UKUNT ZE NU KOPEN. Navo-vrede niet in kou; maar straks gesprek met Moskou STAATSLOTEN? WEER in Iran De Koerden Nieuwe offensieven in Cambodja AGENDA ECHTPAAR ZAT DERTIG JAAR VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET KNLC over FNV 't Wilde lopen met de Sint-inkopen Staal van Franse ongein Men wil geen schone Rijn Klachten ziekenfonds Minister binnenlandse zaken: ,,Van twee soorten provincies geen sprake" De WIR ging niet tot weelde voeren Man schiet op man maar schonk licht soulaas aan boeren Londen doet wellicht niet mee Met zoveel geld in d' EEG Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Kok zei geen „ja tegen Albeda LAATSTE NIEUWS Van Veen en Kok Samen in praathok Veel bestuurderen IN SOVJET-KAMPEN verzoeken geen subsidie Bond tegen Vloeken KRANT 2 Vooral in deze tijd, nu de herfst vrijwel achter de rug ligt en het weer een uitzonderlijk karakter draagt, draven de weerprofeten op, om het nodige neer te schrijven over de ko mende winter, want immers: ,,Als de dagen lengen, gaan de nachten stren gen", om maar één spreekwoord te noemen, dat lang niet altijd klopt. Heel typisch voor althans een frag ment van de voorbije herfst, waren krachtige westelijke winden, die soms zelfs een stormachtig karakter hadden. Zo'n situatie is .normaal" voor doorgaans vrij strenge winters. De aanloop heeft kennelijk iets tra ditioneels, maar of het uitkomt? Onweer in november (hebben we ook gehad) zou ook een aanwijzing zijn, op grond van statistische gege vens uit vroeger jaren en eeuwen zelfs. Maar het moet (alweer een er varingsfeit) niet doorlopend onwe ren, want dan wordt de bovenlucht veel te onstabiel, om een „goede bo dem in het weer te leggen", d.w.z. de basis te doen ontstaan voor echt pit tig winterweer. Amerika ligt wel ver weg, maar - dank zij de satellieten komen we daar steeds meer achter - het weer in dat werelddeel, heeft ook invloed op Europa. Amerika dan voorspelt een strenge winter, met veel sneeuw. De koude - van Amerikaanse en zelfs po laire oorsprong - zou zelfs heel diep Europa (en nog verder) binnendrin gen en zelfs tot Israël reiken. Volgens professionele weerprofeet Hans de Jong is intussen alleen zeker, dat niets zeker is. Grote koude in Oost-Europa en de Balkan, behoeft voor West-Europa nog geen betekenis te hebben. We kunnen hier luchtdrukmatig ,,op de wip" blijven zitten, zo in de geest: ,,'t kan vriezen, 't kan dooien". Die wankelmoedigheid langs de Westeuropese kusten moet doorbro ken, door een echte, allesomvattende vorst, wil ook in deze contreien van een bijzonder strenge winter sprake kunnen zijn. Op het punt van moge lijke zachtheid, ligt ons land ,,een punt" voor, want de oceaan is een verzachter. Maar een Noordzee, die kilometers ver met ijs is bedekt blijft altijd mogelijk: 1890, 1929, 1963/'64 om voorbeelden te noemen! GOES, 3-12. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité (KNLC), ir. D. Luteyn, heeft maandagmiddag felle kritiek gele verd op de hoge eisen die de FNV heeft gesteld tijdens de jongste cao onderhandelingen. Hij vindt dat de FNV er de schuld van zal zijn dat mensen met sociale uitkeringen de dupe worden als er niet snel goede af spraken komen. Luteyn zei dit tij dens de jaarvergadering van de Zuid elijke Landbouwmaatschappij in Goes. DEN HAAG, 3-12. Het is weer drin gen in de warenhuizen en winkelbe- drijven in ons land. Het publiek is nog altijd bereid royaal in de beurs te tasten voor het „heerlijke avondje" en met name voor de speelgoedhan- del is de invloed van Sinterklaas (maar ook Kerstmis) van doorslagge vende betekenis. Deze branche be reikt in deze periode bijna 40 procent van de jaaromzet. De algemene in druk is, dat het publiek wederom vrij laat kooplustig is geworden, maar tevens erg prijs- en kwaliteits bewust te werk gaat. Aangenomen wordt, dat de sinterklaasverkoop op hetzelfde peil zal liggen als vorig jaar. BRUSSEL, 3-12. De NAVO zal op de ministersbijeen komst van 12 december in Brussel de Sowjet-Unie voor