HET VERMOLMDE VOETSTUK TYPOGRAAF L. A. v. d. SCHELDE GEHULDIGD WEGENS 50-JARIG AMBTSJUBILEUM BIJ L. 0. Cijfers over financiële positie van gemeente VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te RENESSE f VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve „Groot vakman, enorme werkkracht" Voorlichting over Amnesty International voor C.P.B. Onvergetelijke verjaardag voor honderdjarige mevr. Kik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 december 1»7» Nr. 22618 ZIERIKZEE, 1-12. Afgelopen zondag was de heer L. A. v. d. Schelde, voorman van de machinezetterij van Drukkerij Lakenman Ochtman te Zierikzee, precies vijftig jaar in dienst van zijn bedrijf. Zaterdagmiddag werd deze opmerkelijke typograaf gehuldigd tijdens een receptie in de foyer van Mondragon. Een vijftal sprekers roemde de vele kwaliteiten van v. d. Schelde, die per 31 •december vervroegd met pensioen gaat. Direkteur R. A. Huneman van Drukkerij Lakenman Ochtman feliciteert ju bilaris L. A. van der Schelde en echtgenote (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Directeur van Lakenman Ocht man, de heer R. A. Huneman, sprak als eerste de jubilaris toe, die naar spreker meedeelde, de laatste is, om een halve eeuw op de drukkerij werkzaam te zijn. Deze viering werd al ,,met pijn en moeite" bereikt, maar de regelingen, rond de vervroegde uittreding en de lange typografische opleidingen van tegenwoordig maken een dienstver band van niet veel langer dan vijf entwintig jaar waarschijnlijk. ,,In zijn macht" De directeur, die gewaagde van de grote interesse en inspanning waar mee de 64-jarige v. d. Schelde zijn werk altijd heeft gedaan, prees hem om het begrip, het inzicht en de ani mo die hij op al zijn collega's en leer lingen heeft overgebracht." Boven dien merkte spreker op, dat de gehul digde typograaf tot^ grote prestatie kon komen op de zetmachine, die hij volledig in zijn macht had en waaraan hij elk mankement kon ver helpen. Ook op diens buitengewone netheid werd gewezen. De heer v. d. Schelde ontving bij zijn veertigjarig ambtsjubileum een koninklijke onderscheiding en zijn directie had bij deze gelegenheid gaarne hetzelfde zien gebeuren. „Het is helaas niet gelukt", aldus Huneman; „tegenwoordig moet men daarvoor minstens doctorandus zijn." Spreker bood namens de lei ding van het bedrijf een geschenk on der couvert aan. „Prettig" „Als er iets tot stand moet worden gebracht in een bedrijf, dan moet daar op de juiste wijze met elkaar aan worden gewerkt," zo zei F. Braun als lid van de personeelscom missie. „Het moet kunnen3gebeuren met voorbijgaan aan elkanders te kortkomingen. Zo te werken is met de heer v. d. Schelde op prettige wij ze gelukt," meende spreker.-Namens het personeel bood K. Oostdijk ver volgens een tweetal plaatwerken van de „van zeer laag naar zeer hoog gestegene" waren voor spreker aan leiding te besluiten met: ,,v. d. Schel de, je bent een kei". Kerkewerk Vreemde „eend" in de typografi sche bijt was de heer Willemse, die namens het bestuur van het Her vormd Verenigingsgebouw zijn feli citaties overbracht en de gefêteerde dankte voor het vele werk dat deze als administrateur een geruim aantal jaren heeft verricht. „U hebt ge werkt alsof het uw eigen zaak betrof - en dat is ook eigenlijk de enige ma nier," oordeelde spreker, die de enor me inbreng van v. d. Schelde op bestuurlijk niveau (ook al was hij nooit bestuurslid) prees. Als voormalig collega en „oude vriend" betrad de heer S. A. Jumelet, voormalig ZN-correspondent te Brui- nisse, het spreekgestoelte om enige