Rabobank 9 De Hotelplan zomerprogramma's liggen nu bij de Rabobank voor u klaar! BETERE BRIGADE ZIERIKZEE-DLIVELAND S1REEKNIEUWS Goeree krijgt onzalige weg dwars door natuurgebied Kinderboekenschrijfster bleek niet voor de poes boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad 4 Reddingskwestie aan de kant ZIERIKZEE, 3-12. Op 23 februari 1979 zijn een aantal oudere leden gestart met de kursus Jeugdinstrukteur, verzorgd door de heer Th. J. Sluys te Zierik- zee, instrukteur van de K.N.B.R.D. (Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen), enkele malen geassisteerd door de heer J. Jan- broers, eveneens instrukteur K.N.B.R.D. en lid van de examenkommissie. Het praktische gedeelte werd ge daan in het zwembad „Onderdak" te Zierikzee en het theoretische gedeel te bij een van de leden thuis. Op 27 oktober 1979 hebben de êxamens plaats gevonden in Middelburg. Het examen werd afgenomen door een groot aantal examinatoren van de K.N.B.R.D. Vier kandidaten slaagden meteen, terwijl vier kandidaten een herexa men moesten maken. Dit heeft in middels plaats gevonden op 30 no vember j.l. en allen zijn geslaagd. Acht instrukteurs Hierdoor heeft de brigade thans de beschikking over acht jeugdinstruk- teurs, waar zij zeker dankbaar voor zijn. Voorheen werd gewerkt met ass. trainers die op de jongere leden overbrachten wat zij zelf eerder had den geleerd, nu kunnen de jonge le den er op rekenen dat er op allerlei zaken nauwkeurig zal worden gelet terwijl ook het verbeteren van fou ten een belangrijk onderdeel van de opleiding zal zijn. Ook belangrijk voor de brigade is dat het aantal leden nog steeds groter wordt. Het gevolg is evenwel, dat er, teveel deelnemers bijeen waren in een trainingsuur, maar dankzij de welwillende medewerking van de Stichting Onderdak, kan de brigade sinds 1 september 1979 beschikken over een half uur extra zwemtijd, waardoor nu in twee aparte groepen getraint kan worden en ieder lid meer aandacht kan krijgen. Door de verbeteringen kan de brigade met vertrouwen de toekomst tegemoet ZIERIKZEE Sportparkgebruikers krijgen van b. en w. sleutel van bestuurskamer mee Zaterdagmiddag 8 december zullen burgemeester en wethouders van Zierikzee officieel de nieuwe bestuurskamer aan de sportparkge bruikers in beheer geven. Dat ge beurt symbolisch door het overhan digen van een sleutel. HAAMSTEDE Slopers bieden geld „De Trek" wordt geveld Het voormalig padvindersgebouw „De Trek" aan het eind van het Duin- weegje in Haamstede gaat binnen kort inderdaad verdwijnen. Het sloopwerk werd inmiddels aan besteed. Hoofdinschrijver is de firma Westdorp Zn. in Goes voor een be drag van f 12.862, De geslaagden voor Jeugd instrukteur zijn: J. C. Berrevoets, A. D. v. d. Berge, M. v. d. Eynde, H. Broer. J. Saman, C. Saman N. v. d. Bergh en M. v. d. Berg. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen jjlh Attachékoffers M LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE BRUINISSE Bru is „blie", met industrie In de aanbieding van de begroting 1980 van de gemeente Bruinisse spre ken b. en w. hun verheuging uit over het feit, dat het bedrijfsleven zich in het algemeen redelijk weet te hand haven en (nog) niet al te zeer lijdt on der de algemene ekonomische malai se. Daarbij horen zij zeer positieve berichten over werkgelegenheid en het goed gevuld zijn van orderporte feuilles van de zijde van de machine fabrieken, scheeps- en jachtwerven. Zij spreken voorts de wens uit dat 1980 voor de buitendijks gevestigde bedrijven het jaar zal worden waarin de feitelijke oplossing van een bijna 30 jaar slepende