„WITTE VAN HAEMSTEDE" TREEDT UITSTEKEND VOOR HET VOETLICHT PvdA nog steeds tegen toetreding Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en een week vol stormen c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks alle moeilijkheden Kerstviering Kon. Familie WA? pe 8ILT Bedrijven in Flevoland l Algemene Beschouwingen Bruinisse ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 december 1979 136ste jaargang Nr. 22626 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Buurthulpdienst in Poortambacht? Enkele weken voor de uitvoering kwam de muziekvereniging Witte van Haemstede" in de problemen wegens ziekte van de dirigent. Be schermheer, oud-burgemeester H. P. Everwijn werd bereid gevonden de taak van de dirigent tijdelijk over te nemen. (Foto: Zierikzeesch'e Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Buiig weer Af en toe buien, waarvan enkele met hagel of onweer; temperaturen rond 5 graden; wind draaiend naar west tot noordwest, aan de kust eerst nog storm, geleidelijk afnemend tot hard en in het binnenland tot krachtig. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 7.15, onder 16.20 Nieuwe maan: 19 dec. (9.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 18 dec. 2.26 14.41 8.13 20.23 Springtij: 21 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde stond het weer in grote delen van west-Europa onder invloed van een stormdepressie, die via de Britse ei landen naar de Noordzee trok. In het stormveld kwamen voor de Bretonse kust, boven het Engels Kanaal in het zuidelijke deel van de Noordzee windsnelheden voor van negentig ki lometer per uur. De restanten van de stormdepres sie liggen nu als een weinig beteke nend lagedrukgebied boven de Oost zee. Een nieuwe zware zuid westerstorm woede maandagmorgen voor de Schotse west-kust. Verwacht wordt dat. dat de depressie, die deze storm veroorzaakt, een wat noorde lijker koers zal volgen. Het storm veld zal echter ons land niet onge moeid laten en in de loop van maan dag ons land passeren. Dinsdag wordt er bij ons een wis selvallig weertype verwacht met een krachtige, en langs de kust af en toe nog harde westelijke wind. Er zullen nu en dan buien vallen. De tempera turen blijven voor de tijd van het jaar iets boven normaal. HAAMSTEDE, 14-12. In de rekreatiezaal „Het vlieg tuig" op de camping „Duinrand" te Westenschouwen hield vrijdagavond de koninklijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" haar jaarlijkse donateurs uit voering. De voorzitter dr. H. J. van Zuijlen richtte in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom tot burgemeester J. L. Niemantverdriet-Leenheer en echtge noot, wethouder J. C. de Feiter, beschermheer H. P. Everwijn en echtgenote en de voorzitter van de zusterve reniging Luctor et Emergo te Renesse de heer J. A. Kou man. Een hartelijk welkom riep hij ook toe aan de dirigent de heer L. Horseling die na een verblijf in het ziekenhuis deze avond als toeschouwer aanwezig was. Door een aantal onvoorziene omstandigheden was het korps in de laatste weken in een moeilijke postitie geraakt, zo liet de voorzitter weten. Daar de dirigent wegens ziekte zijn taak niet kon vervullen moest hiervoor een oplos sing worden gezocht. Beschermheer en oud- burgemeester H. P. Everwijn werd gevraagd en bereid gevonden om de ze taak op zich te nemen, reden voor de heer Van Zuijlen om hem niet meer beschermheer maar bescherm engel te noemen. HILVERSUM, 15-12. De NOS radio zal vrijdag 21 december een uitzen ding verzorgen van de jaarlijkse kerstviering van de koninklijke fa milie met het personeel. Die viering is dit jaar in het paleis op de Dam in Amsterdam. Verslaggeefster is Pau line Broekema. Door onvoorziene omstandigheden konden ook enige leden van het korps niet spelen, ook hier werd een oplossing voor gevonden. Een twee tal leden van .Luctor et Emergo" werden bereid gevonden in te vallen. Verder wees dr. Van Zuijlen nog op het feit, dat de bezetting in het korps nog altijd niet is zoals die zou moeten zijn. Zeer dringend beroep Op de aanwezigen deed hij dan ook een zeer dringend beroep