SCHOUWEN-DUIVELAND BELEEFDE VEEL MEER DAN ALLEEN WISSELING VAN BURGEMEESTERS 1 Jaaroverzicht 1979 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1979 Nr. 22632 SCHOUWEN-DUIVELAND, december. Voor de regio zal het nu bijna opgesnoepte jaar 1979 nog lang in de her innering blijven als het jaar van de burgemeesterswisse lingen. Drie eerste burgers vertrokken, drie nieuwe ma gistraten werden verwelkomd in de gemeenten Midden- schouwen, Duiveland en Westerschouwen. Negentien honderdnegenenzeventig was ook het jaar, waarin de strijd om behoud van het Zweedse Rode Kruis zieken huis losbrandde. Een strijd, die overigens niet alleen tot dit vrijwel verstreken jaar beperkt zal blijven. Over de aanwijzing van de Kop van Schouwen als beschermd natuurgebied werd ook in het vorige jaaroverzicht geschreven. Dit item haalde ook in 1979 de krantekolommen. Hier en daar werd nog gesputterd tegen de bepaling en sommigen kregen heel duidelijk te maken met de bepalingen van deze mi nisteriële beschikking. Duidelijk merkbaar werd ook de invloed van de Nota Be woningspatroon. Woningbouwvereniging „Beter Wonen" en enkele ge meentebesturen gaven te kennen het niet eens te zijn met de uitgangspunten van deze nota. Van de Stichting Samenlevingsop bouw en het Kleine Kernen Projekt verschenen lijvige rapporten. Er werd voorbereidend en inventarise rend werk verricht voor de decentra lisatie van het welzijnsbeleid. In de bouwputten op het werkeiland Neeltje Jans werd een begin gemaakt met de bouw van de pijlers en het verdichtingsschip „Mytilus" werd via Dosbouw overgedragen aan Rijkswaterstaat De komst van de Buurtbus bete kende een geweldige verbetering voor de inwoners van Sirjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve. In Zierik- zee kon de restauratie van de Nobel- poort worden afgerond. Het werk had zeven jaar in beslag genomen. De start van een andere belangrijke restauratie, die van de Grote of Nieu we Kerk, werd aangekondigd. Het zijn slechts wat gegevens, die een jaar kunnen typeren. Natuurlijk was er veel meer aan de hand in de regio Schouwen-Duiveland. U zult het te rug kunnen vinden in onderstaand jaaroverzicht. Nadat het laatste vuurwerk van Oudejaarsavond was verstomd kwa men in deze eerste maand van het jaar heel wat ernstiger zaken aan de orde. De raad Duiveland besloot om een urgentie-verklaring te ontlopen met spoed een krediet van zevenhonderd duizend gulden uit te trekken voor een nieuwe openbare kleuter- en la gere school in Ouwerkerk en een kre diet van vierhonderdduizend gulden te verlenen voor een openbare lagere school te Sirjansland. Om de eenden en vogels voor de vries- en hongerdood te behoeden nam de Vogelwacht maatregelen om dit te voorkomen. Professor dr. J. Hamaker uit Burgh zette alle reakties op een rij en maakte de balans op omtrent de aan wijzingen van de minister van c.r.m. van de Kop van Schouwen tot be schermd natuurgebied. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Zierikzee werd het voornemen genomen van de etikettering af te komen. De groep Schouwen-Duiveland van de Rijks- ZIER1KZEE. De eerste maand van het jaar kenmerkte zich door grillig winterweer. Menigmaal kon de jeugd, de schaatsen onderbinden en in de straten een baantje trekken. politie kreeg 1 januari de eerste vrou welijke wachtmeester in dienst. De ijsbaan Renesse ging ondanks alles toch open. Het havenplateau te Brui- nisse kwam voor de zoveelste maal weer eens onder water te staan. De Plantsoenendienst in Zierikzee kwam met voorlichting over vogels in de winter. Gladde wegen Maandag 8 januari kwam het nor male leven geheel lam te liggen, door ijzel die straten en wegen in spiegel gladde banen veranderde. De ijsvereniging Burgh- Haamstede organiseerde schaats wedstrijden. Doninee F. Spoelstra nam na een periode van vier en een half jaar af scheid van de Gereformeerde kerk te Zierikzee, wegens zijn vertrek naar Swifterband/Biddinghuizen. Uit het jaaroverzicht van de n.v. Pro vinciale Zeeuwse Brug Maatschappij bleek dat naar verhouding vooral vrachtauto's meer gebruik maakten van de Zeelandbrug. De sub-distriktraad voor Schouwen- Duiveland van het C.N.V. hield een eerste presentatie-avond in de „Put- meet" te Scharendijke. