MIDDENSCHOUWEN. Loco-burgemeester I. C. Padmos installeerde de heer W. den Boer als nieuwe burgemeester van Middenschouwen. Het verving het 140 jaar oude licht- huis. "Het kollege van b. en w. van Brou wershaven stelde de raad voor twee afzonderlijke huurovereenkomsten aan te gaan voor de verhuur van het gebouw ,,De Blokkendoos" de voor malige kleuterschool aan de Haven z.z. Edelsmid Mirek Jech vestigde zich in een pand in de Meelstraat te Zierikzee. Voor de laatste maal werden de di ploma's voor ziekenverzorgster uit gereikt in de Corneliastichting. Kleine kernen Vanuit het projekt „kleine kernen" ontstond een aardig initia tief om de tentoonstelling „Leefbaar heid in kleine dorpen" te voorzien van een plaatselijk aksent, namelijk door het toevoegen van zelfvervaar digde films van dorpsbewoners over hun eigen kleine kern. Van de zijde van de Deltadienst werd meegedeeld dat de binnen- en buitenhavens, voor de sluis in de dam in het werkeiland Noordland in 1979 nog gereed zouden komen. Hier na zou een aanvang gemaakt worden met de bouw van de sluis zelf. Eind september werd huis-aan- huis op Schouwen-Duiveland een pamflet door de handelsonderne ming Deltacentrum bezorgd. De heer E. Saman voorzitter van de Zierik- zeesche Ondernemers Centrale noem de dit schrijven namens het ZOC- bestuur „zeer beledigend". De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland wenste dringend informa tie over de rijksbijdrage regeling so ciale en kulturele aktiviteiten. In de monding van de Oosterschelde werd een aanvang gemaakt met het weg graven van een deel van het werkei land Neeltje Jans aan de noordzijde, dit werkterrein werd in het verleden aangelegd in het kader van het toen malige plan voor de volledige afslui ting van de Oosterschelde. De jaarlijkse verkoopdag van de zendingskrans „Bidt en werkt" van de Gereformeerde Gemeente Ooster- land bracht een bedrag op van plm. 20.000 gulden. Veel belangstelling werd door de bevolking getoond bij de 25-jarige ju bileumviering in klubhuis „De Lichtboei" van het Leger des Heils in de Poststraat te Zierikzee. Gedeputeerde de heer P. G. van den Bosse bracht een oriëntatie- bezoek aan Schouwen-Duiveland. Hij toonde zich niet pessimistisch over de werkgelegenheid in deze re gio. De fraktieleiders van de gemeente raad van Bruinisse gingen op voor stel van b. en w. met algemene stem men akkoord Gomavi b.v. te verko pen aan de Dokmaatschappij Maas kant b.v. te Stellendam. Nicolaaskerk te Brouwershaven werd een concert gegeven door „Les Petits Chanteurs de Lille" een week later vond in dezelfde ambiance een concert ten bate van de Unicef plaats. De vrijwillige chauffeurs en chauffeuses van de buurtbus vierden 8 september feest en maakten een ex- kursie naar werkeiland Neeltje Jans. „Zevibel" de vereniging tot bevor dering der Zeeuwse Visserijbelangen stuurde aan de Provinciale Staten van Zeeland een brief waarin gepleit werd voor de grootste doorlaat- opening in de Pijlerdam van de. Oosterschelde. Voor de achtenzeventigste maal deed m.s. „Prins Willem Alexander" de haven van Zierikzee aan, de gasten werden onthaald met een mu zikale avond. Meer pijlers Uit een nader onderzoek bleek dat per jaar veel meer pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschel de geplaatst zouden kunnen worden, dan in de oorspronkelijke planning was voorzien. Als herinnering aan de vondst uit de Oosterschelde van de altaarsteen uit de Nehaleniah-tempel kreeg Zierkzee een replika van deze steen aangeboden, die een vaste plaats in het stadhuis kreeg. Met een plechtige dienst in de Her vormde kerk van Renesse nam ds. L. de Wit afscheid v^n de Hervormde gemeenten op Schouwen-Duiveland, wegens