Omzetten en winsten ontwikkelden zich minder gunstig 1969: JUBILEUM Z.N. (125) EN R.H.B.S. (100) Renteverhoging Postgiro en Rijkspostspaarbank Bedrijfsleven in 1979 Valse bommelding Amsterdamse Effektenbeurs noteerde zorgelijk 1979 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vriidae 28 december 1979 Nr. 22632 DEN HAAG, 28-12. Omzetten en winsten van het Ne derlandse bedrijfsleven hebben zich in 1979 minder gunstig ontwikkeld dan in 1978. De verbetering in de beoordeling van de rendementspositie, die zich sedert 1975 had voorgedaan en die ook nog in 1978 viel waar te nemen, is dit jaar tot staan gekomen. Dit is de uitkomst van de jaarlijkse enquete van de vereniging van Ka mers van Koophandel en fabrieken in Nederland, die donderdag bekend is gemaakt. In totaal hebben onge veer 52.500 ondernemingen aan de enquete meegewerkt. Bij deze bedrij ven werken ruim 1,4 miljoen mensen, dat is een derde van de totale afhan kelijke beroepsbevolking. Flitsen uit het buitenland LONDEN. In het afgelopen jaar hebben 17 journalisten door geweld daden het leven verloren, terwijl 69 kranten een tijdelijk dan wel perma nent verschijningsverbod kregen. Dit staat in het jaaroverzicht dat hedt Internationale Persintituut (IPI) vrijdag heeft gepubliceerd. DURBAN. Het dodental als gevolg van de wervelstorm die het eiland Mauritius in de Indische Oceaan heeft getroffen, is tot 40 gestegen, zo is donderdag in de Zuidafrikaanse stad Durban vernomen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft besloten buitenlandse homoseksuelen de toegang tot het land te ontzeggen. Zij komt daarmee terug van een in augustus genomen besluit. KAAPSTAD. Ondanks het streven van premier Pieter Botha om de zo genoemde „kleine apartheid" in Zuid-Afrika op te heffen, zijn met Kerstmis zwarte baders verwijderd van een voor blanken bestemd strand bij Kaapstad. BERLIJN. „Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse com munistische partij, i'oorziet nieuwe besluiten van het Warschau-pact ter versterking van zijn bewapening. Dit is, volgens het blad, het gevolg van het NAVO-besluit haar middellange-afstandsraketten te mo derniseren. MADRID. In alle Spaanse havens zijn donderdag deongeveer 13.500 ar beiders voor twee dagen in staking gegaan. Zij willen hiermee proteste ren tegen planned van de regering de havenbedrijven terug te geven in partikuliere harden. MOSKOU. Ir de Sowjet-Unie heeft een rechtbanken de plaats Kagarlik bij Kiev de d/ssident Oles Berdnik wegens „aiti-sowjetpropaganda" veroordeeld jot zes jaar gevangen kamp onder streng regime en drie jaar verbaniing. Dit is in kringen van dissiderten vernomen. SALISBURY. In het noordoosten van Rhodeië is donderdag een heli kopter vak de vredesmacht, die bestaat ui/ militairen van de ver scheidene ,Gemenebestlanden, neer gestort. Hierbij verloren de drie Brit se bemanningsleden van het toestel het leven/Dit heeft een Britse woord voerder /in Salisbury bekendge maakt. I HANQ. Voor de landbouw in Viet nam is p79 een slecht jaar geweest, zo staat/in het jaarlijkse economisch rapportvan de Vietnamese regering dat hecpersbureau VNA donderdag heeft gepubliceerd. Vice-premier Le Thanh Nghi, voorzitter van de Viet namese plankommissie, presenteert dit rapport deze week aan de natio nale vergadering GABARONE. Botswana heeft de economische sancties tegen Rhodesië opgeheven. Daarmee is het land de vierde frontlijnstaat die tot deze njaatregel overgaat. De frontlijnsta- tjn zijn die landen die in de afgelo- pbn jaren het meest bij de Rhodesi- jphe conflict betrokken waren. i LONDEN. Via zijn ambassade in Londen heeft Ethiopië de V.S. laten weten er tegen te zijn dat de V.S. er naar streven bases te krijgen in noordoost Afrikaanse staten. De I Ethiopische regering is met name ge kant tegen Amerikaanse pogingen gebruik te mogen maken van de ba sis Berbera in Somalië. Minder gunstig De omzetontwikkeling van het Ne derlands bedrijfslevens is blijkens de equete minder gunstig geweest dan in 1978. Kon in 1978 nog gespro ken worden van een licht herstel van de omzetten, als