Aanbiedingsnota begroting 1980 gemeente Duiveland Presentatie boekje Slot Moermond van Nederlandse Kastelenstichting' Sint toonde zich gul en joviaal te Sirjansland Voorstel: geen verlichting in polder STREEKNIEUWS Sint had het heel druk op de scholen te Renesse Schrijver de heer W. H. Keikes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1979 Nr. 22621 leiding van Anja van der Bijl stro- kransen en diverse kerstversieringen van touw gemaakt kunnen worden. (Voor tijd: zie agenda). Film in het Vrouwencafé Dinsdagavond 11 december is er een filmavond in het Vrouwencafé. Een maand geleden kondigde de werkgroep Vrouwencafé reeds aan dat men nieuwe initiatieven zou gaan ontwikkelen. In de film a.s. dinsdag zijn een aantal van die on derwerpen te zien zoals: Vrouwen in de overgang (VDO), praatgroepen, enz. Na afloop is het mogelijk om met elkaar te discussiëren. De avond wordt gehouden in restaurant ,,De Witte Raaf". RENESSE Spelmiddag gymclub Turnesse Woensdagmiddag organiseerde het bestuur van de gymclub Turnesse uit Renesse, in samenwerking met de leidster, een geslaagde spelmiddag voor alle kinderen van de club in het dorpshuis van Renesse. Dat betekende dat men, geholpen door een aantal moeders, met ruim 50 kinderen van 5 tot en met 12 jaar, een gevarieerd spelprogramma afwerk te. In acht groepen verdeeld, namen de kinderen aan de acht verschillen de spelletjes deel. Het feestelijk ka rakter van de middag werd nog ver hoogd door de verschijning van een tweetal Zwarte Pieten, die enthousi ast mee deden toen de oudste groep en de middengroep op beatmuziek een kleine demonstratie van hun kunnen gaven. De kinderen werden getrakteerd op een glaasje limonade en een zakje met kruidnootjes en taai-taai. Tot slot kregen alle kinderen van Zwarte Piet een blauwe badge, met daarop een witte letter T ven Turnes se, voor op hun gympak. ZONNEMAIRE Oud papier Zaterdag 8 december gaat de har monie ,,Nut en Uitspanning" weer rond voor oud papier. Gebundeld ge reed gezet, bevordert een vlotte af voer. De auto begint 9 uur te rijden. Sirjansland, 5-12. Afgelopen woensdag bezocht Sinterklaas tradi tiegetrouw de lagere school te Sir jansland, waar alle kinderen vanaf één jaar hem welkom heetten. Sint, dit jaar vergezeld van een zwarte Piet, had besloten zich voor deze gelegenheid te bedienen van de buurtbus, die precies volgens dienstregeling de goedheiligman voor school afzette. Hier stonden alle kinderen reeds op hem te wachten en werd hij door het hoofd van de school verwelkomd. BRUINISSE Betegeling brandpaden Na het gereedkomen van de 11 wo ningen aan de Pr. Wilhelminalaan te Bruinisse heeft het gemeentebestuur het brandpad gelegen achter deze wo ningen, met tegels geplaveid. Door de bewoners van deze huizen zowel als omwonenden die ook gebruik ma ken van dit pad wordt dit op hoge prijs gesteld. Wat meer en betere ver lichting blijft vooralsnog een vrome wens, hoewel het daar knap donker kan zijn in deze tijd. Klubgebouw „Bru-Tén" en padvinderij Naar ons werd medegedeeld is aan Wernink Rekreatie te Leiden op dacht verstrekt tot de bouw van het klubgebouw t.b.v. de tennisvereni ging „Bru-Tén" en de padvinder- groep Bruinisse. Konform de offerte van genoemde firma voor de som van f 131.045,— exkl. de verschuldigde b.t.w. Het ge bouw zal worden gebouwd nabij de aan de Dokter de Kockstraat gelegen tennisbanen. De uitvoering van het werk moet zodanig worden geregeld dat dit na verloop van 85 werkbare werkdagen na de aanvangsdatum van 18 december 1979, voor de eerste keer kan worden opgeleverd. In de klas