Drie raadsfrakties met antwoord van ontevreden het m>Uege RESTAURATIE GRAVENSTEEN NIET LATEN AFHANGEN VAN BESTEMMING L{iLtC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Begrotingsraad Westerschouwen Wiegel somber over ekonomie Wapendebat Zeeland heeft een gehandicapten-adviesbureau op tv Strijd tegen spuitbussen Advies kommissie Publieke Werken WA> Wh PE 8H.T Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 december 1979 136ste jaargang Nr. 22627 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur; M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Algemene beschouwingen begroting,,Bru' HAAMSTEDE, 17-12. Bij de replieken op de algemene beschouwingen van de gemeente Westerschouwen spra ken op de maandagavond gehouden raadsvergadering drie van de vier fraktie-leiders hun teleurstelling uit over de beantwoording door het kollege. Alleen de heer J. v. d. Berge (R.U.) liet hierover geen kritisch geluid ho ren. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet was echter van mening dat er toch wat voor de replieken moest overblijven. ter^Pi lil meesterl De fraktievoorzitter van de VVD dr. H. J. van Zuylen wilde weten, waarop het kollege de mening stoelt, dat men nog al hoopvol gestemd is over de werkelijke geleden - en in de toekomst nog te lijden verliezen van het ziekenhuis te Zierikzee. HENGELO. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft dins dagmorgen het nog resterende ge deelte van de A-35 (tussen het ver keersknooppunt Azelo en Hengelo) officieel opgengesteld. Met het inge- bruiknemen hiervan zijn de drie gro te steden in Twente, Almelo, Henge lo en Enschede via de autosnelweg bereikbaar. LEEUWARDEN, 17-12. Minister Wiegel heeft maandagavond - op een spreekbeurt in Leeuwarden - als zijn mening uitgesproken dat er géén te genspraak valt te konstateren tussen de verklaringen van de minister president, het Navo-kommuniqué, de officiële verantwoording van het Ne derlandse voorbehoud ten aanzien van plaatsing en de verklaringen van de ministers Van der Klaauw en Scholten. De VVD-fraktie staat uiterst scep- ties tegenover de zeer vrijbijvende zin in het antwoord: „Bij een werke lijk aangetoonde behoefte van de so ciaal gebondenen en het stellen van beleidsregels zal de sociale woning bouw werkelijk van de grond ko men." Waarom wordt, zo vroeg dr. van Zuylen, ten enemale voorbij gegaan aan ons verzoek de sociale woning- bouw in Renesse te bevorderen? „Door de fraktie is een achttal jaren geleden op gewezen". Bevriezing? Hij stelde de vraag of het kollege misschien een bevriezing van het wo ningbestand in Renesse voorstaat. Ook over het struktuurplan blijft men in het vage. „Uit het antwoord zou men kunnen afleiden, dat de ge meente te weinig mankracht heeft om deze taak voortvarend aan te pakken." Over de rekonstruktie van de kom Burgh ontbreekt een feitelij ke toezegging. T)e WD vraagt zich af of de bouw van een rouwkamer c.q. aula niet goed te kombineren is met de bouw van een dorpshuis annex sporthal te Burgh of Haamstede.' Zijn er mogelijkheden om de voor rang voor woningtoewijzing aan bin- nensluipers tegen te gaan", wilde dr. van Zuylen weten. Betreurd wordt het dat het kollege niet ingaat op het voorstel van de VVD om nu reeds een detailhandelsverordening vast te stellen. 'ïtwoord zei de burge- na de laatst gehouden vergaderingen de hoop is gevestigd dat voor het ziekenhuis te Zierikzee het bedrag per inwoner onder de 20,- zal,blijven, dit na de verontrustende berichten in de pers, dat dit wel eens 30,- of nog meer zou gaan worden. De raadsvoorzitter heeft van Middel burg de toezegging gehad, dat als men een werkelijke behoefte kan aantonen van de sociale woningbouw dit zal worden meegenomen in de toewijzingen. Aanvraag 12 woningen Voor Renesse is er momenteel een aanvraag te Middelburg voor 12 wo ningen. Als het even kan zal men in januari hiermee aanvangen. Zij ont kende ten stelligste dat het in de be doeling ligt de kern Renesse te be vriezen. Deze kern heeft juist versterking nodig, deelde zij dr. van Zuylen mee. In januari zal een werkgroep starten met het struktuurplan waarna men spoedig een nota aan de raad hoopt te kunnen aanbieden. Met Middelburg heeft men hierover al een aantal goe de gesprekken gehad. Aan de re konstruktie van de kom Burgh wordt momenteel hard gewerkt. Burgemeester Niemantsverdriet is van mening dat een rouwkamer niet bij een sporthal of dorpshuis past, een