zijn vertrek naar de Her vormde gemeente Rotterdam- Feyenoord. Tijdens de vergadering van de Vereniging tot bevordering van Christelijk onderwijs werd in het kader van een forumbespreking intens aandacht besteed aan de vraag over de identiteit van het Christelijk onderwijs. Om op korte termijn de bouw van de nieuwe brandweerkazerne te Kerkwerve te realiseren bleek het noodzakelijk dat de gemeenteraad van Middenschouwen een voorberei- dingsbesluit nam ten aanzien van het bestemmingsplan „Bebouwde Kom Kerkwerve". Tijdens de eerste bijeenkomst van de bejaardensociëteit te Oosterland kreeg deze van een partikulier een elektronisch orgel aangeboden. Met alleen de aantekening van de PvdA-fraktie, dat zij zich op enkele punten niet met het voorstel van b. en w. kon verenigen stelde de ge meenteraad van Westerschouwen tij dens de raadsvergadering het ontwerp-bestemmingsplan Lage- zoom vast» Het voorstel van b. en w. van Westerschouwen over te gaan tot het vaststellen van een aantal subsi dies viel bij de CDA-fraktie niet in goede aarde. Tijdens een spoedeisende gemeen teraadsvergadering van Brouwers haven werd de heer M. E. Hellen- doorn benoemd tot raadslid. Wethouderskwestie De heer C. Bij de Vaate (CDA) werd tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Zierikzee gekozen tot derde wethouder. De PvdA-fraktie ver klaarde zich op grond van de portefeuille-verdeling niét bereid een kandidaat te leveren. Voor de tweede maal staakten in de vergade ring de stemmen betreffende het voorstel tot subsidieverlening van de Werkgroep Vrouwencafé Zierikzee. Door deze gang van zaken werd het voorstel geacht niet te zijn aangeno men. Woensdag 19 september vond in de raadszaal van het gemeentehuis te Haamstede de officiële installatie plaats van de nieuwe burgemeester van Westerschouwen mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. De jaren vijftig herleefde tijdens een in de Concertzaal gehouden mo deshow van modehuis Holty en schoenenwinkel Verton. De heren J. C. Elbrink en P. Mom, bestuursleden van de werkgroep SCZ-ZVU vroegen zich ongerust af waar het vaste schouwburgpubliek bleef. In het gebouw van de R.S.Cr. „Prof. Zeeman" aan de Calandweg werd in het kader van een werkweek van klas Mavo-4 een diskussie-avond ge houden waarbij de leerlingen met speciaal uitgenodigde volwassenen uit verschillende werksektoren over diverse stellingen van gedachten konden wisselen. Wegens zijn vertrek naar de Her vormde gemeente Hendrik Ido Am bacht nam ds. K. Schaap afscheid van zijn Hervormde Gemeente Zie rikzee. Zatex-dagavond 22 september om streeks half twaalf werd een nieuw lichthuis met een radar-scanner op de vuurtoren van Haamstede geplaatst. Kandidaat wethouder Tijdens de ledenvergadering van de P.v.d.A. werd Jaap Groen kandi daat gesteld om op de derde wet- houdserszetel van Zierikzee te gaan zitten. Het bestuur van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee zag de opheffing van dit ziekenhuis als ach teruitstelling. Een vertegenwoordiger van de be volking van Schouwen-Duiveland en van de Zeeuwse deskundigen op het gebied van de gezondheidszorg, spra ken zich uit voor het behoud van dit ziekenhuis. Dit alles kwam aan de orde tijdens de hoorzitting over het Rode Kruis ziekenhuis die te Goes gehouden werd. Een Zierikzeese par tikulier gaf de eerste aanzet tot een geldelijke steunaktie voor het be houd van het ziekenhuis. In de schoolraad Middenschouwen werd een pleidooi gehouden voor een betere financiële regeling voort klei ne scholen. Dertig Inas-leerlingen van de „Prinses Juliana" school uit Zierikzee brachten een werkweek in Arnhem door. De Deltafederatie, overkoepelend orgaan van 104 hen