aangekomen werd hij door alle kinderen, vergezeld van ve- le vaders en móéders luid toegezon gen. Zichtbaar voldaan noemde Sint enkele kinderen en sprak woorden van waardering voor hun prestaties. Eén leerling, Sjaak Aertssens, mocht zelfs op zijn hoofd gaan staan, het geen door zwarte Piet niet zonder ja loezie werd gadegeslagen. Verder vond de Spaanse bisschop het fijn ook het echtpaar Heule te mogen ver welkomen. Zij verzorgden vroeger het onderwijs te Sirjansland en be zoeken nog elk jaar het sinterklaas feest op de school. Voor de Sint waren er dit jaar ook kadootjes, 6 leerlingen droegen een gedicht voor ter ere van zijn verjaar dag en overhandigden hem daarna een drietal geschenken, welke, zo de Sint opmerkte, meegenomen zouden worden naar zijn buitenverblijf in Toledo. Nadat alle kadoos waren uit gedeeld en de kinderen een zakje fruit hadden gekregen, dankte de heer Oele Sint voor zijn bezoek en werd hij onder luid gezang uitgeleide gedaan. Bejaarden Ook bezocht Sinterklaas de bejaar den op dinsdagmiddag in het vereni gingsgebouw. Hier werd hij verwel komd doör mevrouw S. P. op 't Hof- de Rijke, presidente van de bejaar- densoos. Sint, zelf een bejaarde, zong hier lustig mee in het eigen koortje, dat begeleid door mevrouw De Jonge op het orgel, enige liedjes ten gehore bracht. Sint zag verder graag dat de dames en de heren in het vervolg wat meer door elkaar zaten en niet ge scheiden, zoals in Sir al jaren het ge val is. Ook had hij voor deze gelegen heid een surprise meegenomen waar van de opbrengst 58,--) ten goede kwam aan de landen van de derde wereld. De winnares van het kado werd mevrouw Van Bommel, echtge note van Duivelands burgemeester. De middag werd besloten met enkele voordrachten van de dames Hooger- huis en De Ronde, waarna er voor al le aanwezigen nog een kadootje was. DUIVELAND, 6-12. Op de gemeentebegroting voor 1980 van de gemeente Duiveland staat een bedrag per leerling geraamd van f 370,16. In de aanbiedingsnota bij deze be groting wordt erop gewezen, dat de gemeente uit het ge meentefonds f 235,per leerling ontvangt. Dit houdt in dat Duiveland voor 628 leerlingen f 84.880,— meer be taalt dan het rijk vergoedt. Voor de aanschaffing en moderni sering van de ademhalingstoestellen voor de manschappen van de vrijwil lige brandweer wordt een bedrag van f 6.500,— geraamd. Het korps werd met vijf man uitgebreid, waardoor de totaalsterkte op 27 man is ge bracht, hetgeen voor de gemeente be tekent dat voldaan wordt aan de mi nimum personeelssterkte. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting van vorig jaar werd de suggestie gedaan te onderzoeken in hoeverre het aanbrengen van een openbare verlichting in de polder mogelijk en wenselijk is. Het kollege deelt mede, dat de kommissie open bare werken zich daarover heeft ge bogen en tot de konklusie is geko men, dat voor een uiterst summiere verlichting een investering van onge veer f 35.000,— nodig zou zijn. „Ge zien ook in het licht van de energie besparing en met het oog op het feit dat praktisch iedereen, die zich 's avonds in de polder verplaatst, ge bruik maakt van een voertuig met voldoende verlichting, achten wij het vooralsnog niet nodig en verant woord verdere stappen daartoe te on dernemen", aldus b. en w. Omlegging Bredeweg Onder het hoofdstuk Openbare Werken wijst het kollege erop, dat veel zaken in 1979 hun beslag kregen, zoals de verbetering van de Brede weg, verbetering en aanleg riolering Zandweg, uitbreiding begraafplaats Oosterland. B. en w. delen mede, dat als één van de eerste wensen op dit hoofdstuk