenklok in de gemeente gearriveerd. In het bijzijn van de ge meenteraad alsmede de commandant van de brandweer is deze door de burgemeester ingeluid. De klok zal evenals voorheen de oude, door de Nederlands Hervormde Kerk gratis gebruikt worden voor de aanvang der godsdienstoefeningen. SIRJANSLAND. Op de Tweede Kerstdag werd in de kerk alhier het Kerstfeest gevierd door de kinderen van de Zondagsschool. Na de gebrui kelijke opening zongen enige kinde ren kerstliederen. Als inleiding op het Kerstverhaal. In de vorm van een aantal vragen werd een samenvat ting gegeven van hetgeen in het afge lopen jaar was verfeld, aan de kinde ren. ADVERTENTIE. Ondergeteken den berichten dat hare kassen en kantoren Zaterdag 31 december na elf uur voormiddag gesloten zullen zijn N.V. Bank Schouwen- Duiveland. Op Zaterdag 31 Decem ber worden de zitdagen te Bruinisse en te Haamstede gehouden tot 12 uur voormiddag. ELKERZEE. Uil een extra contingent voor 1949 werd aan deze gemeente bouw-volume toegewezen voor 2 woningen ofschoon het wo ningprobleem hiermede nog lanp niet is opgelost is thuis enige verrui ming mogelijk. ZIERIKZEE. Rusthuis .Irene" vier de het 100-jarig bestaan. Onder de ve len, die het bestuur gelukwensten met dit eeuwfeest, bevond zich ook het burgemeestersechtpaar. pendance van het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord" vormen. Nadat de verbouwing van het Ver enigingsgebouw te Zonnemaire een feit was, werd een openingsfeest voor de gehele Zonnemairse bevol king gegeven. Burgemeester C. Slab- bekoorn droeg het gebouw, tijdens deze gelegenheid, officieel over aan de voorzitster van de beheerskom- missie Dorpshuizen, mevrouw L. W. Schouwenaar-Korstanje. Bezoek WD-statenfraktie De statenfraktie van de VVD bracht een oriëntatiebezoek aan het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Dit met het oog op het regio-advies Zie kenhuissituatie in Zeeland, dat de staten moesten uitbrengen aan staatssekretaris mevrouw Veder- Smit. Restaurant „Mondragon" kon de financiële moeilijkheden niet of nau welijks meer aan. Het exploitatie tekort was te groot geworden. Drs. P. Schotte deed als direkteur van de ëx- ploitatiemaatschappij „Mondragon" een principe-mededeling inzake het ontslag van het voltallig restaurant- personeel. De begroting 1980 van de Techni sche Dienstkring Bruinisse/Midden- schouwen was lager dan die voor 1979. De publieke uitlatingen van het bestuur van de Nieuwerkerkse Volkstuindersvereniging „Nut en Genoegen" m.b.t. vervangende tuin grond, sc hoten bij de gemeente in het verkeerde keelgat. De raadsleden reageerden verontwaardigd en bur gemeester Van Bommel en wethou der Op 't Hof bezochten een vergade ring van de vereniging om van hun ongenoegen te laten blijken. Uitein delijk werd de kwestie bijgelegd. Bij de aanbieding van de begroting Bruinisse werd gepleit voor instand houding van de Oudheidskamer, het visserij- en oorlogsmuseum Woningbouw In de aanbiedingsnota van de ge meente Duiveland deelden B. en W. mede, dat de woningbouw op zich de grootste aandacht zou krijgen en dat het aksent daarbij zou komen te lig gen op de sociale woningbouw. Te vens stond in deze nota een geraamd bedrag per leerling van 370,16 ver meld. Er werd op gewezen dat de ge meente uit het gemeentefonds 235,- ontvangt per leerling. Dit houdt in dat Duiveland voor 628 leerlingen 84.880 meer betaalt dan het rijk vergoedt. Met het overhandigen van het eersteexemplaar aan de kommissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien, vond de presentatie plaats van het veertigste deel in de serie „Monografieën van kastelen". De Nederlandse Kastelenstichting organiseerde deze presentatie in slot Laat verslag van ooggetuige Vijduizendste kalf Op het bedrijf van de heer M. den Boer aan de Miereweg, werd liet vijf duizendste kalf geboren en als zoda nig geregistreed door de fok- en kon- trolevereniging Schouwen-Duive- land. „Het grote probleem voor de klei ne kernen blijkt toch wel te zijn het instandhouden van de scholen", dit was een uitspraak van de P.v.d.A.