AUGUSTUS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1979 Nr. 22632 ZIERIKZEE. Vijf zusters Francisca nessen namen afscheid van de Come- liastichting. Met hun vertrek kwam een einde aan de leiding van de con gregatie uit Aerdenhout. mens de vereniging Kleuterschool aan de voorzitter van het Rwanda- komitee Zeeland, kommissaris dr. C. Boertien, een cheque van f 15.300,—; de helft van het liquidatiesaldo. Tot deze schenking was besloten op de laatste ledenvergadering van deze vereniging. Oud en nieuw De Zierikzeese gemeenteraad besloot een bedrag van f 4.375.000, te vorderen ter realisering van een nieuwe brug buiten de Zuidhaven poort. De aktie van de bewoners van de Haringvlietstraat tegen de bouw van een garagebedrijf in dit gedeelte van Poortambacht VI werd bespro ken. Besloten werd tot de verkoop van 840 m2 grond aan de Oesterstraat aan het bouwbedrijf Roggeband b.v. De Christelijke Nationale school te Haamstede adopteerde een derde kind in het S.O.S.-dorp te Bangkok. Een gehouden rommelmarkt braderie te Renesse, ten bate van de restauratie van het kerkorgel, had een opbrengst van f 12.000,—. In verband met de 25-jarige jumela- ge bracht het gemeentebestuur van Saint Hilaire du Harcouët een be zoek aan Zierikzee. Hotel Bom te Haamstede werd na een verbouwing, door familie P. M. Evertse voor het publiek weer open gesteld. Han Berman en Truus van Damme opende het eethuisje ,,De vierjaarge tijden" te Zonnemaire. Foto Bob Noomen verhuisde van de Oude Haven 29 naar Korte St. Janstraat 4 te Zierikzee. De gemeenteraad van Bruinisse stelde de Stichting Bru-Pop een garantie-subsidie van f 2000,in het vooruitzicht. Woensdagochtend 30 mei werd bij de proefopgravingen bij de Grote Kerk de eerste ontdekking gedaan, er werden sporen van muurwerk aangetroffen. De Vereniging „Stad en Lande" be zocht tijdens het jaarlijkse reisje het fraaie kasteel Ammersoyen. Met een druk op de knop van de elektrische installatie van de ver- keersautomaat werd door direkteur gemeentewerken, de heer Z. Rose- boom, het kruispunt Serooskerkse- weg-Kloosterweg-Hoogezoom en Noordstraat in gebuik genomen. Op de hoek Melkmarkt- Schuithaven te Zierikzee opende Mo- niek B.V. het nieuwe filiaal „Nicole Fashion" in een fraai gerestaureerd pand. De gemeenteraad van Duiveland besloot tot het verlènen van subsidie voor de aanstelling van een funktio- naris welzijnsplanning, maar besloot geen subsidie te verlenen aan de Z.L.M. voor de stichting van een landbouwmuseum in Zuid-Beveland. Zaterdag 2 juni werd te Kerkwerve ten bate van de restauratie van de Hervormde kerk een bedrag van bij na f 13.000,—, ingezameld tijdens een bazar en rommelmarkt. Opticien Coen Honig te Zierkzee breidde zin zaak uit met een naastlig gend pand in de Visstraat. „Het nieuwe kantoor van de Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland te Zierikzee vol deed zowel wat werkzaamheid als leefbaarheid betreft zeer goed", al dus het jaarverslag van deze instel ling. Pinksterweekend De Westhoek ontving een rekord aantal toeristen tijdens de Pinkster dagen. Te Bruinisse werd een rekord- drukte bij de schutsluis verwerkt, in drie dagen tijd werden 2088 plezier- vaarders geschut. Veertien vrijwilligers uit Kerk werve meldden zich om mee te hel pen bij het verplaatsen van het oude klubgebouw van WIK, naar het speelterrein bij de Dorpskom, zodat het dienst zou kunnen doen als kleu terspeelzaal. Tijdens de algemene vergadering van het Waterschap in 's Landska- mer te Zierikzee werd onder andere aan de orde gesteld dat de bemalings- kosten door de grote regenval in 1979 „Na een jaar lang funktioneren als organisatorische eenheid kan gezegd worden dat de samenvoeging van de Rijkspolitie van de groepen Wester schouwen en Zierikzee tot de Groep Schouwen-Duiveland geheel aan de verwachtingen voldoet", aldus ver meldde het jaarverslag van de Rijkspolitie. Te