G.S. stellen voor verzoek om voor schot af te wijzen Nederland verstuurde meer dan 80 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten HYPOTHEKEN M. GEENSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Restauratie Grote Kerk Zierikzee „Vakantiespreiding onderwijs moet doorgaan" Tante Pos kontent Geen straf voor gijzelaars? Benzine- en olieprijzen omhoog Helikopter neergeschoten in Rhodesië TUINMAN 8ii.r Automobielbedrijf W. C. ISTA en zoon U-MC ZIERIKZEESCHE NIEÜWSBODE Vrijdag 28 december 1979 136ste jaargang' Nr. 22632 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Schouwen-Duiveland in 1979 MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 27-12. Gedeputeerde sta ten van Zeeland stellen de provinciale staten voor afwij zend te beschikken over het verzoek van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken om medewerking te verlenen bij de voorfinanciering door renteloze voorschotten op de door het rijk toegezegde subsidie voor de restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee. Ais de terugloopgolven aan het strand ideinst het oude jaar achteruit, het lost op in het schuim van de tijdzee. Als op vleug'len van wind, het nieuwe jaar, komt naderbij in tast- en zichtbaarheid. Een schelp vol smart en vreugde voert het mee! DEN HAAG, 27-12. De vakaniiespreiding voor het onderwijs moet volgens plan doorgaan, ondanks de geopperde bezwaren. Een kommissie kan eventu eel aan de hand van klachten bekijken of er nog iets aan de regeling veran derd moet worden. Dit is het resultaat van de diskussie over de vakan tiespreiding die in de Centrale Commissie voor Onderwijs-Overleg (CCOO) is gevoerd. De CCOO is van mening dat het studie tot stand is gekomen en dat de voorstel tot spreiding na zorgvuldige materie al door vele molens is ge- DEN HAAG, 28-12. De Nederlandse bevolking heeft dit jaar ruim 80 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten verzonden aan vrienden, kennissen en relaties. Dat in ongeveer 3 procent meer dan vorig jaar toen circa 78 miljoen kaarten werden verstuurd. „Tante Pos" kan tevreden zijn over de afhandeling van de kerst- en nieuwjaarspost: vóór de Kerstdagen werden reeds 55 miljoen kaar ten aan huis bezorgd door de circa 20.000 postbestellers. De totale subsidiabele restauratie kosten bedragen f 1.189.440,—. Het ministerie van cultuur, rekreatie en maatschappelijk werk heeft 50 f 594.720,—) als bijdrage in deze kosten toegezegd. Dit bedrag zal ech ter uitbetaald wordeh in 1981 (f 250.000,-) en 1982 (f 344.720,—). Advertentie rente v.a. 8)7 ASSURANTIEKANTOOR Dr. De Kockstraat 28 -Bruinisse Tefefodn: 01113-1619, b.g.g. 91677-354 TOKIO, 27-12. Een van de Iraanse revolutionaire religieuze leiders. Ay atollah Mohammed Behesjti, heeft verklaard dat er geen sprake van is dat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade zullen worden bestraft. In een vraaggesprek met het Ja panse blad „Mainisji Sjimboen" zei de sekretaris van de revolutionaire raad, dat alle gijzelaars zullen wor den vrijgelaten, wanneer „wij ons doel de Verenigde Staten te berech ten hebben bereikt". „Zelfs al zou den enkele gijzelaars schuldig wor den bevonden aan spionage, dan krij gen zij amnestie", aldus Behesji. Vol gens hem wil Iran de wereld duide lijk maken dat de V.S. de afgelopen 30 jaar inbreuk hebben gemaakt op de vrijheid, soevereiniteit en onaf hankelijkheid van Iran. DEN HAAG, 27-12. Met ingang van 1 januari 1980 gaan de prijzen voor benzine en olie omhoog. Het ministe rie van economische zaken heeft don derdag bevestigd dat benzine en su- perbenzine op die datum 7,6 cent per liter duurder worden. Gemengde benzine (voor bromfietsen) gaat 8 cent per liter in prijs omhoog. Petro leum wordt 2,4 cent per liter duurder en huisbrandolie met 2,36 cent per li ter. Deze verhogingen zijn inklusief b.t.w. In de prijsverhogingen zijn onder meer de accijnsverhoging en de ver ruiming van de handelsmarge ver werkt. Aangezien de restauratie van de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee voor die tijd afgewikkeld dient te zijn en de rekeningen hiervan be taald moeten worden, heeft de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken de staten verzocht de rijkssubsidie voor te fi nancieren. Niet verantwoord De Stichting zegt het niet verant woord te achten de restauratie nog langer uit te stellen, omdat hierdoor de schade aan het gebouw door water en wind verder zou toenemen en daardoor kostenverhogingen zouden optreden. G.s. wijzen erop, dat bij grote restauraties door het ministerie van cultuur, rekreatie en maatschappe lijk werk vaak eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd met betrekking tot de uitbetaling van de subsidie. Bij inwilliging van het verzoek van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken verwachten g.s. derhalve dat in de ;.oek?mst meerdere eigenaren van molens of kerkbesturen een derge lijk verzoek