WINKELWEEK RENESSE AFGESLOTEN MET EEN FEESTELIJKE SHOWAVOND VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Platvis laat zich vangen in het Grevelingenmeer PvdA Bruinisse wil geen regionale aanpak VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve FRAKTIE ALGEMEEN BELANG POSITIEF ACHTER HOOFDZAKEN Kritische noot van de voorzitter Het gezicht van Cebeco-Zuidwest De enige bakkerij kruidenierswinkel gaat sluiten RENESSE, 12-12; Woensdagavond werd in „De Ark" te Renesse, voor een publiek van ruim 900 mensen, een feestelijke showavond gegeven als slotfestijn van de zeer geslaagde winkelweek. De Middenstandsvereniging van Renesse had hiertoe een aantrekkelijke muzikale show, met de titel „Artiestenparade", naar Renesse ge haald. Met recht artiestenparade want populaire sterren als Sandy, Henk Wijn gaard en de Twee Pinten verleenden aan de feestelijke avond hun medewer king. De avond werd geopend door de heer M. J. Krijnse Locker, voorzitter van de middenstandsvereniging van Renesse. Hij verwelkomde alle aanwezi gen en verklaarde verheugd te zijn dat er weer zoveel mensen naar ,,De Ark" waren gekomen. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Meevaller voor sportvissers BROUWERSHAVEN, 13-12. Uit en Na de afsluiting door de Brouwers- over het Grevelingenmeer komen dam in 1971 bleven in het daarbij vooral voor de sportvisserij bemoe- overgebleven afgesloten Greveiin- digende berichten. genmeer de vissen wel in leven en werd ook in grote mate gevangen, nmnmrrnTiniT m n maar van üid tot üid moest toch ion- KTRFFK Nlr WS vis worden gedropt (platvis en fo- U •*- wj i-J ai i'auu ff ï<j rei^ dig duur moesten worden aange- kocht, om de visstand op peil te hou- DKCiJNiaMii den. n n A Er werden wel vormen van nieuw C.D.A.-ledenvergadering leven, vooral schelpdieren, krabben Voor de ledenvergadering van de 'en dergelijke gezien in grote mate, afd. Bruinisse van het C.D.A. in het |T'aar daku'! van Potvis als die door Ned. Herv. Ver. Gebouw te Bruinis- de moederdieren al werd geschoten se, bestond goede belangstelling. kwam nooit tot ontwikkeling. Voorzitter S. A. Jumelet Az. open- Verandering de op de gebruikelijke wijze en las daarbij het laatste gedeelte van Exo- Hierin is nu verandering gekomen, dus 18. doordat in de Brouwersdam een sluis Samen met de zittende Raadsleden is gemaakt, waardoor het Grevelin- de heren H. Schot en M. Meeuwsen genwater uit en in kan stromen, zo- werd politieke plaatselijke situatie dat er weer verbinding is met de besproken en werd aan de hand van open zee. de Begeleidingsbrief, de Gemeente- Palingvissers treffen in hun fuiken begroting onder de loep genomen. jonge platvis aan, in tamelijk grote Een een ander leidde tot geanimeer- hoeveelheid, een bewijs dat de plat- de samenspreking. De heer Schot vispopulatie zich vernieuwt, nu het sloot met dankzegging. water daarvoor weer geschikt is. Afkeuring en begrip werd uit- gesproken voor de 9 A.R.-dissidenten in de Tweede Kamer bij het „mTuun t i^. u u- kernwapen-debat. DEN HAAG. In oktober is bij spaar- instellingen per saldo 728 miljoen gul den méér ingelegd dan opgevraagd. AI- DEN HAAG. Particulieren die een dus donderdag CBS-cijfers. Van de 728 beroep op een fysiotherapeut doen miljoen namen de Coöperatieve geor- mcreten daarvoor twee procent meer ganiseerde banken het grootste aeei gaan betalen. voor hun rekening, namelijk 51 pet. Algemene Beschouwingen: BRUINISSE, 14-12. De P.v.d.A.-fraktie van de gemeente Bruinisse liet tij dens de algemene beschouwingen bij monde van de heer A. J. Bal weten het niet eens te zijn met kollege, betreffende een regionale aanpak en zonodig fu seren op administratief gebied, omdat het personeel het allemaal piet meer aan kon. De P.v.d.A.