S881J1 KOLLEGE STREEFT NAAR OPLOSSING TAV CONCERTZAAL EN FILMS „Onderhandelingen Zeepeduinen zijn nagenoeg voltooid" HOOFDATTRAKTIE WATERORGEL „VIEL IN HET WATER" A.V.R. sluit poorten AGENDA Raadsvergadering Goeie hint van de Sint: maak uw adressenlijstje nu compleet. Dus mèt postcodes erbij. Makkelijk als u pakjes gaat versturen. Gebruik'm goed. pttpost De acupunktuur 2 ZIERIKZEE, 27-11. Als resultaat van besprekingen tus sen gemeente, direktie van Mondragon en belangheb benden, zullen de filmvoorstellingen in de Concertzaal na 1 januari 1980 nog minstens een kwartaal worden voortgezet. Dat wil echter niet zeggen, dat men op lange re termijn uit de problemen is. Er wordt echter gezocht naar een oplossing en het kollege van b. en w. zal daar zeer binnenkort op terugkomen, zo beloofde burgemeester Th. H. de Meester tijdens de beantwoording van de algemene beschouwingen. Hij deed tevens mededeling, dat het kollege graag bereid is in te ha ken op initiatieven uit de bevolking bij het organiseren van nieuwe akti- viteiten op sociaal-kultureel terrein, mits die gedragen worden door brede lagen uit de bevolking. Er zal naar worden gestreefd de Concertzaal als kultureel centrum zo intensief moge- lijkte benutten. Wanneer de gemeente zelf tot ex ploitatie van de Concertzaal zou overgaan, zal daarvoor een behoorlij ke begrotingspost nodig zijn, waar schuwde de voorzitter. Bibliotheek Ook streeft het kollege naar over plaatsing van de gemeenschappelij ke blibliotheek naar een plaats, die meer in het centrum van de stad is ge legen. Als binnen afzienbare tijd een aantal grote gebouwen in de bin nenstad leegkomt, zal bij de bestem ming daarvan een bibliotheek voorziening hoge prioriteit krijgen. ipOOOOOQDOBOOQOO Kostbare horloges LONDEN, 1-12. Een zeldza me kollektie horloges van een gepensioneerde Amerikaanse marineofficier heeft op een veiling in Londen ruim een miljoen pond (ongeveer f 4,3 min.) opgebracht. Dat was bij na tweemaal zoveel als ken ners hadden verwacht. Het grootste bedrag - 72.000 pond (ruim f 300.000,—) - werd betaald voor een Engels gou den horloge uit de 19de eeuw, met emaille ingelegd en bezet met parels. De horloges waren op de veiling gebracht door kapitein-ter-zee Peter Belin. Diens vader, Ferdinand Belin, was in 1917 begonnen met het verzamelen van kostbare Zwitserse, Duitse, Franse en Engelse uurwerken, toen hij werkte bij de Amerikaanse buitenlandse dienst. ÜoaecBOBBBcceawl Flitsen uit het buitenland NEW DELHI. De Indiase regering heeft, volgens de „Indian Express" van niet geantwoord op de oproep van president Carter haar goede diensten aan te bieden om te probe ren de vrijlating van de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran te bewerkstelligen. WASHINGTON. De 49 Amerikaan se gijzelaars in de ambassade in Te heran worden gestraft als ze spreken en zijn zelfs met pistolen bedreigd. Dit vertelde president Carter tijdens een besloten bijeenkomst in Was hington met een groep gemeen schapsleiders uit New Hampshire, Vermont en Maine. DAR ES SALAAM. Tanzania heeft de laatste Libiërs, die het dit jaar in de strijd in Oeganda krijgsgevangen heeft gemaakt, vrijgelaten. ANKARA. In de Turkse stad Kay- seri zijn de afgelopen 24 uur acht mensen gedood en twaalf gewond bij vechtpartijen tussen linkse en recht se extremisten, zo heeft de Turkse ra dio gemeld. NEW YORK. De Veiligheidsraad van de VN heeft een dringend beroep op Zuid-Afrika gedaan voor 6 decem ber te reageren op het plan van de VN een gedemilitariseerde zóne in te stellen langs de noordgrens van Na