ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1979 Nr. 22632 DUIVELAND. De heer J. van Bommel kreeg, als nieuwe burgemeester van Duiveland de ambtsketen omgehangen door loko-burgemeester A. L. Bakker. der Weyde te Noordgouwe werd de grote waarde die de inwoners van Noordgouwe en Schuddebeurs aan een dorpshuis hechten, benadrukt. De streek federatie van de PvdA kwam bijeen om met elkaar van ge dachten te wisselen over het nieuwe welzijnsbeleid, het statenlid J. Ris- seeuw en gedeputeerde J. P. Boersma hielden een korte inleiding over dit onderwerp. Philatelistenvereniging ,,G. J. van Peelen", Bruinisse hield ter gelegen heid van het zilveren jubileum de Twaalfde Dag van de Postzegel in het Durps'uus te Bruinisse. Gymnastiekvereniging ,,Rust Roest" vierde in de Concertzaal te Zierikzee het zestig jarig jubileum met een zeer gevarieerd programma, tevens werden de nieuwe kostuums van de majoretten getoond. De gemeenteraad van Bruinisse besloot als gemeente de eerste aanzet te geven tot behoud van de ge velsteen van het huis van de heer A. Schilperoort. Besloten werd dat het voormalige gebouw van Scoutinggroep Wester- schouwen „De Trek" in Burgh zou gaan verdwijnen. Het bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land betreurde dit, maar het kollege-, besluit stond vast. Ontmoetingsdag- Drs. P. Vis, rector van de R.S.G. „Prof Zeeman" ontving bericht dat de aanbesteding van het nieuwe scholenkomplex aan de Laan van St. Hilaire door de Rijksgebouwen dienst op 20 november zou plaatsvin den. C.J.V. „Samen Verder" hield een vergadering en ontmoetingsdag nieu we stijl daar de vereniging rechtsper soonlijkheid verkreeg. Een aantal wijzigingen in de organisatiestruk- tuur werden aangebracht. Problematiek buitendijkse bedrij ven, rekreatie, volkshuisvesting, vis- serijbelangen en landbouwzaken kwamen aan de orde tijdens een ont moeting tussen de Bruse gemeente raad en Zeeland 's kommissaris dr. C. Boertien en de gedeputeerden W. Don en A. L. van Geesbergen. Bloemenhandel Wichgers aan het Havenpark te Zierikzee opende de deuren voor het publiek na een in grijpende verbouwing. Donderdag 11 oktober werd de ver gadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland in de „Putmeet" te Scha- rendijke gehouden, hierin werd de begroting 1980 behandeld sluitend met een batig saldo van 25.845,97. S.G.P.-woordvoerder de heer L. J. van den Bos uitte zijn bezwaren te Bruinisse tegen de provincie indien het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis gesloten zou worden. Tijdens de begrotingsvergadering 1980 van de gemeenteraad Midden- schouwen werden de subsidies van ZSC'62 en WIK, gewijzigd, terwijl de onderwijsuitgaven tot de hoogste be hoorden in vergelijking tot de ge meenten in de regio en tot andere ge meenten in Zeeland. Tevens werd besloten de onroerendgoedbelasting 1980 toch te verhogen. Uit de toelichting van de gemeente begroting bleek dat B. en W. aan de plannen voor vestiging van „Dolfiro- dam" aan de wal medewerking wil den verlenen. De ruimte in de begro ting hiervoor werd met ongeveer 150.000,- vergroot. Na een dalende tendens werden de prijzen voor de Zeeuwse mosselen weer behoorlijk opgetrokken. Grill- bar „La Bouchée" in de Lange No- belstraat werd verbouwd tot rötisse- rie. De openbare lagere school „Binnen de Veste" hield een ouderavond, waar de aktiviteiten van de leerlin gen tevoren met behulp van video apparatuur was opgenomen. Vrijdag 12 oktober werd onder zeer grote belangstelling het nieuwe Ra- bobankgebouw te Bruinisse geo pend. D'66 kongres Het regiokongres van D'66 in het „Huis van Nassau" wees de motie tot sluiting van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee af. Statenlid Jopie Boogerd-Quaak deelde