herinneringen op het halen en de (binnenkort) gepensioneerde de beste wensen voor de toekomst mee te ge ven. Dankwoorden In zijn dankwoord betrok de heer v. d. Schelde in het bijzonder zijn di rectie voor de wijze waarop deze hem in de gelegenheid heeft gesteld zijn jubileum te vieren. „Ik ben dank baar om op deze wijze hier te mogen zijn." Hij verklaarde „oprecht te me nen, dat deze vijftig jaren als een schim aan mij voorbij zijn gegaan", en zei voorts: „Ik mag met ijver en energie mijn werk hebben gedaan, maar de kracht daartoe heb ik ont vangen - die was niet van mij zelf." De lof hem namens de redaktie van de ZN toegezwaaid, wilde hij met haar delen: „We moesten samen de machine laten draaien." De gehuldigde, zo liet hij ook zelf doorschemeren, zal zeker niet zonder moeite afscheid nemen van zijn mé tier. jeugd van Kerkwerve, in leeftijd va riërend van twaalf tot en met 16 jaar Sinterklaasfeest gevierd in het vere nigingsgebouw. Er waren die avond 28 jongeren aanwezig. Omstreeks acht uur kwamen Sint en zijn drie pieten: alle aanwezigen kregen een kadootje, verpakt als su- prise, met gedicht. Vooral van de su- prise, was veel werk gemaakt. Tussendoor werden spelletjes ge daan en was er gelegenheid om te dansen op muziek uit de Top 40. Ook Sint en zijn knechten dansten er lustig op los. Om half 12 was het feest afgelopen en ging iedereen huis waarts. De organisatie van de zeefgeslaag- de avond was in handen van de werk groep jeugdaktiviteiten Kerkwerve. Sinterklaasfeest Prinses Ireneschool Het Verenigingsgebouw was vrij dagavond het domein van de Prinses Ireneschool voor de viering' van de traditionele Sinterklaasavond, waarop zoals altijd het gehele dorp welkom was. In elk geval waren er veel ouders, want die hadden de mogelijkheid om hun kinderen als jeugdige artiesten te aanschouwen in een non-stop programma van toneelspel, gedicht jes, zang en dans. Sinterklaas sprak de leerlingetjes van de eerste drie klassen persoon lijk toe en was terdege geïnformeerd over hun vorderingen op school. Piet bemoeide zich nogal veel met de ou dere jeugd, hetgeen soms tot achter volgingen op het toneel leidde. De verloting, waarvoor zeer vele prijzen beschikbaar waren gesteld, verliep gesmeerd, tot voldoening van hoofdonderwijzer H. Schipper, die de schoolkas op dit sfeervolle avond je weer wat gespekt zag. OUWERKERK Jachtje in moelijkheden Vrijdagavond raakte het jachtje „Sandra" uit Antwerpen bij de hoek van Ouwerkerk in moeilijkheden wegens motorpech. En sleepbootje van het Sloop- en bergingsbedrijf Van der Marei heeft het jachtje naar de haven van Stavenisse gesleept. NIEUWERKERK Van de wal in de sloot In de nacht van vrijdag op zaterdag Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. De leden van de C.P.B.-afdeling Schouwen-Duiveland vergaderden in het N.H. Ver. gebouw, in Zierikzee. De leiding was in handen van de pre sidente mevr. S. v. d. Panne-v. d. Kooij. Ze opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met zingen, gebed, bijbellezing en meditatie. Na het lezen en ondertekenen van de no tulen, was het woord aan dhr. Hak van Amnesty International. Hij kwam vertellen over de ver schrikkelijke toestanden die er heer sen in Guatemala; de folteringen, 'opsluiting zonder proces, het doden van gevangenen, enz. Dan rijst bij ve len de vraag wat moet je er mee, als de mensenrechten met de voeten worden getreden? Er worden in de re gio schrijfavonden georganiseerd en handtekeningen gezet onder brieven aan deze regering. En niet alleen aan deze regering, maar ook onderneemt