stellen „onmiddellijke onderhandelingen" te beginnen over de kernwapens in Europa. Advertentie Dit heeft de sekretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, maandag tegenover het Franse pers bureau AFP verklaard. ROTTERDAM, 3-12. De 82 water leidingbedrijven in het stroomgebied van de Rijn, die zijn verenigd in de IAWR hebben vanavond naar aanlei ding van de terugtrekking van hety zoutverdrag door Frankrijk aange drongen op een internationale mi- nisterskonferentie. de bedrijven, die voor 20 miljoen mensen drinkwater uit de Rijn bereiden, achtten een bij eenkomst van de verantwoordelijke ministers op zo kort mogelijke ter mijn noodzakelijk om te bespreken op welke wijze de verontreiniging van het Rijnwater door zout aanzien lijk kan worden verminderd. AMSTELVEEN, 3-12. Mensen die klachten hebben over de manier waarop ze in verband met de ziekenfonds- of AWBZ-verzekering zijn geholpen, kunnen voortaan te recht bij een onafhankelijke kom missie. De kommissie, die is in gesteld door de Ziekenfondsraad, houdt vandaag (dinsdag) haar eerste werkvergadering. Ze behandelt dan gelijk al enkele klachten die bij de raad zijn binnengekomen. ENSCHEDE. Er kan volgens mi nister Wiegel van Binnenlandse Za ken geen sprake zijn van twee soor ten provincies. Dit betekent naar de opvatting van de bewindsman dat Rijnmond en Twente pas zelfstandig kunnen worden als takenpakket en dergelijke voor de zogenoemde pro vincies nieuwe stijl vaststaan. Als het aan Wiegel ligt passeren de wet sontwerpen voor deze nieuwe pro vincies, de nieuwe gemeenschappe lijke regelingen alsmede de wetten voor de provincies Twente en Rijn mond in het voorjaar van 1980 het parlement. „Flitsen" uit hel buitenland LISSABON. De rechtse „Democra tische Alliantie" heeft de algemene verkiezingen in Portugal gewonnen. Toen 3934 van de 4042 kiesdistrikten geteld waren, had de partij 44,9 pro cent van de stemmen behaald. Partij leider Francisco sa Carneiro ver klaarde, dat hij de nieuwe regering zal vormen. DEN HAAG, 3-12. Zonder de op grond van de WIR (Wet Investeringsreke ning) verkregen hulp zou de arbeidsopbrengst van ondernemers op grote akkerbouw- en veehouderijbedrijven dit boekjaar vierduizend gulden lager zijn uitgevallen, die van ondernemers op kleine bedrijven duizend gulden la ger. Het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut LEI heeft dit uitgerekend in een prognose van de te verwachten be drijfsresultaten in akkerbouw en veehouderij in het lopende boekjaar 1 mei 1979 - 1 mei 1980. Met arbeid sopbrengst wordt bedoeld de belo ning die de ondernemer krijgt voor handarbeid, bedrijfsleiding en on dernemersrisico. Ondanks het WIR-steuntje ver wacht het LEI voor de rundveehou derijbedrijven toch een duidelijke daling van de bedrijfsuitkomsten. De akkerbouwbedrijven kunnen een kleine stijging van die bedrijfsuit komsten tegemoetzien, maar in de meeste kleigebieden blijft hun netto overschot toch negatief. Als op het NAVO-beraad in decem ber besloten wordt tot de statione ring van 108 raketten van het type pershin II met een reikwijdte van 1.800 km. en 464 kruisraketten, die een afstand van 2.400 km. kunnen af leggen, kan men tegelijkertijd een aanbod tot onmiddellijke onderhan delingen met Moskou verwachten, aldus de sekretaris-generaal. Hij dacht dat de NAVO een dergelijk besluit wel zal nemen. Volgens hem zal de Sowjet-Unie pas op het aanbod reageren na de ratifikatie van het door de VS en Rusland gesloten ak- koortd ter beperking van de strategi sche bewapening (Salt II). TEHERAN. Van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade te Teheran heeft men er acht uitgepikt voor een grondig verhoor ter voorbereiding van een mogelijk proces op besehul diging van spionage. SALZBURG. Bij een springsto faanslag op Hotel Pitter in Salzburg zijn vier mensen, onder wie drie Duitse.toeristen, gewond. De politie sluit politieke motieven voor de aan val niet uit. In het hotel wordt een se rie lezingen over „Israël uit het oog punt van een Christen" gehouden. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben bij de regering van Libië scherp geprotesteerd tegen de aanval van zondag op hun ambassade in Tri polis. De diplomatieke vertegen woordiger van Libië in Washington werd zondag op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om het protest in ontvangst te nemen. CINCINNATI, Ohio. Minstens vier en waarschijnlijk elf bezoekers van een rock-concert dat maandagavond in Cincinnati werd gegeven door de groep „The Who" zijn in de enorme drukte onder de voet gelopen en ge dood, zo heeft de politie bekendge maakt. LONDEN, 3-12. Groot-Brittannië kan het besluitvormingsproces in de EEG gaan verstoren of weigeren zijn bijdrage aan het gemeenschappelijk budget te leveren, indien men ons on voldoende tegemoet komt inzake de kwestie van de bijdrage aan de EEG- begroting. Dit heeft de Engelse pre mier Margareth Thatcher dinsdag ge zegd in het Lagerhuis, waar zij ver slag deed van de vorige week in Du blin gehouden EEG-topconferentie. Verkoopadressen in de Gouden GidsT Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. S3£^ BANGKOK, 3-12. Met een nieuw offensief van twee Vietnamese divi sies probeert de regering in Phnom Penh en Vietnam het verzet van de ongeveer 20.000 overgebleven guer rillastrijders van de Rode Khmer te breken. Dit hebben militaire kringen in Bangkok maandag meegedeeld. Het laatste bolwerk van de Rode Khmer van Pol Pot is een ongeveer 80 km brede strook tussen Pailin in westelijk Cambodja en de Thailandse grensstad Aranyaprathet. Het offensief van de divi sies die een geschatte sterkte hebben van 12.000 man richt zich ook tegen de 2.500 strijders van de Khmer Serei (Vrije, Khmers, pro-westelijk) die zich ten noor den van Aranyaprathet op Cambodjaans grondgebied ophouden. TEL AVIV. Israëlische, Egyptische en Amerikaanse diplomaten zijn maandag een nieuwe onderhande lingsronde begonnen over een auto- nomieregeling voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Het gaat in hoofdzaak over technische details bij verkiezingen voor een Palestijns zelfbestuur. 99 TEHERAN, 3-12. De democratische partij van Koerdistan heeft maandag de regering in Teheran een ultima tum gesteld: als de grondwet voor 19 december niet zodanig wordt herzien dat de rechten van de minderheden worden gerespekteerd, zullen de Koerden niet langer een staakt-het- vuren in acht nemen, maar de strijd hervatten. Volgens een woordvoer der van de partij zijn in Mahabad, de hoofdstad van Koerdistan, de stem bussen voor her referendum over de nieuwe grondwet in brand gestoken. Het blad „Bamdad" in Teheran meldt dat in de meeste steden van Koerdistan helemaal niet is gestemd. FROOMBOSCH (GR.), 3-12. De 32- jarige H. J. R. uit Amsterdam heeft maandagavond in het Groningse Froombosch de oom van zijn ex- vrouw in de rechterzij geschoten. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis in Winschoten een spoedoperatie on dergaan. Na de schietpartij nam R. - die met zijn ex-zwager naar Froombosch was gekomen - zijn twee kinderen mee. Ze waren na de scheiding met hun moeder bij de oom ingetrokken. De rijkspolitie hield R. korte tijd later aan in Gieten. AMSTERDAM, 3-12. Voorzitter Wim kok van de Federatie Neder landse Vakbeweging heeft meege deeld, dat de FNV er geen behoefte aan heeft om maandagavond op nieuw deel te nemen aan een infor matief gesprek met minister Albeda en de voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties. Kok zei, dat hij minister Albeda za terdagavond al op de hoogte heeft gesteld van het mislukken van het centrale overleg. Een nieuw gesprek heeft volgens hem alleen maar zin als de werkgevers met andere standpun ten komen die een uitweg uit de ont stane impasse mogelijk maken. DEN HAAG, 3-12. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft met de twee voorzitter van de Stichting van de Arbeid, V.N.O.-voorzitter mr. Chris van Veen en F.N.V.