Haamstede ging goeder gewoon te het kerkelijk dia-verhaal „De ban ken zijn hard" in de Hervormde kerk van start. Poort ambacht B. en w. van Zierikzee kwamen tot de konklusie, dat in het licht van de budgettaire positie, geen mogelijk heden aanwezig waren om aan de Stichting Exploitatie van een ge meenschapsruimte in Poortambacht, medewerking te verlenen. Met de stem van drs. R. Sayers (P.v.d.A.) tegen, ging de raad ak koord met het kollege-voorstel, tot aankoop over te gaan van een perceel grond van de Nevanco groep b.v. te Arnhem, in verband met de ontwik keling van het bestemmingsplan Poortambacht VII.De heer J. W. Ros kam hield tijdens deze bijeenkomst nog een kort pleidooi voor de inrich ting van de Nieuwe Haven als jacht haven. Het 80-jarig bestaan van muziekve reniging „Nu met Hope" werd in Bruinisse feestelijk gevierd. De vereniging „Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland" richtte zich, naar aanleiding van het Rapport Zie kenhuissituatie Zeeland, met een schrijven tot het Provinciaal Bestuur. Ir. M. J. Loschacoff van de Delta dienst werd benoemd tot direkteur- generaal van de Rijksgebouwen dienst. Wethouder W. den Boer van Zierik zee kreeg zijn benoeming als burge meester van Middenschouwen, de funktie die hij per 1 augustus zou gaan vervullen. In Bruinisse werd een milieu- aktiegroep van „Greenpeace" opge richt. Mevrouw L. M. de Kam-van Willigen opende de supermarkt De Vlieger en Stouten te Oosterland. Met het luiden van een bel opende staatssekretaris van c.r.m. de heer G. C. Wallis de Vries, de Deltaweek 1979. Burgemeester C. Slabbekoorn opende officieel het nieuwe scholen- komplex te Brouwershaven, een han deling die ook Steven Braat in Zie rikzee verrichtte t.a.v. de zomerten- toonstelling in het Burgerweeshuis. Talrijke verenigingen en scholen maakte deze maand weer de jaarlijk se uitstapjes. wv Het kollege van b. en w. van de ge meente Duiveland stelde voor, een subsidie-aanvraag van negen cent per inwoner, per 1 oktober 1980 aan de Stichting Telefonische Hulp dienst, af te wijzen. De SGP-fraktie maakte tijdens deze bijeenkomst be zwaar tegen de kermis, die in de ge meente Duiveland gehouden zou worden. De gemeenteraad van Midden- schouwen ging akkoord met de bouw van een nieuw dorpshuis aan de Kuijerdamseweg te Ellemeet. Zierikzee, BrouwershaVen en Drei- schor kregen rehabilitatie-subsidie van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg toegewezen. Zierikzee ontving f 337.500,—, voor Brouwershaven/Dreischor werd een bedrag ad f 180.000,— beschikbaar gesteld. Duikers van de Koninklijke Mari ne uit Den Helder stelden een onder zoek in, bij de jachthaven Klooster nol op de plaats waar twee jaar daar voor twee mensen spoorloos verdwe nen. Havenkantoor Onder de hitte van een zomers zon netje opende burgemeester Th. H. de Meester aan het Luitje, het nieuwe havenkantoor annex toilet doucheruimte voor de talrijke wa tersporters die de haven van Zierik zee aandoen. De C.D.A.-fraktie te Zierikzee stel de de heer P. de Rijke kandidaat voor het wethouderschap in de plaats van de heer W. den Boer, Het vlag- genballet „Aglaja" uit België gaf een uniek optreden op het Havenplein ten beste. De jonge zaaioesters, die de Zeeuw se oesterkwekers hadden uitgezaaid op de Yerseke bank, bleken veel schade te hebben opgelopen tenge volge van de vorst. De gemeenteraad van Zierikzee ging tijdens een speciaal belegde ver gadering eensgezind akkoord met de onderwijsnota, waarin de uit gangspunten ten aanzien van huis vestingsbeleid der kleuter- en lagere scholen in de komende jaren werd vastgesteld. Het kollege van b. en. w. plaatste mede namens de gemeenteraad, een aantal opmerkingen betreffende het advies omtrent de herstrukturering van de ziekenhuisdienst in Zeeland, door de Provincialeraad voor de volksgezondheid, voor het behoud van het Zweedse Rode Kruis zieken huis. Bij de