De woningbouw in 1980 op Schouwen-Duiveland zoals geadviseerd door de AVRW LfcH C Kontrakt bouw hefschip Oosterscheldewerken getekend mr Nederlandse lof voor succes Engelse regering Bombrieven in Engeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plechtigheid op Philipsdam Britse coaster op Westerschelde gezonken Drie doden bij ongeluk op Botlekbrug Ongeluk met Turks vliegtuig Bomontploffing in Amsterdam Naar de sneeuw met de trein Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 december 1979 136ste jaargang Nr. 22630 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannet wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Kerstconcert ten stadhuize De ondertekenaars. V.l.n.r. ir. A. Spoel, hoofd van de afdeling water bouwkundige werken van de Rijks waterstaat, A. A. H. van Dam, direk- teur van Dosbouw, ir. H. Engel, Hoofd Deltadienst R.W.S. en A. Rij ke, lid van de Raad van Bestuur Rijn Schelde Verolme. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en af en toe wat sneeuw of regen; minimumtempera tuur om het vriespunt; middagtem- peratuur ongeveer 3 graden; weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.32 Maan op 12.29, onder 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33 Maan op 12.56, onder 0.18 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34 Maan op 13.22, onder 1.35 Eerste Kwartier: 26 dec. (5.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 dec. 7.11 19.48 0.41 13.06 26 dec. 8.04 20.48 1.36 14.04 27 dec. 9.05 21.57 2.40 15.17 Doodtij: 28 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer ip onze omgeving wordt bepaald door kleine weer systemen. Tijdens het weekeinde was dat een ondiepe depressie op de Noordzee, vandaag en op de Eerste Kerstdag zal het een kleine depressie zijn die over Frankrijk naar het noordoosten trekt. Voor de eerstvolgende 24 uur blijft daarom de kans op veel bewolking met hier en daar wat neerslag en plaatselijk mist. Waarschijlijk zal er morgen later op de dag met een zuidwestelijke wind drogere lucht naar onze omge ving stromen. Het klaart dan op waardoor de mistbanken in de daar opvolgende nacht weer groter wor den. De kans op neerslag is voor de Tweede Kerstdag klein. DEN HAAG, 21-12. Het kontrakt voor de bouw van het hefschip dat nodig is voor het transport van de pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschelde, is vrij dagmiddag op de Philipsdam getekend. werkeiland Neeltje Jans naar hun plaats van bestemming in de drie stroomgeulen in de Oosterschelde- monding varen. Met het plaatsen van de 66 pijlers zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. De opdracht is gegund aan Rijn Schelde Verolme. Met de bouw van de „Ostrea" (oester) is ruim 72 triljoen gulden gemoeid, aldus een mededeling van het ministerie van verkeer en waterstaat. WALSOORDEN, 24-12. De Britse coaster Sophia Weston is in de nacht van zondag op maandag kort voor één uur gezonken na een aanvaring met een vrachtschip op de Wester scheid e. De opvarenden van het schip zijn gered, aldus de rijkspolitie te water. De aanvaring gebeurde dwars voor de haven van Walsoorden. De met 590 ton lood geladen Sophia Weston kwam omstreeks kwart voor twaalf in aanvaring met een vrachtschip, de 6.900 ton metende Pratita uit Indone sië. De coaster begon meteen water te maken en tegen enen verdween ook het achterschip in de golven. De Sophia Weston had vijf opva renden. Twee van hen zijn met ver wondingen in een ziekenhuis in Goes opgenomen. ROTTERDAM, 24-12. Bij een ver keersongeluk op de Botlekbrug bij Hoogvliet, in de gemeente Rotter dam, zijn in de nacht van zondag op maandag drie mensen om het leven gekomen. Twee personenauto's botsten even voor middernacht op de oostelijke oprit door nog