A.I. veel andere stappen om regerin gen onder druk te zetten. Olympische spelen Een grote komende aktie is n.l. de USSR-aktie. De olympische spelen kreeg P. F. uit Sirjansland op de Sluis weg in Nieuwerkerk pech met zijn auto. Hij parkeerde het defekt geraakt voertuig in de berm van de weg. Toen F. de volgende dag terug keerde was de auto door onbekende oorzaak in de sloot terecht gekomen. .HoofdpersoonSTREEKMEUWS Booting Bruinisse Als het aan de heer M. J. Bij de Vaate, hoofdredakteur van de Zie rikzeesche Nieuwsbode, ligt, zal de Nederlandse literatuur spoedig ver rijkt dienen te worden met een ro man over Lakenman Ochtman BV. „Zonder enige twijfel zou onze jubi laris daar dan een belangrijke plaats innemen. Als ik hem een eminente typograaf noem, dan is dat een be scheiden omschrijving." De woordvoerder van de redaktie ging nogal uitvoerig in op de collegi ale relatie die hij met de voorman- machinezetterij heeft gehad in de af gelopen 35 jaar. „Geprononceerde fi guur door zijn stevig karakter" als v. d. Schelde is, zijn er op het persoon lijk vlak nog weieens wrijvingen ge weest. Zonder rancune is er echter af scheid genomen en spreker verklaar de daar „buitengewoon trots en bui tengewoon blij mee te zijn." Kringvergadering Rode Kruis In de „Prins van Oranje" te Goes, wordt op zaterdag 8 december de Kringvergadering van het Rode Kruis gehouden. (10.30 uur). Streekarchivariaat Op dinsdag 11 december wordt ten stadhuize van Zierikzee een vergade ring gehouden van de Streek-archief- kommissie. Erudiet Bij de Vaate roemde de eruditie van de jubilaris, „die men op geen enkel punt, ook niet op het terrein van het Nederlands, knollen voor ci troenen hoefde te verkopen. Ik heb soms wel gedacht," bekende bij, „met deze typograaf van plaats te ruilen, - gesteld dat ik had kunnen zetten - want daar vond ik hem dan beter geschikt voor dan mij zelf." Het gebleken vakmanschap en de enorme werkkracht en -concentratie HAAMSTEDE, 30-11. Vrijdag 30 november is voor mevrouw Kik-Nobel die op die dag fyaar honderdste verjaardag vierde onvergetelijk geworden. Al in de ochtend begon het feest, in het bijzijn van de meeste bewoners in het Rus thuis Duinoord, waar de direkteur, dhr. A. Kort haar namens allen feliciteer de. Oud-burgemeester H. P. Everwijn, voorzitter van de Stichting Rusthui zen, vergezeld van mevr. Everwijn-v. d. Bout, bracht de gelukwensen namens de Stichting over en bood haar de receptie aan. Namens de bewoners werd zij ge huldigd door P. v. d. Kreeke en dhr. Joh. v. d. Bos deed dit namens het personeel. Allen lieten hun felicita ties vergezeld gaan van toepasselijke geschenken. Na afloop was er koffie, gpbak en een glaasje. Des namiddags verhuisde de jarige naar de feestelijk versierde rekrea- tiezaal van de Ger. kerk. Daar bracht de Commissaris der Koningin Dr. C. Boertien zijn gelukwensen ovër. Me de aanwezig waren mevr. Boertien, de burgemeester mevr. Niemantsverdriet-Leenheer, we thouder J. de Feiter en seer. J. de Jonge. Verder veel familie en kennis sen. Vrolijk lied Gezellig babbelde mevr. Kik met de heer en mevr. Boertien en blij als ze was, zong ze nog een lied uit de oudheid yoor hem. Natuurlijk volgde er een daverend applaus. Gezeten in een haar door familie geschonken fraaie stoel glunderde zij nog trots na en zij was het middelpunt van de be langstelling. In de avond, volgde een receptie in de rekreatiezaal, waar het zeer druk was. De Kon. Muziekvere niging „Witte v. Haemstede" bracht een serenade. OljiiiiimiimiiiiiiiiiiiriiinniiiiiiiifiiniiiniiifmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiinnniiiiiijiimiiiiiiiniHTiuuiuui Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als 3 Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de I heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche I Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 1 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. ZIERIKZEE Kommisievergadering De kommissie financiën komt don derdag 6 december in vergadering bijeen ten stadhuize. Op de agenda komen de volgende punten voor: be handeling gemeenterekening 1977, 85ste en 86ste begrotingswijziging. Voor tijd: zie agenda. Diefstal uit winkel Vrijdagmiddag werd een bedrag van 1.900,- gestolen uit de winkel „Tam-Tam" aan het Havenplein. Twee jongemannen wisten om streeks 17.15 uur in het kantoortje van de zaak door te dringen en uit de kluis, waar de sleutel opzat, boven genoemd bedrag weg te nemen. Aanrijding Zaterdag omstreeks 11.40 uur ont stond een aanrijding tussen twee per sonenauto's op de kruising Laan van St. Hilaire/Zuid Wellestraat. Bestuurster G. F. v. D.-O. uit Ker kwerve zou geen voorrang hebben verleend aan een voor haar van rechts komende auto, bestuurd door K. v. d. B.-v. d. J. uit Zierikzee. Beide voertuigen raakten zwaar bescha digd. Verlichtingsdraad doorgeknipt Vrijdagnacht hebben nog onbe kend gebleven daders bij het pluim- veebedrijf van D. S. aan de Nieuwe Kooiweg een ruit kapot geslagen en een draad van de automatische ver lichting doorgeknipt. Voor zover kon worden vastgesteld, werd er niets Ontvreemd. BURGHSLUIS „Braam gevonden Aan de zeedijk te Burghsluis bij de z.g. „ouwe kaai" vond dhr. J. Fondse zondagmorgen een dode braamvis met een lengte van 60 cm. Deze vis soort is langs onze kust zeer zeld zaam. Onlangs is een dergelijk exem plaar overigens ook aan het strand gevonden. SEROOSKERKE Auto's botsten Zaterdagmiddag omstreeks 14.30 uur ontstond een aanrijding op de kruising Dorpsplein/Prunjeweg. Een auto bestuurd door J. B. W.-J. uit .Serooslcerke reed door de binnen mocht en kwam doordoor in botsing met de tegemoetkomende auto, bestuurd door C. P. D. uit Ooster- land. Beide auto's werden zwaar be schadigd. KERKWERVE Sint werd weer jong opnieuw Afgelopen zaterdagavond heeft de BRTJINISSE, 1-12. In vervolg op het reeds gepubliceerde t.a.v. de financiële positie van de gemeente Bruinisse kan nog het volgende meegedeeld worden: De uitgaven aan kapitaalswerken bedroegen f 201.473,—; overige lasten (kort samengevat) musea e.d. f 42.000,uitbreiding personeel m.i.v. Tech. Dienst f 75.000,reserve personeelskosten bestemmingsplan f 80.994,Totale lasten kapitaalswerken f 399.467, Indien een hogere uitkering uit het gemeentefonds wordt verkregen door het bijtellen van de uitkering tweede woningen kunnen deze lasten worden verlaagd met f 135.948,In dat geval zijn de lasten na aftrek f 263.519,—. Het saldo inkomsten na eerste wijziging was f 412.026,43. Ge- korrigeerd saldo onvoorziene uitga ven is dan f 148.507,43; restmarge voor kleine kapitaalwerken f 125.000,-. Onroerend goedbelasting Indien tweede woningen meegeteld mogen worden stelt het kollege voor, de O.G.B. van zakelijk gerechtigden te verlagen met de lagere opbrengst van f 148.000,—. Tevens zal worden voorgesteld het tarief van de heffing van gebruikers van onroerend goed te verhogen met 5 procent. De voor gestelde verlaging betekent, dat de huidige tarieven m.b.t. de heffing van O.G.B. resp. f 4,20 en f 11,50 worden gewijzigd in f 4,40 en f 8,10. Dit betekent een totale verlaging van f 3,20 per 3000 