z.v.u. ELEKTRO LIEVENSE Nieuwerkerkse Zondagsschool vierde 80-jarig feest Sfeervolle Kerstnachtdienst in Oosterland Harpspel en zang op kerstfeest Westerschouwse huisvrouwen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1979 Nr. 22632 ZIERIKZEE. De Zoete Gracht ligt er stil en wat omfloerst bij. Het is rond die gracht soms één en al uit bundigheid; groen in de zomer en (soms) wit in de winter. Ditmaalon bestemdrond de jaarwisseling 1979/1980. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Concert Residentie Strijkkwartet In een ambiance nog in de stijl van kerst, met kaarsen en een aan de vaardige vingers van een stedelijke „Plantsoenist" ontsproten bloem stuk, concerteerde donderdagavond in de Trouwzaal van het stadhuis het Residentie Strijkorkest, bestaande uit Alexandru Lascae (viool), Lex Veelo (viool), Andrew Sparrow (alt viool) en Agnes Jas (violoncel). Vorig jaar - men herinnert zich dat - werd ook gepoogd zo'n concèrt in de sfeer van het naderend jaareinde te hou den, maar, om welke reden dan ook, toen kwamen de exekutanten niet opdagen. Nu wel; lijfelijk, maar vooral muzikaal waren zij hevig aan wezig. Wonderlijk hoe kamermuziek in deze zaal zijn warme bedding vindt; het is alsof de sfeer door de eeuwen gestempeld, speciaal ontvankelijk is voor deze muziek. Het Residentie Strijkorkest (opgericht in 1972) bestaat (er was nu een vervanger) normaliter uit musici uit vier ver schillende landen: Roemenië, de V.S., Engeland en Nederland. Dit kosmopolitisch gezelschap koos voor Zierikzee als opener Joseph Haydn's Strijkkwartet in B groot, waarin de individuele vermogens van voortref felijk violistiek en de homogeniteit van het ensemble goed tot hun recht kwamen. Van de vier delen sprak vooral het Menuetto Allegretto aan, waarbij bleek hoezeer de exutanten in onderlinge „Empfindlichkeit" de charme van een strijkkwartet weten te demonstreren. Symptomatisch voor de geva rieerdheid van het programma was het volgende nummer: Claude De- bussy's Strijkkwartet opus 10, een technisch gekunsteld werk van de Franse grootmeester, waarvan bij het publiek waarschijnlijk het An dantino (doucement expressif) nog het meest tot de verbeelding zal heb ben gesproken. Buitengewoon fraai naar stijl en evenwichtigheid was het slot: het Strijkkwartet in D groot op 44 I, van Felix Mendelssohn, een werk uit 1838. Alle in dit werk verborgen po tenties, kregen fond en kleur in een stilistisch warme uitvoering, waar van vooral het Menuetto en het An dante de publieke appreciatie voed den en mede de grondslag legden voor een hartelijk slotapplaus, dat de uitvoerenden echter niet tot een toegift bleek te kunnen verleiden. Bloemen waren er voor de musicien ne Agnes Jas, aangeboden door de obligate Z.V.U.-woordvoerder drs. J. Chr. Erbrink. Onder de vele aanwezi gen bevonden zich o.m. burgemeester Th. H. de Meester en echtgenote, dit maal in „eigen huis" eens niet ge kweld door begrotings- of andere ge- meenschapszorgen, waarvan profes sioneel gesproken uiteraard normali ter wel sprake is. BdV Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 van de Zeelandbrug voer. Ondertus sen lag de boot van de Belgen tegen de dijk van het werkeiland Noord- land. Van de daar aanwezige bewa kingsdienst kregen zij hulp aangebo den door aanreiken van een touw, waardoor zij niet langer afdreven. De RP 18 heeft het bootje naar de Flipjeshaven gesleept. RENESSE Ruitervereniging strijdt om nieuwjaarstrofee Zaterdag 6 januari organiseert de ruitervereniging „Renesse" wedstrijden in de verschillende klas sen. 