opgravingen bij de Nicuwe- of Grote Kerk werden resten van de St. Lievensmonster- en golhische kerk gevonden. De eerst Ring Promotiondag die op de Haamsteedse Ring gehouden werd, werd door burgemeester H. P. Everwijn geopend. „Vita Pugna" Na een ingrijpende opknapbeurt maakte de „Vita Pugna". het eigen schip van de CJV „Samen verder", de officiële openingstocht. Tijdens een korte plechtigheid in de Gasthuiskerk droeg de Bouwkom- missie de geheel vernieuwde con sistorie over aan de kerkeraad. Dc sleutel werd overgedragen door oud president kerkvoogd de heer J. M. Padmos, aan de president-kerkvoogd de heer P. van Splunder. Oud-burgemeester van Duiveland de heer A. A. van Eeten kreeg het ere- verdubbeld waren. Het verhogen en verzwaren van de zeewering van de Zuidhoek en de Gouweveerpolder, alsmede enige gedeelten aan de zuid kant van de Polder vorderden zeer gestaag. Ir. G. Kloosterboer deelde mee, dat de peilingen voor de dijken aanzienlijke verdiepingen uitwezen ten opzichte van de peiling die het vorig jaar herfst plaatsvonden. Na deze bijeenkomst werd een bezoek aan de Deltawerken gebracht. De Zierikzeese middenstand mocht zich weer verheugen in een grote be langstelling die door plaatselijke be woners en toeristen aan de dag ge legd werd tijdens de jaarlijkse Paar denmarkt. In navolging van het Rotterdamse „vrouwenkomitee solidair met de havenarbeiders" werd te Zierikzee een dergelijk komitee opgericht. Ta veerne d'Ouwe Smisse te Zonnemai re sloot de deuren voor het publiek. Burgemeester Th. H. de Meester ver richtte de officiële opening van het verbouwde automotielbedrijf Gle- rum. Bij een botsing te Kerkwerve ver loor een 67-jarige vrouw het leven. Twee vestigingen van de Cebecohan- delsraad betrokken eén pand aan de- Verseputseweg te Kerkwerve. Te Noordwelle en Serooskerke werd een tentoonstelling „De leef baarheid in kleine dorpen" gehouden die georganiseerd werd door de Zeeuwse Culturele raad i.s.w. met de Stichting Wonen. De verlichting-speciaal zaak „Elec- tra" verhuisde van de Poststraat naar een pand op de Dam te Zierik zee. Het bestuur van „Brugzicht" ontving Van het ministerie toestem ming voor de bouw van een nieuw dagverblijf aan de Scheldestraat te Poortambacht. De vogelwacht bestond 30 jaar en het ledental nam toe van 900 tot 960. Giljam Klijn, een 24-jarige doctoraal student sociale geografie, studeerde af met een scrip tie „De rol van de stedeling op de wo ningmarkt van een kleine kern". Hij enquêteerde hiervoor oud-inwoners van Noordgouwe en Zonnemaire. Opgravingen Vrijdag 15 juni omstreeks 9 uur werd door de Rijksdienst Oudheid kundig Onderzoek een uiterst belangrijke historische vondst ge daan bij de opgravingen bij de Nieu we Kerk. Op dit tijdstip werden de resten aangetroffen van de in het tijdperk 1000-1100 gebouwde turfsteen kerk. Aan de markt te Brouwershaven werd het winkel gedeelte van boe tiek Lieselotte door brand verwoest, een paar dagen later brandde ook het woongedeelte uit. Na een jarenlange vestiging viel het doek over dranken handel Olree-Vlinkervleugel b.v. te Zierikzee. Zeven Bruenaren, vertegenwoordi gers van de jongerensoos „De Pul" en de Stichting „Bru-pop" bezetten de voormalige Chr. School met de be doeling aandacht te vestigen op de problemen van de sociëteit en van de organisatie achter het jaarlijkse pop festival, dat zonder veld dreigde te komen zitten. Café restaurant „Graaf Floris" in Brouwershaven kreeg de familie Van Mierloo als nieuwe eigenaars. Me vrouw I. Kristoffersen, van de raad voor kulturele aangelegenheden van de Belgische ambassade, opende in het Gravesteen de tentoonstelling Jordaens, een grootmeester uit de Barok. Het aantal deelnemers van de Zierikzeese Avondvierdaagse steeg voor het eerst boven de 2000. Na een uitgebreide diskussie besloot de raad van Westerschouwen, op voorstel van het kollege, over te gaan tot het verlenen van een eenma lige subsidie van f 1000,— aan jeugd- sociëteit Big „S". De bezetters te Bruinisse hadden een onderhoud met b. en w. en ver kregen de toezegging dat respektie- velijk „De Pul" voorlopig drie loka len van de voormalige school en „BruPop" het sportterrein zou mo gen gebruiken. De belangstelling voor de biblio bus daalde terwijl het lezersaantal van de bibliotheek bleef stijgen. De Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland ondernam tij dens een vergadering de eerste stap naar een nieuwe bestuurssamenstel ling. .i v rf E.T.I.