mibië. BEIROET. Libanese Sjiieten heb ben in de Moslemwijken van Beiroet een massale betoging gehouden vóór het bewind van ayatollah Chomeini in Iran en tegen „de krachten van het kwade en de onderdrukking", waar mee wordt gedoeld op de V.S. TEL AVIV. Burgemeester Sjaka van Nabloes, op de Westelijke Jor- daanoever, heeft na 14 dagen zijn hongerstaking beëindigd, zo is ver nomen uit bronnen die kontakt heb ben met de gevangenis van Ramle, waar Sjaka wordt vastgehouden. LAHORE. De aanval op Ameri kaanse gebouwen in Lahore, de op een na grootste stad van Pakistan, zijn volgens ooggetuigen beraamd door buitenlanders, die Arabisch en Farsi (Perzisch) spraken. PARIJS. In Parijs is een 20-jarige chauffeur van een geldtransport met een bedrag van een half miljoen frank (ongeveer een kwart miljoen gulden) verdwenen. Hij moest met twee kollega's het geld van metrosta tions ophalen. OOST-BERLIJN. De Sowjet-Unie zal hoogstwaarschijnlijk de komen de dagen een begin maken met de door president Brezjnjev aangekon digde terugtrekking van 20.000 man en 1.000 tanks uit de DDR. GENÈVE. Het V.N.-kinderfonds (Unicef) heeft in Genève verklaard dat hoewel de hulp aan Cambodja blijft toenemen, slechts weinig hulp goederen de hongerlijdende Cambod jaanse bevolking op het platteland be^iken. In de laatste vergadering van de Stuurgroep Jachthaven-ontwikke ling Zierikzee zijn twee prioriteiten naar voren gekomen, antwoordde de voorzitter aan de PvdA. Ten eerste betreft dat de restauratie van de ka demuren, die nu op gang is gekomen, en ten tweede de eventuele ontwik keling van de haven De Val. De restauratie van de kademuren zal be ginnen bij de Zuidhavenbrug. Men zal zich niet geheel aan het faseplan houden, maar wel wordt het schema in grote lijnen aangehouden. Het onderzoek naar de mogelijkhe den ten aanzien van de jachthaven De Val is afgerond en het rapport kan binnen enkele weken tegemoet worden gezien, waarover mogelijk met de stuurgroep zal worden verga derd. Verdere jachthavenontwikkelin gen, zoals genoemd tijdens de behan deling van de struktuurschets Zierik zee, zijn nog niet in een zodanig stadi um, dat er nu al apart over vergaderd moet worden. De WD verkreeg informatie over cijfers in relatie tot de woningbouw. In 1978 was er bij een bevolkings groei van 50 personen een gereedko men van 82 woningen en in 1979 groeide de bevolking met 98 perso nen en kwamen 52 woningen gereed. Die 52 woningen betrof alleen nieuw bouw. Daarnaast zijn er rehabilitatiewo ningen beschikbaar gekomen, maar ook eigen woningen. Ook kan er toe vallig enige leegstand zijn geweest in de laatste maanden van het jaar. Een extra kracht voor het buro in terne zaken heeft de hoogste priori teit, zo toonde de heer De Meester aan, hoewel ook bij de afdeling fi nanciën een grote behoefte is aan uit breiding. Bestemmingsplannen „Wij manen de stedebouwkundige voortdurend tot grote spoed", verze kerde de spreker het CDA, dat de achterstand bij het uitvoeren van de bestemmingsplannen ter sprake had gebracht. Het tijdschema wordt vaak niet gehaald, ook al omdat het in het historische Zierikzee uitermate ge- kompliceerd werken is. ROME. Vijf gemaskerde jongelui zijn vrijdag in Rome de praktijk ruimte van een gyneacoloog binnen gestormd en hebben de arts door de handen geschoten. Over de Welzijnsplanning zei de burgemeester, uit informele bron te hebben vernomen dat deze pas op 31 december 1981 - een. jaar later - ge reed moet zijn. Bij het opstellen van een Distri butie Planologisch Onderzoek zal haar het kollege aanneemt ook de ho reca