Woningbouwvereniging „Beter Wonen" maakte een begin met de re novatie van 24 be jaarden woningen in de Prinses Marijkestraat te Brui- nisse. Het VW Bruinisse blikte tij dens de algemene jaarvergadering te rug op een aktief jaar. De nieuwe verordening Win kelsluitingswet in Bruinisse, die voorziet in openstelling van winkels op zondag werd na een uitgebreide diskussie met vier tegen drie stem men door de gemeenteraad van Brui nisse uiteindelijk aangenomen. Groen licht werd gegeven voor de bouw van een nieuw kantoor voor de VVV „Renesse Vooruit" en er wer den ook de nieuwe statuten vast gesteld tijdens de algemene voor jaarsvergadering. Voor de bouw van een nieuwe tech nische school te Zierikzee werd het definitieve schetsplan vastgesteld. Voor de vereniging „Stad en Lan de" hield de heer A. S. M. Braat, be woner van het Burgerweeshuis, een lezing over de historie van dit ge bouw. In de periode van 15 mei tot 15 sep tember werd besloten tijdens een ge meenteraadsvergadering, met CDA en SGP stemmen tegen bij wijze van proef op de woensdagochtenden een weekmarkt te Bruinisse te houden. Chauffeurs Buurtbus Uit de kernen Sirjansland, Ouwer- kerk en Kerkwerve meld dep zich vijfentwintig vrijwilligers aan pjs chauffeur van de buurtbus op te tre den. De bejaardensociëteit Haamstede bood de bejaarden uit de gemeente Westerschouwen een ontspanningsa vond aan. Taboes in de jeugdliteratuur wer den besproken door mevrouw Weeda-v. d. Pol, letterkundige uit Amsterdam, tijdens een gespreksa- vond in de bibliotheek met leerlin gen van de R.S.G. „Professor Zee man". Op de technische school te Zierikzee werd voor de ouders van de leerlin gen een lezing gehouden over de Oosterscheldewerken en de werkge legenheid. Onder Bruinisse verrees een kaste- lersbedrijf van de Gebroeders Kik. In de Westhoek werd officieel een bouvier-dressuurgroep Schouwen- Duiveland opgericht. Ongeluk op zee Drie jonge mensen verdronken op de Noordzee, zij waren met een jol uitgevaren. De reddingboot „Presi dent Jan Leis" kwam slechts met een bootje, een Pioneer 12, op sleeptouw in de haven van Burghsluis terug. De raad van Westerschouwen stem de in met het voorstel van b. en w. om met de plannen van de provincie akkoord te gaan ten aanzien van de gedeeltelijke rekonstruktie van de Krayesteinweg. Jeugdsociëteit Big S sloot de vie ring van het tweede bestaanslustrum af met het aanbieden van een feest middag voor de bejaarden van Haamstede en Burgh en een ge schenk voor rusthuis „Duinoord". Te Serooskerke traden achttien ruiters en amazones aan om het tra ditionele Straofeest te vieren. Te Haamstede werd een verbouwd deel van bazar „De Spiegel" in ge bruik genomen. In Burgh vond de heropening plaats van de firma Ver ton. De Watersportvereniging Brou wershaven nam een nieuw klublo- kaal in gebruik. De rioolzuiveringsinstallaties van Ouwerkerk cn Oosterland en Nieu- werkerk werd door de gemeente Dui veland overgedragen aan het Water schap Schouwen-Duiveland voor een totaalbedrag van 108.954,41. In de regio werden weer veel jonge bomen geplant door leerlingen van lagere scholen in het kader van de na tionale boomplantdag. De inwoners van Bruinisse gaven tijdens dc kennismakingsbijeen komst met de heer D. Doeswijk, te kennen wat vroeger betrokken te willen worden met de plannen van het gemeentebestuur. Kommissievergaderingen openbaar De gemeenteraad van Zierikzee nam het besluit doel-kommissievergade- ringen openbaar te gaan houden. Maar allereerst ging hieraan een dis kussie vooraf over de samenstelling, hoedanigheid en werkwijze van de verschillende kommissies. Tijdens BRUINISSE. De partiële dijkverho ging te Bruinisse tijdens een spekta- kulair stadium van uitvoering. deze bijeenkomst werd een krediet verleend voor de herbestrating van de Krabstraat, maar in tegenstelling tot het kollege-voorstel werd beslo ten geen verkeersdrempel aan te leg gen aan het begin van deze straat. Jeugsociëteit „Brogum" luidde de eerste bestaansfase uit met een groot rock en roll-festijn. Met