eenheden. Betreffende de financieringsposi tie vernemen we dat deze per 1-1-1980 afgerond 18,9 miljoen bedraagd. Het restant geldleningen inklusief reser ves bedraagt volgens de rente- omslag 16,9 miljoen. Financieringstekort Het financieringstekort bedraagt afgerond 2 miljoen. Hierop dient ech ter een korrektie aangebracht te wor den daar in de begroting geen reke ning is gehouden met in 1979 gesloten vaste geldleningen van resp. f 150.000,— en f 600.000,—. Hierdoor wordt het financie ringstekort f 1,25 miljoen hetgeen gezien de lopende inkomsten en uit gaven aanvaardbaar wordt geacht. Rekening houdend met het bepaalde in de Wet kapitaaluitgaven publieke- rechtelijke lichamen zal in 1980 niet meer gefinancierd mogen worden dan 25 procent van de geraamde in komsten gewone dienst hetgeen in houdt, dat ten hoogste f 1.528.626,— gefinancierd mag worden met kort geld. worden aangegrepen om ook die re gering aan te sporen om de mensen rechten te handhaven. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om handtekeningen te zetten. Na de pauze was het de beurt aan dhr. V. d. Weiden en mevr. Linden- berg van de Federatie Maatschappe lijk werk, gezins- en bejaardenver zorging. Naar aanleiding van dia's werd ge schetst hoe de gang van zaken bij de ze instelling is. Na de diavertoning werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Over de financiële kant, de duur van de te verlenen hulp, of er een tijdsli miet is bij bejaarden en chronisch zieken en over de werkzaamheden van de helpsters. De presidente dankte de sprekers en liet haar woorden vergezeld gaan van een presentje en een gift voor de personeelspot. Na het zingen van gez. 300 besloot de presidente met dank gebed. Kerstfeest De vólgende vergadering is op 18 december, de Kerstfeestviering. Op 11 december wordt weer een kreatie- ve avond georganiseerd waarop kerstversieringen gemaakt kunnen worden. OOSTERLAND Derde slachtoffer De 19-jarige Anton v. d. Hoeven uit Oosterland overleed zondagmorgen in het Elisabeth Ziekenhuis in Til burg aan de verwondingen, die hij opliep bij een zeer ernstig verkeer songeluk op 24 november j.l. bij St. Annaland. Bij dit droevig ongeval werden twee jongemannen op slag gedood, een vierde inzittende raakte ernstig gewond. Sinterklaasreisje De leden van de bejaardensociëteit hopen dit jaar het Sinterklaasfeest eens op een andere manier te vieren dan zoals gewoonlijk aan de feestdis. Men wil n.l. op woensdagmiddag 5 december a.s. een bustochtje gaan maken mt een bus van de fa. Van Oe- veren uit Zierikzee. Via de Zeeland- brug rijdt men naar Walcheren, waar men te Vlissingen of te Arnemuiden koffie drinkt. In hotel „Kamper duin", dicht bij Kamperland en het Veerse Meer, zal men een koffiemaal tijd gebruiken. Men hoopt om half ze ven in de avond weer op het dorp te rug te zijn. Er zijn in de bus (van vijf tig personen) nog enkele plaatsen vrij, zodat diegenen die de zestig jaar zijn gepasseerd en deze leuke trip willen meemaken, zich kunnen opge ven bij de leidster van deze tocht, de presidente van de sóciëteit: mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, Kerk straat 22, of telefonisch no. 01114- 1826. Maar dan wel zo spoedig moge lijk. Vertrek om 2 uur vanaf dorps huis „Oosterhof". Top, ik word je huisbewaardsterenik knap het op. Tegen de tijd, dat je je winkel heropent, zal alles glimmen en blinken. En als er wat geschilderd moet worden, kan ik dat ook. Dat geklieder, zei m'n moeder altijd vond ik maar wat fijn. Zeg, ik moet .straks alles nog een keer bekijken. Met andere ogen. Wat er