De beste wensen zijn altijd welkom! HET VERMOLMDE VOETSTUK Tachtig jaar Kerstfeest-viering van de Zondagsschool Bijzonder jubileum Nieuwerkerk Altijd gordel om ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 december 1979 Nr. 22625 7 (III) NIEUWERKERK, december. De heer C. Wandel Sz„ zo juist genoemd, is 25 jaar aan de zondagsschool werkzaam geweest. In zijn tijd hebben de leerlin gen eens een uitstapje gemaakt naar Renesse, zingend heen en zingend terug per R.T.M. Als mijn inlichtingen juist zijn, is dit de enige keer geweest. Toen de heer C. Wandel de kwart eeuw vol had, heeft hij het zondagsschoolwerk neergelegd. Het jubileum was zo doende tegelijk het afscheid. Tijdens de Kerstfeest-viering op 26 december 1940, die toen in Rehoboth gehouden werd wegens de verplichte verduistering, heb ik hem namens de kerkeraad mogen toespreken en hem mogen danken voor het werk, dat hij al die tijd met grote trouw heeft ver richt. Namens de kerkeraad en de leerlingen werd als aandenken een boekwerk aangeboden. Ondertussen was mej. P. Wandel, toen mevrouw v. d. Berg-Wandel, meer aktief aan de zondagsschool gaan meewerken. Zij kreeg nu de lei ding. Tweemaal onderbroken Wierp de verduistering van Reho both, om zo te zeggen, reeds schadu wen vooruit, het zondagsschoolwerk moest anderhalf jaar onderbroken worden wegens de totale evacuatie van Nieuwerkerk aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Op 26 de cember 1945 kon weer Kerstfeest ge vierd worden in de kerk. Daarna ging alles zijn normale gang. Vijftigjarig bestaan Vermelding verdient wel het feit dat het vijftigjarig bestaan in 1949 feestelijk is gevierd in het oude Re hoboth. Van de Nederlandsche Zon dagsschool Vereeniging was men aanwezig om een film te draaien. De belangstelling was groot: 's middags voor de kinderen en 's avonds twee keer voor een groep ou deren. Ds. v. d. Linden was uitgeno digd, maar helaas verhinderd. Wel was zeker Joh. Wandel aanwe zig, min of meer als vertegenwoordi ger van een vroegere generatie. Het wordt eentonig, maar daarna ging het werk weer gewoon door; ie dere zondag en ieder Kerstfeest. Tot dat 1 februari 1953 aanbrak. Een aan tal leerlingen is bij de ramp omgeko men en ook de leidsters mej. Maria Wandel Wd. en mevrouw P. v. d. Berg-Wandel. Het was een groot ver lies, natuurlijk allereerst voor hun familie, maar - zoals de lezer zal be grijpen - ook voor de zondagsschool. Bij de her-begrafenis op 16 juni 1954 Advertentie zijn namens de zondagsschool bloemstukken gelegd op de graven. Opnieuw van start Toen, na het droog vallen van de polder, de inwoners langzamerhand terugkeerden op het grotendeels ver woeste dorp, had het zin om ook weer zondagsschool te gaan houden. Mej. A. v. d. Wielen, die al lange tijd aan de zondagsschool verbonden was, werd bereid gevonden om de lei ding op zich te nemen. Zij schreef toen in de Kerkbode: ,,Wij denken aan ons zondagsschool- personeel: mej. Wandel en mevr. v. d. Berg. Wij mogen niet nalaten onze dankbaarheid uit te spreken voor-het werk, dat ze voor de zondagsschool hebben gedaan. Hun werk is hier geëindigd. Anderen zullen het weer op moeten nemen, wat wel erg moei lijk zal zijn. We zullen hen dan ook ontzettend missen in alles. We hopen dat God ons de wijsheid, 't verstand en de moed zal geven om het werk, dat zij geëindigd hebben, weer voort te zetten". Eén klein klasje Op 7 februari 1954 begon zij met één klein klasje in het kerkgebouw van de Katholiek Apostolische Ge meente. Zelf was ik die eerste keer aanwezig. Ik herinner me de vertel- Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Voor het eerst sinds tien jaren is de Nasa begonnen met het ontwikkelen van een nieuw soort voortstuwingsmotortje, kleine elektrische raketjes die gebruikt kunnen worden voor het zenden van televisietoestellen naar twee kome ten, waaronder die van Halley. MADRID. Het stoffelijk overschot van de Spaanse koning Alfonso XIII, die bijna 30 jaar