Zierikzee raakt verlost van periodiek optredende „oliebollengeur „C et C" Burgh/Haamstede vierde 75-jarig bestaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maatregel Emulsion Holland B.V. Dalende omzetten „Samenwerking van de vijand Geld voor landbouw- betalingen Een opwekkend gebeuren Bejaarde vrouw vermoord? Vrouw steekt vriend dood Stuurman verdronken Italiaanse veerboot gezonken 31 LENING 10-73 PER 13B5/10B0 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING .ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: SÏWK ^^A~.merS 17'3° 3 —den „I, voon.itb.ta.in» 24,95, per laar 95,15. Losse Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdaggen vrijdag. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,60. wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. Maandag 10 december 1979 136ste jaargang Nr. 22622 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Kans op Jachthaven „Den Osse"? Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. drijf zit thans praktisch weer midden in de stad. ZIERIKZEE, 8-12. De direktie van Emulsion Holland B.V. deelt ons mede, dat een nieuwe methode van stank- bestrijding, die in het buitenland met succes wordt toe gepast, zal worden geïntroduceerd in het bedrijf aan de Scheepstimmerdijk, zodat Zierikzee verlost kan worden van de periodiek optredende stank (oliebollenlucht). Overleg ter zake is gepleegd met het ministerie van volksgezondheid en (o.m.) de Milieudienst Zeeland. De direktie besloot tot aanschaf van een vrij kostbare bestrijdingsinstallatie, in de overtuiging dat Zierikzee dan voor eens en voor altijd verlost is van dit reukprobleem. VLISSINGEN. Het scheepvaart verkeer op de Westerschelde van en naar Antwerpen is nagenoeg lam ko men te liggen door de staking van het Belgische overheidspersoneel. DEN HAAG, 8-12. In de eerste ne gen maanden van dit jaar zijn de ver kopen van de detailhandel in geld uitgedrukt nog maar met twee pro cent toegenomen. Daar de prijsstij ging groter is geweeest dan deze twee procent, moeten de reële omzetten, d.w.z. de verkochte hoeveelheden goederen, zijn gedaald, zo blijkt uit de cijfers van het C.B.S. In september, de laatste maand van deze periode van negen maan den, bleven ook de geldomzetten be neden die van het vorige jaar, name lijk met yier procent. AMSTERDAM, 8-12. Samenwer king van Nederlandse bedrijven met de Duitse bezetter vormde voor de bedrijven meestal geen al te groot probleem, omdat in ekonomisch op zicht de doelstelling van het be drijfsleven samenviel met die van de Duitsers. De Duitsers waren gebaat bij een. voortzetting van de bedrijfsvoering, waardoor de ondernemingen konden blijven streven naar winst en invloed in het ekonomisch leven. Dit betoogde de ekonoom dr. A. Teulings, wetenschappelijk mede werker aan de universiteit van Amsterdam, in Amsterdam op het door de Anne Frank Stichting geor ganiseerde symposium „Samenwer king van de vijand". Het bestuur van de jubilerende land- bouwvereniging C. et C. v.l.n.r. Th. Beije, J. C. de Feiter, J. Dalebout, J. Lekkerkerk, W. P. de Vrieze, A. Hoek en M. O. Hanse jr. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor plaatsing van de installatie in de fabriek (voormalige gasfabriek) is een Hinderwetvergunning nodig, een aanvraag waartoe reeds bij het ge meentebestuur is ingediend. Spoedige behandeling van de aan vraag is toegezegd. Zodra de vergun ning is verleend kan de installatie worden gesteld. De fabrikant echter vraagt een le-' vertijd van 6 maanden. Zes maanden na toestemming van de gemeente, kan het stankprobleem derhalve tot het verleden behoren. Schrijven De direktie van Emulsion Holland B.V. heeft zich met een schrijven ge richt, int de „buren", die de meeste hinder van de geur ondervonden. In het schrijven wordt herinnerd aan de verhuizing van het bedrijf van de St. Domusstraat naar de Scheepstim merdijk, met als voornaamste reden om van de stank in de binnenstad verlost te