Nieuw welzijnsbeleid gaat ook stukje politiek worden Goede kans op voortzetting wekelijkse filmvoorstelling 1 Hiep - Hoi Aardbeving in Columbia Nederland verbindt zich niet tot stationering TUINMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT C. van Woerkom op informatie-avond: Voorlopige zekerheid voor ZVU en Ziejook Garantie-subsidie van gemeente? KAARSEN Zföh pe u ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 december 1979 136ste jaargang Nr. 22624 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: WMZ verwerft aandelen Slot Haamstede ZIERIKZEE,11-12. „Het nieuwe welzijnsbeleid is een stukje politiek geworden, daarom is het belangrijk te weten hoe en waarom de frakties in de gemeenteraad reageren". Dat zei de heer C; van Woerkom, dinsdag avond in „De Zeeuwsche Herberghe" tijdens een infor matie avond belegd door de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland betreffende de decentralisatie van het Wel zijnsbeleid. Reeds tijdens de vorige vergadering van het algemeen bestuur van de Stich ting Jeugd in september werd de behoefte aan informatie over deze omvang rijke en vrij ingewikkelde materie van het nieuwe welzijnsbeleid naar voren gebracht. Het dagelijks bestuur van de Stichting speelde in op deze behoefte en verzocht de heer Van Woerkom „licht" te werpen op deze voor vele in de welzijnssektor bezigzijnde mensen, nog duistere zaak. Advertentie op blz. 12 BOGOTA, 12-12. Een zware aard beving heeft woensdagmorgen het zuiden van Columbia en het noorden van Ecuador getroffen. Er zijn vele doden en de schade is omvangrijk. Het aantal doden zou zijn gestegen tot minstens driehonderd, wordt van niet-officiële zijde in Bogota gemeld. In het gebied van Narino, nabij de grens met Ecuador, dat het zwaarst door de beving getroffen lijkt, is de plaats Charco volledig verwoest. Men heeft er tot nu toe 56 lijken on der de puinhopen vandaan gehaald. De heer Van Woerkom is funktio- naris van de Zeeuwse Organisatie voor de Ondersteuning van het Sociaal-Kultureel Werk (Z.O.O.S., het vroegere Salco-Zeeland) en wist een duidelijke uiteenzetting te geven over het Welzijnsbeleid, zoals dat voorheen geregeld werd, waarom er behoefte was te veranderen, hoe de veranderingen zullen plaatsvinden en wat dit voor ,,de werkers in het veld" precies gaat inhouden. Vanuit „Rijswijk" Spreker vertelde hoe het welzijn in de regio vroeger vanuit „Rijswijk" (het ministerie) werd geregeld, een situatie waarin plaatselijke omstan digheden niet optimaal op hun meri tes t Iconden worden. De zoge naamde Knelpuntenota signaleerde dit en bracht adviezen uit ten aanzien van de decentralisatie, de participa tie van de mensen, voor wie het wel zijn is bedoeld en van een betere stroomlijning van de vele welzijns voorzieningen. Volgende fasen in de verandering van het welzijnsbeleid waren de zo genaamde Bijsturingskommissie, de Rijksbijdrageregeling Sociaal- Kulturele Aktiviteiten (RBR: SKA) en tenslotte de Kaderwet Specifiek Welzijn. Bovengenoemde Rijksbijdragere geling houdt in, dat de gemeente - in dien zij voldoet aan een aantal voor waarden - een bepaald bedrag van het Rijk ontvangt ten behoeve van sociaal-kulturele aktiviteiten. Dit bedrag dat door het Rijk wordt toe gekend is „budgettair neutraal", het geen inhoudt, dat er geen verhogin gen plaatsvinden. De heer Van Woer kom wees er echter met nadruk op, dat de gemeente vrij is het bedrag zelf wel of niet aanzienlijk te verho gen. Hij liet desgevraagd weten te verwachten dat de gemeenten hun welzijnsbeleid zullen afstemmen op de aktiviteiten, die er zijn en op het aantal subsidie-aanvragers. Gevoelsmatige overwegingen De uiteindelijke