-rapport „Tot 1985 zal in Zierikzee geen ruimte zijn voor de vestiging van een grootwinkelbedrijf in de voedings-en genotsmiddelensektor, in deze sek- tor is in de stad een overbewinke- ling", tot deze konklusie werd geko men in het E.T.I.-rapport. Studente Anneke Mol onderzocht de sociale betekenis van het dialekt en het standaard Nederlands in Zie rikzee. De avondvierdaagse werd met een majestueuze optocht afgeslo ten. Met een bezoek aan de door streekarchivaris W. H. Keikes inder haast in de kommissiekamer van het Stadhuis ingerichte expositie rond de recente opgravingen op en in het kerkplein, ving een groep van vijf tien archeologen hun exkursie over Schouwen-Duiveland aan. Om met de opbrengst daarvan een gestolen video-recorder te kunnen vervangen hield de Theo Thijssen- school een grote bazar. De gemeenteraad van Brouwersha ven stemde van harte in met de me ning van b. en w. tot handhaving van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. ZIERIKZEE. Opgravingswerkzaamheden bij de Grote of Nieuwe Kerk lever den belangrijke historische gegevens op. BRUINISSE. Het park Westplantsoen" werd officieel overgedragen aan het Bruse gemeentebestuur. burgerschap van deze gemeente aan geboden. De Heidemij Nederland b.v. regio West droeg het gereedgekomen West plantsoen over aan de gemeente Bruinisse. Drogisterij J. Dubel onderging een aanzienlijke uitbreiding van de win kel. Loco-burgemeester de heer W. den Boer opende met een korte toespraak de tiende cyclus Toeristendagen in Zierikzee, traditiegetrouw gebeurde dit op de Vismarkt. Namens de firma Doeschot- Rosenbauer b.v. droeg de heer J. P. Fransdonk de nieuwe brandweerau to, voor de bluseenheid te Renesse, over aan de gemeente Westerschou wen. vanaf de Damaanzet bij de Westbout, via de 3 km lange noodbrug naar het informatiecentrum op Neeltje-Jans. In de openbare vergadering in het gemeentehuis te Bruinisse werd door de gemeenteraad naar voren ge bracht dat de kosten voor de nieuwe huisvesting van de jeugdsoos „De Pul" een ton zouden gaan bedragen. De Stichting Zeeuws Coördinatie orgaan voor Natuur- en landschaps milieubescherming wilde de aan koop van de Zeepeduinen door de n.v. Waterleiding Maatschappij Zuid West Nederland voorkomen. De jaarlijkse kerkmis die voor de Gereformeerde Kerk van Haamstede werd gehouden bracht een bruto- bedrag van 10.500,- op. Zandspuiten Het Waterschap Schouwen- Duiveland deelde in een brief aan de hoofdingelanden mee, dat de eerder aangekondigde moeilijkheden bij het zandspuiten langs de zeedijk in de Zuidhoek tussen het Havenkanaal van Zierikzee en de Val waren opge lost. Aannemingsmaatschappij „De Werkplaats" aan de Hogezoom te Re nesse onderging een aanzienlijke uit breiding. Hans Mazee uit Zjerikzee, vertrok met een zeven man tellend expedititie-team van het Arctisch centrum van Groningse Rijksuniver siteit, naar Spitsbergen als technisch-medewerker. Schilderwerkzaamheden werden aan de leuningen van de Zeelandbrug verricht, waarbij het nemen van ver keersmaatregelen noodzakelijk was. De mosselschepen kwamen geheel of half leeg terug van de Waddenzee, daar de mosselteelt ernstig werd be dreigd door een explosie van mossel- zaadval. In restaurant „De Brouwerie" werd een tentoonstëlling van naiëve werken van Netty Michels gehouden. In de Grote Kerk van Haamstede werd