worden. Malta immers, waar nu veel men sen wonen, was toen nog voorname lijk bouw- en weiland. De keuze gas fabriek leek derhalve een juiste. Samen met het gemeentebestuur, werd die keus gemaakt. Sindsdien echter is veel veranderd en het be- Pogingen In de brief wordt een opsomming gegeven van de talrijke pogingen, die zijn gedaan om van de stankoverlast verlost te worden: verbrandings installaties, filters, natte gaswassers e.d. Zij haalden wel wat rook weg, maar net niet het kleine gedeelte, waar de gemene geur in zit. Daarnaast is het nodige gedaan de stankoverlast beperkt te houden. Er werd uitsluitend 's nachts gewerkt en drie verschillende weerberichten werden geraadpleegd. Maar men gokte ook wel eens ver keerd; soms viel de wind weg of kwam er mist opzetten. Overtuigd dat de bestaande toestand niet bestendigd mag blij ven, heeft de direktie thans - als ge zegd - geopteerd voor een nieuwe in stallatie, waar elders uitstekende re sultaten mee zijn bereikt en die yoor Zierikzee eveneens uiterst hoopge vend is. BONN, 8-12. De Europese Kommis sie heeft aan de regeringen van dc* EG-landen de middelen beschikbaar gesteld die nodig zijn om de betaling van de landbouwuitkeringen voort te zetten, zo heeft het Westduitse mi nisterie van financiën meegedeeld. Het geldgebrek dat vorige maand 'ontstond is daardoor opgeheven1, al dus een bekendmaking van het mi nisterie. Er is nu geld genoeg om de betalingen tot in het begin van het komende jaar voort te zetten. De kommissie is tot overmaking van het geld overgegaan op dringend verzoek van de regeringen, aldus het ministe rie. ZIERIKZEE8-12. In de nieuwe bestuurskameronder aanwezigheid van bur gemeester Th. H. de Meester en enkele raadsleden overhandigde de wethou der van sportzaken, de heer L. J. van Gastel adn de voorzitter van de beheers- kommissie, de heer A. M. Does (r.) de sleutels van de bestuurskamer en een luchtfoto..van Zierikzee en sportpart ,,Bannink". Diverse sportverenigingen zullen van de ruimte gebruik gaan maken. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HILVERSUM. Sinds vorige week woensdag André Kloos zijn aftreden als voorzitter van de VARA bekend heeft gemaakt zijn erbij deze omroep al minstens 1500 bedankjes meer bin nengekomen dan normaal. De pers dienst van de VARA tekent daarbij aan dat het aantal bedankjes „we gens het vertrek van Kloos" waar schijnlijk nog hoger is. HAAMSTEDE, 8-12. De landbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede heeft weer een mijlpaal achter de rug. Vijfenzeventig jaar lang heeft deze vereniging uit de Westhoek de boeren bijgestaan om in verenigingsver band de vele problemen te bespreken en uit de doeken te doen. Zaterdag is een feestelijke om lijsting in hotel Bom in het bijzijn van o.a. de burgemeester van Wester- schouwen mevr. J. Niemants- verdriet-Leenheer, de voorzitter van de Z.L.M. de heer A. J. G. Doeleman, de kring-voorzitter de heer L. v. Gastel, de voorlichtingsambtenaar, de heer J. Zwart, het ere-lid de heer W. J. Steur, deputaties van alle regio nale afdelingen van de Z.L.M. van de Rabo-bank, van de Ver. van Oud- leerlingen „Pomona", van de Ver. van varkenshouders „De opgaande zon" en van enkele oud-leden o.a. uit de Noord-Oostpolder, dit gebeuren op ouderwetse manier gevierd. Wel wat gemakkelijker dan vroeger want vervoersproblemen zijn er niet meer, en daar kan C. et C. bij vroegere jubi lea van meepraten. Meer dan 20 bloemstukken sierden de zaal en tijdens de receptie in de na middag zijn weer heel wat oude koei en uit de sloot gehaald. Des avonds was er voor de leden en hun dames een diner. Tussen de gan gen door las de voorzitter, de heer W. de Vrieze die eerst een welkomst woord had gesproken, wat humo ristische voorvallen uit de notulen. Voordracht-kunstenaar Hij werd afgewisseld door een jong voordracht-kunstenaar E. Reinhoudt uit 's Heerenhoek die talentvol in het Zuid-Bevelandse eigen werk vertolk te. Hij begeleidde zich zelf op