beslissingen over de verdeling van de subsidiegelden ligt echter bij de gemeenteraad. „Er is dus wel een risiko, dat gevoelsma tige overwegingen kunnen overheer sen in plaats van inhoudelijke over wegingen ,_aldus de spreker. Hij wees'er met nadruk op, dat het voor iedereen, werkzaam in de wel zijnssektor - van grote regionale groeperingen tot de allerkleinste ver eniging in de allerkleinste kern - be langrijk is, zich nu op de hoogte te stellen van de stand van zaken op Schouwen-Duiveland met betrek king tot de decentralisatie van het Welzijnsbeleid. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het van belang is, reeds nu als vereniging of groepering „aan de bel te trekken", om straks niet „uit de boot te vallen". Zoals bekend heeft een kommissie ad hoe voor de welzijnsplanning in middels advies uitgebracht aan de gemeentebesturen op Schouwen-Dui veland en St. Philipsland over de te volgen procedure tot eind 1980. De heer Van Woerkom wees erop, dat dit advies tot en met 21 december ter vi sie ligt. „Ga het bekijken", luidde zijn advies. Verder vestigde hij .V aandacht op het feit, dat begin janua ri in alle gemeenten een informatie avond zal worden georganiseerd. „Bezoek die bijeenkomsten", luidde wederom zijn advies. Welzijnskommissies In het advies van de kommissie wordt gesproken over de samenstel ling van een welzijnskommissie of planninggroep (ex. art. 62) per ge meente. Spreker deelde mee, dat nog niet bekend is hoe deze kommissies er precies zullen uit gaan zien. Een beslissing daarover ligt bij de diver se gemeenteraden. Wel is het moge lijk voor mensen in de welzijnssek tor reeds nu kandidaten op te geven, die een groot veld van dat welzijns werk kunnen overzien. De benoe ming van bovengenoemde kommis sies of planninggroepen zal om streeks februari 1980 plaatsvinden. De kernbewapening DEN HAAG, 12-12. Nederland kan zich thans nog niet verbinden tot stationering van kruisraketten op zijn grondgebied. Nederland zal in december 1981 in overleg met de bondgenoten beslissen aan de hand van het criterium of het wapenbeheersingsoverleg alsdan succes in de vorm van konkrete resultaten heeft opgeleverd. Vervolg pag. 2 Minister-president Van Agt las de ze verklaring, die in de woensdag ge houden vergadering van de NAVO in Brussel is afgelegd, woensdagavond voor in de Tweede Kamer. „Nul-optie" De verklaring was begonnen met erkenning van de noodzaak van een politiek en militair antwoord op de bedreigende ontwikkeling van de Sowjet LRTNF (de kernwapens in de grijze zóne), met name van de SS20- raket en de Backfire bommenwer per. Met het oog echter op het belang van de wapenbeheersing en de als einddoel ten aanzien van deze wa pens nagestreefde „nul-optie" kan ZIERIKZEE, 13-12. De exploitatiemaatschappij „Mon dragon" heeft er met nadruk op gewezen, dat zij zich vol ledig bewust is van de kontraktuele verplichting tegen over de gemeente Zierikzee tot exploitatie van de Con certzaal tot 1984. Aan de vertegenwoordigers van Z.V.U. en de Filmkring Ziejook is inmiddels de verzekering ge geven dat de geplande voorstellingen in 1980 normaal doorgang kunnen vinden. Wat betreft de wekelijkse filmvoorstellingen bestaat er een goede kans, dat deze voorlopig nog doorgang zullen vinden. Met de Stichting Bioscoopexploi tatie i.o. zal nader overleg gepleegd worden hoe zij in de eerst komende maan den de filmvoorstellingen kan gaan verzorgen. De bedoeling is, dat de Stich ting dan zo spoedig mogelijk zorgt rechtspersoonlijkheid te krijgen en vervol gens de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de totale exploitatie. gezegd, zekerheid worden verschaft over de doorgang van geplande voor stellingen in 1980. Aan de Stichting Bioscoop^xploitatie i.o. liet de Ex- Vervolg pag.2 Advertentie KERKWERVEDinsdag vierde mevrouw M. Viergever-Hoekman te Ker- kwerve haar 100-ste jaardag. Tot 'de velen die haar geluk kwamen wensen, be hoorde de echtgenote van Zeelands kommissaris, mevrouw J. B. Boertien- Velema. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze mededeling deed burge meester Th. H. de Meester desge vraagd naar aanleiding van een ver gadering van de Commissie Concert zaal woensdagavond jl. Deze verga dering werd belegd in verband met de onlangs bekend geworden proble men, waarin de Exploitatiemaat schappij „Mondragon" verkeert ten aanzien van het café-restaurant-ge- deelte. Niet meteen ook Concertzaal Eventuele sluiting van het restau rant houdt echter niet meteen in, dat ook de Concertzaal zijn deuren dicht doet. De Exploitatiemaatschappij „Mondragon" is echter kontraktueel verplicht tot exploitatie van de Con certzaal tot 1984 en men is zich, zoals gezegd, terdege bewust van deze ver plichtingen. Voor de vergadering van de Com missie Concertzaal - bestaande uit de heren Th. H. de Meester, drs. R. Say- ers, P. Mom, drs. J, Schotte, J. Cou- mou en N. v. d. Zwan - waren woens dagavond ook uitgenodigd vertegen woordigers van de Zeeuwse Volks Universiteit (Z.V.U.), filmkring Zie jook. de Stichting Bioscoopexploita tie i.o. en van de Initiatiefgroep Cul tureel Centrum. Aan Z.V.U. en Ziejook kon, zoals Voor groot of klein moet u bij TUINMAN zijn. INTERIEURVERZORGING MOL 17-19 ZIERIKZEE TEL. 01110-2887 ZIERIKZEE. Een noodbrug kwam deze week gereed, nodig in verband met vernieuwing van de Zuidhaven- brug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Nederland zich thans nog niet ver binden tot stationering. Nederland is volgens premier Van Agt van oordeel dat een stationering van nieuwe wapensystemen op Ne derlands grondgebied zal moeten lei den tot een vermindering van de bestaande Nederlandse nucleaire ta ken. DEN HAAG. Fraktievoorzitter Rietkerk van de VVD vindt dat de door premier van Agt woensdag in de Tweede Kamer afgelegde verklaring over het Nederlandse standpunt ten aanzien van de modernisering van kernwapens nog duidelijk vragen open laat. 01 UT ■-> f i - Verwachting tot vrijdagavond'. Vrij zacht Af en toe regen, ook enkele opklarin gen; minimumtemperatuur ongeveer 5 en middagtemperatuur rond 9 gra den; matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 dec. Zon op 8.40, onder 16.28 Maan op 2.46, onder 14.16 Nieuwe maan: 19 dec. (9.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 dec. 11.11 23.56 4.53 17.26 Doodtij: 13 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie bij Ijs- land en een hogedrukgebied boven middeneuropa wordt voor vrijdag een zuidwestelijke stroming ver wacht. Hiermee wordt lucht aange voerd waarin opklaringen afgewis seld zullen worden door enkele bui en. De temperaturen zullen wat ho ger zijn dan normaal voor dit jaarge tijde. De koudere lucht, die woens dag boven ons land aanwezig was, wordt dus weer verdrongen door zachtere. De scheiding tussen beide lucht- massa's werd voorafgegaan door een regenzone, terwijl in het noordoosten eerst natte sneeuw viel. In de Scandi navische landen en Finland blijft het vriezen, op veel plaatsen komt daar strenge vorst voor met op veel plaat sen temperaturen van 15 tot 20 gra den onder nu\. LE1RVIK. De zeeslepers Smit Rot terdam en Smit London hebben het Russische superdok, dat op 4 oktober onderweg naar Moermansk strand de, veilig afgeleverd bij de Stord- werf in het Noorse stadje Leirvik. Het dok wordt daar gerepareerd I t V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1