„MOONRAKER" - JAMES BONDS MAIDENTRIP IN DE RUIMTE MARIA VIERGEVER-HOEKMAN WORDT DINSDAG HONDERD JAAR J. VAN DER MAAS VIJFENTWINTIG JAAR BIJ A.S.D. „SCHOUWEN-DUIVELAND,, 4 STREEKNIEUWS Concertzaal-bioskoop Schets van een ,,self-made"-man Inwoonster van Kerkwerve Prima nachtrust Graag op reis Tot enkele jaren geleden kon me vrouw Viergever trouwens nog veel. Ze ging graag op stap, samen met haar zuster die nu 83 is, om haar dochters te bezoeken, naar Den Haag, Stolpwijk, Zwolle en Vlissin- gen. Vijf jaar geleden kwam de hele familie naar haar toe, ook naar het Verenigingsgebouw, om samen met haar heur 95-ste verjaardag te vieren. Thans telt haar nageslacht 6 dochters (een zoon is overleden), 20 kleinkin deren en 52 achterkleinkinderen. Daarna wordt het tellen - begrijpe lijk - erg moeilijk. Het rekenen gaat nog even door: te rug 1879, toen ze in Kloetinghe bij Goes, werd geboren; Toch is ze in haar hart een echte Schouwse, want als jong meisje kwam ze al naar hier: jaar voorzitter van de S.V. „Duive- land". Een druk baasje derhalve, die zeer verknocht was en blijft aan ,,zijn Oosterland", want iedere dag rijdt hij op en neer. {Continuïteit Wat vindt Van der Maas er zelf alle maal van? Met vermijding van som mige dingen, zou hij het allemaal over willen doen ,,als het kon". „Tenslotte heb je een behoorlijk stuk van jezelf in het bedrijf gelegd, maar de grote zorg was en is het verzeke ren van de kontinuïteit van het werk. Tenslotte voel je je medeve rantwoordelijk voor de 75 mensen, die in het bedrijf werken". Straks zullen ,,die van S D" hem wel ver tellen hoe Van der Maas (55; vrouw, 2 zoons en 2 dochters) wel vertellen, ,,wat ze van hem vinden". Een steun pilaar voor de zaak, dunkt ons. De feitelijke jubileum - is intussen al ge passeerd - (15 november), maar de cember als feestmaand moest het worden, om deze zilveren-man eens echt te fêteren. Hij zal het met Duivelandse gemoe delijkheid over zich laten komen, maar wie hem kent - weet dat dank baarheid nu en straks bij hem de bo ventoon voert. BRUINISSE Bevorderd Mevrouw S. Krijgsman-Ramaker, thans klerk ter sekretarie van de ge meente Bruinisse, is bevorderd tot adjunkt-kommies en tevens be noemd tot kassiere met ingang van 1 december 1979. Geslaagd Onze dorpsgenote mevrouw N. Buth-v. d. Bos, Botterstraat 1 te Bruinisse, slaagde vorige week voor het examen schoonheidsspecialiste. Zij volgde een opleiding hiervoor aan de S.T.I.V.A.S. te Rotterdam. Het examen werd gehouden te Den Haag. Benoeming De heer J. Minnaard wonende te Yerselce èri thans werkzaam ter se kretarie van Halsteren, afdeling Fi nanciën, is benoemd tot ambtenaar ter sekretarie, tevens komptabele, in vaste dienst en in de rang vap hoofd kommies voor het vervullen van de betrekking van chef van de afdeling financiën, belastingen,, onderwijs en personeelszaken. Tevens aangewe zen als waarnemend sekretaris voor de tweede helft van elk jaar, ter se kretarie van de gemeente Bruinisse. MIDDELBURG Prijsuitreiking landelijke leefbaarheidswedstrijd Op maandag 17 december zal com missaris van Zeeland dr. C. Boertien de prijsuitreiking verrichten van de landelijke leefbaarheidswedstrijd „Een kern waar pit in zit" uitge schreven door de Koninklijke Neder landse Heide Maatschappij. In aanwezigheid van onder ande ren vertegenwoordigers van de ge meenten, de hoofdjury, gewestelijke jury's en een beperkt aantal genodig den, zal de commissaris in de staten zaal oorkonden uitreiken aan de con tactpersonen van de deelnemersgroe- pen. Onder de deelnemers bevindt zich, als enige Zierikzeese groep, de (voormalige) Belangengroep Poor tambacht. „Merien de Post" te Bruinisse hangt tas aan wilgen BRUINISSE, 6-12. Vandaag (vrij- dag 7 december), zal de op Bruinisse zo bekende „Merien de Post", zijn tas aan de wilgen hangen. Na een periode van 33 jaar in dienst te zijn geweest bij de Posterijen te Bruinisse gaat hij deze dienst verla ten. Deze uittreding is mogelijk ge worden voor de heer Jumelet