allemaal te doen is." Hij wees naar buiten. „Binnen een uur is het donker. Ik heb nog geen licht." „Eten we vlug af. Je hebt me. Siem. man, ik zat er zo overin. Ik dacht: als ik niks vind, sta ik over veertien dagen op de keien. En wat dan?" Knipogend antwoordde hij: „Je hebt mij, buurvrouw." In de vallende avondschemering doorliepen ze nogmaals de vertrekken, ze zei: „Je moet eerst maar de kamer vlak achter de winkel in orde maken. En de daaraan sluitende slaapkamer. Dat is het meest economische." „Ik laat het helemaal aan jou over. Je krijgt vrij mandaat." Ze drukte zijn arm. „Je zult niet te klagen hebben. Ik zal m'n best doen." Tenslotte zei hij: „Zullen we gaan? 't Is bijna donker." „Nog even die achterserre bezien." Hij volgde haar en keek met haar rond. „Hier is iets leuks van te maken. Een zitje voor de zondag bijvoorbeeld. Met de deuren open, als het mooi weer is. Leuk. Denk je ook niet?" „Ik zie het in gedachten al voor me. Als alles klaar is, mag ik dan eens op theevisite komen? „Malle vent, 't is toch jouw huis?" Opeens greep ze zijn armen met beide handen beet. „Je meent het toch, he? Ik mag hier gaan wonen en het voor jou in orde maken?" Hij sloeg zijn aimen om haar middel. „Natuurlijk Tanja, ik meen het hele maal. Zal ik het bezegelen? De avond was bijna gevallen. Ter nauwernood konden ze eikaars gezich ten zien. Maar langzaam trok hij het meisje naar zich toe. ze zei niets, ook niet toen ze zijn lippen op de hare voelde. Nog een keer kuste hij haar en nog eens. Tot ze zijn kus teruggaf. En ze hem met gesmoorde stem, tussen zijn kussen door hoorde fluisteren: „Het is zoveel jaren geleden, Tanja. dat we samen uit zijn geweest. En zolang gele den, dat wij elkaar voor het eerst kus ten. Hoe blij ik benik kan het niet zeggen Ze liet de golf van passie over zich heen gaan en zei enkel, hem over zijn haar strijkend: „Lieve jongen, lieve jongen In oktober hakte hij de knoop door. Het was op een vrijdagavond, toen ze aan de tafel zaten, zij bezig een kous te stoppen, hij een pijp rokend, toen hij zei: „Tine, je krijgt maandag hier iemand. Ik zal hem inwerken een hele maand. Daarna kom ik op gezette tijden wel eens een dag of een weekeind. Maar het is nu zover: volgende maand her open ik de winkel. Ze zijn al bezig met Door MAARTJE ZELDENRIJK de voorbereidingen. De nieuwe knecht heet Gijs. Hij komt uit de Wormer en werkte al eerder in een tuin. Van maan dag tot vrijdag is hij intem. Een rustige jongen. Ik heb 'm met zorg uitgezocht." De vrouw fronste haar wenkbrauwen. „Zo? En dat allemaal maar buiten mij om? Ik tel zeker niet meer mee?" Hij schrok. „Neem me niet kwalijk, Tine, ik deed het juist om jou de zorgen te besparen. Natuurlijk tel je mee, je bent hier de baas zonder meer. Dit is jouw huis, jouw tuin. Als je hem niet wilt, oké. Jij moet beslissen. En als je het komende voorjaar in moeilijkheden zit, je hoeft maar te knikken en ik kom helpen." Ze was maar matig tevreden gesteld. „Wat moet hij verdienen?" „Voorlopig betaal ik hem. Dat is voor jou dus geen zorg. Je moet hier iemand hebben. Zodra je produkten geld op brengen, mag je de betaling v8n z'n loon van me overnemen." Hou op, Siem, dat kan ik toch niet doen? Ik ben je al geld schuldig; nog niet de helft heb ik terugbetaald. Wat kost die knecht? „Dat hoor je wel van de zomer." „Ik wil het weten, Siem." „Vroutveno, wal kunnen die las tig zijn. In de oorlogsjaren was je veel gemakkelijker." „Praat er nou niet overheen hoe veel? Hij noemde zuchtend het bedrag. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3