mening welke door L. Tieleman (CDA) en J. v. d. Berge werd gedeeld. Naar de mening van de burge meester was er weinig tegen de „in sluipers" te doen. Ten aanzien van de detailhandels verordening, waarop ook door de CDA-fraktie werd aangedrongen, wilde het kollege eerst het aan de gang zijnde onderzoek afwachten. Dr. van Zuijlen was het hier niet mee eens en wees op de projektontwikke- laars. Vervolg pag. 2 VROUWENPOLDER, 17-12. Drie organisaties van gehandicapten in Zeeland de ANIB, de AVO en de GON die één iaar celeden besloten om gezamenlijk een gehandicapten adviesbureau op proef te starten blij ken daarmee midden in de roos te hebben geschoten. Het bureau berust op een vrijwillig samenwerkingsverband- dat koste loos hulp verleent inzake alle vragen die direkt of indirekt verband hou den met het gehandicapt zijn. Uit me dedelingen van voorzitter C. Hoek maandag tijdens een perskonferentie in Vrouwenpolder bleek, dat het bu reau in samenwerking met de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) in het afgelopen proefjaar in ruim 200 grotere gevallen heeft kun nen bemiddelen en ook tientallen kleinere zaken in positieve zin heeft kunnen afhandelen. Deze resultaten hebben ertoe ge leid dat de drie organisaties besloten hebben tot een definitieve oprichting van de stichting Gehandicapten Ad viesbureau Zeeland, waarvan de oprichtingsakte inmiddels is onder tekend. CARACAS. De saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani, heeft zondag verklaard dat zijn land niet bereid is de olieprijzen te verhogen tot boven het vorige week vastgestel de niveau. HILVERSUM, 17-12. De NOS- televisie zal woensdag 19 december het debat in de Tweede Kamer over het Navo-besluit inzake de moderni sering van kernwapens rechtstreeks en integraal uitzenden. Die uitzen ding begint om 10.15 uur via Neder land II en zal, indien nodig, 's avonds vanaf 19.00 uur via Nederland I wor den voortgezet. BRUSSEL, 17-12. Voor het einde van 1981 moet het gebruik van drijf- gassen in spuitbussen in de Europse Gemeenschap sterk verminderen. De Europese ministers voor milieuza ken hebben maandag in Brussel besloten dat over twee jaar het ge bruik van drijfgassen (chloorfluor koolwaterstoffen) in vergelijking met 1976 gedaald moet zijn met der tig procent. ZIERIKZEE, 17-12. Het Gravensteen restaureren zoals het is en die restauratie niet afstemmen op een eventuele bestemming, die later nogeens aan het gebouw gegeven zou kunnen worden. Dat was de mening, die de leden van de kommissie Publieke Werken maandagavond tij dens een openbare vergadering naar voren brachten. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) drong er tevens op aan naar aanleiding van deze restauratie in de museumkommissie eens serieus te diskussiëren over de vraag of het Ma ritiem Museum, dat thans gevestigd is in de Noordhavenpoort t.z.t. naar het Gravensteen verplaatst zou kun nen worden. SCHOUWEN-DU1VELAND. Mistroostigheid heerst in het land^als gevolg van storm en regen. De ..kluiten" glimmen van het nat. hierop een perceel on der Qreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer Sprengelmeijer (R.U.) sprak over een prachtig gebouw, dat destijds van Rijksdomeinen voor een bedrag van f 1,— werd overgeno men. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) deelde de mening van de overige kommissieleden, dat het gebouw ge restaureerd moet worden, zoals het is en was het eens met de realisatie van een toiletakkommodatie in de lengte-richting. „Bloedarmoede aan plannen" Direkteur Gemeentewerken, de heer J. J. Louwerse wees erop, dat destijds van het toenmalige kollege het verzoek was gekomen de restau ratie van het Gravensteen eens te be kijken en bij Monumentenzorg aan te kaarten. Dit mede in verband met een „bloedarmoede aan plannen", die in „Zeist" (bij Monumentenzorg) zouden voorliggen, zoals de heer Lou werse het uitdrukte. De totale restauratie van het Gravensteen brengt een totaal bedrag van f 535.000,— met zich mee. Monumentenzorg acht f 360.000, subsidiabel en gerekend kan worden op een bijdrage van 75 zodat voor rekening van de gemeente blijft, de resterende 25 f 90.000,—en het verschil in het subsidiabele bedrag en de werkelijke kosten f 175.000,—), hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van f 205.000,—. In de meerjarenplanning staan deze kosten opgenomen voor 1982, aldus de mededeling van wethouder P. de Rijke. Ten aanzien