het tappen van het eerste pilsje opende burgemeester J. D. de Kam het café-petit-restaurant Bakker in Ouwerkerk. Dominee D. Soeteman, zendings predikant, verbond zich aan de Gere formeerde kerk Haamstede. Open huis werd gehouden na de opening van de vergrootte bromfiets rijwielhandel van de heer C. P. Hart te Kerkwerve. Na een korte stranding op de glooi ing van de zeedijk tussen het Pikgat en Prommelsluis werd de kustvaar der „Gesine H" uit Hamburg door twee sleepboten vlotgetrokken. De VVV Duiveland presenteerde het uit gebreide pakket evenementen tij dens de voorjaarsvergadering gehou den in de lounge van de s.s. ,Viera Y Clavijo". Het nieuwe zomer-modebeeld werd door boetiek „Liselotte" in Brou wershaven tijdens een modeshow ge toond. •De .regionalepubliciteitskommis- sie van de Rabobanken. organiseerde een informatie-avond voor de onder nemers om duidelijkheid te verschaf fen op de Wet op de Investerings Re kening (W.I.R.). Zaterdag 31 maart te 23.00 uur moest het werkeiland „Neeltje Jans" in de Oosterscheldemonding plotse ling worden ontruimd wegens de naf ta, die uit een tanker was vrijgeko men. Zierikzee moest het al dirékt in het begin van de nieuwe maand zonder het stadsarchief stellen, daar dit werd opgenomen in het streekar chief. Met het kopen van het eerste kaart je en het verwijderen van een muts van een haltepaal in Kerkwerve door statenlid de heer W. Don, werd op maandagmorgen 2 april te 11.08 uur het officiële startsein gegeven voor de buurtbussen die in de kernen Sir jansland, Kerkwerve en Ouwerkerk zouden gaan rijden. In de gehouden vergadering van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland onder leiding van waarnemend-voorzitter burge meester H. P. Everwijn van Wester schouwen, werd de heer W. den Boer met algemene stemmen tot voorzit ter gekozen; tevens werd aan de orde gesteld, dat een vuilnisopsporend funktionaris in uniform aangetrok ken zou worden. Om de verspreiding van zwerfvuil te helpen beperken werd besloten tot de aanschaf van 57 vuilcontainers bij tweede woningen. Ip het jaarverslag van de Reinigings dienst werd bekend gemaakt dat de inzameling van grofvuil een stijging gaf te zien van 4,6% of wel 290 kubie ke meter, Samengenomen met zwerf vuil werd in totaal 6743,5 kubieke meter opgehaald. De gemoederen van de Zierikzeese ondernemers kwamen danig in be roering toen de heer W. J. Perquin jr. tijdens de jaarvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Centrale een lezing hield over Promotion Zie rikzee. Een twaalf man sterke kulturele delegatie uit Egypte, werd door bur gemeester Th. H. de Meester op het Zierikzeese stadhuis ontvangen. De familie J. C. G. Bouwman open de officieel haar vernieuwde winkel, een warme,bakkerij aan de St. Joost- dijk te Oosterland. Voor de funktie van burgemeester van Westerschou wen hadden zich 40'sollicitanten aan-; geme'ld. 1 Ten laanzien .van de voortzetting en de gefaseerde voltooiing van het pro- jekt van Kavero-Den Osse, had de Kroon een gunstige beslissing geno men. Eveneens de projektontwikke- lingsmaatschappij Wilma b.v. uit Weert kreeg groen licht van de Kroon om het rekreatie-projekt aan de Gre- velingen te voltooien. Voordat het nieuwe scholenkom- plex te Brouwershaven officiéél werd geopend, werd het al door de betrokken scholen in gebruik geno men. De werkgroep Kulturele Raad pre senteerde aan de vertegenwoordigers van verenigingen op Schouwen- Duiveland een koncept-reglement dat aangaf hoe de regionale raad zou kunnen funktioneren. Tevens werd een werkplan tot oprichting van zo'n raad ontvoüwd. Tijdens een bijeenkomst van de hout- en bouwbond van het C.N.V. afdeling Zierikzee werd gesproken over arbeidstijdverkorting. Hans en Ellen Rijbering openden de deuren van 't Loefje voor het pu bliek en speelzaal het Kraaiennest te Oosterland vierde het eerst bestaanslustrum. Publieke werken Tijdens de eerste openbare kom missie-vergadering die Publieke Werken van Zierikzee hield, werd aan de orde gesteld dat met diverse