deunloo b.u. P.v.d.A.-motie krijgt meerderheid in Kamer RAAD BROUWERSHAVEN SPREEKT ZICH UIT VOOR SAMENWERKING TUSSEN ZIEKENHUIZEN ZIERIKZEE EN GOES AGENDA Geen modernisering kernwapens Begrotingsraad Brouwershaven Toch nog lichtpuntje Overheids personeel contra Staat Koningin naar Amerika Onrust in Iran In navolging van Zierikzee WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK installatiebedrijf DUINEN DEN HAAG, 6-12. De PvdA-motie inzake de moderni sering van kernwapens is donderdagavond in de Tweede Kamer aangenomen met 76 tegen 69 stemmen. Vervolg van pag. 1 zieningen, zoals de scholen. Later wees hij nog op de Landelijke Kom missie Kleine Kernen Beleid, waarin hij als vertegenwoordiger voor Schouwen-Duiveland zitting heeft. De voorzitter deelde mede, dat voor al het onderwerp Onderwijs binnen deze kommissie naar voren wordt ge bracht, zodat dit punt in de vorm van een advies aan het departement wordt doorgespeeld. De wethouder van onderwijs me vrouw L. W. Schouwenaar-Korstanje liet weten dat het kollege bereid is de kleine scholen „tot het uiterste" in stand te houden. Mocht zich echter de noodzaak van dependance-vorming voordoen, zal dit door b. en w. gesteund worden. Ook de wethouder zei het bedenke lijk te vinden, dat ouders hun kleu ters naar andere scholen doen dan in de kern waar ze wonen. Ze hoopte dan ook dat door het Projekt Kleine Scholen de ouders meer bij de school betrokken zullen worden. Op een desbetreffende vraag van de P.v.d.A.- fraktie deelde de wethouder mede, dat vernieuwing van het meubilair voor de school in Zonnemaire voorlo pig niet tegemoet gezien kan worden. Voor het meubilair van de school in Noordgouwe zag zij meer mogelijk heden, omdat deze vernieuwing mis schien meegenomen kan worden bij de bouw van het dorpshuis. Vakkracht muziekonderwijs De wethouder was van mening dat een kommissie Onderwijs op het ge bied van de integratie veel positief werk zou kunnen leveren. Ten aan zien van de door mevrouw Loscha- coff voorgestelde vakkracht muzie konderwijs op de lagere scholen stond mevrouw Schouwenaar wat aarzelend, daar ze van mening is, dat dit soort onderwijs ook vaak door de leerkrachten zelf gegeven kan wor den.'Wat'betreft de aaristellirig van een vierde leerkracht op de school in Dreischor zag de wethouder enige problemen in verband met het tijde lijk karakter van deze aanstelling. Ze zegde toe in overleg met de in- spekteur van onderwijs pogingen hiertoe in het werk te stellen. De motie-Stemerdink (PvdA) kreeg de steun van de frakties van PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN en tien leden van de CDA-fraktie: De Kwaadsteniet, Jan Nico Scholten, Beinema, Hans de Boer, Borgman, Buikema, Couprie, Dijkman, Faber en Van Houwelingen. De motie- Frinking (CDA) werd vervolgens in getrokken. Niet instemmen Met de aanvaarding van de motie- Stemerdink, die de medeonderteke ning draagt van Brinkhorst (D'66) spreekt de Kamer als haar overtui ging uit dat op het komend Navo- overleg in Brussel niet ingestemd mag worden met de produktie en de plaatsing van de Pershing 2 en kruis raketten. Dat houdt tevens in dat Nederland! ni niet kan instemmen met de plaat sing van een aantal Pershings 2 en/of kruisraketten op zijn grondgebeied. men van de inspektie vallen, maar door een enthousiaste ouderkommis sie zijn aangeschaft. Ten aanzien van de instelling van een kommissie Onderwijs voerde de voorzitter aan, dat ook de School raad een goede inbreng heeft. Losstaand van de algemene be schouwingen kwam het onderwerp onderwijs donderdagavond nog maals aan de orde bij de vaststelling van de 24e begrotingswijziging we gens een krediet van 98.140,89 voor verbetering van een bestaand gedeel te van de openbare lagere school in Dreischor. Uit een bijgevoegd rap port van de direkteur gemeentewer-. ken ing. J. H. M. Beek werd duidelijk welke werkzaamheden op korte ter mijn verricht zouden moeten wor den. ook de andere scholen P.v.d.A.