kwestie i.v.m. hoge waterstanden tot stand zal komen. Dia-vertoning Als gevolg van de diavertoning voor de bejaarden in het bejaardente huis „In 't Opper" die onlangs door de heer G. van der Weele m.m.v. bur gemeester T. C. Hekman heeft plaats gehad, zijn er enkele aanvragen van verenigingsbesturen ontvangen. Om te voorkomen dat deze aanvra gen niet voor dezelfde avond worden gedaan, verdient het aanbeveling hiervoor kontakt op te nemen met betrokkene (telefoon (01113) 2290). Deze serie dia's heeft voor een be langrijk deel betrekking op objekten van het dorp Bruinisse waarvan er al vele zijn gesloopt. Bovendien is deze serie aangevuld met opnamen van Dreischor met zijn vele gerestaureer de panden, Zierikzee, Noordgouwe, Brouwershaven en een aantal niet tot de regio behorend. De duur van de vertoning kan in onderling overleg worden bepaald, afhankelijk van het kommentaar bij de dia's, van ongeveer 1 tot 2 uur met inbegrip van een pauze. Uitbreiding verlichting De verlichting van de weg naar het recreatieprojekt Aquadelta is thans aanmerkelijk uitgebreid. Hiermee is Het is weer 't oude lied OUDDORP, 3-12. Op 11 december wordt door Rijkswaterstaat aanbesteed de aanleg van een weg van de Ouddorpse haven tot de Punt van Goeree, als onderdeel van de z.g. „Dammenweg", een wegenstelsel langs de kust, moge lijk geworden door de afsluiting van de zeegaten Brouwershavense Gat en Haringvliet. Deze weg loopt dwars door het na tuurschoon, zoals men dat vondt in de Ouddorpse inlagen en door het oudste gedeelte van het eiland de z.g. Preekhilpolder. Zeer veel natuurschoon gaat verlo ren of wordt ernstig aangetast. In dit natuurgebied komen onder meer de zeer zeldzame Noorse woelmuis voor en 150 verschillende soorten vogels, waaronder zeldzame soorten als Roerdomp, Waterral, Baardmannet je, Zomertaling enz. De inlagen zijn fouragegebied voor Kiekendieven, Visdieven, Dwergsterns, zwaluwen en eenden, naast Kerkuilen, buizerds, sneeuw- ganzen enz. Medewerkers van de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescher ming tekenen een ernstig protest aan en willen dat de aanbesteding van deze volgens hen onnodige weg, waarvan de aanlegkosten geschat worden op 30,- miljoen, wordt uit gesteld, zoals dat ook op Schouwen- Duiveland is gebeurd, met een ander gedeelte van diezelfde Dammenweg. Tot heden echter zonder succes. de wens van vele ouders van kinde ren, die gebruik maken van het zwembad ,,'t Aquarium" in vervul ling gegaan. Het eerste gedeelte is al klaar en het tweede zal spoedig vol gen. Omdat het in dit jaargetijde al vroeg donker is geeft dit een aanmer kelijke verbetering. Het aanbrengen van een trottoir langs deze weg be hoort ook nog tot de wens van vele voetgangers alsmede van automobi listen voor wie het vooral in deze tijd van het jaar bijzonder uitkijken ge blazen is. Niet iedereen draagt name lijk „lichtgekleurde" kleding bij avond. „F/üsen" uit het buitenland PARAMARIBO. Het is juist dat de Nederlandse regering het initiatief moet nemen voor overleg met het Su rinaamse kabinet over een groepsge wijze terugkeer van Surinamers uit Nederland. Dat heeft de voorzitter van het Surinaamse parlement, Emi- le Wijntuin, maandag gezegd. LONDEN. Aan de wilde staking van 55 technici in het Charing Cross ziekenhuis in Londen, die bij de Brit ten grote verontwaardiging heeft ge wekt, is maandag een einde geko men. De stakende technici hebben de levering van brandstof aan het zie kenhuis vijf weken lang verhinderd. WILLEMSTAD. Ongeveer 35 mari niers zijn maandagochtend betrok ken geweest bij een vechtpartij bij de