qfq Beter Wonen geeft overzicht plannen in naaste toekomst Gerestaureerde Nobelpoort officieel in gebruik genomen HYPOTHEKEN M. GEENSE I V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Najaai-sledenvergadei-ing Landi den Hartog gasinstallaties Auto Louis Goedbloed Benzine duurder Sjah niet naar Mexico De werkloosheid tuincentrum noordgouwe Vier doden bij brand Vers broot» op Oudejaarsdag Na zeven jaar PÊ 61 tr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 november 1979 136ste jaargang Nr. 22617 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Bru worstelt met begrip „woning' Advertentie ZIERIKZEE.30-11. Ondanks de Nota Bewoningspa- troon, waarop de voorzitter van de woningbouwvereni ging de heer F. K. Vos maandagavond tijdens de najaars vergadering in de foyer van „Mondragon" felle kritiek uitte, heeft „Beter Wonen" enkele belangrijke bouw plannetjes in uitvoering en voorbereiding. Omstreeks maart 1980 zullen in Poortambacht VI 58 woningwetwoningen gereed komen. De tien premiekoopwoningen aldaar, die alle reeds verkocht zijn, zullen omstreeks april volgend jaar worden opgeleverd. In voorbereiding zijn twintig huur woningen (w.w. en be jaarden wonin gen) in Westerschouwen. In de loop van het eerste kwartaal van 1980 hoopt Beter Wonen" met,deze bouw te beginnen. In dezelfde periode moet een start worden gemaakt met de 12 w.w.-woningen in Kerkwerve en 15 w.w.-woningen in Scharendijke. Bij deze laatste doen zich nog enkele pro bleempjes bij de prijsvorming voor, volgens de mededeling van de heer Vos. In Poortambacht VII hoopt men in het 2e kwartaal te beginnen met 90 huurwoningen, waarvan twee rolstoelwoningen en enige tijd later met 14 premiekoopwoningen. 25 woningen Nieuwerkerk In de Erlingsteenstraat in Nieu- werkerk wordt in het eerste kwar taal de bouw aangevangen van 25 woningwetwoningen, waarvan twee rolstoelwoningèn. Het gaat hier om gedifferentieerde bouw volgens ont werp van het Architektenbureau Jobse. Ondanks het feit dat er nog wat problemen zijn met de grondver werving, hoopt „Beter Wonen" in de loop van het volgend jaar te begin nen met de bouw van 15 w.w.- woningen in Noordgouwe. inbouw overbouw en onderdelen reparaties voor alle merken automo bielen Zierikzee Tel 4951 DEN HAAG, 29-11. Een liter benzi ne wordt zaterdag twee cent duurder. Dit geldt voor gewone en voor super- benzine. De maximumprijzen van dieselolie en petroleum gaan met 2,4 cent per liter omhoog. Een liter huis brandolie en gasolie gaat twee cent per liter meer kosten, exclusief btw. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van ekonomische za ken donderdag desgevraagd medege deeld. De verhogingen zijn een ge volg van gestegen prijzen van ruwe olie. S:- /i y/ J ;.355 'VS'. ZIERIKZEE.Het fraaie interieur uan de Nobelpoort, hier met gesloten deu ren. De poort werd donderdag offici' ;l geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het plan van 42 service-woningen bij het Kaaskenswater in Zierikzee heeft de woningbouwvereniging nog steeds „in het achterhoofd". Verder zijn plannen ontwikkeld voor 40 huurwoningen aan de Karne- melksvaart na de eventuele verplaat sing van het slopersbedrijf Groenleer naar het industrieterrein. „Beter Wonen" heeft een maquette laten maken waarin de bouw van be jaardenwoningen en woningen voor éénpersoons huishoudens in plan uit eengezet wordt. De woningbouwver eniging heeft deze maquette (vrijblij- Vervolgpag.3 TEHERAN, 30-11. De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Tehe ran hebben een besluit van Mexico, de sjah niet naar dit land te laten te rugkeren, een kleine stap genoemd naar de overwinning. Maar ze vertel den wel te zullen doorgaan met hun plan de gijzelaars voor de rechter te brengen als de Verenigde Staten de sjah niet aan Iran uitleveren. Advertentie DEN HAAG, 29-11. De werkloos heid is in de maand november ten op zichte van de vorige maand gestegen met 2.100 tot een totaal van 209.500 personen. Dit blijkt uit de voorlopige telling van het ministerie van sociale zaken van het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbureaus. De werkloos heid onder vrouwen daalde deze maand met 2.800, maar omdat er on der mannen een toeneming plaats vond met 4.900, is het absolute wer- kloosheiscijfer gestegen. 01112 - 575 ENSCHEDE, 29-11. Bij een brand in een woonhuis aan de Faberstraat in Enschede zijn in de nacht van don derdag op vrijdag een Turkse vrouw en drie van haar kinderen om het le ven gekomen. De 31-jarige Turkse Ural - Ögrünc sliep met haar vier kinderen op de bovenverdieping van het huis. Vol gens de politie zijn zij in hun slaap door het vuur verrast. Een zoontje van negen jaar kon zich nog redden, een dochterje van acht jaar en twee jongens van vijf en twee jaar kwa men om. De vader was tijdens de brand op zijn werk. De brand is vermeodelijk de ver oorzaakt door een straalkachel, al dus de politie. ARNHEM. Het elektriciteitsver bruik in ons land zal dit jaar circa vijf procent hoger zijn dan het ver bruik vorig jaar. Dat is anderhalf procent meer dan de samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijven (SEP) hadden geraamd. DEN HAAG, 29-11. Een groot aan tal warme bakkers zal op Oudejaars dag vers brood hebben. Dit is de ver wachting van de Bond van Christelij ke Ondernemers in het Bakkersbe drijf, en de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bakkersbe drijf en de Nederlandse Bakkers- bond. Deze bonden hebben de warme bakkers geadviseerd om op 31 de cember open te blijven. „Geglazuurde koppen" zijn uniek ZIERIKZEE, 29-11. Met een speciaal voor die gelegen heid door gemeentelijk timmerman Padmos vervaardig de groot-model houten sleutel, heeft burgemeester Th. H. de Meester donderdagmiddag de gerestaureerde No belpoort geopend. De eerste burger kreeg de sleutel aan gereikt door architekt Van den Bergh, onder wiens lei ding de zevenjarige restauratie van de 14e-eeuwse goti sche stadspoort is uitgevoerd. De burgemeester sprak alvorens de plechtige handeling te verrichten de wens uit, dat „niet alleen deze maar ook vele generaties na ons, zullen mogen genieten van de schoonheid van dit monumentale gebouw." Advertentie Nadat de deuren waren openge duwd (een karweitje dat de heer De Meester niet zo zwaar bleek te vin den als hem eerst had geleken) begaf een klein aantal genodigden (onder wie het vrijwel voltallig college van b. en w., een aantal raadsleden, ver tegenwoordigers van Monumenten zorg, voormalig directeur Gemeente werken v. d. Werff, aannemer en on deraannemers) zich in het gebouw voor een korte bezichtiging en het uitbrengen van een heildronk. De ingebruikname van de ver nieuwde Nobelpoort kreeg een offi cieel vervolg in de Trouwzaal van het stadhuis, waar De Meester en v. d. Bergh de genodigden toespraken. Over de juiste stichtingsdatum van de poort is niets bekend, evenmin over de geschiedenis en de herkomst van de naam Nobelpoort, zo vertelde de burgervader. „In 1811 heeft de toenmalige burgemeester van Zierik zee alle archiefstukken voor oud pa pier verkocht," zo lichtte hij toe en vulde dat aan met: ,,U ziet, ook in die tijd blunderden burgemeesters." Dat het poortgebouw gesticht zou zijn door twee nobele dames die elk de bouw van een spits (er is één acht kantige en één 16-kantige) gefinan cierd hadden, noemde spreker „een van die romantische verhalen", waar men als verklaring voor herkomst van de naam niets aan heeft. Belangrijker vond hij, dat Zierik zee van haar zes oorspronkelijke stadspoorten er drie in gave toestand heeft kunnen behouden. Mag Zierikzee hierdoor alleen al een bijzondere Nederlandse stad ge noemd worden, „uniek" voor heel Nederland is, aldus spreker, dat men in de Nobelpoort zgn. geglazuurde koppen aantreft. (Op elke twee stenen is er een - de kortste - van een laagje glazuur voor zien, waardoor de poort in direct zon licht een „sprankelend" aanzicht rente v.a. 8,7 ASSURANTIEKANTOOR Dr. De Kockstraal 28 - Bruinisse Telefoon: 01113-1619, b.9.9. 01677-354 Advertentie ISTA - OOSTERLAND uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495-Sint Joostdijk 41 - Burg. v.d. Havestraat 48 DREISCHOR. Een driespan paar den; een driespan mensen, daar zorgt landbouwer A. Remeeus voor, die zijn vader betrok bij het ploegen op de ouderwetse manier en zijn zoon, Drie generaties aan de ploeg. Een unikum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. mr krijgt). Ook de rode Utrechtse steen (moppen) is bijzonder. Daar komt dan nog bij dat de Nobelpoort een van de oudste overgebleven stadspoorten in den lande is. Twee miljoen In de vorige eeuw is het gebouw verzakt, doordat de verankering losliet. De noordwestelijke toren stond ten tijde van de restauratie plannen al een 35 centimeter uit het Vervolg pag. 2 Verwachting tot zaterdagavond: Enige regen In de nacht en ochtend wat regen, in de middag van het westen uit opkla ringen; minimum rond 7 graden; middagtemperatuur ongeveer 10 gra den; matige, aan de kust krachtige, zuidwestenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.33 Maan op 15.46, onder 5.04 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32 Maan op 16.19, onder 6.20 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32 Maan op 16.56, onder 7.33 Volle maan: 3 december (19.14). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 dec. 2 dec. 3 dec. 0.51 13.13 1.45 14.09 2.37 14.57 6.41 19.01 7.28 19.45 8.12 20.28 Springtij: 6 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat en kele dagen het weer in onze omge ving bepaalde, verplaatst zich steeds verder weg in zuidelijke richting, Za terdag zal het zich vrijwel geheel bo ven Spanje en de Middellandse Zee bevinden. Boven de Britse eilanden, de Noordzee en onze omgeving is gelei delijk aan de weg vrijgemaakt voor oceaanstoringen. De voorste ervan zal vrijdagavond ons land bereiken, en in de loop van de nacht en ochtend passeren. Daarna zijn de regenkan sen klein en kunnen er ook opklarin gen worden verwacht. In zuidelijk Frankrijk en Spanje komen dankzij het eerder genoemde hogedrukgebied middagtemperatu- ren voor van twintig tot vijfentwin tig graden. In de hoger gelegen delen van Spanje komt 's nachts echter lichte vorst voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1