tijdens deze bijeenkomst mede dat er zorg was te konstateren over de inrichting van de Oosterschelde. Enorme daling ontstond in de ver koop van rekreatie-woningen. Op al lerlei parken in de regio stonden veel huizen te koop. dit na acht jaar lange stijging van de woningmarkt. Vogelvereniging „De Kolibrie" te Oosterland organiseerde voor de tweede maal een vogelshow in de grote zaal van het dorpshuis „Ooster hof". Het verdichtingsvaartuig „Myti- lus" (mossel) werd via Dosbouw aan Rijkswaterstaat overgedragen, de 34-jarige Leendert Cornelis Lievense uit Zierikzee werd tot eerste schipper van dit vaartuig benoemd. Het schip zal met behulp van vier trilnaalden de zanbodem onder de aan te leggen Oosterschelde- pijlerdam di komende jaren moeten gaan verdichten. Staatssekretaris Wallis de Vries van c.r.m. bood een ontwerp aan van een gemeenschappelijke regeling voor de Grevelingen ter vaststelling, aan de provinciale staten van Zee land en Zuid-Holland en de gemeen teraden van Brouwershaven, Brui nisse, Dirksland, Duiveland, Goede reede, Middelharnis, Middenschou- wen, Oostflakkee, Westerschouwen en Zierikzee. Aan deze regeling, die voorziet in de instelling van een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam genaamd „Natuur en rekrea- tiegebied de Grevelingen" zal ook het Rijk en de Gemeente Zierikzee deelnemen. Het zag er eerst naar uit dat de ver koop van ZVU-abonnementen tweeëntwintig procent onder die van voorgaande jaren zou blijven, maar na enige tijd bleek dit nog maar vijf procent te zijn. De gemeenteraad van Zierikzee boog zich opnieuw over de detailhan delsvestiging buiten de stadswallen, aangehaald werd dat de mid denstand zelf initiatieven zou moe ten blijven tonen. De heer J. W. Ros kam (VVD) moest om gezondheidsre denen afscheid nemen als gemeente raadslid, als opvolger werd de heer J. J. Geleijnse benoemd. Voor de derde maal kwam in de gemeenteraad de subsidie-aanvraag van de Werkgroep Vrouwencafé ter sprake. Sedert en kele jaren buigt het kollege van b. en w. van Zierikzee zich over de plan nen in plan Malta I te komen tot aan leg van woonerven. De bewoners zul len echter in meerderheid achter deze plannen moeten staan, dit schreef het kollege in de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting 1980. Rekonstruktie Kademuur Tevens werd in dit schrijven mede gedeeld dat er goede hoop was op rijksbijdrage voor rekonstruktie van de kademuur. De gemeenteraad besloot 35% subsidie te verlenen aan de Stichting Oude Zeeuwse kerken voor de eerste fase van de restauratie van dé Grote Kerk in Zierikzee. De aktie Tafeltje Dekje bestond tien jaar. De gemeenschappelijke schoolraad BRUINISSE. Kommissaris van de koningin dr. C. Boertien en de staten leden W. Don en A. L. van Geesber gen brachten een bezoek aan Bruinis se. voor het openbaar onderwijs in Zie rikzee besloot tijdens de vergadering de gemeente te adviseren het bedrag per leerling voor 1979 niet te wijzi gen. Brouwershaven werd winnaar van de hogedruk brandweerwedstrijden, die op het bouwterrein Putmeet II ge houden werden. Bij drukkerij Laken Ochtman werd een nieuw typografisch tijd perk ingeluid. De Zierikzeesche Nieuwsbode kwam vanaf 29 oktober tot stand met behulp van fotografi sche zetmachines. Ls NOVEMBER ginnen na het overschrijden van een inwonertal van 10.000. Aan de Prinses Wilhelminalaan te Bruinisse kwamen elf nieuwbouw woningen gereed, deze werden ge bouwd op de plaats van tien afgebro ken na-oorlogse woningwetwonin gen. Tijdens de openbare kommissie vergadering van Financiën te Zierik zee werd gesteld dat niet alleen Poor tambacht, maar geheel Zierikzee be hoefte had aan een gemeenschaps ruimte. In de raad van Brouwershaven werd het voorstel gedaan het wind