ingang van een nachtklub in Wil lemstad op de Antillen. TEHERAN. Over het lot van de Amerikaanse gijzelaars in Iran zal niet worden beslist door Chomeini of de militante studenten voordat de uitslag van de volksstemming op het eind van deze week is bekendge maakt. ROME. De "erg pulaire Italiaanse toneelspeler Alighiero Noschese is maandag op 47-jarige leeftijd overle den. In een Romeins ziekenhuis, waar hij wegens een zenuwinzinking was opgenomen, sloeg hij de hand aan zichzelf. NEW DELHI. Dinsdag zullen in de Indiase hoofdstad New Delhi de 110 landen die lid zijn van het Internatio nale Bureau voor Atoomenergie (I.A.EA.) bijeengekomen voor hun jaarlijkse konferentie. MEKKA. Van goedingelichte Saoe- dische zijde in Beiroet is meegedeeld dat Saoedische troepen een gebied in het oosten van Saoedi-Arabië waar olie wordt gewonnen, hebben afge grendeld na betogingen en vechtpar tijen waarbij mensen om het leven kwamen. WASHINGTON-SAN JUAN. 3ij een overval op een militaire bus zijn maandag op Porto Rico twee Ameri kaanse mariniers om het leven geko men en acht gewond geraakt. Dit heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse marine op het semi- autonome Westindische eiland mee gedeeld. TEHERAN. De Iraanse Autoritei ten gaven maandag de stembureaus opdracht „tot de laatste stemmer" op en te blijven. Aanvankelijk moesten de stembureaus om 18.00 pl. tijd (15.30 uur onze tijd sluiten) sluiten. Gezien de betrekkelijk geringe op komst willen de autoriteiten kenne lijk meer „ja-stemmers" hebben. PEKING. Op de Muur van de de-, mocratie in Peking is maandag een muurkrant bevestigd waarin wordt geprotesteerd tegen eventuele plan nen om een einde te maken aan deze wijze van vrije meningsuiting in Chi na. LISSABON. Op het verkie zingsprogram van de democratische alliantie die de algemene verkiezin gen in Portugal heeft gewonnen, staan punten als wijziging van de grondwet, ekonomische en sociale hervormingen en wijziging van het buitenlands beleid. OSLO. Loedmilla Gvitsjiani, doch ter van de Russische premier Alexei Kosygin, heeft in Oslo gezegd dat haar vader lijdt aan een ernstige ziekte. Dit heeft het Noorse dagblad „Verdens Gang" gemeld. TEHERAN. De Iraanse minister van olie, Ali Akbar Moinfar, is naar Saoedi-Arabië vertrokken met het verzoek om de Saoedische oliepro- duktie niet te vergroten, zo heeft het Iraanse persbureau Pars bekendge maakt. TEHERAN. Studenten die een spi- onageproces tegen 50 Amerikaanse gijzelaars op de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran voorbereiden hebben zaterdag bewijsmateriaal ge produceerd dat bedoeld was om aan te tonen dat zeker twee van hun ge vangenen funktionarissen van de Amerikaanse centrale inlichtingen dienst waren die onder de dekmantel van diplomatie werkten. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 5 DECEMBER NED. I: De dieren van het groene woud die tot de ontdekking komen dat mensen minder slecht zijn dan ze dach tenworden gevolgd door Het boek van Jaap, een feestprogramma vanuit Rot terdam ter gelegenheid van de verjaar dag van Sint Nicolaas. De viering wordt echter belemmerd door de verdwijning van het boek van Sinterklaas. Tot besluit van de middaguitzending presenteert Martin Brozius Ren je Rot. Het avond- proggramma wordt geopend door Van Gewest tot gewest en Politieke partijen met een flimpje van het GPV. Staat u klaar, meneer McGill is de titel van een Engels televisiespel over het leven van een heel gewone man, die tot zijn grote vreugde en opwinding mag figureren in een televisieproduktie. In Ot, hoe zit het nou met Sien worden