Uwe Viert vijf en zeventig jarig bestaan weldra Met de politie zit men nog licht in 't ongewisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Concordia et Confidentia" Brief aan Breznjef Begroting Bruinisse bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 december 1979 136ste jaargang Nr. 22619 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, pier jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes"%(t/m 4 regels) t 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijii exclusief 4 BTW. (1797 - 1889) in dit nummer: Opening dorpshuis Zonnemaire HAAMSTEDE, 3-12. De Landbouwvereniging „Concor dia et Confidentia" gaat deze week het 75-jarig bestaan vieren. Op zaterdag 8 december zal aan dit jubileum luister worden gegeven in de vorm van een receptie in hotel Bom van 16.30-18.00 uur voor leden en belangstel lenden en daarna een diner voor de leden en hun dames. Wanneer we de historische feiten eens nasnuffelen, dan zien we dat er in Burgh al een landbouwvereniging was vóór 1904. In een op 9 januari 1904 ge houden vergadering werd de wens ter tafel gebracht om deze vereniging op te heffen en ,,een Vereeniging te stichten waarin op bevattelijke wijze verschil lende landbouwbelangen onderling zouden kunnen worden besproken". De aanwezigen gingen' daarmede akkoord en de heren G. A. van Zui- jen, C. Blom, M. J. Vis en W. G. Boot werden uitgenodigd een Reglement te ontwerpen. Op 25 januari daarop was het reglement klaar en in een vergadering voorgelezen. Als lid ga ven zich op M. J. Vis, W. Vis, A. Beije, S. v. d. Weijde, M. Blom, J. v. d. Vate Jz., L. v. d. Zande sr., H. de Vlieger, L. J. Blom, J. Overbeeke, J. A. van Zuijen, W. G. Boot Jz., J. Beije, C. Blom, G. A. van Zuijen, W. G. Boot Wz. en C. Smalheer. „C et C" Op voorstel van de heer C. Blom zal de vereniging de naam dragen Concordia et Confidentia" (een dracht en met vertrouwen). In artikel 4 van het reglement staat dat verga derd zal worden in december, januari en februari en wel met lichte maan!". Zaal open te 6 uur en aan vang vergadering half 7 Toen al kon den zaden, meststoffen en voederar tikelen via de vereniging aangekocht worden. De penningmeester moest toezien dat deze artikelen „behoor lijk werden afgewogen". Het eerste bestuur bestond uit G. A. van Zuijen (voorzitter), M. J. Vis (vice- voorzitter), W. G. Boot Wz. (secreta ris) J. v. d. Vate Jz. (penningmeester) en J. A. van Zuijen (lid). Op 20 febru ari wijst de heer H. de Vlieger op het grote nadeel dat de ooftteelt onder vindt van ..meerls" en vraagt het bestuur vergunning tot het „be- meesteren" van deze vogelsoort. Ledental Het ledental groeit en op 29 februa ri 1904 wordt Rozendaals klaverzaad besteld bij fa. Remeeus en v. d. Gies- sen te Zwijndrecht voor 80 cent/kg. Later bleek dat deze aankoop niet aan de eisen voldeed en werd het Proefstation gevraagd hoeveel afge trokken kon worden van de prijs. Zij moesten f 29,28 minder betalen en dat bedrag werd verdeeld onder de kopers. In 1905 sloot de vereniging zich aan bij de Ver. van Landbouwverenigin- gen te Goes die in nog groter verband inkocht (voorloper van de Coöp Aan koopvereniging). Najaar 1905 wordt 23.000 kg „superphosphaat" besteld en een partijtje katoenmeel en lijn- meel en wat kainiet. Daar de verga deringen niet zo best bezocht werden, werd als lokmiddel een verloting in gesteld. De eerste 2 prijzen waren een „misriek" en een ballastschop. In 1906 werd de wens geuit in Westelijk Schouwen een hengst te stationeren, die later werd aangekocht. In 1907 at tendeerde de heer Bijleveldt het bestuur op een eventueel te plaatsen pompstation in de omgeving voor een aan te leggen waterleiding en het bezwaar van wegtrekken van het grondwater. De Heide Mij zal inlich tingen worden gevraagd. Raiffeisenbank In 1909 achtte de heer Van Waveren het wenselijk dat er een Raiffeisen bank zou komen die er spoedig daar op kwam. In 1912 krijgt de heer M. J. vis een concessie voor een busdienst van Haamstede naar Zierikzee. Tijdens het 10-jarig bestaan op 26 januari 1914 ontving de voorzitter van mej. A. Bom namens haar broer (herbergier) een voorzittershamer. In diezelfde vergadering deelde de voorzitter