-voorzitter Wim Kok, in beginsel afgesproken dat zij dinsdagavond (vanavond) een gesprek zullen hebben over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1980 en daarna. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken heeft dat bevestigd. Maandag was Kok afwezig bij het gesprek dat dè ministers Albeda en Andriessen hadden met de voorzit ters van de werkgevers- en werkne merscentrales uit de Stichting van de Arbeid. Ook dinsdag zal het gesprek, dat zal plaatsvinden op Albeda's de partement een informatief karakter hebben, aldus de woordvoerder. Het Vietnamese offensief komt tegelij kertijd uit het noordwesten en het zuid oosten op gang. Tussen deze frontlijnen bevinden zich tenminste 400.000 honge rende burgers. Verwacht wordt dat zij naar Thailand zullen vluchten. S. O. S. -centrale zal met hulp niet dralen AMSTERDAM, 3-12. De Neder- landse diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland hebben de afgelopen zomermaanden ongeveer duizend Nederlanders financieel ge holpen, 106 zieken en gewonden gere patrieerd en 34 mensen met geestelij ke moeilijkheden geholpen naar Ne derland terug tekeren. Daarnaast hebben zij met 242 overlijdensgeval len te maken gehad en hebben zij ge tracht bijna honderd mensen op te sporen. Ook belandden er ongeveer vijftig Nederlanders in de gevange nis en moesten ook zij geholpen wor den door onze diplomaten. Dit heeft maandagmiddag in Amsterdam minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken ver klaard bij de opening van de SOD—centrale.van .drie. Nederlandse reis- en bagageverzekeraars. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Dinsdag 4 december Zierikzee UW gebouw, 19.00 uur, Sinterklaas feest. Concertzaal-bioskoop; „Grijpstra De Gier"; 20.00 uur. Wijkgebouw. Bejaardengymnastiek. Beide groepen St.-Nicolaasfeest. 15.30 uur. „De Witte Raaf", 20.30 uur, Vrou wencafé. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingskommis sie Ger. Gemeente. 19.30 uur. Woensdag 5 december Zierikzee Comeliastichting. 14.00 uur. Sinter klaasfeest in de Lefter. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. DEN HAAG. Gemeenteraden en Provinciale Staten moeten de subsi diekraan voor de Bond tegen het vloeken dichtdraaien. Dit vinden on geveer 180 gemeenteraadsleden, le den van Gedeputeerde Staten en ka merleden van P.S.P., P.P.R.. P.v.d.A., D'66 en V.V.D., die dit ver zoek in een gezamenlijke brief aan de gemeenteraden en provinciale staten waar die subsidie wordt verleend, hebben gericht De brief werd bekendgemaakt op een maandag in Den Haag gehouden perskonferentie, georganiseerd door het Humanistisch Verbond. WENEN, 3-12. Het echtpaar Karawanski, dat vorige week toestemming kreeg uit de Sowjet-Unie te vertrekken, heeft maandag op een persconferen tie in Wenen zijn relaas van een langdurge gevangenschap verteld. Swjatoslaw Karwanski werd in 1944 tot 25 jaar gevangenis veroor deeld, nadat hij als student had ge protesteerd tegen de „bloedige ter reur van Hitler en Stalin". Hij werk te als Oekraïns schrijver en vertaler. Hij kwam in 1960 vrij, maar werd vijf jaar opnieuw gearresteerd om de rest van zijn straf uit te zitten, nadat hij geprotesteerd tegen de aanhou ding van Oekraïnse intellectuelen. In 1969 volgde een nieuwe veroordeling tot vijf jaar wegens „antisowjet- agitatie en propaganda". Zijn vrouw Zijn 53-jarige vrouw, een arts. mocht hem tien jaar lang niet bezoe ken, zelf zat ze een straf van vier jaar uit, en na haar vrijlating in 1976 was ze actief als lid van do Helsinki- Donderdag 6 december Zierikzee Raadszaal, openbare vergadering kommissie financiën. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, begrotingsverga dering Brouwershaven. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, klaver- jaswedstrijden. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Afd. Phi- latelica. 20.00 uur. Zaterdag 8 december Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Duivententoon- stelling. 