worden betrokken. Voor dit on derzoek is ongeveer f 200.000,— no dig, zo is gebleken uit overleg met de provincie. In dat geval zal er minder dan de thans geraamde f 60.000,— bijdrage van de gemeente Zierikzee verlangd worden. AMMAN. Sinds woensdag wordt Jordanië geteistert door stortregens en stormachtige wind. Het weer heeft grote schade aangericht aan met name de telefoon- en telexver bindingen. KOEWEIT. Duizenden Moslemde monstranten hebben bij de Ameri kaanse ambassade in Koeweit gede monstreerd. Dit heeft een woord-j voerder van de ambassade meege deeld. BANJUL. De Kaapverdische eilan den en het woestijngebied van Mau- retanië hebben te kampen met ernsti ge droogte en in zeven andere Sahel- landen veroorzaakt droogte ernstige voedseltekorten. NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zonda gavond 19.35 uur plaatselijke tijd in New York (maandagochtend 01.35 uur Ned. tijd) het debat over de Iraans-Amerikaanse krisis hero pend. BEIROET. In de Grote Moskee van Mekka waar ongeveer 300 „rebellen" weerstand blijven bieden, wordt nog steeds hevig gevochten, zo heeft een woorvoerder van de „revolutie van het Arabische schiereiland" vrijdag tegen een verslaggever van het Fran se persbureau AFP gezegd. WASHINGTON. De Amerikaanse ambassade in Tripoli, Libië, is zon dagochtend geplunderd en in brand gestoken tijdens een anti- Amerikaanse demonstratie, zo heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. DÜSSELDORF. De 27-jarige West- duitse Angelika Speitel is door een rechtbank in Düsseldorf veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens moord en poging tot moord op twee politiemannen. LISSABON. De Portugese- socialistenleider Mario Soares heeft maandagochtend toegegeven, dat de democratische alliantie de verkiezin gen gewonnen heeft. Dit nadat vrij wel vast was komen te staan, dat dit centrum-rechtse blok van vier partij en, die in de vorige verkiezingen niet waren samengegaan, een absolute meerderheid zal krijgen in het nieu we parlement. BANGKOK. Vier ontploffingen hebben de Amerikaanse ambassade in Bangkok vrijdagavond getroffen. Niemand werd gewond. Dit heeft een woordvoerder van de ambassade meegedeeld. Advertentie Mededeling WMZ GOES, 30-11. „De onderhandelin gen omtrent de verwerving van de Zeepeduinen zijn momenteel nage noeg voltooid. Er resteert nog een de finitieve en formele afronding". Dit deelt de N.V. Watermaatschappij „Zuid-West-Nederland" mede in de aankondiging voor de algemene ver gadering van aandeelhouders op woensdag 12 december. Over de juridische konstruktie voor de overname deelt de W.M.Z. het volgende mede: „De Stichting Slot Haamstede zal circa 90 van haar aandelen in de B.V. overdragen aan de W.M.Z. Op deze wijze krijgt de W.M.Z. een meer derheidsbelang in de B.V. Landgoed Slot Haamstede, welke B.V. tevoren zal zijn „schoongemaakt" zodanig dat daartoe alleen nog circa 265 ha Zeepeduinen behoren. In verband met fiscale aspekten zal W.M.Z. niet alle aandelen overnemen. De ver schillende afspraken die in het kader van deze aandelenoverdrachf wor den gemaakt, zullen overigens ter goedkeuring worden voorgelegd aan de inspektie der belastingen," aldus de W.M.Z. Overeenkomsten De Watermij. wijst erop dat in het kader van deze konstruktie verschil lende overeenkomsten moeten owr-, den afgesloten, onder andere een overeenkomst waarbij de aandeleno- ;verdracht door de Stichting aan W.M.Z. wordt geregeld, een basisbe heersovereenkomst Zeepeduinen en een beheersovereenkomst Zeepedui nen. Omtrent de definitieve formule ring van de koncepten