staat de omlegging van de Bredeweg. Men hoopt spoedig met een voorstel hierover bij de raad te komen. „Het onderwijs en het bijzonder de akkommodaties voor het onderwijs, zijn de laatste jaren in onze gemeente in een stroomversnelling terecht ge komen", gaat het kollege verder. Zowel voor de school in Ouwer- kerk als in Sirjansland werd in 1978 een krediet verleend voor nieuw bouw. De voorbereidende werk zaamheden voor de nieuwbouw in Ouwerkerk zijn in volle gang en het kollege hoopt dat er binnen niet al te lange tijd met de werkelijke bouw gestart zal kunnen worden. School in Sirjansland De school in Sirjansland is nog steeds gevestigd in een uit 1883 stam mend gebouw. B. en w. zijn van me ning dat in 1980 daar extra aandacht aan besteed dient te worden. Wegens het ontbreken van een akkommoda- tie voor gymnastiekonderwijs in Sir jansland en Ouwerkerk wordt een bedrag van f 6.240,— geraamd voor het vervoer van de leerlingen van bo vengenoemde scholen naar de turn zaal in Oosterland. Voor de realisatie van sportak- kommodaties, sportvelden met kleedgebouwen in Oosterland, Nieu- werkerk en Ouwerkerk werd door de gemeente ruim f 1.273.000,— geïn vesteerd. Het kollege spreekt over een behoorlijk bedrag voor een rela tief kleine gemeente ten behoeve van de georganiseerde sport. Voor aanvullend bejaardenwerk wordt een bedrag van f 5.000,— ge raamd. Het kollege gaat ervan uit dat naast diverse aktiviteiten van het overkoepelend orgaan bejaarden- werk in de regio, een bedrag van f 5.000,— voor aanvullend bejaar denwerk in Duiveland voldoende zal zijn. SIRLANSLAND. Woensdagochtend werd het hoogste punt bereikt bij de bouw van de proefwoning aan de Kerklaan in Sirjansland. Deze wo ning wordt gebouwd door een ploeg Deense Bouwvakkers in opdracht van aannemingsbedrijf Blockinvest B.V. te Rotterdam. Op deze woning zullen zonnepanelen worden ge bouwd. Het pand zal bewoond wor den door één der werknemers van het aannemingsbedrijf. Dit in het kader van een proefprojekt met zonne- energie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 6-12. Met het overhandigen van het eerste exemplaar aan de commissaris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien, vond donderdagmiddag de presen tatie plaats van het veertigste deel in de serie „monogra fieën van kastelen". De Nederlandse Kastelenstichting organiseerde de presentatiebijeenkomst in Slot Moer- mond te Renesse, het kasteel dat in het betreffende boekje wordt beschreven. Schrijver is de heer Wiebe H. Keikes, streekarchivaris van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Nadat de genodigden in de bar van het prachtige slot waren ontvangen, vond in de bovenzaal de officiële pre sentatie plaats. Voor hij tot de uitrei king van de eerste exemplaren over ging hield jhr. C. van Eysinga, voor zitter van de Nederlandse Kaste lenstichting, een warm pleidooi voor het behoud van een funktie voor kastelen. Hij verklaarde zich zeer verheugd over de belangstelling van overheid, partikulieren en bedrijven voor het behoud en onderhoud van kastelen en parken. Overigens vond hij het niet meer dan redelijk dat de over heid hiervoor geld ter beschikking stelt, omdat er ook geld wordt gespendeerd aan moderne, in zijn ogen monstrueuze, kantoorflats. Funktioneel houden Hierbij wees hij op het belang een oud huis of een kasteel funktioneel te houden. Lang niet altijd wordt hier toe een mogelijkheid gevonden en vooral bij kastelen is het vaak erg moeilijk. Het gebruik als museum is één van de mogelijkheden, maar echt gebruik achtte de jonkheer toch wel te