PvdA blijft vallen over NAVO-slotcommuniqué deunloo b.u. Provinciale staten hebben heel wat te verhapstukken op agenda Nederlands standpunt toch in Navo-verklaring Voorzitter W. Don acht natuurgrond hij maatschappij veilig De hogere olieprijzen AGENDA Prof. dr. E. Schillebeeckx De kernbewapening Gebruik'm goed. pttpost Vergadering W.M.Z. De minimum- vakantiebijslag Vergadering 14 december WEEKEINDE. ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK weekend servicedienst installatiebedrijf Kind(eren) 2 Terwijl de wereld zieh schijnbaar alleen druk lijkt te maken over kern raketten en meer van dat onsmake lijk oorlogstuig, tijgt een beroemde Nederlandse theoloog naar Rome om verantwoording af te leggen over een door hem geschreven boek: „Jezus, het verhaal van een levende". De theoloog - prof. dr. Edward Schille beeckx - heeft met dit boek destijds enorm de aandacht getrokken en de Romeinse Congregatie voor de Ge loofsleer, wil nu wel eens duidelijk uitgemaakt zien of de in het boek ge poneerde stellingen wel of niet in strijd zijn met de grondwaarheden van de R.K.-kerk. Op zichzelf is het begeren van Ro me te willen weten welk theologisch vlees men in de kuip heeft, wel be grijpelijk, want tegenwoordig wordt „allerlei wind van leer" geaccep teerd als de geopenbaarde waarheid. Binnen het kader van de theologie evenwel is er altijd een - zij het klei ne - marge geweest voor het verleg gen van accenten, zonder dat de grondwaarheden worden aangetast. Bij Schillebeeckx boek blijkt dat nu juist het geval te zijn. Vooral de men selijkheid van de Christus-figuur krijgt hier een extra accent en dat slaat wel aan, want hier op aarde is de mens-mens-konfrontatie de meest voorkomende en de meest evidente. 1 Accentverschuivingen vindt men ook elders; bij de gereformeerden bijvoorbeeld. Twee namen: de pro fessoren Kuitert en Wiersinga. Ook die beiden hebben facetten aan gestipt, die tot dusver in het kader van het theologisch denken wellicht onvoldoende zijn belicht. Wanneer er bepaalde figuren onder ons op staan, die dit wel doen, is het doorgaans al tijd voorbarig te zeggen: „dat ze de grondleer hebben verlaten". Op dit terrein is er helaas nog al eens sprake van bakkeleien in het wijde veld van het kerkelijk bestaan en „bij derden" komt dat niet altijd positief over. Bij Rome heeft men dan nog het feit, dat bepaalde riten worden ge volgd, methoden, die aan geheimzin nigheid doen denken. Dat is een ge groeide traditie en die valt niet in een handomdraai te veranderen. De Roomse leer is al oud en een van de ondervragers van de omstreden Ne derlandse professor, prof. dr. Jean Galot, meent parallellen ontdekt te hebben met een dwaling uit de vijde eeuw, maar het is wel zeker dat Schillebeeckx, dat niet „in mind" heeft gehad, toen hij zijn sterk perso nalistisch meesterwerk schreef, want een meesterwerk is het. Opvallend is het dat de Nederland se bisschop Willebrands - toch zeker geen „lichtzinnige" man - vierkant zich opgesteld heeft achter de be dreigde geleerde en te hopen valt nu maar, dat ook zijn visie bijdraagt tot een positief oordeel over de schrijver van „Jezus, het verhaal van een le-: vende". Dat intussen in deze geseku- lariseerde tijd, zovele duizenden zich hier druk over maken, is een hoopvol teken, want de „God is dood"- theorie heeft kennelijk een kort bestaan geleid; ten diepste geloven zelfs de communisten er niet meer in, al zullen ze het wel niet openlijk zeg gen. Advertentie Nou zal het toch niet gebeuren dat zulke mooie kerstkaarten de deur uitgaan zonder postcode? Als u straks eens een nieuw adressen- lijstje maakte? Mèt postcodes? Die hebt u dan altijd bij de hand. U weet wel, in het laatje! DEN HAAG, 13-12. Volgens oppositieleider Den