van deze over eenkomsten wordt momenteel nog overleg gevoerd. Voorts dient onder meer een wijziging van de statuten van de B.V. Landgoed Slot Haamste de te worden voorbereid. „Eerst wanneer over de koncepten. en de verdere regeling volledig over eenstemming zal zijn bereikt tussen partijen en de belastinginspektéur de voorgestelde konstruktie defini tief heeft goedgekeurd, kan de verga dering van de raad van kommissaris- sen de gehele procedure goedkeuren", aldus de W.M.Z. in de mededeling aan de vergadering van aandeelhouders. Feestmarkt te Renesse RENESSE, 1-12. Zaterdag 1 december organiseerde de Middenstandsvereniging van Renesse een in het kader van de winkelweekaktie een uitstekend geslaagde feest markt. Deze werd precies om tien uur geopend door de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J. L. N iemantsverdriet-Leenheer Zij komplimenteerde de organisatoren met hun initiatief en wenste alle me dewerkenden erg veel succes toe. Verder merkte ze op dat het jammer was dat het aangekondigde waterorgel „nog niet" aanwezig was. Met de waarderende woorden van de burgemeester was de markt geo pend en kon het geïnteresseerde pu bliek bij de kramen terecht voor de vele aantrekkelijke aanbiedingen en attrakties. De „grote" attractie, het wateror gel, viel, overigens volledig buiten de schuld van de Renesser mid denstand, volledig „in het water". Niet alleen dat het orgel, waar met zo veel belangstelling naar was uitgeke ken, niet op tijd aanwezig was. In de loop van de morgen kwam uit, dat het orgel helemaal niet zou verschij nen. Als reden werd opgegeven een stormwaarschuwing op het weerbe richt 's ochtends om zes uur. De afwe zigheid van het orgel, en niet in het minst ook het late tijdstip waarop dit werd medegedeeld, heeft de Mid denstandsvereniging van Renesse niet alleen zeer teleurgesteld, maar heeft ook grote ergernis gewekt. Vandaar ook dat men ernstig over weegt stappen te ondernemen. Toch succes Overigens werd de feestmarkt ook zonder het orgel een groot succes. Het evenement duurde van 10 uur tot 4 uur en met een slap uurtje tussen de middag uitgezonderd, was het een ge zellige drukte op het dorp. In een flinke rij kramen waren niet alleen middenstanders en de twee Renesser banken van de partij, ook een drietal verenigingen gaven acte de presence. De jeugdafdeling van de S.V. Re- i Ook afgezanten van Sint Nicolaas kwamen op de feestmarkt een kijkje ne- n. Ma men. Marktmeester Wandel verscheen in zijn eigen professionele „outfit". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) nesse draaide vol overgave het rad van avontuur, wat een netto op brengst van rond de f 300,— oplever de ten behoeve van de jeugdl De Her vormde Vrouwengroep was op de markt met een kraam met zelfver vaardigde handwerken. Zij behaalde een omzet van zo'n f 600,—. De C.J.V. „De Schakel" was al vroeg in de weer om oliebollen te bakken. De C.J.V.-ers scoorden een bruto opbrengst van f 460,die na aftrek van de onkosten bestemd zal worden voor vluchtelingenhulp. De beide banken waren present met leuke prijsvragen. De N.M.B. had een spreekwoorden en zegswij zen prijsvraag. Aan de hand van een leuke tekening van Ton Hoogen- doorn moeten de deelnemers 30 vra gen beantwoorden. Tot 5 december kan het wedstrijdformulier nog wor den ingeleverd. De Rabobank had voor personen vanaf 15 jaar een prijs vraag waarbij door middel van keu zemogelijkheden drie vragen moesten worden beantwoord. Voor kinderen van 6 tot 15 jaar was er een wedstrijd pijltjesgooien en voor de allerkleinsten werd touwtje getrokken. Alle