geleden te Rome in ballingschap overleed, zal eind janu ari a.s. naar Spanje worden overge bracht. Daar zal het met militaire eer worden bijgezet in de koninklijke kapel in het klooster van El Escorial, waar twee dynastieën Spaanse vorsten zijn begraven. ling van mej. v. d. Wielen over de Goede Herder en over de gelijkenis van het verloren schaap. Naar ik meen, was deze keuze kenmerkend voor de manier waarop mej. v. d. Wielen het zondagsschoolwerk altijd heeft opgevat. Een paar weken later kreeg ze hulp, o.a. van de heer W. L. Dorst, die al ervaring had op dit ge bied en die tot 1969 aan de zondags school verbonden is gebleven. Begin februari werden allerlei schenkingen ontvangen, zoals een harmonium, een flanelbord, boekje om uit te zingen en een bedrag in geld om kerstboomversierselen voor te kopen. KOUROU. De Europese raket Ari- ane, de eerste van een serie die in de komende tientallen jaren zullen wor den gelanceerd, gaat zaterdag 15-de- cember van de ruimtevaartbasis Kourou in Frans Guyana omhoog. SEOEL. De stafchef van het Zuid- koreaanse leger, generaal Tsjoeng Seoeng-Hwa, is in Seoel gear resteerd, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Hij wordt ervan ver dacht te hebben afgeweten van het komplot tegen de vermoorde presi dent Park Tsjoeng Hi. MINNEAPOLIS. Een 67-jarige man die als eerste in de Verenigde Staten kunstbloed heeft ontvangen, is ontslagen uit het ziekenhuis van de universiteit van Minnesota. ,,Ik voel me werkelijk flink, net zo als 25 jaar geleden", zei hij bij thuiskomst. GENEVE. De Chinese vollksrepu- bliek heeft de Verenigde Naties offi cieel laten weten dat zij haar zetel op de ontwapeningskonferentie in Ge- nève gaat innemen. Dit heeft een VN- funktionaris woensdag meegedeeld'. WASHINGTON. De landen van de OPEC, de organisatie van olie expor terende landen, hebben dit jaar een overschot van zestig miljard dollar op hun betalingsbalans, zo heeft de Amerikaanse onderminister van fi nanciën, Anthony Solomon, dinsdag verklaard. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben Iran opdracht gegeven meer dan 180 diplomaten van de Iraanse missies in Amerika terug te roepen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De,Zweedse verze keringsmaatschappij Atlantika re kent erop, dat de Stord-werf in het Noorse stadje Leirvik volgend jaar augustus het Russische superdok ge repareerd heeft, dat dinsdag is afge leverd door de ,,Smit Rotterdam" en de ,,Smit London". DEN HAAG. Voor de tiende maal in suksessie is in Den Haag de Edo Bergsma-ANWB-pijs uitgereikt. Dit maal ging de prijs naar de „eminence grise van de natuurbeschrijving", de heer J. P. Strijbos. ROTTERDAM. Er dreigt akuut ge vaar nu het gevoel van onbehagen in de oude stadswijken groeit. De in spraak van de bewoners staat op de tocht. Het wordt steeds moeilijker om de huren na renovatie van huizen niet te veel te laten stijgen. AMSTERDAM. Burgemeester Po lak van Amsterdam heeft de hoofd- kommissaris verzocht een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de hoofdstedelijke politie maandag de twee neergeschoten ban kovervallers 'heeft behandeld. BORN. Twee mannen hebben bij een gewapende overval op het hulp postkantoor in het Zuidlimburgse Buchten, gemeente Born, cirka 20.000 gulden buit gemaakt. DEN HAAG. Werkgevers stellen vaak te hoge of niet ter zake doende eisen voor een bepaalde vakature. Minister Albeda van Sociale Zaken zegt dit in zijn notitie over de knel punten op de arbeidsmarkt die woensdag is gepubliceerd. HILVERSUM. De NOS-televisie zendt in de nacht van 23 op 24 decem ber een wereldomvattend schakel programma uit van voornamelijk kerstliederen. NIJKERK. De Nijkerkse politie heeft twintig illegale zenders in beslag genomen. Dat gebeurde in sa menwerking met de rijkspolitie korpsen in Scherpenzeel, Ermelo, Putten en Hoevelaken, alsmede de opsporingsdienst van de PTT. MAASTRICHT. De Rijksuniversi teit Limburg in Maastricht heeft de Peter