ty HET VERMOLMDE VOETSTUK De vestiging van niet-Zeeuwen in Zeeland 'n Ei hoort erbij VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te RENESSE Huis verkopen? vraag het aan Bij de Vaate H j Bij de Vaate ■al Makelaardij De kinderbijslag Dode bij vechtpartij P.v.d.A. over dekkingsplan Eetrel in Zuid-Afrika P.v.d.A.-kritiek in Eerste Kamer De Kortingen op salarissen STREEKNIEUWS Adrie Koster: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1979 Nr. 22616 7 Advertentie MIDDELBURG. 28-11. De vesti ging- van niet-Zeeuwen in Zeeland die daar geen werk hebben moet worden beperkt. Dit moet gebeuren via een woningbouw- en een huisvestingsbe leid, Dit zegt de FN V-Zeeland in een reaktie op het streekplan Midden- Zeeland. Vogens de FNV moet het werkgele genheidsbeleid zo worden gevoerd dat niemand Zeeland hoeft te verla ten omdat er geen werk is. De bevol kingsgroei mag niet veel uitgaan bo ven de natuurlijke aanwas. Bevol kingsgroei moet verder vooral ten goed komen aan de kleine kernen, zo dat deze voor hun leefbaarheid nood zakelijke voorzieningen kunnen be houden of uitbreiden. In het streekplan wordt volgen de FNV-Zeeland te weinig aangegeven dat bij alle ontwikkelingen de belan gen van de eigen bevolking voorop moeten staan. Overheidsgelden voor de rekreatie moeten vooral worden gebruikt voor dagrekreatie, omdat juist de eigen bevolking daar veel Advertentie WÖJtkO Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 DEN HAAG, 28-11. Het kabinet wil graag verdere bedragen binnenhalen uit ombuigingen in de Kinderbijslag- regelingen zonder ze te gebruiken voor verbetering van die regelingen. Het C.D.A. is het daar niet mee eens. Woordvoerder Hermsen heeft dat dinsdagavond gezegd bij de behande ling van de herstrukturering van de Kinderbijslag in de Tweede Kamer over het blijven bevriezen van de bijslag voor het eerste kind. ROTTERDAM, 27-11. Tijdens een hevige vechtpartij in zijn huis aan de Aagje Dekenstraat in Rotterdam is dinsdagavond de 47-jarige L. Groote- goed om het leven gekomen. De poli tie konstateerde enkele verwondin gen aan het hoofd van het slachtof fer, maar sektie zal woensdag moe ten uitwijzen of deze de dood hebben veroorzaakt. Voorzover bekend is er tijdens de vechtpartij niet geschoten of gestoken. DEN HAAG, 28-11. De regering heeft er een grote rommel van ge maakt, niet uniek voor deze rege ring, maar de kamer mag de voorlig gende belastingenplannen voor 1980 niet goedkeuren, zolang er geen to taalplaatje is. P.v.d.A.-woordvoerder Kombrink heeft dat dinsdag gezegd in'het debat in de Tweede Kamer over het be lastingplan voor volgend jaar. ,,Er zitten grote gaten in het dek kingsplan", aldus Kombrink. Nog steedse zijn de kompensatie- maatregelen niet bekend die zouden moeten komen voor de belastingver lichting. „Moeten de ambtenaren daar voor opdraaien?" vroeg de soci alist zich af. van geniet. De bereikbaarheid van deze rekreatiegebieden moet door openbaar vervoer worden verbeterd, aldus de FNV-Zeeland. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Het Sowjetrussische partijblad Prawda heeft kritiek gele verd op de gang van zaken bij de spoorwegen, waardoor als gevolg van diefstallen op grote schaal de staat ernstig wordt benadeeld. NEW YORK. Een boze kunstenaar heeft op het kantoor van het blad „Soho Weekly News" in New York twee van zijn vingers afgehakt toen kritikus van het blad hem niet wilde spreken. ABOE DHABI. De Verenigde Ara bische Emiraten (V.A.E.) beperken hun olieproduktie vanaf 1 januari met vijf procent (50.000 60.000 va ten per dag), aldus de minister, van olie Mana Said Al-Oteiba. ROME. Een aan Leonardo da Vinei toegeschreven plattegrond voor de Italiaanse stad Imola is in werkelijk heid van de hand van de ingenieur Danesio Maineri. Tot deze slotsom komt de voormalige direkteur van de Stedelijke Bibliotheek van Imola, Fausto Mancini, in een pas gepubli ceerd boek. LOS ANGELES. Oud-president Nixon heeft in een rechtstreeks uit gezonden vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie verklaard dat Amerika alleen vergeldingsakties te gen Iran moet ondernemen indien een van de Amerikaanse gijzelaars in de