onbekende oorzaak frontaal op elkaar, aldus kon de Rot terdamse politie eerst om half negen meedelen. Bij het ongeluk waren intotaal ne gen personen betrokken. Eén bleef er ongedeerd, vijf raakten licht ge wond. De slachtoffers zijn: J. J. van Overbeek (21) uit Poortugaal, F. W. Wijntjes (24) uit Rhoon en L. Trom mels (23) uit Poortugaal. De mooiste doffer, eigendom van de heren De Bruin, was een van de vele duiven die zaterdag te aanschou wen waren op de tentoonstelling van de postduivenvereniging ..Zierick" in het Huis van Nassau te Zierikzee. (Zie voor verslag elders in dit num mer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De secties van het hefschip zullen gebouwd worden bij de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, waarna de assemblage zal plaatsvinden op de werf van Verol me Dok en Scheepsbouwmaatschap pij in Rozenburg. Pijlertransport Het hefschip moet vanaf begin 1982 de pijlers uit het bouwdok bij het ANKARA, Tukije, 23-12. In de buurt van Ankara is zondag in zware mist een vliegtuig van de Turkse luchtvaartmaatschappij Turkisch Airlines verongelukt. Aan boord van het toestel, een Fokker F-28 bevon den zi h 39 passagiers en 4 beman ningsleden. Vier inzittenden zouden het ongeluk hebben overleefd. Het vliegtuig was op een binnen landse vlucht van de stad Samsun aan de Zwarte Zee naar Ankara. De Turkse luchtvaartmaatschappij heeft meegedeeld dat alle inzitten den van het verongelukte toestel Turken waren. AMSTERDAM, 22-12. Een bomont ploffing in de Leidsestraat in Amsterdam heeft zaterdagmorgen rond vijf uur voor een enorme ravage gezorgd. De bom was geplaatst tegen de gevel van het Turkse reisbureau Turkisch Airlines" aan de Leid sestraat. Een deel van het reisbureau werd vernield en ruiten van winkels en woningen in de naaste omgeving sprongen. Er vielen geen gewonden. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Stadsreiniging heeft de Leidsestraat van puin en glas ontdaan. UTRECHT, 22-12. Tot de jaarwisse ling zullen naar schatting 20.000 Ne derlanders per trein naar de win tersport gaan. De grootste drukte rond dit treinvervoer ontstond vrij dag toen de spoorwegen met zes spe ciale treinen naar schatting 500Q mensen op weg hielpen, «idu» heef een woordvoerder van NS vrijdag meegedeeld. De spoorwegen hebben de indruk dat de belangstelling „verkoeld" is. De afgelopen jaren heeft zich een ge weldige toeneming van het aantal reizigers dat pet trein naar de win tersport gaat, voorgedaan. Overeenkomst Rhodesië DEN HAAG, 22-12. Premier Van Agt heeft tijdens zijn wekelijkse perskon- ferentie woorden van lof gericht aan het adres van de Britse regering en in het bijzonder van lord Carrington vanwege de grootste prestatie inzake het berei ken van een overeenkomst over het voormalige Rhodesië (Zimbabwe). Op 2 januari zal een sta'akt-het- vuren ingaan aldus de minister president en voor Nederland is het de MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 24-12. De Advieskom missie Verdeling Rijkssteun Woningbouw in de provin cie Zeeland, onder voorzitterschap van Gedeputeerd mr. J. P. Boersma, heeft aan de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening een advies uitgebracht voor het woningbouwprogramma 1980 in onze provincie. Het advies omvat de bouw van 2466 nieuwe woningen. Hiervan zijn er 830 in de woningwetsektor, 174 woningen in de sektor premie-huur, 168 premie A-koopwoningen, 467 premie B-koopwoningen en 827 woningen in de vrije sektor. De A.V.R.W. wijst erop dat het to taal aantal woningen maatgevend is; een te grote uitgifte in de gesubsi dieerde sektor zou op planologische gronden de mogelijkheden voor de gesubsidieerde bouw kunnen beper ken, indien deze bouw niet bestemd is voor de eigen inwoners. Wel