omdat hij thans op 63-jarige leeftijd, ge bruik mag maken van de zogenaam de flexibele uittredingsregeling bij de P.T.T. De heer Jumelet deelde des gevraagd mede, dat hij zijn werk zaamheden altijd wel met plezier heeft gedaan en dat eigenlijk nog wel doet, maar dat hij het toch wel fijn vindt, dat hij zich dan wat meer aan zijn hobby's kan wijden. Zijn liefste bezigheid is, het doen van allerhande knutselkarweitjes welke van zeer uiteenlopende aard zijn. Fims In vroeger jaren kwam het vaker voor dan tegenwoordig, dat hij er nog al eens op uittrok voor het draai en van een film voor de jeugd. Iets wat nu niet zo vaak meer voorkomt, al heeft hij pas nog ter gelegenheid van de viering van het Sinterklaas feest te Nieuwerkerk, dëjeugd kun nen vermaken met het draaien van leuke films. De heer Jumelet gaat officieel per 31 december 197^ vervroegd pensioen, doch hoeft na vrijdag geen dienst meer. te doen omdat hij nog va kantiedagen tegoed heeft. Of er aan e.e.a. nog een officiéél tintje gegeven zal worden kon hij momenteel nog niet zeggen wegens familieomstan digheden. Peperduur spektakelwerk Het jongste avontuur van geheim agent James Bond op film heet „Moonra- ker" en draait dit weekend in de Zierikzeese Concertgaal-bioskoop. De film ging eerder dit jaar in landelijke première, wat betekent, dat onze bioskoop een up to date programma heeft, de laatste weken. Toe te juichen! Ongewone stunts, spanning, aktie: en spektakel kenmerken alle Bonds- films, maar van dat laatste is in deze rolprent weer meer te vinden dan in de tien vorige. Dat is trouwens ook kenmerkend: elke Bond-film is nog „fantastischer" dan de voorgaande. Zo heeft „Moonraker", die is opgeno men in drie Parijse en twee Londense studio's, en op verschilllende locaties en Venetië, Rio de Janeiro en de oer wouden van Brazilië en Argentinië, ruim zestig miljoen dollar gekost. (U ziet, het bedrag is al even „fan tastisch"). Een aanzienlijk gedeelte daarvan is gespendeerd in de Engelse' Pinewood en Shepperton studio's, waar de ruimteopnamen werden „ge- truukt". Deze speciale ruimtevaart- scenes zijn overigens tot aan de pre mière van de film zo angstvallig ge heim gehouden, dat het leek alsof er een compleet nieuw wapen op Rus land was gericht. De ruimte in Ja inderdaad, de tijd staat niet stil, geheim agent 007 heeft in deze mo derne tijd ook al niet meer genoeg aan de aarde en beleeft nu zijn eerste ruimteavontuur. Wat gebeurt er namelijk? Bond komt op het spoor van de miljardair Hugo Drax (een rol van Michael Lonsdale, een Franse acteur met En gelse naam). Drax heeft een aantal space shuttles (raketjes) die pendelen tussen de aarde en zijn eigen ruim testation. Leuk speelgoed, als je toch „fantastisch" rijk bent, maar de mil jardair heeft minder onschuldige in tenties. Bond komt er na eerst de hal- ve wereld te hebben afgereisd pas achter, dat dr. Drax een bedreiging vormt voor de menselijke bescha ving. Hij heeft het niet begrepen op mensen met een gebrek of gebrekki ge lichamelijke konditie. En daar is hij heel pietluttig in. Met andere woorden hij streeft naar perfectie en die vindt men op aarde niet. Daarom heeft hij in zijn ruimtestation een stad vol perfecte mensen die op aarde zullen worden losgelaten als hij de aardbewoners met de dampkring in gestuurde gifwolken (die wèl flora en fauna intact laten) heeft uitgemoord. Bond gaat dan over tot het bestrijden van deze super ruimte-Hitier en zijn U ebermenschen. Wonderlijke terugkeer Zijn meest geduchte tegenstander als het op man-tot-mangevechten aankomt is „Jaws", de helper van Drax en een oude bekende van 007. „Jaws", die gespeeld wordt door de 2,20 m lange acteur Richard Kiel, werd in de vorige Bondfilm („The spy who loved me") door de geheim agent op nogal wrede wijze uitge schakeld, maar achteraf bezien was er niet 100% zekerheid over of hij nu wel heel-echt-waar-exact-stellig- zeker-ongetwijfeld-absoluut dood was. Dus zodoende. Aan het eind van deze film schaart hij zich zelfs aan Bonds zijde en de verwachting leeft onder het team van Bond-filmers, dat „Jaws" nog heel wat keren op het scherm zal terugkeren. Wel dan aan de „goede" zijde. Nu we toch bezig zijn: het zou ons niks verbazen Drax vroeg of laat ook nog eens terug te zien. Weliswaar wordt 'ie door Bond uitgeschakeld, maar het is weer niet helemaal-echt- waar-etc.