voortzetting van de opgaande lijn sedert 1976, in 1979 is daarin verandering gekomen. Bij 23 procent van de bedrijven lie pen de geldomzetten terug. In 1978 was dit twintig procent. Bij slechts 26 procent van de kleine bedrijven en 38 procent van de grote bedrijven was sprake van een reële stijging van de geldomzet tegen respektievelijk 33 procent en 40 pro cent in 1978. Onder een reële omzet groei verstaan de kamers van koop handel een toeneming van de omzet van meer dan zes procent (het gemid delde inflatiepercentage). Omzetdaling Het aantal bedrijven met een abso- CAIRO. Egypte heeft kritiek geoe fend op de verklaring^ van premier Menachem Begin, die gezegd had dat zijn land de westelijke oever van de Jordaan nimmer zal prijsgeven. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo sprak van een schending van de akkoorden van Camp David. ALMERIA. Op 17 januari zal wor den begonnen met de bouw van een zonne-energiecentrale bij Almeria, 550 kilometer ten zuidoosten van Ma drid. De centrale krijgt twee afdelin gen, ieder met een vermogen van 500 kilowatt. In de twee afdelingen zal een verschillend technische toepas sing van zonne-energie worden ge bruikt. RIO DE JANEIRO. In de staat Pa rana, in het zuiden van Brazilië zijn de laatste twee maanden negentien kinderen overleden aan polio, zo is van officiële medische zijde bekend gemaakt. HEBRON. Voor de eerste keer in meer dan 20 maanden heeft de Israë lische premier Menachem Begin zich woensdag naar de westelijke Jor- daanoever begeven. Aan zijn tocht verbond hij de belofte dat Israël de kontrole over dit gebied niet zal af staan. WASHINGTON. Een 18-jarige Bul gaarse musicus, die met een jeugdor kest uit zijn land een rondreis maak te door de Verenigde Staten, is half december uit het gezelschap verdwe nen en heeft politiek asiel in Ameri ka gevraagd. NEW YORK. Dit jaar zijn in New York al 1.692 moorden gepleegd en dat is meer dan het rekordaantal van 1.691 in 1972. Dit heeft een woord voerder van de politie in New York bekendgemaakt. MOSKOU. Oleksa Tichy (52), lid van de Oekraïnse Helsinkigroep, heeft 19 december in een strafkamp een poging gedaan zich door verbran ding van het leven te beroven. Dit is in Moskou meegedeeld door de strij der voor de mensenrechten Andrej Sacharov. Hij wist niet of Tichy nog leeft. De onzekerheid bij de beleggers manifesteerde zich ook op het Dam rak en leidde tot dalende omzetten, waarbij de veiligere obligatiemarkt sterk in trek was. In de eerst elf maanden van dit jaar daalden de to tale effektieve omzetten ten opzichte van dezelfde periode van 1978 van 40,3 miljard tot 36,3 miljard. Goed begin Het jaar begon nog niet zo slecht voor de beurs. In januari namen de aktiviteiten flink toe en in de markt was men van mening dat de schadu wen van de energiekrisis tijdelijk zouden blijken te zijn. Een zeker optimisme over de kan sen voor koersstijgingen vatte post. Echter al in de loop van februari ging het met. De aktiviteiten bleven ach ter, terwijl de obligatie-omzetten die van de aandelen te boven gingen. Daarna bleef het kwakkelen. Zelfs lute omzetdaling, zo tekent de vere niging aan, nam toe, terwijl het deel van de ondernemingen met een reële omzet geringer werd. Dat bij de grote bedrijven de omzetontwikkeling re latief iets minder ongunstig is verlo pen, is voor een groot deel toe te schrijven aan de verbetering van de exportontwikkeling. ALMELO, 27-12. Vier jongelui van 17 en 18 jaar hebben donderdag avond, de wekelijkse koopavond, in Almelo voorjlaniek gezorgd. In het filiaal van deHema in de binnenstad wisten ze zich meester te maken van de microfoon, die normaal wordt ge bruikt voor het omroepen van recla meboodschappen. De jongens meld den dat iedere bezoeker het pand moest verlaten omdat er een bom was geplaatst. De ongeveer honderd aanwezigen vluchtten in paniek waarbij een vrouw gewond raakte toen ze van de trap viel. De jongens hadden eerder op de avond in andere zaken ver koopsters lastig gevallen en bedreigd met schroevedraaiers. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor zaterdag wordt een wis selende bewolking verwacht en af en toe een bui. Hierbij is hagel of natte sneeuw niet uitgesloten. De tempera tuur komt overdag tot een waarde van ongeveer zes graden. De uitgestrekte neerslag-zone, die vrijdagochtend van noord-Zweden over onze omgeving tot over.de west- Alpen reikte, ligt dan al ver ten oosten van ons land. Dit regengebied heeft in zuid-Engeland sinds woens dag vijftig tot zeventig millimeter neerslag gebracht. De krachtige tot stormachtige zuid enwind nam vrijdag af en draaide naar west tot noordwest. In Frank rijk stormde het om zeven uur 's mor gens in een brede zone van Cher bourg tot ten zuiden van Parijs, uit noordwest tot west, acht tot negen. Dit storm veld trok in oostelijke rich ting. DEN HAAG. Het departement van verkeer en waterstaat zal een bedrag van twee miljoen gulden als schade vergoeding aan de ANWB uitkeren. Deze uitkering geldt de vergoeding voor de voorbereidingskosten door de ANWB gemaakt- in verband met 'de niet tot stand gekomen wettelijke regeling voor periodieke autokeurin gen. Een en ander blijkt uit een be grotingwijziging, bij de Tweede Ka mer aanhangig gemaakt. ZIERIKZEE. Een stamboom natrekken betekent heel wat werk. Mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele te Zierik- zee troostte zich deze moeite en legde de verzamelde gegevens op opmerkelijke wijze vast voor ,,het nageslacht". Ze vervaardigde een fraai wandkleed met daarop geborduurd de stamboom van haar in 1978 geboren kleindochter: Hui- berdina Marina Bil. De stamboom gaat terug tot 1665 bij de geboorte van Embregt van Dongen. Uit het wandkleed blijkt dat zowel de vader als de moeder van Huiberdina Marina (Masja) Bil afstammen van de in 1787 geboren Antho- nie van Dongen. Het zal duidelijk zijn dat mevrouw Pannekoek heel wat borduursteekjes heeft gezet voordat dit wan dkleed gereed was. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Per 1 januari AMSTERDAM, 27-12. Met ingang van 1 januari verhoogt postgiro en rijkspostspaarbank de rente op het spaarboekje, de renterekening, de 3- maands beleggingsrekening en de be- drijfsspaarrekening zonder premie met een half procent. De tarieven van Plus- en Sterreke ning en die van de 6, 12 en 36-maands beleggingsrekening worden een kwart procent hoger, zo hebben deze financiële instellingen bekendge maakt. Als gevolg van de rentestijgingen op de geld- en kapitaalmarkt heeft Postgiro en RPS in 1979 voorname lijk de tarieven van de spaarvormen met een vaste looptijd en een vast rente verhoogd. Omdat de rente zich op een hoog peil handhaaft worden nu ook de tarieven van de spaarvor men zonder vaste looptijd verhoogd. Veel profiteurs Van deze maatregelen profiteren veel spaarders omdat de verhoging per 1 januari ook geldt voor de reeds op de rekeningen aanwezige tegoe den. De op 1 januari ingaande tariefs verhoging heeft betrekking op een tegoed van ruim 12 miljard. Aan de spaarders komt aldus en op jaarbasis berekend eèn bedrag van circa 40 miljoen meer aan rente ten goede. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De homogroep van de PvdA is verontwaardigd over de verscherping van de belemmerende emigratiebepalingen ten aanzien van honiosexuelen in de Verenigde Sta ten. Dit schrijft de groep donderdag in een telegram aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. DEN HAAG. Minister Albeda van sociale zaken heeft 8,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor experi mentele arbeidsprojecten ten behoe ve van jeugdige werklozen. De mi nister haakt hierbij in op de voorstel len van het NVV-Jongerencontact. DEN HAAG. De politieke onrust in Iran, die nu al ruim een jaar duurt, heeft het Nederlandse bedrijfsleven een schade van zeker enkele tiental len miljoenen guldens berokkend. Dit blijkt uit een onderzoek van het ANP onder ongeveer 25 bedrijven en instanties die betrokken zijn bij de handel met Iran. Tien jaar geleden Misschien „leuk" nog eens tien jaar terug te zien en te ontdekken, dat 1969 een bijzonder jaar is geweest, met bijzondere jubilea en - feitelijk