ANITA MEYER WINNARES FINALE TALENTENFESTIVAL ZIERIKZEE l 1 1 1 1 I I 1 ma T(/r 6ja al,///asda; Een terugblik ZIERIKZEE, december. Had Anita Meyer het als pop zangeres niet gemaakt, dan was dat verslag in een Zie- rikzeesche Nieuwsbode van tien jaar geleden wellicht niet opgevallen tijdens het wat bladeren in wat oude jaargangen. Maar Anita heeft dus helemaal niet slecht geboerd en zo sprong ons de kop op pagina drie van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 augustus 1969 in het oog: Anita Meijer winnares finale Talentenfestival in Zierikzee". Het kommentaar van Anita daarop is ook in het verslag terug te vinden: ,,Ik moet eigenlijk naar school, maar dat zal nu wel niet doorgaan". (Of dat sloeg op de gewonnen vakantie of of dat Anita dacht dat ze nu meteen een professional zou worden, wordt in het verslag in het midden gelaten). En de desbetreffende verslaggever noteerde licht-profetisch: Ontdek de ster heeft een sterretje opgele- verd"(!). Dat „profetische" schuilt trouwens niet alleen in die vermelding „ster retje", maar in ook de uitsluiting van broer René. Hij wordt slechts een maal genoemd in het vervolg en dan blijkt zijn naam nog verkeerd gespeld ook, en wel als Renee, (waar door men zou denken dat Anita met haar zusje had gezongen). Dat Wjj£ nog niet het enige, want broer en zus gingen samen op de foto, maar de laatste werd er keurig afges neden en ook in de kop is hij niet ge noemd. Anita's solo-carrière voor voeld...? Hans Vermeulen Wat achteraf gezien ook heel aar dig is, is dat één van de (destijds ver maarde Nederlandse) bands die het in totaal vier avonden beslaande ta lentenfestival professioneel kwam opluisteren de Sandy Coast" was, de groep van Hans Vermeulen. „I see your face again" en „Capital Punish ment" (van de hier te lande als hit elpee beschouwde „From the Work- in open wagens maakten de fina listen een rondrit door de stad. Anita voorin - ..rode jurk, witte boordjes". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gut, doet ze het al zo lang, is de eerste reaktie, die noodt tot verder lezen. Tenslotte - de trouwe lezer weet dat wel - vertoont onze redaktie toch al een grote hang naar het verle den en jeugdsentiment viert über haupt hoogtij. We kwamen al doende het volgende aan de weet. met witte boordjes aan de mouwen", antwoordt ze onmiddellijk. „Weet je, ik dacht er toevallig pas nog aan. Ik kwam namelijk Alex (van Voorden, die als tweede eindig de) tegen in Rotterdam en toen heb ben we het nog over die keer gehad. We komen elkaar wel eens vaker te gen. Hij heeft ook nog wel eens een plaatje gemaakt, maar is toch niet verder gegaan in de muziek. Als dress-man (mannelijk mannequin) is hij nogal suksesvol, vooral in Duits land is 'ie veel gevraagd; heeft trou wens ook een dansschool in Rotter dam. De hoofdprijs Het plaatje dat Anita met haar broer bij Phonogram mocht opnemen heeft niets gedaan, „al was het een leuk stuk," vertelt ze verder. En naar Mallorca is ze niet geweest. „Die reis hebben we verzilverd. M'n broer is namelijk zes jaar ouder dan ik en hij vond 't maar niks om, met zijn twin tig jaar, met mij op vakantie te moe ten." Grote broer zag er echter geen been in om met zijn zusje in de badkamer te zingen. Want zo is het allemaal be gonnen - zoals zo vaak. René kreeg op goed moment een gitaar en een oude bandrecorder en dat gaf de inspiratie samen muziek te gaan maken. De badkamer deed - „omdat het daar zo machtig klonk" - dienst als opna mestudio. Toen Anita dertien was deed ze mee aan haar eerste talenten jacht; dat was in Rotterdam en de trompettist Marty en Joke Bruys (mevrouw Cox tegenwoordig) gingen daar met de eer strijken. Het talen tenfestival in Zierikzee was Anita's tweede en laatste. Ze zong toen al, een tijdje, inciden teel, in het achtergrondkoortje van Patricia Paay. „Wat worden we oud he," verzucht ze gelaten, tijdens het oplepelen van haar eerste wapenfei ten. Het staat haar allemaal nog haar scherp voor de geest. Behalve dan de aanwezigheid van Hans Vermeulen in Zierikzee. Voor de periode van 5 tot en met 15 augustus 1969 had Radio Weltevre den in samenwerking met platen maatschappij Phonogram en het pop blad Muziek Parade een landelijke (jawel!) talentenjacht georganiseerd, die gehouden werd in het „C.T.V.