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan nam sociëteit Big S in Haamstede tijdens een goed bezochte receptie veel gelukwensen in ont vangst. Onder de bewoners van Sirjansland, Ouwerkerk, Kerkwerve en Nieuwer- kerk werd een folder annex enquête formulier verspreid, die bedoeld was de bewoners van het gebied meer bij het buurtbus-projekt te betrekken. Landbouwvereniging „Ons Voor deel" bleek somber gestemd over de lage prijzen voor de landbouwpro- dukten. Na een zestal maanden bleek de hernieuwde filmkring „Ziejook" zo goed te draaien, dat het bestuur uit gebreid kpn worden. De inspektie en ontvangkantoren van Rijksbelastingen voor het Rayon Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee zullen na het verrijzen van het nieuwe belastingkantoor aan het Kerkhof ZZ in Zierikzee worden samengevoegd. Dit zal een personeel suitbreiding van ongeveer vijftig mensen tot gevolg hebben. De ekonoom van de Cornelia- stichting kwam tot de konklusie dat er een schrijnend gebrek is aan ruim te voor de verpleging van demente bejaarden. In de jaarvergadering van de ten- nisklub Westerschouwen werd ge steld dat een batig kassaldo hard no dig is, voor de verbouw van het klub- huis. Snoep verstandig De openbare basisscholen de „Kir- reweie" te Burgh-Haamstede en 't Staepel'of te Renesse vond de prijs uitreiking plaats van de teken wedstrijd, uitgeschreven door het centraal Bureau van de tuinbouwvei ling en de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne „Het Ivo ren Kruis". Het motto „Snoep ver standig eet een appel". Tijdens de verlate jaarvergadering van het VVV Burgh-Haamstede liet voorzitter dr. H. J. van Zuylen be paald geen optimistische geluiden horen. De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland besloot aandacht te gaan besteden aan het Jaar van het Kind en aan het eerste bestaanslustrum, Voorts zou getracht worden een voor zitter voor de stichting te vinden. Uit de stukken van de begroting Bruinisse bleek dat de Grevelin- gensluis in Zeeland, het drukst be zocht werd door de pleziervaart. On danks de aanhoudende koude stegen de prijzen van de landbouwproduk- ten vrijwel niet. Voorzitter van landbouwvereni ging „Door Eendracht Sterk" uit Oosterland wees de leden van deze vereniging erop, voortdurend aan dacht te blijven schenken aan de strukturering en drainage van het land. Aollegaartje De redaktie van de dorpskrant het „Aollegaartje" deelde mee, dat het blad graag een bindend element voor Ouwerkerk wil zijn. Het moet vol gens de redaktie ook mogelijk zijn, „hete hangijzers" in deze krant te bespreken. Door middel van een ruilbeurs wil de de vereniging „Philatelica" de verzamelaars bijeenbrengen en als één vereniging naar voren treden. De werkgroep „Hulpverlening" van de Stichting Jeugd Schouwen Duiveland had het voornemen door middel van een vragenformulier een steekproef te houden onder een wil lekeurige groep jongeren en ouderen. Scholen en jeugdsozen zouden bij het cirkuleren/ hiervan ingeschakeld worden. Voor de zoveelste maal in deze win ter stonden stad en regio op z'n kop als gevolg van de gladheid. Door de aanhoudende strenge kou ontstond voedseltekort en waagden vele vo gels zich dichter bij de bewoonde we reld in de hoop daar iets eetbaars te kunnen vinden. In het jaaroverzicht van de ge meente Duiveland werd vermeld dat in het jaar 1978 de aanplant en inzaai van de Kerkring te Nieuwerkerk werd gerealiseerd evenals het nieu we sportveld te Oosterland. Op de door de Koninklijke muziek vereniging „Witte van Haemstede" gehouden jaarvergadering sprak voorzitter de heer C. J. v. d. Klooster over de ups en downs van de vereni ging. Daar de zoutvoorraad nagenoeg op was besloot de raad van Midden- schouwen tot de aankoop van kali voor de gladheidsbestrijding. Het resultaat van de gehouden en quête te Kerkwerve wees uit dat de inwoners enthousiast waren over het plan een tennisvereniging op te rich ten. Brogum-boerderij De gemeenteraad Zierikzee gaf toestemming, met de stemmen van de P.v.d.A.