van voorfinanciering aan de staten zullen richten. Gezien het feit dat in de „Verorde ning Monumentensubsidies Zeeland" een dergelijke voorfinan ciering niet geregeld is en dat bij in williging van dit verzoek een prece dent wordt geschapen voor de toe komst, stellen g.s. provinciale staten voor het verzoek van de Stichting af te wijzen. Aandacht vragen Gedeputeerde staten delen mede ondertussen wel bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg aandacht te vragen voor deze problematiek en aan te dringen op een spoedige uitbe taling van voorschotten. Het voor stel van g.s. komt aan de orde op vrij dag 1 februari tijdens een vergade ring van de provinciale staten. SALISBURY, 27-12, Donderdag is in het noordoosten van Rhodesië een helikopter van de Vredesmacht neer gestort. Hierbij verloren de drie Brit se bemanningsleden het leven. Zowel uit Londen als uit Salisbury is ge- mfeld dat het toestel is neergeschoten. Boeren uit de omgeving meldden dat „opstandelingen" hiervoor verant woordelijk zijn. (Bedoeld werd hoogstwaarschijnlijk guerilla voe rende tegenstander van bisschop Mu- zorewa). Niet neergehaald maar ook beschoten is een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht, ten oosten van de Rhodesische hoofdstad. SALISBURY. De bevelhebber van de guerillabeweging van het Pattrio- tisch Front, Josiah Tongogara. bij een verkeersongeval in Mozambique om het leven gekomen. Hij voerde het bevel over het Zimbabwe Afri kaans Nationaal Bevrijdingsleger, de militaire tak van het Front van Robert Mugabe. Sekretaris A. H. Ekker van de hoofddirektie post, toonde zich don derdag bijzonder tevreden. „We heb ben tussen 17 en 22 december een ab solute topweek gehad. Er werd toen 80 procent meer bezorgd dan normaal het geval is. Er waren drie dagen bij, waarop meer dan 20 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten werden besteld. De recorddag viel op vrijdag 21 de cember: liefst 22 miljoen stuks (tegen normaal zo'n 15 miljoen op vrijdag) werden toen verwerkt". Hulpkrachten Enige honderden scholieren en part-timers werden in den lande in geschakeld om de enorme stroom post vlot te kunnen verwerken. Ge lukkig vormden de weersomstandig heden geen belemmering bij de bestelling. Er was geen gladheid, geen sneeuw en er waren geen trein- vertragingen. Ook de normale post - vooral perio dieken en het jaar- en kwartaalwerk - is zonder noemenswaardige achter stand de deur uitgegaan en de brie venbus ingeduwd", aldus Ekker. „Tante Pos" heeft ook berekend, dat de Nederlanders voor de aankoop en verzending van hun kerst- en nieuwjaarskaarten ongeveer 125 mil joen gulden hebben uitgegeven. Groei Vorig jaar werd dat cijfer vast gesteld op 110 miljoen gulden. Aan gezien de tarieven in die periode niet werden verhoogd, kan worden aan genomen dat er nog altijd een groei zit in de kerst- en nieuwjaarspost. DEN HAAG. Volgens het CBS be droeg het aantal in loondienst werk zame personen in alle ekonomische aktiviteiten tezamen per 31 maart 1979, 4.121.700 wat een stijging bete kende ten opzichte van ultimo maart 1978 van 94.600 2,3 procent) gaan. De nieuwe regeling zou na" de zomer van volgend jaar, bij het begin van het schooljaar 1980-1981 moeten ingaan. De zomervakanties zullen zes we ken bedragen. In de drie ingestelde regio's zullen ze voor het kleuter- en lager onderwijs gespreid worden over een periode van tien weken. Voor het voortgezet onderwijs zal de spreiding plaatsvinden over acht we ken. Door het beperken van de zomerva kanties komt meer ruimte vrij om el ders in het jaar langere vakanties in te voeren dan tot nu toe gebruikelijk was. Ook heeft men de indruk dat de kon- sumenl steeds meer kaarten met en veloppen koopt. Advertentie Wij wensen onze cliëntèle, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1980 INTERIEURVERZORGING MOL 17-19 ZIERIKZEE TEL. 01110-2887 Dit nummer bestaat uit 32 pagina's. ipoooa-eaooogoooBr I De onverbiddelijkste aller I rechters is de tijd. I I I Manilius j aOOOOOQOOQGQQOoj I WA> wr pa Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele regen- hagel- of natte sneeuwbuien; mini mumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur circa 5 graden; tot matig afnemende wind uit weste lijke richtingen. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen, omstreeks 2 gr Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.35 Maan op 14.20, onder 4.05 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.36 Maan op 14.55, onder 5.17 31 dec. Zon op 8.48. onder 16.37 Maan op 15.34, onder 6.26 Volle maan: 2 jan. (10.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 dec. 11.39 - 5.11 17.46 30 dec. 0.29 12.53 18.53 7.25 31 dec. 1.30 13.53 7.25 19 42 Springtij: 4 januari. Advertentie wenst u mede namens hun medewerkers een voorspoedig 1980 toe. Tel. (01114) 1495 St Joostdijk 41 Burg. v. d. Havestraat 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1