LO LO Het Vrij Uit zomerprogramma ligt nü bij de Rabobank voor u klaar! Rabobank S SAMENLEVINGSVORMEN EN OPVOEDING IN DEZE TIJD VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Dependance huishoudschool wordt opgeslagen door jeugleden „De Pul" DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK boek snel voor het beste eruit is geld en goede raad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1979 Nr. 22616 Diskussie Plattelandsvrouwen; DRE1SCHOR, 26-11. De afdeling Noordgouwe e.o. van de Bond van Platte landsvrouwen vergaderde vorige week in Dreischor. Het geplande onderwerp voor deze avond „De vier levensfasen van de vrouw" kon wegens familie omstandigheden van de spreekster mevrouw Vleugels-Schutter, niet door gaan. Gelukkig kon en wilde mevrouw De Dreu-Koster uit Middelburg deze lege plaats opvullen. Zij is diskussie- leidster en kwam met het onderwerp „Ik en jij - hoe leven wij?" (gekozen vanuit het hoofdbestuur). Na het openingswoord van me vrouw Heringa-Hoeufft vertelde de inleidster in 't kort over de bedoeling van dit onderwerp. Zij herinnerde aan de veranderde opvattingen, die zich de laatste jaren erg snel hebben voltrokken met betrekking tot op voeding en samenlevingsvormen. Generatieverschillen zijn soms erg groot. „We kennen allemaal het spreekwoord „andere tijden, andere zeden", maar aanvaarden wij dit ook of keuren we het alleen maar af", al dus de spreekster, die er op wees, dat we dagelijks met dit onderwerp wor den gekonfronteerd, via onze kinde ren of de jeugd om ons heen, via ken nissen, vrienden of buren. Zulke pro blemen leveren stof op tot praten. Vragen Door middel van een spel moesten de dames onder andere de volgende vragen beantwoorden: Wat zou u doen als uw 15-jarige dochter om de pil komt vragen; Uw ongetrouwde dochter wil een kind, wat is uw reak- tie?; Wat zijn de voordelen van sa menwonen i.pl.v. een huwelijk; Uw zoon gaat geen relatie aan met een vrouw, maar met een man of jongen, hoe vat u deze situatie op?; Voor- en nadelen van een echtscheiding; Uw buurman gaat lx per maand een weekendje stappen, reaktie?; Uw moeder (weduwe) gaat een verhou ding aan met een man, keurt u deze situatie goed?", een willekeurig keus uit de zestien vragen. De dames kre gen een uur de tijd om ze te beant woorden. Na de pauze werden de vragen on der leiding van mevrouw De Dreu ge zamenlijk besproken. Een kant en klaar antwoord gaf ze niet, maar dit werd ook niet van haar verwacht. KORFBAL ZAALKORFBAL AFD. ZUID-WEST Vrijdag 30 november Sporthal Onderdak 3e klasse B. ZSC-Olympia II 19.30. 5e klasse A: SVOWK-Good Luck V 20.30; All Ready III-SKNWK 21.30. Zaterdag 1 december Sporthal Onderdak 2e klasse A: All Ready II-TOGO II 15.30; Dreischor-ONDO II 16.25. 4e klasse A: Dreischor II- Zuidwesters III 17.20. Adspiranten. 2e klasse E: Drei schor A I-SVOWK A I 13.15. 3e klasse B: Dreischor A II-Tjoba A- III 14.45. 4e klasse B: Dreischor A III-Blauw Wit A II 14.00. ZWEMMEN Wedstrijd „Onderdak" Afgelopen zondag was Onderdak weer succesvol in hun 2e niet start- vergunninghouderswedstrijd, die meetelt voor de klassering voor de Zeeland-cup. Hoewel niemand het verwacht had, werd Onderdak toch weer eerste, voor Kapelle, Luctor en Gan- ze. Door de vele afzeggingen kon On derdak maar net een ploeg sa- mensteilen en daar er zich veel goede zwemmers afgemeld hadden zag men het eindresultaat somber tegemoet. Maar doordat de meeste zwemmers hun persoonlijke records soms met vele seconden verbeterden bleef de schade beperkt. Vooral Bart en San- der van Haeringen waren een klasse apart. Bart verbeterde zijn eigen clubrecord op de schoolslag en San- der wist met grote voorsprong te ze gevieren in zijn leeftijdsgroep. De einduitslag was: 