toch uitzonderlijk voor Nederland - en goede zomer, maar misschien - zo gaat dat - toch alweer vergeten. Financiën en ekonomie AMSTERDAM, 27-12. De Amsterdamse Effektenbeurs heeft een zorgelijk jaar achter de rug. De wereldekonomie werd vooral bepaald door de energie- situatie. Deze werd op haar beurt weer sterk beïnvloed door de politieke situ atie in het zo belangrijke Midden-Oosten, waarbij vooral Iran in het brand punt van de belangstelling stond. goede bedrijfsberichten konden vaak niet inspireren, of werden gevolgd door koersdalingen voor de betref fende fondsen. Slechte november Na een wel redelijke maand okto ber was het echter in november hele maal kommer en kwel op het Dam rak. Alle indices, met uitzondering van die voor de banken en de verze keringsfondsen, bereikten de laagste punten van het jaar. In december werd deze lijn doorgetrokken: op 13 december stond de ANP-CBS-index algemeen op 82,9 tegen 88,8 op 2 janu ari en een hoogste punt van 94,2 op 24 januari. Bij steeds verder teruglo pende omzetten konden alleen de deelindices voor de banken, de verze keringsfondsen en voor scheep- en luchtvaart het jaar hoge afsluiten. Voor de internationals kwam op 19 december een laagste punt tot stand op 72,8. De goede zomer was gunstig voor het toerisme, vooral in de Westhoek, maar uiteraard ook voor de land- en tuinbouw. Alleen liet de fruitteelt het er bij zitten en van die slag is het nooit echt helemaal bekomen. 1969 was ook het jaar van de hoge waterstanden, als gevolg van de slui- ,ting van het Volkerak. Vooral Duive land (Bruinisse en Zijpe) kregen er mee te maken. Een afschuwelijk ge beuren was de mijnramp te Zierik- zee, die grote schade aan een stads wijk teweeg bracht. Zierikzee sleutelde aan de komst van een zwembad, maar met de be volkingsgroei ging het niet voor - maar achterwaarts. Een „Vraagbaak" van de stad ver scheen. Schouwen-Duiveland werd in februari getrakteerd op een fikste winterstorm, die vooral in de West hoek nogal wat schade teweeg bracht. Brouwersdam Een tankwagen verongelukte op de Zeelandbrug en (vooral) Brouwers haven keek uit naar 1970, in verband met de aanleg van de Brouwersdam. Voor opvang van onverkopelijke mosselen, werd het Mosselfonds gesticht. De G.V. „Rust Roest" vier de het 50-jarig bestaan en in Westen- schouwen werd een (heel) oude aan legsteiger ontdekt. Een begin werd gemaakt met de bouw van Poortambacht. Renesse mocht een 5-klassige school bouwen. Tussen Westenschóuwen en Haamstede werd een voetpad aange legd. De V.Z.A.C. kreeg een nieuw klub- huis. De regio beleefde zomerse Paas dagen. Een brand viel te blussen in het Zeepe. Een filmploeg legde de verdronken resten vast van het dorp Weldamme. Prinselijk paar Te Haamstede werd een 16e eeuwse luidklok ontdekt. Prinses Beatrix en prins Claus brachten hun eerste bezoek aan Schouwen-Duiveland. Dreischor kreeg een duikcentrum. De Nutsspaarbank bestond 150 jaar. Nieuwerkerk kreeg het zwembad „Dol-Fijn". De Ger. Gemeente te Oosterland bestond 50 jaar. 125 jaar krant Met een speciaal nqmmer en een expositie in het stadhuis, herdacht de Zierikzeesche Nieuwsbode het 125- jarig bestaan. In de monding van de Oosterschelde ontstond een eerste ei land. In de Ouwerkerkse kreken werden forellen uitgezet. „Nu met Hope" werd 70 jaar. Bruinisse kreeg kistdammen tegen hoogwater. Sir- jansland kreeg zijn 'eerste camping. Burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland nam afscheid van de ge meente Duiveland. Het Zierikzeese draaiorgel werd vernield bij een on geluk. Kruisverenigingen besloten samen te gaan en gewerkt werd aan een reuzeplan: de riolering van Westerschouwen. Fraai weer bege leidde de oogst, maar met de fruit teelt bleef het slecht gaan. „Boeyes Bosch" verdween. Een heel bijzonder feit - om nog „iets" te noemen - was het 100-jarig bestaan van de Rijks H.B.S., dat feestelijk werd gevierd. RENESSE. Prinses Beatrix'en prins Claus brachten een bezoek aan de toenmalige Outward Boundschool, gevestigd in Slot ..Moermond". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 10