- gebouw" (een lege aardappelloods) en de naam „Ontdek de ster" had meegekregen. Voor dat gebeuren bleek nog heel wat animo te bestaan, zowel onder de eilandelijke als de „toeristische" jeugd. Tot de laatste kategorie be hoorde meisje Meijer, viertien jaren jong en naar een van onze kollega's zich herinnert, verblijvend in de Westhoek, waar haar ouders een ca ravan hadden staan. Wel, Anita drong samen met broer René tot de finale door, waarna dit duo dus de andere finalisten de loef afstak. Een „goede tweede" werd Alex van Voorden, een zekere Marga v. d. Noordt veroverde een derde plaats en verder waren er nog ene Jo- sette Godard en de Zierikzeese orga nist Maarten Bruijnes. Jury voorzitter en programmaleider van Phonogram A. Postema, tekende bij de beoordeling aan, dat er geen grote verschillen lagen tussen de fina listen; weinig verschil in toegekende punten dus. Volgens het Nieuwsbode-verslag was er sprake geweest van „een pittige eindrace om de hoogste plaats". Eigenlijk naar school" De prijs die Anita en haar broer in de wacht sleepten bestond uit een reis naar Mallorca plus de toezegging een eigen plaatje te mogen opnemen. Harry van Hooff en Alex van Voorden in 1969. Op hun eigen wijze hebben zé het nu beiden gemaakt". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) shop") waren tot dan toe zijn groot ste suksessen geweest. Hans en Anita hebben elkaar tij dens het amateurfestijn in Zierikzee niet ontmoet, maar zo'n zes jaar later zong Anita wel in Vemeulens rond trekkende muziekkollektief „Rain bow Train". In 1976 hielp hij haar aan haar eerste en tot op heden groot ste hit „The Alternative Way", die in de zomer van dat jaar de hoogste plaatsen van de Nederlandse hit lijsten opzocht en ook enige interna tionale allure heeft gehad. Overigens was ook de huidige or kestleider Harry van Hoof op de ta lentenjacht aanwezig. Hij was, na een aantal jaren met Peter Koelewijn samengewerkt te hebben, net zijn ei gen trio begonnen, dat de finalisten begeleidde op die avond. Onmiddellijk Herinnert Anita Meijer die sinds drieëneenhalf jaar als mevrouw De Leeuwe in Spijkenisse woont, zich het Zierikzeese talentenfestival ei genlijk nog wel? „O ja, dat was in een veilinghal of zoiets en, ik had een rode jurk aan zee, werkte verder - onberoerd geble ven door „het beat-geweld, dat vier avonden de Zuidhoek heeft ge teisterd" (zo stond het toch werkelijk in het verslag) - mee aan het festijn. „Rust Roest", met majorettenkorps en drumband, en „Kunst en Eer" wa ren ook van de partij. Het is een dolle boel geweest, tien jaar geleden. Dat het nog kon! Het jeugdsentiment slaat ons weer om het hart, maar we zien „Kunst en Eer" dan ook niet meer samen op de planken staan met, zeg, de Kortdagband. Alhoewel ideetje? Geheugen-, .verlies' Willen we al dit jeugdsentiment nog een persoonlijker tintje geven, dan vermelden we nog even, dat Ani ta Meijer niet de enige „bakvis" van buiten het eiland was, van wie wij met name weten dat ze het festival heeft bezocht. Een van onze redaktri- ces, die zich onderhand al jaren Zie rikzeese kan noemen, was er ook. Ze kan zich er echter niet zoveel meer van herinneren als Anita. Eigenlijk helemaal niets, hoewel onze kollega toch anders ook een geheugen heeft als een ijzeren pot. Maar zij streed dan ook niet met de muze aan haar zijde; meer aardser waren haar bezig heden. Zij kreeg de eerste zoen van haar nieuwe vriendje en die schijnt veel tijd in beslag genomen te heb ben. Althans, ze herinnert zich vér der niets meer. O Schone Jeugd. Anita Meijer en Hans Vermeulen in een recente pose. Anita zong al koortjes met Hans voordat ze in 1975 tot de Rainbow Train toetrad. Onlangs heeft Rainbow Train wat wijzigingen ondergaan en heet nu kortweg Train. Zegt Anita: ,,De band is zonder ons, de zangeressen, doorgegaan - wij waren tenslotte de „rainbow...." Train