-woordvoerder de heer C. J. de Munnik zei dit voorstel liever eerder op tafel te hebben gezien. Hij was van mening dat de situatie op de twee andere scholen in de gemeente De bewapeningsrace op nucleair gebied in Europa moet worden voor komen door op zo kort mogelijke ter mijn te beginnen met onderhandelin gen hierover met de Sowjet-Unie, al-, dus de motie. niet veel beter was en was van me ning dat ten opzichte van deze scho len eenzelfde tandpunt ingenomen diende te worden. De heer J. J. Klaassen (CDA) stelde vast dat in het geval van de school van Dreischor sprake was van te wei nig zorg door gemeentewerken. „Als de direkteur gemeentewerken stelt dat de kozijnen rot zijn, dah zeg ik dat dat twwe jaar geledeii ook al vastgesteld kon worden", aldus de heer Klaassen. Hij had liever gezien, dat de thans voorgestelde werkzaamheden waren verricht bij de nieuwbouw van de kleuterschool in Dreischor. Wethouder Van Ast wees erop dat plannen maken tijd kost en dat men bij de vaststelling van de gebreken aan de lagere school in Dreischor twee jaar geleden, de totale renova tie in het achterhoofd had gehad. De wethouder was van mening, dat niet de dienst gemeentewerken aanspra kelijk kon worden gesteld, maar het kollege in dezen verantwoordelijk was. Hij zei dan ook zelf het boete kleed aan te trekken voor het op de lange termijn schuiven van de werk zaamheden aan de school te Drei schor. De begrotingswijziging werd m.a.s. vastgesteld. UTRECHT, 6-12. Hoewel het cen traal akkoord tussen werkgevers en vakbeweging van de baan is, gelooft de FNV wel dat de gesprekken toch positieve kanten hebben gehad. FNV-voorzitter Wim Kok houdt er rekening mee dat het afgebroken overleg tussen werkgevers en vakbe weging in de stichting van de arbeid toch een leidraad heeft opgeleverd voor de CAO-onderhandèlingen die nu in de verschillende bedrijfstak ken gaan beginnen. DEN HAAG, 6-12. De vijf centrales van overheidspersoneel zullen vol gende week een kort geding aanspan nen tegen de Nederlandse Staat. De centrales willen de regering dwingen zich te houden aan afspraken rond het doorberekenen van de effekten van de Bouw- en uitzend-CAO in de ambtenarensalarissen. Dit heeft de voorzitter van de vijf centrales van overheidspersoneel, Wieringa, don derdag na aflop van het georgani seerd overleg tussen de centrales en minister Wiegel in Den Haag meege deeld. DEN HAAG, 6-12. Koningin Julia na is donderdagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken voor een kort privebezoek aan haar dochter prinses Christina, zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst meegedeeld. Tij dens haar bezoek zal de koningin een tentoonstelling in het Permont Pier- mont Morgan Library bezoeken. Die expositie wordt op 11 december ge opend. TEHERAN, 6-12. Honderdduizen den tegenstanders Van de nieuwe Islamitische grondwet van Iran zijn donderdag in Tabriz, in het noord westen van het land, de straat opge gaan. Het radiostation van Tabriz, hoofdstad van de provincie Azer- beidsjan, is door demonstranten be zet. De betogers, aanhangers van ay atollah Shariat-Madari, die kritiek heet geleverd op de nieuwe grond wet, kondigden aan dat de plaatselij ke gouveneur is afgezet. Zij eisten wijziging van de nieuwe grondwet van Iran en het aftreden van minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh. DEN HAAG, 6-12. Nederland zal Zambia 5 miljoen gulden schenken als bijdrage in het herstel van de acht bruggen over de Limpopo die door het Rhodesiche leger zijn verwoest. Dit heeft de minister voor ontwikke lingssamenwerking, Jan de Koning, donderdag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van diverse ka merleden meegedeeld. BROUWERSHAVEN, 6-12. „Ik ben bang dat we in Zie rikzee alleen een polikliniek overhouden", zei de heer C. J. de Munnik, fraktievoorzitter van de P.v.d.A. donder dagavond tijdens de begrotingsraad Brouwershaven. Dit naar aanleiding van een ingekomen stuk van de ge meente Zierikzee betreffende een samenwerkingsver band tussen het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee en Streekziekenhuis „De Bevelanden" te Goes. De heer Soeters kwam in tweede instantie terug op de zogenaamde dependance-vorming en hij verwees naar een opmerking gemaakt tijdens een vergadering van de Ver. van Ned. Gemeenten, waar dit „uit den boze" De aanstelling van een vakkracht voor muziekonderwijs noemde hij een „stokpaardje van mevrouw Lo- schacoff" en hij vestigde de aandacht op kreatieve mogelijkheden van de docenten zelf. Wethouder Ph. J. van Ast infor meerde of de leesboeken voor kleu ters, waar mevrouw Loschacoff over had gesproken, inderdaad door de leidsters zelf waren bekostigd. De P.v.d.A.