-fraktie zegt liever medewerking te verlenen ^an de uit breiding van het personeelsbestand. Een bijzonder woord van welkom had de heer Krijnse Locker voor de beide wethouders, die hij dankte voor de plezierige samenwerking. Toch had hij voor hen ook nog een kritische opmerking. Hij stelde dat sommige mensen, bij de samenvoe ging van de kernen die nu Wester- schouwen vormen, zeiden dat de sa menvoeging ten koste zou gaan van Renesse. Anderen stelden dat Renes se een gezonde gemeente was en dat het daarom best goed zou gaan. De heer Krijnse Locker vond dat Renes se nog steeds een gezonde gemeente is, maar wél een die sterk veroudert. Ernstig' situatie Hij bracht in herinnering dat hij 5 jaar geleden tijdens een feestavond in „De Ark" dit onderwerp al eens had aangeroerd en dat toen maar weinig mensen de ernst van de situa tie inzagen. ,,Toch", merkte de heer Krijnse Locker op, .hoort men nu door de hele gemeenschap deze gelui den. Niet alleen voor bedrijven, maar ook voor verenigingen en de school is het van belang dat er jonge gezinnen in een gemeenschap wonen. En daarvoor is woonruimte nodig. De heer Krijnse Locker deed daarom een beroep op het kollege om deze zaak aandacht te geven. Tot slot besteedde de voorzitter van de middenstandsvereniging kort aandacht aan het D.P.O. (Distributie Planologisch Onderzoek) dat hoogst Verlies voor „Seroos" Gedurende plm. 65 jaar is de bakkerij-kruideniers-winkel gedre ven door de fam. Reinhoud. De huid- ge eigenaar de heer J. Reinhoud nam de zaak in 1947 over van zijn vader, die de zaak in 1914 had overgenomen van de heer V. d. Have. 1953 In 1953 moest de huidige eigenaar met zijn gezin i.v.m. de waters noodramp het dorp verlaten. Op Ko ninginnedag (30 april) 1954 keerde het gezin Reinhoud als één der eersten ter plaatse terug. Door het water hadden het bedrijf en woning veel geleden en men moest a.h.w. van de grond af beginnen om het alle maal weer op gang te krijgen. Vóór de watersnoodramp waren ter plaatse twee bakkerijen plus een kruidenierswinkel; na de ramp bleef waarschijnlijk in 1980 op Schouwen- Duiveland zal worden gehouden. Dit is een onderzoek waarbij konsumen- ten, ondernemers en gemeenten zul len zijn betrokken. Via enquetes zal het koopgedrag van de konsumqnt en zijn wensen worden onderzocht. Ook zal worden' nagegaan hoe de problemen van de ondernemers liggen, (moeten er win kels afvloeien, of moet er misschien in bepaalde gevallen worden overge schakeld op een andere branche). Als deze gegevens zijn verwerkt is het de bedoeling dat in samenwerking met de verschillende gemeenten in de re gio naar de meest wenselijke situatie wordt toegewerkt. Voor alle partijen De heer Krijnse Locker wees erop dat het onderzoek daarom ook van belang is voor alle partijen en hij drong er dan ook bij de mensen op aan om hun medewerking aan het on derzoek te verlenen. Na de woorden van de voorzitter was het woord aan de conferencier van deze avond, Bob Vrieling. Met een praatje en een grapje wist hij di- rekt al de stemming er goed in te krijgen. Voor de pauze werd opgetre den door de zingende vrachtwagen chauffeur Henk Wijngaard. Deze populaire zanger bracht o.a. al zijn uit de hitparade zo bekende nummers ten gehoren. Zijn repetoire sprak aan bij jong en oud en door veel bijval, vooral ook van het jeug dige publiek, dat in groot aantal aan wezig was. Stoppen doorgeslagen Toen dan ook de stoppen doorsloe gen en het podium in duister gehuld was barstte de jeugd al gauw los in: geskandeerd: ,,Wij willen Sandy". Het euvel was 2eer snel verholpen zo dat het jeugdige zangeresje haar suk- sesvol optreden kon vervolgen. Na de pauze werd het programma hervat met twee nummers door het orkest, dat deze avond alle artiesten op voortreffelijke wijze begeleidde. Het hooggenoteerde „Queen"- nummer ,,A thin called love" werd met groot enthousiasme meegeklapt. Vervolgens toonde conferencier Bob Vrieling, gestoken in een cow- boypak, dat hij ook aardig kan zin gen. Na een cowbyliedje, waarin hij een nummertje jodelen ten beste gaf, en het bekende Franse chanson ,,Non je ne regrette rien", bracht hij het pu bliek met enkele echte meezingers in de stemming voor de laatste attrak-' echter het bedrijf van de heer Rein houd alleen over. De