Debeye-prijs voor 1980 (20.000 gulden) toegekend aan de Engelse on derzoekers Salvador Oncada en John Robert Vane, beide verbonden aan de researchlabaratoria in Beckenham. DRIEBERGEN, 13-12. De Algeme ne Verkeersdienst van de Rijkspoli tie in Driebergen gaat strenger optre den tegen automobilisten die de au togordel niet om hebben. De overtreders krijgen voortaan onmiddellijk een bon. Dit heeft een woordvoerder van de Algemene Ver keersdienst, die belast is met het toe zicht op snelwegen, woensdagavond meegedeeld. Tot nu toe kregen automobilisten niet automatisch een bon. De politie probeerde hen eerst ,,in de gordel te praten". De Algemene Verkeers dienst heeft tot strenger optreden besloten omdat ze de indruk heeft dat tegen de gordelplicht steeds meer wordt gezondigd. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 15 DECEMBER NED. I: Wieteke van Dort maakt haar opwachting bij de kleuters met Lawaaipapagaai waarna de uitzen ding verder gaat met Sprookjes uit verre landen. Voorts het jeugdmaga- zine Wat je zegt ben je zelf, met onder meepr aandacht voor bankrekeningen en angst. Stuif es in wordt gevolgd door beelden van de schaatsinterland Nederland-N oorwegen vanuit Gro ningen. Het avondprogramma begint met een aflevering van Bassie en Adriaan. Ron Brandsteder presen teert vervolgens de Showbizzquiz. De gasten zijn Emmylou Harris, Gor- rie van Gorp, de Deense parodist Dirch Passer en Jack Jersey. In de tweede aflevering van Op dood spoor doet Graham een handlanger van Alan Stewart, een aanslag op het le ven van Alan en diens vriendin. Tros sport wordt gevolgd door een avond je Parijs, een Frans Amerikaanse produktie over het Parijse uit gaansleven waarin onder meer Le French Canan uit Moulin Rouge is te zien. In Simonskoop wordt aandacht besteed aan de nieuwe film van Bert Haanstra Een pak slaag, met in de hoofdrollen Kees Brusse en Paul Steenbergen sr. NED. II: Het geheim van de vlie gende vleermens is de titel van een avontuur van Scooby-Doo. Vervol gens de Ontvoering. Na het journaal volgt een aflevering van Maggie en haar van hiernaast. Mevrouw P neemt een baantje aan de school waar Maggie onderwijs geeft. Hier door legt ze beslag op het laatste beetje privacy dat Maggie nog restte. Daarnaast het eerste Kerstconcert dat werd opgenomen in de Grote kerk te Monnikendam. Hieraan werd meegewerkt door Thijs van Leer, El- ly Ameling, Louis van Dijk en Rogier van Otterloo met zijn orkest. Mum- menschanz is de titel van een Zwit serse pantonime groep, die zeer op merkelijke dingen doet. Met voorbe dachte rade. Het onverwachte huwe lijk tussen Madeleine en Denny Bourne dwarsboomt nogal de plan nen van dr Bickleigh. Maar hij hoeft ASSEN. De leden van het Drents landbouwgenootschap hebben een motie aangenomen, waarin zij een slagvaardig nationaal en EEG- landbouwbeleid eisen opdat de land bouwers een inkomen kunnen ver werven in overeenstemming met hun voor de samenleving onmisbare funktie. ARNHEM. Stroom voor huishou delijk gebruik wordt in 1980 in veel gebieden tien procent duurder. Die prijsverhoging is over het algemeen een direkt gevolg van de verhoging van de brandstofprijzen. in ieder geval niet meer met Julia sa men te wonen. Voorts Voetbal '80 het laatste nieuwsbulletin en Studio Sport met beelden van de Europese biljartkampioenschappen. ZATERDAG 15 DECEMBER NED. I: 11.30 Teleac12.00 Open school; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Lawaaipapagaai; 15.45 Sprookjes; 16.00 Wat je zegt ben je zelf; 16.25 Stuif es in; 17.25 Hardrij den op de schaats; 18.00 Nieuws v. do ven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bassie en Adriaan; 19.25 De showbizzquiz; 20.40 Op dood spoor; 21.37 Journaal; 21.55 Tros sport; 22.10 Een avond Pa rijs; 22.55 Simonskoop; 23.15 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Scooby-Doo; 19.25 Ontvoering; 20.00 Journaal; 20.27 Maggie en haar van hiernaast; 20.52 Kerstconcert; 21.17 Mummenschanz; 21.55 