's Middags zijn er vervolgens Tallywedstrijden en de wedstrijden worden afgesloten met ringsteken. Alle drie de onderdelen zijn bepalend voor de totale wedstrijduitslag. De dag zal worden besloten met een nieuwjaarsreceptie van 20.00 tot 21.00 uur in de kantine van manége Grol, gevolgd door een gezellig nieuwjaarsbal. Tijdens dit bal zullen de prijzen van de wedstrijden om de nieuwjaarstrofee worden uitgereikt. Kerstfeest zondagsschool „Mirjam" te Renesse Op eerste kerstdag vierde de zon dagsschool „Mirjam" te Renesse het kerstfeest, in de uitstekend gevulde Hervormde Kerk van Renesse. Ter bestrijding van de onkosten van dit kerstfeest en tevens als financiële steun voor het zondagsschoolwerk in het algemeen, werd dit najaar weer de jaarlijkse huis-aan-huis kollekte gehouden. Deze had de opbrengst van 2.302,-. Tijdens de kerstviering werd een kollekte gehouden ten bate van het hulpverleningswerk van Eva den Hartog in Cambodja. Deze kollekte bracht 293,- op. In de met kaarsen verlichte kerk voerden enkele kinderen van ver scheidene leeftijdsgroepen van de zondagsschool, een eenvoudig kerstspel op. Daarnaast werden er door de kinderen enkele kerstliedjes gezongen en een paar versjes opge zegd. Het kerstevangelie werd voor gelezen door mevr. L. de Feiter van Oeveren en de heer Kees Postuma vertelde een vrij kerstverhaal. Afscheid In de pauze werden alle aanwezi gen getrakteerd op een kerstkransje. De vijf kinderen die, wegens het be reiken van de leeftijdsgrens de zon dagsschool verlaten, kregen ten afsc heid een bijbeltje en een diploma. Voor alle kinderen in de kerk was er bij het naar huis gaan een sinaasap pel, terwijl er daarnaast voor de zoh- dagsschoolkinderen ook nog een fijn boek en een bouwplaat van eén kerstlantaarntje met daarbij twee kaarsjes waren. SEROOSKERKE Kerstfeest zondagsschool „De Zaaier3' In de Nederlands Hervormde Kerk vierde zondagavond j.l. de zondags school „De Zaaier" het jaarlijks kerstfeest. Na verwelkoming en een inleidend woord door de plaatselijke predi- Echt Kerstgebeuren In een praktisch vol kerkgebouw werd op de avond van 2e Kerstdag het kerstfeest gevierd van de kinde ren van de zondagsschool te Nieu- werkerk, rondom een grote, prachtig versierde en met echte kaarsen ver lichte kerstboom. kant ds. B. Baks werd de kerstlitur gie van de Nederiandsche Zondags school vereeniging" gevolgd: „Nog altijd schijnt de ster". De schriftlezing, de kerstgeschie denis en het vrije verhaal werden door de zondagsschoolleiding ver zorgd. De kinderen voerden twee kerstspelletjes op. In de pauze werd getrakteerd op chocolademelk. Het was zoals altijd een fijn en een gezel lig kërs"tfèestiiï de niét kerstboom en kaarsen versierde kerk: Ds. Baks dankte de kinderen voor hun spél: de oiideren voor hun be langstelling en een bizonder woord van dank ging uit naar de zondags schoolleiding voor het vele werk en vrije tijd het hele jaar door aan de zondagsschool besteed. De avond werd besloten met dank gebed, en het gezamenlijk zingen van gezang 166:1 en 4. Tot slot kregen de kinderen een pakje, inhoudend een boekje, een sinaasappel en een zakje noten. Alle aanwezigen kregen een zelfgemaakte kerstster aangeboden. Kerststukjes jeugdklub De leden van de onlangs opgerichte jeugdklub hebben vorige week, ter gelegenheid van Kerstmis, een klub- middag besteed aan het opmaken van kerststukjes en uitdelen aan alle bejaarden en eenzame mensen van het dorp. Deze verrassing werd uite raard bizonder gewaardeerd. Kerstnachtdienst in Serooskerke In de (overvolle) Ned. Hervormde kerk werd de inmiddels traditioneel geworden Kerstnachtdienst gehou den. Voorganger was de predikant ds. B. Baks. Verder werkten mee: Reinata Heemskerk (alt), Ernst Braacx (trompet) en de plaatselijke organist Jan Hanse. Ds. Baks hield een kerstpreek naar aanleiding van Lukas 2:16. De dienst werd besloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God". SCHARENDIJKE Kerstnachtdienst In de kerstnachtdienst, die in de Ned. Hervormde kerk te Scharendij- ke werd gehouden onder leiding van De leiding berustte bij de hoofd leidster mevrouw Goudswaard- Wandel. Er werden door de kinderen mooie kerstliederen gezongen. De kerstgeschiedenis werd verteld door Wilma Hogerland, terwijl mevrouw Marja Janse-de Valk een vrije vertel ling deed. Genietend van de mooie boom, werden de verhalen aange hoord en beluisterd. Als altijd werd er ook volop