een bijbeltentoonstelling „Het boek dat blijft" ingericht. De partikuliere ambulancedienst Bruinisse, van André en Betty Same- link, werd een gloednieuwe Ameri kaanse ambulance rijker, ter. vervan ging vqn één van de twee jaar oude ziekenwagens. Zeeuws Bezoek uit Hatfield Bezoekende jongeren uit Hatfield kregen een officiële ontvangst op het stadhuis, zij werden door de heer H. Asma welkom geheten. Twee dolfijnen', een mannetje en een vrouwtje afkomstig uit Amerika arriveerden in Scharendijke bij het Dolfinarium, dat deze dieren had ge kocht. Het brandweerkorps JCerkwerve kreeg een nieuwe trekker manschap- penwagen. Te Renesse werd de driedaagse ker mis gehouden. Burgemeester J. D. de Kam ver richtte de laatste officiële daad als eerste burger door de brandweerga rage te Oosterland te openen. zwemwater Via gemeentehuizen, campings, VW's, hotels en jachthavens, ban ken etc., werd de vierde folder over de kwaliteit van het Zeeuwse zwem water verspreid. Het Hervormd ver enigingsgebouw te Bruinisse werd na een opknapbeurt te hebben onder gaan, weer ingebruik genomen. Voor de eerste bijeenkomst tussen- de Kommissie Bejaardenzorg Duive land en de plaatselijke vrouwenorga nisaties in het Dorpshuis te Nieuwer- kerk, bestond slechts geringe be langstelling. Deze kommissie zag on danks dat mogelijkheden in het vrij willigerswerk. De wandel-driedaagse van Renesse werd een groot sukses. Met ruim driehonderd enthousiaste deelne mers werd het een zeer geslaagd eve nement. Ex-Thin Lizzy gitarist Eric Bell uit Engeland, gaf in het Dorpshuis van Bruinisse een concert. In Bruinisse werd de traditionele Jikkeminemarkt gehouden. Ruiter- vereniging „De Schouwse Ruiters" vierde het 40-jarig jubileum met een concours hippique. Voorts werd door de heer A. C. W. v. d. Vet de zomerex- postitie geopend van de Zeeuwse kunstkring in het Gravensteen. In Haamstede werd „Eamstie Rock" gehouden, een klein popfesti val. Tijdens de raadsvergadering van Westerschouwen werd besloten dat de leden van duikvereniging „Atlan tis" niet meer mochten kamperen op het erf van een boer. De gemeente verkocht de Oostenrijkse woningen en de grond aan de Stichting „Renes se", op voorstel van het kollege, de P.v.d.A.-fraktie stemde tegen. Zo kwam de maand juli tot een ein de, de zomer liet nog steeds op zich wachten, maar vrijwel iedereen had nog goede hoop voor augustus.... Öp het terrein aan de Deltastraat werd de sukses volle centrale Jokvee- dag 1979, te Zierikzee gehouden. Een wastobbe-race in de Vissershaven van Bruinisse trok veel belangstel lenden. f Het gemeentebestuur van Duive- Zaterdagmorgen 14 juli vertrok om land nam afscheid van burgemeester 10.00 uur de eerste bus van de Z.W.N. J. D. dè Kam en diens echtgenote. Op de Beatrixweide te Haamstede bracht de Stichting „De dansende Beer" met een muziekfestival veel zijdige klanken ten gehoren. De.red dingsbrigade Westerschouwen kreeg tijdens een oefening bij de strando- vergang Jan van Renesseweg, te ma ken met motorpech. ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester opende het nieuwe Haven kantoor annex toilet- en doucheruim te aan het Luitje. De Schoihvse kunstenares Miems van Citters opende de wandkleden expositie van Riet van Strij in de Ge reformeerde kerk van Haamstede. Burgemeester T. C. Hekman open de, met het nuttigen van de eerste mosselen de traditionele Visserijda- gen in Bruinisse. Vier drenkelingen werden uit de monding van de Oosterschelde door de op wacht liggende vlet „De Kab- belaar" van Dosbouw gered. De Smalstad beleefde een vrolijke en gevarieerde Brouwse dag. In de week van 14 tot en met 21 juli maakten de leden van het C.J.V. „Sa men verder" het eerste scheepskamp op hun eigen schip de „Vita Pugna". Het voormalige marineschip H.M. „Jan van Gelder" werd door sloopbe drijf De Marei aangekocht. 0 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 20