mede dat de tram weldra een feit zou worden. Herhaaldelijk wordt in deze jaren gewezen op de zware verstuivingen in de Domeinen die het zand tot ver 'over de landbouwakkers doen blazen. Op 4 januari 1918 wordt als sekre- tares benoemd de heer T. L. Jonker, een man die tot ver na het rampjaar 1953 het sekretariaat bekleedde en een grote steunpilaar is geweest voor de vereniging. We zijn expres wat nader ingegaan op de eerste jaren omdat alles een schril kontrast vormt met het vereni gingsleven van nu. In 1929 op 25 janu ari werd het 25-jarig bestaan gevierd. Zij die er bij waren zullen het hooit vergeten, want in de nacht had het zo gesneeuwd dat sommigen „stok over blok" naar huis moesten en zelfs de eerste tram niet reed! Aankoopvereniging" In dat zelfde jaar kwam de „Aan koopvereniging" ter sprake als tus senschakel Centraal Bureau-boer. Op 12 januari 1932 wordt de vereni ging coöperatief en sluit zich aan bij de Aankoopvereniging Schouwen- Duiveland. Dan volgen de crisisjaren met voor de boeren bar slechte jaren en dreigen reeds de donkere wolken van wereldoorlog II. Onverdroten gaat „C. et C." verder, helpt in de oorlog en steunt een ieder bij de we deropbouw. Opnieuw krijgen de boe ren een zware dreun op de vreselijke rampnacht van 1 februari 1953 en ,,C. et C." wordt opnieuw zwaar op de proef gesteld. De moderne boer komt dan lang zaam maar zeker zijn stempel druk ken op de landbouw en ook op het verenigingsleven. Vergaderde men vroeger soms wel 12 maal per jaar, tegenwoordig is bijna alles gesneden koek en is twee keer voldoende. Zaterdag a.s. zal ,,C. et C." veel herinneringen oproepen en sprekers gaan de vereniging huldigen. Het geijkte recept van altijd en dan naar de 100 jaar. Het huidige bestuur bestaat uit W. de Vrieze, voorzitter; J. Lekkerkerk, sekretaris-penning- meester; J. Dalebout, T. Beije, J. de Feiter, M. O. Hanse jr. en A. Hoek. DEN HAAG, 3-12. Nederland heeft de brief van de Russische partijleider Leonid Breznjef over de invoering van nieuwe kernwapens voor mid delgrote afstand bij de NAVO- strijdkrachten in Europa bentwoord, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Over de inhoud wil de hij niets zeggen. BRUINISSE, 3-12, Uitvoerig wordt bij de aanbieding van begroting 1980 voorgestel! BRUINISSE, 3-12, Uitvoerig wordt bij de aanbieding van begroting 1980 aandacht besteedt aan het steeds toenemende vandalisme en de vernielzucht ook ten platten lande. Meer en meer gaat de overtuiging veld winnen, dat we weer terug moeten naar de wijkagent. St.-Domusstraat 94/ Lange Groendal 1, daar gaan straks gehandicapten heen. ..Beter Wonengaat meer dan proheren deze twee panden te transformeren tot een zgn. GVT-dependance. De bewoners krijgen er de kans zich sociaal te integreren en hun nieuwe omgeving te leren, dat zij ook ..gewoon" mensen zijn met gevoelens - vreugde, liefde, pijn; geestelijk gehandicapt, maar niet ..gestoord", al komen zij ook uit Schouwenoord. Mogelijk reeds volgend jaar is de renovatie-fase klaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wil de politie haar taak goed kun nen vervullen, te weten, handhaving van de openbare orde en bescher ming van de burger, dan zal de thans voorgestane uitbreiding van man kracht moeten worden gevolgd door een grondiger reorganisatie. B. en W. stellen dat ook te Bruinisse de burger het onbehagelijke gevoel krijgt, zich niet meer in persoon en goed be schermd te weten. Gehoopt wordt dat hieraan een halt wordt toegeroe pen en de burgers zich meer be schermd zullen weten. Boven alles zal echter ook aan dacht moeten worden besteed aan een mentaliteitsverbetering van de burgers. De politie krijgt vaak dat op te knappen waar de gemeenschap in haar opvoedende taak te kort schiet, een bijzonder ondankbare opdracht. Ook is in deze voor de publici teitsmedia een zeer belangrijke taak weggelegd. Brandweer De brandweer te Bruinisse is vol doende uitgerust met vakbekwame krachten en materieel om haar taken op het terrein van hulp- en dienstver lening uit te oefenen. Gelet echt op de enorme toename van taken welke liggen op het gehele terrein van open bare orde en veiligheid dus ook ram penbestrijding e.d. ligt het