Kapitein C. de Keizer hing stuurrad veerboot aan de wilgen STREEKNIEUWS Geanimeerde ouderavond o.l.s. Prinses Irene UYV vierde kerstfeest met soosbezoekers VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Na zes en veertig jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 deeember 1979 Nr. 22630 3 BRUINISSE, 22-12. Bij degenen, die profiteren van de V.U.T.-regeling en die voor hun 65-jarige leeftijd „met pensioen gaan" behoort ook de heer C. de Keizer, kapi tein op de veerboot Anna Jacobapolder-Zijpe, na een le ven lang in dienst te zijn geweest bij wat thans heet Z.W.N., maar voordien als R.T.M. de tram en boot diensten van Schouwen-Duiveland en andere eilanden exploiteerde. Ook vader Jan Keizer was bij de R.T.M. in dienst, dus lag het in die tijd wel in de lijn, dat ook zoon Kees, na het doorlopen van de Ambachtschool in Zie- rikzee, ook „aan de tram" zou komen. ZIERIKZEE Kerstviering Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen De leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Schouwen kwamen bijeen in de sfeervol met kerststukjes versierde foyer van Mondragon voor de jaarlijkse kerst viering. Door afwezigheid van de presiden te heette mevrouw Scherjon namens het bestuur de dames hartelijk wel kom. Het Plattelands vrouwenkoor o.l.v. Mevr. B. v. d. Linde-Florusse zong enkele liederen, waarna mevr. De Meester-Post het kerstevangelie las. Hierna vertoonde mevr. Lokker- Meyering een dia-serie over Israël, met begeleidend gesproken tekst en muziek. Zij toonde de plaatsen waar het kerstgebeuren zich heeft af gespeeld. Een fantastisch verhaal waar iedereen van genoten heeft. Het tweede deel van de avond werd gevuld met zang van het koor en sa menzang onder het genot van een glas warme wijn. Aan het eind van de avond dankte mevr. Scherjon de spreekster voor haar spontane mede werking aan de avond, het koor voor de mooie zang, wat toch altijd onmis baar is op een kerstavond en de kerstkommissie voor de gemaakte versieringen. Verder wenste ze na mens het bestuur alle dames prettige feestdagen en herinnerde aan de nieuwjaars-receptie op 4 januari. Herv. Vrouwen groep „Wees een zegen" De Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen" heeft afgelopen week in het Herv. Ver. Gebouw het kerstfeest gevierd. Na het welkomstwoord door de presidente, mevr. Schot, werd door de dames van het bestuur, de li turgie verzorgd. De overdenking was naar aanlei ding van Luk. 2 „U is heden de Hei land geboren". Mevr. Boogerd las het kerstverhaal. Na de pauze toonde mevr. Lokker- Meijering een diaserie: „Klankbeeld geboorte". Tot slot werd „Ere zij God" gezongen en de heer Dorst sloot, namens de kerkeraad, met dankgebed. Wereldwinkel organiseert kindermiddag Op 28 december organiseert de we reldwinkel een middag van de 5e en 6e klas van de lagere school. Het zal gaan over de verhouding arm-rijk; onze wereld-derde wereld. Deze mid dag zal gehouden worden in „De Lichtboei", Poststraat 37. Het belooft een leuke en leerzame middag te worden. Er zullen films vertoond worden (van Unicef). Daar na zullen de kinderen in groepjes al- Voor de vogelruilbeurs, die in het ,,Huis van Nassauwerd gehouden, bestond grote belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat gebeurde op 12 augustus 1933, toen de heer C. de Keizer in dienst trad als stoker op de tram met stand plaats Brouwershaven. Men nam in die tijd (de krisis) natuurlijk wat men krijgen kon, maar eigenlijk lag het hart van de heer De Keizer toch op het water, want ook vader voer op de boten en na het beëindigen van zijn militaire dienst in 1936 kwam De Keizer wel „bij de tram terug", hij reed echter niet meer mee, maar werd matroos op de „Zijpe", die toen niet alleen naar Anna Jacobapolder voer, maar ook pog naar Stavenisse. Oorlog In 1940 brak de oorlog uit, maar er moest gevaren worden, want de lijn diensten betekenden de enige verbin ding met het eiland. Dit varen - men weet het - eiste slachtoffers. De vlieg tuigen van het Engelse Coastel Com mand probeerden de verbindingslij nen te verstoren en schoten op alles wat voer of reed. De trammensen, die op de boten dienst deden, kregen „ge- varengeld", f 10,— per dag, dus ver diende men voor die tijd een vorste lijk inkomen, dat vond blijkbaar ook de R.T.M.