jeugdige deelnemers kregen een verrassing. Kaassnijden Naast de banken lieten ook de win keliers zich niet onbetuigd als het om leuke aanbiedingen en attracties ging. Zo mocht men proberen zelf het juiste gewicht kaas af te snijden en wie dat gelukte mocht dan de kaas gratis mee naar huis nemen. Terwijl bij een andere kraam weer geproefd kon worden van toast met salade, snert en bruine krentenbollen. Daar naast werd er gesjoeld om een fraaie sjoelbak, die uiteindelijk gewonnen werd door René Akkermans. Men kon een kansje wagen het ge wicht te raden van een rollade en een reuze kaas. De rollade woog 2 kg en 25 gram en mevrouw A. Verboom- Verseput zat daar met 2 kg en 30 gram het dichtste bij. wat inhield dat ze de rollade mee naar huis mocht ne men. Ook waren er kramen waar men bij zijn aankopen een gratis lot kreeg voor een boterletter of taart en voor een kledingbon ter waarde van f 100,-. Geholpen door het mooie weer, werd het ondanks het feit dat het wa terorgel verstek liet gaan, een gezel lige dag in Renesse, waarover pu bliek zowel als middenstand zeer te vreden was. MC TIT TEHERAN. In Teheran zijn weer honderdduizenden Iraniërs de straat opgegaan om te demonstreren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een man van tus sen de 30 en 35 jaar is in de nacht van zaterdag op zondag verdronken in het water van de Rechtboomsloot in Amsterdam. VAASSEN. „De uitwijzing van Jurriaan Svaranamual kan grote schade toebrengen aan de relaties tussen de Zuidmolukse gemeenschap en de rest van de bevolking". Dit schrijft het Convent van kerken in Vaassen in een telegram aan staats- sekretaris Haars van Justitie. AMERSFOORT. Een menigte van ongeveer driehonderd mensen heeft zondagmiddag in Amersfoort zijn woede over het oprollen van de pira tenzender „Paolma" gekoeld op drie politiewagens. Twee auto's liepen forse schade op, terwijl een derde zo danig werd vernield dat hij door een takelwagen moest worden weg gesleept. SCHEEMDA. De rijkspolitie te Scheemda heeft in. samenwerking met de gemeentepolitie van Winscho ten twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht vrijdaga vond een roofoverval te hebben ge pleegd op een echtpaar uit Scheem da. VLISSINGEN. De Russische olie tanker „Gdansk" (31.817 ton) is maandagmorgen rond halfzes op de Westerschelde voor Nieuwe Sluis aan de Zeeuwsvlaamse kust van zijn an kers gedreven en tegen de paalhoof den terechtgekomen. VLISSINGEN. De politie in Zee- larid en Brabant stélt momenteel een onderzoek in naar de herkomst van tientallen vals honderd-guld- biljetten die in beide provincies op duiken. ROTTERDAM. Een viertal vereni gingen op Katendrecht in Rotterdam hebben in een brief aan het kollege van B. en W. onmiddellijke sluiting van alle sexklubs en bordelen in deze wijk geëist, wanneer de bouw van het Eroscentrum in het Poortgebouw vertraging ondervindt. ROTTERDAM. De chauffeur van een personenauto is vrijdagavond laat ingereden op een groepje mensen aan de Slinge in Rotterdam. Twee jongemannen zijn met ernstige ver wondingen in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De man is doorgereden, van hem ontbreekt elk spoor ROTTERDAM. Het kollege van b. en w. van Rotterdam heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken per brief laten weten niet in te gaan op zijn verzoek de vijfploegendienst bij het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) te herzien en de werkweek te rug te brengen van 33,6 tot minstens 36,8 uur. DEN HAAG. Het Produktschap voor margarine, vetten en oliën heeft 