ambassade in Teheran iets over komt. JAKARTA. De Amerikaanse am bassade in Jakarta heeft laten weten dat de Amerikanen in Indonesië niet uit dit land hoeven te vertrekken en dat het ambassadepersoneel niet is ingekrompen in verband met de toestand in Iran en Pakistan. BERLIJN. In de Oostduitse stad Dresden is onlangs een gewezen kraandrijver tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het „verzamelen van inlichtingen" en „agitatie tegen de staat". Dit is dinsdag van welingelichte zijde in West-Berlijn vernomen. SOFIA. In het Nationaal Museum van de Bulgaarse Hoofdstad Sofia heeft een geesteszieke met een mes zware schade toegebracht aan een ou de kopie van de Mona Lisa, die'het Parijse Louvre had uitgeleend. Dit is dinsdag van welingelichte zijde ver nomen. BRUSSEL. Banken in veertien Westeuropese landen willen Thomas Cook overnemen om Europese rei- scheques uit te geven, teneinde de Amerikaanse ovemeersing van deze markt te breken. WASHINGTON. President Carter heeft gezegd dat de eer van de Vere nigde Staten in de Iraanse kwestie op het spel staat en dat hij niet zal bui gen voor chantage, ongeacht het risi co voor de gijzelaars in Teheran. DURBAN. Een neef van Zoeloe stamhoofd Gatsha Buthelezi, de 17- jarige Praise Buthelezi, is het afgelo pen weekeinde overleden nadat hij door de politie in verzekerde bewa ring was gsteld. Dit heeft de vader van de jongen dinsdag bekendge maakt. ||oopc>ogooooooeoo De bijstand DEN HAAG, 28-11. Ten minste 600.000 en ten hoogste 750.000 mensen in Nederland waren vier jaar geleden afhan kelijk van bijstand: 200.000 kregen periodiek bijstand, 170.000 incidenteel, 136.000 kregen nog steun in verband met hun verblijf bijvoorbeeld in een bejaardentehuis, waar bij nog geteld moeten worden de gezinsleden van deze klan ten van de bijstand. Ter voorbereiding van een onderzoeksprogramma heeft het instituut voor toegepaste sociologie in Nijmegen zich eens georiënteerd. Het acht het nodig, dat de aandacht ook wordt gericht op de problemen van wie bijstand krijgen. Ge zien de aard en omvang is een reeks deelstudies nodig, zodat alle aspecten voldoende tot hun recht komen, vindt het in stituut. toooooooooooooodl Advertentie pttposl KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BOSKOOP. „Als de regering in fe bruari niet met een gunstig antwoord uit de bus komt, zullen akties van ex plosieve groeperingen v>an ex-Knil militairen niet uitblijven. Het is nu de hoogste tijd dat deze regering gaat betalen", aldus een woordvoerder. ZWOLLE. De Overijsselse land- bouwmaatschappij heeft tijdens de jaarvergadering een telegram naar premier Van Agt en minister Van der Stee van landbouw gestuurd, waarin ze protesteert tegen de bezuinigings voorstellen van EEG- landbouwcommissaris Gundelach. DEN HAAG. Niet alleen de accijn zen op sterke drank, maar ook die op bier en wijn moeten worden 'ver hoogd. Dat schrijft de nationale com missie tegen het alkoholisme in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het regeringsvoorstel de belasting op gedestilleerd met cir ca twintig procent te verhogen. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. OTTAWA. Om de verwarring in de situatie rond Iran kompleet te ma ken heeft de Iraanse ambassade in Canada een verklaring uitgegeven waarin staat dat alle wettige over eenkomsten tussen Iran en andere landen zullen worden nagekomen. LONDEN. Een staking van het technisch personeel van het „Cha ring Cross"-ziekenhuis in Londen heeft tot hegtige verontwaardiging van het publiek en deining onder de medische staf geleid. NEW YORK. De medische behan deling van de sjah van Iran, verwij dering van een galsteen, is goed ver lopen. Dit hebben zijn arisen in New York meegedeeld. Deze gang van za ken kan de weg effenen voor een ver trek van de sjah uit de Verenigde Staten. NEW YORK. Iran is bereid deel te nemen aan een volledig debat in de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties dat zaterdagavond (1 december) begint en zijn minister van buiten landse zaken zal die dag in New York arriveren om de leiding op zich te ne men van de Iraansw delegatie. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft haar burgers dringend aangeraden geen partikuliere reizen te maken naar elf Islamitische lan den. Als reden hiervoor noemt zij de onzekere situatie die is ontstaan na de bezetting van de ambassade in Te heran. MOSKOU. De ambassadeur van Iran in Moskou, Mohammed Mokri, heeft op een perskonferentie in de Russische hoofdstad gezegd dat de Verenigde Staten het risico lopen zich te schande te maken in een con frontatie met zo'n klein land" en hij waarschuwde dat Iran wel eens een nieuw Vietnam zou kunnen worden. ANKARA. In een gang van het Turkse parlementsgebouw heeft ziekt een vechtpartij tussen een senator en de regerende rechtvaardigheidspar tij, O.mer Naci Bozkurt, en een sena tor van de oppositie voorgedaan waarbij Bozkurt door een klap met de kolf van een pistool aan het hoofd werd gewond. JOHANNESBURG, 28-11. DeZuid- afrikaanse premier Pieter Botha is betrokken bij een schandaal rond de bescherming van dieren dat dinsdag grote vormen aannam. De premier wordt ervan verdacht te hebben deel genomen aan een barbeque waar een zeldzaam soort van de antilope werd gegeten die illegaal waren geschoten in Namibia door militaire officieren en een hoge regeringsfunktionaris. DEN HAAG, 28-11. Het beleid sluit onvoldoende aan op in gang zijnde ontwikkelingen, het is vaak aarze lend en verwarrend, het is onduide lijk of aan bepaalde uitgangspunten nog wordt vastgehouden en in enkele opzichten is het beleid volstrekt ver werpelijk. Deze kritiek kwam dinsdagoch tend uit de mond van de fraktievoor- zitter van de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer, Vermeer, tijdens de algemene politieke beschouwin gen over de Rijksbegroting 1980. DEN HAAG. 28-11. Minister Albe- da van sociale zaken wil per 1 januari opnieuw een korting toepassen op de salarissen van de trendvolgers, de werknemers in de gezondheidszorg en bij de gesubsidieerde instellingen. De Raad van State buigt zich thans over het wetsontwerp, waarna het bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Hoe groot de korting zal zijn is nog niet definitief bekend. Bij de soort gelijke korting per 1 juli lag deze tus sen de 0,3 procent voor de laagstbe taalden tot 0,7 procent voor de hoge re inkomens. Deze verplichting tot inleveren vloeit voort uit Bestek '81. Nadat de Tweede kamer akkoord was gegaan met kortingen op de ambtenarensa larissen, voerde het kabinet eenzelf de operatie uit ten aanzien van de trendvolgers. De bonden hebben zich fel verzet tegen het inleveren door de trendvolgers, wier rechtspositie min der goed is dan die van de ambtena ren. Volgens het kabinet is de positie van de trendvolger echter altijd nog sterker dan die van een vergelijkba re werknemer in het bedrijfsleven. ZIERIKZEE Verkoping handwerken UW Vorige week werd een verkoping gehouden van handwerken, die gro tendeels vervaardigd waren op de damessoos van de UW. Ook waren er enige attrakties en verloting van een pop in Schouwse klederdracht en gemaakt door een oud-UW-ster. Bij de trekking viel deze pop op lot no. 905. Het aantal te raden bonen bedroeg 2463, met als prijs een blokkensprei. Het aantal van een kist appels be droeg 117; het Zeeuwse popje heette „Kaatje" en op de lenteschilderij ontbrak de bosanemoon. De totale opbrengst van deze dag bedroeg f 1752,98, wat zeker wel een mooi resultaat genoemd kan worden. Jassen gestolen In de nacht van zondag op maandag 25 en 26 november werden uit de kof ferruimte van de auto van M. in de St. Jacobstraat te Zierikzee, een twintigtal jassen van schapenbont gestolen. De totale waarde van het gestolene bedraagt f 2000,—. De da- der(s) brak(en) de kofferruimte van de auto open. Prijzen voor dameskapper John Schults Dameskapper John Schults uit Zie rikzee behaalde het afgelopen wee kend tijdens het zogenaamde „Westertoren-tournooi" te Amster dam een eerste prijs in de kategorie knippen/föhnen en een derde prijs met zijn ontwerp voor een cocktail kapsel. NIEUWERKERK Sint bij de kleuters Op dinsdag 4 november, zal St. Ni- colaas met zijn knechten een bezoek brengen aan de kleuterschool. Op woensdag 5 december bezoekt hij de peuterklas, de openbare lagere school, de bejaardensoos (in de mid daguren) en tenslotte het zwembad „Dol-Fijn". Postduivententoonstelling Op zaterdag 8 december zal in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, de post- duivenhoudersvereniging „Duive- land", weer de jaarlijkse ten toonstelling houden, waarop een 200- tal duiven te zien zullen zijn. Een doorlopende verloting wordt gehouden, met zeer vele en fraaie prijzen. Wethouder Bakker zal jn de avonduren de trekking verrichten. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Voor tijd: zie agenda. Algemene kleuterschool In de vakature aan de algemene kleuterschool, die ontstaat door ver trek per 1 december, van mej. M. J. Lodewijk,'is benoemd, mej. M. Brink uit Burgh. Mej. Lodewijk is zeven en een half jaar aan de kleuterschool verbonden geweest. Bestuur en Ouderkommis sie geven een afscheidsreceptie in de kleuterschool aan het Kon. Maud- plein, op vrijdag 30 november a.s. Te vens kan dan kennis gemaakt wor den met haar opvolgster. Mej. Brink krijgt de groep kleuters van mej. Lobbezoo, terwijl laatstgenoemde de klas overneemt van mej. Lodewijk. Voor tijd: zie agenda. Advertentie Hij laat u het verschil zien. Verschil in prèmie, voorwaarden en dienstverlening. Snelle schade-afwikkeling bij voorbeeld. Daarom heb ik aan Bij de Vaate gevraagd, al mijn verzekeringen eens op een rijtje te zetten en mij hierin te adviseren. Omdat ik dat belangrijk vind. Nu heb ik alles overzichtelijk in een mooie polismap van Bij de Vaate. Vraag het ook. Bel even 01110-2577. Adrie Koster, voetballer bij PS V sinds augustus 1979. Behoort tot dc selectie-spelers van het Nederlands voetbalelftal Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 Uitwijk-manoeuvre Dinsdag 27 november kwam een automobiel bestuurd door A. J. R, door een uitwijk-manoeuvre op Rijksweg 18 ter hoogte van Nieuwer kerk met zijn wagen in de sloot te recht. R. reed met zijn auto over Rijks weg 18 en uit tegenovergestelde rich ting kwam een vrachtwagen aanrij den. R. moest hiervoor uitwijken en reed de berm in, ramde tien berm paaltjes en belandde in de sloot. De bestuurder is met zijn vrachtwagen doorgereden. Aan de wagen van R. ontstond lichte schade. BRUINISSE Ophalen oud papier Zaterdag 1 december wordt weer oud papier opgehaald voor de Mbuma-zending. Gebundeld gereed- zetten bevordert een vlotte afvoer. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 30 NOVEMBER NED. 1: In de derde aflevering van Het zal je kind maar wezen, zijn Frank en Betty lid geworden van een Schotse volksdansgroep. Op volle toeren wordt gevolgd door een editie uit de krimmie reeks Derrick. Ewald Bienert is in zijn stamkroeg aan het biljarten. Hij belt zijn vrouw om te zeggen dat hij wat later thuiskomt en hoort door de telefoon beangstigende geluiden. Hij spoedt zich naar huis, maar zijn vrouw is al dood. Het gesprek met de minister-president en Henk van der Meyden tv privé wor den gevolgd door De wandelende Jood en de heilige landloper waarin gediskussieerd wordt over de twee vorige uitzendingen. NED. 2: Pommetje Horlepiep is de reddende engel van het sinterklaas feest dat in het water dreigde te val len, doordat er geen goedheiligman aanwezig was. Vervolgens een avon tuur van Lassie. De muzikale spels how Kwistig met muziek wordt zoals gewoonlijk weer gepresenteerd door Eddie Becker. Hierna een aflevering uit de Engelse serie Geheim comman do. Lifeline moet een Britse geheima gent en een Poolse ingenieur zo snel mogelijk naar Engeland vervoeren. De Pool heeft namelijk in Peenemün- de gewerkt waar de Duitse raketten werden gebouwd. Vervolgens Hier en Nu het slot van Mijn idee, getiteld Naar de kerk en de Canadese speel film nachtvlucht gebaseerd op een verhaal van de schrijvende vliege nier Antoine de Saint Exupéry. VRIJDAG 30 NOVEMBER NED. 1: 10.20 Open school10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Se samstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Het zal je kind maar wezen; 19.35 Op volle toeren; 20.30 Derrick; 21.37 Journaal; 21.55 Gesprek met de minister-president; 22.05 TV-privé; 23.00 De wandelende Jood; 23.50 Nieuws., NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep19.25 Las sie; 20.00 Journaal; 20.27 Kwistig met muziek; 21.45 Geheim commando; 22. 