-fraktie en de beide wet houders voor, tot de verbouwing van de Brogum boerderij. Vervolgens kwam van de raad het voorstel een onderzoek in te stellen, wat Zierikzee voor hulp zou kunnen bieden aan de Vietnamese bootvluch telingen. Zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen, dat in sa' menwerking met woningbouwvere niging „Beter Wonen" een passende huisvesting te bieden aan ongeveer vier gezinnen van de Vietnamese vluchtelingen. Voorts werd tijdens de vergadering door burgemeester Th. de Meester medegedeeld dat er voor verdere bouwontwikkeling en afronding van Poortambacht VII moeilijkheden waren gerezen rond de grondverwer ving. Woonwagenkamp Zierikzee kreeg grote financiële strop, door een afgedwongen krediet van 265.000 beschikbaar te moeten stellen voor het verplaatsen van het woonwagenkamp „De Val" wegens di jk verz warings werkzaamheden Dit leidde tot een felle diskussie. Met zeven tegen zes stemmen verwierp de gemeenteraad een meerderheids- voorstel van het kollege de Bond van Opzichzelfstaanden Schouwen - Dui veland een startsubsidie te verstrek ken van 150, - De IJsvereniging van Renesse hield geslaagde schaatswedstrijden voor junioren en senioren. De uit Groede afkomstige Jan van Damme, student aan de Nijmeegse Universiteit, behaalde zijn kandi daats geschiedenis met de skriptie „De standenmaatschappij in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode 1844-1846". Het strenge winterweer over heerste ook het beeld van de tweede maand. Door voedseltekort deden konijnen zich te goed aan de talrijke fruitbomen in de Westhoek, waar aanzienlijke schade aan werd toege bracht. In Duiveland zouden horden reeën zelfs de boomgaarden geplun derd hebben, maar dat viel reuze mee. Door de gladheid was het een moeilijke klus voor de postbodes, taxi- en buschauffeurs hun beroep uit te oefenen. Politiek Bij de behandeling van de algeme ne beschouwingen te Bruinisse, stel de de PvdA.-fraktie, dat deze er naar zou blijven streven, Bruinisse een zelfstandige gemeente te laten blij ven. De CDA-fraktie in deze plaats deed - in navolging van de Zierikzee- sche PvdA-fraktie - het voorstel iets te gaan doen voor de Vietnamese bootvluchtelingen. De SGP-fraktie vond niet, dat de aktiviteiten op het gebied van de rekreatie, de morele en geestelijke normen bevorderden. De gemeenteraad van Bruinisse ging ak koord met het voorstel van b. en w. het ingenieursbureau Witteveen en Bos als adviseur in te schakelen bij de aanpassing van de gemeenteha ven. Ex-voorzitter van de evenementen kommissie van het VVV-Zierikzee, de heer H. Schot, keerde op verzoek van het bestuur van die vereniging terug naar zijn oude funktie. Het fan farekorps „Luctor et Emergo" gaf weer een geslaagde jaarlijkse uitvoe ring voor donateurs in het Dorpshuis van Renesse. In de Putmeet te Scharendijke werd door het gemeentebestuur van Middenschouwen een voorlichtingsa vond gehouden, die echter maar wei nig belangstelling trok. Drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer voor het CDA en lid van de CDA- kommissie „Grondslag en politiek handelen", sprak tijdens een verga dering van de Christen-Democraten te Zierikzee. Voor de liberalen te Zie rikzee sprak WD-Tweede-Kamerlid Pol de Beer. Het verenigingsgebouw „Rehoboth" in Nieuwerkerk onder ging een fikse opknapbeurt. Een ex positieschip deed Zierikzee aan, hier op was de tentoonstelling „Energie anders" te bezichtigen. •De gemeenteraad van Duiveland besloot één gulden per inwoner te schenken aan zowel de aktie „Zee land helpt Rwanda" als aan de boot vluchtelingen. Besloten werd tot het nemen van maatregelen omtrent de grondspekulatie met negen tegen twee stemmen (WD-fraktie tegen). Door de gemeenteraad werd even eens besloten tot instelling van een vaste kommissie van advies en bijstand voor de gemeente-financiën, evenals tot de vaststelling van de hierop