-directie, want toen het be schieten van de boten wat minder werd, werd ook het gevarengeld ge halveerd. v Evakuatie De evakuatie van Schouwen-Dui veland betekende ook de verplaat sing van de R.T.M.-diensten. De fa milie De Keizer kwam met vele ande re R.T.M.-employees op Dinteloord terecht en 's nachts voer men van Dinteloord naar Zierikzee en Middel- harnis. De Keizer was dan beurtelings, sto ker, machinist, stuurman of kapi tein, al naar het uitviel. Gemakke lijk was, in elk geval dat hij al deze vakken tot in de perfektie beheerste. In 1946 op Zijpe teruggekeerd, werd hem de rang van stuurman toe gekend, maar hij kreeg geen vast schip. Hij werd als stuurman gedeta cheerd op alle boten die onder de vlag van de R.T.M. voeren, in 1952 echter werd hij bevorderd tot kapi tein en hij werd dat op de „Grevelin- gen" de veerboot tussen Zijpe en An na Jacobapolder, in die tijd was het 's zomers het toeristenvervoer en in het najaar druk bietenvervoer (dag en nacht) waarmee men het druk had. Maar het volgend jaar 1953 was het jaar van de ramp en opnieuw moesten de bewoners van het eiland evakueren en werd Zijpe verlaten en ingeruild voor Anna Jacobapolder. Van die plaats uit werd een dienst ge opend op Zierikzee. lerlei opdrachtjes vervullen in de vorm van een spel. Er is ook iets te drinken. Tot slot zal de kinderen worden gevraagd mee te doen aan een tekenwedstrijd. Op 2 januari - 's morgens van 11-12 uur - kunnen de kinderen hun teke ning inleveren in de Lichtboei. Op donderdag 3 januari zullen de teke ningen opgehangen worden in de we- relwinkel. Daar kunnen ook de prij zen in ontvangst worden genomen. Het jaar van het kind kan niet af gelopen zijn op 31 december. Ook daarna blijft de grote tegenstelling tussen arm en rijk bestaan - en zal groter worden. Kinderen zijn de hoop van de toekomst. We zullen dus ook voor en met hen werken. Na de ramp kwamen er grote ver anderingen. De tram verdween en er kwamen nieuwe veerponten met koplading. Maar de dienst van De Keizer kreeg toen een vast karakter. Hij was en bleef kapitein op de veer dienst, waarvan de naam 's morgens zo vaak door de radio klinkt. Tot en kele weken geledèn, toen omdat de kapitein nog wat vakantiedagen te goed had, de laatste reis werd ge maakt. De Keizer heeft berekend, dat hij ruw geschat, minstens 150.000 keer heen en weer is gevaren van Zij pe naar Anna Jacobapolder en omge keerd. Langer dan één der kapiteins voor hem heeft hij deze dienst gevaren, en daar - omdat als de Philipsdam in 1985 klaar is - ook de veerdienst wordt opgeheven, zal van de tegen woordige kapiteins niemand het re- kord kunnen evenaren. In totaal was De Keizer, die op 30 augustus 63 jaar is geworden, dus meer dan 46 jaar in dienst van wat we nu maar gemaks halve de R.T.M. blijven noemen. Vader Jan de Keizer kwam in 1916 bij deze maatschappij en ging in 1963 aan de wal na een diensttijd van bij na 37 jaar. De zoon van kapitein De Keizer, Jan de Keizer Cz., trad niet in de voetsporen van vader en grootvader door ook bij de veerdiensten werk te zoeken, maar kwam via Smit Bol nes te Zierikzee in een goede betrek king bij I.C.H. Holland in Kinder dijk terecht. Samen met een 12-tal anderen is op het kantoor van de R.T.M. in intieme kring afscheid genomen van kapitein De Keizer, die bij zijn 40-jarig jubi leum onderscheiden werd met de ere medaille verbonden aan de Oranje Nassau. De medewerkers van de wereld winkel kunnen op 28 december best nog wat hulp gebruiken. Wie