heeft trouwens juist de eerste elpee (plus single) in de nieuwe bezetting opgenomen en uitgebracht. Tja, de meisjes zijn ook groot ge- wqrden. Voor Anita is er in ieder geval in één opzicht niets veranderd: ze komt nog elke zomer op Haamstede, met haar ouders, en haar man Tom. Paps en mams Meijer hebben daar name lijk nog steeds hun caravan staan en het echtpaar De Leeuwe staat er naast. En onze kollega? O zeker, ook ge lukkig getrouwd, ja.... met die adem benemende jongen! Anita en René Meijer, tien jaar geleden duo „haalde" destijds de Nieuwsbode. Alleen de vrouwelijke helft van het (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 't Is dat het zwart op wit in de Nieuwsbode heeft gestaan, anders was ze bij haar stellige bewering ge bleven, dat hij hier in die tijd hele maal niet is geweest. „Nou ja", geeft ze toch toe, „ik ben ook niet op alle vier de avonden geweest." Nu Even van het verleden naar het he den. Het is de laatste tijd wat stil ge weest rond Anita Meijer, hoe zit dat? „Nou, dat geldt alleen voor wat be treft plaatopnamen, hoor. Aan zaaloptredens heeft het me niet ont broken. Die zijn tot op heden altijd gewoon doorgegaan, ook als ik geen hits had. Ik moet zeggen dat ik dat wel een compliment vind. Het geeft aan dat mijn repertoire goed genoeg is om op zich zelf te staan en het be wijst bovendien dat de menden me niet zien als een eendagsvlieg. Daar ben ik blij mee. En wat de plaatopna men betreft: binnenkort gaat het weer fris van start." „Top of the bill" Terug naar de talentenjacht en het Nieuwsbode-verslag. Behalve de ver melding van de winnaars was er nog meer nieuws te verslaan. Het als spectaculair swingend bedoelde slot van het festijn dreigde in het water te vallen. Wat gebeurde? De in die tijd zeer hitgevoelige Britse groep Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich, („Zabadak", „Save Me", „The Legend of Xanadu" en „Don Juan" - wie herinnert zich die top-10-singles niet?) was gecontrac teerd als „top of the bill". De mannen lieten het echter afwe ten, met als reden, dat ze niet op tijd in Zierikzee konden verschijnen. Or ganisator Weltevreden met de han den in het haar. Maar. zoals de schrij ver van ons verslag het stelde, er werden „geen halve maatregelen" genomen. Op het laatste moment konden nog twee Nederlandse topgroepen-van-dat-moment worden gecontracteerd: the Motions en After Tea. Ook de Zierikzeese formatie Pink Elephant was van de partij. En de TROS, met een tv-ploeg. Maar niet voor lang. Toen de omroepvereniging die er „voor iedereen" zegt te zijn, te horen kreeg dat Dave Dee en zijn mannen verstek lieten gaan, waren zij gauw verdwenen. (De Tros is er voor u maar dan heel snel weer pleite.) Zo'n beetje geheel muzikaal Zierik- (4 M MY;?U Op 1 januari 1829- 150 jaar geleden-schreef de 9-jarige M. L. van der Vliet, onderstaande heilwens in dichtvorm aan haar grootmoeder. „Daar een nieuw Jaar voor ons begint, Grootmoeder! zou dan niet Uw kind. In haar geluk zich gul verblijden! U geen opregten heilwensch wijden? Gewis, de wensch die 'k U thans doe, Is dat God U ten einde toe. In vrede lang laat leven. Hij zegene U jaar in, jaar uit, En, als de dooH U de oogen sluit, Schenk Hij U 't Hemelleven! Waarde Grootmoeder! UEd. Dienstv Gehoorzame kleindochter M. L. van der Vliet Dit gedicht, dat zo bijzonder de verhouding tussen groot moeder en kleinkind illustreert, werd geschreven door Maria Louisa van der Vliet, aan haar grootmoeder Neeltje Dekker, die een grossierwinkel exploiteerde op de Melkmarkt. Maria Louisa van der Vliet werd geboren op 28 februari 1820, als dochter van Christiaan van der Vliet en Adriaan Dek ker. Christiaan was goud- en zilversmid te Zierikzee, in het pand hoek Schuithaven-Mol. Maria Louisa huwde op 28 februari 1843 met Pieter Lijbaart (veearts). Zij huwde voor de tweede maal met Reinier Koole op 12 februari 1858. Reinier Koole was kassier, handelaar in effekten, regent van het Weeshuis enz. en werkte bij de Koole bank (thans A.B.N.). RS B

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 17