Uyl is de verklaring die minister-president Van Agt woensdag avond in de Tweede Kamer heeft afgelegd over de kern bewapening op een zestal punten duidelijk in strijd met het Navo-communiqué. Op een donderdag gehouden pers- konferentie verklaarde Den Uyl uit het communiqué te lezen dat Neder land heeft ingestemd met modernise ring en plaatsing van de nieuwe kernwapens. Dit kan niet anders inhouden dan produktie. De unanieme besluitvor ming heeft op beide betrekking. Ver volgens is er geen enkele sprake van een beperkte produktie, maar heeft het betrekking op 572 raketten. Voorts konstateert Den Uyl dat al le landen aan het moderniseringspro gramma zullen deelnemen. De minister-president heeft gezegd dat de stationering van de nieuwe wa pensystemen moet leiden tot vermin dering van nucleaire taken van ons DEN HAAG. De regering moet de Tweede Kamer zo volledig mogelijk informeren over de Navo- besluitvorming over de modernise ring van kernwapens. Dit besluit nam de Tweede Kamer donderdag middag op verzoek van de PvdA- fraktievoorzitter Den Uyl. land. Maar in de slotverklaring is hierover niets te vinden en Den Uyl vraagt zich dan ook af hoe Van Agt kan zeggen dat dit werkelijk is vast gelegd. Konklusie: de voorstelling van za ken die de premier heeft gegeven is in scherpe tegenstelling tot deze on loochenbare feiten in het communi qué. STRAATSBURG. Het Europees parlement heeft donderdag de EEG- begroting voor 1980 verworpen en beëindiging geeist van het steeds gro ter wordende aandeel van de land bouw in de uitgaven van de gemeen schappelijke markt. BRU SSEL, 13-12. In een duidelijke poging om kritiek in Den Haag te onder vangen dat het Nederlandse standpunt over de modernisering van kernwa pens niet met zoveel woorden in de Navo-slotverklaring tot uitdrkking is ge komen, heeft Nederland donderdag in Brussel die zinsnede uit de geheime besluitenlijst gepubliceerd waarin het Nederlandse standpunt wordt ge noemd. Deze zinsnede luidt als volgt; „De Nederlandse regering verklaarde dat, terwijl zij het eens is met de re denen voor modernisering van de kernwapens voor middelgrote af stand die in de samenvattende besluitenlijst worden genoemd zij thans niet in staat is te besluiten over de opstelling van kruisraketten op haar grondgebied,"en dat zij hierover een beslissing zal nemen in december 1981 in het licht van een voortduren de beoordeling van de mate waarin het streven naar effektieve en even wichtige beperking van de kernwa pens voor middelgrote afstand succes heeft. ipQOQOQQObC Helft te hard DEN HAAG, 13-12. Meer dan de helft van de personenauto's overschrijdt de maximumsnel heid op de autosnelwegen. Mi nister Van Aardenne (ekono- mische zaken) heeft de Tweede Kamer laten weten, dat in de maanden augustus en septem ber 55 procent van de persone nauto's meer dan honderd ki lometer per uur reed, waarvan 30 procent sneller dan 110 kilo meter en 12 procent meer dan 120 kilometer. Voor de vrachtauto's golden de volgende cijfers: 65 procent meer dan 80 kilometer per uur, waarvan 25 procent meer dan 90 kilometer en 4 procent meer dan 100 kilometer per uur. "-I,- T-B-C-LH. J-P-t !v: WASHINGTON/BRUSSEL, 13-12. De verhoging van de olieprijs door Saoedi-Arabië met zes dollar per vat (van 159 liter) geldt met terugwer kende kracht per 1 november, zo heb ben enkele Amerikaanse oliemaat schappijen meegedeeld. Over het al gemeen neemt men aan dat Saoedi- Arabië zich weer op een lijn heeft gesteld met de andere olieproducer rende landen. Tot nu toe stelde het land zich nogal terughoudend op als het ging om prijs verhogingen van ruwe olie. DEN HAAG, 13-12. Of de mini mumvakantiebijslag, die per 1 janu ari omhoog gaat van 7 naar 7,5 pro cent, het jaar daarop zal doorstijgen