dcunloo b.u. AGENDA Verwachting voor 1980 Sovjet-Unie wordt bron van onrust in Azië HET VERVLOGEN JAAR Beeld tachtiger jaren Staatsgreep in Afghanistan WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK WEEKEINDE- ARTSENDIENST I DIERENARTS APOTHEEK De V.S. en de homo's installatiebedrijf TIJD De sociale verzekeringen in het nieuwe jaar Winter zal wellicht geen vuist meer maken Invoering „chips" zal leiden tot toenemende werkloosheid Het verviogen jaar (om iets van het weer te zeggen) begon met een stevig wintertje, dat als bijkomstiheid gladdigheid (en slobber) met zich bracht. Talrijke „items" waren er, die op zichzelf stonden, terwijl ande re telkens weer opdoken in de nieuwskolommen. Van nieuwighe den was duidelijk sprake. Saillant voorbeeld: het buurtbusprojekt en de komst van Vietnamese vluchtelin gen. Opmerkelijk was een kandidaatss criptie: „De standenmaatschappij in de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1846". Schouwen-Duiveland partici peerde stevig in de provinciale aktie:,,Zeeland helpt Rwanda". De aandacht trok een onderzoek naar de vestingsmogelijkheden van groot winkelbedrijven, een stuk „uit angst" geboren, want de mid denstand voelde zich op een bepaalde manier bedreigd. Typisch na-ramps gegeven was het verzoek te betalen voor te vissen mosselzaad in de Grevelingen. Stad en Lande stelde een kommissie Klei ne Monumenten in. Een in het jaar opduikend begrip werd de Stichting Samenlevingsopbouw. Duiveland ging hard aan de rekreatiebel trek ken en legde een VVV-pakket op ta fel. De instelling van een streekar chief behoorde bij de bijzonderheden van het jaar. Twee projekten kregen goedkeuring; Kavero-projekt Den Osse en Wilma-voltooiingsprojekt Grevelingen. Typisch voor het jaar waren (de) nieuwe instellingen als: VOS-kursussen, Werkgroep Kulture- le Raad, stuurgroep Coördinatie Wel zijnsplanning, Regionale Werkgroep Kleine Kernen, bewijzen dat Schouwen-Duiveland bij de tijd wil de blijven. Een originele noot in het jaarpro gramma was een reünie van oud- Nieuwerkerkers. Aan jubilea geen gebrek. Enkele voorbeelden: 40 jaar Accolietenkollege, 100 jaar Ger. Kerk Zierikzee, 100 jaar rusthuis „Irene". De „jumelage" kreeg een in- jektie met de komst van de raad van St. Hilaire, bij gelegenheid van het 25-jarig jumelage-jubileum. Zeer de aandacht trokken opgravingen op het plein voor de Grote Kerk. Vondsten: sporen van de St. Lie- vensmonsterkerk, een Gothishe kerk en resten van een tufstenep kapeL. In tussen bleef de zomer aan de .donkere en vochtige kant."Een explosie.van mosselzaadval deed zich voor; de Centrale Fokveedag manifesteerde zich weer als bijzonder jaargebeuren. Zierikzee kreeg een derde wethou der; het Gomavi-bedrijf te Bruinisse ging failliet. Een belangrijke zaak vormde de voltooiing van de partiële dijk versterking. Gepleit werd voor be houd van kleine scholen in diverse kernen. De R.S.G. „Prof. Zeeman" kreeg zicht op een nieuwe school; een schetstekening voor een nieuwe L.T.S. kwam gereed. De instelling Natuur- en Rekreatiegebied „De Gre velingen" werd een feit. Geld werd in het vooruitzicht gesteld voor her stel van de Zierikzeese kademuren. De Zeepeduinen gingen over naar de W.M.Z. Zierikzee legde een ontwerp Struktuur Studie op tafel. In de rij van organisaties paste nog de Ad vieskommissie Welzijnsplanning. Enorm werd geknokt voor het be houd van het Rode Kruis ziekenhuis, de toekomst zal een fusie te zien ge ven van dit ziekenhuis met het zie kenhuis „De Bevelanden" te Goes. „Mondragon" te Zierikzee kreeg met moeilijkheden te kampen. Uitzicht kwam er voor een jachthaven te Den Osse. Met de Nobelpoort werd de (grote) na-oorlogse monumenten- restauratie te Zierikzee voltooid. De Fok Controlevereniging boekte het 5000ste kalf. Uit het (veel grote re) jaaroverzicht in dit nummer heb ben wij enkele belangrijke nieuws feiten aangestipt: krenten in de pap. Ze bewijzen - met al het andere nieuws - dat Schouwen-Duiveland, vooral ook organisatorisch