getrakteerd. Het orgel werd bespeeld door de heer W. Wan del, terwijl de kerstboom werd ver zorgd door de heer Y. T. Wandel. Schoolverlaters Ongeveer aan het einde van het feest, kwam het gedeelte voor en door de zondagsschoolleerlingen, van rond 12 jaar die de zondagsschool gaan verlaten. Het zijn er dit keer acht. i Ds. Kolkert, hervormd predikant, sprak hen allen toe en overhandigde allen een Liedboek, anderen, die dat liever hadden kregen een bijbel. Spreker releveerde nog dat deze kerstviering de 80ste is, welke de zondagsschool meemaakt. Dank bracht spreker aan ds. M. G. Wester hof voor de historische gegevens, welke deze onlangs in de Zierikzee sche Nieuwsbode aan dit grootse ju bileum weidde. De scheidende leerlingen zongen samen nog „Scheepke onder Jezus hoede". Ds. Kolkert dankte alle me dewerkers voor al het werk. Het was weer een echt gezellig en druk be zocht kerstfeest. ds. Paulus uit Zutphen, zongen het Chr. Gem. Zangkoor „Sursum Corda" uit Scharendijke en het kerk koor uit Dreischor met als dirigent de heer Jac. Schouls. Behalve de fraaie zangprestaties viel ook de nieuwe zangkledij op, waarin „Sursum Corda" zich voor het eerst presenteerde. De zwarte ro bes van de dames en de stemmige kostuums van de heren waren, met gewaardeerd advies, geleverd door boetiek „Liselotte" te Brouwersha ven. MIDDELBURG Expositie Jan Karman In Galerij „de cleene Catte" (aan de Lange Geere 18) te Middelburg expo seert Jan Karman een aantal werken die „zijn visie op en het kijken naar en het oordelen over kunst en de kunstenaar" tot onderwerp hebben. De expositie, die als titel „Critici cum suis" heeft meegekregen, wordt alleen op zaterdag 5 en zondag 6 janu ari gehouden. OOSTERLAND, 24-12. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente was tjokvol op de late avond van maandag 24 december j.l. toen de Kerstnacht dienst plaats vond met als voorganger ds. J. Plante, hervormd predikant. Me dewerking werd verleend door de Chr. Gemengde Zangvereniging V.Z.O.S., onder leiding van de direkteur, de heer J. Zuidgeest, met solistische medewer king van mevrouw P. van Huizen uit Stellendam, sopraan, terwijl de heer W. de Raad de zang op het orgel begeleidde. Ouderling M. Steenpoorte Lz. sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot diri gent, sopraan en leden van de zang vereniging. Het intochtslied was Ps. 98 1, 2 en 3. Het zangkoor zong hier na: „Kom in mijn hart", waarna Vo tum en zegengroet door de voorgan ger. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 120 1, 2 en 3 ging ds. Plante voor in gebed. Hierna zong het koor enige bekende kerstliederen. De Schriftlezing was uit Jesaja 9 1-6, en uit Titus 2 11-15. Na het: „Nu zijt wellekome" kwam de lezing van Kerstevangelie uit Lukas 2 1-14. Daarna sopraansolo en koor: „Son of Mary". Vervolgens een meditatie door de voorganger over het kerstge beuren, waarin de vraag: „Hoe zin gen we onze kerstliederen?" Hoe kunnen we Hem ontmoeten als de ge boren Koning. Zijn Naam zal de eer toekomen. De straf die ons den vrede aanbrengt was op Hem". Gezongen werd verder Gezang 138. Het koor zong vervolgens „Gloria, Gloria, Hij is gekomen", daarna een sopraansolo en koorzang: „Steun mijn moede hart". Na een korte deklamatie door de predikant kwam het dankgebed, gevolgd door het bekende „Stille Nacht, Heilige Nacht" en een so praansolo en koorzang. Na de zegen bede zong men tot slot staande de en gelenzang „Ere zij God". HAAMSTEDE, 28-12. De afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen vierde een dezer dagen het Kerstfeest. Na het openingswoord door de presidente, mevr. Den Hamer-de Feijter, werd gezamenlijk „Nusijt welle- come" gezongen. Het huisvrouwenkoor o.l.v. de heer H. P. Everwijn zong eni ge kerstliederen, gevolgd door het optreden van Lea de Boer met harpspel en zang. Zij vertolkte kerstliedjes uit de ge hele wereld en na de pauze schakelde zij over op volksliedjes, waaronder een oud negerwiegelied in de oor spronkelijke opzet. De