De rekreatiesport verovert zich vast plaatsje naast de prestatiesport in de regio J1?3 741 Wf'eiWwiiE Efé WH|l 11 Heek Sportief „Schouwen-Duiveland" een jaar aktief Verantwoord begin, het halve werk SCHOUWEN-DUIVELAND - DECEMBER. Moeilijk zal men op de huidige dag nog kunnen beweren dat onze regio ten aanzien van de sportbeoefening een achterge bleven gebied is. Men kan rustig stellen dat wat de ver scheidenheid van de verenigingen betreft van A(tletiek) tot Z(eilen) terecht kan. Ondanks het grote aantal mogelijkheden dat men thans heeft, blijft het nog altijd de vraag of een ieder de juiste keuze doet, d.w.z. wordt er wel een juiste keuze gemaakt en de tak van sport gekozen, die bij bepaalde personen paét. Vastgesteld kan worden, dat de begeleiding op dit punt nog altijd veel te wensen overlaat. Om enige voorbeelden te noemen: wij zien jongens op de voetbalvelden rondlopen met een prachtige sprint in de benen, maar met een gemis van ieder gevoel voor de voetbalsport. Zulke jongens zouden b.v. veel meer plezier van hun sport beleven als zij atletiek gingen beoefenen. Zo kennen wij ook voetballers die zwoegend een hele wedstrijd vele kilometers afleggen, maai* de pech hebben dat zij iedere feeling voor de voertbalsport missen. Dit zouden ongetwijfeld lange af standlopers zijn met kwaliteiten, die crack zouden zijn geworden. Natuurlijk is dit een verschijnsel dat zich vooral in de lagere elftallen laat gelden, daar om tot een le elftal door te dringen men toch altijd over enige balvaardigheid moet beschikken. Juist als wij la gere elftallen zien spelen vragen wij ons wel eens af, hoe het mogelijk is dat een aantal spelers nog plezier aan hun sport kunnen beleven. Lijdensweg Van langs de lijn gezien is het een grote lijdensweg. Men kan de bal niet stoppen, men kan niet koppen en de bal op een behoorlijke manier aan een medespeler afspelen. Veelal leidt dit dan ook nog tot minder prettige opmer kingen van de medespelers. Voetbal is nog altijd in onze regio de meest be oefende tak van sport en daar vallen deze verschijnselen dan ook het meest op. Dit wil niet zeggen, dat dit ook niet bij het beoefenen van andere takken van sport niet het geval zou zijn. Uit mijn eigen ervaring als aktief korfballer kan ik mij nog herinneren dat er jongens en meisjes waren die een kracht in hun armen hadden dat zij de bal als een kanonskogel op je af lieten komen. De bal vanuit de verdediging naar de aan val plaatsen (wat niet mocht en nog steeds niet mag) was voor hen een fluitje van een cent. Van het korfbal op zich hadden de meesten echter geen kaas gegeten. Zelfs als de korf zo groot als een kiemand was geweest hadden zij er de bal nog niet door gekregen. Op zich» prachtige sportmensen, maar geen korfballers. Hadden zij b.v. speerwerpen, kogèl- stoten, diskuswerpen of handballen als tak van sport gekozen dan hadden zij vreugde aan de sport kunnen beleven, althans meer-dan nu het geval is ge weest. Zo zouden wij nog door kunnen gaan met het geven van talrijke voorbeelden. Zo ook gebeurt dit nu met trimmen. Het trimmen is momenteel in, onder de slogan „Meer beweging voor iedereen" is Nederland massaal aan het trimmen geslagen. Mede door de ernstige toe name van het aantal hart- en vaatziek ten is als tegenwicht hiervoor het „meer bewegen" een centrale plaats in gaan nemen. Vastgesteld is dat onze wel vaartsmaatschappij wordt gekenmerkt door roken, teveel eten, teveel zitten en onderhevig zijn aan psychische span ningen. Aktief