gelsportverenigingen in het Zuid westen van het land overwoog ern stig een gerechtelijke procedure aan te spannen tegen de Nederlandse Staat in verband met de terugkweek van de Zeeuwse oester, die het vis bestand schaadt. Een tentoonstelling van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland werd gehouden in de Vier schaar en in het gemeentehuis van Bruinisse. Sociale woningbouw Met de stem van de' CDA blanco werd mevrouw L. Schouwenaar tot nieuwe wethouder van Brouwersha ven gekozen. In de raad van Duive- land werd een pleidooi gehouden voor sociale woningbouw en tevens werd besloten tot de sloop van de voormalige basisschool „De Groene Poort". Op de kinderboekenweek die als thema had, „Je weet niet wat je ziet", haakte de bibliotheek aan het Groene Weegje in met allerlei ak- tiviteiten voor de jeugd. Met een tjokvolle zaal in hotel Van WESTERSCHOUWEN. Mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer werd de nieuwe burgemeester van Wester schouwen. Ze mocht zich de eerste vrouwelijke burgemeester van Zee land noemen. Hierna kwamen de bui'gers in de ker nen ieder afzonderlijk aan de beurt. Op de eerste augustus werd het in formatiecentrum van de Z.W.N. op het werkeiland Neeltje Jans de tien duizendste bezoeker ontvangen. De gemoederen van de raadsverga dering te Westei-schouwen raakten weer eens verhit, bij de behandeling van het antwoord van het kollege op de door het raadslid P. H. Canter (P.v.d.A.) gestelde vraag van erfbe- bouwing van een perceel aan de Ring van- Haamstede. De heer L. C. Hoogerhuis wilde graag zien dat ex- meer spoed werd betracht met het aanleggen van een voetpad öp de Ho- gezoom te Renesse tussen de Jan van Renesseweg en de Vroonweg. Gomavi B.V. Visfileerbedrijf Gomavi b.v. te Bruinisse sloot de deuren voor het personeel, nadat te Rotterdam het faillissement was uitgesproken. Vrijdag 3 augustus werd de officië le installatie in „de Putmeet" te Scharendijke verricht van burge meester W. den Boer. Alvorens het zover was, maakte de vooimalige. Zierikzeese wethouder de intocht in de kernen van Middenschouwen in een fraaie landauer vergezeld door zijn echtgenote en kinderen. Een gx-oep jongelui uit de Twinstad Hatfield bracht een veei-tiendaags bezoek aan Zierikzee. De ororganisatoren van het pop festival „Eamstie in Rock" waren niet zo gelukkig met de resultaten. In Serooskerke bracht de rommelmarkt ten bate van het dorpshuis 12.046,55 op. De laatste toex-istendag te Zierikzee werd met een groot festijn afgesloten, met onder andere mu ziek, een geuzengevecht in de Oude Haven en vuux-werk. Nieuwe burgemeesters Bekend werd gemaakt dat de heer J. van Bommel uit Dordrecht opvol ger zou worden van burgemeester J. D. de Kam, in Duiveland. Westerschouwen beleefde een Zeeuwse primeur met de benoeming van een vrouwelijke bux-gemeester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. Het Bru-Pop Rockfestival was bij na in elk opzicht een geslaagd evene ment, bijna 2800 jongeren woonden de optredens bij van een zevental binnen- en buitenlandse topfoi'ma- ties. S.V.O.W.K. hield een geslaagde rommelmarkt in Ouwerkerk, die 4000,- bruto opbracht. Aan een door het V.V.V. Bi'ouwers- haven uitgezette fietstocht deden meer dan honderdvijftig deelnemers mee. In de gemeenteraad van Zierikzee kwam de geluidsoverlast van disco bar „De Steeg" weer aan de orde. In verband met de uitvoering van de d i jkverzw ar ings werkzaamheden tussen de Oosthavendijk en haven De Val werd nogmaals besproken dat het woonwagenkamp naar de tijde lijke lokatie in het Galgelaantje zou moeten worden verplaatst. Subsidie werd verleend aan de VOS-kursussen op Schouwen- Duiveland. De raad verklaarde zich akkoord