een druk 1979 achter de rug heeft. De regio „rules the waves", om het tot slot zo eens te zeggen. Dat het zo blijve in 1980. Een gelukkig Nieuwjaar! IJshoedvoor kankerpatiënten BOSTON, 27-12. Het dragen van een ,,hoed van ijs" voorkomt haaruitval bij kankerpatiënten die worden behandeld met chemische preparaten. De konklusie is het re sultaat van een onderzoek van de universiteit van Arizona in samen werking met het medisch centrum van Tucson (Arizona). Het rapport werd donderdag in het „New Eng land Journal of Medicine" gepubli ceerd. De patiënt moet na het toedienen van medicijnen gedurende 48 minu ten plastic zakken met ijs op het hoofd houden. Van de 33 behandelde patiënten behielden dankzij de ijs- hoed" 20 hun haren. Bij de overigen was het haaruitval minder dan an ders het geval zou zijn geweest. SANTA MONICA, Californië, 27- 12. De Sowjet-Unie zal in de jaren tachtig de grootste bron van onrust in Azië zijn, wat voor de Verenigde Staten reden moet zijn hun betrek kingen met China nauwer aan te ha len. Aldus een rapport van de Rand Corporation, een partikuliere research-organisatie, dat donderdag het licht zag. De studie van de Rand Corporation is gemaakt in opdracht van het mi nisterie van defensie in Washington en is voortgevloeid uit een in januari van dit jaar gehouden bijeenkomst van Amerikaanse deskundigen inza ke Aziatische aangelegenheden. China Volgens de deskundigen zou het groter worden van de Russische drei ging in Azië de landen in het Westen ertoe kunnen brengen hun op het ogenblik nogal losse banden met Chi na om te zetten in een soort defensie- bondgenootschap. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In de Amerikaanse am bassade in Teheran zijn 49 gijzelaars. De hulpbisschop van Detroit, Tho mas Gumbleton, heeft in Londen ver klaard dit van de studenten in de am bassade te hebben vernomen. ANKARA. In Ankara is dondex*dag een lid van de uiterst rechtse partij voor nationale actie (P.A.N.) ver moord, zo heeft de politie van de Turkse hoofdstad bekendgemaakt. DEN HAAG, 27-12. In de industrie zal door de micro-electronica (chips) een aanzienlijk stuk werkgelegen heid kunnen verdwijnen. Dit is een van de konklusies, waar toe een Brits onderzoekbureau komt, een onderzoek, dat het in opdracht van het ministerie van sociale zaken heeft ingesteld naar de gevolgen van de chips voor de werkgelegenheid. Het bureau, Metra Consulting, zegt dat de micro-electronica de mogelijk heden in de industrie vergroten en de kosten van een numerieke kontröle, computerassistentie bij produktie en (3) DEN HAAG, 27-12. Behalve de Al gemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW), die de herziening van het aanpassingsmechanisme en de hoog te van het sociale minimum regelt, is een dezer dagen een wet tot stand ge komen, die fundamentele wijzigin gen heeft gebracht in de aanspraak op uitkering ingevolge de AAW. De belangrijkste punten van deze wet zijn, dat iedereen, hetzij man of vrouw, gehuwd of ongehuwd, een zelfstandig recht verkrijgt op AAW- uitkering. Een nieuwe voorwaarde om voor uitkering in aanmerking te komen is thans, dat men inkomen uit of in verband met arbeid in het bedrijfs- of beroepsleven mist: dat inkomen moet minstens 15 procent van de gehuwden-grondslag zijn. Gezinstoeslag Aan een gehuwde uitkeringsge rechtigde kan een gezinstoeslag wor den gegeven. Of deze wordt toege kend en zo ja hoeveel, is afhankelijk van de hoogte van het irtkomen uit arbeid van de uitkeringsgerechtigde en zijn of haarechtgeno(o)t(e). In deze gevallen wordt de uitkering geba seerd op een grondslag, vergelijk baar met 85 procent of 100 procent „Als de Sowjet-Unie doorgaat met haar pogingen China te omringen met politieke vrienden en militaire bases, zouden Japan, de Verenigde Staten en andere Westeuropese lan den met China een alliantie kunnen aangaan om in te haken op de buiten landse politiek van Moskou", aldus het rapport. TEHERAN, 27-12. In Afghanistan zou een/ staatsgreep zijn gepleegd. Het Iraanse persbureau Pars meldt dat de radikale politikus Babrak Karmal president Hafizullah Amin heeft afgezet en dat hij tot staats hoofd is uitgeroepen. Het persbureau ontleent dit aan de Afghaanse staats radio. De „staatsgreep" is via de ra dio om kwart voor acht 's avonds plaatselijke tijd (15.15 onze tijd) be kendgemaakt, aldus Pars. RAWALPINDI. De nieuwe Af ghaanse leider, Babrak Karmal, heeft vrijdag te kennen gegeven, dat hij zal streven naar onderhandelin gen met de Mohammedaanse opstan delingen, die een grote guerrilla oorlog voeren in het land. ontwerp en programmeerbare machi nes vergroten. De verwachting is dan ook dat deze technieken op een veel breder terrein dan thans zullen wor den toegepast, ook voor de produktie van kleine series, waar het grootste deel van de industrie op is gericht. Dit zal een aanzienlijk verlies aan werkgelegenheid kunnen veroorza ken. Met name zal de vraag naar ge schoold en half-geschoold produktie- personeel afnemen. Daarnaast is het waarschijnlijk dat een algemene ver laging op zal gaan treden van de ver eiste geschooldheidsgraad van produktie-personeel. van de voor deze wetswijziging gel dende gehuwdengrondslag. Indien iemand in het jaar, vooraf gaande aan de arbeidsongeschikt heid een inkomen heeft verworven, dat lager is dan de voor hem of haar geldende uitkeringsgrondslag op jaarbasis en dit mede een gevolg is van de omstandigheid, dat hij of zij in minder dan normale omvang ar beid heeft verricht, wordt de uitke ring gebaseerd op dit lagere inko men. Deze wijziging in de AAW heeft, zo lang er geen verandering in de bur gerlijke staat optreedt, geen gevol gen voor de mensen die nu al een AAW-uitkering hebben. Zij blijven eenzelfde uitkering houden. Netto-koppeling Voor de vaststelling van de AAW- grondslagen is evenals voor de ande re sociale uitkeringen de zogenaam de netto-koppeling tot uitgangspunt genomen. In verband met de handhaving van de koopkracht zijn de AAW- grondslagen verhoogd met een tijde lijke toeslag. Deze grondslagen, inlusief toeslag, bedragen per 1 januari 1980: Zaterdag 29 en zondag 30 december Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Sten- ger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, tel. 01110- 2380 neemt waar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster L. Navis, Schellwitseweg 1, Ouwerkerk. Tel. (01114) 2773, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen- trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Maandag 31 december en dinsdag 1 januari 1980 Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen maandag- en dinsdag morgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Van dinsdag 1 januari 8.00 uur tot woensdagmorgen 2 januari 08.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 6. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buy tendijk. Van maandagavond 31 decem ber tot en met 1 januari. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. Spreekuur uitsluitend voor spoedge vallen maandag- en dinsdagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg,Bergstraat 1 Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dioenst voor Duive land, Zierikzee en Bruinisse. Dinsdag 1 januari Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dinsdag 1 januari Dierenarts M. K. Büth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op dinsdag 1 januari geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. DEN HAAG. 27-12. De berichten waaruit blijkt dat de regering van de Verenigde Staten heeft besloten in de toekomst geen homo sexuele buiten landers meer tot het land toe te laten, heeft verontrusting gewekt bij twee VVD-Tweede Kamerleden. De kamerleden. Ed Nijpelsen Fri.ts Bolkestein. vragen of de minister van buitenlandse zaken, Van der Klaauw. dan ook om zijn afkeuring over deze maatregel aan de Ameri kaanse regering te laten blijken. GENEVE. De Wereldgezondheid sorganisatie (W.H.O.) zegt dat de westerse artsen de