w c Dependance Schouwenoord zou al over een jaar gereed kunnen zijn Fraaie vogelexpositie samen met Zierikzee en Westerschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Start werkzaamheden nog dit jaar Vrouw dood na val Sjah in ander ziekenhuis ,,De Nachtegaal" - Bruinisse 1£6r Geen centraal akkoord „Oproep Gaddafi Jongen dood in bus Dodelijke steekpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 december 1979 136ste jaargang Nr. 22618 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne* wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: De Concertzaal en de filmprogramma's Sociale integratie gehandicapte ZIERIKZEE, 30-11. Nog deze maand zal Woningbouwvereniging „Beter Wonen" de rerfovatie aanvangen van de panden St.-Domusstraat 94 en Lange- Groendal 1, die na voltooiing en inrichting tezamen de. dependance van gezinsvervangend tehuis „Schouwe noord" zullen vormen. Hoewel de woningbouwvereniging nog geen idee heeft wanneer de opleve ring zal plaats hebben, denkt zij - wind en het winterse weder dienende - de- panden in 9 maanden gereed te hebben. Dit deelde de heer Ph. H. van Door- ne, direkteur van „Beter Wonen", vrijdagochtend mee in het bijzijn van direkteur R. Kok van „Schouwe noord" en J. Pomper, voorzitter van het gezinsvervangend tehuis en se- kretaris van de woningbouwvereni ging. De heer Kok zei te verwachten dat de inrichting van de dependance nog in 1980 kan gebeuren. De twee panden, die onderling toe gankelijk zullen worden gemaakt, gaan onderdak bieden aan een zestal geestelijk gehandicapten, die nu nog in het 25 bewoners tellende GVT „Schouwenoord" verblijven. Zelfstandigheid Het doel van het nog jonge ver schijnsel dependance is, om bewo ners van een GVT (gezinsvervangend tehuis) die daar minder begeleiding nodig hebben omdat zij zelfstandiger zijn gaan functioneren, de mogelijk heid te bieden die zelfstandigheid nog te vergroten. Tevens kan het stichten van een dependance een be langrijke bijdrage betekenen aan de acceptatie en integratie van de geestelijk gehandicapte mens in de samenleving. Illustratief is in dit verband, dat Schouwenoord (ook visiueel) wat geï soleerd ligt aan de Touwbaan, ter wijl de nieuwe dependance midden in de wijk, het Havenkwartier, ligt. De Schouwenoord-dependance wordt de tweede in Zeeland (Middel burg heeft er al een, Goes krijgt de derde) en de eerste in Nederland die onder de nieuwe richtlijnen van c.r.m. op dit gebied valt. (Die richtlij nen hebben betrekking op bewoners- aantallen, huurprijs voor de bewo ners etc.) Nederland telt nog maar tien a twaalf dependances van ge zinsvervangende tehuizen. Kenmer kend zijn: de kleine groep (van maxi maal zes personen) waarin de dependance-bewoner verkeert, de ge ringere begeleiding, zijn eigen ver antwoordelijkheid m.b.t. zijn (finan cieel) onderhoud, dagelijkse verzor- DORDRECHT, 1-12. De 27-jarige Soeratmi Abbink heeft een dodelijke val gemaakt van het dak van een pension in Dordrecht. Ze kwam ze ven meter lager op het dak van een geparkeerde auto terecht. Volgens de politie was de vrouw naakt en was ze verschillende malen met een mes gestoken. Over de toedracht van het ongeval is nog niets duidelijk. De politie vraagt zich af of de vrouw van het dak gevallen of geduwd is. ging, dagindeling etc. en de „norma le" indeling van het in een „normale" (doorsnee) woonwijk ge situeerde huis. Indeling De bouwtekeningen van Beter Wo nen voorzien in de volgende indeling: op de benedenverdieping van elk pand een gezamenlijke eet-, zit- en kookhoek en op de hogere verdiepin gen ruime individuele zit- slaapkamers. Aansluiting op tele foonnet en centraal-antenne geven aan dat ook de inrichting van de de pendance niet wezenlijk verschilt van het doorsnee woonhuis. Voorlopig zullen de bewoners geza menlijk koken en eten, maar na ver loop van tijd zullen zij nog meer op zich zelf raken, zo verwacht directeur Kok, die