naar 8 procent is nog onzeker. De re gering is er wel in beginsel toe be reid, als daarvoor de middelen kun nen worden gevonden. Dat bleek donderdag in de Tweede Kamer uit de woorden van minister Albeda van sociale zaken tijdens de behandeling van het wetsontwerp dat een aantal kortingen aanbrengt op de sociale uitkeringen. GOES, 12-12. In zijn openings woord tot de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. VVa- termaatschappij Zuid West Neder land, woensdagmiddag te Goes ge houden, wees de voorzitter de heer W. Don er op, dat de W.M.Z. thans cir ca 1000 ha terrein in eigendom heeft, die als natuurmonument of natuur gebied kunnen worden aangemerkt, vanwege de fauna en flora. „Als deze gebieden niet vroegtijdig als waterwingebied een bestemming hadden gekregen zou een gedeelte er van althans zeker in de bebouwing van diverse gemeenten zijn opgeno men. Nu werd aan die bebouwing door het waterwingebied een halt toegeroepen." Het is dus echt niet zo dat de belan gen van een natuurgebied, door de W.M.Z. zouden worden verwaarloosd en als straks de Zeepeduinen in be heer komen bij de W.M.Z., dan zal daaraan zeer veel aandacht worden geschonken. Inspraak Trouwens de Stichting Zeeuws Coördinatie Orgaan voor natuur en landschapsbescherming heeft in spraak gehad bij alle onderhandelin gen, om de natuurlijke waarden van het te verwerven gebied te waarbor gen, terwijl ook in de andere gebie den grota aandacht wordt geschon ken, om tot een optimaal natuurbe heer te komen of om dat te handha ven. Dat is geen doekje voor het bloe den, maar reële werkelijkheid, aldus Don, die daarmee beweringen in een bepaald artikel afkraakte. „De ver werving van dit gebied kost ons nu 4.7 miljoen gulden, maar als dit ge bied door een natuurbeschermingsor ganisatie zou zijn gekocht had men zeker 8 miljoen moeten betalen en ook dat is allemaal gemeenschaps geld." Waterverbruik Verder vernam de vergadering dat het waterverbruik in het voorzie- ningsgebied zich stabiliseert tussen 42 en 43 miljoen m3, weliswaar is over 1979 een stijging van 1% te konstateren, maar dit wordt geweten aan de strenge vorst gedurende de eerste maanden van dit jaar. Voor 1980 wordt een omzetstijging verwacht. Zonder tariefsverhoging zou de ex ploitatierekening 1980 een tekort vertonen van,/ 3.373.000,-, de tariefs- t verhoging iè' overigens lager uitge vallen t $an werd verwacht, zij' be-',~ draagt' 7 V2% en 'is 'inmiddels door hét Ministerie van Economische Zaken goedgekeurd. Vragen Naar aanleiding van deze ta riefstijging werden enkele vragen gesteld, over het merendeel bleek dat men tevreden was, dat de tariefstij ging beneden de 10% was gebleven en als hamerstuk werd deze stijging bij punt 3 van de agenda aangenomen. Een c.a.o. zal binnenkort worden afgesloten tussen de werkgeversve reniging Waterleidingbedrijven van Nederland, waarvan de W.M.Z. deel uitmaakt en de gezamenlijke bond van overheidspersoneel. De benodigde financieringsmidde len voor 1980 worden begroot op 23.700.000,-, hiervoor zullen kas geldleningen en zo mogelijk langlo pende leningen worden gesloten. Machtiging werd verleend tot het aangaan van leningen tot een bedrag van 38l/s miljoen gulden omdat lo pende kasgeldleningen zullen moe ten worden verlegd. Naar aanleiding van vragen door de voorzitter werd opgemerkt, dat het niet ondenkbaar is dat de water- fabriek in Zeeuws-Vlaanderen na af loop van het kontrakt in 1987 zal worden gesloten, dan zal op andere wijze water in dat gebied moeten worden geleverd. De waterfabriek is een forse verliespost voor de P.Z.E.M. MIDDELBURG, 13-12. Provinciale staten wacht op vrijdag 14 december a.s. een lijvige agenda met als meest in het oogspringende voorstel het regio-advies zieken