is het mogelijk om in de loop van het jaar, in overleg met de Volks huisvesting, een andere verdeling van de woningen over de sektoren tot stand te brengen, indien de noodzaak daartoe zich mocht voordoen. Tevens kan in de loop van het jaar blijken dat in een bepaalde gemeente de toe wijzing van nieuwbouwwoningen te gering is voor de huisvesting van de ekonomisch en sociaal gebondenen. In dat geval kan de gemeente een ge motiveerd verzoek voor de toewij zing van extra woningen voorleggen aan de advieskommissie. Kleine huishoudens De Advieskommissie vraagt de speciale aandacht van de gemeenten voor het gewenste aantal kleine wo ningen voor de huisvesting van één- en twee-persoonshuishoudens en van bejaarden. Zoals bekend kunnen ex tra woningen van deze kategorie bui ten het programma om worden toege wezen. Het aantal van deze wonin gen kan in de provincie Zeeland ten minste nog verdubbeld worden. Het advies voor het woningbouw programma 1980 is gebaseerd op twee pijlers. De ene pijler is de prog nose voor de komende vijf jaar van de bevolkingsontwikkeling en van de woningvoorraad in de provincie. De tweede wordt gevormd door de vragenlijsten nieuwbouw die de ge meenten hebben ingediend. In het advies over het aantal nieuw te bouwen woningen, dat in 1980 aan de woningvoorraad zal worden ont trokken. Naar proportie De Advieskommissie heeft de vra genlijsten niet tijdig ontvangen van de gemeente Brouwershaven en Zie-_ rikzee. Voor deze gemeenten is in het* voorgestelde woningbouwprogram ma uitgegaan van het programma van dit jaar. vraag wat nu met de ekonomische sankties tegen Rhodesië zal moeten worden gedaan. Verscheidene lan den: Engeland, Amerika, de Bonds republiek en Frankrijk hebben die sankties al opgegeven. De Neder landse regering volgt de ontwikke ling van dag tot dag. De E E.G. Zij zal haar gedrag zo veel mogelijk afstemmen op dat van de westeuro- pese landen, met name van de Euro pese Gemeenschap. Het best zou zijn volgens de minister-president als de Veiligheidsraad het besluit tot af kondiging van de ekonomische sank ties intrekt maar dat is juridisch niet nodig. Van Agt noemde het zeer rele vant dat vanmiddag bekend was ge worden dat Frankrijk ook de sank ties had opgeheven. DEN HAAG. Het ministerie van ekonomische zaken hoopt nog voor 1 januari met een oplossing te komen voor de problemen die de elektrici teitsbedrijven hebben met de stookolie-voorziening. LONDEN, 22-12. Bombrieven blij ven bij de Britse PTT binnenstromen. Vrijdag werd er weer een ontdekt. De ze was gericht aan de minister van ar beid. De brieven met hun gevaarlijke inhoud zijn volgens de politie „van Ier se herkomst". Totdusver heeft men er zeven ontdekt, allemaal in België ge post. De geadresseerden zijn Steeds prominente personen. Voor de gemeente Dui veland, advi seert de kommissie konform of vrij wel konform het nieuwbouwpro- gramma van deze gemeenten. Bij de overige gemeente is bij de verdeling van de woningen in de diverse sekto ren zoveel mogelijk proportioneel de opgave van de gemeenten gevolgd. De geadviseerd verdeling van de woningen is voor Schouwen- Duiveland als volgt: 75 woningwet woningen, vijf premie A-woningen, 22 premie B-woningen en 49 wonin gen in de vrije sektor. Van de woningwetwoningen krijgt Brouwershaven er 10, Bruinisse 8, Duiveland 22, Middenschouwen 5 en Zierikzee 20. De premie A-woningen zijn alleen voor Zierikzee, voor de premie B-woningen komt Brouw er in aanmerking voor 3, Bru en Duive land voor 4, Middenschouwen voor 1 en Zierikzee voor 10. In de vrije sek tor is de verdeling als volgt: Brou wershaven 3. Bruinisse 8, Duiveland 8, Middenschouwen 2, Westerschou- wen 11 en Zierikzee zeventien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1