Achter het nieuws; 22.25 Met voorbedachte rade; 23.15 Voetbal '80; 23.50 Nieuws; 23.55 Studio Sport. ZONDAG 16 DECEMBER NED. I: Staaltje de locomotief en machinist Jansen openen de uitzen ding die wordt vervolgd met Voor de verbitterden, een liedjesprogramma op het thema De verbazing over de voorspoed van de goddelozenuit psalm 72. Vervolgens een Italiaanse registratie van het kerstoratorium The Messiah van Handel opgenomen in de St. Ignatius kathedraal te Ro me. In ja, natuurlijk test Kick Stok- huyzen drie kandidaten op hun ken nis van flora en fauna. De rubriek Ander nieuws besteedt aandacht aan de rol van de Kerk in Chili. Tot slot Han de Vries speelt Bach waarin het hoboconcert in F, BWV 1053 wordt uitgevoerd. NED. II: Het middagprogramma begint met hardrijden op de schaats, een verslag van de interland Nederland-Noorwegen. Vervolgens Hoor de merel, ja ik luister een voor stelling van de theatergroep Poëzie Hardop, met onderwerpen als Dro men, natuur, liefde en ouderdom. De kunstrubriek De rode salon wordt gevolgd door Studio Sport I en cir- cusspel een film over het Amster damse kindercircus Elleboog. Hierna Sesamstraat en de rubriek Horizon gevolgd door Studio Sport en Spre- kershoek waarin gesproken wordt voor de ziekte hemofelie. De VPRO zet de uitzending voort met Hollands spoor, Monty python's flying circus en het tweede en laatste deel van de Zonen van de zieke eeuw, getiteld Onderdanen. 0 ZONDAG 16 DECEMBER 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws v. doven; 16.00 Teleac; 17.00 Adventsvesper; 17.30 Wilde ganzen; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Staaltje; 19.10 Zondag 16 december, 21.55, Neder land I: Ander nieuws. De kerk steunt meer en meer de bevrijdingsacties te gen de dictatuur. Vooral de jongere priesters trekken de jeugd naar zich toe en maken hen bewust van wat er in hun land gebeurd. Voor de verbitterden; 19.25 The Mes siah; 20.25 Ja, natuurlijk; 21.55 An der nieuws; 22.30 Han de Vries; 23.00 Nieüws. NED. II: 13.00 Nieuws v. doven; 14.45 Hardrijden; 15.30 Nieuws; 15.35 Hoor de merel; 16.20 De rode salon; 17.05 Studio Sport; 17.40 Circusspel; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Horizon; 19.20 Studio Sport; 20.15 Sprekers- hoek; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Hollands Spoor; 21.25 Monty Python; 22.05 Zonen van de zieke eeuw; 23.05 Nieuws. MAANDAG 17 DECEMBER NED. I: De Tros vult de vooravond met een aflevering van Charlie's An gels. Hierna een aflevering van de konsumentenrubriek Kieskeurig dat wordt gevolgd door de western War lock met in de hoofdrollen Richard Widmark, Henry Fonda, Anthony Quinn en Dorothy Malone. Deze uit 1959 daterende film speelt zich af in een klein grensstadje, waar iedere sheriff uit verjaagd wordt. De bevol king besluit een ervaren revolver heid te huren. Deze zuivert inder daad het stadje maar is zelf ook niet bepaald mals. Tenslotte Over leven waarin ditmaal de zwangerschap wordt behandeld. NED. II: Om te beginnen Doctor Snuggles en zijn kameraadjes ge volgd door een editie van Toppop. De uitzending gaat verder met Telebin- go een spelprogramma dat het motto hanteert spelen en laten spelen. Te gast is dit maal de Israëlische groep Milk and Honey. In de zesde afleve ring van De erfenis van Aphrodite weet David Collier inspekteur Di- mas te imponeren met zijn verhaal. Kort daarop krijgt hij van Morris sons vriendin iets vreselijks te ho ren. Televizier Magazine wordt ge volgd door de twaalfde les van de cursus Assertiviteit getiteld, afron den en verder gaan. MAANDAG 17 DECEMBER NED. 1:13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven; 18.30 Sesamstraat18.45 Kort weg; 18.50 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 18.59 Charlie's Angels; 19.47 Kieskeurig; 20.20 Warlock; 21.37 Journaal; 21.55 Warlock; 22.45 Over leven; 23.30 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Telebingo; 21.30 De erfenis van Aphrodite; 22.20 