bewegen Aktief bewegen is een goede zaak, door het kwijt raken van de overtollige kilo's komt men in een betere konditie en in de frisse buitenlucht raakt men ook de psychische spanningen kwijt. Zaak is wel dat men het trimmen op een verantwoorde wijze doet en daar ont breekt het nog wel eens aan. Heeft men het besluit genomen om ook te gaan trimmen, dan moet men daar wel op een rustige wijze mee aanvangen. Forceert men zich in het begin dan kan dit zelfs funeste gevolgen hebben en dit dan vooral voor oudere trimmers. Uit een wetenschappelijk onderzoek is zelfs gebleken, dat men het hardlopen voor mensen van boven de 45 a 50 jaar niet meer zo goed ziet zitten. Het fietsen wordt zelfs ver gepre fereerd boven het hardlopen, daar men fietsend veel minder snel ver moeid raakt, terwijl de spieren toch flink in aktie moeten komen. Men sen die regelmatig flinke afstanden op de fiets afleggen zien hun uit houdingsvermogen in een belang rijke mate toenemen. Hiermee wordt aangetoond, dat het fietsen een zeer gezonde vorm van be wegen is en met minder risiko's er aan verbonden. Takken van sport welke niet zoveel van het lichaam vergen als hardlopen zijn zwemmen en schaatsen. Neemt men het besluit om wat meer aan de lichaamskonditie te gaan doen dan dient men wel eerst goed te over wegen welke vonn men gaat kiezen. Juist is het (vooral voor de ouderen) dat men hiervoor eerst bij een (sport)arts te rade gaat die de keus mede kan bepa len. Stort men zich zonder meer op een tak van sport, dan zou wel eens kunnen blijken dat de nadelen groter zijn dan de voordelen welke men ervan ver wacht. Belangrijke aanwinsten Onze regio kon in het afgelopen jaar weer een aantal belangrijke aanwinsten boeken ten aanzien van het kunnen beoefenen van de sport. De sportvere niging SKNWK te Nieuwerkerk kreeg de beschikking over een fraai sport- komplex evenals de sportvereniging WIK te Kerkwerve. Op het sportpark van Zuijen te Burgh werd een speelveld gerenoveerd evenals de akkommodatie. Op het sportpark Bannink te Zierikzee kreeg men de beschikking over een be stuurskamer en de hockeyclub HSD over een eigen home. Tennisbanen werden aangelegd te Kerkwerve, Brou wershaven en Bruinisse. In Dreischor kreeg men de beschikking over een sportzaal waardoor de aktiviteiten ter plaatse konden worden uitgebreid. Op het sportterrein te Bruinisse kreeg men de beschikking over een 2e kleedgele genheid. Jubilea waren er ook in het afge lopen jaar. De voetbalvereniging Zierikzee vierde haar 60-jarig be staan. Te Nieuwerkerk werd aan dacht geschonken aan het feit dat 25 jaar geleden de sportvereniging SKNWK het eerste levenslicht zag. De hengelsportvereniging Ooster- schelde, met rond de 1500 leden, wel de grootste sportvereniging in onze regio, sloot eveneens de eerste kwart eeuw van haar bestaan af. De gymnastiek afdeling van de sport- IHfcig IWfegs&aii ft- 'i fij i& I HU Zowel in NeVoBo-uerband als in de rekreatieve sektor werd de volleybalsport intensief beoefend. vereniging Delta Sport vierde haar 15- jarig bestaan met een grootse uitvoe ring in de Concertzaal te Zierikzee. De Zierikzeese Bridge Club herdacht op feestelijke wijze haar tweede lustrum in het Huis van Nassau te Zierikzee. De kegelclub „De Splinters" deed dit met een vaartocht op de mosselkotter ZZ5 naar Veere. De tafeltennisklub „Scaldina" orga niseerde ter gelegenheid van haar eers te lustrum in de sporthal Onderdak te Zierikzee de Zeeuwse kampioenschap pen. De heren K. B. Hogerland (Renesse) en J. H. vari der Zande (Nieuwerkerk) kregen voor hun verdiensten voor de voetbalsport de speld van verdienste van de KNVB afdeling Zeeland. Voetbal De teamsport, die in onze regio nog altijd het meest wordt beoefend is zon der enige twijfel de voetbalsport. De mogelijkheden om deze tak van sport nog verder uit te bouwen zijn vrijwel uitgeput. Jongens en meisjes kunnen een partijtje voetbal spelen er zijn kom petities voor pupillen, junioren, senioren en veteranen (zomeravond voetbal) buiten in de frisse lucht op de groene grasmat, terwijl men daarnaast ook nog bij het zaalvoetbal terecht kan. Over het geheel genomen hebben de voetbal lers in het afgelopen jaar niet slecht geboerd. Zierikzee eindigde in de 2e klasse van de KNVB op de eervolle 5e plaats met 24 punten uit 22 ge speelde wedstrijden. SKNWK werd kampioen van de le klasse van het zaterdagvoetbal van de afdeling en promoveerde naar de KNVB. De reserves van WIK slaagden er ook in om tot de KNVB door te dringen. Het team uit Kerkwerve eindigde met een gelijk aantal punten als Nieuwdorp II in de reserve le klasse. In de beslissings wedstrijd tussen deze twee teams moest WIK II de eer aan Nieuwdorp II laten, maar daar er twee promoveerden ging het hier in feite alleen om de eer. MEVO eindigde in de 2e klasse op de 2e plaats en promoveerde naar de le klasse. De reserves van ME V0,3 e in de 3e klasse A, promoveerden naar de nieuwe ingestelde reserve 2e klasse., WIK IBl werd kampioen in de 4e klasse A en promoveerde, evenals nummer twee- -Brouwershaven II, naar de 3 e klasse van het zaterdagvoetbal. Fraaie eindspurt In de 3e klasse B van het zaterdag voetbal van de KNVB wist Bruse Boys met een fraaie eindspurt zich een plaats je in de middenmoot te verwerven. Heel wat minder waren de suksessen in het zondagvoetbal van de afdeling. DFS, dat later geheel naar het zater dagvoetbal overging, eindigde in de le klasse op de voorlaatste plaats, wat de gradatie naar de 2e klasse betekende. In de reserve le klasse schoot Zierikzee II duidelijk tekort om zich te kunnen mengen in de strijd om de titel. In de 2e klasse boekten SVOWK, Renesse en Dreischor wel aardige resultaten, maar een rol van betekenis bij het bezetten van de bovenste plaats konden zij toch niet spelen. In de 3e klasse eindigden de reserves van Renesse op de 2 e plaats en moest Zierikzee IR genoegen nemen met de voorlaatste plaats. Zonnemaire moest in de 4e klasse, achter Kwaden- damme II en Cortgene II genoegen nemen met de 3 e plaats waarmee de promotie aan haar neus voorbij ging. Bij de junioren werd Bruse Boys BI kampioen van Groep Bil, onge slagen in de 17 gespeelde wedstrij den en een doelsaldo van 152-9. In Groep CI deed ZSC Cl het nog over tuigender. Twaalf overwinningen uit net zoveel gespeelde wedstrij den en een doelsaldo van 172-1, in de najaarskompetitie en 6 overwin ningen uit evengespeelde wed- rijden in de vooijaarskompetitie en een doelsaldo van 54-3. Renesse Cl werd kampioen in de voorjaarskompetitie van Groep C XIV. Een spannende strijd was er voor de titel van het zomeravondvoetbal tussen de Zierikzee veteranen en Toren Boys. Beide teams eindigden met een gelijk aantal punten, maar dankzij een beter doelsaldo kwamen de Zierikzee vetera nen in het bezit van het kampioen schap. Zaalvoetbalkampioen van het rayon Schouwen-Duiveland werd het Zierik zeese Skol Boys. Zoals gebruikelijk vonden in de West hoek weer de traditionele camping voetbaltoernooien plaats. Te Renesse werd