-woordvoerster bevestigde dat en meende hierin een mate van grote plichtsbetrachting te zien. De wethouder was echter van mening, dat er beter en meer overleg met het gemeentebestuur zou moeten plaats vinden. De voorzitter vulde daarbij aan dat er op een kleuterschool soms leer middelen zijn, die niet onder de nor- De winter is in aantocht en in de me dische laboratoria is men al weer druk in de weer met de griep-bestrij- dingsmiddelen. Deze foto geeft een beeld van het influenza-virus (45000 x vergroot). De gemeente Zierikzee heeft in de raadsvergadering van 27 november besloten dat zo spoedig mogelijk tot een geïnstitutionaliseerd samenwer kingsverband moet worden geko men, waarbij zelfs een fusie moet worden overwogen. De gemeente Zierikzee diende het verzoek in bij de gemeente Brouwershaven een gelij kluidend besluit te nemen. „Het was bij het kollege bekend dat het fraktieberaad achter de rug was en nu komt ineens een zeer belangrijke zaak aan de orde. We hebben hierover niet kunnen verga deren", aldus de heer De Munnik. Konsekwenties De heer J. A. van der Bijl, fraktie voorzitter van het CDA kon zich voor een groot gedeelte bij de Woorden van de heer De Munnik aansluiten. „Wij weten eigenlijk niet goed wat de konsekwenties zullen zijn van het geheel. Goes is in het verleden nooit bereid geweest tot één of andere vorm van samenwerking. Wij zullen afwachten in welke hoedanigheid het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis zal blijven funktioneren", zei de heer v. d. Bijl. Hij informeerde hoe de bestuurssa menstelling zou worden in geval van fusie en vroeg zich af of de inbreng van het Ned. Rode Kruis daarin te niet zou worden gedaan. Wij staan eigenlijk met de rug te gen de muur," aldus de heer van der Bijl. De raadsvoorzitter, burge meester C. Slaabekoorn, zei dat kort geleden door.de provincie is gesteld dat er een samenwerkingsverband moet komen, wil het ziekenhuis in Zierikzee niet verdwijnen. In het ver leden had men geen vat op de specia listen in Goes, maar daar is sinds an derhalf jaar een wijziging in geko men. Basisspecialisme „Als het basisspecialisme onvol doende is, wordt de vergoeding stop gezet en loopt het ziekenhuis uite raard gevaar. Goes krijgt een ver gunning voor de bouw van een nieuw ziekenhuis en krijgt een dusdanig aantal bedden dat verband houdt met aantal bedden in Zierikzee. In dat geval is de regio voorzien", zo verklaarde de burgemeester. De voorzitter wees op de moeilijk heid twee ziekenhuizen van verschil lende signatuur onder één noemer te brengen. „Voor het opsporen van alle voetangels en klemmen in dezen zal dan ook een speciaal bureau inge schakeld moeten worden. In verband met de vergoeding van de kosten voor dit onderzoek, zal thans een uit spraak voor samenwerking moeten worden gedaan", aldus de medede ling van de voorzitter. ïn antwoord op de vraag van de heer Van der Bijl deelde hij mede, dat binnenkort met het Ned. Rode Kruis gesproken zal worden over de samenwerking met het ziekenhuis in Goes. De voorzitter wees erop. dat hetdefinitieve besluit tot een eventu ele fusie uiteraard in de toekomst weer in de raad zal komen. „Er moet worden getracht nog dit jaar een besluit te nemen met betrekking tot het onderzoek", aldus de voorzitter. De i*aad ging tenslotte m.a.s. met het voorstel akkoord. Zaterdag 8 en zondag 9 december Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Fla'ch en dokter Sten- ger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts G. M. Poldermans, Post straat 35, Zierikzee, tel. 01110- 2380 neemt waar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg,Bergstraat 1 Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dioenst voor Duive- land, Zierikzee en Bruinisse. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Vrijdag 7 december Zonnemaire Café Bommenede, 19.30 uur, Uitvoe ring gezamenlijke Verenigingen. Zaterdag 8 december Zierikzee Sportpark; overdracht sleutel be stuurskamer door b. en w.; 14.00 uur. Concertzaal-bioskoop; „Moonraker" (James Bond); 20.00 uur._ Haamstede Receptie C et C, hotel „Bom", 16.30- 18.00 uur viering 75-jarig bestaan. Zonnemaire Café Bommenede, 14.00 uur, Uitvoe ring voor bejaarden van gezamenlij ke Verenigingen. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Duivententoon- stelling. 