Chinese kunst van de akupunktuur serieus moeten ne men. Zij noemt 43 aandoeningen die met naalden kunnen worden behan deld. Vrijheid in 1979 NEW YORK, 28-12. De zaak van de vrijheid heeft in 1979 een paar pun ten gescoord door onder andere ont wikkelingen in Latijns-Amerika en de afzetting van vier despoten in Azië en Afrika. Maar ondanks winst punten in 21 landen is het grootste deel van de wereld in grotere of klei nere mate blijven zuchten onder dwingelandij, aldus een donderdag in New York verschenen overzicht. Het overzicht is opgesteld door Freedom House", een organisatie die zich bezig houdt met het registre ren van de ups en downs van de vrij heid in de wereld. Onder het hoofd ,,The comparative survey of freedom", stelt auteur Raymond D. Gastil vast dat de vrij heid in 1979 in negen landen afnam maar in 21 groter werd. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag y Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Vrijdag 28 december Ellemeet Open huis „Rekreatie Zeeland", 10.00-18.00 uur, Kuierdamseweg. Zonnemaire Café Bommenede. Bond van Alleen staanden. Dans- en Bingo-avond. 20.00 uur. Zaterdag 29 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Mahogany"; 20.00 uur. Ellemeet Open huis „Rekreatie Zeeland" 10.00-18.00 uur, Kuierdamseweg. Brouwershaven Kantine A.S.V. Brouwershaven 20.00 uur Bingo-Disco voor jongeren vanaf 13 jaar. Zondag 30 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; .Mahogany 20.00 uur. Dinsdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 16.00-17.30 uur, nieuwjaarsreceptie gemeentebe stuur. Serooskerke Ned. Hervormde kerk (consistorie); nieuwjaarsbegroeting; 10.30 uur. Woensdag 2 januari Brouwershaven Jeugdsoos „Töötje". 19.30 uur. Olie- bollendisko m.m.v. Disko Power Se- lektion 77. Bruinisse Gemeentehuis, 20.00 uur, nieuw jaarsreceptie gemeentebestuur. Herv. Verenigingsgebouw. Filmver toning „De Oul". 13.00 uur. Donderdag 3 januari Haamstede „Graaf van Haamstede". Nieuw jaarsreceptie Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschou- wen. 14.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, bijeenkomst „Philatelica", 19.30 uur. Vrijdag 4 januari Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, nieuw jaarsfeest met Max Collie en Rhythm Aces. Grevelingenpad. 19.00 uur, kerst boomverbranding. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 4406 b.g.g. (01110) 2461 Bruinisse Kerstboomverbranding op havenpla teau. 18.00-19.30 uur. Bomen inle veren: 18.00-19.00 uur. Maandag 7 januari Bruinisse ,,'t Durps'uus". Voorlichtingsavond over „welzijn". 19.30 uur. Dinsdag 8 januari Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, informatieavond Duiveland over ,Lwelzijn", 20.00 uur. Woensdag 9 januari Zierikzee Stadhuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Donderdag 10 januari Brouwershaven Tonnenmagazijn, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Zaterdag 12 januari Zierikzee „De Lichtboei"; coffeebar „Youth for Christ"; 20.00 uur. Westensehouwen Hoofdingang „Boswachterij" 13.00- 16.00 uur. Wedstrijden en trimlopen 8e Delta cross. Maandag 14 januari Westerschouwen Gemeentehuis, informatieavond over „welzijn", 19.30 uur. Dinsdag 15 januari Scharendijke De Putmeet, informatieavond Middenschouwen over „welzijn", 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnis. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenlies (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Nu, we hadden destijds een 100- jarige in de familie en dat brave mens had niets meer om handen, maar ze klaagde toch mooi dat de tijd zo vlug ging. ,,De weekjes vliege" zei ze dan en dat viel moeilijk te begrij pen voor de middenklasse en uite raard voor de jongeren helemaal niet. Bij de jaarwisseling denk je dan aan zo iets, want eerlijk nietwaar, 1979 is ons weer als duinzand door de vingers gegleden. Het gaat allemaal zo snel, dat het moeilijk is de gebeur tenissen van een jaar chronologisch op een rijtje te