de Bremhoeve voor de derde achtereenvolgende maal winnaar en kwam definitief in het bezit van de Renesse-Cup. Duinoord werd winnaar van het campingvoetbaltoernooi te Burgh-Haamstede, terwijl Sine-Cure winnaar werd van het camping-junioren- toernooi. De Schouwen-Duivelandse scheids rechters weerden zich geducht op het COVS zaalvoetbaltoernooi te Sas van Gent, waar zij met de eer gingen strij ken. Voetbaltoernooien voor junioren en (of) pupillen werden met sukses georganiseerd door Brouwershaven, Duiveland, MEVO, Renesse, ZSC, Bruse Boys en Zierikzee. Bekerkompetitie ZSC Cl deed naast het behalen van het kampioenschap nog van zich spre ken. Het werd winnaar van de beker kompetitie van de afdeling Zeeland voor C-junioren en werd daarnaast ook nog zaalvoetbalkampioen van Zeeland. Door de afdeling Zeeland werd door de afdeling Zeeland op het sportpark Bannink een leuk toernooi voor de F- pupillen georganiseerd, waar alleen de toegezegde vaantjes ontbraken. Te Nieuwerkerk zag de Schouwen-Duive landse A-selektie kans om met 3-2 van de Zeeuwse B-selektie te winnen. De C- teams van Schouwen-Duiveland, Cl en CII, zagen op het terrein van DFS kans winst te boeken tegen de C-teams van het Vlaardingse Fortuna. In de afgelopen zomer was er geen optreden van betaalde-teams te Brui nisse. Toch bleef Schouwen-Duiveland hiervan niet geheel verstoken daar Zierikzee in het kader van haar 60- jarig bestaan op het sportpark Bannink aantrad tegen Roda JC. Daar de kompetitie door de minder gunstige weersgesteldheid in het voor jaar nogal stagnatie ondervond werd er in 1979 niet om het bezit van de Schou wen-Duiveland-trofee gespeeld. De dames van het Nieuwerkerkse SKNWK werden ongeslagen kampioen van de 2 e klasse en promoveerden naar de le klasse. Aan het jaachjkse schoolvoetbaltoer- nooi op het sportpark Bannink werd door veertig teams deelgenomen. Win naar bij de basisscholen werd de open bare basisschool Brouwershaven, het team van de Willibrordusschool uit Zie rikzee wist bij de meisjes beslag op de le prijs te leggen. Volleybal De volleybalsport mag zich, vooral op het rekreatieve vlak, in een nog steeds toenemende belangstelling verheugen. Met veel sukses werd „door de Volley balafdeling van de sportvereniging MEVO weer de rekreatie kompetitie georganiseerd waaraan door 44 teams aan werd deelgenomen. In het huidige seizoen k$eeg men de beschikking over de sportzaal te Kerkwerve waardoor de kompetitie nog met één poule kon wor den uitgebreid. Mazda werd kampioen van de rekreatie kompetitie, Luctor in poule B en de reserves van Frisol in poule C. Bij de dames ging Flakkee met de eer strijken. Suksesvol waren ook de verrichtingen van de MEVO-teams in NeVoBo-verband. Het eerste team van de heren en de reserves van de dames werden kampioen in hun klasse en promoveerden. Het dames team van Kwiek uit Brui nisse maakten een suksevolle start in het huidige seizoen van de NeVoBo- kompetitie. Een aardig sukses behaal de het team van de rijkspolitie van Schouwen-Duiveland (Luctor) door in sporthal Onderdak te Zierikzee het toernooi van het distrikt Zeeland van de rijkspolitie te winnen. Geslaagd was ook nu weer het jaarlijkse kersttoernooi van MEVO in de sporthal Onderdak. Te Kerkwerve zag de volleybalvereni ging WIK het levenslicht. Tafeltennis Naast de Zierikzeese vereniging Scal dina onderging de tafeltennissport uit breiding met het oprichten van de tafel tennisvereniging Kerkwerve. Zowel op het rekreatieve vlak als in