Tele vizier Magazine; 23.05 AVRO- Academie; 23.25 Nieuws. Over tafel heen stak hij zijn hand uit. ...Jij hoort voortaan hij mij, Tanja. Dit huis het is nu ook voor jou. Samen gaan we het proberen. Misschien kun nen we elkaar tot steun zijn." Haar greep dmklcmde zijn hand. „Fijn dat ik jou weer heb, Sietn. Enne er kwam een ondeugende tinteling in haat- ogen, ..ik denk, dat je nu wel droog genoeg achter je oren zult zijn. Als je me soms wilt uitnodigen voor vana vond ik zal je niet uitschelden voor snottert Daarop schoten ze beiden in een bevrijdende lach. 10 Hoewel het huisje van de weduwe Oomes erg achteraf aan de dijk lag en ze betrekkelijk weinig kontakt had met de dichtsbijzijnde buren, wist men al gauw- in de wijde omgeving, dat de „knecht" van Tine Oomes weer vertrokken was naai Amsterdam, waar hij vandaan kwam, en dat ze nu een nieuwe knecht had, een jongen uit de W«»mier. Ook die was er voor dagen nacht, dat wil zeggen van maandagmorgen tol vrijdagavond. En dat bij een vrouw alleen .eigenlijk gaf dat helemaal geen pas. I let zou voor dat vrouwtje goed zijn. als ze maar hertrouwde. Ze had immers ook een dochtertje van een jaar of drie? Voor het kind ook veel beter, als er weer een vader in huis kwam. Er waren een paar vrijgezellen, die op zaterdagmiddag of zondag er lang?* fietsten of liepen. In de hoop een glimp van het weduwvrouwtje te kunnen op vangen. Maar het weer liet het in deze dagen niet toe. dat je buiten kon zitten, dus zagen ze enkel een goed onderhou den huisje met dichte vitrage ervoor. Eén ervan, een weduwnaar van het No orderpad. die daar zeil' een aardig lapje tuingrond had en meende nog best met zichzelf voor de dag te kunnen komen, trok de stoute schoenen aan en reed met zijn wagen naar de dijk. Voor zichtig reed hij de kluft al om de wagen pal voor het huisje neer te zetten. Tine, die de auto had zien komen, dacht een ogenblik aan de dokter, maar iedereen was immers gezond? Zodat ze een beet je nieuwsgierig door het zijraam keek om de bezoeker te zien komen. Ze zag een magere man in een zwart pak. met verweerd gezicht. Neeze kende hem niet. Ze hoorde hem de achterdeur ope nen en zijn stem klonk: „Volk binnen?" Tine liep naar achteren. Enkele ogenblikken keken de beide mensen elkaar aan. Vaag kwam zijn gezicht haar bekend voor. Maar ze keek enkel en zei niets. ..(loeienmiddag. vrouw Oomes. Mis schien ken je nu- nog wel van vroeger, van school. Ik ben Freek Prins." Kivek Prins Ze tnoest even haar geheugen aftasten. •In. nu wist ze het. Op de school, in een van de hoogste klassen had hij gezeten: een magere, lange slungel. Zoon van Piet. een van de tuinders aan het Noorderpad. Door MAARTJE ZELDENRIJK Knikkend antwoordde ze: „Nou je h«zegt Kom maar verder. Het is geen weerom iemand in de kou te laten staan." De man sloot zorgvuldig de deur achter zich. „Zo is het. Ik dacht al is het wat jaren geleden ik moest eens even een poosje buurten bij Tine." In de woonkeuken wees ze hem een stoel bij het fornuis „(ia zitten. Prins." Hij wreef zich in de handen. „Weer gaas koud vandaag." ..Dat is het. Thee of koffie?" „Wat je kunt missen. Het is mij om 't even." Tei-wijl ze theedronken, spraken ze over de tuin. wat de produkten dit najaar opgebracht hadden, wat devoor- uiziohtcn zouden zijn voor het nieuwe seizoen, de wat vlottere distributie vail levensmiddelen, de schaarste in kolen en andere zaken en tenslotte kwam hij voor de draad met het doel van zijn bezoek. „Kijk es. Tine ik heb gehoord, hoe je man om het leven is gekomen. Dat was tragisch en dat zal je wel een hele klap gegeven hebben. Ja. op z'n lijd krijgt de mens slagen Ie ei-werken. Soms is het ons te moede als Joh. die alles kwijt raakte en alleen nog maar een potscherf had om zich te krabben. De Schrift is vol van deze voorbeelden. Maar wijders staat er ook in de Schrift: het is niet goed. dat de mens alleen zij. I wordt vcivolgdl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7