huissituatie. Het algemeen bestuur van de provincie moet zich die dag uitspreken over een zaak die de Zeeuwse gemoederen al geruime tijd bezig houdt: de toekomst van de ziekenhuizen. OUDE PEKELA. Esmil (Hoog ovens), het Friese ingenieursbureau Van der Weg en de gemeente Oude Pe- kela zijn bezig met de opzet van een fabriek voor de recycling van huisvuil. Gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur) hebben zich uitgesproken voor behoud van de bestaande zie kenhuizen, waarbij de kleinere als dependance van het dichtstbijzijnde grote ziekenhuis zullen gaan werken. De uitspraak van provinciale staten wordt het advies dat uitgebracht moet worden aan staatssekretaris Veder-Smit van volksgezondheid. Daaraan voorafgaand behandelen de staten het advies van gs aan de mi nister van verkeer en waterstaat over de verhoging van de veertarie- ven voor de Westerschelde. Vervolgens buigen de staten zich over de vaststelling van het woonwa genplan voor Zeeland, dat het meren deel van de Zeeuwse gemeenten ver plicht een woonwagencentrum in stand te houden. Twee hoorzittingen en schriftelijke reakties hebben tot enkele wijzigingen van het oorspron kelijke plan geleid. Aan de staten is het nu de plannen definitief te ma ken. Vrouwenmishandeling Blijf van m'n lijf vroeg subsidie voor het projekt vrouwenmishande ling en als de staten er vrijdag mee instemmen krijgt de stichting 16.000,-. Ander subsidieverzoeken zijn die voor de restauratie van mo numenten, voor de oprichting van een service- en informatiecentrum voor jongeren, voor het Zeeuws bio logisch museum, voor het behoud van 80 iepen in Axel en voor de kosten van een bureaumedewerkster bij de Zeeuwse volksuniversiteit (ZVU). De staten moeten een nieuwe verte genwoordiger aanwijzen in de pro vinciale raad voor de volksgezond heid, omdat de P.v.d.A.-fraktie- voorzitter mevrouw C. C. van Zanten-Leijsen haar lidmaatschap heeft beëindigd. Stoombootdiensten Verder moet de jaarrekening van de provinciale "stoombootdiensten over 1978 vastgesteld worden en moeten die van de Zeeuwse centrale m uziek b i bl iot heekcen t ra le worden goedgekeurd. Ook de begroting van de laatste twee voor 1980 moeten goed gekeurd worden. Zaterdag 15 en zondag 16 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, jk'inderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 13.00-15.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Vrijdag 14 december Zierikzee Lutherse kerk, 20.00 uur, Kerstcon cert Zierikzees Kamerkoor. „Huis van Nassau", 19.30 uur, frak- tievergadering P.v.d.A. Burgh-Haamstede Grote zaal camping „Duinrand" 19.30 uur. Uitvoering kon. muziekge zelschap „Witte van Haemstede". Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Bond voor Opzichzelfstaanden Bingo en Dansen. Ouwerkerk Bovenzaal dorpshuis, 20.00 uur na jaarsvergadering ijsklub. Nieuwerkerk Gebouw van de Geref. Gemeente in Ned. 19.30 uur, vergadering SGP-stu- dievereniging. Zaterdag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau", 9.30-13.00 uur, ruil- en verkoopbeurs van vogels. Concertzaal-bioskoop; „Moonraker"; 14.00 uur. „Terug uit de hel"; 20.00 uur. Renesse Kantine sportpark. 20.00 uur. Mossel en bingo-avond S.V. Renesse. Dorpshuis, 14.30 uur, filmmiddag S.V. Renesse. Advertentie tel. (01110) 4406 b.g.g. (01110) «2461 Zondag 16 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Terug uit de hel"; 20.00 uur. St. Willibrorduskerk. Advents- gebedsdienst 16.30. Maandag 17 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond ,,Philatelica"-afdeling. 20.00 uur. Stadhuis. Kommissie Publieke Wer ken. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. C.P.B.-af deling. Kerstviering. 