de uitspraken van paus Johannes Paulus II voorzover zij betrekking hebben op de vrouw, aan de tand gevoeld. Na het journaal volgt een feestelijk programma ter gelegenheid van pakjesavond onder de titel Negen mil joen Sinterklazen. De eregasten waren Hare Majesteit de Koningin, de burge meester uan. Rotterdam en de Kommissa- ris van de Koningin. Het programma werd onder andere verzorgd door Ro berta Flack, Paul van Vliet, Tol Hanse. NED. II: Even zo goede vrienden zo luidt de titel van de tweede aflevering uit Marjan Berk haar serie De pomp. Het is zaterdagavond en de hele club gaat naar de discotheek waar een groep optreedt. Betty raakt prompt verliefd op de zanger en via Retié die eveneens in de groep zit, leert ze de zanger kennen. Na Kenmerk volgt een filmpje van de Stichting Socu- tera. Vervolgens het muziekprogramma Countdown met onder meereen optreden van The Rolling Stones. De derde afleve ring van Mooi-Nederland wordt gevolgd door De Piraten, waarin Leila, die haar guerrilla-opleiding achter de rug heeft, de wereld intrekt om haar vader te vernie tigen. Ze begint bijvoorbeeld een verhou ding met diens rechterhandDick Car riage om zijn bedrijf te kunnen infiltre- Lezing te Goes GOES, 30-11. Heel wat dames waren naar de „Prins van Oranje" gekomen om Gertie Evenhuis te beluisteren. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de prov. Commissie Vorming van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Mevr. Heringa-Hoefft, voorzitster van de kommissie, had deze middag de lei ding. Gertie Evenhuis schrijft voorna melijk kinderboeken. Tot nu toe zijn slechts twee boeken voor volwasse nen van haar verschenen en een hele reeks kinderboeken. „Niets wat des kinds is, is mij vreemd". Hiermee gaf de schrijfster aan, hoe zij zich verdiepte in het kind. Dit komt voort uit haar eigen herinneringen en uit de belangstel ling, die zij voor het kind heeft. Hier toe observeert ze veel: hoe praat een kind, hoe kijkt een kind, waarom reageert het zo? Het belang en nut van lezen werd uiteraard op deze middag benadrukt, waarvoor de schrijfster een duidelij ke formulering had: „Lezen is een uitweg en een omweg om het leven te leren kennen". Het lezen kan voor een kind van grote waarde zijn. Er zijn soms problemen of gevoe lens die het niet onder woorden kan brengen, maar in een boek kan dan een vergelijkbare situatie voorko men, die herkenning geeft. Dan wordt het probleem kleiner en de ge voelens niet meer zo vreemd, want ze voelen dat ze hier niet alleen mee staan. Dagdromen Het lezen geelt een kind de moge lijkheid zich met een boek op te slui ten. Daar heeft het behoefte aan, evenals aan de gelegenheid om te dagdromen. Dit als tegenwicht tegen het feit, dat er van een kind toch al wel veel verwacht wordt. Het moet eigenlijk al zoveel: naar school, luisteren naar ouders, grote broers en zussen, huiswerk maken en reke-' ning houden met veel dingen. Het is van belang dat het lezen gestimuleerd wordt en dat kan al door te beginnen met voorlezen en daarna aan de leesbehoefte tegemoet te komen. Wat de schrijfster bedoelde met de uitdrukking: „De macht van het beeld is de macht van het woord aan het verdrijven" was wel heel duide lijk. Om dit te voorkomen is het zaak de belangstelling voor het boek te wekken en de gelegenheid en de tijd te kreëren om te lezen. De schrijfster vond het spijtig dat de prijs voor een jeugdboek al gauw te hoog gevonden wordt, terwijl de platen en muziek- kassettes bij massa's over de toon bank gaan. Gertie Evenhuis las gedeelten voor uit: Hendrik papiertje en de jongen van Nix, Ach, ga