warme stem van deze kunstenaresse, die zo goed harmonieert met haar harpspel, hield de gehele zaal in de ban en schiep een aparte sfeer. Mevrouw Den Hamer dankte haar hartelijk voor de fijne avond en bood haar bloemen aan. Mevrouw K.astelein-de Weert be dankte hêt koor voor zijn bijdrage en overhandigde ieder koorlid en de dirigent een geschenkje. Namens het koor sprak mevrouw Everwijn-v. d. Bout een woord van dank tot de afdeling voor deze fijne avond en ook voor alles wat in het ju bileumjaar voor de gemeenschap werd gedaan. Waarderende woorden sprak ook nog mevrouw Behrend- Sevenhuysen waarna het koor ZIERIKZEE x Edukatieve tentoonstellingen voor het onderwijs De Zeeuwse Culturele Raad wil kleine tentoonstellingen van beel dende kunst samenstellen ten behoe ve van de scholen in Zeeland. Een plan daartoe is onlangs bij het pro vinciaal bestuur ingediend. De raad wil kleine kollekties van hedendaag se beeldende kunst maken, die op de scholen zelf kunnen worden ge bruikt. Deze kollekties moeten vergezeld gaan van lesmateriaal, waardoor de leerkrachten er zelf mee kunnen wer ken en geen deskundigen van buiten op school nodig zijn. Voor de samenstelling van de kol lekties wil de raad samenwerken met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland. Daardoor kan worden bereikt dat de tentoonstellingen voldoen aan de ei sen, die vanuit het onderwijs èn uit het oogpunt van de kunstzinnige vor ming moeten worden gesteld. De raad vindt het belangrijk dat de tentoonstellingen in overleg met de scholen worden ontwikkeld. Scho len, die belangstelling hebben voor dit project, wordt gevraagd zich te Als de bladeren zijn gévallen, eist'de stam de aandacht op. Zoals bij deze b?rk, is aan een stam heel wat afge zien. De ruwe, knoestige outfit herinnert aan de kneuzen, die het voorbije jaar opliep. Verweerd en verwilderd, als de stam, schuift het jaar weg in de mist der eeuwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) besloot met een lofzang. Men bleef nog geruime tijd bij elkaar en onder het genot van een glaasje wijn kwam het nog tot een spontane samenzang van kerstliedjes, begeleid door de heer Everwijn aan de piano. melden bij de Zeeuwse Culturele Raad, postbus 407, 4330 AK Middel burg. Konkrete suggesties worden daarbij op prijs gesteld. Folder P.O.C. Van school, wat nu? In januari 1980 verschijnt de nieu we editie van de voorlichtingsfolder „Van school, wat nu?". Deze folder is met name bedoeld voor de leerlin gen, die na de Mavo en het lager be roepsonderwijs niet verder gaan in het volledig dagonderwijs, alsmede voor de tussentijdse schoolverlaters. In deze brochure wordt uiteengezet wat de partiële leerplicht inhoudt en hoe daaraan kan worden voldaan. In dezelfde maand zal tevens een folder verschijnen over de oplei dingsmogelijkheden binnen het proefprojekt kort middelbaar be roepsonderwijs in Zeeland. Beide folders zijn verkrijgbaar bij het redaktie-sekretariaat van de Pro vinciale Onderwijskommissie (tele foon (01180) 27351, toestel 212). WESTERSCHOUWEN Nieuwjaarsreceptie Op dinsdag 1 januari a.s. zullen burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen ter gele genheid van de jaarwisseling recipië ren in het gemeentehuisd van 16.00 tot 17.30 uur. Ingezetenen en zij die veel in de ge meente als gast verblijven, vertegen woordigers van verenigingen, instel lingen, bedrijven en voorts allen die daarvoor belangstelling hebben, zijn van harte welkom. BURGHSLUIS Bootje in moeilijkheden op Oosterschelde Vier Belgische sportvissers zijn donderdagmiddag in moeilijkheden geraakt bij de Roompot in de Ooster schelde. De buitenboordmotor van hun bootje was uitgevallen, waar door het vaartuig langzaam richting Noordzee dreef. ':l Eén van de inzittenden zwaaide met een rode vlslg, wat opgemerkt werd door een politiewagen op Noord-Beveland. De wagen heeft alarm geslagen en de politieboot de RP 18 gewaarschuwd, die in de buurt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 12