verbeteringen in Poortambacht VI een bedrag van 16.000,- gemoeid zouzijn. Uit deze wijk waren o.a. klachten van inwoners gekomen over slecht (water) doorlatende grond. Deze verbeteringen zouden, zo werd opgemerkt, ingepast worden bij het Groenvolumeplan. Van de gemeentebesturen van de regio zal een vertegenwoordiger zit ting nemen in de Stuurgroep Coördi natie Welzijnsplanning de het pro vinciaal bestuur zal adviseren. De werkgroep Muziek van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bracht een 'tweede grammofoonplaat uit, met opnamen van historische orgels in Zeeland. Op deze plaat zijn opnamen van de or gels van Zierikzee en Burgh te horen. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring te Brouwershaven ontstonden twee felle diskussies, één over de subsidieverlening voor Dorpsraad Noordgouwe, en één over het feit dat uniformen waren aangeschaft zonder dat een raadsbesluit hieromtrent was genomen. Leen en Anneke Bakker breidden hun horecawerkzaamheden uit door op de Melkmarkt tapperij 't Sloepje te openen. Een aanvang werd gemaakt met de opknapbeurt en uitbreiding van het dorpshuis te Zonnemaire. Bij het tienjarig bestaan van de Federatie van Ouders en Vrienden van Geeste lijk Gehandikapten Schouwen-Dui veland werd stilgestaan bij het feit dat in de toekomst deze federatie zich meer zou gaan richten op de ach terban en een aantal zaken de zwak zinnigenzorg betreffende ter diskus sie zou gaan stellen. De F.N.V., afdeling Schouwen- Duiveland, deed een beroep op demi- nister te bewerkstelligen dat de Rijksweg van de Grevelingendam via Zierikzee naar Haamstede en Re- nesse op korte termijn aangepast zou kunnen worden. De eerste landelijke aanzet voor de regionale werkgroep Kleine Kernen, werd officiéél gegeven in het dorps huis van Dreischor. Een sportdelega- tie uit de twinstad Hatfield bracht een bezoek aan Zierikzee, zij werden op het stadhuis ontvangen. Grootwinkelbedrijf De P.v.d.A.-fraktie van Zierikzee richtte een schrijven tot de mid denstandvereniging Burg-Haamste de en tot het K.N.O.V. te Den Haag. In deze brief maakte de P.v.d.AAdui- delijk dat de fraktie nog geen beslis sing had genomen omtrent de vesti ging van een grootwinkelbedrijf in de voedingsmiddelensektor te Zie rikzee. Het bestuur van de Comeli- astichting liet in een schrijven aan het kollege van b. en w. van Zierik zee weten, dat het voornemens was een nieuw tehuis voor somatische en psycho-geriatrische patiënten te bou- De gemeenteraad van Westerschou wen ageerd in sterke mate tegen de aankoop van 't Zeepe door de Water- maatschappij Zuid-West-Nederland. De raad zag de afwezigheid van een ziekenhuis op Schouwen-Duiveland als levensgevaarlijk. De CJV Zierikzee vertrok voor een reisje naar Lübbecke. KERKWERVE. Statenlid W. Don kociit het eerste kaartje van de Buurtbus, die van groot belang bleek voor het vervoer van inwoners in Sirjansland, Ou werkerk en Kerkwerve. Jonge boeren Jonge boeren protesteerden tegen het landbouwbeleid van Brussel met de aktie „Ons belang is ieders be lang", en plaatste in de regio drie honderd borden met protestteksten. Burgemeester De Meester kondig de in een gemeenteraadsvergadering aan, dat onder meer bezuinigd zou gaan worden op de verlichting van de historische gebouwen. Tijdens de jaarvergadering van het N.V.V., afdeling Schouwen-Duive land, kwam mwn tot de vaststelling van een definitief bestuur voor het F.N.V.