- fraktie in de begrotingsvergadering van de gemeenteraad Brouwersha ven. Het onderwerp onderwijs kreeg veel aandacht in deze vier uur duren- debijeenkomst. De raad sprak zich in navolging van Zierikzee uit voor sa menwerking tussen de streekzieken huizen Zierikzee en Goes. De raad van Brouwershaven ging akkoord met de 22e begrotingswijzi ging betrekking hebbend op een be drag van 200.600,- voor de plannen tot aanleg en inrichting van de jacht haven „Den Osse", het kollege toon de zich niet pessimistisch wat betreft de financiële haalbaarheid hiervan. Alle frakties (CDA, VVD en P.y.d.A.) waren het ermee eens dat de voorzieningen voor de bin nensport in de kernen Noordgouwe en Zonnemaire niet toereikend zijn. Weg met oliebollenlucht In tegenstelling tot hetgeen tegen ZIJPË. Een plaatje uit het stormjaar 1911, toen een zeer hete zomer eindig de met een geweldige storm op 30 september en 1 oktober. De toenmali ge tramboot ..Minister Lelywerd op de aanlegsteiger te Zijpe gewor pen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Moermond. Het kasteel wordt in het desbetreffende boekwerkje beschre ven door streekarchivaris de heer W H. Keikes. ROTTERDAM, december. Het is al weer enige tijd ge leden dat een kennis mij een artikel liet lezen uit een be kend weekblad. De schrijver vertelde hier in over de mo gelijkheden van de eilandbewoners in vroeger tijden wanneer zij op reis moesten gaan. Ik ben nu 87 jaar en kan als echte Zeeuw over die tijd meepraten. Het was 30 september 1911 en ik ging met groot verlof naar huis uit militaire dienst. Van Den Haag naar Kerkwerve mijn woonplaats. De sergeant-majoor stond mij genadig toe zo vroeg te vertrekken dat ik de tram aan de Rosestraat kon halen. Die vertrok naar ik meen, onveer drie uur. Ik reisde samen met een kollega jager, Oude van Zierikzee. Ik vraag me af leeft hij nog? veel passagiers, nogal wat militairen met groot verlof en ook veel vrouwen en kinderen. Het duurde niet lang, of het was daar beneden in die boot een regelrechte hel; huilende kinderen, zenuwachtige, bange vrouwen. Zeeziek Zeeziek met de gevolgen, het was maar een ellendig gezicht. Geweldig ging die boot te keer, zodat all^s wat net zeevast zat stuk ging. In de keu ken bij de stewardes was geen bord of kopje meer heel. Boven het geweld van de storm hoorde je zo nu en dan het doorslaan van de schroef als de boot met de kop diep in de golven dook en de schroef boven water kwam. Hevige trillingen voelde je door het schip gaan. Wat een angstwek kend iets was. Het werd mij te be nauwd. Met nog een militair besloot ik naar buiten te gaan, met moeite kregen we tegen de orkaanwind in een deur open. Wat we kregen te zien was geweldig, zoals de zee opge zweept werd. We bereikten het ach-, terschip met z'n drieën. Ook de ste wardes voegde zich daar bij ons. We stonden achter de brug wel in de luwte, maar met verbijstering za gen we de golven aanrollen, hoog opstuwend, terwijl de wind het schuim en water van de golftoppen blies tot aan boord. Met daverend geweld sloeg het wa ter neer. Dat lawaai met het kreunen en trillen van het schip werd tot een kabaal dat je verdoofde. Ik zie het nog allemaal. Zijpe in zicht Inmiddels werd Zijpe genaderd en dan sloeg het noodlot toe. De tot dan toe zonder ernstige ongelukken ver lopen reis kreeg hier een einde dat zich ernstig aan liet zien. Er was daar de steiger even buiten de eigenlijke De reis verliep normaal tot Nu- mansdorp, al was het toen al te mer ken dat het weer verslechterde. Destijds deed de boot Numansdorp, Zijpe en ook Ooltgensplaat aan. Reizigers stapten dan af en op de boot. Dat was dan ook op 30 septem ber 1911 de bedoeling. Storm Al spoedig bleek dat van aanleggen niet veel kwam. Het lukte helemaal niet. Hoe kapitein en bemanning hun best deden, zij kregen de boot niet aan de steiger. De wind was inmid dels reeds tot storm overgegaan en de boot werd met zoveel kracht wegge drukt dat de vastgemaakte staalka bels afknapten. Met dat al was nogal wat tijd verlo ren gegaan, het weer werd nog slech ter en reeds begon het te donkeren. We waren dan ook nog niet lang on derweg of het geweld van wind en water was angstwekkend. Het was op zaterdag en er waren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 23