1. Onderdak 2536,8 punten; 2. Kapelle 2574,0 pun ten; 3. Luctor 2671,2 punten; 4. Ganze 2779,4 punten. De opkomst voor deze avond was niet zo groot, maar de aanwezige da mes konden terugzien op een „leven dige" bijeenkomst. De voorzitster bedankte mevrouw De Dreu en nodigde de dames alvast uit voorde Kerstavond, op 18decem ber in Zonnemaire. Advertentie Jannewekken 11 Zierikiee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Maandag, 26 november jl., werden in de 11de ronde van de huishoudelij ke kompetitie 13 partijen gespeeld. De uitslagen: M. M. Krijger-C. G. Overweel 1-0; R. v. d. Veken-H. Uil 1- 0; A. Bil-J. A. J. Seeleman 0-1; J. J. v. d. Ende-P. Verploeg 1-0; A. J. Scheele-J. C. Hollander 1-0; P. M. Bouwens-A. M. v. d. Westen Vi-Vr, J. Verkerk-R. Moerman 0-1; J. M. C. Zwarts-H. C. Jukkenekke 0-1; W. H. Klaassen-O. Smilde 0-1; P. C. v. d. Schee-L. Oosse 1-0; C. van Eldik-P. J. Legerstee 1-0; P. van Baarle-P. B. van Velthoven 1-0; J. L. Bom-H. J. Volkers 0-1. Geslaagde wedstrijden voor paarden en pony's Vorig weekeinde organiseerde de ruitervereniging ..Renesse" wedstrijden voor paarden en pony's in de manege Grol te Renesse. Zaterdagmiddag werd in een equi pewedstrijd voor paarden tussen«de ruitervereniging „Renesse", en „De Mustang" fuit Zuid-Beierland ge houden. Van vijf tot negen uur wer den dressuur proeven afgelegde in de B ent klasse. De jurering was in handen van de heer Samuëls. De wedstrijd werd door de organiseren de vereniging gewonnen met 1089 punten ten 1068 voor „De Mustang". Tevens werden drie B-ruiters van de Renesser ruitervereniging bevorderd naar de L-klasse, namelijk Annette Ouwenbroek met 121 punten, Nico Beije met 116 punten en Jaap van Oe- veren met 111 punten. Pony's Zopndag kwamen de pony's aan de beurt, in een onderlinge wedstrijd tussen „Renesse" en de ruitervereni ging „Rockanje". Mejuffrouw A. van Lier verzorgde de jurering. Ook in deze wedstrijd werd gereden in de B- en L-klasse. Best geklasseerde ruiter in de B-klasse van ruitervereniging „Renesse" was Miranda van Helden met 94 punten goed voor een tweede plaats. Michel d'Olivio wist op 87 punten beslag te leggen, goed voor een vijfde plaats. In de L-klasse werd de Renesser ruiter Jasper Ouwenbroek eerste met 115 punten en legde Diana van Dieyen beslag op een derde plaats met 107 punten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TEXEL De zeehonden in het Ne derlandse deel van de Waddenzee krijgen wel tien maal zoveel giftige stoffen binnen als de zeehonden in het Duitse deel. Dit blijkt uit onder zoek van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer op Texel. DRUTEN. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft tijdens een anti- kernenergiedag in het Gelderse Dru- ten een dringend beroep gedaan op de tweede-kamerfraktie van zijn par tij op de beslissen tot een tijdelijke sluiting van de kerncentrales in Borsseïe en Dodewaard. AMSTERDAM. Van mei 1977 tot mei 1978 waren er 3,7 procent meer mensen werkzaam in de bouw dan in dezelfde periode een jaar ervoor, maar de arbeidscapaciteit was in manjaren met 0,3 procent gegroeid. Voor 40 jaar NOORDWELLE. In de vergadering van kerkvoogden en notabelen is beslotën het kerkgebouw met de con sistorie benevens het aan de kerk toebehorende Groot Huisaan het electrisch net aan te sluiten. ELKERZEE. Maandag zijn in Dui- vendijke de door particulieren aan gelegde huisinstallaties vanwege PZEM gekeurd. Na goedkeuring kon dinsdagavond voor het eerst in deze gemeente het electrisch licht aange draaid worden. Van de 36 percelen zijn er 25 gereedgekomen. SEROOSKERK. Ook hier zal t kerkgebouw aan het electrisch net worden aangesloten. De uit 1727 da- teerdende 16 armige koperen kaar sen kroon zal van electrische kaarsen worden voorzien, wat 't interieur van het gebouw zeker ten goede zal komen. NOORDGOUWE. Te dezer plaatse is in eenige gezinnen de besmettelij ke ziekte roodvonk geconstateerd. Als maatregel om uitbreiding deze ziekte te voorkomen, is de O.L.school voor een week gesloten. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 27 november 1979 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 procent, f 45,00-45,50; zomer- gerst, basis 16 procent ongeschoond, f 43,50-44,75; haver, basis 16 procent, f 38,00-39,00; erwten (Kleine Groene) f 64,50-67,50; Schokkers f 71,— -81,-^; Capucijners f 57,50- 64,50; bruine bonen (nieuwe oogst, vrij van grond en halve, 18 procent vocht) tot f 106,Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring af bedrijf f 15,00-18,00 per 100 kg. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen f 17,00 - 18,50 per 100 kg- Notering Rotterdamse Beurs 26 no vember 1979: Bintje, 35-50 mm f 17, -18,00 per 100 kg; 50 mm opwaarts f 25,00-27,00 per 100 kg. Voederaard appelen f 9,25 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, direkte levering, op auto geleverd, f 0,15-0,24 per kg. Exklu sief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd f 0,32-0,47 per kg. Ex klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi f 300,— - 350,—; dijkhooi f 240,260,—Raaigrassen f 120, 140,—; erwtenstro f 140,— - 150,—; bonenstro f 90,— - 95,tarwestro f 100,110,—; gerstestro f 120, 140; haverstro f 90,100,—; schok- Lkerstro f 110,— -120,—. Exklusief rn.t.w. De Eierveilingen BARNEVELD, 28-11. Aanvoer 2.138.400 stuks. Stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: 50-51 gram f 11,70-12,20; 55-56 gram f 15,10; 60- 61 gram f 15,85-15,95, en van 65-66 gram f 16,00-16,20. INGEZONDEN STUKKEN CDA Vrouwenberaad Politieke vormingskursus ZIERIKZEE, 26-11. Vorige week is de vierde bijeenkomst gehouden van de politieke vormingskursus, geor ganiseerd door het C.D.A. Vrouwen- beraad. De internationale politiek kwam deze laatste avond aan de orde. De heer Westhof behandelde het ont staan en het funktioneren van het Europese parlement, vroeger en nu, omdat we nu een rechtstreeks geko zen parlement hebben. Het C.D.A. Vrouwenberaad hoopt 8 januari a.s. weer te beginnen aan een nieuw seizoen huiskamer- gesprekken. Behandeld wordt het diskussiestuk: „Het gezin: samenle ven in verantwoordelijkheid". Er zijn diskussievragen bij, die, na beantwoord te zijn, opgestuurd wor den naar Den Haag, waar ze verder verwerkt worden. De bijeenkomsten worden gehou den op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Bij voldoende belangstel ling kan er ook 's avonds met een groep worden gestart. Ieder is van harte welkom. Inlichtingen worden graag verstrekt door de diskussie- leidster: Mevr. L. Nederhoed-Zijlstra Straalweg 2 Zierikzee telefoon (01110)3162 Landbouwtrekkers op de weg Mijnheer de redakteur, Hierbij wil ik gaarne reageren op het schrijven van de heer J. D. C. Ber- revoets, vorige week in deze rubriek. Zelf ben ik al meer dan twintig jaar tractorbestuurder en ik kan me niet indenken" dat mijn kollega's en ik soms storend werken in het verkeer. De werktuigen worden steeds groter en zwaarder en door de geringe snel heid en wendbaarheid daarvan pas sen we soms niet in het huidige ver keersbeeld. Maar ik zou de heer Berrevoets wil len uitnodigen eens een paar ritten mee te rijden, met tien ton aan vracht achter de tractor, te midden van de naar school rijdende jeugd. Die met z'n drieën naast elkaar rijden (als het kan met nog meer) en dan het liefst aan de wagen gaan hangen. Ze weten niet half wat er gebeuren kan als er bij mij iets mis gaat. Maar Wat hebben we aan kritiek op elkaar. We zouden meer gebaat zijn - met een beetje respect voor elkaar. Dan waren we misschien op de goe de weg. Met dank voor de plaatsing, J. Goudswaard, Zwanenburgseweg 3, Capelle. Bestrating in Poortambacht Gaarne wil ik op deze plaats even kwijt, dat het nu toch onderhand hoog tijd geworden is, dat deHaring- vlietstraat definitief wordt geasfal teerd. De laag die er nog op hoort te komen, wordt maar niet gelegd en tot zolang vormen zich bij slecht weer enorme plassen aan weerszij den van het wegdek. Komt daar weer zo'n snelle automobilist voorbij, ter wijl je net op het stoeprandje staat... het gevolg laat zich raden! (Een dou che neem ik toch bij voorkeur thuis, zing er nog een deuntje bij ook, maar als ik hem buiten ongevraagd op m'n nek krijg klink ik beslist minder welluidend). Behalve dit - m.i. onnodig - onge rief, is het natuurlijk nog altijd zo, dat voor diegenen die niet lekker af gesloten in hun autootje zitten, de rij weg door de plassen aanmerkelijk smaller wordt, wat dan ook de ver keersveiligheid weer niet ten goede komt. Hopend dat de gemeente snel ver andering in deze situatie laat bren gen, en met dank voor de plaatsing, J. v. d. Zande, Haringvliestraat 4, Zierikzee. Wijkcentrum Poortambacht Als bewoner van de Wijk Poort(dram)bacht wil ik reageren op het ingezonden stuk van de heer Goedhart dat d.d. 26-11-1979 in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd op genomen. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. BRUINISSE, 27-11. De voormalige dependance van de Huishoudschopl aan de Dorpsweg wordt momenteel gedemonteerd door de leden van jeugdsoos „De Pul" uit Bruinisse. Dit gebouw, dat weg moet voor de plannen van woningbouw ter plaat se, zal tijdelijk worden onderge bracht in de loods van de heer Meeuwsen. Zodra de Technische Dienst Kring Bruinisse klaar is met de voorberei dende plannen, zal het gebouw opge bouwd worden op het terrein, waar voorheen de oude zuiveringsinstalla tie aan het Stenen Pad heeft gestaan. Voorwaarde voor toewijzing van het gebouw was, dat de soosleden door zelfwerkzaamheid de kosten van de verplaatsing voor hun rekening zou den nemen. De jongens en meisjes van de jeugdsoos hopen intussen maar, dat spoedig begonnen kan worden met de wederopbouw van het gebouw. De kelder van het Durps'uus, die zij nu als plaats van hun aktiviteiten hebben, geeft onvoldoende mogelijk heid tot ontplooiing van de bezighe den. Wat meer voortvarendheid is zeker dringend gewenst naar de mening van de leden van de soos. Hun onge noegen hebben zij met de kraakaktie van de voormalige Christlijke school al heel duidelijk laten blijken. Misschien wel tot teleurstelling van een aantal wijkbewoners ben ik het roerend eens met de heer Goed hart! Mogelijk dat men zich thans gaat beroepen op de gehouden handtekeningen-aktie. Mijn vraag is dan: Wat zegt nu zo'n uitslag? Als morgen iemand op stap gaat of men het wenselijk vindt dat er een biblio theek in Poortambacht gezet wordt dan zegt men daar natuurlijk wel weer ja op. En waarom niet? Natuur lijk heeft iedereen de voorziening het liefst zo dicht mogelijk bij de hand. Moeilijker wordt het als je vraagt mag die bouw bij u voor de deur, want kan het al zijn dat het ant woord daar negatief wordt, omdat het uitzicht wordt belemmerd of de waarde van de woning daalt! Onlangs is nog iemand langs de deur gegaan met lijst om juist de bouw op eens stuk grond met bestem ming: Openbare voorzieningen te voorkomen! Toen werd het behoud van een „stukje groen" weer belang rijker gevonden. Besteding van gemeenschapsgel den is steeds een kwestie van kiezen en het zal in de toekomst blijken, dat nu de middelen schaarser worden, het probleem van de juiste keuze steeds groter wordt. Als ik dan met de heer Goedhgart