heer Reinhoud heeft al die tijd samen met zijn vrouw de zaak gedre ven, zodat beiden a.h.w. dag en nacht hebben gewerkt. Slechts de laatste jaren werd een weekje vakantie ge noten. Het bedrijf van de familie heeft al tijd ruimschoots in de behoefte van de bewoners kunnen voorzien. Verkoop van het bedrijf blijk i.v.m. de thans geldende fiskale nor men niet doenlijk en het gezin Rein houd blijft dan ook in het huidige pand wonen. Vanaf 2 januari a.s. zullen de inwo ners van Serooskerke hun dagelijkse benodigdheden kunnen betrekken (jan een rijdende SRV-winkel uit Re nesse, of zij moeten elders hun inko pen doen. Het tiener-zangeresje Sandy oogstte vooral bij de jeugd zeer veel sukses. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)1 tie van het het programma „De Twee Pinten". Met hun vrolijke karna- valsliedjes kreeg het enthousiaste publiek volop de kans mee te zingen en mee te deinen. De uitstekende stemming en de' duidelijke waardering voor het gebo den programma gaf aan, dat de avond een waardig slot vormde van een zeer suksesvolle winkelweek. (Vervolg pag. 1) de horizon van land- en tuinbouw pakten zich donkere wolken samen." EEG- landbouwbeleid ,,De financiering van het EEG- landbouwbeleid is vastgelopen. Er schijnt dan maar één weg voor ogen te staan, namelijk die van afwente ling van de ontstane problemen op de landbouw zelf. Alsof ,,de landbouw" de sterkste schouders heeft om de last van de recessie bij veiligstelling van de voedselvoorziening te torsen," vervolgde de voorzitter zijn betoog. „Reële kostenstijging op vrijwel elk terrein, dat van lonen, energie, meststoffen, bedrijfsmiddelen en fi nanciering werden en worden nau welijks in aanmerking genomen in prijsaanpassingen. Geen landbouw politieke organisatie „Cebeco-Zuidwest is geen land bouw politieke organisatie maar wel een organisatie die het stoffelijk be lang van haar leden naar beste weten wil dienen. En als zodanig voelt het zich nauw verwant aan de standenor ganisaties waarmee in het werkge bied een nauw kontakt wordt onder houden. De inkomstenpositie van boer en tuinder gedoogt éénvoudig geen verdere teruggang", zei de heer Van Iwaarden met nadruk. Voor de „modale landbouwer" van boer en tuinder gedoogt eenvoudig geen ver dere teruggang. Voor de „modale lanbouwer" werd de nullijn reeds ja ren gelede overschreden." Voorzitter Van Iwaarden betuigde de standorganisaties adhesie in hun pogingen de overheid ervan te over tuigen dat er grenzen zijn aan het ge duld en aan het inkasseringsvernio- gen van de boerenstand. Het komt in ons land niet zo vaak voor dat landbouworganisaties bij val verwerven, waarbij voorzitter Van Iwaarden zich de vraag stelde, hoe dat komt. „Zij vertegenwoordigen toch ook „slechts een minderheid" en minder heden zijn toch vaak in het nieuws? Waarom de boerenstand dan zo wei nig? Deze minderheid spreekt kenne lijk weinig tot de verbeelding van politici en programmamakers bij on ze nieuwsmedia. Misschien komt het ook omdat deze minderheid gewoon werkt en zelden demonstreert. De boer voelt zich beter thuis op het land dan in de straten van onze ste den," aldus zijn uitleg. De voorzitter ging verder met: „De boer wil op het land blijven en daarom wordt om niet meer aan dacht gevraagd dan men verdient. Maar die aandacht vraagt het dan ook, daar men anders niet op het land zal kunnen blijven, en dat wil men juist. Ook de coöperatie staat ook in (lit lopende jaar voor onvoor ziene problemen. De sterke stijging van de rentevoet treft de bedrijfstak zeer ernstig." De boer die in zijn bedrijf in sterke mate afhankelijk is van financiering met „vreemd geld" heeft te maken met een onvoorziene extra kosten post. Het prijzensysteem van de gra nen met zijn maandelijkse staffel als vergoeding voor bewaar- en rente lasten funktioneert reeds jaren niet meer, werd in de loop van dit jaar een volstrekt achterhaalde konstruk- tie. „In alle diskussies over matiging staan trendmatige aanpassingen in lonen en uitkeringen