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de Cambodjaanse vluchtelin gen. Daartoe werd „gezien de acute noodstituatie ter plaatse", door het Produktschap besloten op een in Den Haag gehouden openbare bestuurs vergadering. DEN HAAG. De depóts voor het Amerikaanse leger in ons land zullen een permanente werkgelegenheid van rond de 1550 man opleveren. Met de bouw van deze depóts is 500 man jaren gemoeid. Aan afgeleide werk gelegenheid worden nog eens 100 ar beidsplaatsen geschapen. UTRECHT. Alle chauffeurs in het streekvervoer hebben op 1 januari 1980 dezelfde arbeidsvoorwaarden als hun kollega's bij de stadsbus diensten. DEN HAAG. Het CDA-kamerlid Beinema heeft minister Tuynman van verkeer en waterstaat gevraagd of er verband bestaat tussen de in voering van de zomertijd, het voor komen van mist en nevel op vroege uren en het aantal verkeersongeluk ken. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft iets meer bekendge maakt over de arrestatie van drie be manningsleden van het Nederlandse koelschip „Emmely". Het schip kwam.dinsdag in het nieuws toen be kend werd dat er op 24 oktober een verstekeling overboord is gezet in Nigeria. ROTTERDAM, 3-12. Het personeel van de Afvalverwerking Rijnmond voor huisvuil en chemisch afval heeft om 12.00 uuj- maandagmiddag de A.V.R.-poorten gesloten uit onvrede over het dreigend faillissement van het-bedrijf. De aktie duurt tot 22.30 uur maandag, zo hebben de ambtena renbonden A.B.V.A. en K.A.B.O. meegedeeld. De bonden hebben alle begrip voor de aktie, omdat ook zij de bezorgd heid van het personeel voor de werk gelegenheid delen. A.B.V.A.- en K.A.B.O.-leden zullen tijdens de ak tie het A.V.R.-personeel informeren over het hoe en waarom van de tijde lijke sluiting. UTRECHT, 1-12. De adviescommis sie beroepszaken van de Zieken fondsraad is van mening veranderd over de vraag, of acupunctuurbehan delingen al dan niet tot het verstrek kingenpakket van de ziekenfondsen behoren. In het verleden ging ze er steeds van uit dat dit niet het geval is, maar nu meent ze dat acupunctuur er wel degelijk onder valt. De Vere niging van Nederlandse Ziekenfond sen vindt deze ommezwaai van de Ziekenfondsraad op dit moment on begrijpelijk. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Maandag 3 december Goes „Prins van Oranje". Z.L.M.- vergadering. 10.00 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee UVV gebouw, 19.00 uur, Sinterklaas feest. Concertzaal-bioskoop; „Grijpstra De Gier"; 20.00 uur. Wijkgebouw. Bejaardengymnastiek. Beide groepen St.-Nicolaasfeest. 15.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingskommis sie Ger. Gemeente. 19.30 uur. Donderdag 6 december Zierikzee Raadszaal, openbare vergadering kommissie financiën. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, begrotingsverga dering Brouwershaven. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, klaver- jaswedstrijden. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Afd. Phi latelies. 20.00 uur. Zaterdag 8 december Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Duivententoon- stelling. 14.00 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 19.30 uur, open bestuursvergadering Stichting Jeugd. Stadhuis. Streekarchief-kommissie. 15.00 uur. Vrijdag 14 december Burgh-Haamstede Kantine camping „Duinrand" 19.30 uur. Uitvoering kon. muziekgezel schap „Witte van Haemstede". Zaterdag 15 december Renesse Kantine sportpark. 20.00 uur. Mossel en bingo-avond S.V. Renesse. Dorpshuis, 14.30 uur, filmmiddag S.V. Renesse. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2