zie hoe het behel pen is op het sportpark en hoevelen uit geheel Zierikzee daar een stuk vrije tijd besteden en anderen in bestuurlijke zin zich moeten inspan nen om tot een zo intensief mogelijk gebruik te komen, terwijl de vraag naar ruimte en tijd groter is dan het aanbod, dan is die keuze voor mij niet moeilijk! De heer Goedhart verwijst naar de Concertzaal voor diverse aktivitei ten, dat is zeker een mogelijkheid en wat te denken van de mogelijkheden die straks komen als een gebouw als dat van de R.S.G. „Prof. Zeeman" vrijkomt! Natuurlijk bestaan er behoeften aan diverse voorzieningen en zeker niet alléén in Poortambacht! Met de heer Goedhart ben ik van mening dat geheel Zierikzee, geprojecteerd op een stad als Rotterdam slechts in to taliteit een wijk(je) is en daarom is het zaak dat voorzieningen centraal komen te liggen, waardoor althans optimaal gebruik gemaakt kan wor den van deze voorzieningen door alle burgers van Zierikzee! Wil men een eigen voorziening in de wijk, dan zal men zich toch eens af moeten vragen: hoe groot is die speci fieke behoefte dan en wat heeft men er voor over. Het zóu best eens kun nen zijn dat de financiering van zo'n specifieke voorziening op de schou ders zal moeten gaan drukken van die wijkbewoners, b.v. door een opslagpercentage op de onroerend goed belasting in die wijk! Dan zouden de kaarten wel eens ge heel anders kunnen komen te liggen en zal de behoefte plotseling veel minder blijken te zijn dan aanvanke lijk werd gedacht. Dit is mogelijk en er zijn plaatsen waar deze methode wordt gehanteerd; b.v. Rotterdam waar de onroerend goed belasting wordt bepaald naar oppervlakte en waarop een punten-opslag geldt voor de voorzieningen in de wijk! Als ik mijn prioriteitenlijstje voor Zierikzee mag geven dan ziet dat er als volgt uit: 1. behoud Rode Kruis Ziekenhuis voor de regio. (Het staat er wel, maar blijft het ook? Ik blijf dat een eerste zorg vinden in ons voorzieningen pakket). 2. Met spoed uitbreiding en betere outillering van het sportpark Ban- nink. 3. Gemeenschapsvoorziening in het centrum. 4. Behoud en verhoging van de leef baarheid van het stadscentrum (o.a. bescherming van de winkelende voetganger, optimale funktionering van het Havenplein als werkelijk be volkingscentrum in plaats van open bare opslagplaats voor blik. A. P. den Reijer Kabbelaarsbank 3, Zierikzee. Geef twee keer kadootje weg door een keer iets te kopen In kleine centra in de derde wereld wordt op kleine schaal gewerkt aan de opbouw van een rechtvaardiger samenleving. Er wordt geboetseerd, geweven, houtsnijwerk gemaakt, enz. enz. Dat betekent werk en vi- komster. Maar er wordt ook gewerkt aan scholing, medische verzorging, technische en juridische hulp, poli tieke bewustwording en meer onder linge solidariteit. Deze centra zijn zo een initiatief tegen ongelijkheid. Te gen terreur en diktatuur. Kunstnij verheid in de strijd vóór een nieuwe maatschappij. De Wereldwinkel, Poststraat 37, verkoopt die kunstnijverheid. Een druppel op een gloeiende plaat? Ja! Maar die druppel geeft mensen moed om door te gaan. Als U in de wereldwinkel Uw sinterklaas-kadootjes koopt, geeft U uw vrienden een kado met een ach tergrondverhaal en U helpt de men sen daar zichzelf verder te helpen. U komt toch zeker ook kopen? Wij zijn geopend op donderdag 29 nov. van 9.30-17.00 en van 19.00-21.00 uur, op vrijdag 30 nov. van 14.00-17.00 en van 19.00-21.00 uur, op zaterdag 1 dec. van 14.00-17.00 uur en op dinsdag 4 dec. van 14.00-17.00 en van 19.00-21.00 uur. POSTSTRAAT 37! Geef 2 x een kadootje weg door 1 x iets te kopen!! Wereldwinkel Schouwen-Duiveland Grace Molegraaf (secr.) Keetenstraat 11, Zierikzee. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 9