14.00 uur. Zondag 9 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Moonraker"; 20.00 uur. Maandag 10 december Zierikzee Chr. Scholengem.; info- en schrijf- avond Amnesty Int.; tussen 19.00-22.00 uur (diavoorstelling om 19.00 uur). Haamstede Geref. kerk; info- en schrijfavond van Amnesty Int. over USSR; tussen 19.00 en 22.00 uur (diavoorst. 20.00 uur). Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Reg. Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 4406 b.g.g. (01110) 2461 Dinsdag 11 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 19.30 uur, open bestuursvergadering Stichting Jeugd. Stadhuis. Streekarchief-kommissie. 15.00 uur. „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwen café, filmvoorstelling over Vrouwen huis. Ontmoetingscentrum. U.V.V.-afde ling. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw; creatieve avond CPB; 19.30 uur. Bestuurskamer Dienst. Intergemeen telijke Sociale Dienst. 19.15 uur. Haamstede Hotel „Bom", 20.00 uur, najaarsver gadering WV Burgh-Haamstede. Woensdag 12 december Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad. 19.30 uur. Donderdag 13 december Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur, ver gadering Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland. Bruinisse Evenementenhal „Aquadelta". Ce- beco-Zuidwest. 14.00 uur. Vrijdag 14 december Zierikzee Lutherse kerk, 20.00 uur, Kerstcon cert Zierikzees Kamerkoor. „Huis van Nassau", 19.30 uur, frak-' tievergadering P.v.d.A. Burgh-Haamstede Grote zaal camping „Duinrand" 19.30 uur. Uitvoering kon. muziek gezelschap „Witte van Haemstede". Zaterdag 15 december Renesse Kantine sportpark. 20.00 uur. Mossel en bingo-avond S.V. Renesse. Dorpshuis, 14.30 uur, filmmiddag S.V. Renesse. Maandag 17 december Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering ge meenteraad. 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 JERUZALEM. Het Israëlische mi litaire gezag op de bezette westelijke Jordaanoever heeft de burgemeester van Nabloes Bassam Shakaa op vrije voeten gesteld. En wij vroeger maar zingen van de blonde duinendie zo mooi waren. En waren ze dan niet mooi? Ze waren prachtig en nog wel en toch hollen we ook in dit (nogal altijd) goede land met de duinen achteruit. Slechts een derde van het duingebied is nog ver gelijkbaar met dat van 1850. Twee derde is verknold, om een akelig woord te gebruiken, maar het gege ven is ook akelig. Tweederde is verdord, uitge droogd, bebost (kan ook nog wel mooi zijn, maar het is niet meer oor spronkelijk) of men heeft er iets op gebouwd. Gelukkig is er een rapport waar het allemaal in staat. Met de cijfers voorhanden, is het rapport verre van optimistisch. Zowel waterwinning als infiltratie van water, zijn onge schikt om een mooi duingebied te be houden. Dat laatste wist ik niet; als er maar water is immers, gaat alles weer groeien en bloeien, maar dat schijnt met infiltratiewater niet zo te zijn. Daar krijgen de duinen (ook) een opduvel van. ,,Menheeft het hier ook niet hele maal goed gedaan. Het was beter ge weest de watervoorziening op Schouwen-Duiveland te regelen door de infiltratie op Goeree uit te beiden en dan dit water naar Schouwen te transporteren. Nu heeft men op Schouwen een nieuw infiltratiege- bied moeten scheppen. Zo zie je maar, met zo'n rapport dat overigens niet zo maar uit de lucht is komen vallen. Twee ministeries heb ben de totstandkoming flink gesubsi dieerd en „de landelijke stuurgroep onderzoek milieuhygiëneheeft er ook mee te maken gehad. Het gaat „dus" allemaal om de ekologie; een modern woord dat de hele toestand en ontwikkeling in de natuur dekt. Een betere ekologie krijg je door afname van het watergebruik (hoe kan dat nou in een land vol toeristen en toenemende waterbeschaving), watervoorziening met verschillende waterkwaliteiten (ah, dat spreekt toe, niet meer de auto behoeven te wassen en de ruiten met puur drin kwater) en waterwinning in minder kwetsbare gebieden (wijs ze maar eens aan, alles is kwetsbaar in dit volle land)- Buiten het duingebied is er immers niet zoveel water en het ging om de „blonde duinen", waarover de kin dertjes feitelijk zouden moeten blij ven zingen, want als er iets oorspron kelijks mag heten in dit land, dan zijn het de duinen. Ze behoeden ons tegen de zee, maar mogen ze als 't U blieft ook mooi blijven? Ze moeten mooi blijven, schrijft het rapport, dat hopelijk nu eens niet in een lade verdwijnt. SCHIEREILANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2