daar iets voor voelt kap zich opgeven bij Corrie de*Vos, telefoon (01110) 3680. BURGHSLUIS Ernstig gewond Vrijdgamiddag omstreeks 15.30 uur is op een in het Krabbegat voor anker liggende sportvisboot „Westerschouwen" een ongeluk ge beurd, waarbij de arm van de eige naar, de P. B. uit Haamstede op 4 plaatsen werd gebroken. De heer B. die met een knecht en 13 sportvissers de dag aldaar had doorgebracht met vissen, was bezig met het ophalen van het anker door middel van een elektrische lier, toen de kettingbrak.. B. wilde met de hand de ketting rem men doch geraakte daarbij in de winch. De gevolgen waren verschrik kelijk, want de arm werd deerlijk ge wond in het tandradsysteem en op vier plaatsen gebroken. Via de mariofoon werd hulp ingeroepen en een sleepbootje van Bitumarin „De Kabbelaar" die de hulproep had ge hoord voer naar de plaats des onheils en nam allen aan boord. Aan de wal gekomen werd dhr. B. naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee vervoerd waar hij werd ge opereerd. De boot werd de andere morgen opgehaald. Een vaarbekwa- me knecht werd door dé reddingboot „President Jan Leis" aan boord gezet een deze man bracht de „Wester schouwen" veilig in de thuishaven Brughsluis. BURGH Kerstdrukte Zaterdag is in de loop van de dag een ongekend aantal mensen (bijna allemaal Nederlanders) naar de Wes thoek getrokken om er de Kerstda gen door te brengen. Het zijn vooral de bungalowparken die in het teken van de belangstelling stonden en die zijn dan ook allemaal vol. Ook de ho tels zijn redelijk bezet en zij die een sta-caravan bezitten namen het onge mak van afgesloten waterleidingen op de koopt toe, en kwamen ook. De winkels in de dorpen waren overvol en zelfs hier en daar ont stond een tekort aan brood. Met een kerstboompje, een drankje en wat lekkers zullen de wintergenieters het tijdens de Kerst, met of zonder sneeuw, best naar hun zin hebben. Sneeuw zat er even in, docht de weer goden dachten er anders over en ver der dan Flakkee waar nog een paar centimeters vielen, kwam het sneeuwveld niet. De weerkaarten voorspellen dan ook een sombere, natte kerst dus wordt het een binnen- zittertje. RENESSE Kerstviering kleuter- en basisschool Voor aanvang van de kerstvakan tie werd op de kleuterschool „De Duinkonijntjes en openbare school ,,'t Staepel of" het kerstfeest met een sfeervol, zeer geslaagd „kerstdiner", gevierd. Op de kleuterschool gebeurde dat donderdagavond van 5 tot 7 uur. Ge kozen werd voor dit tijdstip om het kaarslicht volledig de kans te geven tot zijn recht te komen. Toen de kleu ters om vijf uur op school kwamen stonden in de klas van de oudste groep de sfeervol gedekte tafeltjes klaar. De kinderen smulden van hun „diner", dat bestond uit kippensoep, broodjes met chocolademelk en ijs toe. Na de feestelijke maaltijd gingen de beide groepen, ieder met hun ei gen juf in de eigen klas, waar het kerstverhaal werd verteld. Op de basisschool van Renesse werd het kerstfeest vrijdagmiddag gevierd. Hiertoe waren in de gemeen schapsruimte lange tafels gedekt, die met door de kinderen' gemaakte kerstversiering sfeervol waren ver sierd. Alle klasse gebruikten geza menlijk de maaltijd, die bij kaarslicht werd opgediend. De kin deren deden zich gretig te goed aan de groentensoep, broodjes, krenten bollen en een ijsje als dessert. Na afloop van de maaltijd liet iede re klas zien wat er de afgelopen we ken voor de kerstviering was in gestudeerd. Voor de ene klas wat dat een kort kerstspel, terwijl andere klassen weer enkele liedjes zongen. Daarnaast werd door een der leer krachten een kerstverhaal verteld. SCHARENDIJKE, 21-12. Vrijdaga vond j.l. vond in aanwezigheid van verschillende genodigden de officiële opening plaats van het cafétaria en petit-restaurant „De Koepel" van de familie Hartman aan de Dorpsstraat te Scharendijke. Gedachtig aan het spreekwoord „Als er een schaap