voor de hand. dat de lokale brandweerkorp sen niet Alle taken even adequaat kunnen uitoefenen. Teneinde daaraan tegemoet te ko men alswel om het peil van de voor zieningen op het terrein van het bestrijden van rampen en verlenen van hulp - landelijk gezien - op een hoger niveau te brengen alsmede om daarvoor een bestuurlijk en tech nisch draagvlak te verkrijgen is de regionalisatie een doelmatige metho den. Ofschoon het kollege van mening is een goed korps met up-to-date mate rieel in de gemeente te hebben, on derkent zij het nut van de regionali sering. Werkeiland Ter illustratie daarvan geldt de in 1980 met de gemeente Sint- Philipsland te sluiten overeenkomst inzake de hulpverlening bij kalami- teiten op het werkeiland in de Kram mer. Regionalisatie is al besproken in een vergadering van B. W. en S. waar is afgesproken de nodige stap pen te ondernemen hiervoor. Kon- kreet houdt de regionalisatie in, dat onderscheidene korpsen hun autono mie verliezen en afhankelijk zijn van een regionale kommandant. D.A.C.W.-werken Bijgevoegd is nog een lijst van werkzaamheden waarvoor subsidie is gevraagd bij de D.A.C.W. waarvan hier een overzicht: 1. Rekonstruktie brandpaden; 2. Parkgebied Riekus- weel; 3. Meergelegenheid voor sport vissers; 4. Aanpassen industrieha ven; 5. Verlenging gemeentelijke los- wal; 6. Aansluiting onrendabele per celen op de riolering; 7. Toeristische infrastruktuur (aansluiting W.S.V. „Bru"); 8. Inrichten van het visserij en oorlogsmuseum en de bibliotheek voorziening; 9. Het in kuituur bren gen van woeste grond zijnde het per ceel naast het straks in te richten woonwagenkamp; 10 Achterstallig onderhoud groensingels e.d. Tenslotte wordt een wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1980 voorgesteld en van een uitgebreide toelichting voorzien op inkomsten en uitgaven van de algemene dienst, als mede van de Kapitaalsdienst. Tot slot zij nog vermeld, dat gelet op het bepaalde in art. 5 van de ver ordening op de heffing van onroerend-goedbelasting per 1-1-1980 een hertaxatie dient plaats te vinden van het onroerend goed. De kosten hiervan zijn /a4U.000,- inkl. b.t.w. De afschrijving hieivan zal plaats hebben in 5 jaar. ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 8.30, onder 16.30 Maan op 18.31, onder 9.40 6 dec. Zon op 8.31, onder 16.30 Maan op 19.27, onder 10.32 Laatste kwartier: 11 december (15.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 dec. 4.06 16.26 9.40 21.49 6 dec. 4.44 17.04 10.25 22.33 Springtij: 6 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.l. deelt mede: In het komende etmaal trek ken depressies, die nu ten noord westen en zuidwesten van Ierland ge legen zijn, naar het noordoosten. Hierbij behorende fronten zullen tot over ons land doordringen. Het zal dan ook morgen zwaar bewolkt zijn en zal het af en toe regenen. De zuid westenwind neemt weer toe. Er zal dan ook nauwelijks sprake zijn van dagelijkse gang in temperatuur. De ze schommelt om de eif graden. In middels blijft de druk boven het Al pengebied en noord-Italië hoog. Het zal daar dan ook weer koud en mistig zijn. Verder is het alleen in noord- Skandinavië kouder, waarbij het en kele graden vriest. Er is daar plaatse lijk wat neeuw gevallen. Het interieur van de Nobelpoort is supernieuw, en hij bekoort na restauratie eens te meer. Zaterdag kon elke Zierikzeeënaar een keer het gebouw vrij binnenkomen en die kans is waargenomen: in twee uur ruim 250 lieden, die zagen wat oudheid heeft te bieden! 't Was meer dan de gemeente had verwacht En de enige gehoorde klacht was dat de gestelde tijd werd overschreden: de bezoekers wilden niet meer naar beneden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Tien minuten zijn nodig om een vals betoog op te bouwen; tien jaar om het af te breken. L. Arréat WA> ffih Pt v. Verwachting tot woensdagavond: Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen; minimuteperaturen omstreeks 8 gra den; middagtemperaturen ongeveer 10 graden; matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwesten wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 4 Min.-temperaturen, omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1