kompetitie- verband werd het tafeltennis intensief beoefend. Dat de vereniging te Kerk werve voldoende levensvatbaarheid heeft werd bewezen door het feit, dat binnen korte tijd rond de 80-leden konden worden genoteerd. Op het 'vlak van de kompetitie konden reeds een aantal aardige suksessen met het be halen van kampioenschappen worden behaald. Onlangs behaalde het le jeugdteam een fraai sukses door onge slagen beslag te leggen op de kam pioenstitel van de 4e klasse C. Ook bij Scaldina kwam men in het bezit van enige kampioenstitels. Het reserve team werd kampioen van de 3 e klasse C en promoveerde naar de 2 e klasse, ter wijl het le jeugdteam kampioen werd en ook naar de 2e klasse promoveerde. In het kader van haar eerste lus trum organiseerde Scaldina in de sporthal Onderdak de Zeeuwse kampioenschappen waai* Thomas v. d. Ende sukses boekte door in zijn klasse beslag op de titel te leggen. Beide verenigingen organseerden ook geslaagde klubkampioenschappen. Biljarten Het distrikt Schouwen-Duiveland was in het afgelopen jaar weer aktief met het organiseren van de talrijke finales om de persoonlijke kampioen schappen en de kompetities voor teams. In de kompetitie voor viertallen be-^ haalde het team van Neptunus uit Zierikzee, samengesteld uit H. Berre- voets, J. Tempel, A Bevelander en J. Tiggelman, een fraai resultaat door in het Brabantse Oss beslag te leggen op het kampioenschap van Nederland C 5-klasse libre. Voor de eerste keer werd door het distrikt Schouwen-Duiveland een kursus voor arbiters georganiseerd wat te Nieuwerkerk werd afgesloten met een fraai toernooi kader 38/3. Voor het eerst werden er ook offi ciële wedstrijden voor damesteams ge organiseerd. Belangrijk was ook de uit breiding van een aantal fraaie biljartak- Heel wat doelpunten werden er weer in het afgelopen jaar gescoord maar ook .kansjes gemist. kommodaties een gegeven welke de biljartsport zeker nog zal stimuleren. Hengelsport Na vorig jaar als derde te zijn ge ëindigd wist Eddy Smits, lid van de Zierikzeese hengelsportvereniging „Oos- terschelde" een fraai resultaat te beha len door beslag te leggen op het kam pioenschap kusthengelen van Neder land. Door de Schouwen-Duivelandse hengelsportverenigingen werden weer een groot aantal wedstrijden voor hun klubkompetitie georganiseerd. Onder ideale weersomstandigheden werd aan de zeedijk bij de Plompetoren door de hengelsportvereniging „De Krabbe" uit Burgh-Haamstede een ge slaagd internationaal hengelconcours georganiseerd. Eén dame was alle he ren te sterk, mevrouw Luijks uit Halste ren werd de winnares. Bij de jeugd ging de overwinning naar A. D. van Leenen van de organiserende vereniging „De Krabbe". Door de hengelsportvereni ging „Het Zijpe" te Bruinisse werd een hengelconcours georganiseerd om het kampioenschap van Schouwen-Duive land. Naast de organiserende vereni ging werd hier verder aan deelgenomen door leden van „De Oosterschelde" en „De Krabbe" met in totaal 115 deel nemers. Kampioen bij de senioren werd P. Bergen van ,,'t Zijpe" en bij de junioren Adri van Loon van „De Krab be". De verenigingsprijs was voor „De Oosterschelde' Wandelsport Topper in het afgelopen jaar was weer de Zierikzeese avondvierdaagse. Voor het eerst kwamen er boven de tweeduizend deelnemers aan de start. Dit evenement, dat onder gunstige weersomstandigheden werd gehouden, Voor de tafeltennissport bestond in het afgelopen jaar een nog steeds toenemende belangstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2