Begroting 1980 Intergemeen- schappelijke Sociale Dienst Verwerving 90 aandelen Stichting Slot Haamstede Rhodesië weer kolonie besluit invoering kernwapens AGENDA Stijging uitgaven sociale zorg Vergadering commissie Concertzaal Informatie-avond Welzijnsbeleid Waterleiding Mij Z.W.-Nederland NAVO Boter naar de Sovjet-Unie 2 Z1ER1KZEE, 11-12. De totale uitgaven van de sociale zorg van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/St. jPhilipsland stijgen op de be groting voor 1980 in vergelijking met 1979 met een be drag van 748.262,-, waardoor de kosten op 14.143.700,- komen. De totale inkomsten stijgen met een bedrag van 1.689.168,- zodat per saldo de voor rekening van de gemeenten blijvende meer uitgaven in dit kader 59.094,- bedragen, wat een stijging per hoofd van de bevolking van 2.16 in houdt. Het totale bedrag aan inkomsten bedraagt 13.464.807,-. De stijging van het cijfer voor het algemeem beheer blijft bij een percentage van 3.5%. Was het bedrag in 1979 27.99 in 1980 is dat geraamd op 28.86. De direkteur van de Intergemeen telijke Sociale Dienst, de heer J. A. v. d. Broeke schreef in een bijvoegsel dat het uitgavenpatroon in dit kader geen aanleiding geeft tot het trekken van zorgwekkende konklusies in verband met overmatige en snelle stijging van uitkeringsaantallen. Hij stelde dat er dan ook geen bij zondere maatregelen getroffen hoe ven te worden om het uitkerings bestand terug te dringen. .Uiteraard wordt de vinger aan de pols gehou den met betrekking tot inpassing van uitkeringsgerechtigden in het ar beidsproces. Een goed overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau en andere hulpverlenende instellingen binnen de regio en provincie is daar voor noodzakelijk. De dienst zal in het komende begrotingsjaar kritisch en overeenkomstig de voorschriften de ontwikkelingen en aktiviteiten van de uitkeringsgerechtigden vol gen," aldus de direkteur in het bij voegsel. DEN HAAG. de PvdA-Tweede-Ka- merfraktie vindt dat de regering zich in het NAVO-beraad tegen de over tuiging van een kamermeerderheid in niet verzet heeft tegen het besluit tot produktie en plaatsing van nieu we kernwapens. Vervolg van pag. 1 ploitatiemij. „Mondragon" weten bereid te zijn overleg te plegen over het tarief van zaalhuur, eventueel op basis van nakalkulatie. Burgemeester De Meester kon ver der mededelen, dat het kollege van b. en w. bereid zal zijn, indien de besprekingen tussen de Stichting en Exploitatiemij. .Mondragon" posi tief verlopen, zich nader te beraden over de mogelijkheid tot het verle nen van een garantiesubsidie over het eerste half jaar van 1980. Inspelen op situatie Medio 1980 zal dan kunnen wor den ingespeeld op de situatie, zoals die zich dan inmiddels heeft ontwik keld, mede gezien de belangstelling die door andere geïnteresseerden is getoond", aldus de mededeling van burgemeester De Meester. Algemene Bijstandswet De kostenstijging betreffende de Algemene Bijstandswet voor thuis wonenden jonger dan 65 jaar be draagt 296.797 ten opzichte van 1979, en komt hiermee op een totaal van 1.894.568,-. Deze kategorie bestaat voor en groot gedeelte uit on volledige gezinnen, omdat er de laatste jaren een sterke stijging van het aantal echtscheidingsgevallen valt te konstateren, waarbij één van de partners een beroep op bijstand moet doen. Het aantal uitkeringsge rechtigden boven de 65 jaar van de ABW loopt terug. Vervolg van pag. 1 Door de, door de vereniging van b. w. en s. op Schouwen-Duiveland en •St. Philipsland, aangestelde welzijnswerker, de heer Bert Groen- leer zal een inventarisatienota van het welzijnswerk in deze regio wor? den opgesteld. Deze nota zal omstreeks mei/juni ter visie worden gelegd. „Ga die nota bekijken en maak je wensen of klachten schriftelijk bekend", luid- Alleen ih de gemeenten Brouwers haven en St. Philipsland worden uit gaven van enige omvang gedaan. De Rijksgroepregeling werkloze werknemers-post geeft een stijging van 58.591 te zien en komt daarmee op een totaal van 1.016.049,-. Het