-zeker of hij nu ook dood is. Hij wordt namelijk de ruimte in ge gooid en volgens de Bond-methode is dat te overleven. Traditie Lois Chiles is de „knappe jonge vrouw" die deze keer James Roger Moore Bonds tegenspeelster mag zijn. (Zoals men weet is hét een vaste gewoonte om Bond voor elk nieuw avontuur een andere jonge bloem an nex veroveringsobject mee te geven). Over tradities gesproken: ook deze film is geproduceerd door Albert Broccoli. Dat doet hij al sedert 1962, toen het eerste avontuur van 007, „Dr. No", werd opgenomen. Daarna volgden „From Russia with love" ('63), „Goldfinger" ('64), „Thunder- ball" ('65), „You only live twice" ('67), „On Her Majesty's Secret Servi ce" ('69), „Diamonds are forever" ('71), „Live and let die" ('73; met de wereldhit van Paul McCartney als ti telsong), „The man with the Golden Gun" ('74) en „The spy who loved me" ('77). Niet genoemd is Casino Royale", die op de naam van de hoofdfiguur na, niet zoveel gemeen heeft met genoemde films. In „Moon raker" is trouwens ook Shirley Bas- sey weer vokaal van de partij, om de titelsong te vertolken. Ze heeft er geen hit mee gescoord, zoals inder tijd wel het geval was met haar opna me Voor „Goldfinger". Een laatste opmerking. De speciale effects (voor de liefhebbers) buiten beschouwing latend, bevat „Moonra ker" enkele buitengewoon interes sante opnamen. Die zijn gemaakt in de ruïnes van de oude Maya-stad Ti- kal, welke dateert uit 700 v. Chr. en onlangs is ontdekt. De Bondploeg filmde er afgelopen januari. Even eens opnamen van de 2,5 km hoge waterval van Iguazu. ZIERIKZEE, 6-12. De decembermaand blijkt vruchtbaar te zijn op het punt van jubilarissen. Een zilveren komt er aan, in de persoon van de heer J. v. d. Maas, hoofd plan ning en voorbereiding van de Aannemersmaatschappij „Schouwen-Duiveland". Met een vandaag (vrijdag) te houden receptie in „De Zeeuwse Stromen" te Reiiesse, zal de jubilaris in het „zonnetje en het blommetje" wor den gezet. De heer Van der Maas is een typische self-made man, oorspronkelijk begon nen in de landbouw (tot zijn 18e jaar), zoals zovele jongeren in de regio, die het zeker niet aan hersens ontbrak om verder op te komen, maar een beetje dupe werden van de vooroorlogse sociale kontext, yaarin „nae 't land gae" al te ge redelijk als de enige weg werd aangemerkt. Om lijfelijk te ontsnappen aan aardappel en biet, zocht Van der Maas het in het kommissionairschap, een vak waarin hij zijn entree maak te, mede door het feit, dat ook schoonpapa hierin zijn stiel had ge vonden. Dit duurde allemaal tot 1953, toen Schouwen-Duiveland verwoest was en de landbouw en derzelver produk- ten wel konden worden vergeten. Zijn studie wrocht hij in de avon duren bij het - toen zeker niet roman tische - licht van een stallantaarn. Na de oorlog verrichtte hij te Mid delburg een tweetal jaren admini- stratief-technisch werk en -als ge zegd - de ramp zette hem definitief op het aannemerspaard. A.S.D. Toen werd het eerste lijntje gete kend in de richting van de aanneme- rij. Van der Maas kwam te werken bij het bekende bedrijf Zanen Ver stoep en werkte mee aan dijkherstel in Duiveland. Diploma Eerder al waren 's heren Van der Maas gedachten naar ander werk ge gaan en als noodzakelijke voorberei ding hierop behaalde hij als zestien jarige het diploma boekhpuden, toen nog het non plus ultra voor jongelui „die niet verder studeerden". ZONNEMAIRE. Mevrouw Boonstra aan de Rietdijk in Zonnemaire werd winnares van de hoofdprijs in de Sint Nicolaas-aktie van de Zierikzee- sche Ondernemerscentrale. Uit han den van Z. O. C.