surfen en sportduiken bij rekreatie- park „Den Osse" te verbieden, te vens werd voorgesteld een drietal be lastingen te verhogen namelijk voor honden, woonforensen en onroerend- goed. Gemeentebegroting Brouwershaven De gemeenteraad stemde voor aan koop van de Zeepeduinen door de WMZ. De aanbiedingsnota van de be groting gaf te zien, dat de gemeente Brouwershaven in een zeer gezon- destaat verkeerde. In de nota van toelichting van de begroting werd de hoop uitgesproken begin 1980 een aanvang te maken met de bouw van 15 woningwetwoningen te Noordgou we. In de begrotingsbrief werden een aantal rekonstruktie-herbestratin- gen voorgesteld, zoals de Baanstraat en de Nieuwestraat beide te Brou wershaven en de I. M. v. d. Bijlstraat en de Postweg te Zonnemaire. Zaterdag 10 novenmber ging het karnaval in de Smalstad officiéél van start. Jan v. d. Wielen werd de eerste Prins Karnaval van Brouwers haven. Maandag 12 november maakte de Watermaatschappij Zeeland op Schouwen-Duiveland een aanvang NOORDGOUWE. In hotel Van der Weijde werd een informatie-avond gehouden over de te volgen procedu re bij de bouw van een dorpshuis. De grote opkomst toonde aan hoeveel belang de bevolking in zo'n nieuw dorpshuis stelt. de nieuwe keukenshowroom van J. P. Boogert te Oosterland. In de najaarsvergadering van land- bouwvereniging „Ons Voordeel" werd meegedeeld dat nog onzeker heid bestond over de verdeling van de suikerquota. Jubileum Rusthuis „Irene" Bij de viering van het 100-jarig ju bileum van rusthuis „Irene" werd medegedeeld dat gehoopt werd de nieuwbouw op de huidige plaats te kunnen realiseren. In deze regio werd een advieskom missie welzijnsplanning opgericht, met als voorzitter de heer C. J. van Burg, wethouder te Middenschou- wen. Meubelrama te Nieuwerkerk on derging een fikse verbouwing. Met een traditioneel plechtigheidje kocht burgemeester Th. H. de Meester weer de eerste kinderpostze gels bij de in het postkantoor inge richte UVV-stand. Vereniging „Stad en Lande" hield een interessante causerie over het ou de Zeeuwse woonhuis. De UW organiseerde traditiege trouw weer een kijk- en koopavond voor invaliden en bejaarden. Ter gelegenheid van de ingebruik name van het nieuwe tijdelijke woonwagenkamp aan het Galge laantje en als dank voor het werk door de gemeente verzet, kregen de heren Th. H. de Meester, A. van Noord en D. D. J. van Poel bloemen aangeboden door de woonwagenbe woners. Deze geste werd landelijk nieuws! Het slopersbedrijf J. van Gronin-. gen uit Middelharnis maakte korte metten met het oude schoolgebouw aan de Groene Poort te Oosterland. Bontkwekerij Van Orden en Weze lenburg uit Gouda opende een bont winkel in de Poststraat te Zierikzee. Sinterklaas arriveerde op Schou wen-Duiveland en in alle gemeenten in de regio werd hij door vele kinde ren enthousiast begroet. Tijdens de algemene vergadering van het VW „Renesse Vooruit" werd mededeling gedaan dat deze in namen afscheid als bestuursleden van de Stichting Samenlevingsop bouw. Eind november eiste het ver keer in de regio weer een zware tol, er waren drie doden en vier gewon den te betreuren. In de algemen beschouwingen van Zierikzee liet de P.v.d.A. weten de ruimte van 500.000 te willen bestemmen voor de gemeenschaps ruimte in Poortambacht. De RU- fraktie achtte de ruimte voor een peuterspeelzaal dringend gewenst. De financiële uitkomsten ten bate van het kleuter- en lager onderwijs vervulde de CDA-fraktie met zorg. De WD sprak bezorgdheid uit over het gering aantal woningen dat in 1979 gereed was gekomen en vroeg zich af hoe de achterstand ingelopen zou kunnen worden. Zweedse Rode Kruis De kwestie van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis kwam volop ter sprake in de begrotingsvergadering van de Zierikzeese gemeenteraad. Mededeling werd gedaan over de in gang zijnde ontwikkeling van een sa menwerking van het nieuwe zieken huis „De Bevelanden" te Goes en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Eveneens kwam het loopstratenge- bied ter sprake. De P.v.d.A.