-Schouwen-Duiveland. Te Nieuwerkerk werd een reünie van oud-bewoners gehouden, die een groot sukses werd, aangezien maar liefst 185 oud-Nieuwerkerkers el kaar op deze dag troffen. Het accolietencollege „St. Lauren- tius" te Zierikzee vierde het 40-jarig bestaan met een Heilige Eucharistie viering. De vroegere smit van Renesse, de heer Th. Lodewijk, opende de winkel van Frank Gilijamse. Tijdens de jaarvergadering van de Culturele Vereniging Ouwerkerk ontstonden vakatures in het bestuur. In de Vierschaar werd een tentoon stelling gehouden over de boom plantdag; er waren allerlei werkstukken van scholen te zien. S.K.N.W.K. te Nieuwerkerk open de op feestelijke wijze het nieuwe sportkomplex. De scholengemeen schap „Professor Zeeman" organi seerde een Indianen projektweek voor de brugklassen. In een raadsvergadering van de ge meente Duiveland kwam de verhoog de bijdrage aan het ziekenhuis aan de orde. Op een bestuursvergadering van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland werd uitvoerig ingegaan op het probleem of de stichting door de gemeente of door de provincie ge- subsidiëerd zou moeten worden. De Vereniging Kleuterschool Bruinisse werd tijdens een vergadering geli- kwideerd. Dr. H. J. van Zuylen schonk ruime aandacht aan het bezighouden van de jeugd en de slechtweerakkommoda- ties tijdens de jaarvergadering van het VVV-Burgh-Haamstede. K.N.O.V.-voorzitter de heer W. Perquin bracht een werkbezoek aan de regio, onder andere werd voor de ondernemers van Schouwen-Duive land een forumdiskussie gehouden. In de gemeenteraadsvergadering van Middenschouwen werd het plan sportterrein Scharendijke en tennis banen voor Kerkwerve vastgesteld. Vieringen en afscheid Tijdens een drukbezochte kerk dienst, die werd voorafgegaan door ds Y. J. Tiemersma, vond een waar dige herdenking plaats van het honderd-jarig bestaan van de Gere formeerde Kerk Zierikzee. Da A. A. van Leeuwen nam afscheid van de Hervormde Gemeente in Burgh, we gens haar vertrek naar de lichtstad Eindhoven. De grasmaand werd af gesloten met de veelkleurige viering van de zeventigste verjaardag van H.M. koningin Juliana. Overal wer den spelletjes en optochten gehouden en 's avonds was er voor de bewoners ruime gelegenheid tot het maken van een dansje op één van de Oranje-bals. Na lange tijd vond er weer een regi onale 1-mei-viering plaats in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven, me dewerking werd verleend door de PSP, Streekfederatie PvdA, de VA RA en het NVV. In Renesse vond, voor een 125-tal leerkrachten van de onder bestuur van de ZLM staande scholen, de jaar lijkse leerkrachtendag plaats, die in het teken stond van het thema „Leer- van zelfvervaardigde scheepsmodel len, die veel belangstellenden trok. Mevrouw N. J. Oostendorp-Quist uit Burgh-Haamstede nam het initia tief een handtekeningenaktie op touw te zetten voor het behoud van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Bert en Joke Kuiper opende hun sfeervolle „Sirjansbar" te Sirjans land. Bij de scheepswerf en machinefa briek Boele te Bolnes werd „De My- tilus", het verdichtingsschip voor de bodemverbetering in de sluitgaten van de Oosterschelde, te water gela ten. Rekreatie Tijdens een informele bestuursbij- eenkomst van het VVV „Renesse Vooruit" werd de brochure „De Vraagbaak" officieel ten doop ge houden; het ligt in de bedoeling deze jaarlijks te laten verschijnen. Tij dens deze bijeenkomst deelde voor zitter de heer Joh. Hanse mee, dat de serviceverlening aan de gasten maar ook aan de bewoners uitgebreid zou worden, tevens werd de bouw van het nieuw kantoor aan de orde gesteld. De Vereniging van Onderwijzers en onderwijzeressen voor het open baar basisonderwijs op Schouwen- Duiveland hield in Brouwershaven de 177-ste jaarvergadering, die in het teken van de musische vorming van de geestelijk gehandicapte stond. De nota betreffende ontwikkelin- BURGHSLUIS. Tijdens het werkbezoek van koningin Juliana werd ook een bezoek gebracht aan het werkeiland Neeltje Jans. lingbegeleiding". Door de familie A. Hogenaar werd aan de Ring van Haamstede de nieuwe ijssalon- konditorei geopend. De brief van de afdeling Schouwen-Duiveland van het FNV die handelde over de ver- keersintensiviteit, werd in handen van gedeputeerde staten gesteld. Deels voor genodigden, deels voor de inwoners van Renesse werd met ver schillende festiviteiten het 20-jarig bestaan gevierd van het motel- congrescentrum „De Zeeuwse Stro men". VOS-kursus Het distriktsbestuur van de FNV- Zeeland maakte bezwaar tegen het verlenen van vergunningen voor het wijzigen van kerenergiecentrale