leidde burge meester W. den Boer onder grote hi lariteit een schaap naar binnen over de drempel. In zijn speech wenste hij de familie Hartman geluk met de vergrote en vernieuwde zaak. Hij hoopte dat veel mensen over de drempel zullen komen in deze zaak. Twee gedeelten De zaak van de familie Hartman heeft een cafetaria gedeelte en een petit-restaurant. Het geheel doet door ee n goede keuze van materialen bijzonder sfeervol aan. De verbouw en inrichting werden verzorgd door de Werkplaats van de heer Lemsom uit Renesse. SEROOSKERKE Kerstnachtdienst Heden-maandagavond zal in de Ne derlandse Hervormde kerk om tien uur een kerstnachtdienst worden ge houden. Voorganger is plaatselijk predikant ds. B. Baks. Reinate Heemskerk (alt) en Ernst Braacx (trompet) zullen hun medewerking aan deze dienst verlenen. Gestoorde lijn Een groot aantal telefoonabonnees in de kom van Serooskerke hebben de afgelopen week veel hinder onder vonden van een telefoonstoring; van maandag tot en met vrijdag was tele foonverkeer niet mogelijk. Oorzaak was een defecte kabel. Nieuwjaarsbegroeting In de ochtend van 1 januari wordt in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk een algemene nieuwjaarsbe groeting gehouden. KERKWERVE Dodelijk ongeluk De 16-jarige E. de Kok die zater dagmorgen naar haar werk in Zierik zee vertrok, kwam die dag niet op tijd thuis. Een ingestelde zoekaktie met Rijkspolitie en familie leverde des avonds omstreeks 22.00 uur de droeve vondst van het levenloze meisje naast haar bromfiets in een sloot aan de Heuvelsweg, ter hoogte van perceel 1. Kerststukjes aangeboden De inwoners van Kerkwerve van 65 jaar of ouder kregen vorige week van de Oranjevereniging een kerststukje in de vorm van een hya cint aangeboden. Deze attentie werd bijzonder gewaardeerd. Afscheid onderwijzer De heer H. D. Meerbeek was vrij dag voor het laatst werkzaam op de Chr. Nat. School te Kerkwerve. Hij is benoemd aan een school voor moei lijk lerende kinderen in Tholen. De heer P. Sterrenburg uit Zeist is zijn opvolger. NIEUWERKERK Inzameling oud papier Zoals gebruikelijk wordt ook deze laatste zaterdag van de maand weer oud papier opgehaald. Zaterdagmor gen 29 december wordt ten behoeve van de zending der Gereformeerde Gemeenten te Nieuwerkerk weer oud papier ingezameld. Aanbevolen wordt het papier tijdig en goed ge bundeld gereed te zetten, dit bevor dert een vlottere afvoer. BROUWERSHAVEN Kerstfeestviering Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen. afdeling Brouwershaven vierde het kerstfeest. Na de opening door de presidente werd gezamenlijk „Komt allen tesamen" gezongen. Na dit openingslied verzorgden enkele leden met hun kinderen kerstimpres sies. Inge Bleyenberg las onder lei ding van mevrouw Boom uit de kin derbijbel van Karei Eykman voor. Na de pauze zong het koor onder leiding van de heer Everwijn enkele kerstliederen. Mevrouw J. v. d. Sluis-v. d. Weele las een kerstverhaal voor. Na de pauze speelden enkele le den een kerstspel. Tot slot werd „Ere zij God" gezongen. OOSTERLAND Bloemen voor bejaarden Uitgaande van de Ned. Herv. Ge meente werden, evenals andere jaren KERKWERVE, 20-12. Donderdaga vond was er een ouderavond van de openbare lagere school „Prinses Ire ne" te Kerkwerve. De avond werd geopend door voorzitter A. Kouwen- berg. Hij heette iedereen welkom in het bijzonder burgemeester W. den Boer van Middenschouwen en de beide oud-voorzitters Van Kooten en Van der Velde. Na de opening las de sekretaresse mevrouw J. v. d. Klooster de notulen voor en vervolgens werd door de pen ningmeester Van der Ven een finan cieel overzicht gegeven, waarna in de pauze de kas werd gekontroleerd en goed bevonden. Hoofd der school H. Schipper las het jaaroverzicht voor. Van penningmeester Van der Ven werd wegens aftreden afscheid geno men. Hij werd waarderend toe gesproken en kreeg een hartverster kend