betrekking hebbende veror dening.In een voorlichtingsbijeen komst in het Zierikzeese vrouwenca fé deelde de Stichting „Blijf van m'n lijf" mee, dat in de provincie Zeeland naar de vestiging van drie kleine „blijf'-huizen zal worden gestreefd. Vogelvereniging „De Kolibri" sloot het tentoonstellingsseizoen af met een feestavond in het dorpshuis „Oosterhof" te Oosterland. Waterschap Tijdens de distriktsvergadering van het waterschap Schouwen- Duiveland ging dijkgraaf de heer A. M. Geluk nader in op de zoutlozing van Frankrijk in de Rijn. Tevens werd hier naar voren gebracht, dat door een nieuw beluchtingssysteem het misschien mogelijk zou worden de vervuiling van het rioolwater van Zierikzee tegen te gaan. Tijdens een kennismakingsavond met opbouwwerker de heer D. Does- wijk kreeg de Stichting Ontwikke ling Ouwerkerk een taakuitbreiding toegewezen, zodat een overkoepe lend orgaan voor alle verenigingen op het dorp zou ontstaan met meer inspraakmogelijkheden voor de be woners bij bestuurlijke zaken. Zierikzee was de achtste plaats die door de Eurobus werd bezocht in ver band met de Europese verkiezingen. Dit rijdende voorlichtingscentrum trok echter maar een matige be langstelling. Natuurgebied De raadsfrakties van Westerschou wen gingen akkoord met het door het kollege bij de Kroon aan te gane be roep tegen het aanwijzen als natuur gebied van een terrein aan de Strand weg; dit was bestemmingsplanmatig al aangewezen als parkeerterrein. In 1978 groeide de gemeente Wester schouwen met 66 inwoners, dit was in strijd met de nota Bewoningspa- troon van de provincie. Een service- en verkoopbedrijf van de jachtwerf Zaadnoordijk aan de jachthaven van Scharendijke werd geopend. Met een gevarieerd pro gramma vierde het CJV het 89ste jaarfeest. In de Passage te Zierikzee opende Vleeschmeester De Kroes zijn deuren voor het publiek. Zangvereni ging „Nu met Hope" gaf te Burgh de jaarlijkse uitvoering. In de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee werd de nieuwe dames-kapsalon van Govert van Dam en John Schults geopend. Mevrouw D. L. Krabbe-de Bruijne te Renesse kreeg de beschikking over een tv-loep, zodat zij in staat was weer een boek of een krant te lezen, de PJZ kreeg een vierde bestuurslid, nadat deze vereniging in ledental gestaag was gegroeid. Te Kerkwerve werd een nieuw Oranje-komité ge vormd. Het gezamenlijk bestuur van de rusthuizen „Irene" en „Ons Huis" (respektievelijk in de Hoge Mo lenstraat en in het Vrije), ontving toestemming voor vervangende nieuwbouw. Op een vergadering van de ZLM te Zierikzee werd kritiek geuit op het beleid van de landbouw minister Van der Stee. Te Kerkwerve werd in het Verenigingsgebouw een bazar gehouden voor de restauratie van de Hervormde kerk en te Zierik zee werd in de openbare lagere school „Binnen de Veste" een bazar gehou den ten bate van het schoolfonds, waarvoor de Rotterdamse zanger/tv- presentator Peter Blanker zelfs ver scheen. Buitengebied Zierikzee Het kollege van b. en w. van Zie rikzee stelde de gemeenteraad voor, in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van G.S., om aan een ge deelte van het bestemmingsplan „Buitengebied" goedkeuring te ont houden. De gemeenteraad bleek met uitzondering van de WD-fraktie hier niets voor te voelen. Door de CDA-fraktie werd het voorstel ge daan om Rwanda hulp te verlenen, wat door de raad werd aangenomen. Met acht tegen vijf stemmen ging de raad akkoord met het beschik baarstellen van een krediet van f 7000,— exklusief b.t.w. voor een on derzoek naar vestigingsmogelijkhe den van grootwinkelbedrijven in de voedingsmiddelensektor, in te stel len. Tijdens de vergadering van het VVV-Zierikzee deelde provinciaal di- rekteur de heer J. de Regt mee, dat het wenselijk ware als drie VVV- kantoren in Zeeland gevestigd zou den kunnen worden, maar volgens de heer De Regt ligt dit voor Zeeland nog erg moeilijk. Met een feestelijke receptie werd een nieuw filiaal van Hajo (auto onderdelen) in de Schelp- hoekstraat geopend. Tijdens de algemene jaarvergade