prefereren. Hij vond het daarom erg verheugd dat men voor Slot Moermond een geschikt gebruik heeft gevonden. Hij feliciteerde dan ook de Stichting Moermond dat men kans heeft gezien het slot overeind en funktioneel te houden. Verder vertelde jhr. van Eysinga dat de Nederlandse Kastelenstich- In overleg met de leiding van de speelzaal had de Sint van een per soonlijk bezoek afgezien, omdat men bang was dat de kleintjes te veel on der de indruk zouden zijn. Het feest, dat ook werd bijge woond door het bestuur van de speel zaal, werd nog opgeluisterd door een traktatie in de vorm van chocolade melk met taai-taai. Daarna waren de kleuters „De Duinkonijntjes" aan de beurt". De twee groepen kinderen vierden het feest ieder in hun eigen klas. Sint bezocht eerst de jongste kleu ters, die hem verrasten met een boek vol eigengemaakte tekeningen. Ver der werd er een versje voorgedragen en een toneelstukje gespeeld. Sint richtte zich met enkele woor den persoonlijk tot ieder kind en de Pieten deelden de pakjes uit. Terwijl de kleinste kleuters met hun nieuwe speelgoed speelden ging Sint in de andere klas. Ook deze kinderen had den iets voor de Sint gemaakt en droegen wat voor. Het feest op de kleuterschool werd nog opgeluisterd door een tractatie van de familie Zwiers in de vorm van warme choco lademelk met speculaas. Aan het slot van het feest kreeg ieder kind nog een zakje mee naar huis met „ver standig snoepgoed". ting in 1945 is ontstaan, toen de over heid van het koninkrijk der Neder landen plotseling ruim 15 kastelen onder zijn beheer kreeg, die als duits bezit na de oorlog aan de staat kwa men te vervallen. De voorzitter van de Nederlandse Kastelenstichting verklaarde erg blij te zijn het boekje over Slot Moer mond in het Slot zelf te mogen over handigen. Het eerste exemplaar bood hij aan Zeeland's kommissaris, dr. C. Boer tien aan. Het tweede exemplaar overhandigde hij aan de schrijver van het boekje, de heer Wiebe H. Kei kes. Hij komplimenteerde hem met het feit dat hij er in geslaagd is een prettig leesbaar boekje vol informa tie te maken. Het derde exemplaar ontving mevrouw Fransen-Van de Putte geboren Vriesendorp, dochter van de laatste bewoner van het slot. Delta Dienst als huurder Dr. Boertien merkte op dat hij erg gelukkig is met de Delta Dienst als huurder van het Slot. In Zeeland zijn al erg veel kastelen verloren gegaan en het is dan ook zeer plezierig dat Slot Moermond dankzij de bewoning door de Deltadienst behouden en in goede staat kan worden gehouden. Het kontrakt met de Deltadienst duurt tot 1985 en dr. Boertien sprak de hoop uit dat ook daarna een zin volle bestemming zal worden gevon den. ,,'t Staepel'of" Ook op de basisschool ,,'t Staepel'of" werden de kinderen uit gebreid getrakteerd tijdens de vie ring van Sint's verjaardag. De fami lie Zwiers had ook voor deze kinde ren gezorgd voor de traditionele Sinterklaas-traktatie van chocolade melk en speculaas. Verder kregen de kinderen nog een hartig hapje en na tuurlijk werd er gestrooid. Dit alles gebeurde woensdagoch tend, want Sint kan uiteraard niet overal tegelijk zijn. De Sint bezocht alle kinderen in hun eigen klas en zo als gebruikelijk verbleef hij het langst in de lagere klassen. Alle leer lingen ontvingen uit de handen van de Zwarte Pieten een kadootje. Dat Sint zich niet alleen goed thuis- voelt bij de kinderen bleek duidelijk uit zijn bezoek aan de bejaardenso ciëteit van Renesse. De goedheilig man voelde zich daar zo op zijn ge mak dat hij (nadat hij zich in rijm tot verschillende leden vart de soos had gericht, en één