met de benoeming van een derde wethouder. Door de heer W. F. Sprengelmeijer werd gesteld dat de kommissariszetel in de Watermij. Zuid West Nederland, Ziex'ikzee zou moeten toekomen. De heer L. S. P. van Velthoven toonde zich niet ex-g gelukkig met de wijze waax*op het kollege het advies, van de kommissie Publieke Werken had opgevolgd be- ti-effende de aanbesteding voor de restaux-atie brug Zuidhavenpoox-t. Besloten werd deze aanbesteding we derom ter spx*ake te brengen' in deze kommissie. De heer C. Legemaate wex-d als nieuw raadslid beëdigd. van de niet meer nodige drempel in de Oosterschelde. Ook dit jaar was de'Taptoe Bru oen groot sukses. Dorpshuis Noordwelle Het nieuw te bouweix dorpshuis te Noordwelle, kwam weer een stapje dichterbij met de opbrengst ad 11.000 van de rommelmarkt. Het rijdende postkantoor, chauf feur J. S. de Bil uit Kerkwerve, vol deed al direkt uitstekend in de prak tijk. Het circus „Mikkenie" bracht een bezpek aan Zierikzee en amuseerde het veelal jongere publiek. Dankzij de toename van leerlin genaantal en een snelle positieve beslissing van ITerMxhlstex-le van On derwijs en Wetenschappen kon de openbare basisschool „De Schelp- hoek" te Sex-ooskerke het nieuwe schooljaar als tweemansschool van stai't gaan. Onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn ging de raad akkoox-d met de verkoop van de ambtswoning aan de heer J. Nie- mantsvei'driet, ëchtgenoot van de nieuw benoem'dë bux-gemeester.. Hans Mazee keerde terug van een expeditie op Spitsbergen. De gemeente Zierikzee nam af scheid van wethouder W. den Boer. Het eerste Vietnamese gezin bracht een bezoek aan hun toekomstige wo ning in de Kreeftstraat in Poortam bacht te Ziprikzee. ^SEPTEMBERS Met ingang van 1 september legde burgemeester H. P. Evervvijn zijn funktie neer als burgemeester van Westerschouwen na een ambtsperio de van vijftien jaar. De bevolking nam massaal afscheid van haar bur gervader. Voor de zevende maal en met zeer veel sukses werd de bejaardendag te Renesse gehouden, die georganiseerd werd door het C.J.V. „Samen Verder" uit Zierikzee. Twee gegadigden meldden zich aan bij de gemeente Bruinisse voor de aankoop van de bedrijfsgebouwen van visfileerbedrijf Gomavi b.v. Het kort geding dat de gemeente Bruinis se tegen dit bedrijf had aangespan nen werd om deze reden uitgesteld. Installatie Toen de Stichting Bru-Pop de za ken op een rijtje zette, bleek dat de financiële positie van de Stichting er niet erg rooskleurig uitzag. Donkere wolken pakten zich samen boven het te organiseren Bru-pop-festival 1980. Woensdag 3 september vond in het dorpshuis „De Oosterhof" te Ooster land de officiële installatie plaats van Duivelands nieuwe burge meester de heer J. van Bommel. Het eerste Vietnamese gastgezin Turfsteenkerk De vondst van de fundering van de elfde-eeuwse turfsteenkerk op het Kerkplein bij de Grote- of Nieuwe kerk, betekende wederom een mijl paal in de opgravingswerkzaamhe den door de Rijksdienst voor Oud heidkundig bodemonderzoek^ De kommissie Publieke 'Werken van de gemeente Ziez'ikzee boog zich over de windbeschex-ming in Pooi*- tambacht. Het kollege van B. en W. van Brui nisse wei'd in toenemende mate ge- konfronteerd met een klacht van de raadsleden dat ze met betrekking tot onderwerpen op het gebied van Pu blieke Werken weinig achtergrond- informatie ki-egen. Aangezien zowel de gemeente Bruinisse als de Rabo bank Stellendam aanspraak maak ten op het gebouw van het failliet verklaai'de visfileerbedrijf Gomavi b.v. besloot de gemeentex-aad alsnog een kortgeding aan te spannen bij de ai-rondissementsrechtbank te Mid- delbui'g. Tijdens een vex'gadering van'Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland werd besloten een .vakbekwame as sistent' vöor de dix-ékteur'aan lè stel len, In Haamstede schafte het loonbe drijf Gebr. Boot een nieuwe combine aan, van het type Dominator 106. De Ringpromotiondagen te Haamstede werden met vuurwerk afgesloten. De bedrijven in Midden- en Noord Zee land beleefden in 1978 geen best jaar, dit bleek uit een uitvoerige enquête die de Kamer van Koophandel hield. ZIERIKZEE. Het jonge Vietnamese echtpaar Ngo bracht, in gezelschap,van tolk en begeleidster, een bezoek aan hun toekomstige woning in de Kreeftstraat. BRUINISSE. Visfileerbedrijf Goma vi B.V. ging failliet, zeventig werk nemers kwamen op straat te staan. Enige uren lang werd een zoekak- tie ondernomen naar het gezonken motorschip „Sawaldi" die in het Keeten werd ovex-varen door het mo torschip „En Avant". Voor tweeëndertig toekomstige be woners van de zorgwoningen bij 't Opper te Bruinisse, werd een voor lichtingsbijeenkomst gehouden. Een inwoner van Ellemeet die ano niem wenste te blijven, deed een schenking van 5000,- ten behoeve van het nieuw te bouwen dorpshuis. De Zeeuwse kottervissers klaag den over de langzame afwikkeling van de schade, die zij ondervonden van het ronddrijvend plastic en ny lon, dat vrijkwam bij het opruimen Het toex-istenseizoen te Renesse werd afgesloten met een lampionnenoptocht die door 'de mu ziek werd voorafgegaan. De Stichting Zeeuws 'Coördinatie Orgaan voor natuur en landschap en milieubescherming koos voor het te verschijnen „Zeeuws Nieuws" als thema de Oosterschelde. Het wijkfeest in Poortambacht overtrof alle vex-wachtingen en wei'd een enorm sukses. De gemeenteraad van Midden schouwen kwam voor de eerste maal bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Zij ver diepten zich in vele sportieve zaken en voor de Stichting Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland werd een lagere bijdx-age beschikbaar gesteld. De Zierikzeese Ondernemerscen trale nam (nog) geen standpunt in, omtrent de vestiging van een gi'oot- winkelbedrijf in de genotsmiddelen- sektor in de stad. De direktie van de Concertzaal- bioskoop besloot de filmvoorstellin gen stop te zetten, maar kwam „na heftige reakties" van het filmperso- **-el" van zijn voornemen terug, zij ht1 voor dé tijd van vier maanden. De gemeenteraad van Brouwersha ven stemde als een van de weinige ge meenten op Schouwen-Duiveland voor een verhoogde bijdi'age van de Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De gemeenteraad Duiveland sprak haar grote ergenis uit over de brie ven die twee jaar op zich hadden la ten wachten van de direktie Zeeland Rijkswaterstaat en de minister van verkeer en waterstaat over de vei'be- tering van de verkeersituatie op Rijksweg 18. nam zijn intrek in een woning aan de Kreeftstraat te Zierkzee. Tijdens de vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveland werd door de dijkgraaf de heer A. M. Ge luk de geruststellende mededeling gedaan dat voor het stormseizoen de partiële dijkverhogingen langs de Oosterschelde gereed zouden zijn. De heer J. Snepvangers, beheerder van de „Heerekeet", schafte een red dingsboot aan die een ligplaats in de haven van Flaauwers kreeg. De gemeentelijke middenstands kommissie adviseerde b. en w. van Zierikzee geen vestiging van groot winkelbedrijf buiten de stadswallen toe te laten. Bij aanvragen voor een vestiging binnen de stadswallen zou per geval bekeken moeten worden. De initiatiefgroep Kultureel cen trum i.o. hield een enquête onder de bevolking om de mogelijkheid voor de vestiging een klein kleinschaliger kultureel centrum te onderzoeken. In een met kaarsen verlichte Sint V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 21