19.45 uur. Concertzaal-bioskoop; „Moonraker"; 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, kerstfeest NCVB. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Middenschouwen; 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw 14.30 uurBejaar- densoos Kerstmiddag. Brouwershaven Tonnenmagazijn; kerstviering Plat telandsvrouwen; 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Platte- landsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis 20.00 uur Gemeente raadsvergadering (algemene be schouwingen). (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Tijdelijke adoptie van kindertjes, daar hoorde je ook veel van na Wereldoorlog I of exakter wat later, zo in de twintiger jaren. Zo kwamen heel wat Hongaarse kindertjes destijds naar Schouwen-Dui veland en een generatie heeft er nog herinnering aan. Nietwaar, de dubbel monarchie was uiteen gevallen en het „verreint Schlagen", samen met de troe pen van Wilhelm, had vooral de kinder tjes alleen maar leed gebracht._ De twintiger jaren liepen ook hier niet over van weelde, maar zo'n Hongaars hongerkind kon er wel bij. Bij ons thuis kwam Irma, een broodmager kind van een jaar of zes met afgeknipte haren en een dun flodderjurkje dat niets was voor onze vaak helaas ook kille zomers. Ze kwam met een armzalig koffertje, met niksigheidjes erin en de tranen gestort op het station van Boedapest bij het af scheid nemen, waren aan de Neder landse grens nauwelijks gedroogd. Eer je dan op Schouwen-Duiveland bent, moest er nog heel wat gebeuren, maar op een moment was Irma present en ze werd met liefde omringd. De eerste morgen dat ze uit bed kwam, wilde ze de trap aflopen en - dacht ik - „zo'n kind en op een vreemde trapen ik zei: „gef me maar een handje" Had ik niet moeten doen, want Irma maakte zich los, deed een verkeerde stap en lag enkele sekonden later, 28 treden lager op de marmeren leien van de gang. Ze schreeuwde hartverscheurend, maar dat was juist goed als bewijs dat haar hersen- pannetje nog helemaal intakt was. Een wonder, de dokter kwam erbij en die zei dat de val onderweg toch wel gebroken moest zijn. Irma terug naar bed en rusten natuurlijk, maar ze knaDte snel op. Toen brak he taalprobleem in alle he vigheid los, zodanig zelfs dat mijn moe der met een Nederlands-Hongaars woordenboek rondliep en stilaan allerlei Slavische klanken begon uit te stoten. Irma is zowat een jaar gebleven; ze hoorde er helemaal bij en er is nog een oud, vergeeld prentje van het kind. Wat zal van haar geworden zijn, vooral in W.O. II en in 1956, toen de Hongaren goed woedend werden op het ellendig regiem, dat hun dagelijks gedrag kontro- leerde en dikteerde. Enkele jaren na haar vertrek kwam er nog wel eens een kaart of een briefje, maar het kontakt ging later teloor. Bij de smid „hadden ze" Janus, een knots van een jongen, die zo van de barrikaden weggelopen zou kunnen zijn. Hij zag er altijd uit als Zwarte Piet, want hij rommelde wat aan in de smederij, omdat de baas het goed vond. Hij wilde altijd met Irma spelen en dat mocht, maar moest zich dan eerst wassen bij de pomp, want die was er toen nog in de keuken. Hij zwengelde om het hardst want dat vond hij mooi en begon dan met de zeep te kliederen. Ook Janus is later vertrokken. Ze - de kinderen - waren er, hoorden erbij en ineens waren ze weg, als opgelost in het niets. Maar - zo was dat toen toch ook al - zegingen terug met hun koffers vol kleren en spullen, want ieder een had wel iets te missen. Ooit hoorde ik uan een Schouwse gastheer, die ook een Hongaars kind gastvrijheid verleende, dat een kleinkind van haar op bezoek kwam, maar dat is ook alweer jaren geleden, want (immers), de tijd is door gegaan ook in Hongarije en de kleintjes werden groot SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2