-fraktie werd in deze kwestie oponthoud ver weten. Het voorstel van de socia listen het geld van het sportveld voor de wijkakkommodatie Poortam bacht te gebruiken, werd afgestemd. Tijdens de behandeling van de be schouwingen antwoordde burge meester Th. H. de Meester dat de filmvoorstellingen in de Concertzaal na 1 januari 1980 nog minstens een kwartaal zouden worden voortgezet. De direkteur van de Corneliastich- ting, de heer A. Schouw verwachtte in 1979 nog groen licht, voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis. Tijdens de algemene ledenvergade ring van het Waterschap Schouwen- Duiveland werd medegedeeld dat veel kosten en energie werden gesto ken in de zuivering van het ^opervlakte-water, maar dat maar klein resultaat werd bereikt, le invloed van kwelwater. Hoe de najaarspeilingen verricht In november werd duidelijk, dat „iedereen" nog even een belangrijk zegje wilde doen voordat de jaren ze ventig om waren. Zo waren er de al gemene beschouwingen en de begro tingsvergaderingen in de regio, even als vele jaarvergaderingen van vere nigingen en groeperingen. Journa listiek gezien was er dan ook heel wat aan de hand in de slachtmaand. Tijdens de behandeling van de al gemene beschouwingen in de ge meenteraad Middenschouwen pleitte de heer A. B. Koster (CDA) voor een ruimere termijn voor de raad wat be treft het onderzoek van de gemeente begroting. Hij deelde voorts mede dat het CDA er de voorkeur aan zou geven de voorstellen tot belasting verhoging niet eerder te behandelen voordat de gemeentebegroting aan geboden zou worden. Nadat de algemene beschouwingen in Middenschouwen plaats hadden gevonden, bracht mevrouw J. Kloet- Schellingerhout namens de kommis sie tot onderzoek van de begroting verslag uit. Zij rapporteerde de be groting vast te stellen op de aange wezen cijfers met uitzondering van de bijdrage Technische Dienst Bruinisse-Middenschouwen. Deze post zou pas kunnen worden vast gesteld nadat de begroting van deze dienst zou zijn vastgesteld. Nieuwe ondernemers Jan en Gina de Jong werden de nieuwe eigenaars van auberge „La Butte" te Ouwerkerk. In een pand in de Korte St. Janstraat te Zierikzee openden moe der en dochter Hendrikse de kinder en tiener-boetiek „Sint Jan". In aanwezigheid van alle bestuursleden van vereniging „Stad en Lande" reikte burgemeest Th. H. de Meester oorkonden uit aan een ze vental bewoners/eigenaars van de door deze oudheidkundige vereni ging, gerestaureerde panden. Twee sportvissers dreven een hele nacht rond in de monding van de Oosterschelde, totaal verkleumd werden zij aan wal gebracht. In de ontwerp-struktuurstudie Zie rikzee werd de voorkeur uigespro- ken voor een groeikern tussen het Eerste Weegje en de Sloestraat. Hier zou de groei van Zierikzee moeten be met een één jaar durende schoon maak van het hele buizennet. Begon nen werd bij het nieuwe pompstation in de Domeinen. Oosterlands fanfare hield ten bate van het uniformenfonds onder het motto „Kleren maken de man" een bazar in de Oosterhof. In de aanbiedingsnota bij de begro ting van de gemeente Westerschou wen deelden B. en W. van deze ge meente mee, dat zij een gunstiger toe komstbeeld voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis verwachten. Te vens werd melding gemaakt van de voortzetting van de kwaliteitsverbe tering van toeristische akkomoda- ties. De sociale woningbouw zou als sluitingspost van de begroting 1980 in deze gemeente gebruikt worden. Met