35 Hier en Nu; 23.15 Mijn idee; 23.15 Nachtvlucht; 00.00 Nieuws. Ze knikte. „Je weet nog wel mis schien, dat ik bij de KLM werkte. Ik had nachtdienst, die verschrikkelijke uren van de negende op de tiende mei. Er kwamen opeens geen toestellen meer binnen. Om half drie al waren de mili tairen hier. We hadden al een plan om bij daglicht weg te vliegen naar Enge land. Maar ze vorderden terstond alle machines, die aan de grond stonden. Er was geen schijn van kans meer. Toen kwamen de eerste bombardementen. Ik was doodsbenauwd en wilde weg, Sjaak Ossedrijver, misschien herinner je je hem nog wel, werkte er ook. In de keuken. Hij liet het fornuis in de steek en riep me. Hij zei: Ik heb wat geld en m'n wagentje staat hier. Kom mee, we gaan naar IJmuiden; misschien kunnen we nog met een boot wegkomen. Maar dan moeten we vlug zijn. Ik dacht er geen moment meer over na, want ik was doodsbang. In de nacht reden we weg. Zonder licht. Met de morgenscheme ringwaren we in IJmuiden. Het duurde nog een uur, toen was er een kans. Sjakie bepraatte een schipper, gaf hem geld - ik weet niet hoeveel - om vijf uur voeren we weg, met nog vijftien men sen. We hadden een paar keer een vliegtuig boven ons. Vraag me niet hoe ik die uren heb doorgebracht. Ik was meer dood dan levend van angst. En van zeeziekte. Tegen de avond zagen we de Engelse kust. Een oorlogsbootje van de Britse marine ving ons op. Er kwam een officier aan boord en toen hij hoorde, dat we vluchtelingen waren uit Holland, begeleidde zijn schip ons naar de haven. Ik ben de naam van het dorp vergeten. Maar dat kon me niet schelen: ik wist één ding, dat we veilig waren. En voor de rest doordat ik goed Engels sprak, had ik al gauw een baan. Die had ik tot vorige maand. O. ik heb goed verdiend, maar m'n verlangen naar huis werd me te sterk. Ik ben hier nu drie weken." „En?" „Net als met jou. Niemand meer in leven. Zelfs het huis is weg. Afgebro ken. Waarom weet ik niet. Misschien eerst gebombardeerd. Enne ze zei den, dat jij ook dood was. Hoe kan dat nou?" „Lieve kind, jij was niet in Neder land. al deze jaren, dus je zult er wel geen idee van hebben, hoe alles zich heeft toegedragen." „Ik heb in deze weken natuurlijk zo het een en ander gehoord." „Ze pikten ons op een avond tegelijk op. Maar ik zag kans weg te rennen in het donker. Enfin, iemand hielp me, later weer een ander. Door kennissen kreeg ik een ander persoonsbewijs en een andere naam. Ik dook onder in de Beemster en daar heb ik al die tijd gezeten. Nou ja, gezetenHij spreidde zijn handen uit. „Ik heb er natuurlijk we) voor gewerkt." Z-e keek verwonderd naar zijn bruine, harde handen. Even voelde ze er met haar vingers in. „Wat deed je? Boeren werk?" „Zoiets," antwoordde hij lachend. Door MAARTJE ZELDENRIJK In de tuinderij. O, ik deed het met plezier, hoor; tuinen was altijd al een soort hobby van me. Herinner je je nog dat ongelukkige hoekje achter ons huis? Mijn bloementuin, die ik zo pijnlijk precies verzorgde. Nou in de Beemster had ik heel wat meer te verzorgen." „Maardat is toch al maanden geleden? wat doe je nu?" „Ik ben er nog. De vrouw is weduwe. Haar man is ook in de oorlog omgeko men. Ze heeft een dochtertje. Ik kan haar niet zomaar in de steek laten natuurlijk. O, ik vind het niet erg, hoor. En de zaak kan ik toch niet eerder heropenen dan van de winter. Ik moet eerst weer kontakten leggen, invoer vergunningen aanvragen en dat gaat allemaal niet zo gemakkelijk. Maar te gen half november heb ik het wel voor elkaar." „Hoe is het met je huis? Nog een beetje intact?" „Ja, dat viel mee. Een vreselijke rommellang nog niet opgeruimd, maar, dat komt wel. Er zat al die jaren een Verwalter in. Zo noemden ze dat hier. Zegwaarom ga je niet mee? Ik was net opweg naar huis." Ze begon to lachen. „Heb je nog wat onder de kurk?" Hij knipoogde. „Reken maar. Beter spul als bier. Zullen we onze ontmoe ting voor de rest van de dag samen vieren? Gaan we eerst naar huis. dan eten we in de stad. En we kunnen ook wel ergens dansen. Zin?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7