bijvoegsel vermeldt dat het aantal schoolverlaters dat onder deze regeling valt, enorm meevalt. Per 1 december 1979 waren van het totale RWW-bestand van 52, zeventien schoolverlaters. De voorzitter, de heer C. Bij de Vaate merkte op dat de ervaring leert dat weinigen langer dan één jaar werkloos blijven. „In de afgelopen periode was er slechts één, die een jaar zonder werk zat." Het grootste uitkeringsbestand zit in Zierikzee, namelijk 26. De andere 26 zijn verdeeld over de andere ge meenten. Kunstenaars Het bedrag op de begroting 1980 tenaanzien van de groep beeldende kunstenaars bedraagt 68.500,-. Al leen de gemeente Zierikzee voert de ze regeling voor twee kunstenaars uit. De overige gemeenten hebben de ze regeling geheel buiten werking gesteld. De heer W. den Boer merkte op dat de gemeente niet verplicht is de kunstenaars onder deze regeling te laten vallen, zodat zij - indien noodzakelijk - op een andere regeling beroep kunnen doen. De heer Den Boer merkte ook op dat misschien de aandacht gevestigd kon worden op opdracht(en) geven aan de kunstenaars voor werkstuk ken voor in aankomst zijnde Rijksge bouwen, zoals het belastingkantoor en de Rijksscholengemeenschap. de het advies van de heer Van Woer- kom. Gedetailleerde toelichting gaf de spreker verder over de voorwaarden, waaraan de gemeenten moeten vol doen om voor een Rijksbijdragerege ling in aanmerking te komen. Deze vdbrwaarden zijn: 1.) Een wel- zijnsplan voor vier jaar; 2.) Een jaar programma; 3.) Een subsidieregeling en 4.) een procedure-verordening. Evaluatie-nota De heer Van Woerkom zei onder de ze voorwaarden een Doelstellingsno ta en een Evaluatienota te missen. Juist een Evaluatienota zei hij van groot belang te achten, omdat daar uit de kriteria waar verenigingen aan moeten voldoen, duidelijk kun nen worden. „Nu moet je als vereni ging steeds afwachten of je in het vol gende jaarprogramma zult worden opgenomen", luidde zijn bezwaar als er zonder Evaluatienota wordt gewrkt. Hij zei te vrezen, dat door deze to tale verandering van het welzijnsbe leid vooral kleine verenigingen uit de boot zouden kunnen vallen, te meer daar thans in een zeer korte pe riode - tot eind 1980 - vele zaken hun beslag moeten krijgen. Wel deelde hij mede, dat er inmid dels „driftige geluiden" de ronden doen, dat deze termijn verlengd zal of mag worden tot eind 1981. De heer Van Woerkom zei de kans zeer groot te achten, dat dit ook inderdaad zal gebeuren. Naar aanleiding van de inmiddels in gang zijnde verandereingen in het welzijnsbeleid was hij van mening dat overkoepelende instellingen, zo als de Stichting Jeugd, een belangrij ke taak hebben hun achterban goed te informeren. Anderzijds von de heer Van Woerkom, dat het voor de verenigingen zelf ook een kwestie van goed besturen betreft. „Als verenigingsbestuurder moet je je zaken goed overdragen. U gaat om met gemeenschapsgeld, dat is een recht, maar er zitten ook plichten aan verbonden", aldus de heer Van Woer kom. SALISBURY/LONDEN, 12-12. 14 jaar na de breuk met Groot—Brittannië in 1965 door .de toenmalige blanke premier Ian Smith, is het huidige Zimbabwe- Rhodesië sinds woensdag weer een Britse kolonie. Rond 13.00 uur woensdagmiddag landde in Salisbu ry het toestel van lord Soames, die voorlopig de regeringszaken in het land beheert als vertegenwoordiger van de Britse Kroon. Soames moiet als Brits gouverneur het omstreden land naar nieuwe verkiezingen en wettige onafhankelijkheid leiden. Over een overgangsregeling waren alle deelnemers in Londen het eens geworden op de conferentie over Zimbabwe-Rhodesië die daar op 19 september begon. Advertentie GOES, 12-12. In de woensdagmiddag te Goes gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland werd met al gemene stemmen besloten tot het overnemen van 90 van de aandelen van de Stichting Slot Haamstede, waar door de watermaatschappij een meerderheidsbelang krijgt in genoemde B.V. In deze B.V. zijn ondergebracht, 265 ha van de zgn. Zeepeduinen, het natuur- gebied in Westelijk