van de verbouw van het pand Julianastraat 46 (de Bro- gum-boerderij) verklaarden de kom missieleden zich akkoord met het oorspronkelijke bestratingsplan van het erf rond de boerderij. Deze kwestie kwam reeds aan de orde in de raadsvergadering van 22 novem ber j.l. naar aanleiding van een ver hoging van het krediet voor de ver bouw van bovengenoemd pand. De gevraagde verhoging van het krediet werd m.a.s. door de raad verleend, maar tevens werd daaraan het ver zoek gekoppeld nogeens te bezien of de bestrating van het erf wat goedko per zou kunnen uitvallen dan de oor spronkelijk begrote f 67.720,—. Alternatieven De kommissie Publieke Werken boog zich maandagavond derhalve over de door de direkteur gemeente werken toegelichte alternatieven. Het uitgangspunt destijds was een bestrating met betonsleen voor de loop- en fietspaden en verharde par- keerstroken met oude straatkeien. Aan onze lezers Als gevolg van de invoering van het BTW-tarief van 4 op de abon nementsprijzen van de dag- en nieuwsbladen en de voortdurend stijgende kosten, zien wij ons gedwongen, evenals andere Neder landse dag- en nieuwsbladen, de abonnementsprijzen met ingang van 1 januari 1980 te verhogen. Vanaf die datum gelden derhalve de volgende abonnementsprijzen: per kwartaal 27,50 per jaar 103,50 De verhogingen zijn op de voorgeschreven wijze bij het Ministerie van Economische Zaken gemeld. Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben ver strekt tot automatische afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, nemen wij gaarne aan dat zij ermee ak koord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. DE DIREKTIE ZIERIKZEE. Maandag zijn de bewe gende delen van de Zuidhavenpoort afgenomen, in het kader van de tota le sloop. Als bekend zal een nieuwe Zuidhavenbrug worden gebouwd. De oude brug dateert van 1927; voor die tijd was er een vaste brug. zonder op- haalmechanisme. (Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In grote nood breekt het hart, of het wordt van staal. Balzac lboooc De heer Louwerse noemde dit zowel esthetisch als technisch een goed plan. Een alternatief hierop was het verharden van het 950 m2 grote erf met hydraulische slakken in een dik te van 20 cm, hetgeen f 55.460,— zou gaan kosten. „Het is wel goedkoper, maar niet geschikt", aldus de heer Louwerse over dit plan en hij wees daarbij op de nadelen, zoals het losse materiaal de daardoor optredenden piasvorming en het meelopen van het gruis naar binnen. Indien in plaats van hydraulische slakken hoogovenslakken gebruikt zouden worden, zou men op een be drag van f 60.180,— uitkomen met, volgens de direkteur gemeentewer ken, daarbij de wetenschap dat er binnen enkele jaren weer een behan deling van die slakken zou moeten plaatsvinden. Het verharden van de parkeervak ken met slakken èn de rest van het erf met betonsteen zou neerkomen op f 61.360,—. terwijl het aanbrengen van een asfalt deklaag een bedrag van f 70.800,— zou betekenen. De heer Louwerse liet er geen tWijfel over bestaan, dat voor het oorspron kelijke plan van f 67.720,— de voor keur bestond. Besparing Enige besparing hierop zag hij nog in de mogelijkheid de leden van Bro- Vervolg pag. 2 Verwachting tot woensdagavond: Buien Buien, mogelijk met natte sneeuw, maar ook enkele opklaringen; mini mumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur rond 5 graden; noordwestenwind, overdag toene mend tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 8.19, onder 17.09 20 dec. Zon op 8.44, onder 16.30 Maan op 9.18, onder 18.07 Nieuwe maan: 19 dec. (09.52) Begin winter: 22 december (12.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 dec. 3.06 15.24 8.47 21.01 20 dec. 3.46 16.07 9.26 21.33 Springtij: 22 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie. die van Schotland over de Noordzee naar De nemarken is getrokken, en ook bij ons de wind tijdelijk tot snelheden van negentig kilometer per uur deed toenemen, neemt daar nu langzaam in betekenis af en verplaatst zich nog maar langzaam verder in de richting van de Oostzee. Tussen de depressie en een om vangrijk hogedrukgebied tussen Ier land en de Azoren, stroomt koudere en onstabiele lucht naar onze omge ving. Deze lucht zal in hel komend et maal het weer bij ons bepalen. Naast opklaringen zullen er af en toe buien voorkomen. Sommige van deze buien kunnen vergezeld gaan van hagel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1