weg - En waarom ik niet - Draaiorgel vermist - Dromen van vrede. Oude Testament Dit laatste boek zijn verhalen uit het oude testament, direkt vertaald uit het Hebreeuws met medewerking van Nico Bouhuys. Het was een heel boeiende middag. De schrijfster, die haar werk als een beroep ziet, is wel heel dicht bij de le zer komen te staan. Zij wist op een overtuigende manier duidelijk te maken dat het lezen voor een kind enorm belangrijk is. Dat de keus van de Commissie Vor ming goed geweest was, bleek wel uit de intense aandacht, waarmee ge luisterd werd. Vrijdag 7 december, 20.15 uur, Neder land 1't Komt nooi meer goed 40 minuten cabaret net Ivo de Wijs en zijn cabaretgroep. ren. De rubriek Info besluit de uitzen ding. WOENSDAG 5 DECEMBER NED. I: 13.00 Nieuws v. doven15.30 De dieren van het groene woud: 16.00 Het boek van Jaap17.00 Ren je rot, 18.00 Nieuws v. doven, 18.30 Sesam straat, 18.45 Toeristische tips'; 18.55 Nieuws: 18.59 Van gewest tot gewest 19.50 Politieke partijen20.00 Staat u klaar, meneer McGill, 20.55 Oten hoe zit het nou met Sien?; 21.37 Jour naal; 21.55 Negen miljoen Sinterklazen; 23.36 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven, 18.55 Nieuws. 18.59 De Pomp, 19.25 Kenmerk20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera, 20.32 Countdown; 21.10 Mooi Nederland21.40 De pira ten; 22.25 Info, 23.00 Teleac, 23.35 Nieuws. DONDERDAG 6 DECEMBER NED. I: Voorafgegaan door Staaltje de locomotief en een editie van Kerkbuurt brengt de NCRV een Duitse speelfilm uit 1954 Canaris getiteld. De film werd bekroond met vier Bondsprijzen en op merkelijk is dat het scenario deels werd geschreven door Herbert Reinecker. De hoofdfiguur is admiraal Canaris, hoofd van de Duitse contraspionagedienst. De ze admiraal helpt in het geheim mensen die uit het Derde Rijk moeten vluchten. Wanneer een van zijn protegees wordt gesnapt wordt Canaris onmiddellijk ver dacht door Heydrich die een spionne óp hem afstuurt. De NOS zet de uitzending voort met Den Haag vandaag en de dokumentaire Louise de reageerbuis baby en waaruit uiteindelijk een gezonde baby resulteerde. hidanks het feit dat dit experiment geslaagd is bestaat er nogal scepsis ten aanzien van deze Genetische manipulatie. Aart Gisolf probeert het een en ander op een rijtje te zetten. NED II: De eerste tweeënhalfuur van de uitzending hebben veel muziek te bieden daar de Tros Top 50 wordt gevolgd door de Tros Produktieprijs '79. Een jury van Harty van Hoof Mieke Telkamp. Eli Asser, Bert van Rh venen en Karei ITior beoordeelde een aantal Ne- derlande artiesten aan de hand van hun dit jaar uitgebrachte elpees en reikte aan enkelen de Apollo uit. Inder die enkelen bevinden zich BZN. Anita Meyer, Mar griet Eshuys, Andre van Duin en Lee Towers. Daarna de derde aflevering van Rebecca waarin Mrs Dancers openlijk uiting geeft aan haar haat jegens de nieuu't' Mrs. De Wïuler Ahtua (f wordt gevolgd door Soap waarin 'rinne samen gaat wonen met Peter 'ampbell en Hurt bezoek krijgt van een tweede vermiste zoon. DONDERDAG 0 DECEMBER NED. I. 11.30 Schooltelevisie. 13.00 Nieuws v doven, 14.00 Schooltelevisie, 18.00 Nieuws v. doven. 18 30 Sesam straat, 18.45 Paspoort, 18,55 Nieuws. 18.59 Staaltje. 19.05 Kerkbuurt. 19.40 Canaris. 21,37 Journaal, 21.55 Den Haag vandaag. 22.20 Louise, de rea geerbuisbaby, 23.15 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18 00 Nieuws v. doven, 18.55 Nieuws. 18 59 Top '50. 20.00 Journaal. 20.27 Produktieprijs '79; 21.30 Rebecca. 22.20 Aktua tv. 23.10 Soap; 23.40 Nieuws. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4