Schouwen, grenzend aan de waterwingebieden van ge noemde watermaatschappij aldaar. Hiermee is een bedrag gemoeid van f 4 miljoen. Tegen deze overneming was onder meer door de Stichting Zeeuws Coör dinatie Orgaan een campagne ge- i/ VQerd. In de zomer van dit jaar (1979) was aan alle gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin de transac tie werd ontraden. Dit betrof de ge meenten in Zeeland, Goeree- Overflakkee en enkele in West- Brabant. De Watermaatschappij was echter gedekt door een principebesluit, door de algemene vergadering in de cember 1977 genomen en zij zond op haar beurt een schrijven naar alle ge meenteraden, daar het protest van de milieugroep (Coördinatie Orgaan) hier en daar nogal aansloeg. Men gaf de verzekering, dat zij het duingebied, verworven om de water voorziening veilig te stellen, in be heer en onderhoud zou geven bij Staatsbosbeheer, zodat ook met de milieubelangen gerekend werd. De procedure die gevolgd wordt om de gewenste gronden in eigendom te krijgen, werd hier en daar gekwali ficeerd als gesjoemel met de belastin gen c.q., om bepaalde belastingen te ontgaan. Geen „fraude" Van de zijde van het dagelijks bestuur werd evenwel betoogd dat van belastingfraude geen sprake is, dat alle onderhandelingen openlijk zijn gevoerd en dat voorlopige over eenkomsten inzake de overneming van de aandelen zijn overgelegd aan de Belastinginspectie, die deze over eenkomsten ook fiateerde. Mevrouw J. L. Niemantsverdrict- Leenheer, kandidate in de vakature ontstaan door het aftreden van de heer H. P. Everwijn, van vijf ge meenten op Schouwen-Duiveland, kreeg bij de verkiezing tot konimis- saris van de vennootschap 415 stem- drs. W. L. A. Lockefeer van Aarden burg. De heren S. Francke (Valkenis- se), G. C. van den Heuvel (Borssele) en wethouder C. J. Moerland (Tho- len) werden eveneens bij enkele kan didaatstelling herkozen. Afscheid Van de heren Everwijn en Schipper werd afscheid genomen. Zij werden uitgenodigd, straks bij de ingebruik neming van het nieuwe pompstation in Westerschouwen de officiële ope ning te verrichten. BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE Wegens sukses geprolongeerd: A.S. zaterdagmiddag 15 december 2.00 uur en dinsdag 18 december - 8 uur De nieuwe James Bond is er! Richard Kiel ais -jaws" Michael Lonsdale ais "Dra*- Produktie Albert R. Broccoli Regie Lewis Gilbert scenario Christopher Wood Gezongen door Shirley Bassey Zaterdagavond 15 december en zondagavond 16 december Het hart, de humor, de moed en de glorie van de mannen uit de voorste linies! AUDIE MURPY Amerika's mees! gedecoreerde held uit de tweede ereldoorlog in het verhaal van zijn eigen leVen. RUG UIT DE HEL Aanvang 8 uur - Toegang 12 jaar ZIERIKZEE. Maandagmiddag plaatste de gemeentelijke plantsoenendienst een drietal danig uit de kluiten gewassen kerstbomen in de stad: een op het Havenplein, een aan de Grevelingenstraat en een aan de Calandweg. De bo men zijn elk elf meter hoog en vol gehangen met honderd lampen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op burgemeester Th. H. de Meester kandidaat van de gemeente Zierik zee in dezelfde vakature werden uit gebracht 388 stemmen, 26 stemmen waren blanco, 4 van onwaarde. In de plaats van de heer A. A. Schipper, oud-burgemeester van Oostburg. werd bij enkele kandi daatstelling gekozen burgemeester BRUSSEL, 12-12. De NAVO heeft woensdag in Brussel het dubbele besluit genomen nieuwe Amerikaan se kernwapens in Europa te statione ren en met Moskou „zo snel moge lijk" onderhandelingen op te nemen over een gekontroleerde begrenzing van Euro-strategische kernwapens. Na een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de NAVO, die wegens voorbehouden van Nederland en Bel gië een van de tot nu toe moeilijkste besluiten moest nemen, maakte sekretaris-generaal Joseph Luns be kend dat de nieuwe Pershing-Il- raketten en de Cruise-raketten, na het NAVO-besluit, nu in de Verenig de Staten zullen worden geprodu ceerd. BRUSSEL, 12-12. De Europese Ge meenschap heeft