Borssele, aangevraagd door de PZEM te Middelburg. De eerste kur- sus op Schouwen-Duiveland van Vrouwen Oriënteren zich in de Sa menleving bleek na beëindiging door de betrokkenen als zeer positief er varen te zijn. De 82-jarige heer A. W. Verschoore opende het verbouwde pand van de fotohandel Verschoore te Zierikzee. De afdeling Westhoek van de Nederlandsche Vereniging van Huisvrouwen vierde het 50-jarig jubileum met een groots feestpro gramma. Te Bruinisse sprak de heer Pols van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond voor de Bruse middenstanders. Tijdens de eerste bijeenkomst van de vaste kommissie van advies en bijstand voor sport en volksgezondheid in Zierikzee werd geen beslissing genomen omtrent de subsidieverlening voor de kleedak- kommodatie van de hockeyklub. Koningin Schouwen-Duiveland beleefde als het ware een tweede koninginnedag, toen - vlaggend, zwaaiend en fotogra ferend - de bevolking zich toonde aan de vorstin die een werkbezoek aan de Oosterschelde-werken bracht. Pogingen van het gewest Zeeland van „Humanitas" om de afdeling Schouwen-Duiveland nieuw leven in te blazen en een nieuw bestuur te vormen, liepen door te weinig be langstelling op niets uit. In een volle Christelijke Gerefor meerde kerk te Zierikzee werd kan didaat M. van der Sluijs bevestigd als predikant van de Christelijke Ge reformeerde Kerk te Kerkwerve. Het bestuur van de Corneliastich- ting diende een aanvraag bij de staatssekretaris van volksgezond heid in, voor de vestiging van een nieuw verzorgingstehuis. Na een eeuw religieus welzijns werk, namen de laatste drie zusters afscheid van de Corncliastichting. In de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk in de St. Domusstraat werd een tentoonstelling gehouden gen in het kleuter- en lager onderwijs van de gemeente Zierikzee verscheen in deze bloeimaand. De heer H. Doeleman restaureerde in Dreischor een oorspronkelijke tim mermanswerkplaats en verbouwde het geheel tot een gerieflijk woon huis. Woning-bouw Burgemeester Hekman en woning bouwvereniging „Beter Wonen" kri tiseerden de renovatie-plannen van minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting. Te Bruinisse werd een huis-aan- huis folder uitgegeven onder de titel „32 zorgwoningen Bruinisse". Deze zestien pagina's tellende uitgave ver strekte informatie over het samen- werkingsprojekt van het bejaarden centrum „In 't Opper" en de Christe lijke woningbouwvereniging die re sulteerde in de aanvang van de bouw van het komplex zorgwoningen. De Chr. Woningbouwvereniging Schou wen-Duiveland vatte het plan op een start te gaan maken met de l-plus-2- woningen in de Beurs- en Kerkstraat. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer", het Chr. Gereformeerd zang koor „De Lofstem" en het jeugdkoor „Sjaloom" voerden een ruim drie uur durend muziekprogramma uit in de Concertzaal. De sportploeg Bruinisse die aan het Twaalf Provinciën-spel te Utrecht meedeed ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de Unie van Utrecht, eindigde als ne gende. Tijdens de algemene VVV Brou wershaven gehouden ledenvergade ring, onder voorzitterschap van de heer L. A. M. Bruel, werd naar voren gebracht dat deze vereniging naar een betere toeristenservice zou gaan streven. Tijdens de raadsvergadering van Brouwershaven werd besloten het werkingsgebied zomerwoningen uit te breiden; P.v.d.A- was voor een al gemeenverbod hiervan. Dc dorpsraad van Noordgouwe kreeg een startsubsidie van f 2000.— toegewezen. Tijdens een hoorzitting ontwerp- woonwagenplan te Zierikzee werd geopperd dat Schouwen-Duiveland zij kapaciteit met negen woonwa- genstandplaatsen uit zou moeten breiden. De gemeenteraad van Westerschou wen bleef tegen de aankoop van 't Zeepe door de Water Maatschappij Zeeland en gaf dit standpunt door aan alle gemeenten. De eerste weekmarkt te Bruinisse werd geopend door oen vertegen woordiger van de standhouders, de heer L. Visch. Een deputatie overhandigde na-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 19