ook vertelde dat er al tien kandidaten zijn voor plaatsing in de dependance. Het „definitieve" zestal zal eind dit jaar bekend zijn. Stadsvernieuwing De twee panden (waarvan dat van de vroegere bakkerij v. d. Linden als monument geregistreerd staat en dus eigenlijk niet gerenoveerd maar ge restaureerd wordt) behoren tot de ne gen vooroorlogse woningen die Beter Wonen in het Havenkwartier zal re noveren, na deze van de gemeente te hebben gekocht. Na een ruim vier jaar langè voorbereidingsperiode heeft de woningbouwvereniging rijksgoedkeuring en subsidie verkre gen voor dit projekt, dat de derde en laatste fase vormt van haar stadsver nieuwingsactiviteiten in deze wijk. „Het is de laatste fase van het leef baar maken van het Havenkwartier door onze vereniging", aldus Van Doorne. De wens van de leiding van Schou-. wenoord om haar daartoe in aanmer king komende bewoners zoveel mo gelijk te laten integreren in de Zie- rikzeese samenleving, sluit aan bij de „leefbaarheids-plannen" van Be ter Wonen. „Doortrekken van een lijn" J. J. Pomper, de man die middels bestuursfuncties zowel betrokken is bij de toekomstige verhuurder Beter Wonen als bij huurder-in-spé Schou wenoord, verduidelijkt de relatie tussen deze twee. „Beter Wonen - die vindt dat de gehandicapte, en met hem andere leden van minderheids groepen en sociaal achtergestelden, recht heeft op een eigen woning - besloot in '73 tgv. van haar 25-jarig jubileum iets voor de Stichting Ge zinsvervangende Tehuizen te doen. Er werd vijfduizend gulden geschon ken en daarmee is de relatie gelegd. Beter Wonen had Schouwenoord toen al gekocht en een en ander heeft, zo als bekend, geleid tot de vestiging van de GVT in Schouwenoord, dat als zodanig in '77 werd geopend. On ze gezamenlijke plannen mbt. tot de dependance betekenen gewoon het doortrekken van de gezette lijn." Subsidies Voor het vestigen van de depen dance heeft c.r.m. Schouwenoord in september subsidie toegekend. De in richting van de gemeenschappelijke ruimten wordt gefinancierd door de Ziekenfondsraad. De inrichting van de zit/slaapkamers zullen de toe komstige bewoners zelf bekostigen. Ook Beter Wonen heeft subsidies toegekend gekregen en wel voor het gehele 1,25 miljoen kostende renovatie/restauratieprojekt Haven kwartier. Door verrekening van prijsstijgingen komen volgens de wo ningbouwvereniging de feitelijke kosten op driekwart miljoen minder uit. Dat dit voor 11 woningen enorme bedrag toch is goedgekeurd (al heeft het heel wat voeten in de aarde ge had), is te danken aan het voorkomen in het project van het als monument aangemerkte pand St. Domusstraat 94 (dependance), alsmede enige beeldbepalende panden. Ook de al genoemde omstandig heid dat de plannen van Beter Wonen aanzienlijk bijdragen tot het herstel van de wijk, heeft de balans van overheid in gunstige zin laten door slaan. Volkshuisvesting, Monumenten zorg, Zierikzee, de provincie en Fi nanciën verstrekken nu subsidies. De bijdrage van het ministerie van Financiën ligt nu niet meteen voor de hand, maar Beter Wonen had hier zo gezegd nog een „potje". Zij heeft een uit de ramp daterende claim op het zoutschadefonds ten bate van het projekt ingebracht. „Zonder dat laatste bedrag", zo vertelde direc teur Van Doorne, „hadden we niet aan de laatste renovatie-fase in deze wijk kunnen beginnen." De subsidies van genoemde overhe den, vormen voor de toekomstige be woners de garantie dat de huren van de te renoveren woningen niet te hoog zullen oplopen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. HAAMSTEDE. Vrijdag vierde mevrouw Kik-Nobel in het rusthuis Dui noord" in Haamstede haar honderdste verjaardag. Velen feliciteerden haar met het bereiken van deze eerbiedwaardige leeftijd. Onder de gasten bevon den zich ook Zeeland's kommissaris dr. C. Boertien en zijn echtgenote me vrouw Boertien-Velema. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK, 2-12. De voormalige sjah van Iran, wiens komst naar de V.S. leidde /tot de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran, heeft zondag voor dag en voor dauw het ziekenhuis in New York verlaten en is naar een hospitaal van de Ame rikaanse luchtmacht in San Antonio in Texas gevlogen. In dit ziekenhuis, het Wilford Hall Hospitaal, zal hij verblijven totdat hij volledig is her steld. De woordvoerder van het Wit te Huis, Jody Powell, zei dat de Ame rikaanse regering zal proberen een permanente verblijfplaats voor hem te vinden. BRUINISSE, 30-11. Vrijdagavond en zaterdagavond hield de vogelvereniging „De Nachtegaal" met mede werking van de vogelverenigingen „Zang en Kleur" uit Zierikzee en „De Schouwse Zanger" uit Westerschou wen, in het Dorpshuis te Bruinisse, een bijzonder goed geslaagde expositie. De voorzitter de heer J. de Boed sprak er zijn grote voldoening over uit, dat er zo veel belangstelling blijkt te bestaan voor de hobby, het houden en kwe ken van vogels. Het was hem een eer en genoegen welkom te mogen heten, burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse en diens echtgenote en voorts de vertegenwoordigers van de beide verenigingen uit de regio die ook aan dit unieke gebeuren hun medewerking gaven. BRUINISSE. Een groepsfoto van de winnaars op de grote vogeltentoonsteU ling, die ..De Nachtegaal", in samenwerking met anderen, te Bruinisse orga niseerde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Burgemeester Hekman sprak zijn grote waardering uit over de aktivi- teit van deze vereniging. ,,U heeft dat al tien jaar gedaan zo heb ik ver nomen, zonder dat wij als gemeente bestuur daar eigenlijk ooit iets van hebben gemerkt. Nimmer heeft u om subsidie gevraagd en dat is op zich al een bijzondere vermelding waard in deze tijd. Wij hebben dan ook grote waardering voor al datgene wat u on derneemt. Als wij aanschouwen wat hier in deze zaal staat opgesteld, kun nen we begrijpen dat daar heel wat werk aan is voorafgegaan." Geldelijke bijdrage „Wij kunnen echter ook begrijpen, dat deze aktiviteit heel wat geld moet hebben gekost en het is dan wellicht voor u zeker wel welkom in dien ik u namens het gemeente bestuur, in de eerste plaats hartelijk feliciteer met uw 10-jarig jubileum, maar u ook een geldelijke bijdrage mag overhandigen als jubileumge schenk. Met de wens voor een goede be langstelling voor de expositie en de beste wensen voor de vereniging ver klaarde burgemeester Hekman de tentoonstelling voor geopend. De heer De Boed dankte de burge meester voor zijn goede wensen en in het bijzonder ook voor zijn gift wel ke zeer welkom was. Daarop werd mevr. Hekman een mooi boeket bloe men aangeboden door Jacqelientje v. d. Ouden, het dochtertje van de se- kretaris. De heer Hekman verzocht nog het bestuur mede te bevorderen, dat de bezoekers gebruik zouden ma ken van de aanwezige parkeergele- genheden rond en bij het dorpshuis dat tientallen duizende guldens heeft gekost en waarvan toch niet voldoen de gebruik wordt gemaakt. Hierna kon het publiek de vogels bewonde ren. Voorafgaande aan de tentoonstel- De ouderdom kan soms meer rimpels in de geest brengen dan op het gelaat. Montaigne IQBBBOQBOC ioeaaa PÊ JILT -jfc TEHERAN. De Iraanse radio heeft meegedeeld dat in enkele provincies van het land „moeilijkheden over het referendum" zijn gerezen. DEN HAAG. Er komen geen cen trale afspraken tussen werkgevers en werknemers voor het loon- en ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1980 en volgende jaren. Hoewel de partij en elkaar in de Stichting van de Ar beid zeer dicht waren genaderd sprong een akkoord op het laatste moment af op de vraag hoeveel de lo nen volgend jaar maximaal mogen stijgen. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend zacht Veel bewolking en mogelijk wat re gen; temperaturen tussen acht en twaalf graden; krachtige tot harde zuidwestenwind. Voor woensdag: Aantal uren zpn: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. yoor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31 Maan op 17.40, onder 8.40 Volle maan: 3 december (19.14). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 dec. 3.23 15.44 8.54 21.10 Springtij: 6 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Zeer diepe depressie tussen Groenland en Noorwegen enerzijds en een hogedrukgebied boven Midden-Europa anderzijds, houden ook in het komend etmaal een krach tige zuidwestelijke stroming in stand. Hiermee wordt zachte lucht aangevoerd waarin veel bewolking voorkomt. Uit deze bewolking kan af en toe wat regen vallen. In de afge lopen dagen is de zachte lucht tot over Zuid-Skandinavië en West- Rusland doorgedrongen. Vrij koud, rustig en nevelig weer heerst in even wel het eerder genoemde midden Eu ropese hoog. Ook in Noord- Schotland en Midden-en Noord- Skandinavië is het tamelijk koud waarbij af en toe buien vallen. In Skandinavië in de vorm van sneeuw. ling waren alle vogels door een uit ze ven personen bestaande jury van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers gekeurd en de prijzen toege kend. Schouwen-Duiveland- Trofee Grote inzet van deze expositie was de „Schouwen-Duiveland-Trofee" voor de vogel die de meeste punten had verworven. Het was de heer Jac. van Burg uit Zierikzee die deze eer te beurt viel en zich kampioen van Schouwen-Duiveland mag noemen. Jeugdkampioen werd Marcel van den Ouden welke de kampioensbe ker in ontvangst mocht nemen. Voor de vereniging „De Nachtegaal" te Bruinisse werd kampioen, de heer J. v. d. Ouden. Op het podium stonden de diverse bekers, trofeeën en me dailles in grote getale opgesteld. Zaterdagmorgen waren de bejaar den van Bruinisse uitgenodigd voor een kopje koffie en het bezichtigen van de vogels. Hiervan werd jammer genoeg voor deze mensen slechts ma tig gebruik gemaakt. Over het bezoek was het bestuur overigens zeer tevreden. Vrijdaga vond was er redelijke goede be langstelling alsook zaterdagmiddag. Vooral 's avonds was er volop pu bliek waardoor het immer draaiende rad van avontuur goed wat geld in het laatje bracht. De voorzitter deel de desgevraagd mede, zeer tevreden te zijn over de belangstelling en het gehele verloop van deze expositie. De vereniging kan terugzien op een uit stekend geslaagde jubileumviering. PARIJS, 1-12. Kolonel Gaddafi van Libië heeft de Palestijnse organisa ties opgeroepen „het Suez-kanaal te vernietigen en de scheepvaart door de straat van Bab El Mandeb (verbin ding tussen de Rode Zee en de Golf van Aden) te bedreigen". Gaddafi, zo meldt het Libische persbureau, vindt dat het Suez-kanaal vernietigd dient te worden.omdat het tijdens het be wind van de verrader Sadat", de weg is geworden waarlangs de (Zionisti sche) vijand wapens en handelswaar krijgt. UTRECHT, 2-12. De 16-jarige Onno Belognje uit Utrecht is zondagmid dag overleden in een stadsbus die supporters van de FC Utrecht van het stadion terugbracht naar de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Hij was epilepsiepatiënt. De politie stelt een onderzoek in omdat er achter in de bus, waar de jongen zat, een woor denwisseling is geweest waarbij wel licht ook is gevochten. De chauffeur heeft dat niet kunnen zien omdat ook alle staanplaatsen bezet waren. AMSTERDAM. 1-12. De 38-jarige B. Koek uit de hoofdstad is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Binnengasthuis overleden aan de ge volgen van een steekpartij voor de Broadwaybar in de Lange Niezel in de Amsterdamse binnenstad. In de bar was om een kleinigheid ruzie ontstaan tussen een aantal be zoekers. Toen de zaak uit de hand dreigde te lopen, zette de barkeeper iedereen op straat. Daar bracht een man, die nog voortvluchtig is. Koek een aantal messteken toe, waarvan een hem in de hartstreek raakte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1