op de uitvoer van boter naar de Sowjet-Unie al meer dan 420 miljoen dollar toegelegd. Dit heeft de Europese Kommissie woensdag geantwoord op vragen van het Britse lid van het europese parle ment John Marshall. De subsidiëring van de uitvoer van boter naar andere landen van de Comecon de Oosteu- ropese organisatie voör onderlinge ekonomische bijstand) heeft in die tijd 59 miljoen dollar gevergd. De Sowjet-Unie kocht 151.000 ton en Po len meer dan 19.000 ton. Oost- Duitsland, Roemenië en Bulgarije namen kleinere hoeveelheden boter uit de EG af. Ouwerkerk Bovenzaal dorpshuis, 20.00 uur na jaarsvergadering ijsklub. Nieuwerkerk Gebouw van de Gerei. Gemeente in Ned. 19.30 uur, vergadering SGP-stu- dievereniging. Zaterdag 15 december Zierikzee „Huis van Nassau", 9.30-13.00 uur, ruil- en verkoopbeurs van vogels. Concertzaal-bioskoop; „Moonraker"; 14.00 uur. „Terug uit de hel"; 20.00 uur. Renesse Kantine sportpark. 20.00 uur. Mossel en bingo-avond S.V. Renesse. Dorpshuis, 14.30 uur, filmmiddag S.V. Renesse. Zondag 16 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Terug uit de hel"; 20.00 uur. Maandag 17 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond „Philatelica"-afdeling. 20.00 uur. Stadhuis. Kommissie Publieke Wer ken. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. C.P.B.-af deling. Kerstviering. 19.45 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, kerstfeest NCVB. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad; 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw 14.30 uurBejaar- densoos Kerstmiddag. Brouwershaven Tonnenmagazijn; kerstviering Plat telandsvrouwen; 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Kerstviering Platte landsvrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis 20.00 uur Gemeente raadsvergadering beschouwingen). (algemene Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schoü- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Donderdag 13 december Zierikzee Havenplein 27, rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk 19.30 uur Kerstavond Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland. Bruinisse Evenementenhal „Aquadelta". Ce- beco-Zuidwest. 14.00 uur. Vrijdag 14 december Zierikzee Lutherse kerk, 20.00 uur. Kerstcon cert Zierikzees Kamerkoor. „Huis van Nassau". 19.30 uur, frak- tievergadering P.v.d.A. Burgh-Haamstcde Grote zaal camping „Duinrand" 19.30 uur. Uitvoering kon. muziekge zelschap „Witte van Haemstede". Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur. Bond voor Opzichzelfstaanden Bingo en Dansen. Herv. Verenigingsgebouw. Kerstvie ring Vrouwenvereniging. 19.30 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB (kerstvie ring). Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Haamstede Ger. kerk. Vrouwenraad Wester schouwen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis 20.00 uur. Gemeente raadsvergadering (begrotingsraad). Donderdag 20 december Zierikzee Lutherse kerk. Ger./Herv. Toerus tingskommissie. Kernbewapening. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, kerstavond „Wees een Zegen". Mondragon-foyer. Kerstviering Afd. Schouwen Plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn; bejaardensoos (kerstviering); 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur Klaver- jaswedstrijden. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, kerstviering Plattelandsvrouwen Duiveland. Vrijdag 21 december Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, alg. ledenver gadering landbouwver. Dreischor. Nieuwerkerk Ned. Hervormde kerk, 19.00 uur kerstfeest Chr. School. Zaterdag 22 december Brouwershaven Tonnenmagazijn 10.00 uur Fancy Fair en Rommelmarkt Carnavalsver eniging „De Benekluvers". Oosterland Neffen d'Eule, 14.00 uur, potspel om wild. Donderdag 27 december Brouwershaven Kantine A.S.V. Brouwershaven 14.00-17.00 uur Bingo-Disco voor jon geren tot en met 12 jaar. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half iet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2