medewer king aan de muziekvereniging te blij ven gevef met raad en daad. Momen teel is men te Burgh-Haamstede be zig met een campagne met als oog merk jonge krachten voor het korps aan te trekken. Verheugend noemde de heer Van Zuijlen het, dat er op de ze avond twee jonge krachten in het korps waren die voor de eerste maal optraden. Dank bracht hij aan de mensen die zich iedere maand weer inzetten voor de oudpapier-aktie, een onmisbare bron van inkomsten voor de vereni ging. Onder leiding van dirigent H. P. Everwijn en instrukteur M. Post werd het konsert gezamenlijk door het fanfare- en tamboerkorps geo pend met de mars „Drumbo". Door het tamboerkorps werd hierna achtereenvolgens de „Schut- tersmars", Amerikaanse marsen" en ,,Quick-Slow-Show" ten gehore ge bracht waarna nog een gezamenlijk optreden volgde met het nummer „Non Stop" (mars). Met vaardige hand gedirigeerd door beschermheer H. P. Everwijn werd hierna door het fanfarekorps de nummers: „Russisches Tagebuch", „Golden Gate", „Blues for Brass" en „Albula" ten gehore gebracht. Al met al, ondanks de minder opti mistische geluiden welke vooraf werden gehoord, een geslaagd optre den, dat door de aanwezigen met een spontaan applaus werd beloond. Dankwoorden Na afloop van het konsert bracht dr. H. J. van Zuijlen allen hartelijk dank die aan het geslaagde optreden hun medewerking hadden verleend. De heren M. Post en L. Horseling bracht hij dank voor hun inzet in het afgelopen jaar, wat hij onderstreepte met het aanbieden van een surprise. Ook de heer Everwijn en gastspelers kregen een surprise aangeboden. In de pauze werd een geslaagde verloting gehouden, waarna de „Es- so Spots" uit Spijkenisse het blijspel in 3 bedrijven „Als ik tweemaal met m'n stoomfluit fluit" voor het voet licht brachten. Het geheel werd af gesloten met <»en gezellig bal onder leiding van „De Euromasters". WESTHOEK, 15-12. Er is heel wat wind weggewaaid in de afgelopen week. De ene oceaandepressie na de ander koerste met gelukkig zachte lucht in onze richting, diepte uit, zoals dat in vaktermen heet, en een storm was in de maak. Alle stormen kwamen via Het Ka naal onze richting uit, zodat de wind ?pidwest bleef en er geen gevaarlijk hoog water kon ontstaan, mede om dat het dinsdag laatste kwartier was en springtij pas op 21 december ver wacht wordt. Gelukkig waren alle bomen al bladloos en de schade aan het houtge was bleef beperkt tot hier en daar wat dood hout dat op straat werd ge zwiept. Zaterdag werd hier en daar wind kracht 10 gemeten, bij het lichtschip Noord-Hinder zelfs 11! Op zee zijn dan ook diverse schepen in moeilijk heden geraakt, doch de schade op Schouwen-Duiveland bleef beperkt tot hier en daar wat dakpannen en antennemasten. DRONTEN. Op het CDA-kongres dat zaterdag in Dronten werd gehou den, heeft CDA-voorzitter Steen kamp in zijn openingsrede de nadruk gelegd op de eenheid binnen de par tij. Wel is er veel regen gevallen en tot nu toe bracht december al 63 mm, hetgeen op de pas geploegde akkers en percelen wintertarwe duidelijk te zien is. Terwijl we dit schrijven komt al weer een volgende waarschuwing voor stormachtige wind. Op enkele plaatsen wordt ook duinafslag gemeld in dit gebied. Vorst op de loer Toch ligt de vorst op de loer en als de wind maar een beetje naar het noorden loopt, stroomt koude lucht uit de Scandinavische landen ons land binnen. Opmerkelijk is ook dat grote groe pen winterganzen in de omgeving van de vuilnisbelt te Serooskerke zijn neergestreken. Daar we nog geen vorst hebben gehad bloeien diverse herfstplanten nog vol op. Chrysan ten, en zelfs fuchsia's geven de dorre natuur hier en daar nog een gezellig tintje, maar achter de ramen flonke ren de kerstkaarsjes van de kerst boom als een soort waarschuwing. En dat het wel eens anders kan heb ben we vorig jaar ervaren! ARNHEM. Het nationaal park de Hoge Veluwe zal met ingang van 1 ja nuari twee maanden lang op proef zijn tarieven halveren in een poging ook in de winter bezoekers te trek ken. De parkdirektie is tevreden over het totale aantal bezoekers, maar vindt dat de spreiding over de jaargetijden te wensen over laat. LELYSTAD,. 