zetten: ,,maar dat was in april hoor, nee 't was februari", zeggen de mensen dan, om van ande re jaren maar te zwijgen. Een oud Schouws spreekwoord wil: ,,oe ou- wer, oe gauwer" en dat is een dialek- tische typering van de bovenste plank. De bijbel wordt wel veel minder vaak geciteerd dan vroeger, maar het heilig boek heeft ook een treffende typering van de snel voortijlende tijd, die zich manifesteert in het men selijk bestaan: ,,het leven is een damp". Nu, damp kun je goed zien, maar het vervluchtigt snel en dan is net of er niets geweest is. Een mens - zelfs een beroemd mens - trekt maar een klein, flauw lichtstreepje aan het firmament van het zijn. Niemand hoeft somber te doen als straks de laatste uren van het jaar worden weggetikt, maar het komt neer op: opgaan, blinken en verzinken". Zo is dat op dit onder maanse. Als er nog even tijd is op de Oude jaarsavond, pak ik nog snel naar de ,,toen"-boekjes: ja, daar zijn ze weer, de oudjes van - zeg maar - vijftig jaar geleden. Kijk ze daar nu eens druk in de weer: kijken naar de fotograaf, babbelen met elkaar, of rijden op de fiets of met ,,paerd in toaegen", maar wat zijn ze al verschrikkelijk lang dood. Ouders wijzen misschien hun kleinkinderen nog op zulke plaatjes: ,,kijk, dat is oma, 'ier bie de muziek- tenteen ,,dat was buurman, die dee toch aoltied vee pruume" ,,Maar de kleinkinderen snappen vast niet, hoe mistig het verleden kan zijn. Terugkijken en denken is moeilijk en soms onmogelijk, want ,,de dinaen van toen", moet je meege maakt hebben, om ze te hervoelen: het weer. dat huis (verdwenen inmid dels), die ..ouwe steentjes" in de bocht van de straat en dan al die mensen, soms nog metaekemusjes op en lange keusen(rokken). Wat waren ze heerlijk en simpel in de dorpse bedrijvigheid: ver kwa men ze niet en ver reizen konden ze niet, want de centjes hé. ,,'t Was - zo gezeit -zuunig soppen". Eens een keertje naar de duinen, „nae stad" en „nae Schoddebosse" en heel mis schien naar Rotterdam en dan weer terug: ,,'k bin blie da'k wi tuus bin", want honkvast waren ze ook. Maar de tijd had ze toch in zijn greephun schamele portretten staan nog in ou de, vergeelde familiealbums en de herinnering aan hun bestaan is ver vluchtigd. Ze rusten als zaden in de kille aard. maar 't zal zo moeten zijn, want „uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen. Zo gaat het de mensen ook. Maar daar zijn de knallen van het vuurwerk al. De tachtiger jaren gaan beginnen. De vonken spatte eraf „hoera" dus voor het leven, 't Is met een variant net als met de overleden koning: L'année est morte, vive l'année". (Het jaar is dood, leve het jaar!). SCH1ERE1LANDMAN Individuele grondslag voor 21 jaar en ouderf 67,17 Individuele grondslag voor 20 jaar en ouderf 60,46 Individuele grondslag voor 19 jaar en ouderf 53,74 Individuele grondslag voor 18 jaar en ouderf 47,02 Grondslag voor gehuwden met inkomsten van hemzelf of van echtgenoot: Tot 15 procent van de grondslagf 95,65 Tot 30 procent van de grondslagf 78,77 GORREDIJK, 28-12. Het ziet er niet naar uit dat Koning Winter dit jaar nog een vuist kan maken. Tenminste wanneer men ziet dat zoals woensdagmiddag de temperatuur in Gorredijk zelfs een graad lager stond dan in Helsinki, respektievelijk plus één graad en plus twee graden. In Scandinavië zijn de temperaturen opvallend gematigd. Een Russisch hogedrukgebied is wel krachtig maar te ver in zuidelij ke richting weggezakt om ijskoude oostenwind te bezorgen. Het komende weekeinde zal er koudere lucht van arctische oor sprong (van de Noordpool) komen opzetten. Vlak voor de jaarwisse ling kan dit in Nederland een decor opleveren van winterse buien met hagel en natte sneeuw. Tijdens oud en nieuw kan er 's nachts weer lichte vorst optreden zodat we te maken hebben met gladde wegen. De allerkoudste oudejaarsnacht van deze eeuw was op 31 decem- ber 1923, dè' teïnpëratüur was toen min 22.3 graden Celsius.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 13