het doorzagen van een balk opende burgemeester J. van Bommel stantie de promotie .van haar gebied verder had uitgebreid. Vogeltentoonstelling Veel vogelschoonheid was te aan schouwen op de tentoonstelling van vogelvereniging „Ons Genoegen" in de Oosterhof. Bazar-drogisterij Kik aan de Ring van Haamstede werd enorm uitge breid. Brogum was boos op B. en W. van Zierikzee door het voorstel aan de raad 8750,- van de jaarlijkse, af schrijvingskosten van de verbou wing van de boerderij voor rekening van de sociëteit te laten komen, en over de „strenge" voorwaarden die het kollege stelde. B. en w. van de gemeente Duive land stemden in met de aankoop van de Zeepeduinen door de WMZ. Beslo ten werd eveneens tot de aankoop van grond voor kompensatie van de volkstuintjes, en gesproken werd over de rekonstruktie van Rijksweg 18. De begroting van het werkvoorzie ningsschap de „Zuidhoek" gaf een nadelig saldo van 1.320.000,- te zien. Sportvereniging SVOWK gaf een suksesvolle uitvoering in het dorps huis te Ouwerkerk. Een aantal bestuursleden van de Stichting Sociaal Cultureel Werk Zierikzee overhandigde aan het kol lege van B. en W. lijsten met ruim zeshonderdvijftig handtekeningen voor de gemeenschapsruimte in Poortambacht. De gemeente Zierikzee kreeg groen licht en een bedrag van ruim 600.000,-, voor het herstel van de kademuren in de Nieuwe Haven. In de raadsvergadering te Zierik zee werd de heer J. J. Geleijnse als nieuw WD-raadslid beëdigd. Lang werd gediskussieerd over een extra krediet-verlening a 131.000,- voor de verbouw van de Brogum- boerderij. Met de stem van de P.v.d.A.-fraktie tegen ging de ge meenteraad akkoord met de aankoop van het Zeepe door de WMZ. Voor de vierde maal werd de subsidie voor de werkgroep vrouwencafé afgewezen. Dc gemeente Middenschouwen stelde een startkrediet beschikbaar voor het dorpshuis te Ellemeet. In gestemd werd met de aankoop van dc Zeepeduinen. De heren P. Vis en H. P. Everwijn door het Waterschap nog niet geheel waren afgerond, deelde Ir. G. Kloosterboer mee dat de resultaten hiervan niet ongunstig waren. U rgentie-regeling Woningbouwvereniging „Beter Wpnen" kondigde een urgentie-rege ling voor woningzoekenden aan, tij dens de najaarsvergadering, om de belangen van alle woningzoekenden zo goed mogelijk te kunnen beharti gen. Tevens gaf „Beter Wonen" een overzicht van de plannen in de naaste toekomst. Tijdens een hoorzitting in het dorpshuis van Ouwerkerk bleek de bevolking van deze kern niet erg blij met de maatregelen van Staatsbosbe heer in het Krekengebied. De samenstelling van de begroting 1980 van Bruinisse bracht onduide lijkheid aan het licht ten aanzien van wat zou moeten worden verstaan on der het begrip „woning". Na een zeven jaar durende restau ratie werd de Nobelpoort in gebruik genomen. Met een speciaal voor die gelegenheid vervaardigde houten sleutel verrichtte burgemeester Th. H. de Meester de officiële opening. Renesse opende de rij van feeste lijkheden in de maand december. Za terdag 1 december werd in deze kern een feestmarkt gehouden, die 's mor gens om tien uur door de burge meester van Westerschouwen me vrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer werd geopend. Deze markt werd georganiseerd door de Mid denstandsvereniging van Renesse in het kader van de winkelweekaktie. Direkteur ing. Ph. H. van Doornc van woningbouwvereniging „Beter Wonen", deelde in het bijzijn van di rekteur R. Kok. van Gezinsvervan- gendtchuis,,Schouwenoord" mee. dat de woningbouwvereniging nog in de maand december met de renovatie van de panden St. Domusstraat 94 - Lange Grocndal 1 zou aanvangen. Deze twee panden zullen na vol tooiing en inrichting tezamen de de- 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 22