14.00 uur. Maandag 10 december Zierikzee Chr. Scholengem.; info- en schrijf- avond Amnesty Int.; tussen 19.00-22.00 uur (diavoorstelling om 19.00 uur). Haamstede Geref. kerk; info- en schrijfavond van Amnesty Int. over USSR; tussen 19.00 en 22.00 uur (diavoorst. 20.00 uur). Dinsdag 11 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 19.30 uur, open bestuursvergadering Stichting Jeugd. Stadhuis. Streekarchief-kommissie. 15.00 uur. „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwen café, filmvoorstelling over Vrouwen huis. Vrijdag 14 december Lutherse kerk, 20.00 uur, Kerstcon cert Zierikzees Kamerkoor. Burgh-Haamstede Kantine camping „Duinrand" 19.30 uur. Uitvoering kon. muziekgezel schap „Witte van Haemstede". Zaterdag 15 december Renesse Kantine sportpark. 20.00 uur. Mossel en bingo-avond S.V. Renesse. Dorpshuis, 14.30 uur, filmmiddag S.V. Renesse. Woensdag 19 december Haamstede Ger. kerk. Vrouwenraad Wester- schouwen. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half iet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 groep in de Oekraïne, die de naleving van de akkoorden van de Europese veiligheidsconferentie wil controle ren. Het echtpaar wil zich in de Vere nigde Staten vestigen, en intussen blijven ijveren voor vrijlating van andere politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. Op de persconferentie was ook het echtpaar Below, dat in West- Duitsland wil gaan wonen. De 39- jarige Below, een journalist, zat bij na negen jaar gevangen, en boven dien nog vijf jaar in een psychiatri sche inrichting Hij vertelde dat hij daar voortdurend met zware medicij nen was bewerkt. De psychiatrie in de Sowjet-Unie wordt nog steeds voor politieke doeleinden misbruikt, aldus Below Van een kursiefje op papier. Be klijft vandaag beslist geen zier. Een ieder rept zich langs de straten; houdt Sint en Piet scherp in de gaten. Ook wordt nog links en rechts ge zocht; kadootjes worden fluks ge kocht. Want uitstel kan geen afstel velen; na 5 december gaat 't verve len. Dan immers is de heer Kapoen, alweer vertrokken met fatsoen. Met alle luister, alitter, franje, reist hij dankbaar af naar Spanje. En de klei ne Pieterbazen, nemen tijd om uit te blazen. Behalve voor de kattebak; heeft men aan een krant nu lak. Als 'l mooi papier wordt opgebruikt, dan wordt nog wel een krant gefnuikt. De beer voor broer of staaf voor pa. gaan in de krant; gaat u maar na.' Een broche voor zus. voor ma een kleed. Gerold in 't journalisten- zweet. Een krant vergt rennen en ge vlieg. maar is toch maar een ééndags vlieg. Op Sintdag komt dat goed van pas. men pakt dan naar de krant al ras. Chomcini en de C.A.O.'s, bedek ken chocolade-po's. Of 't parlement en het ..Bestek"staan in de pakkrant mooi voor gek. Wat immer geldt als interessant, valt dan ah afval langs de kant. Alleen de poes geheel onthand; maakt van de kranteberg haar mand. En ligt het leven te beminnen; onder zacht en soepel spinnen. Wat dom dan toch een krant te ma ken, ja. dat zijn zo van die zaken. Een mens is een gewoontedier, let niet al is hij Maagd of Stier. Toch maar een krant in deze dagen, al blijft het rij men soort van wagen. Vraag niet wat of vraag niet hoe. wij vrezen toch nog Pieters roe. Een blanke krant zou hij niet pruimen. ..wat zijn dat nu voor rare luimen?'' Sint - in zijn baard met bromgeluid; smijt die' kranteman er uit Of stop hem in de grote zak; dan krijgt hij zijn begeerd gemak Vandaar een krant met dit en dat; al bent U 't nieuws een beetje zat. Hij is helaas nok niet gezet, met fij ne letters van banket Maar met die van Laurens Jansenzoon; dat wil zeg gen heel gewoon. Hoe het ook zij. hor het ook wordt, hopelijk wordt toch niet gemord Dat kan de ouwe heel niet velen en geeft op slag een reeks bevelen. Laat 't vredig maantje dus maar schijnen, dan zullen zorqjes wel verdwijnen. Dan rolt uit dicht ge knoopte pak, wellicht met onver wacht gemak, 't Geschenk waarvan u maanden droomde; 't was Sint die u zo gul beloonde! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2