ring van de Bruse middenstandsvere niging deelde de heer J. Littooy mee, dat de strijd tegen de grootwinkelbe drijven voor de kleine zelfstandigen steeds zwaarder zal worden. In de grote zaal van dorpshuis „Oosterhof" werd voor de bejaarden van Oosterland een gezellige avond gehouden onder het motto „Breng eens een zonnetje". In Nieuwerkerk werd de volkstuinvereniging „Nut en Genoegen" opgericht. De RSG „Professor Zeeman" hield een geslaagde grote avond in de Concert - ZIERIKZEE. Per -ponton arriveerden twee kranen, bestemd voor de nieu we vestiging van Nemag B.V. in het bedrijfsgebouw van Smit Bolnes. zaal. De showroom van automobiel bedrijf Akkerdaas in Noordgouwe werd uitgebreid en kreeg de beschik king over een totale oppervlakte van 350 m2 Mosselvissers Te Burgh werd het eerste strao- feest gehouden. Het Nederlands Her vormd Kerkkoor te Bruinisse her dacht het 25-jarig bestaan. Tijdens de vergadering van de vissersvereni ging „Helpt Elkander" merkte de voorzitter van „Zevibel", oud gedeputeerde J. v. d. Bos op, dat het getij verschil bij Yerseke na de Oosterschelde-dam 2.70 m zou gaan bedragen. Een pittige diskussie ont stond tijdens deze bijeenkomst over de aangekondigde noodzaak „tot be talen" voor de mosselvissers als zij zaad zouden willen gaan vissen op het Grevelingenmeer. Tijdens de ge meenteraad van Middenschouwen werd een bestemmingsplan voor Scharendijke en een gedeelte van de „Ingridstraat" vastgesteld. De Vereniging Stad en Lande richt te een kommissie „Kleine Monumen ten" op. Veel belangstelling toonden de inwoners van Middenschouwen voor een gemeente-voorlichtings avond die te Kerkwerve gehouden werd. Het Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) blikte tijdens de jaarvergadering terug op een druk bezet jaar. Tijdens een bestuursvergadering van het NW Schouwen-Duiveland pleitte deze organisatie ervoor dat het FNV zetel moest krijgen in het bestuur van de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland, gezien het feit dat het FNV 2000 le den telde in deze regio en hierniee een grote groep mensen vertegen woordigt. De landbouwvereniging „'Land bouwbelang" te Bruinisse uitte kri tiek op de agrarische gang van zaken. De anders zo droge Westhoek kampte met vormen van wateroverlast. Tijdens de jaarlijkse uitvoering kon de Ouwerkerkse muziekvereni ging „Nieuw Leven" zich in een grote publieke belangstelling verheugen. De tweede bondsvoorzitter van de ABVA, de heer J. v. d. Scheur, sprak tijdens een bijeenkomst van regiona le ambtenaren over de bezuinigingen die door de regering waren op gesteld. Verbeteringen aan dijken Het Waterschap Schouwen- Duiveland deelde tijdens een verga dering mede dat enkele wegen verbe terd zouden worden en dat de dijk- verbeteringswerken op Schouwen- Duiveland in totaal zeven miljoen gulden zouden gaan vergen. Besloten werd op deze bijeenkomst tot om bouw van de rioolzuiveringsinstalla tie aan de Boerenweg te Zierikzee. Het bouwbedrijf Van der Klooster vestigde de bouwmarkt „Zierikzee" op" de Scheepstimmerdijk in het voormalige pand van de firma Van Dijk Co., die eerder een vestiging had betrokken op het industrieter rein in de Zuidhoek. In de gemeenteraadsvergadering van Brouwershaven hadden diverse frakties moeite met de krediet verlening voor het opstellen van de gemeentelijke rioleringsplannen. Geen opgewekt betoog werd ge houden door C.B.JT.B.-voorzitter W. den Boer in de jaarvergadering van kring Schouwen-Duiveland. Hierin konstateerde hij, dat de opbrengsten en prijzen van de agrarische be drijfstak in Zuid-West Nederland waren achtcrgbleven. Een vakantiebus van de jubileren de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale bezocht Zierikzee en werd gestationeerd op het Havenplein waar het vervoermiddel nogal wat belangstelling van het publiek kreeg. De m.s. „Prins Alexander" deed met een zestigtal patiënten de haven van Zierikzee aan. De Zierikzeese tassenzaak „Etoile" op de Dam onderging een fikse verbouwing. 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 18