gitaar en soms met de cither. In ijzersterke teksten vol waarheden en wijsheden met voor elk wat wils oogstte hij veel applaus. Het ere lid, de heer W. J. Steur door in de historie van de vere niging en er zijn altijd van die voor vallen die het op een dergelijke avond „doen" en dit was ook net ge val met deze spreker. Al laat inde avond sprak voorzitter De Vrieze een algemeen dankwoord, waarin hij speciaal hotelier P Evertse en zijn staf betrok. Het was een bijzonder geslaagde avond. AMSTERDAM, 9-12. De Groep Ers- tige Delikten van de Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in naar de dood van de 81-jarige mevrouw H. Jorritsma. Zij kwam vrijdagavond om het le ven bij een brandje in haar woning in de Havikslaan in Amsterdam-Noord. De omstandigheden waaronder het stoffelijk overschot werd aangetrof fen duiden volgens de recherche op misdrijf. „Wij denken aan roof moord. De brand werd vermoedelijk opzettelijk gesticht om zowel de sporen als de vrouw te laten verdwij nen", aldus een woordvoerder. BRUNSSUM, 9-12. Tegenover de gemeentepolitie van Brunssum heeft de werkloze vrouw A. P. C. (29) zon dagavond bekend haar vriend, de 41- jarige werkloze F. Hartkamp, met wie zij samenwoonde, te hebben doodgestoken met een broodmes. Het slachtoffer was gescheiden en vader van twee kinderen. Een dag lang heeft de vrouw gesug gereerd dat haar vriend zelfmoord had gepleegd. Pas zondagavond biechtte zij het ware relaas op. „Een diep-menselijke tragedie", zo zei de politie zondagavond. VLISSINGEN, 9-12. Zondagmid dag rond vier uur zijn op de Wester schelde de zoèkakties gestaakt naar de tweede stuurman van de Griekse tanker „Loussios" (53.000 ton) uit Pi- reüs. De 28-jarige Gialamatzis gleed zondagmiddag rond 13.00 uur van de touwladder waarop hij stond, terwijl hij de diepgang van het schip pro beerde af te lezen op de achtersteven. Een van de opvarenden die het onge luk zag gebeuren sprong de stuurman tevergeefs na. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Vannacht opklaringen en minimum temperaturen van 8 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland; mor- genoverdag wisselend bewolkt en en kele buien; middagtemperatuur rond 9 graden; matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 8.37, onder 16.29 Maan op onder 13.10 Laatste kwartier: 11 dec. (22.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 dec. 7.53 20.32 1.48 14.06 Doodtij: 13 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt nog geen einde aan het te zachte en onbestendige weer. De temperatuur blijft overdag rond een graad of negen en ook in de nacht daalt het kwik niet onder het vriespunt. Er zijn delen van Europa waar het wel vriest. De vorstgrens strekte zich maandagnorgen uit van zuid-Noorwegen, via noord- Denemarken naar de Pools-Russi- sche grens. De laagste minimumtem peratuur werd gemeten in het berg gebied ten noorden van Oslo. Daar vroor het in de nacht van zondag op maandag bijna dertig graden. Die temperatuur werd bereikt boven een dertig centimeter dikke sneeuwlaag. De kans dat die kou zich de komende dagen naar ons land uitbreidt is niet groot. Boven de oceaan handhaaft zich een zuidwestelijke stroming, die zachte lucht snel naar west-Europa voert. Een dergelijke stroming houdt echter ook in, dat het weer onbesten dig blijft. Naast opklaringen moet er dan ook op enkele buien gerekend worden. ROME, 8-12. De Italiaanse auto- veerboot „'1 Aquila", die op onge veer honderd zeemijl ten zuidoosten van Sardinië in brand was gevlogen, is volgens het Italiaanse persbureau Ansa vrijdag waarschijnlijk gezon ken. Het 4.500 ton metende schip was pet enkele honderden auto's op weg naar het Britse Dover. Alle twintig bemanningsleden zijn met hun reddingboot door het Britse vrachtschip „City of Plymouth" ge borgen. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte inschrijving volgens het tendersysteem op 11 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1