als een onaan tastbaar uitgangspunt rechtover eind." „Met kabinet en parlement wordt gehoopt dat dit uitgangspunt houd baar zal blijven", zei de voorzitter. Gegarandeerde inkomens „Hoe staat het met een bevolkings groep die niet onder het automatisme van gegarandeerde inkomens te vat ten valt," zo vroeg voorzitter Van Iwaarden zich af. „Zou zo'n bevolkingsgroep niet de speciale aandacht verdienen van overheid en volksvertegenwoordi ging met betrekking tot volstrekt on voorziene kostenstijgingen die een, regelrechte aantasting zijn van het inkomen. Een aantasting van twee^ kanten. j De benodigdheden worden door de' record-rente duurder, en in de garan tieprijzen is minder dan de helft van het huidige rentetarief verwerkt. Kan dit zo maar?", zo vroeg de Cebeco-voorzitter zich af. Het leek hem dan ook dringend ge wenst, dat de in standsorgapisaties en coöperaties verenigde boe renstand dit aktuele probleem op de kortst mogelijk termijn aan de orde stelt. „Weerloos zijn wij niet," zei Van Iwaarden. „Er zijn zaken en taken die wij zelf ter hand kunnen nemen." Hij herin nerde aan de zakelijk verantwoorde 'samenwerking op het gebied van de aardappelafzet die in dit afgelopen jaar zijn definitieve vorm kreeg. Landelijke samenwerking- Toen op initiatief van Cebeco- Zuidwest geruime tijd geleden de konsumptie-aardappelsektor - op ba sis van reeds bestaande coöperatieve telersverenigingen - produkt gericht binnen een B.V. werd gereorgani seerd, geschiedde dit mede om tot een bredere landelijke samenwer king te kunnen komen waarin men de mogelijkheid en de noodzaak zag. Met de totstandkoming van „Agrico- Holland" een nieuw bewijs gele verd dat stug volhouden en doelge richt wérken ook vandaag nog moge lijkheden biedt tot positieverbete ring. De winst- en verliesrekening over het boekjaar 1978-1979, sluiten de met een voordelig saldo van f 1.419.000,werd onveranderd vastgesteld. De distriktsvertegenwoordigers stemden er mee in de winst te bestemmen voor: algemene reserve f 400.000,—; reserve-participatie le den f 36.000,—; ledenschuldrekening f 433.000,pensioenen f 200.000, reserve algemene voorzieningen f 300.000,— en aardappelafzet f 50.000,-. De aïtredende bestuursleden D. Vos (Walcheren) en mr. H. Wester hout (Cebeco-Handelsraad) werden herbenoemd, evenals drie leden van de raad van kommissarissen de her en K. C. Lageweg (Voorne-Putten), Ph. van den Hoek (Tholen) en J. Kod de (Walcheren). Op voorstel van het bestuur werd overgegaan tot aanpassing van de vergoeding voor de leden van de raad van kommissarissen en dit te bren gen van f 150,— op f 200,-. Begroting Bruinisse De fraktie noemde de financiële positie van de gemeente gunstig en stelt voor in overweging te nemen het bedrag van 81.000,- voor de helft voor reservering aan te wenden en de andere helft voor investerin gen. Men zegt verheugd te zijn óver het feit, dat de personeelssterkte van de politie voor de groep Schouwen-Dui- veland bijna op pijl is. Men pleit in dit verband vooreen wijkagent. Ver der wees de fréktie ook op het belang van het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis. Wat betreft de woningbouw is de 'fraktie van mening dat met het plan „Riekusweel" niet te hard van stapel behoeft te worden gelopen. Men zegt te hopen, dat er betaalbare woningen zullen worden gebouwd. Pleidooi De P.v.d.A. pleit ervoor dat een aanvang zal worden genomen met de rekonstruktie Kerkstraat, parkeer gelegenheid v.m.l. Chr. School, par keergelegenheid dorpskom, groenstrook langs Ring/Deestraat, voorlopige parkeergelegenheid Kerkstraat en aan de Nieuwstraat. De fraktie zegt verder te hopen op .een gunstig besluit ten aanzien van de buitendijks gevestigde bedrijven.' Negatief staat de fraktie t.a.v. het realiseren van parkeerplaatsen in de Burg. Hagelaan. „Wij zijn van me ning, dat dit goedkoper kan", aldus de heer Bal. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. t i BRUINISSE, 12-12. Woensdagavond heeft de gemeenteraad van Bruiiiisse zich in navolging van Zierikzee en Brouwershaven en op voorstel van haar kollege van B. en W. achter de Intentie-verklaring Samenwerkingsverband gesteld, die betrekking heeft op de samenwerking tussen het Zweedse Rode Kruisziekenhuis en het streekziekenhuis De Bevelanden te Goes. De intentie verklaring onderschrijven betekent pleiten voor het behoud van het Rode Kruisziekenhuis. Tijdens de algemene beschouwin gen kwam als eerste M. Verspoor van Algemeen Belang aan het woord. Hij verklaarde dat zijn fraktie „positief staat tegenover de hoofdzaken" in de begroting 1980; over een aantal klei nere punten heeft hij wat bedenkin gen. Opwaardering Spreker pleitte voor een opwaarde ring van de gemeente Bruinisse. „Krijgt zij dat niet, dan wordt het een moeilijke zaak om het bestaans recht als zelfstandige gemeente te handhaven. Het gebeurt keer op keer, dat goed personeel wegens de betere honorering naar andere ge meenten vertrekt. Bru lijkt op die manier een doorstroom-haven te worden, waar men in gemeente dienst komt om ervaring op te doen en daarmee zo spoedig mogelijk naar elders te vertrekken. „ïn andere bewoordingen herhaal de de fraktieleider, dat herklassifi- katie „bittere noodzaak" is voor het voortbestaan van Bru als gemeente. De financiële positie van de gemeen te noemde hij gunstig. De post van 440.000,- zonder on rendabele kapitaalswerken m.b.t. het onderbrengen van de Stichting. Musea in de voormalige kleuter school achtte hij „rijkelijk hoog" en hij gaf te kennen een goedkopere oplossing gaarne in overweging te geven. Rijkspolitie „Vernomen hebben we dat de Rijkspolitie op Schouwen-Duiveland eindelijk op volle sterkte is, maar we hebben er niets van gemerkt op Brui nisse. Het slagvaardiger en doelmati ger optreden vindt dan zeker in Zie rikzee plaats, hier zien wij er niet veel van", zo ging de spreker verder. De samenwerking van het gemeente lijk brandweerkorps met andere korpsen noemde hij „alleen nuttig als de effektiviteit van de diverse korpsen omhoog gaat". Op het gebied van de volkshuis vesting is volgens Verspoor sprake van een doorbraak. „Het bouwen van wooneenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens juichen wij toe. De vraag naar huurwoningen is nog steeds erg groot. Graag zouden wij zien, dat de „éch te" inwoners van Bru beschermd worden tegen infiltranten". Met dat laatste bedoelde spreker de mensen die niet uit Bruinisse af komstig zijn, maar zich laten in schrijven om via een achterdeurtje toch een huurwoning te kunnen klai- men. „Hiertegen moet krachtig wor den opgetreden," vond hij. Dorpsweg Een beslissing over woningbouw aan (weerszijden van) de Dorpsweg leek spreker zeer wenselijk. Het plan Riekusweel vond hij een kwestie voor de jaren negentig. Met de reali satie van het plan Dorpskom zou wel wat meer haast gemaakt mogen wor den, zeker met het oog op het nog toe nemende aantal toeristen. Spreker verwachtte anders de komende zo mer al „een puinhoop die niet te overzien is". Spreker hoopte voorts, dat het ge meentelijk soelaas voor jeugdsoos „De Pul" en de stichting „BruPop" een „positieve invloed op de jeugd van Bruinisse zal blijken te hebben". Hij pleitte ook voor een goed over leg met andere gemeenten en instan ties om met name inzake de Greve- lingen een sluitende regeling te krij gen; overigens is hij van mening dat de Bruse vissers de oudste rechten hebben in dit gebied. In overleg met de sportraad zou de mogelijkheden tot bouw van een sporthal willen on derzoeken. Aangaande het weizijnsbesluit hoopte de woordvoerder van Alge meen Belang tenslotte dat de ge meente een duidelijk omlijnd beeld kan verschaffen over de werkzaam heden die hieronder vallen. Het repetoire van de momenteel zeer populaire Henk Wijngaard sloeg ook in Renesse bijzonder aan. SEROOSKERKE, 13-12. Met ingang van 1 januari a.s. zal de (enige ter plaatse zijnde) bakkerij-kruideniers winkel van de fam. Reinhoud aan het Dorpsplein wor den gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4