15-12. De Rijksdienst voor de IJssclmeerpolders heeft de tweede, jaarlijkse uitgifte van land bouwbedrijven in Zuidelijk Flevo land bekendgemaakt. Deze verpach ting omvat 21 akkerbouw- en tien weidebedrijven. De bedrijfsgrootte ligt tussen de 36 en 67 ha met een ge middelde oppervlakte van 52 ha. Van de 31 bedrijven zijn er 17 in pacht uit gegeven en 14 in erfpacht. „Na wat tegenslagen bij het begin van het mosselseizoen valt het toch nog wel mee, doordat de prijzen grandioos te noemen zijn, al zijn er wel die hier buiten vallen. Het alge meen is niet slecht", aldus de P.v.d.A. Men zegt het met het kollege eens te zijn, dat in alle gevallen gestreefd moet worden naar vervangende per celen in de Oosterschelde nu de Bruse vloot straks weer wordt getroffen door de afsluiting met de Philips- dam. De fraktie zegt twijfels te hebben over de deelname van eigen mid denstanders het komend jaar aan de seizoenweekmarkt. De P.v.d.A. zegt een Distributie Planologisch Onderzoek niet zo te zien zitten en wijst op de kosten, hieraan verbonden. „Je kan de kon- sument toch niet dwingen, waar hij moet kopen", is de mening van de fraktie. Advertentie KERSTBOMEN f MET KUIIT TUINCENTRUM N00RDG0UWE ZIERIKZEE, 14-12. Het Zierikzees Kamerkoor, gaf zaterdagavond in de Lutherse kerk een klein advent- kerstkoncert, dat qua peil vergelijk baar, met hetgeen men in groter ge monteerde uitvoeringen van het koor gewend is. Onder leiding van mevr. R. van den Dungen bracht het koor werken van J. Crüger (koor en twee dwarsfluiten), Dietrich Buxtehude (koor en basso continuo), G. Fresco- baldie (fluit/viool, altviool, cello en gitaar). Het koor zong verder vier ko ralen van J. S. Bach w.o. het beken de: ,,Wachet auf ruft uns die Stimme". Genoteerd stond verder een Chconne in g klein van H. Purcell (m.b.v.: fluit, viool, altviool en basso continuo en als slotnummer Ps. 111 van A. Moteverd voor koor, blok fluit, dwarsfluit (2), altviool en basso continuo. De instrumenten werden bespeeld door Petra Jongmans, Han Leenderts, Reimo Faber, Liesbeth Leenderts-de Jonge, Patricia Tanis, Dik de Koning en Riet van den Dun gen. De foto toont koor en orkest ..aan het werk". Het geheel vormde een stijlvolle instrumentale in voka- le inleiding op het komend kerstge beuren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 14-12. De P.v.d.A.-fraktie te Bruinisse liet tijdens de algemene beschouwingen weten nog steeds tegen toetreden tot de Intergemeentelijke Sociale Dienst te zijn. De fraktie is van mening, dat het moeilijk is als lid van de W.W.V.-kommissie besluiten te nemen over iemand die men niet kent en „wat zijn de financiële gevolgen bij toetreding", vraagt de socialistische fraktie zich af. Betreffende het nieuwe welzijnsbeleid zegt de P.v.d.A. niet in te zien, waarom er een kommissie in het leven geroepen moet worden. „Het gemeen tebestuur is best in staat het welzijn van de bevolking te behartigen. Alleen betreffende subsidie zal er geen ontkomen aan zijn. Wat denkt u van de finan ciële konsekwenties", aldus de fraktie. De P.v.d.A. dringt aan op de aanleg van een afrastering als het woonwa gencentrum in 1980 gereed komt. Ten aanzien van het onderwijs, kuituur en rekreatie zegt de fraktie het eige naardig te vinden, dat als na 1 janua ri de eigendomsrechten overdracht bijzondere scholen tot stand komt, de kosten van de onroerend goed be lasting toch rechtstreeks ten laste van de gemeente komen. Voorzieningen Men dringt aan op voorzieningen voor de Oudheidskamr, het Visserij museum en het Oorlogsmuseum en voor de Openbare Bibliotheek. Wat betreft het dagrekreatiegebied noemt de fraktie het teleurstellend dat de slagboom aldaar nog steeds aanwezig is. Daar het gymnastieklo kaal regelmatig overbezet is, acht de P.v.d.A. het nodig een nieuw onder zoek in te stellen naar de sportakko- modatie. De fraktie, liet bij monde van woordvoerder A. J. Bal weten te ho pen op verbetering van de prijzen in de land- en tuinbouwsektpr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1