geschenk overhandigd door de voorzitter. Als nieuw lid van de ouderkom missie werd mevrouw S. Matthey ge kozen. Voorzitter Kouwenberg werd herkozen. In de pauze werd een.kop koffie verstrekt en konden de ouders de rapporten van de kinderen bespre ken. Na de pauze werden er dia's ver toond. De ouders konden hun kinde ren bezig zien op school, tijdens de schoolreis, het karnaval, de avond vierdaagse en ook tijdens verschil lende excursies o.a. naar de meeu- wenkolinie, de Zierikzeesche Nieuwsbode en diverse monumenten van Zierikzee. Na de diavertoning bedankte bur gemeester Den Boer de ouderkom missie voor het vele werk en wenste iedereen prettige feestdagen. Ook de heer Van Kooten sprak een dan kwoord. Na de rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering en wenste iede reen prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar. ter gelegenheid van Kerst en Nieuw jaar bij zieke en bejaarde leden van de kerk, boven 80 jaar, weer bloemen rond gebracht. Een aantal dames toonde zich bereid de 65 boeketten bij de betrokkenen te brengen, het geen zeer op prijs werd gesteld. Kerstfeestviering openbare basisschool Op vrijdag 21 december jl. vierden de leerlingen van de Openbare basis school alhier, hoofd de heer P. T. Bol kenbaas, met hun leerkrachten het kerstfeest in de verschillende klas sen van de school aan de Dokter Schutterstraat, onder leiding van ds. J. Plante, Ned. Hervormd predikant alhier. Zulks aan de hand van een li turgie. Na een welkomstwoord las Marco van Beek een gedichtje, gevolgd door het lied van de kaarsjes die aangesto ken werden. Wilco Ouwens en Mar griet Schoof brachten een gedichtje, waarna Chris Dane een Schriftge deelte las, nl. Jesaja 111-2 en 6-10. Hierop zong men gezamelijk het be kende „Stille nacht, heilige nacht". Het Kerstevangelie uit Lukas 1 23- 33 (de voórspelling) werd gelzeh door. ds. Plante, waarop de kinderen zon gen „De Geboorte". In de eerste klas brachten de kinderen enige kerstge dichtjes en een vrij kerstverhaal. Ge zongen werd verder het bekende „Als kaarsjes brandend in de nacht. Na het dankgebed werd deze sfeer volle kerstfeestvièring besloten met het lied „Met open handen sluit ik vrede". Dit wat het einde van het kerstfeest op de Openbare basis school. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren DAM 9 ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 22-12. Samen met de bezoekers van de sozen vierden de UVV- medewerkers verleden week het kerstfeest in het onlangs tot UVV-ontmoe- tingscentrum omgedoopte U VV-gebouw. In een sfeervol versierde zaal kregen de bezoekers bij binnenkomst een traditionele kersttraktatie (volgens Soest- dijks recept) en werd vervolgens de bijeenkomst geopend door de voorzitster, mevrouw E. v. d. Lelie-Fokker. De aanwezigen zongen „Daar is uit 's werelds duistere wolken". Me vrouw B. v. d. Linde-Florusse las het Kerstevangelie voor uit een uitgave van het Ned. Bijbelgenootschap „Groot nieuws voor u". Het UVV- zangkoor bracht tussen de bedrijven door enkele mooie kerstliederen ten gehore, onder leiding van mevrouw M. K. Beije. Na de pauze droeg me vrouw M. Glerum-v. d. Gruijter het kerstverhaal „De lamp van Beria" voor en mevrouw v. d. Lelie las nog een prachtig eigengemaakt kerstge dicht. Voor de afsluiting zong het koor „Stille Nacht" en „Wiegelied van de herders". In het dankwoord van de voor zitster vernoemde zij speciaal de kerstkommissie, die onder leiding van mevrouw Th. Jumelet- Bevelander alle traktaties zo voor treffelijk verzorgde. De heer Hanse bracht in dichtvorm zijn dank uit voor de fijne middag, namens de be jaarden. Mevrouw Wandel las tot slot een neiuwjaarsgedicht voor, waarna de bijeenkomst besloten werd. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties; schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé; (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3