-bestuurslid de heer P. Verhage mocht zij donderdagmiddag de prijs, een reis terwaarde van f 900,— in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Grote steun hierbij gaf het inmid dels gehaalde N.B.A.-diploma, want het studiebloed was toch gekropen, waar het niet gaan kon. Bij A.S.D. (voortgekomen uit een in 1960 gesplitst bedrijf) begon hij met de loonadministratie. De zaak was toen nog gevestigd aan de Balie en later aan de Schui thaven, tot twee jaar geleden het nieuwe bedrijf aan het industrieter rein werd geopend. Van het zuivere administratief werk naar het technische bleek een enkele stap te zijn en zo zit Van der Maas tot over zijn oren in het typi sche aannemerswerk, dat hem zelfs naar Friesland voerde, gedurende en kele jaren. Zo druk kon de aannemerij niet zijn, er werd tijd gereserveerd voor ander werk „ten algemene nutte". De jubilaris heeft voor de tweede periode zitting (C.D.A.) in de Duive landse raad, is ouderling van de her vormde gemeente en reeds twintig KERKWERVE,6-12. „Ik ben altijd bij mijn kinderen in huis geweest. Dat scheelt veel, daar blijf je jong bij". De bijna honderdjarige mevrouw Maria Viergever- Hoekman vouwt de krant dicht, waarin ze belangstel lend zat te lezen. Haar handen verraden enigszins haar leeftijd, maar haar jeugdige ogen tonen belangstelling, en een tevredenheid, die ze ook uitspreekt: „Ik heb een plezierig leven gehad, ik heb veel genoten". Volgende week dinsdag (11 december) is het een eeuw geleden, dat ze werd geboren, 's Middags komt de familie samen in het Verenigingsgebouw, 's avonds is daar een receptie. met haar ouders ging ze wonen in „De Hoekmeet" te Noordgouwe. Vandaaruit trouwde ze en betrok met haar echtgenoot -boerderijen in de Westhoe,k- Als rustend landbou wersechtpaar werd daarna welkom onderdak gevonden bij de oudste dochter, op een boerderij in Brou wershaven. Haar echtgenoot stierf in het jaar dat ze 45 jaar getrouwd wa ren. Na de watersnood, die haar nog sterk voor de geest staat, volgde een evakuatieperiode in Renesse. In 1955 nam ze haar intrek op „De Hoogte" Nu is het al weer bijna 25 jaar later. Mevrouw Viergever eet en slaapt „als een jonge meid", zegt ze zelf en blijkbaar denkend aan degenen die met dat laatste wel eens tobben: „de mensen weten tegenwoordig wel eens te véél...' Vroeger wist je niets, zelfs niet wat er bijvoorbeeld op Haamstede gebeurde". Het leven is wèl veranderd, ook voor mevrouw Viergever, die de fiet sen en de auto's zag komen en drie koninginnen meemaakte. Breien Ze leest - nog steeds - over van alles in de krant, ze kijkt gaarne t.v. (vqr- leden jaar schafte ze een kleuren- toestel aan) en ze breidt enorm graag: poppen en poppenkleding. Veel van haar breisels schonk ze weg, maar en kele daarvan hield ze zelf, vanwege de speciale herinneringen Daardoor kan ze nog steeds op een privé-leven bogen, al worden haar maaltijden door haar dochter kant en-klaar geserveerd. Vroeger at ze mee met het gezin, maar enkele jaren geleden gaf ze te kennen dat liever al leen te doen, rustig en zonder haast, Stof afnemen doet ze nog zelf. „Zo lang je het kunt, moet je het doen", zegt ze. „Als je eenmaal gaat zitten, ben je nergens meer". Haar dochter vult aan: „Ik zeg altijd: als je het niet meer kan, zul je het wel laten..." (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Ik ben er wel een beetje benauwd van", bekent ze over die verjaardags viering, hoewel ze verleden jaar de veertigjarige bruiloft van haar doch ter en schoonzoon - de familie Boot van „De Hoogte" - met zichtbaar ge noegen bijwoonde. Het verschil zal zijn, dat ze er toen was als toe schouwster, terwijl ze nu juist het middelpunt zal zijn van de be langstelling. Mevrouw Viergever toont zich een bewonderingswaardige, rustige vrouw, ze verkiest een kalm leven. Ze woont al bijna 25 jaar bij haar kin deren in Kerkwerve; ze heeft een „ei gen appartementje" op „De Hoogte" aan de Verseputseweg. Jubilaris J. van der Maas A 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4