der dames op zijn knie gehad had) zich tussen de soosleden begaf om ook een spelletje mee te spelen. Voor alle bejaarden had de Sint een „fruitige" verrassing mee gebracht. Jhr. C. van Eysinga, voorzitter van de Nederlandse Kastelenstichting overhandigt het eerste exemplaar van het boekje over Slot Moermond aan Zeeland's kommissaris dr. C. Boertien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nadat alle aanwezigen een exem plaar van het boekje hadden gekre gen legde Ir. B. F. Dessing, namens de Deltadienst van Rijkswaterstaat uit, waarom Rijkswaterstaat en Dos- bouw het slot hebben gehuurd. Hij maakte duidelijk dat voor de realisering van de stormvloedkering in de Oosterschelde vanzelfsprekend behoefte is aan personeel. Op dit mo ment wordt er door 950 mensen aan gewerkt, waarvan 300 stafmedewer kers. Naarmate het werk vordert heeft men echter meer mensen nodig met omstreeks 1982 een piek van on geveer 1500 mensen. Een deel van deze arbeidskrachten zal uit de regio worden gehaald. Een tweede deel zal worden gevonden in de regio West Brabant. Voor deze groep zal men voor vervoer kunnen zorgen en zal dagelijks heen en weer reizen geen bezwaar zijn. Geschat wordt dat daarboven ook nog een 250 tot 350 mensen zullen moeten worden aangetrokken die afkomstig zijn uit de rest van Nederland. Voor deze groep is dagelijks heen en weer rei zen door te grote afstand niet moge lijk. Woonoord „Voor hen is dus een woonoord no dig. En daarvoor nu is Slot Moer mond, met zijn terrein erom heen, zeer geschikt. Te meer, daar het ook de gewenste faciliteiten voor de staf biedt," aldus de spreker. In vier - en indien nodig 6 - fases wordt er op het terrein woongelegen heid gerealiseerd, waarvan de eerste fases volgend jaar zullen worden op geleverd. Aan de hand van geprojek- teerde bouwtekeningen liet ir. Dres sing zien hoe het eruit gaat zien. Men bouwt units die plaats bieden aan 52 personen. Zo'n woonunit is weer on derverdeeld in drie units die plaats bieden aan 16 personen. Verder wordt er een dienstcentrum gebouwd met een grote rekreatiezaal en een eetzaal. Na de woorden van Ir. Dressing bestond er voor de geïinte- resseerden de gelegenheid het Slot te bezichtigen. K. C. van Spronsen In zijn woonplaats Groenekan overleed op 82-jarige leeftijd, de heer K. C. van Spronsen, onder het pseu doniem, Rudolf van Reest, bekend geworden romancier. De heer Van Spronsen was in het tijdvak 1920-1935 redakteur van de Maas- en Scheldebode, een op Goe- ree-Overflakkee veel gelezen blad. In die Flakkeesefijd schreef hij en kele streekromans, vaak met als the ma de op het toenmalig eiland leven de godsdienstige opvattingen. Ook buiten zijn werkgebied was hij in christelijke kringen een bekend au teur. ZIERIKZEE Intergemeentelijke Sociale Dienst De Intergemeentelijke Sociale dienst Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, houdt in de bestuurska mer van de dienst, een openbare ver gadering op dinsdag 11 december. Tijdens deze vergadering komt de be groting 1980 aan de orde. Creatieve avond C.P.B. Dinsdagavond houdt de C.P.B., in het hervormd verenigingsgebouw een creatieve avond, waarop onder RENESSE, 5-12. Sint Nicolaas bracht een bezoek aan de scholen van Renes se en op de bejaardensoos. Eerst verraste hij de kleintjes van de peuterschool te Renesse. Terwijl de juffen net een leuk Sinterklaasverhaal hadden verteld werd er rond 10 uur gestrooid. Toen men daarop eens in het halletje keek wie dat deed, stond daar een grote zak met kadootjes voor de peuters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3